Het geslacht der Bargaas. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN! OMSTREKEN. FEUILLETON. 47ste Jaargang, Donderdag 16 flctober 1924. No. 14075 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f60 bil verlies vaneen wijsvinger; f 15bii verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl. Algein.Verz. bank Schiedam Buitenlandse!) Nieuws. 60 Staten-Generaal. 4 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavond nummer met Officieel Korkbericht 10 ets. Advertentien: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeüngen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. r Incassokosten worden berekend. 7 - - nmai—wmu—ti'iwi—1 II—iwiai— IIIMHIMIIIII—II i manui lWi»ii*r»BTrir'flil Wltfsilh' riTri'7T|iTl fiVinrm" vli"Wrrft'ii^'Tini^iiTniTiiTncrtTiliyigfril liiirinti^Triiti'Tnnwfr^^r GENERAAL DAWES EN ZIJN RAPPORT. Voor de eerste maal sinds het begin der verkiezingscampagne in de Ver. Staten heeft generaal Dawes die candidaat is gesteld voor het. vice-presidentschap, zich uitgelaten, over het naar hem genoemde herstel-plan. In zijn rede te Louisville gehouden vestigde hij er de aandacht op, dat niet de Amerikaansche afge vaardigden alleen de verdienste wegdroegen van het tot standkomen van het ontwerp, maar even goed de leden der andere delegaties. Dat het plan algemeene instemming had gevonden, viel te verklaren uit den hopeloozen toestand, waarin Europa zich bevond en waarin het. door de vooroordeelen en baatzucht der politici ge raakt was. Een wending ten goede is nu ingetreden, indien ten minste de Europeesche volken wer kelijk hebben leeren inzien, dat zij met die poli tici niet vooruitkwamen en er wel bij zouden varen, wanneer zij den raad der oeconomen zouden accepteeren. (De generaal is van huis uit bankdirecteur), liet plan is practisch uit voerbaar, zoo ging generaal Dawes voort de toekomst zal dat. bevestigen, te meer daar het project niet opgezet is om later sancties te kunnen toepassen maar om de fundamenten van billijkheid en recht te kunrren grondvesten. Het plan werd met de zuiverste bedoelingen en goede trouw, eigen aan elk zaken-project, uit gewerkt met het doel om den haat tusschen de volken te doen verdwijnen tegelijk met de her innering aan den chaos en ellende van den oorlog. Ik ben zeker, zoo besloot hij, dat het plan een grondveste zal blijken voor een duurzamen christelijk en vrede in Europa en de geheele wereld. DE DEITSCHE REGEERINGSCR1S1S. In den politieleen toestand is een plotselinge en verrassende wending gekomen door een niet verwacht besluit van de Centrum-fractie, welke zich namelijk met meerderheid van stemmen ei' voor uitgesproken heeft,mee te gaan met een verbreeding der regeeringsbasis naar rechts. In parlementaire kringen héerscht de over tuiging, dat het besluit van de centrumfractie het verrassendste is, dat men tot dusver op parlementair gebied heeft beleefd zegt de „Tel.' In verband met de omstandigheid, dat de rijkskanselier tot de tegenstemmers behoorde bij het gevallen besluit, werpt de „Vorwarts" de vraag op, of men thans staat voor een kanse lierscrisis, terwijl de „Kreuzzeitung" melding maakt van een gerucht volgens hetwelk M irth, die eveneens tegenslemdé, voornemens zou zijn, met nog minstens tien andere leden de centrum fractie te verlaten, om een christelijke demo cratische republikëinsche partij te stichten, als in het kabinet Duitsch nationalen zulten worden opgenomen. Gezien de persoonlijkheid' van Wirth mag dit plan echter uiterst onwaarschijn lijk geacht Worden. Gistermiddag hadden weer fractievergaderin gen plaats. In de vergadering van de democraten werd verklaard, dat de tegenwoordige crisis zónder noodzaak in het leven is geroepen en dat op grond van de buitenlandsche politiek hand having der tegenwoordige regeering noodzakelijk moet worden geacht. De regeering is verplicht zoo luidt het verder in de aangenomen reso lutie zich van den Rijksdag de toestemming Ik heb ten minste de lichamelijke zwakte niet behoeven te veinzen, want ik ben langen tijd ziek en zwak geweest. Het is nog maar enkele weken, dat ik het gebruik van mijn been nage noeg heb teruggekregen, daarom moest ik tot op heden toe lijdelijk blijven.' Zij vroeg verlegen „Waarom hebt gij zoo lang het. stilzwijgen bewaard „Ik was niet zoo streng bewaakt, wilt gij zeggen, dat ik niet met de buitenwereld in verbinding had kunnen blijven. Maar deze wereld was mijn vijand, evengoed, als de hee- ren van Blackhorn zelf het waren. Zij konden mij weer kwaad doen en zij zouden het, hebben gedaan. Ik zou Blackhorn niet verlaten hebben dan om de gevangenis binnen te gaan, om te worden geoordeeld en veroordeeld. Gelukkig wist ik het en de onderzoekingen der justitie hebben het bewezen. Gij denkt dat hier niet en kel agenten der justitie gekomen zijn, dat ik ook een bezoek van een vriend heb ontvangen. Ja, een vriend, dien ik in het verderf zou ge stort hebben, met mij als ik mij aan hem had toevertrouwd voor de voortzetting der tot dusver gevoerde binnen- en buitenlandsche politiek te verzekeren en eerst dan af te treden als de Rijksdag haar daartoe dwingt. Overeenkomstig haar besluit kan de fractie eene eenzijdige uitbreiding van de regeering niet met haar verantwoordelijkheid dekken. Verder wordt door de democraten medege deeld dat zij hun ministers uit het kabinet zullen terugtrekken als een rechtsch hloc zal worden gevormd. De democraten maken dus de zwenking van het centrum niet mede. Gessier, de democratische rijksweerminister, heeft in de vergadering der fractie verklaard, te zullen aftreden als een regeering of een coalitie tot stand komt, waaraan de democratische partij niet zal decmemen. Nadat deze beslissing van de dernotraten bekend was geworden, kwam het bestuur van het centrum bijeen om verder den toestand te bespreken. Een beslissing werd evenwel tot heden uitgesteld. DE MOSOEL-KWESTIE. De Secretaris-Generaal van den Volkenbond ontving van den Britschen premier een telegram, waarin deze verzocht, de noodige maatregelen te nemen, terstond den Volkenbondsraad bijeen t.e roepen, ten einde de geschilpunten in den uitleg te bestudeeren, welke gerezen zijn tusschen de Britsche en de Turksche regeering, met, be trekking tot de laatste paragraaf van hef be sluit van den Raad d.d. 30 September. Deze paragraaf handelt, gelijk men weet, over de handhaving van de status quo in het grens gebied van Irak, in afwachting van de dooi den Raad te nemen beslissing aangaande de vaststelling van de definitieve grens. t^et Britsche telegram wijst er op, dat <*>k de Turksche regeering, gelijk wij reeds meld den, zich bereid heeft verklaard, de interpre tatie van genoemde beslissing aan den Raad op te dragen. De Secretaris-Generaal heeft terstond den Belgischen minister Hymans, den huidigen voorzitter van den Volkenbondsraad, van het telegram van de Britsche regeering in kennis gesteld. ZWEDEN. Bran ting k a b i n e t s f or m a l, e u r. De soc. democraat Branting, oud-premier, heeft de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet aanvaard. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Baldwin heeft gister de conservatieve ver kiezingscampagne te Londen geopend met een rede in Queen's Hall, waarin hij o.a. met nadruk wees op de tekortkomingen van Labour inzake bestrijding van werkloosheid en duurte. IN DE BORINAGE. Gistermorgen is een aantal stakers in de Bori- nage aan het werk gegaan. Wegens den slechten staat, waarin de mijnen verkeeren, konden verschillende speciale arbeiders niet onmiddellijk te werk worden gesteld. Er hebben nog tal van arbeiders het werk niet hervat. Ook de com munistische agitatie duurt voort. SPANJE. In Spanje worden weder eenige lichtingen onder de wapenen geroepen. De Parijsche editie van de „Chicago Tribune" meldt ten minste, dat de koning een decreet heeft geteekend waar- En evenwel, als pater Etienne in plaats van George was gekomen, wie weet of ik den moed zou hebben gehad, om te zwijgen Dat zou van mijn kant een laffe dwaasheid geweest zijn." „Maar", sprak zij nog aarzelend, zij, die u omringden, die u lief hadden Ik, Jacob. „Jacob Heeft then u niet gezegd, dat lvij van Burgau-Haose weggejaagd was door zijn oom en dat hij bns een geweldige wraak gezworen had „Welneen, hij beminde u boven allen." „Wat deed hij bij de Burgau's van Blackhorn Hoe kon hij aannemen mijn cipier te zijn Met toewijding jegens de eer van onzen naam, zei de oude huichelaar." „Neen, neen, ge vergist u, hij is het, die mij over u gesproken heeft, die mij bijna met geweld tot u gebracht heeft." „Dan heb k hem onrecht gedaan," zei Jean „lk weet echter dat hij geldgierig was en wraak- zichtig, dat hij een trouwe dienstbode van Black horn heeft gehuwd ter liefdé van het geld van sir Bear. Ik moet hem echter dankbaar zijn voor al de zorgen die hij aan mij gewijd heeft en voor al het geduld dat hij met mij ge had heeft. Wat hfw echter mijn arme, oude Ja cob moeten doen Hij had niet de macht mij het kasteel te doen verlaten en welken dienst zou hij mij anders hebben kunnen bewijzen. Had ik gister geen dertig personen om mij heen, tot wie ik had kunnen spreken Maar daaronder bij de lichtingen 1920, 1921 en 1922 gemobili seerd worden. De motieven hiervoor worden niet opgegeven. Waarschijnlijk echter moei het troepen-contingent in Marokko weer versterkt worden. Zondebokken voor .hetgeen in Marokko is gebeurd worden ook nog steeds gezocht en gevonden. Generaal Aizpuru, de hooge commis saris van genoemd gebied heeft thans zijn ont slag gekregen „om gezondheidsredenen." JOEGO-SLAVIE. Een lang leven Is aan het huidige Joego slavische ministerie niet beschoren geweest. Het is n.l. gister bekend geworden, dat de pre mier Davidowitsj aan den koning het ontslag van het kabinet heeft aangeboden, hetwelk is aanvaard. Hiermede behoort dit ministerie van parlementaire actie, hetwelk eerst eind Juli m'et veel moeite tot stand is gekomen, ól weer tot het verleden. In den ontslagbrief wordt verklaard; dat de regeering niet langer de aansprakelijkheidwenscht te dragen, omdat de koning den premier er op heeft gewezen, dat een breedere grondslag voor de voortzetting van de tegenwoordige politiek der regeering de politiek van vrede en orde, strijd tegen de corruptie en van de definitieve verzoening tusschen Serviërs, Croaten en Slo- wenen moet worden gevonden. Onmiddellijk na de aanbieding van het ont slag is Jovanpwitsj, de leider der radicalen, en voorzitter der Kamer door den koning in audiën tie ontvangen. MEKKA BEZET. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Wahabieten Mekka zijn binnengerukt. De Wahabieten gaven de verzekering, daL de veiligheid der vreemdelingen aldaar niet be dreigd wordt. Ook zijn zij niet voornemens Djedda aan te vallen. DE STRIJD IN CHINA. Een poging van Soen-Jat-Sen tot geweld dadige onderdrukking van de koopliedenstaking' leidde te Canton tot ernstige gevechten. Het vrijwilligerscorps van de kooplieden had zich in de straten achter barricades verschanst en beschoot van daar den heelen dag de troepen van Soen. De poorten van de vr,eemdelingenwijk wer den 's morgens gesloten. De schepen verlieten de havens. Branden, waarschijnlijk moedwillig aangestoken, woeden in verschillende deelén van de stad. De uitslag van het gevecht is nog onzeker. De troepen zijn aan den waterkant opgesteld, de vrijwilligers in allerlei zijstraten. Reizigers, die uit Canton te Hongkong zijn aangekomen, meldden dat Soen Jat Sen de uitbarsting provoceerde. Zijn soldaten staken de versterkte posten der vrijwilligers in brand: De- reizigers vertelden verder, dat Canton op meer dan 10 plaatsen in brand staat en dat de inwoners vluchten. ALLERLEI. 'Uit Mexico City Toen de aanhangers van generaal Vidal, de nieuwgekozen gouverneur van de Staat Chiapas zich bij hel. station ver zameld hadden om hem te verwelkomen, werd van uit het gouvernementsgebouw een salvo op hem afgegeven door de aanhangers van den verslagen candidaat, Gorzo. De regeerings- was ook de sheriff die zich in mijn zaken ge mengd had en mij onmiddellijk gevangen ge nomen zou hebben, Neen, om de laatste kans niet te verliezen, moet ik Blackhorn verlaten zonder iemands hulp of medewerken, en eenmaal verjvan Blackhorn en buiten het bereik van sir Bear de Burgau en van de justitie, zou ikde handen vrij hebben om te trachten al wat zij tegen mij begonnen hebben te niet te doen. Het moet, het moet. Llij onderbrak zichzelf. „Maar het is nog te vroeg om er van te spreken. Bovendien", ging hij met teederheid in de stem voort „het tegenwoordige is mij voldoende, ik vraag niets meer. En het schijnt mij of mij dit altijd voldoen zal. Vóór ge gekomen waart, kon ik zeggen dat als ik niet genoeg her stelde om een ontvluchting te beproeven, mijn leven jarenlang aldus zou zijn, dat het minste teelten van genezing mijn vonnis zou zijn. God moge het mij vergeven, want vaak had ik aan vechting om mij op de rotsen te werpen. Deze scherpe steenen, de zee die ze bespoelde, leken mij een zachter rustbed dan het mijne. Deze wanhopige stemming verdween echter spoedig ik wilde leven om mijn taak te volbrengen, ik wilde dien boosdoeners het veld niet vrij laten. Ik had nagedacht tot mijn hoofd bijna barstte, toen ik stroo gevlochten had tot mijn vingers mij hun dienst weigerden, trachtte ik den tijd te doo- den met. de spijkers der meubelen te tellen of de wolken aan den hemel of de golven der zee, maar troepen bestormden liet gebouw en namen een aantal personen gevangen. Uit New-York Mevrouw Nelly Rose is door de democratische partij van Wyoming candidaat gesteld voor het gouverneurschap van dien staat, ter vervanging van haar over leden echtgenoot. Zooals men weet, werd mevr. Ferguson on langs candidaat gesteld voor het gouverneur schap van Texas. De Matin" meldt, dat Millerand op 11 November te Straatsburg een groote politieke rede zal houden, welke te beschouwen zal zijn als zijn staatkundig program. Dat zal het begin zijn van zijn terugkeer in het politieke leven. Hij zal in die redevoering het programma éener republikeinsch-nationale partij ontwik kelen. Uit Sjanghai Alle districten der stad zijn in handen der Kiangsoe-partij en alle strijd heeft opgehouden, terwijl'er vrijwel geen plundeiingen hebben plaats gehad. Men verwacht dat de normald toestand binnen een week hersteld zal zijn. - De Italiaansche ministerraad heeft be sloten, de Kamer tegen 12 November a.s. bijeen te roepen. De Senaat zal eenige dagen later weder bijeenkomen. Uit Londen De inschrijving op de En- gelsche tranche der Duitsche herstelleening werd binnen vier uren wegens overteekening gesloten. uit Nome (Alaska) De kapitein van den Amerikaanschen schoener „Herman" heeft de Amerikaansche vlag geheschen op Herald- eiland, noordelijk van Wrangel-eiland. De Parijsche „Intransigeant" meldt, dat de Fransch-Bclgische spoorwegregie met ingang van 16 November te 12 uur opgeheven wordt. De groote raad der Fascisten heeft be paald, dat de plechtige viering van den tweeden verjaardag van den intocht in Rome, van den 28en tot den 31 en October zal plaats vinden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 15 Oclobei Bij den aanvang der vergadering wordt met 48 tegen 32 stemmen aangenomen het gister behandelde wetsontwerp betreffende concentra tie van de opleiding van verlofsofficfèren te Kampen. Tegen stemde de linkerzijde, benevens de heeren Tilanus (C. II.) en van Boetzelaer van Dubbeldam (G. H.). Aan de orde is voorts de Nieuwe Tariefwet. De heer O u d (V. D.) kritiseert de manier, waar op is omgesprongen met ln f ontwerp, waardoor de industrie geen voldoende gelegenheid had zich uit te spreken. Met een storting van 12 millioen in het ouderdomsfonds kan nog worden gewacht. Door niet-storting in het ouderdoms fonds en bezuiniging op de militaire departe menten kan zelfs een overschot ontstaan. Spr. betwist, dat deze herziening alleen technisch zou zijn. De minister had er dan niet zoo n haast mee gemaakt, doch de millioenen lokten hem te veel aan. De beer Vliegen (S.D.) begrijpt niet hoe de regeering het aandurft deze quaestie op dit oogenblik aan te pakken. De geschiedenis der tariefherziening in ons land heeft duidelijk ge noeg gesproken en heeft ze herhaaldelijk ver oordeeld. In 1905 heeft de quaestie een grooten invloed gehad op den uitslag der verkiezingen. De Regeering had dus zoo kort vóór de ver men mocht 't niet gewaar worden, want dit on zinnig tijdverdrijf zou nog van te veel verstand getuigen. O, die minuten, die eeuwen, die eeuwig heden van schande en wanhoop die ik hel) ver- duurd voordat ik u zagvervolgens haatte ik u. dat was reeds de ontluikende liefde, en mijn woede tegen u was een soort belang stelling, was tenminste iets, waar vroeger slechts de vreeselijkstp \eegte was. Ge hadt soms een andere japon aan, het zwarte lint om uw haren was niet altijd hetzelfde of niet op dezelfde wijze geknoopt, uw gelaat had verschillende uitdrukkingen van onrust ol verdriet, uw minste handelingen werden voor mij dingen van gewicht. Toen men mij zeide u te huwen, heb ik mij zeiven overreed toe te stemmen, zooals ik in alles toestemde, zooals ik alles zou hebben aan genomen, wat deze vreeselijke eentonigheid kon verbreken bedreiging of belofte. Ik had ook geen middel om tegenstand te bieden. En toch zou ik tegenstand geboden hebben, als ik u niet gekend had, ik had het gevaar geloopen allen tegen mij in het harnas te. jagen. Dat zou een soort zelfmoord geweest zijn zonder schuld, waar aan ik reeds meermalen gedacht had, als ik overwoog dat ik slechts alles behoefde te be kennen en zij mij dan zouden dooden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1