Het geslacht der Burgaus. BM&BLMD WOOM SCHSEOMM ""~F£U 1 ILETQN.~ 47ste Jaargang. Maandag 27 October 1924. No, 14084 Bureau: KOEMARKT -5. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. A d v e r t e n t i 6 n 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. plaatsen word! 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet oï oog 200 bij dood 200 bij verlies van een duim; 60 bij verlies van een wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl. Algern, Verz.bank Schiedam Buitenlandse]» Nieuws, ENGELAND EN RUSLAND. De publicatie van den brief van MacDonald aan de Sovjetregeering heeft groote sensatie veroorzaakt, die belangrijke invloed op de ver kiezingen kan uitoefenen. Volgens de „Daily Herald" het blad der Labour-party heeft de Londensche Sovjet-vertegenwoordiger Ra- kofski de brief een grove vervalsching genoemd. De autoriteiten houden nauwkeurig het oog op het Russische stoomschip „Tawaritsj", dat verscheidene weken geleden in Port Talbot is aangekomen. Het is ttekend, dat er een groote hoeveelheid bolsjewistisch propaganda-materiaal aan boord is. Ondanks dc ontkenning van communistische zijde is het ministerie Van Buitenlandsche Zaken volkomen overtuigd van de echtheid van den brief van Zinowjef. Rakofski heeft aan het ministerie van Bui tenlandsche Zaken een schrijven gericht, waar in hij in krachtige termen protesteert tegen het feit dat het Russische gezantschap te Lon den niet eerst van een en ander in kennis is gesteld, voordat men tot publicatie der stukken is overgegaan. Later heeft hij verklaard, dat hierbij duidelijk vervalsching in het spel is. Het bestuur der communistische partij ontkent uitdrukkelijk, dat het ooit een schrijven heeft ontvangen cn noemt het stuk een plompe falsi ficatie. MacDonald heeft in een redevoering, welke hij in Swansea heeft gehouden niets gezegd over de correspondentie met Zinowjef, doch later heeft hij in een interview verklaard, dat de tijd nog niet rijp was voor een verklaring. Waarschijnlijk zou hij echter in den loop Van volgende toespraken nader op deze kwestie terugkomen. Clynes heeft in een rede te Northampton gezegd, dat het document wanneer het authen tiek is, de overeenkomst met Rusland in gevaar zou brengen, doch hij voegde er aan toe, dat het niets nieuws is, dat men aan den vooravond van verkiezingen met opzienbarende onthul lingen komt. In Sovjetkringen te Moskou is men overtuigd, dat na het jongste incident met Engeland niet meer aan een spoedig tot stand komen van een Engelsch-Russisch verdrag te denken valt. Verder wordt er in Sovjet-kringen op gewezen, dat Rusland thans met alle middelen toenade ring tot Frankrijk moet zoeken. Het hoofdkwartier van de Labour-Party heeft gisteravond de volgende verklaringen gepubliceerd „De nota aan Rakofski is door het Foreign Office gepubliceerd bij afwezigheid van den minister (MacDonald). Het Foreign Office was op de hoogte van de beslissing van MacDonald om een einde te maken aan de op ruiende propaganda, en aannemende dat de brief van Zinowjef authentiek was, heeft de Foreign Office dit antwoord gepubliceerd. Hier uit blijkt duidelijk, dat noch gedurende de onderhandelingen over de Russische verdragen noch op eenig ander tijdstip de Labour-regeering onder invloed heeft gestaan van de Commu nisten. De regeering heeft steeds gewaakt voor de Britsche belangen. Zij is steeds vastbesloten geweest en zal steeds vastbesloten zijn, die belangen te beschermen. Het Uitvoerend Comité van de Engelsche Communistische Partij heeft eveneens Zater dag een officieele verklaring gepubliceerd aan- 68 Zij werd bijgezet in den grafkelder der Burgau 's naast de oude overleden mannen en vrouwen, wier historie of legenden haar zulk een doode- lijken slag had toegebracht. Van de jonge, schoone Roselyne bleef slechts de herinnering over en Monica werd nu door niets meer weer houden op Blackhorn. Zij kon zonder gewetens wroeging vertrekken. gaande het „zeer geheime schrijven van Zinow jef." In deze verklaring wordt medegedeeld, dat „dit schrijven nimmer door de Communistische Partij is ontvangen, en dat het naar zijn inhoud en samenstelling door de Communistische Partij als een vervalsching wordt beschouwd. Enkele uitdrukkingen in dit schrijven, welke wel typisch' Russisch zijn, doch nimmer door communisten worden gebruikt, doen, aldus wordt in de ver klaring gezegd, vermoeden, dat de oorsprong van de vervalsching gezocht moet worden bij contra-revolutionnaire Russische organisaties." DE VALERA WEDER IN VRIJHEID. De Iersche republikeinsche leider De Valera, die vlak voor een vergadering te Newry op last van de Ulster-autoriteiten werd gearresteerd, is Zaterdag teruggebracht naar de grens van den Ierschen Vrijstaat en daar in vrijheid ge steld. Er waren geen demonstraties, en de Valera «was om 11 uur 's morgens te Dublin terug Zaterdagmorgen vroeg werd hij door de politie van Ulster naar een grensstation gebracht en daar in een eerste-klascoupé van den trein naar Dublin gezet. Hij beloofde, dat hij Ulster rustig zou verlaten als men hem terstond zich in vrijheid over de grens liet begeven. Gister moest de Valera het woord voeren te Sligo in den Vrijstaat. Hij zegt, dat hij van plan is, de redevoeringen, die hij Dinsdag te Londonderry en op andere plaatsen in Ulster zou houden, door te laten gaan. Hij is dus blijkbaar van plan, ten spoedigste weer over de grens terug te keeren. Uit Belfast wordt nader aan de „Star" ge meld, dat De Valera blijkbaar Newry bereikt heeft door van een kustplaats in den Vrijstaat over te steken in een roeiboot. Hij landde te Narrow Water nabij Newry en legde de rest van den tocht te voet af. Toen hij eenmaal de stad bereikt had, verborg hij zich daar tot de vergadering begon en slaagde er ook in zich te verbergen in de menschenmassa, dié naar de meeting trok, zonder te worden herkend. Toen hij evenwel uit de massa naar \oren trad en de deur trachtte binnen te sluipen, werd hij door een politieagent herkend, waarop onmiddellijk zijn arrestatie volgde. De politie bracht hem in een der bureaux, waar hij in een kamer werd opgesloten. Deze kamer werd den ganschen nacht door gewapende soldaten bewaakt. ENGELAND EN MEXICO. De minister van Binnenlandsche Zaken van Mexico heeft last gegeven tot sluiting van de Mexicaansche consulaten te Londen, Liverpool en Glasgow en van alle honoraire consulaten in Engeland. Als reden van dezen maatregel wordt aangevoerd, dat Mexico het beneden haar waardigheid acht, consuls bij een regeering te handhaven, die geen officieele betrekkingen met haar onderhoudt. FRANKRIJK EN RUSLAND. Volgens officieele bekendmaking is de on middellijke erkenning van Sovjet-Rusland door Frankrijk te wachten. In verband met de op handen zijnde erkenning der Sovjet-regeering door Frankrijk is het de vermelding waard, dat Rakofski Zaterdag morgen in de „Dépêche de Toulouse" een artikel publiceert, waarin hij de erkenning der Sovjets als voordeelig voor Frankrijk aanbeveelt en van zijn sympathie voor Frankrijk getuigt. Het „Pet.it Journal" meldt, dat de a.s. er kenning zonder voorwaarden zal geschieden. TURKIJE EN DE VOLKENBOND. De „Etoile Beige" heeft een interview gehad met Fethi Bey, den president van de Nationale Vergadering te Angora, die gister te Brussel is aangekomen, waar hij, zooals bekend, in de daarvoor bestemde zitting van den Volkenbonds raad het Turksche standpunt in zake de Mo- soel-kwestie zal uiteenzetten. Intusschen liep hift onderhoud met de „Etoile Beige" over een andere kwestie, n.l. over het jongste Turksch- Grieksche conflict betreffende de interneering der Grieksche inwoners van Gonstantinopel, die volgens de Turksche autoriteiten voor uit wisseling tegen Turksche inwoners van Grieken land in aanmerking komen. Zooals bekend, heeft Griekenland te Genève geprotesteerd en verzocht deze kwestie in de Vergadering van den Volkenbondsraad te behandelen, hetgeen werd toegestaan. B'ethi Bey verklaarde hieromtrentIk heb eerst onderweg van Angora naar hier vernomen, dat deze kwestie op de agenda van deze zitting is geplaatst. Ik heb geen enkele opdracht of volmacht in dezen. Mijn regeering heeft de kwestie nog in het geheel niet besproken, de behandeling er van zal dus noodgedwongen uitgesteld moeten worden. Ten slotte verklaarde Fethi Bey nog, dat Turkije binnenkort zal verzoeken tot den Vol kenbond te worden toegelaten. krijgen, hangt hoofdzakelijk af van den uitslag van den strijd om Sjanghaikwan. Te Peking is alles rustig, doch men volgt met spanning het verdere verloop der gebeurtenis sen. President Tsao Koen heeft zijn ontslag inge diend. Gemeld wordt, dat generaal Feng aan 't kabinet heeft opgedragen, de zaken nogvoor- loopig te blijven voeren. DE STRIJD IN MAROKKO. Een officieel communiqué uit Marokko meldt, dat in de westelijke operatie-zone de ontruimin gen een normaal verloop hebben. Verscheidene posities werden gerantailleerd, bij een straf expeditie werden de dorpen der Beni Serret in brand gestoken.De bevolking vluchtte.De Spaan- sche verliezen zijn niet aanzienlijk. DE STAATSGREEP IN CHINA. In China is 't de laatste dagen heel wat ver anderd. Het is nu nog onmogelijk, uit de beschikbare inlichtingen op te maken, welke gevolgen de staatsgreep van Donderdag zal hebben. Het voornaamste feit is, dat niet, zooals eerst was gemeld, een débacle aan 't front heeft plaats gehad, 'doch dat de troepen van Woe Pci Foe zich volkomen in haar posities handhaven. Woe- is Zaterdagmorgen te Tientsin aan gekomen. Blijkbaar heeft de Feng-partij Tientsin dus niet bezet. Men mag derhalve aannemen, dat Woe in telegrafische verbinding staat met de hém gunstig gezinde provincies en tevens in de gelegenheid is van daar steun te krijgen. Het verzuim van Feng-Joe-Sjang om Tientsin te bezetten en de verbindingen met 't Zuiden te verbreken, lijkt een ernstige fout, doch het is mogelijk, dat dit te wijten is aan de mislukking van de uitvoering van dat aandeel in den staats greep. hetwelk zijn vrienden op zich genomen hadden. Nog Altijd ontbreken aanwijzingen, of sommige leiders, die gezegd hadden met Beng te sympathiseeren, inderdaad met hem samen werken. Feng ontkent, dat zijn actie heeft plaats ge- Ijad ié medewerking met Tsjang-Tso-Lin en hij verklaart, dat hij bereid is tegen Tsjang- Tso-Lin te vechten, indien deze niet gehoor zaamt aan het bevel van den president, om dc vijandelijkheden te staken, Feng verklaart ver der opnieuw, dat zijn eenig doel is een einde te maken aan den burgeroorlog. Of Woe nu opnieuw de macht in handen zal HOOFDSTUK XVII. Lord Jean deelde Monica zijn nieuwe plan mede. Dit was zoo dol-gewaagd en stoutmoedig en tevens zoo eenvoudig,, dat Monica zich bij herhaling afvroeg, hoe zij zoo onnoozel geweest was om dit niet vroeger te beden ken. De dood en de begrafenis van lady Roselyne hadden op Blackhorn een komen en gaan van bezoekers veroorzaakt. Jessy en Harry waren er ook en wachtten, dat sir Bear, die een weinig lijdend was, geheel zou hersteld zijn en Jean rekende op de verwarring, die deze verschillende omstandigheden hadden gebracht in de vaste gewoonten van Blackhorn Monica zou den volgenden Dmsdag op het kasteel dineeren, zooals haar gewoonte wassen zou dan niet meer in het paviljoen terugkeeren. De groote moeilijkheid voor Jean was de deur van het bureau van sir Bear te openen. Hij wilde namelijk dit vertrek doorgaan, dat de eenige uitgang Was van het paviljoen. Sedert de baronet ongesteld was, vereenig- de zich de familie in dat vertrek, omdat het, hoewel vrij ruim, warmer was dan het salon en beter geschikt voor een herstellende. Wanneer Monica het paviljoen verliet om den avond op het kasteel door te brengen, gebeur de bet vele malen, dat men zich vergenoeg de met den grendel op de deur te schuiven zonder den sleutel om te draaien. Monica moest dus in den loop van den avond en on der de oogen van allen den grendel terugschui ven. Als de familie aan het diner was, zou Jean het ledige vertrek binnentreden en achter de neei- gelaten gordijnen van een raam wachten om in het naaste vertrek te komen, dat onge lukkig de eetzaal was. Blij zou er door zien te komen onder begunstiging van de schaduw, hetzij onder den maaltijd,hetzij na de terugkomst der familie, bijna midden onder hen doorgaan de. Zoodra Monica kon aannemen, dat hij zon der ongeval of verhinderen de hal bereikt had, zou zij daar bij hem komen. Zij ging eiken ALLERLEI. Uit Berlijn De rijkspresident heeft Zaterdag een verordening uitgevaardigd, waarbij de uitzonderingstoestand, die sedert een jaar in Üuitschland bestaat, wordt opgeheven. Alle uitzonderingsbepalingen die de persoonlijke vrij heid en de vrijheid van drukpers belemmerden, zijn builen werking gesteld. Ook het verbod tot het houden van vergaderingen in de open lucht is opgeheven. In Pruisen blijft het verbod, tot het houden van optochten evenwel bestaan Uit Leipzig De beklaagden in het proces tegen de leiders der organisatie Consul werden wegens hun lidmaatschap van een geheimen bond tot 3 tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld onder aftrek der voorloopige hech tenis. Uit TorontoBij de stemming, in de Ganadeesche provincie Ontario gehouden, werd het drankverbod gehandhaafd met een meer derheid van 50.ÜÜO stemmen. Een vierde deel van de plaltelandsstemmen is nog niet binnen gekomen, maar over liet algemeen verklaarde het platteland zich voor handhaving van het drankverbod, terwijl de uitslag in de steden een meerderheid van bijna 100.000 stemmen had opgeleverd voor den verkoop van bier en sterkedrank onder regeeringscontróle. Uit Simla Twee en twintig aanhangers van den nationalistenleider Das, o.vt- de secre taris van het Nationalistencongres, en een lid van de Bengaalsche wetgevende vergadering, zijn gearresteerd. De meeste dezer arrestaties zijn gebaseerd op de nieuwe aanvullende straf verordening, welke ten doel heelt, revolution- naire misdrijven te onderdrukken Naar uit Warschau wordt gemeld, hebben aan de Oostgrens in de districten Danilowii ze, Swieciany, Tarnopol en Dubno nieuwe invallen van benden uit Rusland plaats g.had. De vreed zame grensbevolking stond wederom aan af persing, plundering en moord bloot. De Pooi- sche regeering treft krachtige maatregelen om hieraan een einde te maken. Uit DüsseldorfDe bezettiugsautoriteiten deelen mede, dat van 28 October af, de diverse dienstinstellingen, door de geallieerden ter exploitatie van de Roerpanden in" liet leven geroepen in het bezet gebied aan de Roer en het bruggenhoofd te Düsseldorf, opgeheven worden. De prins van Wales is gisterennacht om 1 uur aan boord van de „Olympic" uit New-York vertrokken, nadat hij een dankschrijven had gericht aan zijn vrienden in Amerika en Canada. Uit Washington De Amerikaansche mi nister van Landbouw, Wallace, is overleden na een blindedarm- en galsteenoperatie. In Normandië is in den leeftijd van 71 jaar overleden de presidente van den Internatio nalen Bond voor Vrouwenkiesrecht, mevrouw Schlumberger. avond bij het vallen der duisternis naar den zegen, die men deze maand in de kapel van Ridge gaf. Gewoonlijk werd zij vergezeld door Dinah, die zich sedert eenigen lijd herinnerd had, dat zij ook katholiek was. Monica en Jean zouden samen bij het hek aankomen. Het was noodig dat het niet te laat was om het uitgaan van Monica natuurlijk te doen voorkomen, maar het was ook noodig, dat de schemering ver genoeg gevorderd was, dat Jean mede door het hek kon gaan, zonder da Basile hem op het eerste gezicht herkende. Eenmaal buiten o, God gaée dat zij er reeds buiten waren zouden zij naar de plaats gaan die Jean met zijn vriend had afgesproken en vervolgens zouden zij door liet bosch ot langs de kust de kluis van Saint Just bereiken, waar- er pater Etienne hun zulke volledige inlichtin- ove gen gegeven had. He kapitein van de Daisy, toewijding de dochter van Patriot van wiens van vervoer afzien, evenals van elke hulp, wel ke ook, die later den weg zou kunnen ver raden, welken zij genomen hadden. Monica had al het geld nog, dat sir Bear haar ^verstrekte iri naam van zijn neef. Zij had eeni gen voorraad ingekocht in liet dorp, waar zij dat vaak met lady Roselyne gedaan had voor de armen. Blindelings volgde zij de aanwijzingen van haar echtgenoot, wiens ontembare moed haar opwekte en meesleepte. De belangrijke week begon dan voor Jean en Monica. De Zondag en Maandag gingen snel voorbij, doch schenen voor Monica de langste dagen die zij ooit belejefd hadden. Zij wist dat er een vreemde priester in de pastorie was aangekomen en dat het pater Etien ne was, maar zij had hem niet gezien. Men verwachtte op Blackhorn het bezoek van den geneeskundigen inspecteur. De Maandag O'Hara verzekerd was, zou hen twee dagen later verstreek echter zonder dat dit merkwaardige aan boord nemen en hen onmiddellijk naar j personage verscheen, wat voor de eerste maal Frankrijk brengen. Eenmaal in de kluis aangekomen, konden zij zielig in veiligheid achten. Biet voornaamste voor hen was geen spoor achter te laten, dal hun bloedverwanten in de gelegenheid kon brengen hen te vervolgen. De Burgau's zouden dadelijk alle hulpmidde len voor de vervolging tot hun beschikking hebben, zelfs den arm der wet. Jean en Monica moesten van elk middel nuttig zou zijn geweest. De Dinsdag bVak aan. Monica aanschouwde biddend de dageraad van dezen dag. De volgende uren wvrden besteed aan de laat ste toebereidselen. Biet gewichtig oogenblik kwam. Monica scheen gereed voor een lange reis. (Wordt vervolgd. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT A 1-1 Ir r»r-wil- OITÏ O 1"» rl O TVïllRV.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1