Het geslacht der Burgaus. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 47sïr Jaargang Vrijdag 17 October 1924 «la. 14076 Advertentign: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden rnededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Hurcau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavond nummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Onqevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 2001 duim; f 60 bij verlies vaneen wqsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de JN. f 200 bij dood f 100 bij verlies van een Holl.Algern.Verz barik Schiedam Di nummer bestaat uit twee bladen Ituitenlandseh Nieuws, DUITSCIILAND. Rijksdagontbinding? In de fractievergadering van bet centrum is gister eenstemmig vastgesteld, dat de partij de poging tot vorming eener regeering op breeder grondslag als mislukt beschouwt. De partij verzoekt dus den rijkskanselier, in wien zij haar volle vertrouwen uitspreekt, geen middel onbeproefd te laten en desnoods een beroep op het volk te doen. De rijkskanselier ontving gistermiddag de leiders der coalitiepartijen, en constateerde dat verdere onderhandelingen met de rijksdag- groepen over de regeeringsuitbreiding geen doel meer zouden hebben. De regeering behoudt zich dan ook verdere besluiten voor. IN DE BORINAGE De arbeidshervatting in de Borinage schijnt thans volledig te worden. Slechts een 5000 mijnwerkers hebben het werk nog niet hervat. Een deel hiervan kan dat trouwens nog niet, daar in vele mijnen eerst belangrijke herstel lingen moeten geschieden. een conservatief en een li eb raai tegenover- kander stonden. Labour beoogt door die tactiek de verkiezing van den liberalen candidaat, die vroeger vaak door Labour-stemmen ver sterkt werd, onmogelijk te maken. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. In den Dail Eireann te Dublin heeft president Cosgrave gisteren de tweede lezing van het ontwerp tot ratificatie van de jongste Britsche wet omtrent de Iersche grenskwestie ingediend. Het debat verliep zonder opwinding en in de Iersche Tweede Kamer kwam het ontwerp er zonder moeite door. De Senaat zal het, naar verluidt, heden aannemen en vermoedelijk krijgt het dan nog vóór het einde der week de koninklijke goedkeuring. De „Times" zegt dat men te Dublin veronder stelt, dat" onmiddellijk daarna de Britsche re geering het derde lid van de grenscommissie zal benoemen en de commissie zonder onnoodig tijdverlies haar arbeid zal beginnen. ZWEDEN. De kabinetsformateur Branting heeft verklaard dat hij een zuiver socialistisch kabinet zal vor men en de lijst zijner ministers binnen enkele dagen aan den koning zal voorleggen. Evenwel is ook nog de opneming van vrijzin nigen in het kabinet mogelijk. Er bestaan over die kwestie zoowel bij de sociaal-democraten als bij de vrijzinnigen nog meeningsverschillen. Beide partijen zullen waarschijnlijk in zake de ontwapeningskwestie tot een compromis komen, zoodat de gewone militaire uitgaven zullen kun nen teruggebracht van 139 millioen tot 95 mil- lioen kronen. Voor dit compromis zal de regeering, naar Branting verzekerde, in de Tweede Kamer en waarschijnlijk ook in de Eerste Kamer een uit sociaal-democraten en vrijzinnigen bestaande meerderheid achter zich krijgen. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. De belangrijkste vraag is voor het oogenblik, hoeveel candidaten er Zaterdag door de verschil lende partijen officieel zullen worden gesteld voor de 29 dezer te houden verkiezingen. De liberalen hebben er van afgezien in vele districten z.g. propaganda-candidaten te stel len, d.i. candidaten, die niet de minste kans hebben, te worden gekozen. De liberalen laten thans dergelijke candidaturen achterwege om te voorkomen, dat in vele districten Labour met een minderheid van stemmen wordt ge kozen. Om dezelfde reden trokken ook de con servatieven eenige candidaten terug, ten einde den liberalen in die districten een kans te geven. Op deze wijze loopen ongeveer 40 van de 70 afgetreden Labour-afgevaardigden, die de vo rige maal met een minderheid van stemmen werden gekozen, gevaar, het thans Legen de vereenigde oppositie af te leggzn. lederen dag worden met dit tactische doel nog conservatieve en liberale "candidaturen ingetrokken, voor het meerendeel liberale. Daarentegen volgt Labour een andere tacliek. Labour houdt namelijk eenige candidaten in petto, om die zoo mogelijk Zaterdag nog te stellen in districten, waar tot nog toe alleen 61 Ik heb dit huwelijk niet geweigerd, ik heb het aanvaard, ofschoon ik niet wist wat mij dreef, liefde of wraak, misschien beide tegelijk. Ik geloofde niet in u, ik was ervan overtuigd dat de Burgau's u hadden overgehaald tegen een groote belooning. Uw goedheid, uw deugden toonden mij uw karakter in een beter ficht. Ik dacht dat gij mijn vertrouwen wildet winnen o, dit is het moeilijkste deel van mijn bekentenis om er een winstgevend wapen van te maken, dat gij mij zocht te verstrooien om mij te beter te kun nen bespionneeren en wanneer ik u leed gedaan had, dat gij weendet om beter te kunnen liegen. Dit denkbeeld veroorzaakte bij mij een soort woede, ik ben meegesleept geworden en werd boosaardig en als ik daaraan niet ontsnapt was, zou ik werkelijk krankzinnig geworden zijn. Vergeef mij, Monica ge moet mij vergeven. Men heefL mij zoo gruwelijk verraden, dat mijn wantrouwen mij niet schuldig maakt en dus moet ge mij vergeven. Geheel uw gedrag had mij de de oogen moeten openen, ik verhardde mij tegen u. Gisteren echter, toen ik u zoo fier mij hoorde verdedigen en daarmee een ander beschuldigen die u dierbaarder moest zijn dan ik in de ge- BRANKRI.JK EN SOVJET-RUSLAND. De commissie, door de FransCbe regeering belast met een onderzoek in te stellen naar de vraag, of tot een erkenning der sovjets moet worden overgegaan, heeft thans aan de regeering rapport uitgebracht over de hoofdvraag. De commissie raadt aan, de sovjet onvoor waardelijk te erkennen. De regeering zou over het algemeen hetzelfde standpunt innemen als de commissie, zoodat verwacht kan worden, dat men aan Moskou zal doen weten, dat men de sovjet-regeering de jure erkent en in onderhandelingen wenscht te treden. Het spreekt vanzelf, dat Frankrijk zal trach ten om bij de onderhandelingen voldoende de Fransche belangen erkend te krijgen. De erkenning der sovjets wordt door de commissie aangeraden op grond van den langen tijdsduur van den huidigen toestand, de ondoel matigheid van een politiek van afwachten en ook vooral bij herinnering aan de eeuwenoude vriendschap, die tusschen beide landen bestaat. De kwestie der Russische eigendommen in Frankrijk en die der Russische uitgewekenen zijn door de commissie nog niet onder het oog gezien. SPANJE EN MAROKKO. Een B.T.A.-telegram uit Madrid meldt, dat de koning het wegens gezondheidsredenen ge vraagde ontslag van generaal Aizpurn, den Iloogen Commissaris voor Marokko, heeft aan vaard. Tot Hooge Commissaris en opperbevel hebber in Marokko benoemde hij Primo de Ri vera, die echter tevens aan het hoofd van het directoire blijft,. DE MOSOEL-KWESTIE. De- voorzitter van den Volkenbondsraad, de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Hijmans, heeft zich in verbinding gesteld met de leden van den Raad, ten einde den datum vast te stellen van de Raadszitting, waarin het Britsch-Turksch geschil in zake Irak moet worden onderzocht. Er is nog geen datum vast gesteld, maar het staat vast, dat de bijeenkomst te Genève zal plaats hebben. Op 10 December a.s. moet te Rome een zitting van den Volkenbondsraad worden gehouden ter voorbereiding van de Ontwapeningsconfe rentie. DE BEZETTING VAN MEKKA. Volgens de jongste te Londen ontvangen telegrammen uit Engelsche bron zijn slechts enkele afdeelingen Wahabieten in Mekka bin nengedrongen plunderingen zijn nog niet voor gekomen. Te Cairo is een communiqué uitgegeven, dat zegt dat de Wahabieten waarschijnlijk niet van plan zijn Egypte aan te vallen, maar dat zij waarschijnlijk afgezanten zullen zenden naar het schiereiland Sinai, op Egyptisch gebied, om de daar wonende Arabieren aan te zetten zich bij het leger van sultan Ibn Saoed te voegen en een aanval te doen op de grenzen van Palestina. De Egyptische regeering zal de stipste onzijdig heid in acht nemen. ROEMENIE. De parlementaire werkzaamheden zijn ingezet met een Koninklijke boodschap, waarin gecon stateerd wordt, dat de- buitenlandsche politieke toestand van Roemenië bevredigender is ge worden. heime bedoeling van haar vrager, in uw aandoe ning had ik eenigszins geraden wat zij beoogden toen ik u mij de voorkeur zag geven boven uw vader ter liefde van rechtvaardigheid en waarheid. „Mijn waarde lord," sprak zij met gesmoor de stem, „het was niet enkel uit liefde voor rechtvaardigheid en waarheid." Zij wendde den verlegen en ernstigen blik af. „Dan was het uit liefde voor. .Monica, zeg het, dat ik het hoor." Monica kon echter niet voleindigen. „En 's avonds", ging hij zacht, doch met vuur voort, „hebt ge mij tegenover de nieuws gierigen', die mij uitlachten, in plaats van mij of den band die u aan mij hecht te ver loochenen, openlijk erkend en geëerd als uw echtgenoot. Dat is het wat mij getroffen heeft en meer dan al het overige heeft overwonnen. O Monica, herinnert ge u den eersten keer dat, dat ge daar binnengekomen zijt. Hij wees op de deur. „Toen ge Celia-Jane kwaamt zoeken, zag ik u eensklaps uit de schaduw te voorschijn komen en op mij toetreden. Ge hebt mij toen bij mijn naam genoemd, gij hebt gezegd Jean de Burgau. en het scheen mij of de stem Van het leven zelf mij aan de wereld herinnerde, mij riep uit den nacht en den dood. Waarom heb ik zoolang ge draald met u te antwoorden Monica hoorde hem aan met schitterende DE BURGEROORLOG IN CIIINA. Er worden in Shanghai krachtige pogingen aangewend, om de Verschillende troepen en hun leiders te bewegen naar hun respectieve provincies terug te keeren. De marine-autoriteiten te Hongkong hebben een draadloos telegram uit Canton ontvangen, dat de groote brand thans vrijwel bedwongen is. Deze heeft gisteren den ganschen dag gewoed. De schade aan eigendommen en waarden wordt geschat op zeven millioen dollars. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat er vele slachtoffers zijn. ALLERLEI. Uit BerlijnDe Duitsch-Russische econo mische onderhandelingen worden in November hervat. De Duitsche gedelegeerden begeven zich 6 November naar Moskou. Uit Brussel Volgens de Libre Belgique" vorderen de onderhandelingen tusschen Frank rijk en België over een economische modus- vivendi slechts langzaam. Verleden week dreigde zelfs een breuk, daar de Fransche regeering^ lang niet inschikkelijk blijkt. De leider der Belg'ische delegatie had gisteren een belangrijk onderhoud met minister Hymans. Deze onderhandelingen zijn noodig geworden door het verwerpen van de Fransch-Belgische handelsovereenkomst door de Belgische Kamer op 27 Februari van dit jaar. Uit Sevilla Op de openingszitting van het Artsencongres heeft Koning Alfonso een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide De af gevaardigde van den Volkenbond, die getuige was van het vertrek van een Spaansch regiment naar Marokko, heeft misschien den indruk ge kregen, dat Spanje den oorlog wil. Niets is minder het geval. Wij wenschen allen den vrede, wij zijn den oorlog beu. De afgevaardigde van den Volkenbond kan te Genève verklaren, dat Spanje wacht op de ontwapening der sterke volkeren, ten einde hetzelfde te doen wat zij doen. Uit Rome Dr. Naldi, die sinds vier maan den in voorarrest zat in verband met den moord op Matteotti, is op vrije voeten gesteld. De instructie tegen de andere verdachten wordt nog voortgezet. Naldi is de dagbladdirecteur, die zijn collega van de „Corriere Italiano", Filipelli, behulp zaam was bij zijn vlucht, welke, na een opwin dende motorbootrace, even voor de Fransche oogen, die vol tranen stonden. Zij 'hechtte zich aan hem met een soort van vrees, met de gedachte, dat zij de zwakke, ongrijpbare, vluchtige moest vasthouden, deze ziel, die zij gemeend had, dat afwezig was en die heïn zoo wonderdadig was teruggegeven. Gedurende de eerstvolgende dagen verdween al het overige voor haar. De eerste maal dat zij weer op het kasteel kwam, meende zij dat de meubelen in de bekende vertrekken zelfs haar geluk konden opmeiken, dat haar houding en haar blik het moesten verraden nog vóór zij sprak. Het. bewustzijn van het gevaar gaf haar echter een meesterschap over zichzelf, de waarde van den schat dien zij moest behoeden en die door een woord of teeken in gevaar kon worden gebracht, was haar schild en zij bleef ondoordringbaar. Het ophanden zijnde huwelijk van Jessy bracht voor iedereen op Blackhorn drukke bezigheden mee. De toebereidselen werden met zooveel spoed gemaakt, dat einde Janu ari deze plechtigheid kon plaats hebben. Op zekeren avond was Monica bezig met m het salon een teekening van Jessy bij te werken, toen Amos Heller bij haar kwam en verzocht om de teekening zijner aanstaande vrouw te mogen zien, die hij uitbundigen lof toezmaaide. Eindelijk sprak hij tot Monica „Lady Monica, gij hebt mij nog niet gefeliciteerd en toch wensch ik u geluk. Ik weet alles. territoriale wateren eindigde met de gevangen-, neming van den vluchteling. Hij zelf werd om streeks 17 Juni jl. in zijn villa te Rome gearres teerd. Si'' Uit Scoetari (Albanië) Uit Servische bron wordt gemeld, dat in de streek van Elbasan een opstandige beweging is uitgebroken Legen de regeering van Tirana, als gevolg van gebrek aan levensmiddelen. Troepen opstandelingen slaagden er zelfs in Tiiana binnen te dringen, waar zij in den nacht van Maandag op Dinsdag een algemeene paniek verwekten. Er zijn maat regelen getroffen om de orde te herstellen. Uit. New-York Het Federale Hof heeft beslist, dat een schip niet kan worden in beslag genomen wanneer de leden der bemanning, zonder medeweten van de eigenaars van het schip, sterkedrank of bedwelmende middelen binnen het gebied dei' Vereenigde Staten smok kelen. Sir Herbert Samuel, de commissaris- generaal van Palestina, is naar Genève vertrok ken ter bijwoning van de vergadering van de mandaatcommissie van den Volkenbond. Uit Berlijn Naar wordt gemeld, zal voor het Saargebied de Fransche heffing van 26 op den Duitschen invoer niet gelden. Binnenland. Rapporteurs Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot wijziging van artikel 26 der Arbeidswet 1919 tot wijziging der wettelijke bepalingen betreffen de aan deurwaarders toegekende vergoeding en schadeloosstelling wegens derving van inkom sten tot uitvoering van art. 90, laatste lid, der Grondwet tot wijziging van art. 3bis der Muntwet 1901 j de heeren Schaper, Beumer, Bornans, Fruytier en Oud. Bezoek Koning en Koningin van Engeland. Bij informatie aan het departement van bui tenlandsche zaken vernam het „Hbl.", dat daar nog niets bekend was van een bezoek van het Engelsche Koningspaar in het voorjaar van 1925, gelijk door een Engelsch blad was bericht. De Koningin naar Spitsbergen Volgens Tidens Tegn zal Koningin Wilhel- mina het volgende jaar een bezoek brengen aan Spitsbergen en de Nederlandsche nederzetting Barentszburg aldaar. Bezoek van Amerikaansehe Spoorwegau tor i lei ten Gisterochtend zijn te Hoek van Holland gearriveerd een honderdzestig Amerikaansehe spoorwegautoriteiten. Per extra trein werd naai Rotterdam gereden, waar men zich per extra tram naar het Stadhuis begaf, waar burgemeester Wytema, vergezeld van den secretaris en zijn particulieren secretaris, de gasten ontving. In zijn welkomstrede noemde de burgemeester het een voorrecht de Amerikanen te mogen ontvangen en wees op de steeds toenemende handels-relaties tusschen Nederland en Amerika. De heer W. B. Galloway, president van de vereeniging, waartoe het gezelschap behoort, beantwoordde deze rede, waarna het orgel in de Burgerzaal het Amerikaansehe volkslied speelde en ververschingen werden rondgediend. 1 en slotte werd per extra tram naar de terreinen der Holland-Amerika Lijn gereden, waar men aan boord van de Veendam stapte en daar na bezichtiging er van den lunch gebruikte. Om 1.16 uur werd per extra trein naar Amsterdam gereden. Terwijl hij de teekening bezag, had Monica in gedachten vóór zich gekeken. Haar geest was reeds ver van Amos en zijn lofuitingen. Bij de laatste woorden echter en vóór zij nog goed den zin ervan begrepen had, doorliep haar een koude rilling en met een schok gingen haar gedachten naar het paviljoen. Met een wanhopi ge inspanning dwong zij zich Amos kalm aan te zien en met onverschillige stem te vragen „Zoo en wat weet gij „Wat gij zoo zorgvuldig voor mijn toekom stige familieleden verbergt. Ik wilde u zeg gen, dat ik u zou kunnen helpen. Ik heb de middelen in de hand." Zij bewoog de lippen reeds om te zeggen „Heb medelijden met ons en zwijg, doch zij dwong zich hem voortdurend in het gelaat te zien en dit redde haar. Zij zag de listige oogen van den jongeman en plotseling als bij in geving vermoedde zij een strik. Hier moest stoutmoedigheid redding geven. Terwijl zij een stuk houtskool achteloos ver kruimelde, waarbij tot haar verwondering haar handen zoo weinig sidderden, sprak zij op on verschilligen toon „Ik dank u, mijnheer maar ik begrijp niet goed, waarin. „O," stotterde Amos, „uw plan. uw toe komst. Hij had gelogen, hij wist niets, hij had op goed geluk af gesproken, misschien op een vage ver. denking. Hij hernam echter met goed gespeeld e NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1