TafatsSe Berichten. 15 Oct. 16 Oct. Londen 1146*/8 11.487a Berlijn - 0.60s/8* - 0 60 7 8» Parijs -13311/, - 13 317 2 België - 12 26 - 12 30 Zwitserland - 48 927j - 49.06 Amerika - 2 55 -2.55 - 0.00", - 0.003/, Kopenhagen - 43 927 2 - 43.70 Stockholm - 67 90 - 68 Christian!:! -36 05 -35 85 Madrid -34.29 -34 29 Milaan - 11 14 - 1116 15 Oct. 16 Oct. Londen 11 463/4 11-487, Berlijn - 0 60 s/ - 0.60 Parijs - 13 3272 - 13,377a Brussel - 12 277, - 12.35 Zwitserland - 48 92'/s - 49 077*' Weenen_ 0.0036 -0.00367, Kopenhagen - 44.— - 43.90 Stockholm - 67 90 - 68.25 - 36.10 - 35.90 New-York_ - 2.55 - 2.551 Telegrammen. Kerknieuws. ft echt zaken. SPORT. Finane en Eeon. Mededeelingen. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten, Bears van Schiedam. twee personen, die een tweedehandsch auto wenschten te koopen. Toen men het over den koop eens was en het op betalen aankwam, verklaarde het twee tal alleen Duitseh geld bij zich te hebben. De koers werd nagekeken en den automobielhan delaar werd een bankbiljet van 1000 mark ter hand gesteld. Toen het tweetal met den wagen vertrokken was, bemerkte de handelaar, dat hij een biljet, dat uit de circulatie is onttrokken en waarde loos was, had ontvangen. Onmiddellijk waar schuwde hij de politie die er in auto's op uit trok om de beide lieden te achterhalen. Er kwamen berichten binnen, dat zij waren ge signaleerd op weg naar Ede en op weg naar Apeldoorn, maar in beide richtingen zocht men Vergeefs. In werkelijkheid was het tweetal naar Zullen gereden om daar den auto van de hand te doen, maar de verkoop mislukte. Daarop keerden zij naar Arnhem terug. Een van hen, de 30-jarige R., een berucht smokkelaar, tegen wiens handelingen reeds meermalen gewaar schuwd is, werd op weg naar zijn woning dooi de politie gesnapt en gearresteerd. Zijn kameraad, de 44-jarige G., werd heden morgen door de politie aangehouden, toen hij op weg was naar de woning van R. De auto is opgespoord op een terrein aan den Westervoortschen dijk, waar zij verstopt was en door de politie in beslag genomen. De beide oplichters zijn in verzekerde bewa ring gesteld. Botsing t r a rn e n bus. De electrische train is gisteren in de Aagje Dekenstraat te Vlissingen met volle vaart.tegen den autobus de Kampioen gereden. Beide bekwamen veel schade. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De autobus werd 50 meter meegesleurd. Overreden. Op de Delftschelaan in Den Haag is gistermiddag' het 6-jarig van N. overre den door een autobus. Het kind is in het zieken huis aan den Zuidwal overleden. Arme reisvereeniging! Als ver dacht van verduistering van geïnde gelden op lidmaatschapskaarten van een reisvereeniging tot een bedrag van 4100 is te Amsterdam een koopman aangehouden. De Z. R. III. Gelijk gemeld, heeft de Z.R. III gister zijn bestemming bereikt. Om 5 u. 20 (M.E.T.) gistermorgen, bereikte de Zeppelin bij Nieusv Schotland de Amerikaansche kust en zette den tocht voort in de richting van Baltimo re, Washington on New York. Om 5 u. 45 was het Zuidelijke punt van Nieuw Schotland be reikt. Het heeft zich in liet zware weer uit stekend gehouden. Aan boord was alles wel en ook het schip en de machines verkeeren in uit stekende conditie. Om 10 u. 20 was het schip boven Boston en het bereikte om 1 u. 35 New Yof-k. Te New York bestond groote geestdrift. Reeds den gchcelen nacht hadden duizen den op de aankomst van het luchtschip ge wacht. In de parken, op de pleinen en op de daken der huizen, bevonden zich een talrijke menigte, die het schip bij zijn verschijnen geest driftig toejuichte. De Zeppelin cirkelde vier maal boven de stad. Om 3 u. 55 A. T. arriveerde, het de Lake Hurst, de landingsplaats. De landing had plaats op 300 meter van de loods. Ook hier was de ontvangst geestdriftig. Twintig minuten later was het schip reeds in de loods geborgen. President Coolidge zond een in hartelijke be woordingen gesteld telegram van welkom aan den commandant. Ook van president Ebert was een begroetingstelegram ontvangen. Chro- nometrisch is vastgesteld, dat 79 u. 23 min na het vertrek van Friedrichshafen het Vrij heidsbeeld aan den ingang van deNewYorksche haven werd bereikt. De Berlijnsche bladen bevatten gister-avond geestdriftige artikelen waarin met trots op de prestatie van het luchtschip wordt gewezen en de groote beteekenis daarvan in het licht wordt gesteld. De Amerikaansche minister van Marine zou voornemens zijn, voor te stellen de Zeppelin een tocht naar de Noordpool te laten maken. De tocht van de Z.R.III duurde vanaf Frie drichshafen tot Lakehurst 81 uur en 25 minuten. Nadat de Z.R. III in de hangar was gebracht; had een korte ontvangst plaats door admiraal Seales. De commandant verliet het laatst het schip, dat veel post overbracht,. De langdurige douaneformaliteiten wekten algemeen vroolijk- heid bij de vele toeschouwers die in duizenden auto's naar Lake Hurst waren gekomen. De bemanning was opgewekt. Zij Werd her haaldelijk gefotografeerd. De tocht is zeer goed verlóopen. Het schip liep rustig, terwijl niemand ziek was. Een kanarie, die men had meegenomen, heeft al dien rijd lustig gezon gen. In den afgeloopen nacht was het schip te midden van een hevigen storm en het gleed in razende vaart door den nevel. Nadat, de be manning het schip had verlaten, werd begon nen met het laten wegstroomen van het gas, wat negen uur duurde. Negen man van het schip zijn voor drie maanden aan de Amerikaansche marine ver honden. De helft van de bemanning blijft, in dienst van de Good Year Corp. Het schip staat thans onder verantwoordelijkheid van de Ame rikaansche regeering. De officieele overdracht zal spoedig volgen, terwijl langs diplomatieken weg de erkenning der ontvangst zal plaats hebben De commandant van het luchtschip heeft de drie nachten slechts drie halve uren geslapen. Hij was zeer vermoeid. Binnenkort zal hij weer naar Europa terugkeeren. Te New York zal eert feestmaaltijd ter eere van de bemanning worden gegeven. Een Zeppelin Voor Engeland? De Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt, dat het jongste bezoek van den Engel- schep luchtvaart-commissaris aan Duitschland in verband staat met de geprojecteerde Zeppelin plannen voor Engeland. Duitschland is bereid voor Engeland Zeppelins te bouwen, doch is verbonden aan de bepalingen van het verdrag van Versailles, Engeland zou echter verzachting van deze bepalingen willen voorstellen, doch men zal dan moeten rekenen op grooten tegen stand van Frankrijk. Een aardschok. Volgens 'een bericht uit Londen heeft men gister te Fort William in Schotland een aardschok waargenomen, die de vensters deed rinkelen en de huizen op hunne grondvesten deed trillen. Een nieuw Am-erikaansch hotel Te Albany, Staat New York, is men in Juni jl. met den houw van een reusachtig hotel be gonnen, waarvan de kosten op ongeveer 5 mil- lioen dollar geschat worden. Het krijgt 15 ver diepingen enoOOkamers. In de lift kunnen lOOper- sonen plaats nemen. Ook komen er een een groot zwembasin, een eigen Lhater, daktuinen, enorme garages en een eigen landingsterrein voor vlieg machines. Stationroovers. Wederom heeft in de omgeving van Halle een overval van een station plaats gehad. Dit keer moest het station Nauen- dorf het ontgelden. De stationskas werd mede genomen. Van de roovers ontbreekt ieder spoor. Typhus-epidemie. Te Solingen is een typhus-epidemie uitgebroken, waarbij reeds 51 gevallen zijn geconstateerd, waarvan 4 met doodelijken afloop. Men schrijft deze epidemie toe aan het gebruik van ongekookte melk. Arrestatie. Te Presburg is gearresteerd de Duitscher Wischnowski. Hij verklaarde na lang aarzelen, identiek te zijn met den gezochten moordenaar van Erzberger Tillessen, verklaarde echter dan een man van dien naam niet bestaat. Gij had dezen naam in den tijd, dat de moord plaats vond,aangenomen.Toen hij echter hoorde, dat de Duitsche regeering hem onder den naam Tillessen zocht, had hij den naam Friedmann aangenomen. Men gelooft dat de Duitscher met deze ver klaring de autoriteiten op een dwaalspoor wil brengen om hen van het werkelijke spoor van Tillessen af te leiden. Daarom is deze kwestie nog niet opgehelderd. Een olifant voor Harriot. De gouverneur van. Fransch Indo-China heeft aan Herriot een fraaie olifant geschonken. Hetdier is dezer dagen in welstand te Marseille aange komen. Het is 1.70 M. hoog en weegt op zijn elfden jaar, 1200 K.G. Op zijn reis van Colombo naar Port Said heeft „Loulou" teekenen van gezonden eetlust gegeven en o.m. 400 bossen pisangs verorberd. - „De g e v a a r 1 ij k s t. e bandiet van A m e r i k a." Gerald Chapman, „de gevaar lijkste bandiet van Amerika", heeft weer eens van zich doen spreken. Hij werd onlangs betrapt bij het forceeren van een brandkast, schoot daarbij een politieagent neer en verjoeg de vier andere. Daarna stapte hij rustig de straat op en zeide tot de voorbijgangers „Ik geloof dat er hier iemand doodgeschoten is." Bij zijn vlucht liet Chapman een keurigen auto en een medeplichtige in handen der po litie. Chapman is vroeger al tol 25 jaar dwang arbeid veroordeeld, ontvluchtte uit de gevan genis te Atlanta, werd opnieuw gearresteerd, waarbij hij ernstig gewond werd, doch ontsnapte weer. Intusschen is hij nog niet weer gevat en weet, men evenmin, waar de drie millioen, die hij destijds gestolen heeft, gebleven zijn. V ij f terechtstellingen op één dag. Te Ottawa zal den 24sten October een luguber record worden gevestigd, er zullen dan ïi.l. vijf menschen tegelijk worden opgehangen. Zij zijn allen veroordeeld voor het zelfde feit, plundering van een automobiel met 130.000 dollar, na den chauffeur te hebben doodgescho ten. Daar alle vijf ontkennen, het noodlottige schot te hebben gelost, zijn ze volgens de Brit- sche wet allen veroordeeld als medeschuldig aan moord. Tegen den oorlog. Op het interna tionale pacificistische congres te Berlijn hebben een aantal politici en hooge militairen het woord gevoerd. Het debat over de ontwapening werd ingeleid door dr. Wehberg (Duitschland) die een historisch overzicht gal' van de ontwikkeling van het pacifisme. De ontwapening, meende deze spreker, moet op radicale wijze worden doorgevoerd. Hij pleitte voor afschaffing van alle legers en verbod van elke fabricatie van oorlogsmateriaal. Ieder individu moet boven dien het recht hebben te weigeren deel te nemén. Generaal Verraux (Frankrijk) hield over hetzelfde onderwerp een hartstochtelijke toe spraak, die luide door de talrijke aanwezigen werd toegejuicht. Generaal Verraux, die thans 69 jaar is, is leeraar geweest aan de Fransche militaire academie en heeft in deze functie bijgedragen tot de opleiding van de mannen die het, bevel over de Fransche legers in den wereldoorlog voerden. De gebeurtenissen der laatste jaren hebben een diepen invloed op hem uitgeoefend en zoo werd hij pacifist. Opradicale wijze wil hij alles bestrijden wat tot het uitlokken van nieuwe conflicten zou kunnen bijdragen. Liet is misschien paradoxaal, zeide hij, dat een militair van hoogen rang een dergelijke taal spreekt, maar ik kan niet anders. Het middel dat de generaal aanbeveelt 'in den strijd tegen de fabricage van munitie en tegen het militarisme is de algemeene werkstaking der georganiseerde arbeiders. Deze staking moet worden geproclameerd zoodra een nieuw oorlogsgevaar de wereld bedreigt. De arbeiders in de fabrieken en de mijnen en de transportarbeiders zullen moeten weigeren elk werk in dienst \an den oorlog te verrichten. De algemeene werkstaking van de internatio nale vakvereenigingen is de eenige oplossing. De algemeene werkstaking op elk gebied als middel tegen den oorlog en als het moet zelfs algemeene werkstaking der generaals. „La grève générale des généraux." (Ovatie). Van halve oplossingen wil spreker niets weten. Van verdragen die tusschen verschillende landen worden gesloten verwacht hij geen heil. Alleen ontwapening en als het moet de algemeene werkstaking kunnen den oorlog beletten. Weerbericht. Verwacb.tin g Meest matige O. tot Z. wind, nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. Hoog bezoek. Men meldt ons uit Roermond Gister bezocht een 14-tal Eerste Kamerleden de groote sluiswerken te Linne, Roermond en Bel leid. De inbraak te Kampen. Men meldt ons uit Zwolle Gister zijn de zaken tegen P. Goudsmit, G. v.d. Heyden en W. Na dorst, allen uit, Amsterdam, die na de eerste be handeling van de strafzaak inzake de inbraak in het agentschap van de Ned. Bank te Kampen, door de Zwolsche rechtbank zijn aangehouden, door de rechtbank verwezen naar de openbare terechtzitting. Een vierde verdachte J. Gosc- ling, eveneens uit Amsterdam, zal niet worden vervolgd. De strafzaak zal eind Nov. of begin Dec., worden behandeld. Wereldtentoonstelling Naar wij vernemen is in ons land een consor tium gevormd, dat ageert voor een in 1928 tij dens de Olympiade te Amsterdam, aldaar te houden wereldtentoonstelling. Er blijkt van alle kanten veel belangstelling voor dit plan te bestaan. Brand. Men meldt ons uit, Oss Alhier is gisteravond afgehrand het depot van de Petroleum Mij. „De automaat". Petroleum en benzine bleven in de brandvrije kluis gespaard. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. per billioen. A'damseh Beursovcrzielit 16/10 - '24. De aandacht ter beurze werd heden in hoofd zaak in beslag genomen door Redjang Lebong, waarin zeer groote omzetten plaats hadden en die een sensationeele rijzing te aanschouwen gaven. Vervolgens ontwikkelde zich nog al beweging in de nieuwe Duitsche aandeelen, die met agio verhandeld werden. Koninkl. iets beter gedeponeerd,rubber weinig veranderd, tabakken prijshoudend. Scheepvaarten en suiker totaal verwaarloosd. Prolongatie 4 3/, DE VALLENDE PRINS. LONDEN, 16 Oct. (draadloos) Uit Toronto wordt gemeld, dat de prins van Wales gister tijdens de jacht weer van zijn paard is gevallen hij bleef evenwel ongedeerd. DE VOLKENBONDSRAAD. LONDEN, 16 Oct. (draadloos) Gehoopt wordt dat de buitengewone zitting van den Volken bondsraad, waarvan de bijeenroeping door de Britsche regeering is verzocht, binnen 14 dagen zal plaats hebben. MEKKA. LONDEN, 16 Oct. (draadloos) De Britsche re geering heeft officieele bevestiging gekregen van het bericht, dat de Wahabiten Mekka zijn binnen gerukt, waar zij het paleis van den koning en de huizen der rijken hebben geplunderd. LONDEN, 16 Oct. (draadloos) De corr. van de „Times" te Cairo seint, dat aldaar bericht is ontvangen, dat koning Ali, vertrokken is naar D)edda, waarheen de Hashimite-regeering is overgebracht. Dit is alleen geschied om een bloedbad in Mekka te voorkomen. MIJNRAMP. Uit, Weltevreden meldt Aneta, dat bij een aardverschuiving in een tin-mijn op Billiton 10 Chineezen zijn gedood en 11 gewond. SPANJE EN MAROKKO. LONDEN, 16 Oct. (draadloos) De bekende Mooren-Ieider Raissoel heeft naar uit Tanger wordt gemeld, de wapens tegen Spanje weer opgevat. Een Spaansche garnizoen heeft zich onvoorwaardelijk moeten overgeven. JOEGO-SLAVIE. BERLIJN, 16 Oct. (draadloos?) De koning van Servië heeft 't, ontslag van het, kabinet Davidowitsch aanvaard. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft, benoemd tot kapelaan te Amsterdam, H. Do- minicus (bijkerk H. Thomas van Aquino) den Weleerw. Pater L. Oorsprong O.P. Plebaan Adelmeyer f Gister is te 's-Hertogenbosch overleden pas toor J. H. H. M. Adelmeyer, plebaan der Ka thedrale Kerk aldaar. De rijksgebouwen-dieven. ^Gister heeft, de Haagsche rechtbank de be handeling van de zaken, betrekking hebbende op, de bij het. thans opgeheven bureau van den Rijks bouwmeester voor de Onderwijsgebouwen ge pleegde malversaties, voortgezet. Thans werd de laatste zaak, n.l. die tegen den 48-jarigen architect J. M. de Groot te 's-Gra- venhage, gedetineerd, behandeld. De ten laste gelegde feiten betreffen diefstallen in 't groot. Ook tegen de Groot luidde de eisch 4 jaar gevangenisstraf. VOETBAL. Nederland - Zuid Afrika. Naar wij vernemen, is als scheidsrechter voor den 2 November te Amsterdam te houden wed strijd NederlandZuid-Afrika uitgenoodigd dr. P. Bauwens uit Keulen. Onze buitenlandschc handel. Het Centraal Bureau voor de statistiek deelt mede, dat de waarde (zonder goud en zilver) van den invoer heeft bedragen in September 1924 190 in Augustus 1924 174 in September 1923 166 in Januari t/m September 1924 1709 en in Januari t/m. September 1923 1465 millioen gulden. De waarde van den uitvoer bedroeg in Sep tember 1024 163 in Augustus 1924 138 in September 1923 128 in Januari t/m September 1924 1192 en in Jan. t/m. September 1923 923 millioen gulden. Het. saldo invoer had in de maanden Januari t/rn. September 1924 een waarde van resp. 61.4 60, 54.6. 53.3, 83.2, 78.2, 63,7, 36,7, en 26.7 mil lioen gulden totaal voor Januari t/m. Septem ber 1924 518 van Januari t/m. September 1923 541 millioen gulden. Gehuwd: Oct. 15. M. Hopman 22 j. en C. M. He ij 23 j. Geboren: Oct. 13. Anna Katharina Maria d.v. L. W. J. de Leede en A. M. H. Overgaag, Nassaustraat. 14. Antonia Francisca Maria d.v. ,P. Th. Rademaker en C. M. Meijer, Kinder- buurt. Overleden Oct. 13. Een levenloos kind van C. L. A. van Giezen en P. van Steenoven, Villastraat. Johannes Zwaans, oud 5 dagen, Nassaustraat,. Hoog water te Hoek van Holland. 16 Oct. v.m. 4.06 n.m. 4.21. 17 Oct. v.m. 4.42 n.m. 4 55. 18 Oct. v.m. 5.16 n.m. 5.28. SCHIEDAM, 16 Oct. Aangekomen Eng. s.s. „Domina" ledig van Rotterdam om hier te dokken. ANTWERPEN, 16 Oct. Vertrokkens.s. „Griqua", met stukgoederen naar Schiedam. THAMSHAVEN, 15 Oct. Aangekomen s.s. -Agility", tankboot, ledig van Schiedam. LIVERPOOL, 13 Oct. Vertrokken s.s. „Al- chymist", met olie naar Schiedam. MALAGA, 14 Oct. Aangekomen s.s. „Jonge Katharina'^, met, stukgoederen van Schiedam. GIBRALTAR, 8 Oct. Gepasseerd s.s. „Troi- lus", met olie en stukgoederen van Oost Azië naar Londen en Schiedam, arriveerde 12 Oct. te Londen. Moutwijn. SCHIEDAM, 16 Oct. Officieele noteeriug van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spirtius. SCHIEDAM, 16 Oct. Men noteert voor Spiritus 100 f 32. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereen ging". Heden 1 2.70 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3