get geslacht der Bnrgans. DAGBLAD MOOR SCHIEDAM f OMSTREKEN* FEUILLETON. Uw gezondheid WYBERT 4/sï© Jaargang, Maandag 20 October 1924. fl*. 14078 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteoren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; i 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Aan de katholieke kiezers van Nederland. In zijn vergadering op Zaterdag j.l. te Utrecht gehouden, heeft het bestuur van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland de afgevaardigden der Rijkskies kringorganisaties in het adviseerd College be noemd. Het Adviseerend College zal als volgt zijn samengesteld I. De leden van het dagelijksch bestuur Mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen, Utrecht, Bondsvoorzitter, tevens voorzitter van het Ad viseerend College. Mr. Frans Teulings, Den Bosch, Bondssecre- taris, tevens secretaris van het Adviseerend College. Mr. I. N. J. E! Heerkens Thijsscn, Haarlem, Bondspenningmeester. II. D.e overige leden van het Bondsbestuur M. Van Hout, (als plaatsvervanger optredend van rar. dr. Van Rijckevorsel, die als zittend Kamerlid geen lid van het Adviseerend^College kan zijn). J. Verheijen, Roosendaal, Mr. G. Pastoors, Tilburg, Mr. E. baron van Voorst tot Voorst, Beek bij Nijmegen, J. J. W. JJsselmuiden, Arn hem, Mr. P. van der Velden, Nijmegen, PI. W. D. Hellebrekers, Rotterdam, Prof. dr. J. A. Veraart, Den Haag, A. J. Oostdam, Leiden, G. C. Wub- ben, Rijswijk (Z. TI.), Mr. C. M. J. F. Goseling, Amsterdam, Mr. A. J. M. Leesberg, Alkmaar, B. Velt.man, Alkmaar, J. W. Vienings, Goes, G. H. J. van Spanje, Utrecht, W. F. A. Overmeer, Heeg (Fr), G. J. ter Steege, Almelo, Mr. G. R. baron van Voorst tot Voorst, Zwolle, J. W. ten Braak, Winschoten, E. A. Ooms, Nieuw-Schoo- nebeek (Dr.), J. C. Aarts, Sittard, K. Geelen, Maastricht. III. De 1.1. Zaterdag benoemde afgevaar digden der Rijkskieskringorganisaties (alfa betisch gerangschikt) Prof. J. D. J. Aengenent, Warmond, J. P. J. Asselbergs Ch. zn., Bergen op Zoom R. C. A. van Cranenburg, Haarlem, TI. F. P. Donné, Venlo, P. Douma, Assen, Jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, Rijswijk (Z.-.H.), C. Foppele, 's-Herto- genbosch, Prof. mr. dr. J.'v.d. Drinten, Nijmegen J. Groen, Azn., Zuidscharwoude, A. Th. Hen- drikx, IJzendijke, S. W. de Jong, Lemmer, A. v. d. Kallen, Nijmegen, W. Nieuwenbuis, Amsterdam, C. W. Ninteman, Groningen, F. L. D. Nivard, Rotterdam, TI. C. Nijkamp, Enschedé, A. Th. van Rijen, Tilburg, E. Schaaper, Kromme nie, A. J. Schoemaker, Deventer, Mevr. F. Steen- berghe-Engeringh, Utrecht, Prof. dr. A. Steger, 's-Gravenhage, A. van de Ven, Son (N.-.B.), J. Th. Verheggen, Buggenum, A. van der Waarden, Almelo. Met de benoeming van de afgevaardigden der Rijkskieskringorganisaties in het Adviseerend College is thans een voornaam punt van het nieuwe kiesreglement tot stand gebracht Het Bondsbestuur heeft deze belangrijke benoeming met groote zorg en verantwoordelijk heidsgevoel gedaan, naar beste weten, en het mag er ongetwijfeld op rekenen, dat het Ad viseerend College met welwillend vertrouwen door de R.K. kiezers wordt tegemoet getreden. Het Bondsbestuur vertrouwt' stellig op de medewerking van allen in de thans volgende periode, waarin de candidatenlijsten der R.K. Staatspartij volgens de nieuwe reglementsbe- 62 Monica glimlachte en bloosde tegelijk. Zij zag gaarne in hem deze vroolijkheid als een bewijs dat de langdurige gevoelloosheid hem die niet had ontnomen. „Deze knaap is de ergste van de heele bende, zei hij. „Zonder Josiah Zijn gelaat werd somber, zijn oogen schoten dreigende vlammen, maar hij beheerschte zich en ginsx voort„Wij hebben in dit voorval hef bewijs, Monica, dat men mij bewaakt, en als men nog geen achterdocht heeft, men op den weg daarheen is. En dit bewijst ook dat wij ons zullen moeten haasten en dat wij geen tijd meer te verliezen hebben. „Wat zullen wij doen" vroeg zij. „Wij zullen trachten van hier te vertrekken, lady Monica." „Vertrekken Zij zag de tallooze moeilijk heden die zij zouden moeten overwinnen. „O, wij waren hier zoo goed sprak zij met doffe spijt. Hij antwoordde weemoedig „Ja, wij zijn heel gelukkig geweest, maar voor hoelang is de toekomst nog aan ons Onze vreedzame da gen zijn geteld. Ik wil zoo spoedig mogelijk buiten Blaekhorn komen, dat is mijn eeni- ge kans. Niets zou mij gemakkelijker zijn dan door u met de buitenmenschen in verbinding palingen zullen moeten worden vastgesteld. Een hoogst gewichtige en belangrijke zaak, die met ernst en verantwoordelijkheidsbesef moet wor den behandeld, vooral door hen die op dit ter rein tot leiding en voorlichting geroepen zijn Mogen allen één van zin, samenwerken om het groote doel, dat door het tot stand gebrachte reglement wordt beoogd, ook te bereiken, daar bij voor oogen houdend, dat het volmaakte, het ieder en in alles bevredigende, onder ons men- schen wel nimmer zal bereikt worden. Maar de samenwerking van alle goedwillende katholie ken moge, onder Gods zegen, het best bereik bare tot stand brengen. Tot hen, die zich ook nu nog meenden te moeten afscheiden van de R.K. Staatspartij, heeft het Bondsbestuur niets meer te zeggen, nadat immers personen, met meer gezag be kleed dan de leden van het Bondsbestuur een voor ieder duidelijke uitspraak hebben gegeven, die niets van haar kracht heeft verloren. Maar het overgroote deel van ons katholieke volk zal toonen te beseffen, dat het beproeven van de ernstige poging, welke thans gaat onder nomen worden om een zoo goed mogelijk resul taat te bereiken, dat maatschappelijke verschei denheid aan Roomsche eenheid paart, niet bij voorbaat mag geweigerd worden. Integendeel, alleen door aller hechte en van onderling ver trouwen bezielde samenwerking kan die poging met goed succes worden bekroond. Moge dit het goede einde zijn van de ver kiezingsactie, welke niet de benoeming van het Adviseerend College haar definitieven aanvang neemt. Namens het Bondsbestuur, A. VAN WIJNBERGEN, voorz. FRANS TEULINGS, secretaris. Baltenlamdseh Meows, VOLKEN RONDSR A A I) De buitengewone zitting van den volkenbonds raad inzake de Britsch-Turksche moeilijkheden bij Mosoel zal op Maandag 27 October te Brussel beginnen. In kringen van het volkenbondssecretariaat rekent men op een zittingsduur van drie a vier dagen. Naar uit Constantinopel draadloos wordt gemeld, is Zaterdag door den Britschen gezant aldaar het Turksche antwoord overhandigd in zake den Status quo van de grenzen van frak. In de nota wordt verklaard, dat de Turksche bevelhebber last had gegeven, alle wrijving te vermijden. Verder wordt in de nota de wensch uitgedrukt, dat deze kwestie spoedig door den Volkenbond zal worden geregeld. DE DUITSCHE CRISIS. De door den rijkskanselier voorgenomen uit breiding der rijksregeering met Duitsch-natio- nale ministers is voorloopig afgestuit op de blijvend afwijzende houding der democraten. ZWEDEN. Branting heeft Zaterdag zijn derde sociaal democratisch kabinet gevormd. De samen stelling is aldus Brantingpremier. Unden, Buitcnlandsche Zaken. Nothin, Justitie. Hansson, Oorlog. Möller, Binnenlandsche Zaken. Larsson, Verkeer. Thors- son, Financiën. Olsson, Eeredienst. Linders, te treden en mijn toestand te doen kennen. Dit zou echter voor mij den toestand zeer verergeren. Men zou mij in een krankzinnigen gesticht opsluiten of mij de gevangenis van Blaekhorn doen verwisselen met een staats gevangenis. De Burgau's hebben een invloedrijk vriend, wiens eerste zorg zou zijn ons te breken als glas. Men moet hen verlammen vóór zij in beweging zijn en daartoe moet ik vrij zijn. Iets te beproeven vóór ik Engeland verlaten heb, zou een dwaasheid zijn, begrijpt ge." Zij knikte bevestigend. „Ik heb dit alles overwogen, dit begrijpt ge, ik heb verscheidene plannen ontworpen om ze bijna dadelijk weer te verwerpen en het is, zoudt ge het kunnen gelooven, het bezoek dat ons eens Bruin, de beer, bracht, dat mij op den rechten weg voerde. Als Bruin hier gekomen is zonder de sleutels van sir Bear, zal ik denzelfden weg kunnen volgen desnoods door het hol van het dier." „Ja, hoe is Bruin hier gekomen," vroeg Mo nica. „Al» mijn tusschenkomst, weinig beleefd, dit moet ik toegeven, u nog niet meer in de war had gebracht dan de aanval van Bruin, dan zoudt ge gezien hebben dat de. beer een rotsblok ver plaatste. Dat blok sloot een soort doorgang af. Hetzij sedert den inval van Bruin men den toe gang heeft gesloten, hetzij ik niet goed gezocht heb, ik heb het niet kunnen terugvinden. Ik meende op het punt te zijn te slagen, toen Kerst mis kwam en sedert KerstmisMonica bij verlies van een hand, voet of oog D© verzekeri n pr wordt Landbouw. Sandler, Handel. Wigfors en Levin- son ministers zonder portefeuille. Hansson, Thorsson, Olsson en Linders had den ook reeds zitting in het vorige kabinef- Branting. In een regeeringsverklaring wordt o.a. ge zegd Het Zweedsche volk heeft door de ver kiezingen duidelijk te kennen gegeven, dat hef een vermindering der militaire uitgaven wensch f in zoodanigen omvang, als de economische en buitenlandschtf politieke toestand van Zweden dat vereischt. Dat verlangen van het volk uit te voeren, zal de eerste taak zijn van het thans gevormde sociaal-democratische kabinet. Daar mede wil de regeering echter niet vooruitloopen op de beslissingen die te Genève te verwachten zijn. Zij zal met de grootste belangstelling hèt verdere lot van het Geneefsche protocol volgen. Over de kwestie van de onderteekening er van kan zij eerst een beslissing nemen als de houding van de andere staten met volkomen zekerheid is vastgesteld. Op sociaal gebied zal de regeering doeltref fende hervormingen voortzetten. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Zaterdag was het in Engeland de dag der can- didaatsstellingcn voor de algemeene verkiezin gen, welke op Woensdag 29 October zullen plaats hebben. Op het laatste oogenblik zijn nog wij zigingen gekomen in het aantal eandidaten, dat door de drie partijen zal worden gesteld. Voor de 615 zetels van het Lagerhuis zouden candidaat stellen de Conservatieven 540, de Liberale 340, de Socialisten 500 en de On- afhankelijken 18 eandidaten, zoodai het totaal aantal 1389 bedraagt. Het aantal vrouwelijke eandidaten is gestegeu van 34 tot 41, van wie acht zitting hadden in het vorige parlement. FRANKRIJK. Millerand, die de oppositie tegen de regeering tracht te organiseeren, ondervindt moeilijkheden bij het formeeren van een partij. In afwachting heeft hij het dagblad de „Ave- nir" en het weekblad de „Opinion" gekocht, die kwijnende waren. .^Eerstdaags zal het eerste artikel van Mille rand in de „Avenir" verschijnen. In de leiding van dat dagblad zal hij worden bijgestaan door Francois Poncet, een jong afgevaardigde van hét Nationaal Blok, die in nauwe relatie staat tot de Fransche metaalindustrie en directeur is van de Société d'ELudes et d'Informations Economiques, welke een dagelijksch bulletin uitgeeft. EEN REDE VAN HERRIOT. Herriot heeft gister te Boulogne Sur Mer op het congres der radicale partij, een rede ge- kunt U tegen de ge varen van verkoudheid het beste beschutten met de desinfecteerend en oplossend werkende 2914, 12 Zij zwegen beiden, denkende aan den tijd dien verloopen was en dien teneinde liep, zoo als Jean zeide. Zij betreurden de rustige dagen van geheimzinnig geluk, die achter hen lagen. Monica sprak niet tegen. De argumenten van Jean waarvan zoo juist en dan, hij eischte van de jonge vrouw, wat hem zeil' het meest ontbrak vertrouwen en onderwerping. Vóór alles moest Monica vol vertrouwen en onderwerping zijn om deze wantrouwende natuur niet geheel af- keerig te maken. Jean ging voort„Er moeten nog andere galerijen zijn de oude kronieken spreken van ondergrondsche gangen in alle kasteelen ter wereld, en het verwondert mij niet, dat de oude zeeroovers dit middel gebrui ken om de vrachten van hun rooftochten op te bergen. Ik heb tot. nog toe een verkeerd spoor gevolgd, ik zal weer in de richting van de zee moeten zoeken. Het voornaamste is dat wij komen bij de vlakkige, zandige kust. Wat dunkt u, willen wij eens onderzoeken Als ik een door gang gevonden heb zal ik mijn plan ontvouwen." Hij toonde haar op het terras den uitga»g, waarvan hij de opening had verborgen na het Vertrek van Bruin. Monica wilde het alleen doen, wijl er iemand van Blaekhorn kon komen. Als men haar niet zag, kon men meenen dat zij boven op haar kamer was, terwijl als men Jean niet zag „Dierbare Monica," sprak hij, „ge redeneert zeer goed en ik heb veel pleizier in uw wel sprekendheid, maar ge zult nieL zonuer mij uw ontdekkingsreis doen, ik zou jaloersch zijn op uw glorie," I 200 bij dood f 100 bij verlies van een ~T.HolLAlgem.Verz. bank Schiedam mmmmMmmoKimmmaaÊiÊmBmmmiemmmiimmsmimm houden, waarin hij eraan herinnerde, dat hij te Londen trouw is gebleven aan de belofte, te zullen werken aan het stichten van den vrede, voor het doen ophouden, van Frankrijks isole ment, voor het hergeven aan het land van den steun van alle moreele krachten en voor de regeling der schadevergoedingskwestie. „We hebben," zoo zei hij, „het plan-Dawes verbeterd en in hef middelpunt van het werk van Londen de idee van arbitrage geplaatst, die alle partijen bij het protocol beheerscht en verlicht." Ingevolge de ratificatie van het verdrag van Lausanne door Frankrijk zijn de Fransch- Turlcsche betrekkingen aanmerkelijk verbeterd. Te Genéve bleek de Fransche zienswijze, die den wereldvrede beoogde maar daartoe tevens conform de regelen van het gezond ver- sLand, de onbetwistbare begrippen arbitrage, veiligheid en ontwapening in één eenheid samen vatte, sterk te zijn, want ze vereenigde op zich de overgroote meerderheid van de stemmen der delegaties, waardoor het mogelijk werd, dat Frankrijk het protocol het eerst teekende. De betrekkingen met Duitschland zijn van gemakkelijker aard geworden, gelijk blijkt uit den afloop der eerste besprekingen over een handelsverdrag. De republikeinsche geest heeft zekere successen behaald, maar we kunnen nog niet geheel en al gerust zijn. Het schijnt, dat Duitschland nog altijd aarzelt tusschen twee wegen die het kan kiezen. Het is maar al te zeker, dat de nationalisten nog voortgaan met de jeugd in den wapenhandel op te leiden, de vereeni- gingen van oyd-strijders blijven in het Rijk nog steeds haar beteekenis houden en sommige fees ten lijken veel op proef-mobilisaties. Wij zouden er van overtuigd willen zijn, dat men niet méér haat zaait in de harten der Duitsche scholieren en studenten dan in die der onze. De toekomst blijft, nog onzeker. Althans Frankrijk heeft den roep naar vrede doen hooren, die het tot alle volleen zonder uitzondering heeft gericht. Het is bereid, de betrekkingen met Rusland te hervatten en heeft blijk gegeven van zijn wil naar recht en internationalen vrede. Het staat aan de anderen volken, het daarin te volgen TURKIJE EN GRIEKENLAND. De Turksche regeering heeft getoond, niet te willen wachten op de beslissing van de gemengde commissie inzake de kwestie der uitwisseling van Grieken, te. Constantinopel woonachtig, en ving Zaterdag aan met de arrestatie en inter- neering van de Grieken, die volgens de Turk sche meening voor uitwisseling in aanmerking komen. Ongeveer 2000 Grieken van beider kunne en iederen leeftijd werden toen, hetzij in hun woning, hetzij in winkels en zelfs op straat gearresteerd en onder gewapend geleide naar concentratie-kampen vervoerd. Aan het hoofd van een dier troepen gearresteerde Grieken liep seen^bakkersjongen, wiens kleeren nog wit van het meel waren hij werd blijkbaar ineen bakkerij gearresteerd. Zelfs een Grieksch kind, dat aan pokken leed, werd uit bed gehaald en bij de uitgewisselde Grieken ingedeeld. De Turksche overheid te Constantinopel waarschuwde 10 October alle Grieken aldaar, die voor uitwisseling in aanmerking komen, dat zij, voorzoover reeds van een paspoort voorzien, binnen 7 dagen het land moesten Zij kozen voor hun tocht den tijd van den lunch. Er waren juist gasten op Blaekhorn, die de heeren in beslag namen. Dit was een gunstige gelegenheid, die niet spoedig terug zou komen. Het was niet waarschijnlijk dat een der Burgau's van tafel zou opstaan om naar het paviljoen te gaan. Zij traden den doorgang binnen die, eerst versperd door instortingen, zich verbreedde en een flinke gang werd, die niets van het kelder achtige had van zulke sousterrains. Na eenigen tijd voortgegaan te zijn langs allerlei kronkel wegen en na heel wat trappen klimmen, bemerk ten zij dat zij in de kelders van het kasteel zelf gekomen waren. Zij konden door een tialicwerk op de benedenplaats zien, waar Ornali bezig was met haar vogels en waar Basile kwam om de keukenmeid aan haar plicht cn aan den lunch te herinneren. Monica meende dat Jean al half bevrijd was maar zij zag spoedig dat dit een illusie was. Zooals Jean gezegd had, diende het tot niets buiten het kasteel te zijn, waar zij alleen dooi het hek konden uitgaan. Anders konden zij niet over het ravijn komen. Hun eenige uitweg was jrz de richting van de zee. Zij gingen voorzichtig voorwaarts en begrepen spoedig dat hun tocht vruchteloos was. Toch wilden zij nog een gang onderzoeken waar zij een licht zagen schijnen. Toen zij daarbinnen gegaan waren, hield Jean Monica plotseling terug en ging met haar tegen den muur staan. (Worcll vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iilllliillllllllllirifliilllillllllililliilillliiluiilllllillillillllllllinillïïTniTfimiTinïï TABLETTEN Groote doozen 65 Ct». HHHHIfll1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1