DE PHOENIX' Het geslacht der Ëargans. DAGBLJ&D VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. feuilleton. Verven en Stoomen 47ste Jaargang Vrijdag 24 October 1B24. 14082 Advertentië n 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeliogen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau: KOEMARKT <4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 50Ü bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim» f 60 bii verlies vaneen wijsvinger; f 15 Mi verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de NH oilAlgem. Verz. bank fecbicdatn duim; f 60 bij verlies Bultenlandseb Nieuws, VOLKENBOND. De mandaten-commissie van den Volkenbond heeft gistermorgen haar zitting geopend. De president, markies Theodoli, herinnerde er aan, dat de commissie zich, ingevolge de beslissing van den Bondsraad betreffende Irak nog zal hebben bezig te houden met een ander territoir welks bijzondere omstandigheden een oplossing hebben doen aanvaarden verschillend van die welke voor de andere zich onder mandaat be vindende gebieden is aangenomen. De vice-president, de Nederlander Mr. Van Rees gaf een exposé van het door den Volken bondsraad en de Vergadering verrichte werk betreffende de mandaten. DUITSCHLAND. De overheid heeft gisteren opnieuw twee communistische rijksdagleden in hechtenis laten nemen. De afgevaardigde Maslowski werd te Stuttgart, de afgevaardigde Eppstein te Bremen gearresteerd. De overheid had reeds eerder een bevel tot arrestatie van bijna alle leden van de communistische fractie onderteekend. Nu de immuniteit is opgeheven wordt tot de arrestatie overgegaan van de afgevaardigden, die men kan vinden. Al de gezochte afgevaardigden kunnen natuurlijk geen gebruik meer maken van hun vrij spoorwegabonnement. Dienten gevolge worden aan de verkiezingspropaganda van de communisten zware l'inancieele eischen gesteld. Het communistische partijbestuur over weegt thans de mogelijkheid van een algemeene werkstaking te organiseeren als protest tegen de vervolging van de communistische parle mentsleden. De strijd die in de Duitsch-nationale partij is gevoerd om de leiding, is geëindigd in de gister gehouden vergadering van het hoofdbestuur met het aftreden van Hergt, en het kiezen van dr. Winkler tot partijvoorzitter. Winkler was tot dusverre voorzitter van de Duitsch-natio nale Landdagfractie. Het is de vraag of de oppositie in de partij tevreden zal zijn met den val van Hergt. liet gevaar bestaat nog van de oprichting van een apart staande uiterst-rechtsche Duitsch-natio nale partij, wanneer niet geheel aan de eischen der oppositie wordt tegemoet gekomen. De Duitsche Economische Bond heeft gister besloten in een gemeenschappelijke zitting van de drie groepen, waaruit de bond bestaat de Duitsche Ekonomische Middenstandspartij, de Beiersche Boerenbond en de partij der Duitsch- Hdnnoveranen, de verkiezingsstrijd voor den nieuwen rijksdag wederom op een gemeenschap pelijke basis en met een gemeenschappelijke lijst voor de drie groepen te voeren. Deze kwestie zai waarschijnlijk verwezen worden naar een in 1926 te houden volksstem ming. De tegenwoordige regeering zal niet dade lijk aftreden, doch afwachten wat voor eeri houding het Storting zal aannemen. De geheele pers betuigt haar voldoening over het feit, dat de Moskou-communisten van hun 14 zetels slechts 6 behouden hebben. DUITSCH-BELGISCHE ONDERHANDELINGEN. ||fNaar wij vernemen zullen de Belgisch-Duitsche economische onderhandelingen, die eenige weken geleden geschorst zijn om de wederzijdsche delegaties in Staat te stellen, hun regeeringen te raadplegen, 10 November te Berlijn worden hervat. FRANSCH-BELGISOIE BESPREKINGEN. Een gisteravond door de Belgische en Fran- sche gedelegeerden ter treffing van een eom- mercieelen modus vivendi, gesloten definitief accoord, zal van kracht worden onmiddellijk na het in werking treden van het nieuwe Belgi sche douantarief, te weten op 10 November a.s. De conventie zal heden worden onderteekend ENGELAND EN TURKIJE. Sedert eenige dagen Weet men te Londen in welingelichte kringen, dat Turkije geen» genoegen zal nemen met een regeling van de kwestie van Irak, tenzij de grens veel verder Zuidelijk wordt gelegd dan thans het geval is. Naar het schijnt zou Angora zich zelfs willen verzetten tegen een uitspraak van den Volkenbondsraad, indien deze niet uitloopt volgens de wenschen der Turksche regeering. Het trekt in dit verband de aandacht, dat het grootste deel van het Brit- sche Middellandsche zee-eskader in de buurt van Malta is geconcentreerd. NOORWEGEN. Volgens de voorloopige uitslagen van de jong ste verkiezingen voor het Noorsche Storthing, krijgen de conservatieven 54 zetels, de demo craten 34, de radicalen 2, de boerenpartij 22, de sociaal-democraten 9, de arbeiderspartij 23 en de communisten 6 zetels. Het hoofdorgaan van de radicalen merkt op, dat er in het nieuwe Storting geen meerderheid zal zijn voor de af- (chaffingjj|yan het drankverbod. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. In verband met de weigering van de Ulster- regeering een commissaris in de grenscommissie te benoemen, heeft de Britsche regeering den Iersehen journalist en politicus Joseph Fisher als derde lid in de Iersche grenscommissie be noemd. Fisher is geboortig uit het graafschap Down in Ulster. nulen, aangezien een vuistgevecht tusschen twee afgevaardigden, eiken parlementairen ar beid onmogelijk maakte. Nadat vrienden de twee vechtende volksvertegenwoordigers hadden gescheiden, verklaarde de voorzitter dc zitting gesloten, totdat een nieuw kabinet is beëedigd. OPSTAND TE PEKING. Gister publiceerden wij een Reuterbericht uil. Sjanghai, volgens hetwelk de telegiafische gemeenschap met Peking gistermorgen plotse ling werd verbroken, zonder dat de oorzaak daarvan kon worden aangegeven. Thans weet Reuter mede te deelen, dat, volgens te Tientsin van betrouwbare zijde ontvangen berichten, de elfde divisie van het. Chineesche nationale leger, onder bevel van den „christen generaal" Feng oe Sjang, Legen de regeering in opstand is gekomen en de poor ten der stad hebben bezet. Reeds eenigen tijd geleden deden reeds geruchten de ronde, dat de verhouding van Feng Joe Sjang en Woe Pei Foe gespannen4 was. Feng wil beëindiging van den burgeroorlog. HET TEAPOT-SCHANDAAL. Het bekende olieschandaal zal voor de recht bank van Los Angelos behandeld worden. Het eerste proces wordt door de Amerikaansche re geering ingesteld tegen de Panamerican Petro leum Company, waarvan Dohenv president is. De regeering beweert dat de aan die maatschap pij verleende pacht op de olievelden in het Kern-district van California op onwettige wijze en wel door fraude werd verkregen, doordien Doheny voor dat doel een bedrag van 100.000 schonk aan den voormaügen minister van Bin- nenlandsche Zaken Fall, die de pacht verleende. Op grond daarvan eischt dc regeering, dat de verleende pacht van rechtswege ongeldig wordt verklaard. IN DE OEKRAÏNE. Uit Odessa wordt aan de ,,Tag." gemeld, dat het daar tot ernstige botsingen is gekomen tus schen de politie en demonstreerende boeren uit de liongergebieden. De hongerlijdenden bestormden verschillende bakkerswinkels en plunderden deze. De president van de Oekraine is naar Mos kou vertrokken om persoonlijk over den ern- stigen toestand mededeelingen te doen. In de. Krim bedraagt het aantal hongerlijdende kin deren alleen reeds 400.000. CRISIS IN JOEGO-SLAVIE. Zooals gemeld, is Joegoslavië nog altijd zonder kabinet. Het parlement kwam gisteren bijeen, doch de zitting duurde slechts tien mi- ALLERLEI. Uit Pera Volgens enkele Turksche dag bladen heeft de politie te Constantinopel een samenzwering van zes Armeniërs ontdekt om den president der Turksche republiek, Moestafa Kemal Pasja, te vermoorden. Gezegd wordt, dat de samenzweerders uit Athene waren over gekomen. Vijf van hen zijn reeds gearresteerd. Het bericht wordt door de politie tegen gesproken, doch de bladen blijven de waarheid ervan volhouden, niettegenstaande hun lezingen op ondergeschikte punten van elkaar ver schillen. Het gezworenenhof van de Seine heeft den Italiaan Bonomini, die den te Parijs wonen- Men Italiaanschen fascist Bonservizi in een restaurant doodgeschoten had, tot 8 maanden dwangarbeid, 10 jaar verbod van verblijf in het, Seine-departement, tot de kosten van het proces en tot de door civiele partij geëischte schadevergoeding veroordeeld. Uit Belgrado. Van de Servisch-Bulgaarsche grens wordt aan de „Vreme" gemeld, dat in de omgeving van Petritsj in Bulgaarsch-Mace- doriië oen nieuwe boerenopstand is uitgebroken. Uit Berlijn. Uit Christiania wordt aan de Telef. 15. ui „Vorwaerts" gemeld, dat- de verkiezingsneder laag van de communisten zulk een indruk in het communistische hoofdkwartier heeft gemaakt, dat de roode vlag halfstok werd ge- heschen. Uit Berlijn. Naar wij vernemen is prof. Bruins, die zooals men weet gedelegeerd-com missaris is van de nieuwe Duitsche Rijksbank alhier aangekomen. Uit Coblentz. De teruggave van de Sfaats- bosschen aan de desbetreffende regeeringen is thans voleindigd. De nog bestaande moeilijk heden zijn op bevredigende wijze opgelost. Slaten-Generstal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 23 October. Bij de voortzetting van de behandeling van het nieuwe tariefontwerp repliceeren verschei dene sprekers. De heer van G ij n (V. B.) betoogt, dat de bezuiniging door volkomen sluitingmaking van het tekort wordt gehandicapt. Betere middelen om het tekort sluitend te maken zijn wel te vinden. De regeering had de algemeene beschou wingen over de staalsbegrooling moeten af wachten. De minister heeft wel gezegd, dat de buitenlandsche fabrikant de verhooging voor zijn rekening zal nemen, doch waarom belast hij dan de levensmiddelen niet, als prijsstijging niet gevreesd wordt. De heer Van Vuuren (R. K.) repliceert. Hij bespreekt andermaal de houding van het Ned. Landbouwcomité dat niet als de ver tegenwoordiger is te- beschouwen van alle landbouwers. Tienduizenden Roomsche boeren zijn er geen lid van. Waarom spreekt de heer Croesen voorzitter van het Ned. Landbouwcomi té zich niet eens uit. De heer Hermans (R. K.) meerit, dat de sociaal-democraten eenzijdig zijn in de verde diging der belangen van de industrie. Bij Rechts staat het, belang der productie voorop en juist daardoor ontstaat de tegenstellingtusschenRechts en Links. De glas- en aardewerkindustrie heeft drin gend bescherming noodig wil ze niet doodge drukt worden door de buitenlandsche concur rentie. Het welvaartspeil in Duitschland was vóél den oorlog beslist 30 40 pCt. hooger dan dat in Nederland. De heer Van der Waerden zal zich het boek Arbeidsleven in Nederland, dat een noodkreet was, wel herinneren. De emigratie uit Engeland was altijd zeer groot en juist het protectionistische Amerika trekt die emigranten. Uit Nederland emigreert steeds een zeer hoog percentage, veel hooger dan uit eenig protectionistisch land. Spr. hoopt, dat de Minister Nederland zal beveiligen indien de Dawes-plannen mochten mislukken. De heer v.d. Heuvel (A. R.) wijst er op, dat de Tuinbouwraad, waarvan mr. Dressel- huys voorzitter is, heeft geweigerd zich Legen dit ontwerp te Verklaren. De heer Hi ems tra (S. D.) betoogt, dat de armen door deze tariefverhooging worden ge troffen. Verlaging der directe belastingen is in het voordeel der rijkeren. De last, wordt dus geplaatst van rijk naar arm. 66 Zoodra Jean haar zijn kamer zag binnen komen, sprong hij op en zonder een woord te spreken wenkte hij haar mee te gaan. Blijkbaar had hij een nieuwe ontdekking ge daan. Hij voerde haar door een reeks van gangen, een paar maal een trap af totdat ze ten slotte in een heel donkere gang kwa men. Hier eerst waagde hij het te spreken en fluisterend legde hij Monica uit, dat hij hoopte hierlangs een nieuwen geheimen uit gang te hebben gevonden, die hen wellicht buiten het hek zou brengen. Opeens stonden ze beiden tegelijk stil. In hun onmiddellijke nabijheid klonken stem men, die ze dadelijk herkenden als die van de jongelieden van Blackhorn. Het was Josiah die nu sprak. „Dus gij meent ook dat Jean op den weg der beterschap is," vroeg hij. Malcolm beaamde het. „Vergeet dat niet", sprak hij, „wij hebben hem met een vrouw doen huwen, die een model-verpleegster is." „Wijl Jean gehuwd moest zijn om van lord Archibald te erven," zei dit achtenswaardige jongmenscli nog als een vriend der waar heid, „lady Monica vat haar rol te ernstig op en lord Jean wil niet genezen." „Wat wilt gij zeggen, Josiah Zou lady Mo nica op den weg van succes zijn „Als zij er is", zei Josiah", „dan moet men haar eer hoe beter den pas afsnijden." Zijn broeders maakten een snelle beweging. „Dat zou zeker moeten", herhaalde Josiah. „Wij zijn er ook nog. Het is niet onze schuld, noch de zijne, dat Jean, na zoo verstandig ziek geworden te zijn, nu te ongeschikter tijd zou genezen. Wie van u kan dit tegenspre ken Allen zwegen. „Gij vertelt ons zuivere zotteklap", bromde Malcolm, „en ge geeft mij geen antwoord. Is bij krankzinnig of is hij het niet- Als hij krank zinnig is, laat men hem dan elders opsluiten dan onder onze oogen. „En als hij het niet is," zei Josiah met, scherpe stem. Jean voelde de hand van Monica ijskoud worden in de zijne. Na eenige oogenblikken zetten de Burgau's het onderhoud weer op een meer vreedza- inen toon voort. Zij bespraken de bepalingen van het testament van lord Archibald, ver volgens zond sir Bear een brief, door Josiah gedicteerd aan pater Etienne, dat deze niet ontvangen kon worden, en eindelijk hieven zij dc zitting op en gingen elders vergoeding zoe ken voor de vischpartij die het schrijven van pater Etienne hen had doen missen. ,;Kom", zei Jean Lot Monica, „laten wij weer naar binnen gaan." Zij wilde echter niet naar binnen gaan, zij wilde niet naar het paviljoen terugkeeren na hetgeen zij gehoord had. Zij overlegde niet, zij redeneerde niet meer, zij zei alleen dat het leven van Jean in gevaar was en zij gehoorzaam de slechts aan een uitdrukkelijk bevel van haar echtgenoot. Toen zij in het salon waren teruggëkeerd beschouwden zij met sombere verslagenheid de meubelen, die zij gehoopt hadden niet weer te zien. De verschijning van Celia-Jane verbrak de diepe stilte. „Mylady is vermoeid, ziek", sprak de oude dienstbare, zonder te laten doorschemeren .dat zij iets opgemerkt had. En zij leidde de jonge vrouw weg alsof zij haar moeder was. „Gij moet u niet bedroeven, lieve Monica," sprak Jean den volgenden dag, „de mislukking van gister heeft ons het wapen in de hand gegeven dat ons bijna onontbeerlijk was. Ik zie nu mijn weg en ik tast niet meer in den blinde. Gij weet nu dat ik mijn bloedverwanten niet belasterd heb. Wij gaan een ander plan vormen, dat, mij zal gelukken. Eenmaal in vei ligheid, zal ik al den invloed in het werk stellen, dien ik heb. De Burgau's zouden minder ver rukt zijn over hun spel, als zij wisten weljce kans zij mij door hun gesprek verschaft hebben." M'onica maakte geen tegenwerpingen meer. Het scheen haar dat zij geen rust, meer zou heb ben vóór haar echtgenoot buiten Blackhorn was. De duistere zinspelingen van Josiah klonken haar nog voortdurend in de ooren. Waarom had zij Jean ntet, vroeger geloofd Zonder haar, Zonder haar zwakheid zou hij misschien reeds ver weg zijn, in veiligheid. 1 „Gij zijt bevreesd voor mij, Monica", sprak haar echtgenoot volliefde. „En dan is er nog een andere zaak, die u doet weifelen en weencn. Maar ge moet openhartig jegens mij zijn, dan zou ik u kunnen geruststellen." Ik vergeet niet, dat zij zijn vereenigd in erin godsdienst, die de uwe niet is. Beken het maar." Monica boog het hoofd, hij raakte daar een thema aan, dat voor haar zeer smartelijk was. „Monica," ging hij voort, „ik wil u niet bemin nen met een zelfzuchtige liefde, die lafheid is gij hebt u aan mij verbonden vóór gij zeker waart dat ge'mij niet enkel uit medelijden lief- hadt Gisteren hebt ge mij echter bewezen „Twijfelde je dan nog," vroeg zij glimlachend en bedroefd. Gij hebt dezen toestand aanvaard, om mijn verdriet en zorg niet te vermeerderen. Maar Monica, de godsdienst, waarin ons huwelijk is ingezegend, is niet meer de mijne. Zij slaakte een lichte kreet van verrassing, ja dierbare Monica, uw echtgenoot is katho liek zooals gij reeds sedert jaren b.jna sedert mijn vertrek uit Engeland. Ik heb het u reeds vaak willen meedeelen, maar gij vermeedt dit onderwerp met zooveel tegenzin. Hoe hebt gij niet begrepen, dat niets onze genegenheid be lemmerde, wijl onze zielen vereenigd waren in hetzelfde geloof „In hetzelfde geloofherhaalde zij met onbeschrijfelijk geluk. Deze overeenstemming in hun geloof over stelpte haar met vreugde. Het scheen een balsem die haar versterkte. Jcan ging voort „Pater Etienne, de vriend over wien ik u dikwijls gesproken heb, kon niets doen om mijn vrijheid en mijn fortuin terug tc geven, maar hij kon mij meer geven dan dat, omdat hij het recht heeft u onverbrekelijk mei mij te verbinden. Ik ben besloten hem te schrij ven." Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT li

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1