DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* DITJES EN DATJES. "tweede blad. 47ste Jaargang. Zaterdag il October 1924. No. 14071 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39 Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zalerdagavondnummer met Officieel Kcrkbericht 10 ets. Advertentie n: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. (jratis-Onncvallenverzekering f hÜÖbij levensloze gehcele invaliditeitf 20U bij verlies van een hand, voet oï oogf 200 bij dood 200 bij verlies van«êl verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eikenjmderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door ae NHoll.Aigem. Verz.bsnk Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen Binnenland, Voor- en achteruitgang Het „Gentrum" schrijft „De invloed der Katholieke partij is in de laatste tientallen jaren in ons land belangrijk toegenomen. De waardeering onder anders denkenden is gestegen en met vreugde con- stateeren wij, dat de bekwaamheden onzer groote mannen ook aan de overzijde erkend worden. En toch is voor den aandaehtigen beschou wer" onze toekomst niet enkel rozengeur en maneschijn. Daar zijn in onze partij innerlijk nog zwakke plekken. Wie constateert niet met schrik, vooral in onze groote steden, het toenemend getal ge mengde huwelijken Wie slaat niet met angst gade de verregaande onverschilligheid omtrent godsdienstige, sociale en politieke vraagstukken bij onze jongeren Hoe geheel anders is dat dan twintig dertig jaar geleden Welke funeste invloed wordt uitgeoefend door fiets, voetbal en bioscoop Daar zal een krachtige actie noodig zijn om dit kwaad te keeren. Daar zal de onverdroten arbeid onzerpriesters te kort schieten. Daar zal de pers met krachtige hand moeten steunen. We moeten onze Roomsche bladen in alle Roomsche gezinnen brengen. In die gezinnen, waar de neutrale en socialisti sche pers hare verwoestingen aanricht in de eerste plaats. Waar geregeld een Roomsche courant in huis komt, zal het gemengde huwelijk een zeld zaamheid zijn. Wie geregeld een Roomsche krant leest, zal zich niet gemakkelijk bij een neutrale of socialis tische vereeniging aansluiten. Wie Roomsch leest, stemt Roomsch. t Is een harde en dure plicht, onze Roomsche pers sterk te maken. Hebt u wel eens gehoord van de grenzenlooze offervaardigheid der sociaal-democraten voor hun pers Hoe worden de liberale bladen door de groote banken en handelsondernemingen met reus achtige advertentiebedragen gesteund Daarom mogen de Katholieken niet achter blijven om hun pers, die hunne dierbaaiste belangen verdedigt, die dag-in, dag-uit voor de Roomsche belangen opkomt, sterk te maken. Men kan zoo gemakkelijk steunen bij vrienden en kennissen, die nog aan t liberale of neutiale gif verslaafd mochten zijn. Een kalmeerende stem. „Het Vaderland," het vooruitstrevende libe rale blad uit Den Haag, schrijft in een hoofd artikel onder meer het volgende „Ten slotte een woord over de te verwachten „Hetze" tegen Colijn. In zooverre die zal komen, en ze zal o.i. niet uitblijven, omdat Colijn oj sluitende begrooting aanstuurde, waarvan het gevolg was, dat zeer velen een niet lieht te tellen offer gebracht hebben, veroordeelen wij die bij voorbaat, en dat zonder eenige reserve. Wij hopen dan ook, dat wat de vrijzinnigen betreft, alle oppositie tegen het ministerie in het algemeen en tegen Colijn in het bijzonder zal beginnen met de zeer duidelijke uitspraak, dat wie daar ook gezeten had als Minister van Financiën evenveel gevoeligheid zou lubben opgewekt als Colijn, ook al had hij op andere wijze op sluitende be grooting aangestuurd. Niet mag vergeten worden /lat toen Wibaut te Amsterdam als wethouder van Financiën de salarissen der gemeenteamb tenaren verminderde, hij direct uit eigen partij het verwijt kreeg te hooren, dat hij niet anders deed dan Colijn. De strijd kan trouwens niet loopen over het materieele, omdat iedere staats man, die zich zijne verantwoordelijkheid bewust is, er voor moet terugdeinzen den kiezers het absurde denkbeeld te suggereeren, dat een ander minister geene zware offers van de Nederland- sche natie zou hebben moeten vragen." RotterdamC'est moi. De sociaaldemocratische raadsfractie te Rot terdam houdt haar clubvergaderingen ten stad- huize. Ietwat zonderling werd dit recht door den rooden wethouder Heykoop in de raadsver gadering van de vorige Week geconstrueerd. Uit den wethouder lij ken mond vloeiden deze woorden „Die vergadert op mijn kamer. Dal is mijn recht ze te ontvangen. Het zijn dan mijn gasten." Ietwat kritisch aangelegden zouden tegen deze verdediging heel wat bezwaren kunnen brengen. Van een bedenkelijke verwarring van publieke functies en particuliere rechten zou kunnen worden gewaagd en nog voor menige andere bedenking Nzou plaats zijn. Toch zou het verkeerd wezen die kritiek breed uit te spinnen en de zaak al te hoog op te vatten. Immers eene onschuldige zielkundige ver klaring ligt voor de hand. Ook Rotterdam heeft zijn Lodewijk XIV. Wel een kleintje, maar toch een Lodewijkje. En gelijk Lodewijk XIV de trotsche uitspraak gaf L'état, c'est moi De staat, dat ben ik, zoo bedoelde de heer Heykoop met zijn zinrijke interruptie aan te geven, dat hij zich zoo zeer de verpersoonlijking van Rotterdam voelde, dat voor hem gold het „Rotterdam, c'est moi Rotterdam, dat ben ik." Rotterdam ben ik, en dus ook het raadhuis is van mij. Tegen deze liefhebberij bestaat geen overne- gend bezwaar als Rotterdam maar niet hoeft te zeggen „Heykoop c'est moi" „Heykoop, dat ben ik" Liturgie. ACHTTIENDEN ZONDAG NA PINKSTEREN. Al weder een afstraffing van de Schriftge leerden vandaag en daarin een heilzame les voor ons Wat moet de zonde van ongeloof toch. geweldig beleedigend zijn voor God, dat ze telkens aanleiding is tot beschaming door Christus We zien voortdurend zondaren rond om Hem, zoo zelfs, dat de Phariseeën er een verwijt van maken „ziet deze gaat om met zondaars en eet met ben", de Meester stoot ze niet af, trekt ze veeleer lot zich en beroept er zich op als op een kenteeken van zijn Messias- schap. „Ik ben gezonden om te redden wat ver loren was in Israël en „niet de gezonden hebben een geneesheer noodig aar de zieken. Ja alle zonden schijnt Christus te kunnen vergoeilijken denk aan Magadalena, de overspelige vrouw, den goeden moordenaar alleen ongeloof is Hem een gruwel daar tegen trekt Christus immer te velde, daarvoor kent hij geen veront schuldiging, omdat het geen zonde van zwak heid is maar van onwil. Daarin ligt voor ons èen heilzame les opgesloten Meer nog dan in de Phariseeën zal in ons de zonde van ongeloof hatelijk zijn voor God. Zij hoorden Christus leeraren en moesten het oordeel der menigte onderschrijven „nooit sprak iemand gelijk deze Zij zagen zijne wonderwerken en meer dan het volk moesten zij daarin zien de vervulling der Godsspraken Zij voelden zijn felle geesel- striemen en als ze telkens gedwongen werden tot erkenning „dat ze Hem niet 'aan konden Dat alles had ze moeten brengen tot de belij denis van de volksschare dat deze was de gezon dene Gods, de beloofde Messias. Maar de mid dagzon-helderheid van zijn wonderwerken was voor hen niet waar te nemen omdat zij ver troebeld werden, beneveld door hun afgunst en nijd, gegroeid uit hun onbedwongen zelfzucht en hoogmoed. Ziet daar de spiegel, waarin wij ons zacht kunnen spiegelen Naast al hetboven- genoemde hebben wij de 20 eeuwen geschiede nis der kerk, die ons Christus Godheid als t kon nog duidelijker bewijst Waar zullen wij verontschuldiging zoeken als ons geloof niet is als van de schare, belijdend, omdat zij 't erkende, de Godheid van den Christus. Moeten wij dan niet de stemming overnemen van den H. Pau- lus, die dankbaar is wat wij dus nog meer moeten zijn „om de genade Gods welke ons is gegeven in Christus Jezus dat wij namelijk rijk zijn geworden door Hem in alle leer en in alle kennis. zoodat het ons aan geen enkele genade ontbreekt." Zeker er kunnen duistere dagen komen ook voor ons schijnt de zon van 't geloof niet altijd in middaghelderheid, maar de massa van overtuigingsmateriaal voor ons gelooven is toch zóó groot, dat bij goeden wil we die nevelen spoedig hebbn verdreven Laten we ons verblijden kinderen te zijn der kerk, die de geloofsschatten des Heeren te be waren kreeg „ik verheug er mij over dat mij gezegd wordt Naar het huis des Heeren zullen we gaan." En in de beloften, die haar gegeven zijn brengen wij onzen oogenblikkenlijken twij fel bij God zeiven, biddend „Geef vrede o Heer, aan die op U hopen, opdat ujv propheten waar achtig gevonden worden. Met andere woorden we doen een beroep op 's Heeren eigen belofte dat Hij ons niet alleen zal laten staan maar steeds tot onze hulp gereed zal zijn. En in dat vertrou wen bidden wij „Mogen onze harten, zoo smee- ken uwe U Heer, geleid worden door de werken Uwer barmhartigheid omdat wij zonder U, onmogelijk U kunnen behagen." Gemengd Nieuws. Het duurt nog ruim een hall jaar eer de vei- kiezingen zullen beginnen maar het rommelt reeds aan den politieken hemelde verschillende partijen morrelen al zoo nu en dan in hun tuig huizen om zich uit te rusten voor den komenden slag. Ik geloof niet dat zelfs de grootste pacifist iets tegen deze militaire beeldspraak zal hebben, daar de bedoelde strijd hoogstens het bloed verhitten en niet zal doen stroomen. Kenners beweren dat er aan de overzijde voornamelijk gearbeid wordt aan een tariefwetboeman, met Welken befaamden kinderschrik ook in 1913 het kiezersvolk werd bang gemaakt en bedot. Hel bedrijf van het desrijds zoo ijverige anri-tariefwet- comité, werd nooit kostelijker aan de kaak ge steld, dan door een spotprent van van Geldorp, waarop de anti-tariefheeren, met kunst en vlieg werk bezig waren, om de tariefwet, terecht voor gesteld door een prachtig koebeest, te grimeeren tot een boozen leeuw. Deze en dergelijke „waarheden als koeien hebben toen niet mogen baten, want de door nood vereenigde buitenlandsche fabrikanten en binnenlandscbe handelaren stonden met zulke sommen voor de echtheid van het beestje in, dat Jan Publiek hun gelooven ging, kippevel voor een looze leeuwenhuid kreeg en onze nationale welvaart tot op den huidigen dag voor een goed deel om zeep bracht. En dit comedie-spel gaat nu weer beginnen. Zal de goegemeente er weer inloopen Bij 't overwegen van die mogelijkheid, bevangt je toch waarlijk de vrees, dat wanneer de menschen zulke kronkels in hun hersenen hebben, „Maas oord" en soortgelijke inrichtingen binnen kor ten tijd te klein zullen zijn. 't Is waar, dat er van iedere leugen wat hangen blijft, maar er moet dan toch al heel veel gelogen zijn als er op 't laatst zoo'n Londen- sche mist drijft voor de oogen onzer burgers, dat het licht der waarheid met geen mogelijkheid meer hun gezichtsveld kan binnendrin gen. De man uit het volk, die zich tegen de tarief- wet verzet, van een bescherming onzer industrie dus niets wil weten, moet zonder eenigen twijfel met blindheid zijn geslagen, of „met een bord voor den kop loopen" want anders hadden de ontstellende cijfers die het centraal bureau voor statistiek mededeelt, hem toch iets moeten zeggen, van ons hollen naar den economischen afgrond. Iedere oultuurstaat tracht naar een uitvoer, die den invoer boven gaat. Koning Willem I, dien wij, hoe weinig we overigens met hem sympathiseeren, gerust kunnen eeren als een voortreffelijk financier, zou nooit den Nederlandschen staat uit het materieele moeras hebben kunnen trekken indien hij niet in genoemden geest gehandeld had. Zijn eerste werk was krachtig bevorderen dei- nijverheid om ons minder afhankelijk te maken van het buitenland en het weinige kapitaal wat in ons verarmd land nog aanwezig was te be houden en te vermeerderen. Zijn pogingen had den succes want de handelsbalans was spoedig in evenwicht. (Vergeten mag natuurlijk niet worden, dat België daar veel toe bijdroeg). En nu In de eerste 8 maanden van dit jaar, overtrof cle invoer in ons land den uitvoer met bijna 500 millioen gulden voor de overige 4 maanden kan het nadeelig overschot veilig op 200 millioen gulden geschat worden. In één K uns I m a I i g e pet r o 1 e u m. Het de zer dagen vermelde bericht, dat een Fransch geleerde er in geslaagd is kunstmatige petroleum te vervaardigen, die volkomen gelijk is aan het natuurlijke product, heeft in Frankrijk en ook daarbuiten opzien gebaard. Het opent verre perspectieven naar een tijd waarin Frankrijk zich ten aanzien van dit voor industrie en auto mobilisme allerbelangrijkste artikel onafhanke lijk van de wereldproductie zal kunnen maken en zelf net zooveel petroleum zal kunnen maken als het noodig heeft. Op de tentoonstelling te Buc van synthetische motor-brandstoffen zijn welgeslaagde proeven genomSn met, petroleum, welke uit bruinkool, cokes en water was ver kregen. De heeren Andry-Bourgeoi3 en Olivier zijn nog verder gegaan en hebben ontdekt, dat zij petroleum kunnen maken van bijna iedere stof, welke koolstof bevat, ook uit dier lijke en plantaardige oliën, welke worden verhit in een toestel dat de uitvinders een „catalyseur" noemen en dat een dikke olie levert, waaruit de petroleum kan worden gedistilleerd. Het toestel dat noodig is om kunstmatige petroleum te vinden is volgens prof. Mailhe, die naar aanleiding van de merkwaardige vin ding door de „Intransigeant" geinterviewd werd, heel eenvoudig en klein van afmeting. Men zou het overal kunnen opstellen, waai de noodige grondstoffen voorhanden zijn. Tech nisch is 't vraagstuk volkomen opgelost, maar economisch nog niet. Want, al is men er in geslaagd synthetische petroleum te maken, waarmede een motor goed en regelmatig heeft geloopen, een vervaardiging op groote schaal zou nog te kostbaar worden. Prof. Mailhe heeft uitgerekend, dat hij, om voor een waarde van 1700 francs petroleum en glycerine te maken, hij voor 3000 francs plantaardige oliën noodig zou hebben. Men moet er dus naar streven goedkoope plantaardige oliën te verkrijgen en Prof. Mailhe zeide, naar aanleiding daarvan, dat een oplossing te vinden zou zijn wanneer men in Fransch West-Afrika, waar het terrein zich daartoe voortreffelijk leent, uitgestrekte plantages aanlegde van aardnoten, palmen en djaraks of „wonderboomen," waariiit de rici nusolie gewonnen wordt. Een oppervlakte van 250.000 hectaren met diezelfde plantages be dekt, zou vier millioen hectoliter petroleum per jaar leveren en een millioen hectoliter smeer olie. Het zou natuurlijk eenigen lijd moeten duren voordat men bij de uitvoering Van een dergelijk plan tot practische resultaten kwam, maar prof. Mailhe heeft ook al overwogen, dat voor de vervaardiging van kunstmatige petro leum eveneens bladgroen gebruikt kan worden en dat dat in de toekomst het maken van pe troleum verboden zou kunnen worden aan som mige industrieën, die spinbare planten noodig hebben, zooals vlas, alfagras, brem, sparto-gras, enz., en die vezelige residus opleveren. De syn thetische petroleum zou dus een bijproduct kunnen worden van de papierindustrie, van de jaar tijds dus 700 millioen gulden meer uitge geven dan ontvangen Men kan tegenwerpen dat tegenover deze zichtbare handelsbalans ook nog een andere balans staat, en wel de „onzichtbare", die ge vormd wordt door de binnenkomende renten van buitenlandsche effecten, de scheepvaart winsten, de Indische baten enz., maar het blijft niettemin waar, dat wij ver boven onzen stand leven, den gebraden haan uithangen en dat daardoor ondanks die buitengewone win sten, de malaise hier blijft heerschen, alle opti mistische voorspellingen ten spijt. Ook de „onzichtbare" handelsbalans kan het ongunstig verschil van 700 millioen gulden met geen mogelijkheid vereffenen nationale ver arming is ons voorland. Denk eens, dat slechts de helft van 't geweldi ge bedrag in ons land besteed werd. In één slag- was aan de sloopende werkloosheid een einde gemaakt, zou men de 36 millioen gulaen aan steunuitkeeringen kunnen besparen, evenals de vele andere uitgaven aan werkverschaifing, land- verhuizing, enz. Dit alles is mogelijk wanneer eerst maar een flink tarief aan de overstrooming van buitenlandsche producten paal en pei k stelt. 't Leven zal duurder worden, beweert men. Geef eerst onze, door de valuta bijkans geworgde nijverheid, gelegenheid om op adem te komen en het tegendeel zal blijken. Maar zelfs al ware dit het geval, het geld zou er wezen om de hoogere prijzen te betalen en de nadeelen zouden niet in vérhouding staan Lot de voordeelen, die een arbeidsmarkt heeft, waar vraag en aanbod een minder schrille tegenstel ling geven dan op heden. En dat er een grootere vraag naar arbaids- kracht zou komen is zeker, want niet alleen zal de eigen industrie opbloeien, maar ook zullen buitenlandsche fabrikanten, om aan de hooge invoerrechten te ontkomen, hier filialen van hun ondernemingen stichten. Duizenden huisvaders, die nu met hun gezin den ondergang nabij zijn, zouden weer een be hoorlijke levenskans krijgen, evenzooveel jonge lieden zonder vooruitzichten, konden weer hooger stijgen op den maatschappelijken laddei Dat dit'geen utopieën zijn, is met voorbeel den te bewijzen. Voor het schoenenwetje er was, heerschte er in die industrie groote werkloosheid, waaraan, na dc aanneming van hot beschermen de wetje, plotseling een einde kwam, en ondanks alle sombere profetieën, zijn de schoenen niet duurder geworden, omdat door 't stijgen van den omzet, de fabrieken even economisch konden werken als in 't buitenland. 't Zelfde is met de sigaretten-industrie het geval geweest. De huidige ongekend groote consumptie van dit genotmiddel wordt sinds de invoering van de tot 40 verhoogde rechten, bijna uitsluitend voorzien uit binnenlandsche productie, geeft aan talrijke arbeiders brood en nooit waren de prijzen lager dan thans. Toch zullen de vrijhandelaren, mei. hun aanhang van politieke avonturiers, wel blijven jeremieeren over de dreigende duurte, maar alleen het feit dat de z.g. goedkoopte van thans, tengevolge heeft de ellende van duizenden werkloozen, moest hun van schaamte doen zwijgen. 't Is van harte te hopen, dat, nu de regeering de tariefswetwijziging binnenkort zal indienen, wat tenminste een kleine stap in de goede rich ting is, de rechtsche fracties zich niet door kie- zersvrees van de wijs zullen laten brengen. Maaslandus. nr r».Qfl AHvnrf. pnl i P n 1Ft rPPP.Ia 1.7«") 1 ölkf I'GIZCl dl Óff* I,richt 10 ets lUCgCZiOllUCU. A ihjodju nu juv j-v ?t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5