verlaten Degenen, die nog niet in het bezit van een paspoort waren, moesten dat terstond komen halen en binnen 10 dagen Turkije Ver laten. De betrokken Grieken dachten echter, dat de gemengde commissie alleen bevoegd was hun uitwisseling te regelen. DE OPSTAND IX GEORGIE. De Parijsche editie van de „Chicago Tribune" verneemt uit Constantinopel dat Georgische opstandelingen een aantal petroleumraffinade- rijen bij Bakoe in brand hebben gestoken en op vele punten tusschen Bakoe en Batoem de petroleum-pijpleiding hebben vernield. DE STRIJD IN MAROKKO. De „Times"-correspondent te Madrid be richtte, dat een Spaansche colonne er in ge slaagd is, de communicatie met het kamp Sok- el-Kahmis, waarin zich 4000 man benevens een aantal burgers vrouwen en kinderen be vonden, te herstellen. Officieel is gemeld, dat de verliezen bij de expeditie ter bevrijding van Sak-el-Kahmis licht zijn. Nader wordt uit Tanger evenwel aan de „Times" gemeld, dat de Spanjaarden met de Riff-bewoners onderhandelingen hebben aan geknoopt over den vrijen aftocht van de be zetting Van dit kamp, tot nog toe echter zonder resultaat, daar de vijanden de overgave der kanonnen en wapenen eischen. De Spaansche troepen in Marokko gaan, zoo wordt uit' Madrid gemeld, vooruit in de streek van Gozal. Zij hebben de verbinding met de strijdkrachten, welke te Sak el Khamis waren afgesneden, hersteld. Ook zijn de Rifbewoners verdreven uit de versterkte positie Moeratahar. De Spanjaarden hebben in de Larache-sector een nieuwe reeks posten ontruimd, na onder handelingen met de Moorsche stammen. ALLERLEI. Uit Londen Uit Riga wordt gemeld, dat 25 bolsjewistische oorlogsschepen, dus practisch de geheele Russische OosLzeevloot, bevel heeft gekregen, zich gereed te maken voor een reij naar liet Verre Oosten. Het vertrek der vloot wordt binnen enkele dagen verwacht. De vloot zal via het Suezkanaal naar Wladiwostokgaan. Verder wordt gemeld, dat de Russische re geering tegelijkertijd de garnizoenen aan de Chineesche en Mongoolsche grens zou versterken. De Sovjetbladen in Moskou voorspellen, dat Rusland zich voorbereidt op steun aan de Chi- neesGhe revolutionnairen, tot vorming van een Chineesche Sovjetrepubliek. Uit Washington De kanonneerbooten „Sacramento" en „Warrego", die op 'n kruisreis in het Zuidelijk dteel van de Stille Zuidzee waren, hebben order gekregen zich naar Canton te begeven naar aanleiding van de ongeregeld heden aldaar. Uit Berlijn Op 6 November zullen de onderhandelingen tusschen Duitschland en Rus land worden hervat. Uit Londen Admiraal Sir Percy Scott is Zaterdag overleden. De loopende geruchten van de verloving van prins Leopold met prinses Mafalda van Italië eenerzijds en die der prinses Marie José met prins Urnberto van Italië anderzijds waren officieus en zouden weldra officieel zijn. Bij informatie is gebleken, dat noch prins Leopold noch prinses Marie José verloofd zijn. Uit Berlijn De bezettingstroepen hebben het bevel gekregen de bezetting thans reeds onzichtbaar te maken, d.w.z. alle openbare exercities, parades, muziekuitvoeringen enz. na te laten. Binnenland. nog niet bekenden inhoud der regeeringsv gor stellen omtrent de salarissen der rijksambtenaren niet bestaanbaar of uiterst voorbarig moet wor den geacht. En dit is het hermetische slot van een driestar in de „Standaard"'; Wij raden ieder, zijn protesten maar binnen te houden, tot de regeering met hare regeling gereed is en die publiceert En der regeering zouden we willen adviseeren wacht daarmee geen uur langer dan onvermij delijk is. Juist omdat, naar wij vernamen, die regeling heel wat beter schijnt te zijn dan de agitatoren willen doen gelooven. Onze ministers en de verkiezingsstrijd. „Het Vaderland" meent, dot het goed zou wezen, als wij hier in ons land de Engelsche methode volgden, en het zittend ministerie den strijd inzette met een meeting, waarin het kwam verklaren, wat van. de continueering van eene regeering uit de Rechterzijde te wachten is „Zulk eene rede zou dan gewenscht object kunnen worden van een principieelen verkie zingsstrijd, en door tal van sprekers in den lande kunnen worden verdedigd en bestreden. Het zou goed wezen, maar het zal niet gebeuren. Want daarbij zit .het typisch ver keerde begrip van deftigheid ons in den weg. Het is Borgesius in eigên kring kwalijk geno men, dat hij in 1901 in Zutphen optrad, en hij was nog wel Kamerlid voor dit district, zoo lang hij minister was. En in 1894 toen het na de ontbinding op Tak's kieswet zoo nauw luis terde, heeft men tevergeefs beproefd om Tak van Poortvliet te bewegen althans in een paar groote plaatsen op te treden om zijn bedoelen te verduidelijken. Al dat pogen stuitte af op de onmiskenbare waarheid, dat een Nederlandsch minister zulks nog nooit had gedaan, en dat hij daar dus niet mee wilde beginnen. Wij zijn deftig, akelig deftig. Maar wij stel len ons toch voor, dat als wij maar één keer zoo'n meeting hadden als in Engeland, waar het hoofd van het ministerie het woord voerde, omstuwd door de kopstukken van zijne partij met hunne dames, en allen in avondtoilet, het Nederlandsche publiek toch wel van zijn ave- rechtsch begrip van defLigheid in deze genezen zou worden." Men weet, dat Minister Colijn zich aan deze „akelige deftigheid" niet stoort en dat hij al» Minister-in-functie in de vergaderingen zijner partij optreedt. Dit voorbeeld is tot dusver van Katholieke zijde nog niet opgevolgd doch mén kan de vraag stellen, of het voor het landsbe lang in het algemeen en de Katholieke belangen in het bijzonder wel gewenscht is, dat een vast houden aan traditie onze partij in den komenden verkiezingsstrijd van hare knapste mannen Ruys, Aalberse, van Swaay en Kooien berooft. Bisschoppelijke belangstelling voor de Hanze. De Centrale Raadsvergadering van de Hanze in het Bisdom Haarlem had bij gelegenheid van de jaarlijksche bijeenkomst van afgevaardigden welke 8 October j.l. te 's-Gravenhage werd gehouden, aan Z.D.H. den Bisschop van Haar lem een telegram gezonden, waarin o.m. werd getuigd, dat de voormannen der afdeelingen vast besloten zijn te trachten het herstel van het katholieke middenstandsvereenigingsleven met alle kracht te bevorderen. Het hoofdbestuur van de Hanze mocht thans namens Monseigneur A. J. Gallier een schrijven ontvangen, waarin Z. D. H. onder meer den wensch uitspreekt, „dat de tijd van beproeving, welke de Hanze heeft moeten doormaken, heil zaam moge gewerkt hebben, en de Haarlemsche R. K. Middenstandsbond nu tegemoet ga een periode van gestadigen inwendigen en uitwendi- gen groei." Vertrouwd wordt, dat dit hernieuwd bewijs van bisschoppelijke belangstelling voor de Hanze eene aansporing te meer zal beteekenen voor de afdeelingsbesturen en voor alle R. K. midden standers om alom de katholieke middenstands organisatie weer op het, oude peil te brengen. Katholieke Universiteit. Naar wij vernemen, loopt het aantal studenten, dit jaar voor de R. K. Universiteit te Nijmegen ingeschreven, over 230. Nog steeds geven zich studenten op. De Rijksmiddelen. Kon over de maand Augustus een stijging van ruim 71/2 millioen gulden worden gecon stateerd in de opbrengst van 's-Rijks Middelen, uit den middelenstaat over September blijkt, dat in die maand f 639,000 minder werd ontvan gen dan in dezelfde maand over 1923. Hierbij is de opbrengst der rijwielbelasting niet in aanmerking genomen. De mindere opbrengst van de dividend- en tantième-belasting groot 4.204,500 vertegen woordigt verreweg de grootste daling op den middelenstaat, waarop trouwens slechts enkele posten een noemenswaardige vermindering te genover verleden jaar hebben aan te wijzen. De successierecht en bleven 975,000 ten achLer, waarbij men echter heeft te bedenken, dat September 1923 een bijzonder voordeelige maand was geweest en dat de huidige opbrengst die van Augustus jl. toch nog met ruim 4 ton heeft overtroffen. De gedistilleerd accijns bracht 264,000 minder op. Nog altijd schijnt deze voor de schatkist zoo gewichtige bron Van in komsten den nadeeligen invloed te ondervin den van ontduikingen in verschillenden vorm. Ook de invoerrechten bleven bij verleden" jaar ten achter en wel met 97,000. Een ongeveer even groot bedrag gingen ook de registratierechten achteruit, terwijl de op brengst der tabaksbelasting 16,000 bij verleden jaar ten achter bleef. Overwerkte zenuwen hebben in de eerste plaats een kalmeerend en versterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuw tabletten geven kalmte en nemen onrust, ge jaagdheid en overspanning weg. 291'7 7 Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. De belangrijkste vermeerdering, die de slaat te zien geeft, betreft de inkomstenbelasting, en wel met een bedrag van nagenoeg \1/2 mil lioen. Intusschen werd het 1/12 der j-aming niet teif volle bereikt. Vermeerderingen waren er nog te boeken in September bij de personeele belasting ruim I millioen, bij de grondbelasting 369,000 de suikeraccijns met ƒ916,000. Verder hebben dan in de afgeloopen maand o.a. nog meer op geleverd de bieraccijns 918,200 de zegel rechten 120,700 het statistiekrecht 69,000 de domeinen 250,000 de loodsgelden f54000 en de waarborg 32,000. Sedert 1 Januari hebben de gewone bronnen, 'echter zonder de rijwielbelasting, het luttele bedrag van ongeveer 9000 meer opgeleverd dan in hetzelfde tijdsverloop van 1923. Echter is 9/12 der raming met 21 millioen overtroffen. Vermindering van het nationaal vermogen. De September-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statis tiek geeft de laatstbekende cijfers betreffende de vermogensbelasting. Ze betreffen het belas tingjaar 19231924, dat ten aanzien van het daaraan voorafgaande jaar een vermindering van het totaal der door deze belasting getroffen vermogens aanwijst van plm. 140millioen gulden. Bedroeg dit totaal vermogen over 1915 1916 7.3 milliard gulden, in de volgende jaren is het allengs gestegen tot bijna 13.6 milliard, welk hoogste cijfer werd bereikt over het be lastingjaar 19201921. Daarna is onder den invloed der malaise het vermogen gedaald tot 13.3 milliard over 19211922, 12,3 milliard over 19221923 en bijna 12,2 milliard over 1923 1924. Bij deze cijfers is geen rekening ge houden met de veranderingen, die de waarde van den gulden in den loop der jaren heeft on dergaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ILK. Volksbond. leder jaar pleegt de Schied. afd. van den R.K. Volksbond haar verjaardag feestelijk te vieren. Ook dit jaar is 't weer zoo, gisteravond is 't begonnen en om ieder lid met huisgenooten ge legenheid te geven in genoeglijken kring een avond door te brengen, worden er meerdere feestavonden georganiseerd. Behalve die van gister zullen er nu nog vier volgen a.s. Dinsdag, Donderdag, Zondag en nog eens Dinsdag. De zaal was gisteravond flink bezet en er heerschte een prettige stemming, waartoe vooral ook St. Ambrosius" en „Alberdingh Thijm" niet weinig hebben bijgedragen. Genoemde tooneel- club speelde 't stuk „Jim de Schrijver", een spel van sluwen misdaad tegenover knap detecti- visch talent, wat zij er heel goed afbracht en haar groot verdiend succes bezorgde. Met opwekkende woorden had de voorzitter, de heer Mouwens, 't feest geopend en hierbij meteen ook nog herinnerd aan een ander in Januari te houden feest, 't a.s. 10 jarig-jubileum der St. Barbara-vereeniging, die dan niet, als gewoonlijk, in treurige maar eens in vroolijke stemming een bijeenkomst zou houden. Voldaan keerden allen laat in den avond huis waarts. Militie. Bij den burgemeester is heden bericht inge komen, dat de lotingsnummers 1 tot en met 241, uitgezonderd de verleende vrijstellingen, dienst plichtig zijn. Luxor. Journaal, klucht en twee hoofdnummers vormen het program van Luxor", dat den naam van goedvoorzien, zoowel wat hoeveelheid als hoedanigheid betreft, werkelijk verdient. Als eerste hoofdnummer gaat „De politiespion", een echt Amerikaansche avonturenfilm van een scheepsdievenbende, die na spannende verwikke lingen gevat wordt. Zeilwedstrijden, achter volgingen mét race-boot en auto, enz. de ko mische noot geeft de nuchtere, kurkdroge de- tectieve Jackson. Na de pauze „Omar Pasha. Zag men in De politie-spion bijna niets dan watey, in deze film stuift het woestijnzand Wildwoeste Bedouinen ziet men hier in actie, eigenaardige kijkjes op het Oostersche leven krijgt men onder de oogen, en tusschen dit alles veel romantiek. Bij elkaar een mooi program. UIT ROTTERDAM. De forensenbclasting. B. en W. hebben aan de Tweede Kamer een schrijven verzonden in zake hel aanhangige wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet met betrekking tot de forensenbelasting. Voor de talrijke bezwaren die ook tegen de onderdeden van het ontwerp bestaan, wordt verwezen naar het adres van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, waarmee door B. en W. wordt ingestemd. VoJrts wordt er op gewezen dat het over- groote deel der lasten van de werkgemeente komt te drukken op diegenen van de ingezete nen, die gedwongen zijn, in de werkgemeente te blijven wonen. Men schat het onmiddellijke financieele na deel, dat vodr deze gemeente uit de voorge stelde regeling zou voortvloeien, bij een totale opbrengst der forensenbelasting van circa 1.000.000 op een bedrag van niet minder dan 500.000 per jaar. Bij of krachlens wetten of verordoningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 16 October 1924 vergunning verleend aan lo. de N.V. RAFFINADERIJ VAN DON GEN ZONEN tot uitbreiding van de inrich ting tot het verwerken van verzëepbare oliën en vetten in het benedengedeelte van het pand Buitenhavenweg 118/120, kadaster Sectie L. No. 2475 (ged.), met een extractie-inrichting in het pand Buitenhavenweg 116, kadaster Sec tie L. No. 2475 (ged.), met 5 electromotoren van totaal 217a P-K., drijvende diverse pompen, roerwerken enz. zulks voor een proeftijd eindi gende 1 Mei 1926 en 2o. M. A. C. PERSOON tot uitbreiding van zijn brood- en banketbakkerij in het pand Vlaar- dingerstraat 3, kadaster Sectie G. Nos. 235 en 236, met een heeteluchtoven en een electromotor van 3 P.K., drijvende een kneedmachine. Schiedam, 20 October 1921. Gemengd Nieuws. De valse he bankbiljetten. Om- tret het vervaardigen van valsche bankbiljetten te Nieuwland vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. Bij huiszoeking door de Rijkspolitie Werden gevonden cliché's en kopergravures voor het afdrukken van bankbiljetten van 200 en 300 Uit één cliché was een stuk weggenomen om daarin losse cijfers voor de verschillende waarde der biljetten te kunnen plaatsen. Verder waren aanwezig negatieven op glasplaten voor de achter- en voorzijde van bankbiljetten van 25, 60, 100 en 200 gulden, zoo ook, als verschillende soorten verf, zuren, een goudbad, een complete handdrukpers, waarbij letters en rollen, een groot fototoestel en gevoelige platen. Op last van den majoor der Rijksveldwacht werden de verdachten W. B., fotograaf uit Rot terdam en W.S., leerlooier te Alblasserdam, zooals gemeld, naar het Huis van Bewaring te Dordrecht overgebracht. Langen tijd hebben deze vreemdelingen bij varkenshandelaren vertoefd, voorgevende, dat zij voor de administratie zorgden. Beiden heb ben al meer op hun kerfstok. Bij een nieuwe huiszoeking, ingesteld door do justitie, vond men in den vloer van de woon kamer een klein onzichtbaar luik. Bij de ope ning ontdekte men in een hol een zak, ongeveer 3000 stuks, blanco vellen papier ter grootte van bankbiljetten, waarin vrij goed het watermerk was aangebracht. Een der belastingambtenaren had bij den eersten aanval opgemerkt, dat de varkenskoop man Johannes van Buren, een pakket papier verstopte, hetgeen niet meer gevonden werd. Het huis staat nog steeds onder politiebewa king en het onderzoek betreffende de uitgifte van het valsche geld wordt voortgezet. De valsche banknoten, de drukpers en het overige materieel zijn naar Dordt overgebracht en bij de rechtbank aldaar gedeponeerd. De- varkenshandelaren in deze streek zijn zeer verheugd over deze ontdekking, daar de Gebr. van Buren bijgenaamd „De Koekers", steeds boven den marktprijs voor de varkens betaalden, waaruit wordt afgeleid, dat de Van Burens vermoedelijk met valsch geld betaalden. V erongelukt. Bij de Gastelsche Beet wortelsuikerfabriek is vanmorgen 4 uur T. v.d. Borgt, uit Gastel, smeerder op die fabiiek, met zijn kiel aan een z.g. transbordeur blijven hangen, waardoor hij wei d meegetrokken door een nauwe opening. De dood trad onmiddellijk in. Smokkelen. Gisteraeht hebben kom miezen bij Bourtange tien schapen en een paard van smokkelaars in beslag genomen. Een der smokkelaars is gevat. De brand te Vlissingen. Naar het Vakblad" verneemt, waren gebouwen, machines enz. van de Nederlandsche Petroleum- en Asphalt Maatschappij te Vlissingen, waar de geweldige brand in een tank heeft gewoed, in ronde ge tallen verzekerd voor ƒ520.000. De schade heeft ongeveer 60 pCt. bedragen, waarvan alleen op machines en materiaal ongeveer 2x/2 ton komt. Boomen voor lucifers. In de vopr- heen zoo boschrijke buurtschap Aschbroek onder Budel worden niet minder dan 900 zware Canada populieren voor de Eindhovensche lucifersfa brieken geveld. Valsche guldens. De laatste dagen heeft de kassier bij het gemeente-electriciteits- bedrijf te Delft niet minder dan zes valsche guldens ontvangen, jaartal 1923. De valsche geldstukken zijn zeer goed nagebootst. Inbraak. Gisternacht is in het kantoor dei- firma F. van Agt aan de Paradijslaan te Eind hoven ingebroken. De brandkast is opengeboord en daaruit is 120 ontvreemd. Nieuwe kruistocht. Het hospitaal kerkschip'De Hoop is voor haar vierden kruis tocht onder de haringvisschers van IJmuiden naar de Noordzee vertrokken. Aangename verstandhouding. Uit Goor meldt men De burgemeester ontmoet op straat het raadslid, den heer ten Gate, op zijn rijwiel. Burgemeester Jij mot beter rechts houden 1 De salarispolilick der regeering. Het R. K. Vakbureau heeft zich met een adres tot de regeering gewend, waarbij er op v wordt aangedrongen wijziging te brengen in de gevoerde salarispolitiek. De salarissen van de Rijksambtenaren, de onderwijzers en de Rijkswerklieden zijn reeds zoodanig verlaagd, dat ernstig de vraag moet worden gesteld of rechtvaardigheid en redelijkheid bezien van christelijk standpunt geen geweld worden aan gedaan. Bedoelde groepen ambtenaren missen de gelegenheid zich door staking tegen de door hen als onrechtvaardig, in elk geval onbillijk, gevoelde loonsverlagingen te verzetten. Het is op grond van deze overwegingen, dat het R. K. Vakbpreau-bestuur de regeering verzoektle. de salariskorting, per 1 October 1.1. ingegaan, ongedaan te maken 2e. de aan gekondigde herziening van het bezoldigings besluit te beperken tot de door de betrokken organen verlangde technische herziening, en 3e. de thans geldende loonregeling voor de rijkswerklieden te handhaven en niet te ver vangen door de loonregeling, welke na overleg in de commissie-De Wilde, door de regeering is vastgesteld. Het Nederl. Corr. bureau te 's-Gravenhage deelt mee In eene beschouwing in de „Res. bode" naar aanleiding van besprekingen, welke gehouden zijn over de salariskwestie tusschen enkele katholieke Kamerleden en den voorzitter van den ministerraad, wordt o.a. te kennen gegeven, dat met nadruk zou zijn betoogd, dat de meer- rierheid der katholieke Kamerfractie de re geling in dezen niet langer steunen kan. an welingelichte zijde wordt hiertegenover opgemakt, dat zulks niet juist kan zijn, reeds hierom niet, wijl aan het gewijzigde bezoldigings besluit, dat, gelijk onlangs werd gemeld eerst dezer dagen van den Raad van. State met het advies van dat college is terugontvangen bij de regeeriijg, nog geen publiciteit is gegeven, zoo dat het opzeggen van steun, gebaseerd op den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2