Het geslacht der Bargans. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* „DE PHOENIX" T.t'- Verven en Stoomen. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Dinsdag 21 October 1924. $a 14079 BureauKOEMARKT i Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent i6n: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeit1200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim: f 00 bii verlies vaneen wijsvinder; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Hoil. Algem.Verz. bank Schiedam Bnltenlandseh Nieuws, DE DUITSCHE CRISIS. De R ij k s d a g ontbonden. De slotacte van het politieke crisisspel van onderhandelen, confereeren en besprekingen, vormt het besluit tot ontbinding van den Rijks dag, dat gisteravond bekend werd. Het was de laatste dagen duidelijk geworden, dat de sleutel tot oplossing van de crisis bij de democraten lag, waarom de Rijkskanselier nog een laatste, doch eveneens vergeefsche poging deed. Hij deed namelijk aan de democratische fractie een schrijven toekomen, waarin hij tot uiterlijk gistermiddag vijf uur om antwoord verzocht op de vraag, of de democraten in het ^belang van het vadeiland bereid waren, in een naar rechts uitgebreid kabinet minister Gessier zitting te doen houden en verder een welwillende neutraliteit tegenover het nieuwe kabinet aan te nemen. Tot de Duitsch-nationalen richtte hij eveneens een schrijven, waarin de kanselier vroeg, of de Duitsch-nationalen bereid waren bij de reconstructie van het kabinet zich met drie ministerzetels tevreden te stellen in plaats van de geëischte vier. De Rijkskanselier verklaarde in dit verband ook, dat hij prijs stelde op het aanblijven van von Kanitz als Landbouwminister, die zooals men weet wel Duitsch-nationaal is, maar niet bij die partij is aangesloten. De democratische fractie vergaderde gister middag. Aan die vergadering werd bovendien deelgenomen door het bestuur van de Pruisische democratische Landdagfractie en de te Berlijn vertoevende leden van het hoofdbestuur dei- democratische partij. De vergadering toonde zichjstandvastig ten aanzien van het vroeger genomen besluit, zoodat de fractie aan den Rijkskanselier kon mededeelen, dat zij een een zijdige uitbreiding van het kabinet niet met haar verantwoordelijkheid kon dekken, en dat de opneming van Duitsch-nationalen in de regeering, die zich tegen de Dawes-plannen hadden verklaard, de houding der democratische fractie slechts kon versterken. Verder verklaard en-zij, dat zij aan den wensch van den Rijkskanselier om een harer leden, n.l. ♦den minister van Oorlog, Gessier, in het nieuwe kabinet zitting te doen nemen, zonder dat de fractie aan de kabinetsvorming, medewerkte, geen gevolg kan geven. Het kabinet vergaderde gisteravond van zes tot half acht. Daarin werd besloten, dat gezien het feit, dat de pogingen voor een verbreeding van de regeeringsbasis ter verzekering van een meer derheid in' den Rijksdag voor een voortzetting van de gevolgde politiek zijn mislukt, de Rijks kanselier, in overeenstemming met het geheele kabinet den rijkspresident zal voorstellen den Rijksdag te ontbinden om het volk gelegenheid te geven het kabinet zulk een meerderheid te verschaffen. President Ebert heeft in overeenstemming hiermede den Rijksdag ontbonden verklaard. Het officieele besluit van den rijkspresident luidt aldus De parlementaire moeilijkheden maken de handhaving van de tegenwoordige rijksregeering en tevens de vorming van een nieuw kabinet op de basis van de tot nu toe gevolgde binnen- en buitenlandsche politiek onmogelijk. Op grond van art. 25 van de Rijksgrondwet ontbind ik daarom den Rijksdag. Op z'n vroegst zullen de rijksdagverkiezingen 30 November plaats vinden. In parlementaire kringen neemt men evenwel aan, dat deze niet vóór December zullen kunnen worden gehouden. De thans ontbonden Rijksdag, welke op Mei j.l. werd gekozen, bestond nit 100 Sociaal-Demoeraten. 96 Duitsch-Nationalen. 65 Centrurn-leden. 62 Communisten. 44 leden der Duitsche Volkspartij. 32 Deutsch-Völkischen. 28 Democraten. 16 leden der Beiersche Volkspartij. 10 leden van den Boerenbond. 10 leden van den Landbouw. mm 5 Duitseh-IIannoveranen. 4 leden der Duitsch-Sociale Parij. RUSLAND EN FRANKRIJK. Tsjitsjerin heeft in de Executieve verklaard, dat de Fransche erkenning van Rusland on voorwaardelijk moet zijn voor alle gebieden van de Unie van Sovjet-republieken, en de be noeming van gezanten te Moskou en Parijs moet inhouden. Hij verklaart verder, dat de Unie van Sovjet republieken zich niet bij den Volkenbond zal aansluiten, omdat dit haar onderwerping aan den wil der Entente zou beteeken en. Sovjet- Rusland zou Duitschland's toetreding tot den Volkenbond ongunstig opvatten, omdat Duit.sch- land daardoor verplicht zou worden de anti- Sovjet-politiek te steunen. maar kon, te arresteeren, hierbij vooruitloopend op de beslissing van de desbetreffende gemengde commissie. Volgens de ontvangen berichten zijn reeds ongeveer 2000 Grieken van beider kunne op deze wijze vastgezet, omdat zij binnen den daartoe door de Turksche regeering gestelden termijn het land niet hadden verlaten. Thans wordt uit Athene draadloos bericht, dat de Griek sol ie gezant in de genoemde gemeng de commissie tegen dezen maatregel heeft ge protesteerd en naar Athene dreigde te zullen, terugkeeren. DE STRIJD IN CHINA. Gisteren is den geheelen dag hevig gevochten aan het front bij Sjan Hai Kwan. Tsjang Tso Lin's troepen deden voortdurend aanvallen, welke echter telkens weiden afgeslagen. Woe Pei Foe's troepen bleven een defensieve houding handhaven. Aan het front der regeeringstroepen zijn versterkingen aangekomen, ten einde aan de ontwikkeling eener beweging deel te nemen, welke naar verwacht wordt, belangrijke resul taten zal hebben. JOEGO-SLAVIE. Een tamelijk opgewonden dag in het politieke leven, zooals Joego-Slavië zelden beleefd heeft, heeft gisteravond de kabinetscrisis in dien zin opgelost, dat de afgetreden regeeringvan Davido- witsj weer aan de regeering is gekomen, nadat de pogingen van Jovanowitsj om een nieuw ka binet te vormen waren mislukt. Alle ministers blijven op hun post, met uitzondering van den minister van Oorlog, die reeds voor het aftreden van het kabinet zijn ontslag had ingediend. Hij wordt vervangen door generaal Trifunowitsj. In de gisteravond gehouden vergadering van het parlement werd de tegenwoordige voorzitter herkozen. DENEMARKEN. De rijksdagafgevaardigden en journalisten die tot de conservatieve partij behooren alsmede de leiders dier partij, hebben in een gemeen schappelijke vergadering besloten, alle midde len aan te-wenden om de ontwapeningsplannen der regeering ten val te brengen. Evenwel wordt aangenomen dat ze door de Tweede Kamer zullen worden goedgekeurd. TSJECHÖ-SLOWAKIJE. Binnenkort zullen ter bezuiniging vijf ministe ries worden opgeheven, nl. die van Posterijen, Volksgezondheid. Voeding, het ministerie voor Slowakije en het ministerie, dat tot taak had eenheid in de wetgeving te brengen. 63 ~r— Er was iemand in den kelder, waarheen zij gingen Het licht dat hem had aangelokt viel door een traliewerk, waarvan men het luik had geopend. Sir Bear keerde de deur den rug toe en boog zich over stoffige flesschen die hij met veel zorg in 'n mand legde. Hij had zeker zijn gasten een fijn merk willen voorzetten. Reeds richtte hij zich op en Monica vroeg zich met schrik af, wat zij zouden doen. Op hun schreden terugkeeren Zij zouden er niet den tijd toe hebben. Jean hield Monica stevig bij de hand en bracht haar op haar plaats en bijna dadelijk kwarn sir Bear aan haar weifeling een eind maken. On beweeglijk stilstaan, (lat was hun eenige redding. De baronet had het luik gesloten en liep snel de gang in, waar Jean en Monica wachtten. Hij scheen eenig verdacht geluid gehoord te hebben, want hij stond stil om te luisteren, vervolgens ging hij weer verder en liep hen bijna tegen het lijf. Zij konden zijn ademhaling hooren en zoo zou hij ook de hunne gehoord hebben, als zij den adem niet hadden ingehouden. De baronet verwijderde zich haastig en Jean en Monica verlieten hun schuilhoek. Monica was zeer geschokt doch volgde Jean GRIEKEN EN TURKEN. Gister meldden wij, dat de Turksche regeerin° er toe is overgegaan, de Grieken, die in Constan- tinopel wonen, en die volgens haar oordeel voor uitwisseling in aanmerking komen, waar zij ALLERLEI. Generaal De Bono, tot heden opperbevel hebber van de fascistische militia, is tot gou verneur van Cyrenaica benoemd. Gvrenaica is de Italiaanseh koloni op Afrika' Noordkust. Uit Berlijn. Op verzoek van den Rijksdag heeft de minister voor de Posterijen aan den Rijksdag een overzicht voorgelegd aan de ont vangsten en uitgaven der posterijen. Daaruit blijkt, dat van 1 Februari tot 31 Augustus de ontvangsten de uitgaven met. een bedrag van 49.800.000 mark hebben overtroffen. Uit Berlijn. De Duitsche werkloosheidscij fers toonen een teruggang. Op 1 September was het aantal werkloozen in Duitschland 588.185, op 15 September 574.600, op 1 October 519.161. De werkloosheid nam het sterkst af in Wurtem- berg, Saksen, Thüringen en Hamburg, het minst in Beieren en Baden. Uit Alexandria. Zaghloel Pasja en zijn echtgenoote zijn bier gistermorgen met de mailboot aangekomen. De premier werd aan de kade opgewacht door een vertegenwoordiger van den koning, den waarncmenden premier met. alle leden van het kabinet, en een talrijke menigte, die hem geestdriftig verwelkomde. Hij reed door de bevlagde straten naar het San Stefano Casino, waar hij voorloopig zal wonen. Kort na aankomst had hij een audiëntie bij den koning welke twee uur duurde. Uit Aden. Alhier zijn 1200 Arabische en Indische vluchtelingen uit Djeddah aangekomen. Zij verlieten deze stad uit angst voor hun leven en verklaarden dat te Tail' talrijke onschuldigcn werden gedood. De moordenaars bestonden voornamelijk uit leden van volksstammen uit den Iledsjas, terwijl slechts weinig Wahabieten er toe behoorden. Te Aden betreurt men niet, dat de Hedsjas-regeering gevallen is en Koning Hoessein is afgetreden. Uit Riga. Het Russische transportschip, dat 20 Augustus de roode vlag op het Wrangel- eiland plantte, wordt binnenkort te Wladi- wostok verwacht. Volgens berichten uit Moskou heeft het schip lijken aan boord van de omgeko menen der Canadeesche Stephensonexpeditie, op den terugweg, die hij met zulk een zekerheid ging, dat zij spoedig veilig en wel het paviljoen bereikten. Zij zagen terstond dat niemand de eenzaam heid van Celia-Jane gestoord had. Zij hadden echter niets bereikt, niets gewonnen. Eenige dagen later kwam Roselyne Monica verzoeken haar te vergezellen naar het strand, Waar Malcolm haar zou komen halen als hij zijn spel met Jack had voleindigd. Monica stemde vrij onverschillig toe en de beide dames begaven zich naar de kust. Tusschen de baai en de steile hoogten van Blackhorn was een schilderachtig hoekje. De rotsen vormden daar grotten en schuilhoeken waar de zee bij vloed met groot geraas binnen stroomde. Roselyne zocht schelpen op het natte zand en haar voeten lieten kleine indruksels achter. Zij vond echter slechts stukken en brok ken en zette zich op een rots bij Monica neer. Zij vroeg haar of ze bij haar wilde blijven, Plotseling bemerkte zij iets verder op het. strand eenige schelpen en zij liep er haastig heen. Terwijl Monica op haar wachtte, *wandelde zij tusschen de rotsen rond, die zich hoog boven haar hoofd verhieven en een doolhof vormden van gewelven, tunnels en grotten. Uit een zekere nieuwsgierigheid ging zij een nis binnen, die een grot bleek te zijn. Zij liep deze grot rond en vond toevallig een opening, waardoor zij in een gang doordrong, die naar de zee voerde. Het toeval alsmede 13 Eskimo's, die de Noyesexpeditie twee jaar geleden op het eiland achterliet. Uit Berlijn. Uit New York wordt gemeld, dat de Japansche regeering een slotstatistiek over de ernstige aardbeving van verleden jaar, die Japan zoo hevig heeft geteisterd heeft ge publiceerd. Het aantal döoden bedroeg 90.000, dal dei- gewonden 50,000 terwijl 14.000 personen wer den vermist. Niet minder dan 700.000 huizen en gebouwen zijn verwoest. - Uit Lissabon. Jao da Rosa, directeur van de Handelsvereeniging te Lissabon, alsmede een aantal van de meest vooraanstaande kooplieden zijn gearresteerd. Zij worden allen beschuldigd van opruiing, welke gevolgd was op de poging der Handelsvereeniging, om alle markten, win kels en warenhuizen in Portugal te sluiten als protest tegen de nieuwe belasting. Uit .Genève. De regeering der Ver. Staten heeft medegedeeld, dat zij zich zal laten ver tegenwoordigen op de Internationale Opium- Conferentie die 3 Nov. te Genève vergadert. H i li b e n 1 a d. had haar hier den doorgang naar de zee doen ontdekken. Zij moest op dit oogenblik vlak onder het paviljoen zijn, want zij hoorde het eigenaardige geluid dat het geklots der golven veroorzaakte tegen den voet van het terras. Zij voelde ee onweerstaanbaren lust om naar baar echtgenoot te snellen en hem n%et de tijding te verrassen. Zij begreep echter hoe onvoorzichtig dat zou zijn en dat zij liever naar Roselyne moest gaan, vóór deze haar kwam zoeken. Zij keerde dus op haar schreden terug en stond na eenige minuten Weer in het volle licht. Terwijl zij met de hand de oogen beschutte, keek zij uit naar Roselyne, maar deze was ver dwenen, zij was niet bij het water, niet bij de rotsen niet op het hooge strand. Zij riep „Rosey, lady Roselyne," doch kreeg geen ant woord. Voortdurend liep zij rond en bleef roepen, doch te vergeefs. Zij werd beangst. Waar was Roselyne Meegesleept door het water, tegen een rots verpletterd en in een der vele onder- aardsche gangen verloren Hoe moest zij haar terugvinden Zij begon opnieuw te zoeken, ter wijl ze zorg droeg de voetsporen der jonge vrouw niet uit te wisschen. ITet speet haar niet beloofd te hebben wat zij haar gevraagd had en zij sprak „Ik zal blijven En opnieuw begon zij te roepen. „Waarom roept gij Roselyne," hoorde zij Malcolm achter haar vragen. „Is zij niet bij u Inhoud van het protocol (anti-oorlogsverdrag) van Genève. Wat eeuwenlang is bepleit en gehoopt, heeft op 2 October van dit jaar uitdrukking gevonden in een te Genéve op de jaarlijksche vergadering viin den Volkenbond door nagenoeg vijftig landen aanbevolen verdrag over nationale veilig heid, ontwapening en arbitrage. Het is noodig, dat de volken ook het Nederlandsche de strekking en den inhoud van dit „protocol van Genève" verstaan. Het protocol behoeft na de onderteekening onzer Regeering nog de-goed keuring door Tweede en Eerste Kamer, en de nadere bekrachtiging door onze Regeering te zamen met die van de overige Regeeringen evenwel kan het pas gaan werken, nadat een ontwapeningsconferentie in het volgend jaar, Juni 1925, de vereischte aanvullingsregelingen zal hebben tot stand gebracht. Ziehier van het antioorlogsprotocol van Ge nève de hoofdlijnen. 1. Vóór 1914 rekende ieder land zich gerech tigd om aan elk ander land den oorlog te ver klaren hetzij om onrecht te herstellen of te wreken, hetzij om onder die mom zijn begeerten bot te vieren. Vrijwel alle grondwetten, ook de Nederlandsche, laten dan ook oorlogsverklaring toe zonder beperking tot bepaalde gevallen. Het protocol van Genéve nu keert dezen toestand om bepaalt dat geen enkel land, in welk geval ook, een ander land met oorlog mag bespringen en verklaart den aanvallenden oorlog, als die desondanks plaats heeft, tot een misdaad, die alle landen tegenover zich vindt. „Ons doel was" zoo zeggen de toelichters „den oorlog on mogelijk te maken, te vernietigen, te dooden." 2. Aan deze afzwering van den aanvals oorlog wordt vervolgens een krachtige sanctie (waarborg) verbonden. Vóór 1914 moest een door oorlog overvallen land maar zien, hoe het, al dan niet door bondgenooten gesteund, zich zelf zou redden. Het protocol van Genève schrijft voor, dat, indien vaststaat dat een land inder daad aangevallen is, dit land op de economische en militaire hulp van alle overige landen kan rekenen. De misdadige aanvaller weet dus vooruit, aan welk gemeenschappelijk verweer der Staten hij zich blootstelt. 3. Vóór 1914 kon, als er een oorlog uitbrak, elk land voor zich zelf beslissen, of het onzijdig wilde blijven (zoolang als de oorlogvoerenden Zij antwoordde ontkennend, terwijl zij het hoofd schudde. Er had zulk een plotselinge verandering plaats op het harde, bronzen gelaat van Mal- volm, dat Monica verschrikt stamelde „Men zal zë terugvinden. Ze zal terugkomen. Ze was daar pas nog hier. Ik heb haar slechts een oogen blik uit het oog verlaten." Malcolm riep met woedend gebaar „Haar terugvinden Is zij dan verdwenen Zijt gij haar kwijtgeraakt?" „Weineen," antwoordde Monica, meer ver schrikt door de plotselinge wanhoop van Mal colm dan door zijn dreigende woede. „Nu, wat hebt ge mij te zeggen," hernam hij, terwijl hij zijn zware hand op haar schouder legde. ,",Heb je niet goed gehoord Spreek dan. Beweert gij dat men haar niet zal terugvinden „Bedaar, ge doet me pijn." „En wat doet ge mij t ij zegt dat zij daar was en dat zij er niet meer is. Pas op. Ik zie haar voetstappen, maar haar zie ik niet." Hij liep als een dolleman tot aan den uitersten rand der rots. „Wat keekt ge hier naar beneden, toen ik aankwam. O, gij hebt haar zien vallen Men weet niet welk beeld voor zijn ogen ver scheen, welk somber visioen van Rosey, worste lend met de golven. Met een van woede verstikte stem riep hij „Als zij daar is, hij gij [Wordt veru). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ~JL imimimnwp^uL^,.—i■■■■.■■■■..—mu' mii,.f.<i»mti»iiiiiMwmiiiwhi4i mimum"mi- wil 'i' i;rv,r H^rn-T----i--ni-|-iinTri«jiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1