^F¥yTLi7ËT:o"i7^ Het geslacht der Bnrgans: DAGBLAD WOOD SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 47ste Jaargang. Maandag 13 October 1924. Sm. 14072 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gebeele invaliditeiti 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Buitenlandseh Nieuws, DE DUITSCHE HERSTELLEENING. Uit Londen yrordt bericht, dat de overeen komst aangaande de Duitsche herstelleening niet slechts definitief geregeld is, voor wat betreft de uitgifte in Engeland en in de Ver- eenigde Staten, zooals reeds is vermeld, doch eveneens met betrekking tot de uitgifte in Frankrijk en België. Volgens verklaring van een der vertegenwoordigers van Frankrijk aan een Fransch blad staat het nog niet vast, dat het door Frankrijk over te nemen gedeelte ook aan het publiek zal worden aangeboden. Uit New York wordt gemeld, dat volgens de „New York World" de Duitsche leening in Amerika met een bedrag van 1 milliard reeds zou zijn overteekend. DUITSCHLAND EN HET DAWES-PLAN. Zaterdag is een ven-ordening van de Duitsche regeering verschenen, waarbij de Dawes-wetten in kracht treden. Voorts is door een verklaring van het organi satiecomité voor de spoorwegen het recht tot exploitatie van de rijksspoorwegen op de nieuw- opgerichte Duitsche spoorwegmaatschappij over gegaan. Volgens een mededeeling van generaal Mat- thieu aan den eersten burgemeester van Dort mund zullen de bezettingstroepen de stad 20 October ontruimen. De Fransphe ministerraad heeft besloLen, het opperbevel van de Fransche bezettings troepen aan den Rijn op te dragen aan generaal Güillaumet, lid van den Oppersten Oorlogsraad, ter vervanging van generaal Degoutte. DE DUITSCHE REGEERINGSCRISIS. De Duitsche Volkspartij eischt Rijksdag ontbinding en ontslag der regeering, indien democraten en centrum afwijzend blijven tegen over de vorming van een burgerlijk bloc met de Duitsch-nationalen. DE STAKING IN DE BORINAGE. Het centrale comité der mijnwerkers in de Borinage heeft met 38 tegen 15 stemmen be sloten, op Woensdag a.s. het werk te hervatten. JOEGO-SLAVIE. Een Wolff-bericht meldt uit Belgrado, dat er onderhandelingen tot reconstructie van het Joegoslavische kabinet zijn begonnen. Allereerst heeft Dawidowitsj besprekingen gehad met den president van de Skoepsjtina, den leider der radicalen Jovanowitsj, en daarna met den uit Zagreb aangekomen vice-president van de Raditsj-partij, dr. Matsjek. De tegenwoordig heid van laatstgenoemde in Belgrado wordt als een stem voor de regeeringen bij de verdere onderhandelingen beschouwd. Ook met betrek king tot de bezetting van het ministerie van Oorlog moet men een gunstige wending ver wachten. De door den koning geuite wensch om alle groepen in het ministerie op te nemen, die het met zijn politiek eens zijn, wordt in politieke kringen zoo opgevat, dat hij denkt aan een con centratiekabinet met een deel der radicalen. ROEMENIE. Uit Weenen meldt een bericht, dat de groote Roemeensche vlootmanoeuvres begonnen zijn op de kust van Bessarabië. 57 Hij vouwde een brief open onder Monica's oogen en dekjonge vrouw herkende op het eerste gezicht het schrift van haar vader, dat zeer weinig veranderd scheen. Ook zag zij dat de inhoud van den brief van compromitteerenden aard was. Zij verried zich niet en gaf den heer Mornu het document terug, nadat zij het had door- loopen. Tot haar verrassing noemde Mornu dien van Patrick O'Hara niet en vroeg „Kan deze brief volgens uw mecning van lord Jean de Burgau afkomstig zijn Zij sidderde, haar blik zocht Jean, die niets hoorde, en vestigde zich weer op het blad. „Hoe zou ik dit kunnen weten," vorg zij. „Wel," zei sir Bear op scherpen toon, „ge hebt cahiers en verschillende andere papieren van uw man in handen gehad, die betrekking hadden op zijn studiën. Gij hebt die gelezen en dus moet ge zijn schrift beter kennen dan wij. Als ge bevestigend antwoordt, bespaart ge den heer Mornu nuttelooze onderzoekingen. Misschien belet ge daardoor dat een ander, dien men ver denkt, verontrust wordt. Als dit ten onrechte is, kunt ge ons dit zeggen." Deze apdere was Patrick O'Hara, haar vader. sata „Rosta" meldt, dat opnieuw opstand is uit gebroken in verschillende Bessarabische dis tricten, o.a. Orschay, Kagula en Accerman. Men meldt ook boeren-opstand in Dobroedja. De Roemeensche regeering heeft een expeditie gezonden, om den boerenopstand te onder drukken. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een Deverzeker^^wordtj^vaarborgd door de N.Holl.Aigem.Verz, bank Schiedam DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. De Engelsche liberalen en conservatieven hebben besloten tot samenwerking tegen La bour in die disti'icten, waar deze partij bij dc vorige verkiezingen zonder volstrekte meer derheid de overwinning behaalde. HET IERSCHE VERDRAG. De laatste handeling van den speaker in het Lagerhuis vóór de ontbinding van het Parle ment is geweest mede te deelen dat het Iersche Verdrag de koninklijke goedkeuring heeft ont vangen. Te Dublin is men zeer voldaan over het aannemen van het verdrag door het parlement. DE MOSOEL-KYV ESTIE. Aan den Britschen vertegenwoordiger te Constantinopel is het antwoord van de Turk- sche regeering naar aanleiding van de Britsche nota's in zake de Turksche invallen in het ge bied van Irak, overhandigd. Dit antwoord is, naar men meldt, vrij uitvoerig, en is naar Londen geseind, waar echter op het oogenblik nog niets bekend is van de strekking of inhoud er van. HONDURAS. Volgens berichten van de regeering zijn de rebellen verslagen en op de vlucht gejaagd. DE STRIJD IN MAROKKO. Een officieel bericht uit Marokko meldt dat behalve Boeharrax, de Spanjaarden ook de stellingen van Serrana en Gallego ontruimd hebben. DE STRIJD IN CHINA. Uit Moekden wordt gemeld, dat de Mantsjoe- rijsche troepen de haven Shingwanjhre genomen hebben. Het regeeringsieger is verslagen. De regeering van Peking ontkent nog steeds, dat Shanghaikwan zich in handen der vijanden bevindt. In de gevechtslinie van Jehol hebben de re- geeringstroepen 1100 dooden verloren, terwijl 2000 manschappen werden gewond. Twee regeeringsdivisies op weg naar Shanghai zijn afgesneden en gevangen. Vrijdag hebben in Canton ernstige ongeregeld heden plaats gehad. Ten einde de kooplieden gunstiger te stemmen had Soen Jat Sen besloten hun een deel van de wapens van hun vrijwilligers corps, welke hij in beslag genomen had, terug te geven. Vrijwilligers en regeeringstroepen waren aan de kade, waar het schip met de wapens landen zou, aanwezig, toen een arbeidersoptocht ter viering van den verjaardag van de omver worping der Mandsjoe-dynastie langs trok. De vrijwilligers, die vreesden, dat de arbeiders het op de wapens voorzien zouden hebben, weigerden den stoet den doortocht. Een twist ontstond. Er vielen schoten, waarbij de regee ringstroepen de vrijwilligers steunden. Na een uur vechtens werd de arbeidersoptocht uiteen gedreven. De vrijwilligers hadden één doode en 2 gewonden, de arbeiders 30 dooden en 4 ge wonden, terwijl er van hen gevangen genomen werden. Verder verloren 20 voorbijgangers Zij kon werkelijk de verdenking van hem af wenden en die op Jean wentelen, dien de justitie toch niet bereiken kon. „Gij zult wel bemerken dat deze brief dateert uit den tijd toen lord Jean nog het gebruik van zijn verstand had wijl tegenwoordig zijn toe stand hem voor elke vervolging beveiligt, kan uw antwoord, zooals sir Bear zei, slechts een inlichting zijn, die ons van een valsch spoor afhoudt." Zij begreep het zeer wel. De kwestie, die alleen Jean scheen aan te gaan, dat wil zeggen een ontoerekenbare, was voor den heer Mornu een middel van aanval, tegen welken sir Bear Monica zocht te wapenen. Zij spraken niet van Patrick O'Hara en zij konden niet van hem spreken, zij konden niet openlijk aan zijn dochter vragen bij de verdenking die reeds op hem rustte nog andere te voegen, die, als hij gevangen ge nomen werd, tot zijn veroordeeling zouden leiden „Ik wil het onderzoeken," mompelde Monica eindelijk. „Neen, mylady, doe me de eer aan dadelijk te antwoorden." Ze zou dus haar vader moeten beschermen door een leugen, terwijl ze haar man beschuldig de. Maar hoe kon haar antwoord Jean schaden Wat kan een ja of een neen aan zijn lot ver anderen Zou hij minder gevangen, minder ziek, minder in geestelijke duisternis gedompeld zijn Mocht zjj door mvergroote nauwgezetheid haar bij de vechtpartij het leven. Hierbij waren er 10, die wilden ontkomen door in de rivier te springen en daarbij verdronken. Canton is op het oogenblik rustig, doch men vreest represailles van de arbeiders. ALLERLEI. Uit Parijs Het voorloopig resultaat der Fransch-Duitsehe onderhandelingen over een handelsverdrag wordt hier met voldoening begroet. Het wordt bevestigd, dat Duitschland aan den Franschcn handel mecst-begunstiging toekent, waartegenover verschillende Duitsche goederen als elcctrische outilleering, kleine metallurgie, bier enz. een minimum Fransch tarief genieten. Ook voor den handel van Elzas- Lotharingen is een bevredigende oplossing gevonden. Uit Parijs In Russische monarchistische kringen alhier heeft het bericht, dat de Vertegen woordiger van de Grieksch-Orthodoxe kerk te Parijs grootvorst Gyrillus als tsaar heeft erkend en gelast heeft, voor den grootvorst te bidden als voor den tsaar, grooten indruk gemaakt. De Metropoliet Eulogius echter, die hoofd is van de Russische orthodoxe kerken in het bui tenland, heeft geweigerd den grootvorst te er kennen en heeft de orthodoxe geestelijkheid verboden voor hem te bidden. Uit Londen Volgens berichten uit Alla habad hebben daar nieuwe botsingen tusschen Mohammedanen en Hindoes plaats gevonden. Gewapende benden trekken plunderend en roovend rond. De Britsche troepen zijn te gering in aantal om de situatie volkomen te beheerschen. Uit Parijs Aan de bladen wordt uit Con stantinopel geseind, dat aan 50.000 Grieken is aangezegd Turkije binnen 10 dagen te verlaten. Doen zij dit niet, dan zullen zij, naar verluidt, het land uit worden gezet. Volgens een bericht uit Jeruzalem zijn de Wahabis bij Uda door de troepen van Hedjaz verslagen. Zij verloren 1500 man aan dooden en gewonden. Uit Danzig wordt gemeld, dat de staking in de haven van Danzig, welke twpe maanden geduurd heeft, is opgeheven. Ook de lockout in de houtindustrie is geëindigd. Uit Rome De kroonprins van Italië kondigt zijn verloving aan met prinses Marie- José, de dochter van den koning van België. Binnenland. De R. K. leergangen te Tilburg. Zaterdag heeft de plechtige inzegening plaats gehad van de nieuwe gebouwen der R. K. leer gangen aan den Bosscheweg te Tilburg. Vooraf ging een Pontificale Mis in de kerk van den H. Jozef der Parochie Heuvel, door bisschop mgr. A. F. Diepen, welken dienst, alsmede do verdere plechtigheden, o.a. is bijgewoond door de bis schoppen van Breda en Roermond, minister Ruys de Beerenbrouck, oud-curator van de stichting minister van Swaay, de curatoren van de leergangen, B. en W. van Tilburg, de Eerste Kamerleden Blomjous en de Jong, het Tweede Kamerlid J. van Rijzewijk, en de Com missaris der Koningin, leden van Ged. Staten. Vóór de inzegening van de nieuwe gebouwen sprak baron van Wijnbergen, voorzitter van het curatorium, een kort woord. De rector dr. Th. Goossens heeft een rede gehouden, waarin hij er op wees dat er voor 1923 niet minder dan 638 studenten waren in geschreven. vader een keer meer beschuldigen Zij keek weer naar Jean, die zoo diep te be klagen was zonder dat hij het wist en toen sir Bear en Mornu op een antwoord aandrongen en vroegen of zij elders moesten gaan zoeken, toen sprak zij ondanks zich zelf „Neen, zoek niet elders „Is uw meening dus dat lord de Burgau „Neen," zei Monica langzaam, „ik bevestig dat deze brief niet is van lord de Burgau. Het is nie.t mijn echtgenoot, die hem heeft geschre ven." De bezoekers stroomden toe op Blackhorn en zoo was er ook een deputatie gekomen van pachters van lord Jean van een der domeinen, kort bij Blackhorn gelegen. Ofschoon men hem' had medegedeeld, dat zij van den nieuwen lord slechts in naam afhankelijk waren, zij hadden hun jongen meester de eer van een bezoek willen bewijzen. Sir Bear ontving cle goede lieden zeer vriendelijk en voorkomend, sprak met hen, liet hen rijk onthalen de voorraad van miss Araminthe was hier best tegen bestand en bij het vallen van den avond zond hij*ze weg, schijnbaar zeer voldaan. Hij keek hen na uit een venster van het kasteel en zag hen op den uitgang toetreden. „Wat doen zij daar," vroeg de heer Mornu. De boeren stonden in een dichte, groep voor het hek en maakten woedende, bijna dreigende gebaren. Daarna is een bezoek gebracht aan de acade mie voor beeldemde en bouwende kunsten der leergangen en is er vanwege het conservatorium der leergangen een muziekuitvoering gegeven. Post- en telegraafpersoneel. Dc commissie van overleg bii P. en T. zendt ons het volgende communiqué Een deputatie uit de commissie van overleg voor het staatsbedrijf der posterijen en tele grafie heeft Vrijdag en Zaterdag besprekingen gevoerd met den minister van waterstaat en met den voorzitter van den ministerraad over de op 1 October ingevoerde loonsverlaging. Deze besprekingen hebben uiteraard niet tot toezeggingen kunnen leiden. Een eventueel nadere beslissing over een en ander kan niet voor het midden van de volgende week worden érwacht. De vliegtocht NederlandIndie. De Indische dagbladen hadden eergisteren voor de voortzetting van den vliegtocht Neder landIndië reeds f 7000 ingezameld. Uit Sofia meldt de „Crt." De vliegers be vinden zich in uitstekenden toestand en zijn geenszins ontmoedigd. De route langs Sofia met facultatief oponthoud werd gekozen op aanraden van vliegers te Belgrado, omdat de weersomstandigheden voor de meer Noordelijke route langs Donau, Roetsjoek en Adrianopel ongunstig waren. Dinsdag komen een vlieger en de deskundige ingenieur, Guilonard, van Rot terdam aan. Zij zullen het vliegtuig op de plaats, waar het ongeluk is geschied, nazien en zullen dan bepalen, wat er moet worden gedaan. Het algemeen oordeel is, dat het vervoer tot den spoorweg zeer lastig, ja, bijna onmogelijk is, zonder grootere schade te berokkenen. Tenslotte zullen de noodige reparaties zeer zeker zooveel tijd in beslag nemen, dat het goede seizoen, hetwelk voor den tocht nood zakelijk vermoedelijk voorbij zal zijn. Men moet dan wachten tot het voorjaar. De Pensioenwet. Naar wij vernemen is binnen enkele dagen de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van het Wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922 voor burgerlijke ambtenaren. Mercurius blijft nog ros. De Vrijdagavond gehoude algemeene verga dering van de afdeeling van den (neutralen) Nationalen bond van handels- en kantoor bedienden Mercurius te R'dam, die door een 400 leden was bezocht, heeft met 290 tegen 89 stemmen en 8 blanco zich uitgesproken tegen de voorgestelde fusie van Mercurius met den (rooden) Algemeenen bond van handels- en kantoorbedienden. Deze beslissing maakt de doorvoering van de fusie onmogelijk, daar, gezien de stemming in de overige afdeelingen, het uitgesloten is de reglementair vereischte meerderheid nog te verkrijgen. Het bondsbestuur van Mercurius kwam gister te 's-Gravenhage in vergadering bijeen om zich over den thans geschapen toestand te beraden. De rijwielbelasting. Naar wij vernemen, heeft de rijwielbelasting tot 1 October opgebracht 5,233,008. De raming- voor het geheele jaar was 3 millioen. In totaal zijn er dus verkocht 1,744,336 belastingplaatjes. Op hetzelfde oogenblik kwam Basile aan- loopen om zijn heer het vreemde nieuws te vertellen. De pachters, die ietwat verhit waren dooi den goeden wijn van Sir Bear en door het ont haal dat zij hadden genoten, verzetten zich en wilden niet heengaan zonder den jongen lord gezien te hebben. „De jonge lord Welke jonge lord," heruaalde sir Bear opgewonden. „Wij hebben nog geen jongen lord aan hen te vertoonen ofschoon weldra naar ik hoop" sprak hij, zich tot den heer Mornu wendend. - „de geboorte van een kleinzoon het voortbestaan van den oudsten tak der familie zal verzekeren." „Het is hun lord, dien zij willen zien," her nam Basile, „lord Jean, hun lord." Sir Bear haalde de schouders op. „Zet ze buiten de poort, Basile en zeg hen dat als zij niet naar u willen hooren, ik beneden zal komen om hen de plaats te doen ontruimen." „Zij zijn tamelijk opgewonden," antwoordde Basile, ,,zij hooren niets en zullen hier zijn vóór u beneden is." „Dat is dus een klein oproer," zei de heer Mornu glimlachend. „Loffelijke gevoelens Mijn tegenwoordigheid dekt u en de arme jongen zal veel te verward zijn om niet spoedig de vlucht te willen nemen. Hij scheen mij meer onbeholpen dan ooit. Zal hij willen komen „O, hij weigert nooit iets." (Wordi vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1