Bet geslacht der Burgaus. Prijsverlaging FEUat-LgTOtë. DAGBLAD UOOM SCHIEDAM tEJW YOCEJV. WYBERT 47ste Jaargang, Woensdag 15 Oetober 1924 14074 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gebeele invaliditeitf 2JKJ bij'vcrlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood t' II duim; f60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoU.AIgeni, 100 bij verlies van een Verz. bank Schiedam Buifenlamdsdü Nieuws. groote doozen Statan-Generaal. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 38. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. 1- 5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal cl. per regel, op aanvraag Advertentiën plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. De Engelsche liberalen hebben gister hun ver kiezingscampagne te Londen geopend met een meeting in Oneens Hall, waar Asquith scherpe critiek uitoefende op het beleid der Labour- regeering en ook Lloyd George het Woord heeft gevoerd. De werkelijke reden aldus Asquith, voor de verkiezingen is niet de Campbell-affaire, Deze is slechts een voorwendsel. De werkelijke reden is het Russische verdrag, een document, dat Asquith niet aarzelde uniek te noemen in de annalen van de Engelsche, en voorzoover hij weet, ook in die van elke andere diplomatie, door de combinatie van politieke roekeloosheid, zakelijke onbekwaamheid en bijna kinderlijke onnoozelheid. De regeering wenschte haar val op het Russische verdrag niet af te wachten, omdat, zij de discussie daarover in het Parlement te zeer vreesde. Niettemin noem de MacDonald de liberalen ,,de schurken in het drama" en heeft hij gesproken van de „onwaar dige samenzwering tegen Labour". Dit is een van de grootste verdraaiingen, waaraan nog ooit een staatsman zich schuldig heeft gemaakt. De liberalen hebben Labour in het zadel ge holpen en zij hebben Labour voortdurend ge steund in de binnen- en huitenlandsche politiek. Alleen toen de regeering met het Russische verdrag kwam, was het niet mogelijk haar nog langer te steunen. Ten slotte is het noodig gebleken een hard nekkig gevecht te leveren tegen de phrasen, waarmee de Labour-regeering haar doeleinden ontwikkelt. De verwezenlijking van de Labour- idealen zou den doodslag toebrengen aan de persoonlijke vrijheid en er een der ergste vormen van klasse-overheersching voor in de plaats brengen. Onze politiek, zeide Asquith, is door vrije samenwerking van de individuen en door gemeenschappelijke inspanning, het lot te ver beteren van en de ruimst mogelijke kansen tot ontwikkeling te geven aan alle onderdanen van het koninkrijk. Als wij deze politiek nastreven en de socialisten bestrijden, geloof ik dat wij op de beste wijze de liberale traditie voortzetten. Lloyd George, die ontvangen werd met het zingen van „For he is a jolly good fellow", een lied, dat in deze verkiezingsdagen veel uitvoerin gen beleeft, verklaarde dat na de uiteenzetting van Asquith niet veel woorden meer noodig wa ren. Alleen wenschte hij nog op te merken, dat bij de vorige verkiezing de liberalen een voorstel bestreden, dat door de extremisten van rechts aan de conservatieve regeering was opgedrongen, tegen den wil van de besten hunner in. Bij deze verkiezing werd echter een voorstel bestreden, dat door de extremisten van links aan de Labour- regeering was opgedrongen, een voorstel, dat evenals het voorstel van verleden jaar bij aan neming een gevaar voor het land beteekend zou hebben. Indien de liberalen verleden jaar de tariefvoorstellen alleen hadden moeten be strijden, zou de tariefwet thans ingevoerd zijn. En als de conservatieven thans alleen de socia listen moeten bestrijden, zal het niet lang duren of de bestaande orde van zaken zal omver ge worpen worden. DUITSCHLAND. Van de Duitsche coalitiepartijen hebben cen trum en democraten zich voorloopig voor hand having van het kabinet uitgesproken, en de Duitsche Volkspartij zich voor een rechtsch bloc verklaard. 59 Monica was verbijsterd, gewiegd als door een soort van aangename doch gevaarlijke duize ling. Zij zag als een dageraad in dezen nacht en de stem der zee spiegelde haar duizend on mogelijke dingen voor. Zij werd als opgeheven door een vloed die haar meevoerde zij wist niet waarheen naar een haven of op een strand. O, zij vergiste zich, maar zij wilde deze zachte illusie nog niet verliezen. „Monica Geheel haar lichaam trilde van een aandoe ning, die haar leven in gevaar bracht. En zij wilde deze wel sterven, sterven in de zoete begoocheling dat Jean daar was, dat hij voor haar geknield lag, dat hij haar handen nam en ze aan zijn lippen drukte, zeggende „Monica, Monica Maar hij zeide het werkelijk Hemelsche goed heid Jean lag werkelijk op de knieën voor haar en herhaalde zacht haar naam met een liefde en achting, die de jonge vrouw aan haar halve bezwijming ontrukte. Opnieuw voelde zij door haar aderen het vuur, dat haar doorgloeid had onder den misteltak, toen zij in de oogen van HET BEZETTE GEBIED. De ontruiming van de Dörtmundsöhe zone is thans definitief op 22 Oetober vastgesteld. Op denzelfden dag zal ook de Fransche gordel om het Keulsche bruggehool'd, het. indei tijd bezel te gebied van Reinscheid en Bohwinkel, worden ontruimd. DE STAKING IN DE BORINAGE. De hervatting van den arbeid in de Borinagp, welke op heden is vastgesteld, zal niet algemeen zijn.Er is een groot aantal ontevreden arbeiders, dat zich niet wil neerleggen bij het besluit van de vakvereeniging. ZWEDEN. De soc.-dcrn. partij in Zweden had het on middellijke aftreden der regeering geëischt, in verband met haar standpunt ten opzichte van de defensie. Zij verlangde een kabinet, dat hét verdedigingsvraagstuk zou oplopsen in overeen stemming met het resultaat der verkiezingen voor de Tweede Kamer en in samenwerking met de liberale partij. Deze laatste eischte wel ver mindering van de militaire uitgaven, doch niet. het aftreden van het ministerie-Tryger. Uit Stockholm wordt thans bericht, dat hot ministerie zijn ontslag beeft ingediend. De ko ning heeft den ministers verzocht, voorloopig nog het bewind te blijven voeren. ROEMENIE. Uit Boekarest wordt gemeld, dat onder een brug van den spoorweg BoekarestTsernowitz een bom is geplaatst, die echter is ontploft voor dat er nog een trein was gepasseerd. Hierdoor is een ramp voorkomen. Het geheele verkeer op dit traject is gestoord. Via Belgrado verluidt, dat te Boekarest een verordening is uitgevaardigd, waarbij de staat van beleg, welke sinds 14 Mei 1921 over Noortl- Bessarabië was afgekondigd, over Zuid-Bessa- rabiö wordt uitgebreid. BULGARIJE. Uit Prahowa wordt aan de „Prawda" ge meld, dat sedert gister kanongebulder uit Bul garije wordt gehoord vooral dezen nacht was het duidelijk waarneembaar. Men gelooft, dat in Bulgarije weer gevechten plaats hebben waar bij Macedonische organisaties zijn betrokken. DE STRIJD OM MEKKA. Over den toestand in Mekka is nog weinig bekend, daar de telegrafische verbinding ver broken is. Men weet dan ook niet of de Waha- bieten de stad reeds zijn binnengedrongen. Koning Ali heeft medegedeeld, dat hij de regeering voorloopig naar Djedda heeft over geplaatst en dat hij met alle troepen uit Mekka vertrokken is, ten einde daar een bloedvergie ten te vermijden. Hoessein is uit Djedda vertrokken. DE MOSOEL-KWESTIE. De Britsche regeering heeft thans het Turk- sche antwoord op haar nota's in zake de grens kwestie van Irak besproken. Het voornaamste verschil van meening tus- schen de twee regeeringen betreft de vraag wat als de status quo moet worden beschouwd, welke moet worden gehandhaafd zoolang de grens niet definitief door den Volkenbondsraad is vastgesteld. De twee regeeringen zijn het niet eens over de interpretatie van het besluit van den Volkenbondsraad in deze, op 30 September genomen. Jean het leven gezien had, dat haar als dood had doen neerzinken. Tranen vielen op zijn handen. Zij wist niet of zij of hij het was die ze stortte, zij wist alleen dat Jean de Burgau van den dood verrezen was. Een onuitsprekelijke vreugde overstroomde haar eeu vreugde als die der verrijzenis. En in één kreet stortte zij haar vreugde uit na zulk een lange smart „Jezus, Jezus, mijn Verlosser XIII. Het was den namiddag van Kerstmis. Celia Jane was naar het Kerkhof te Ridge gegaan om het graf van haar echtgenoot te bezoeken en in het paviljoen begonnen jonge echtgenoo- ten de geschiedenis van het geluk, die voor Celia- Jane en Jacob geëindigd was,die geschiedenis die voor Jean en Monica een karakter van hemelsch geluk aannamen die eens zou eindigen ook voor hem, zooals nu voor Gelia-Jane en Jacob. Zij zaten samen in het salon. Monica gaf zich tegelijk triomfantelijk en verschrikt, aan haar geluk over, doch dit overstelpend geluk liet weldra geen plaats meer voor eenige vrees. Haar vreugde was volmaakt. Als zij met eigen handen dien echtgenoot in het graf gelegd had en als uit de tombe, waarin zij haar liefde begraven had, Jean levend was te voorschijn ge komen, dan had zij geen heviger schok kunnen Nu de Turksche regeering zich bereid ver klaard heeft liet geschil in kwestie wederom aan den Volkenbondsraad voor te leggen ter beslissing, heeft de Britsche minister van Ko loniën, bij afwezigheid van den premier, den Turkschen gezant, dien hij gisterochtend ont ving, medegedeeld, dat de Britsche regeering gaarne met dezen gang van zaken instemt. Intusschen is,men overeen gekomen, dat geen van beide partijen haar strijdkrachten zal laten oprukken voorbij de thans bezette linies. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De totale nederlaag van Loe-Joeng-Sjang, den leider van het Tse-Kiang-leger, beteekerit, een aanmerkelijke verbetering van de alge- meene situatie en laat de T si li-partij vrijwel oppermachtig. Afgezien van enkele militaire operaties, welke misschien nog noodig mochten blijken in Kvvantoeng, is er .geen zichtbare reden voor het voortzetten van den burgeroorlog in het eigenlijke China. Het herstel van de een heid des lands hangt alleen nog af van den uit slag van den strijd met"Tsjang-Tso-Lindie thans alleen staat. Van bijzondere waarde voor de zaak der re geering is de hervatting van den handel, welke thans aan de Jangtse verwacht kan worden, en het herstel van het publieke 'vertrouwen door de oplossing van de complicaties in Kiang- Soe. Uit Hongkong wordt voorts gemeld, dal Soen-Jat-Sen naar Canton is teruggekeerd in Verband met de moeilijkheden, welke gerezen zijn door de staking van de kooplieden. Hij heeft opnieuw gedreigd de stad te zullen be schieten. In arbeiderskringen heerscht hevige verontwaardiging over wat zij noemen „den koelbloedigen massa-moord op den zwarten Vrijdag." Men neemt aan, dat een deel van de geregelde troepen de kooplieden zal steunen. AMERIKA EN GENEVE. Omtrent het standpunt van Amerika ten op zichte van arbitrage in immigratie-kwesties kan thans geen twijfel meer bestaan, nu staats secretaris Hughes gisteren te Indianapolis een rede heeft gehouden, waarin hij op alleszins duidelijke wijze heeft te kennen gegeven, dat de Ver. Staten het immigratie-vraagstuk als een zuiver binnenlandsche aangelegenheid be; schouwen. En aangezien Amerika slechts voor arbitrage te vinden is, waar het huitenlandsche kwesties betreft, vloeit daaruit voorl dat het voor immigratie-kwesties geen arbitrage van den Volkenbond of eenig ander lichaam zal toe staan De betreffende passage in Hughes' rede te Indianapolis luidt naar een ontvangen Beuter- telegram meldt, als volgt „Hét Amerikaansche volk niet zal dulden, aldus Hughes, dat binnenlandsche aangelegen heden onderworpen zullen worden aan den in vloed van bepaalde groepen van mogendheden. iiViHiïTïïrnïmruïïinïïiiiiiiiiiiniinriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiïiriiïiiTïrniminihTrrrumrrirmiTminnïn TABLETTEN Bij Apothekers en Drogisten. mumIIIIII1IIIllHillmilmiin 2856 12 krijgen. Buiten hcerschte de rust van het Kerstfeest. De haard, ruim voorzien dooi- Gelia-Jane, ver lichtte het geheele salon. Monica en Jean zetten het onderhoud voort., dat de terugkeer van Gelia-Jane den vorigen avond had afgebro ken. Monica had met bevende stem haar ver haal gedaan en Jean vervolgde wat hij den vorigen avond niet had kunnen verhalen. Mo nica luisterde, geheel opgaand in de zoetheid dezer oogenblikken. „Neen, Monica" zei Jean, „ik ben nooit geweest wat ge van mij geloofdet, ten minste ik ben het nooit geweest voor u. Mijn verstand was al reeds ontwaakt vóór den dag waarop gij mijn drempel hebt overschreden. Van het eerste oogenblik af dat ge hier binnengetreden zijL, was ik zooals nu een beetje zwakker van lichaam, ziedaar alles. En het beste bewijs voor mijn verstand is dat ik niet krankzinnig gewor den ben gedurende mijn gevangenschap. Ik ben gedurende eenige weken geweest wat ik later veinsde te zijn en naarmate mijn verstand te rugkeerde, begreep ik dat mijn eenige kans op geluk bestond in mijn schijnbare ontoereken baarheid. De inzet was gewichtig genoeg om mij voorzichtig en behendig te maken", zei hij op bitteren toon gij hebt kunnen oor- deelen over mijn geschiktheid om een afschuwelij ke rol te spelen. Maar toen ik mij rekenschap ervan had gegeven, dat uw veiligheid van de- Onlangs is er over gesproken aan een bepaalde graep bevoegdheid te verleen en om aangelegen heden van internen aard te behandelen, waar bij het niet gaat over kwesties samenhangende met bestaande verdragen, waarbij de rechten der partijen wederkeerig zijn vastgesteld, doch over kwesties, waarin de natie zelf slechts be voegdheid heel't te beslissen, daar zij zich daar omtrent volledige vrijheid van handelen heelt voorbehouden. Het Amerikaansche volk zal niet bereid zijn zich hij eene organisatie aan te sluiten, waarin groep-invloeden gelegenheid heb ben zich te doen gelden of zich met de Interne politiek des lands te bemoeien. Wij waren en zijn er nog voor, internatio nale kwesties te onderwerpen aan arbitrage of rechtspraak. Maar dit geldt alleen voor kwes ties, welke voortvloeien uit verdragen of hef volkenrecht, en welke volgens algemeen er kende beginselen worden beslist. Wij zijn bereid tot samenwerking voor inkrim ping der bewapening en Voor bevordering van den vrede, en wij vereenigen ons met iedere poging van dien aard, welke van ons geen ver bintenissen vergt. Wat wij echter niet dulden is het verzaken van de traditioneelc politiek der Amerikeansche regeering, ten einde ons in de politiek te verstrikken". ALLERLEI. Uit 'l'okio De Japansche ministerraad heeft besloten de uitgaven op de nieuwe begrooting te verminderen met 200 millioen yen. Hiervan zal 31.500.000 yen worden bezuinigd ojj Oorlog, 18.500.000 op Marine en.35.000.000 op Binnen landsche Zaken. Uit Cairo De Egyptische regeering heeft afwijzend beschikt op een verzoek van vluchte lingen uit den Hedsjas om zich in Egypte te mogen vestigen. Zij verklaart, dat zij dit niet om sanitaire overwegingen doet, doch omdat zij niet wenscht, dat in de tegenwoordige om standigheden uitgewekenen uit den Hedsjas in Egypte komen. Uit Warschau De politieke politie heeft een geheime opslagplaats, van communistisch agitatiemateriaal ontdekt. In verband daarmee zijn 34 personen gearresteerd, van wie er 28 na te zijn verhoord weer werden vrijgelatc-n. Hitier schijnt van plan te zijn geweest zich onmiddellijk na zijn in vrijheidstelling naar Oostenrijk te begeven. De Oostenrijksche over heid deelt echter mede, dat hem den toegang tot Oostenrijk zal worden ontzegd. Mocht hij loch over de grens komen, dan zal hij worden geïnterneerd. Uit Lissabon Het grootste gedeelte der zaken was gister geslotën en de fabrieken zijn stop gezet. Andere plaatsen volgen het voorbeeld van Lissabon. Overal is het echter volmaakt rustig. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 14 Oetober. Aan de orde is het ontwerp, tot wijziging van de officiersopleiding (concentratie in Kampen). De heer V an Ra p p a r d (V. B.) betoogt, dat de individueele opleiding van verlofsofficie ren noodzakelijk is en bij centralisatie niet tot haar recht kan komen. Bovendien zijn de terrei nen bij Kampen totaal ongeschikt voor oefe ningen en te ver verwijderd van de kazerne. Sameiiwerkingjjrinet andere wapenen is daar niet mogelijk. Spr. is van meening, dat, nu herziening van mijne afhing, moest ik Loen niet duizendmaal waakzamer, zorgvuldiger en geslepener zijn. Geslepen, ik", mompelde hij met verachting en geheel zijn houding protesteerde met trotschen afschuw tegen de vernedering, die hij had moeten ondergaan. „Maar," hernam hij tusschen zijn opeenge klemde tanden, „ik moest gaan tot mijn doel noch woede, noch moedeloosheid mochten mij overmeesteren, ik had een taak te Vervullm. Ik zal mijn doel bereiken en gij zult, metmij gaan." „Dus Monica", ging Hij voort, „terwijl ge u om mij bewoogt, lezende, arbeidende of dit viooltje verzorgende, dat ik niet had kunnen nalaten u voor uw verjaardag t.e schenken, wan neer ge het vuur oprakeldet, opdat ik niet van de kou zou te lijden hebben, wanneer ge mij voor laast orn mij te troosten en Le verstrooien hef beeld waarvoor gij u opofferdef, leefdet, dacht, zag u„O, ik wist het, ik moest het weten, mijn gevoel had mij moeten waarschuwen, zon der dat," sprak zij blozende" „had ik u nooit gehuwd, nooit. - De trekken van Jean werden zachter. „Evenwel", hernam hij, „zou ik nooit ont snapt zijn aan zooveel achterdochtige onderzoe kingen, als ik niet volkomen juist de werkelijke verschijnselen had nagedaan, die ik eerst had ondervonden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1