Het geslacht der Borgaus. DAGBLAD 1 fOOMSCHIEDAM EN STREKEN. p i y s i. l s t o 47ste Jaft?gaiig. Donderdag 23 October 1924. fl«. 14981 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Advcrtentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven_35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericbt. 10 ets. Advcrtentiën plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden rnededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gekeele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bil verlies van een wijsvinger: 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holi. Algem.Verz. bank Schiedam Zoo'n malle praal vader. Als J. A. B., de trouwe, ouwe krabbelaar in den rechter-beneden-hoek der „Voorwaarts"- voor-pagina, maar eenigszins de kans schoon meent te zien, om de Katholieke Kerk een hak te zetten en verdacht te maken, dan doet hij dat met, 't grootste innerlijk genoegen en 't staalstc gezicht. Maar 't is toch eigenlijk beroerd voor hem dat wij er moeten bijvoegen en met de onbenulligste, domste argumenten. Een treffend staallje van die onhandigheid, die kindschheid zouden we haast zeggen, vonden we dezer dagen weer in dat beruchte hoekje, on der 't opschrift „tweeërlei maat". Hierin tracht J. A. B. langs allerlei kronkel wegen een doolhof haalt 't daar nog niet bij te bewijzen, dat de Katholieke Kerk zich telkens schuldig maakt, aan de grofste dubbel hartigheid, dus met twee maten meet den eene toestaat, wat zij den andere ten strengste ver biedt. Dit zou dan op de eerste plaats gelden op 't gebied van 't vereenigingsleven., Arbeiders, zegt J.A.B., worden" uit de kerkelijke gemeenschap gestooten, wanneer zij zich bij een moderne or ganisatie zouden aansluiten, patroons echter wordt wel eens een zachte wenk gegeven, zich katholiek te organiseeren, doch doen zij dat niet, en blijven zij in een neutrale vereeniging, nu ja, dan is 't ook goed. Maar, vragen we, is dan mo dern, wat in dit geval gelijk staat met socialis tisch, 't zelfde als neutraal en dan nog wel 't neutraal van een patroonsvereeniging, waarin men socialisten toch zeker te vergeefs zal zoe ken Is 't niet duidelijk dat de roode krabbelaar, dat verschil niet wil zien en toch beroepthij zich op zijn bewuste blindheid, om anderen ook voor helder inzicht onvatbaar te maken.Boven dien doet de Kerk ook de grootste moeite, pa troons uit neutrale organisaties te krijgen, maar ze kan hierbij niet zoo streng optreden als te gen de roode actie, die lijnrecht tegen Kerk en godsdienst ingaat. Verder valt J. A. B. over z'n kortzichtig idee, dat arbeiders in andere landen wel wordt toegestaan, zich socialistisch te organiseeren. Niets is echter minder waar en 't zal ook nooit bewaarheid worden, zoolang onze Kerk me» den Paus aan 't hoofd katholiek dus anti-socialis tisch zal blijven. Voor ieder land moet men rekening houden met de historische ontwikke ling, welke nergens zoo exclusief haar voortgang heeft gehad als bij ons in Nederland. Wij, katholieke Nederlanders kunnen er evenwel trotsch op zijn, dat bij ons, én politiek én sociaal 't leven zoo zuiver zich kon ontwikkelen. Dan maakt J. A. B. ons nog een verwijt, in de kwestie der onzedelijke kleeding. De dames van arbeiders-, midden- of deftigen stand, oreert hij, is 't niet geoorloofd in een of ander „modern" costuum te verschijnen, aan de hoven echter is dat wat anders een koningin van Spanje b.v. staat bovep de kerkelijke ldeedingcensuur. Ook hier slaat hij de plank weer glad mis. Want in haar gewone dagelijkschc leven ziet men ook de Spaansche vorstin niet in een „mo dern" costuum, hoogstens draagt zij bij officieele recepties een wat lager uitgesneden staatsie-kleed, zooals de traditioneele, stijve etiquette dat voorschrijft. Juist omwille nu dier vastgewor- telde etiquette, waarbij alles echter zich stijf- deftig en ongenaakbaar afspeelt en die zich bui ten de macht der Kerk om heeft ontwikkeld, laat de Kerk aan de hoven eenige vrijheid toe, ofschoon Zij vanzelfsprekend veel liever had, dal ook daar geen uitzondering behoefde ge maakt te worden. IS bij mmmmmSma Terisottc verkondigt de Voorwaarts-man nog de enormiteit, dat do rechtsche politieke coalitie toch eigenlijk niet anders is, dan een gemengd huwelijk, dat dus in dat geval wel geoorloofd zou zijn. Hier zullen we maar niet verder op ingaan, 't zou te veel van onze ze.lfbeheersching zijn gevergd. Is J. A. B. - we meenen hem gerust J. A. Bergmeier te mogen noemen, die nog onlangs 70 jaar is geworden een malle praatvader of niet Buiteniaiidseli Nieuws. DUITSCHLAND. De rijks-partijdag van de Duitsche volks partij zal 16 November te Dortmund plaats hebben. De partijdag van het centrum wordt op 26 October te Berlijn gehouden. De rijkskanselier zal er een uiteenzetting van den algemeenen toestand geven. FRANKRIJK EN SOA JET -RUSLAND. Havas publiceert een formeele tegenspraak van de in de buitenlandsche bladen verspreide berichten omtrent de „de jure"-erkenning van de sovjet-regeering door Frankrijk. Zij die met Moskou sympathiseeren beschik ken thans nog slechts over 4 mandaten, terwijl zij, die zich van Moskou onafhankelijk hebben verklaard, 20 zetels hebben gekregen. De sociaal democraten zijn van 8 op 10 gestegen. Al deze cijfers zijn voorloopig ine ar er worden geen veranderingen van beteekenis meer ver wacht. DENEMARKEN. »De kapitaalsheffing is het hoofdpunt van 't belastingprogram, dat binnenkort door den sGcialistischen min. van Financiën in Denemar ken zal worden ingediend. Dit.ontwerp beoogt, een directe heffing op alle groote particuliere vermogens, waardoor een meerdere bate voor de schatkist van 100 ■millioen kronen wordt verwacht. De aankondiging van dit voorstel eenige dagen geleden in den Rijksdag, heeft, naar gemeld wordt, een storm van protesten doen nederdalen op de hoofden van het socia listische kabinet. goed als uitgesloten, daar Davis de democra tische campagne zeer krachtig voert, terwijl Coolidge zich slechts zelden buiten het Witte-. Huis vertoont en ook in de twee weken, die thans nog voor de verkiezingen overblijven, slechts eenmaal in het openhaar zal spreken. McAdoo, de schoonzoon van wijlen president Wilson bepleit in een schrijven een samengaan van democraten en aanhangers van La Fol- lette, teneinde president Coolidge „met een verpletterende meerderheid te verslaan." 65 De buitengewone scherpzinnigheid van Jean trof haar vaak. Hij wist bijna alles wat er in het kasteel voorviel, men zou gezegd hebben dat zijn blik door de muren heendrong. Hoe zou hij zonder dat de gehechtheid van Jarry voor Moni ca hebben kunnen raden, een ridderlijke' gehecht heid, die geleek op de toewijding van de pages Van voorheen voor hun meesteres. Jean hernam op een ontevreden toon van gezag„Als mijn verwanten er belang bij hebben mij in het leven te houden, is het te begrijpen dat zij nog meer belang er bij hebben, dat ik nooit spreek en dat zij liever mijn geld willen verliezen dan mij zelf. De beste partij voor ons is op de Daisy passage te nemen bij haar eerste reis." „Zoo spoedig Maar dat zullen wij niel kun nen sprak zij opgewonden. „Wat zou ons dit beletten?" „Ik weet het niet, alles. Is uw been reeds sterk genoeg „Zoo sterk dat ik het geneeskundig onderzoek Wensch te vermijden. Als men daarbij eenig bedrog opmerkt, zal men ook nog een ander veronderstellen. De Burgau's hebben reeds FRANKRIJK EN HET VATICAAN. Uit Parijs verluidt De Financieele Kanier- Commissie heeft gister Herriot gehoord over het intrekken van de credieten ten behoeve van het Fransche gezantschap bij het Vatikaan, alsmede over het herstel der betrekkingen met de Sovjet-regeering. Na bet vertrek van Herriot heeft zij met 20 tegen 12 stemmen het voorstel om de credieten voor het Fransche gezantschap bij het Vatikaan in te trekken, aangenomen. Daarop stelde Bokanovski voor om een crediet van 100.000 francs aan te wenden voor de hernieuwde vestiging van het Fransche ge zantschap te Moskou. Hij zette uiteen, dat hij er voor was, Frankrijk overal te doen verte genwoordigen, waar Fransche belangen moesten worden voorgestaan. Daarom was hij tegen op heffing van het gezanLschap bij het Vatikaan en eveneens voor vestiging van een gezanLschap te Moskou. Blum stelde onmiddellijk daarop voor, de behandeling van het amendement-Bokanovski te verdragen. Hij betoogde, dat de commissie vertrouwen in de regeering moest stellen, in zake de onderhandelingen voor het herstel van de Fransch-Russische betrekkingen. Hij verzocht om het voorstel-Bokanovski aan te houden tot de regeering zelf zal voorstellen weder een Fransch gezantschap te Moskou te vestigen. Het voorstel van Blum werd daarop aangenomen met 20 tegen 3 stemmen. NOORWEGEN. De verkiezingen, waarbij het in hoofdzaak ging om het alcoholverbod, de nieuwe regeling der financiën en de positie der communisten hebben voor rechts succes gebracht zoodat met het aftreden van het tegenwoordige linksche kabinet en de vorming van een rechtsch mini sterie te rekenen valt. De met de vrijzinnige linkerzijde verbonden rechtsche partijen, die scherp het alcoholver bod bestreden, konden haar aantal zetels uit breiden van 57 tot 60. Hechts zal bij de vorming van een rechtsche regeering worden gesteund door de boeren partij die het meest heeft gewonnen en thans 27 zetels telt. ONTRUIMING BEZETTE GEBIEDEN. Gisterochtend vroeg hebben de Franschen de dienstgebouwen te Dortmund ontruimd. In den voormiddag heeft generaal Marty dc stad verlaten. De hoofd-douanekantoren te Duisburg Ruhrort en Hamborn zijn aan de Duitsche administratie overgegaan. Het station en de stad Limburg zijn gister door de bezettings troepen ontruimd. De gebieden van Remscheid en Vohwinkel en de strooken ten O. en NA), van het bruggehoofd Keulen zijn zonder inci denten ontruimd. DE MOSOELKWESTIE. De Turksche regeering heeft Ilymans, den voorzitter van den Volkenbondsraad, doen weten, dat als Turksche delegatie naar de-zitting van den Raad, welke den 27en te Brussel begint en de Mosoelkwestie zal behandelen, uit Angora naar Brussel zijn vertrokken Fethi Bey (de voorzitter der Turksche Nationale Vergadering), Menir Bey en Avni Bey. Beide laatsten zijn resp. juridisch en militair adviseur geweest van de Turksche delegatie, die onder leiding van Fethi op de Raadszitting van September j.l. te Genève het Turksche standpunt in zake Mosoel verdedig de. achterdocht. De toestand kan zonder gevaar niet langer duren. Ik wil dezen nacht een poging wagen." „Dezen nacht Onmogelijk En dan ik herinner mij. Lady Roselyne wil niet dat ik heenga vóór eenige maanden." Jean fronste de wenkbrauwen. „Hebt gij haar dat beloofd en acht gij u gebonden door een belofte, die mijn toestemming niet heeft?" ik heb het mij zelf beloofd," zei Monica, bedroefd om den toon van haar echtgenoot. „Roselyne rekent op mij." „Ik reken ook op u. Maar," zei hij met een soort van minachting, „aangezien haar rechten in uw oogen, grooter zijn dan de mijne, wil ik uw toewijding niet op de proef stellen. Gij zijt bevreesd, welnu, hij kunt ook op Blackhorn blijven." „Ik zal blijvenEn gij", vroeg zij op on- geloovigen toon. „Ik volg mijn plan." „Ik zou dus blijven zonder u, gij woudt ver trekken zonder mij Ik begrijp je niet meer." „Gij hebt mij nog nooit begrepen, maar stel u gerust, uw verantwoording zal gedekt zijn gij kunt mijn afwezigheid bekendmaken, zoo dra ge die hebt geconstateerd. Dan zal ik reeds ver weg zijn." De tranen sprongen Monica in de oogen. „O Jean, spreekt ge tzoo ot mij Maar ik wil wel vertrekken dadelijk en overal waar- COOLIDGE EN DE ONTWAPENING. Goolidge heeft in een brief er zijn goedkeuring aan gehecht om 27 October, den geboortedag van oud-president Roosevelt, te vieren als Naval §Bay". Hij hoopt, dat stappen gedaan zullen worden voor de beperking der bewapeningen en dat zulke stappen slechts het begin zullen zijn van een internationaal programma om de inkrimping voort te zetten. „Het is de ernstige hoop van allen, die den vrede weuschen, dat de Conferentie van Washington zal bewijzen slechts het begin te zijn geweest van een internationaal program, hetwelk een voortdurende beperking der be wapeningen te Itfnd en ter zee inhoudt." AMERIKA. Naar de New-Yorksche correspondent van de „Daily Telegraph!' seint, staat het vast dat een belangrijk aantal stemmen op La bollette zal worden uitgebracht, hoewel met het naderen van den verkiezingsdag Coolidge in het Westen -aanmerkelijk wint. Elders is echter een belangrijke toeneming van het aantal republikeinsche stemmen zoo heen gij wilt." „En ik, ik weiger je mede te nemen," sprak hij beslist op koelen toon. Hij stond op om heen te gaan. Monica wier hart brak over deze wreede onrechtvaardig heid, wilde hem terughouden, doch hij ver meed haar en begaf zich naar zijn eigen vertrek ken. Monica viel op haar stoel neer en weende vrijuit. De schaduw van een weifeling was voldoende om dit prikkelbare hart, door zulk lang lijden als verpletterd, van haar af te keeren. Het was een betreurendwaardig en jammerlijk einde van de gelukkige vereeniging waarover zij zich had verheugd. Had zij echter zich moeten Verzetten? Be hoorde zij niet geheel aan hem Zij was niet boos over zijn hardheid, maar bedroefd hem te hebben beleedigd en zijn ziel aldus door wantrouwen en bitterheid gekneld te zien. En nu wilde hij alleen vertrekken, geheel alleen, nog niet volkomen hersteld, zonder hulpbronnen en zonder vrienden. Zij kon de koelbloedigheid van zulk een plan niet vatten. Langen tijd weende zij stil en zon op een middel om Jean te bevredigen. Bij den lunch die Celia Jane opdiende, kwam hij weer in het salon. Monica drong haar tranen terug en ging hem tegemoet. Zij sprak „Jean ik bid u. BRAZILIË. Het „Journal de Commercio" publiceert een kort regeeringscotnmunrqué, waarin medege deeld wordt, dat de. regcering gistermorgen vroeg de voorbereiding van een gewapenden opstand in Rio op het spoor kwam en onder drukte. De leiders zijn gearreste.erd. DE STRIJD IN CHINA. Het volgende drama uit den Chineeschen burgeroorlog meldt de bijzondere correspondent, van de „Evening News" te Moekden Volgens een bericht uit Sjanhaikwan trachtten 15.000 man regeeringstroepen een onverhoedschen aan val te doen öp het leger van maarschalk Tsjang- Tso-Lin. Diens troepen wisten eerst den linker vleugel van de aanvallende troepen achteruit te drijven en drongen daarop den rechtervleugel naar een verborgen mijnenveld. Zoodra de Tsjili-troepen op de gevaarlijke plek waren gekomen liet men de mijnen springen, wat ten gevolge had, dat, 5000 aanvallers gedood werden. GRIEKEN EN TURKEN. Meer dan 3000 Grieksche inwoners van Con- stantinopel die de Turksche autoriteiten voor uitwisseling lieten arresteeren, zijn -thans ver zameld in het oude kasteel De Zeven Tor ns. Na de krachtige protesten van Jndari, het voor naamste Grieksche lid van de gemengde com missie, welke voor de regeling van dc uitwisseling werd benoemd, Worden thans stappen gedaan voor de invrijheidsstelling van die Grieken, die ten onrecht zijn gearresteerd. Degenen wier uitwisseling twijfelachtig is, zullen ook op vrije voeten worden gesteld. De overigen, die voor uitwisseling in aanmerking komen, zullen ge legenheid krijgen tevoren hun zaken te regelen. De haast, waarmee de Turksche politie tot de arrestaties overging, is grootendeels te wijten aan de toenemende ontevredenheid over de behandeling der Turksche emigranten in Grie kenland. Wegens gebrek aan geld kan er voor die repatrieerende Turken niet voldoende worden gezorgd. ALLERLEI. Het communistische rijksdaglid Hoellein is gearresteerd en onmiddellijk naar het huis van bewaring overgebracht. Onmiddellijk bij de ontbinding van den rijks dag houdt de immuniteit der parlementsleden op. Tegen de meeste communistische rijksdag leden nu zijn aanklachten wegens land- en hoogverraad ingediend, zoodat de komende dagen velen hunner wel gearresteerd zullen worden. Het schijnt echter, dat zoowat allen reeds vóór de rijksdagontbinding Berlijn verlaten hadden. Officieel wordt gemeld, dat ex-koning Hussein van Iledjaz, die korten tijd geleden aftrad ten gunste van zijn zoon Ali, te Akaba aan de Roode Zee vertoeft. Hij heeft alle waar den, medegenomen uit de Heilige stad Mekka, bij zich. De waarde dezer schatten wordt ge- Zij sprak zoo liefderijk, zoo zacht en trouw. Hij vroeg haar vergiffenis voor zijn ruwheid, hij nam met een mengeling van droefheid en goedheid de onderwerping aan die zij. hem aan bood, maar zij gevoelde wel, dat bij haar alleen vergaf en dat deze vergiffenis, hoewel oprecht, hem moeilijk viel. HOOFDSTUK XVI. N3 het diner begaf Monica zich naar Rid ge om eenige beschikkingen te treffen, die Jean mondig oordeelde. Toen zij haar zen ding volbracht had, trad zij de katholieke ka pel binnen. Zij was bevreesd dit plan om te vluchten, dat zij eerst met alle kracht had aan geprezen, scheen haar op het oogenblik der uit voering verschrikkelijk. Jean was op Black horn betrekkelijk veilig en volgens zijn eigen meening ging hij alles wagen en alles opoffe ren. Zij liep de pastorie voorbij en zag toen ze even omkeek, Malcolm, den zoon van sir Bear, haar volgen. Onwillekeurig greep een gevoel van schrik en naderend onheil haar aan, en ze haastte zich, na haar enkele boodschappen gedaan te hebben, naar het kasteel terug te keeren. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT - 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1