Het geslacht der Burgaus. DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU 81 LfTFOM. 47ste Jaargang. Woensdag 29 October 1924. No. I408U BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht, 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden inededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.HolI.AIgem. Verz.bank Schiedam Bnitenlandseh Nieuws, VOLKENBONDSRAAD. Op voorstel van Hijmans heeft de raad be sloten, dat de commissie van juristen, belast met de redactie van de wijzigingen in het bonds- verdrag, die voorzien zijn in het protocol van Genève voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen, zal bestaan uit vier juristen onderscheidenlijk aan te wijzen door Frankrijk, Engeland, Italië en Japan, den Braziliaan Gernandez en den Zweed Unden. De raad heeft voorts besloten in zijn Decem- berzitting de noodige richtsnoeren vast te stellen voor de voorbereiding van de ontwapenings conferentie, d. w. z. dat men de in September vastgestelde wijze van voorbereiding blijft vol gen. De raad heeft zich ook bezig gehouden met het vraagstuk van de bewapening van Duitsch- land, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije. Hij heeft daartoe een lijst van militaire technische deskundigen laten samenstellen. Op voorstel van Hijmans heeft de Raad be sloten een jury te benoemen voor de prijsvraag onder bouwmeesters voor den bouw van het vergaderlokaal van den Volkenbond te Genève. De jury zal bestaan uit een Oostenrijksch, een Belgisch, een Fransch, een Engelsch, een Ita- liaansch en een Zwitsersch architect. Alleen bouwmeesters uit landen, die bij den Volken bond aangesloten zijn zullen mogen meedingen. Hedenmiddag wordt de behandeling van het vraagstuk der grenzen van Irak voortgezet waarmee men waarschijnlijk morgen voort zal gaan. Vrijdag zal de raad het vraagstuk van de uitwisseling regelen en daarop waarschijnlijk uiteen gaan. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Heden vinden in Engeland de verkiezingen plaats. Den conservatieven worden de gunstigste kansen gegeven. Minister Thomas heeft verklaard, dat het Labour-kabinet slechts na een. motie van wan trouwen zal aftreden. In de meeste districten zal niet vóór morgen een aanvang worden gemaakt met het tellen der uitgebrachte stemmen, doch in 224 districten zal de uitslag reeds eenige uren na het sluiten bekend worden gemaakt. Een groot deel van het Engelsehe publiek zal deze uitslagen, zoodra zij in Londen be kend zijn, kunnen vernemen, doordat zij langs draadloostelefonischen weg met loudspeakers zullen worden medegedeeld op pleinen en in groote hotels. Vele hotels hebben speciale fees telijkheden hiervoor gearrangeerd. De eventueele verkiezing van den premier, van Snowden, van Sidney, Webb, Wbeatly, Noel Buxton en Adamson, kan eerst morgen bekend zijn. De bezetting van alle zetels der universiteiten zal eerst op 13 November zijn geschied, doch einde van deze week zal het mogelijk zijn, in hoofdzaak de stand der partijen in het nieuwe Lagerhuis op te maken op zich te nemen, die er in toestemmen, een garantie te geven, dat de door den rijkskanselier tot nu toe gevolgde binnen- en buitenlandsche politiek zal worden voortgezet. De centrumpartij heeft thans ook haar ver- kiezingsoproep gepubliceerd. Daarin wordt ge zegd, dat het centrum krachtig de tot nu toe gevolgde politiek zal voortzetten iedere poging om haar politieke lijnen té verdoezelen, daarvan af te wijken of teniet te doen, zal krachtig wor den bestreden. Als partij van het midden is het centrum tegen klasse-vooroordeel of klassen haat. De oproep besluit met de aansporing een versterkt midden te vormen. Als Verkiezings parool wordt het volgende voorgeschreven Voor een politiek, die in een Duitsche toekomst gelooft, voor een voortzetting van den natio- nalen reddingsarbeid en voor de bevrijding van Roer en Rijn. Vooi een bescherming van de grondwet van 'Weimar en voor een gegrondvest staatsgezag. Voor een economisch en sociaal vergelijk en een rechtvaardige verdeeling der lasten. Voor een christelijke opvoeding en door dringing van het openbare leven, handel en bedrijf, staat en politiek met de zedelijke grond beginselen van het christendom. van Financiën middelen bestudeert om de op brengst van zekere tarieven zoodanig te ver- hoogen, dat salarisverhoogingen aan de amb tenaren zouden kunnen worden verleend, zonder dat nieuwe belastingen moeten worden geheven. Op deze wijze zou het dreigend conflict tus- schen minister Theunis en de Vlaamsoh-katho- lieken kunnen worden vermeden. - DE STRIJD IN MAROKKO. Primo de Rivera, de Spaansche Hoog* Com missaris te Tetoean, heeft twee sterke colonnes naar het Anjera-gebied gezonden, ten einde zoo mogelijk een opstand van den Moorschen volks stam aldaar te vermijden Tevens worden voor dat doel politieke onderhandelingen gevoerd. UITVOERING DAWES-PLAN. Volgens de Temps" hebben Frankrijk en België in overeenstemming met het Verdrag van Londen aan de Commissie van Herstel medegedeeld, dat de economische en fiscale eenheid van Duitschland thans is hersteld. De Commissie van Herstel vergaderde gistermiddag om vast te leggen, dat het programma voor dit herstel thans geheel is uitgevoerd. Drie kolenmijnen bij Gelsenkirchen die nog door de regie werden geëxploiteerd, zijn gister aan de eigenaars teruggegeven. De bezettingskosten van het Rijnleger, groot 650 millioen frs., zijn door de financieele dom- missie van de Fransche Kamer met 52 millioen verminderd. De ,,Echo de Paris" publiceert een telegram uit Mainz, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche regeering voornemens is de ontruiming dér Keulsche (Britsche) zóne tegen 10 Januari a.s. te vragen. DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. Het congres van het. centrum te Berlijn heeft met algemeene stemmen een resolutie aange nomen, waarin het congres in rijkskanselier Marx en de centrumfractie van den Rijksdag zijn volle vertrouwen uitspreekt. Uitgaande van het hooge doel van een kabinet der volks gemeenschap is de centrumfractie bereid met alle partijen de regeeringsverantwoordelijkheid 70 James, een der bedienden die Basile waren toegevoegd sinds het huwelijk van Malcolm, trad eindelijk binnen met de thee van miss Araminthe, hij keerde terug om de ingrediënten te halen voor de grof van sir Bear en liet de deur open. Terwijl Monica op verzoek van de oude miss thee schonk, had zij het bewustzijn dat Jean het vertrek uitging. Door het draaien der lamp viel het licht juist op de deur, zoodat men zien kon, dat iemand passeerde. Het was echter niet mogelijk te zien wie het was. „James, andere citroenen" riep sir Bear, die meende tot zijn bediende te spreken. De gewaande James liep de gang der eetzaal binnen en hield zich doof. „Zal ik hem roepen", vroeg Jack. „Onnoodig." Een ieder hield zich met zijn thee of grog onledig. „Lady Monica laat haar thee koud worden." merkte Jessy vroolijk op. Monica bracht het kopje aan haar lippen. Zij meende echter te hooren en te zien, hoe Jean de eetzaal doorging, het salon en de hal. Zij ver gezelde hem in den geest, beschermde hem en VERKLARINGEN VAN RYKOF. Rykof, de voorzitter van den Raad van Volks commissarissen, die juist van een reis voor zijn gezondheid uit Zuid-Rusland is teruggekeerd, heeft volgens een telegram van het Russisch Telegraafagentschap op een Vergadering van het Centraal Uitvoerend Comité verklaard, dat het Centraal Uitvoerend Comité, dat belast is met de behandeling van het verdrag met Engeland, heeft geconstateerd, dat de door de Sovjet-regeering gedane concessies de uiterste grens hebben bereikt. Met betrekking tot den brief van Zinowjef l eeft Rykof verklaard, dat de Sovjet-regeering de brieven van de Communistische Inter nationale" te Moskou niet controleert en dat zij voor de briefwisseling, welke deze met de verschillende communistische partijen onder houdt, niet verantwoordelijk is. Thans gaat het echter niet om deze vraag, doch daarom, dat met volkomen zekerheid moet worden vastgesteld, dat de onderhavige brief nooit is geschreven en nooit door Zinowjef is onderteekend of gezonden. DE STRIJD IN CHINA. Tsjang Tso Lin's troepen, die tegen Woe- Pei-Foe strijden, hebben het geschutvuur ge opend op het spoorweggebied om Sjanghai Kwan. Het zware geschut van het Tsjili-leger beantwoordde dit vuur. Reuter meldt nog uit Tokjo, dat 'f' Japansche garnizoen te Liaotoeng thans zoo goed als ge heel naar Tientsin en Sjanhaikwan is gezonden. De Japansche regeering heeft besloten nog twee compagnieën en een machinegeweeraf- deeling naar Mandsjoerije te zenden. Volgens een ander Reuterbericht uit Han kow, heeft generaal Sjiaoyaonan, de inspecteur- generaal der provincies Iloenan en Hoepeh, aan eenige brigades last gegeven noordwaarts tegen generaal Feng Yoe Sjang op te trekken. Te Londen is bericht ontvangen, dat Tsjang Tso Lin de leiders der tegenpartijen tot een conferentie te Moekden heeft uitgenoodigd, en dat hij trouw gezworen heeft aan den vroegeren premier Toean Tsji Hoei. HONDURAS. Volgens een bericht uit Teguciealpa, de hoofd stad van Honduras, hebben de regeeringstroepen de opstandelingen bij Cinchaoyote een volkomen nederlaag toegebracht en zijn deze over de grens van Nicaragua gevlucht. Generaal Ferrera, de leider der rebellen, bevindt zich thans, naar gemeld wordt, te Guatemala. BELGIE. Wij vernemen dat het Belgische ministerie ruimde alle hinderpalen voor hem weg. Terwijl zij schijnbaar rustig onder de anderen zat, wendde zij zich met een vurig gebed tot God en smeekte Hem het plan te doen gelukken. Jean moest nu in de hal zjjn en het werd tijd dat zij bij hem kwam. Zij stond op om heen te gaan. „Ah, uw gebed, zei miss Aramithe. Als gij de uitnoodiging van mevrouw Dhenna aanneemt, zend Dinah dan vroeg terug." „Gij zult slecht weer hebben," zei Jessy, „er komt een bui op. W at zijt ge gehaastIk zou lust krijgen met u mee te gaan. Het luidt nog niet eens." Om beter te kunnen hooren, ging zij naar het raam en lichtte nu het gordijn op, maar de schuilplaats was ledig Jean was er niet meer. De hal was niet verlicht. Zij nam werktuigelijk haar mantel en haar mand en deed den mantel om zonder nog te weten wat er van Jean ge worden was. Op eenige schreden afstands bemerkte zij een schaduw. Hij had haar opgewacht om de hal te verlaten en zij begreep nu waarom hij haar niet had kunnen volgen. Tegen de glazen deur teekende zich de gestalte van Malcolm af. Deze had wat langer van de buitenlucht genoten vóór hij naar zijn vertrekken ging. Om de hal uit te komen moest men hem pas- seeren. Noch Jean, noch Monica maakten ALLERLEI. Uit Genève De Volkenbondscommissie voor de Mandaten heeft het onderzoek aangevangen van het eerste jaarrapport der Engelsehe re geering over het bestuur van Palestina. Men zal zich herinneren, dat op 21 Maart j.l. te Queenstown (Ierland) een aantal man nen in een auto met een machinegeweer schoten losten op een boot met Engelsehe soldaten die met verlof aan land gingen. De soldaat Aspinwall werd bij die gelegenheid gedood. Thans seint Reuter; dat te Dublin zeven mannen zijn ge arresteerd, die beschuldigd worden van deze schietpartij en den moord op Aspinwall. Uit Praag President Masarijk heeft het Geneefsche Arbitrage-protocol geteekend. Zooals men zich herinnert, behoorde Tsjecho- Slowakije tot het tiental staten, die zich on middellijk na de vaststelling van het protocol op 3 October t. o. v. de onderteekening ver bonden. Uit Constantinopel Tewfik Pasja, de Turksche vertegenwoordiger in de gemengde commissie voor de regeling der uitwisseling van Grieken en Turken, is naar Brussel ver trokken om in de samenkomst van den Vol kenbondsraad het Turksche standpunt nopens de uitwisseling uiteen te zetten. aanstalten om terug te deinzen. Het was nu niet het oogenblik om uitvluchten te zoeken en zon der eenige afspraak traden zij beiden vooruit. Monica ging het eerst naar buiten en bleef aan Malcolm's zijde staan, terwijl Jean de treden van het bordes afging. Malcolm keerde zich om, vestigde zijn blik op Monica en vervolgens op Jean achter haar, doch scheen hem niet te zien. Het was alsoi hij haar met steenen oogen beschouwde. Hij ging weer naar binnen. --Monica ging op haar beurt de treden af, zij liepen den hoek van het huis om, zonder het wonder te kunnen gelooven dat hen gered had. Monica liep voor uit, zij had een nauwkeurige kennis van den weg om de meest veilige richting te nemen. Zij liepen snel, zonder blijkbare haast evenwel. Jean volgde. Monica zeer getrouw. Achter hen volgde echter iemand, die zijn schreden naar de hunne scheen te regelen. Zij vervolgden hun weg door de lanen, onder de boomen, die al reeds schaduw afwierpen. Eindelijk waren zij op de laatste plaats. Een lamp brandde boven in den kleinen toren, die het verblijf was van Basile, naast het hek. Het was afgesproken, dat Monica recht pphet hek zou aanlappen en stoutweg vragen om door gelaten te worden. Basile, die haar eiken avond op hetzelfde uur opende, zou het hek misschien openen zonder uit zijn kamer te komen en zonder zich ervan te vergewissen dat het werkelijk Uit Berlijn Bij hernieuwde besprekingen tusschen de directie der Rijksspoorwegen en de vakvereenigingen van het personeel over loon- eischen werden deze afgewezen, daar de maat schappij wegens de ontzaglijke financieele lasten niet in staat is haar uitgavenstaat door loons- verhoogingen op te voeren. Uit Berlijn Volgens een telegram uit Mün- chen is een onderzoek, dat naar de oprichting van de nationalistische organisatie Frontbann is ingesteld, als zijnde deze organisatie een voort zetting van een verboden nationalistische or ganisatie, thans ook uitgebreid tot den rijksdag afgevaardigde Ludendorff en kapitein Rohmer, wier immuniteit door de rijksdagontbinding is opgeheven. Uit Tokio De premier Kato heeft in een rede op een conservatieve meeting verklaard, dat bet economisch systeem van Sovjet-Rusland fnuikend was voor den handel, en dat licht vaardige hervatting van de betrekkingen met Rusland de opoffering van veel levensbelangen van Japan zou beteekenen. Uit Rome In geheel Italië hebben gister plechtigheden plaats gehad, waarbij de fascisti sche. nationale militie den eecl van trouw aan den konmg heeft af-elegd. Da Braziliaansche regeering heeft toe stemming tot -vestiging gegeven-aan 3000 Japan ners. Men verwacht, dat het contingent spoedig voltallig zal zijn. Uit Boekarest. In verband met een ont dekking van groote knoeierijen bij dc post is de secretaris van den minister van binnenlandsche zaken aangehouden. Volgens de bladen zouden ook verscheidene afgevaardigden in hechtenis genomen zijn en is de arrestatie van Vaitoianar, de minister van binnenlandsche zaken, te ver wachten. Stat'-n-Generaal, EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 28 October. De Voorzitter deelt mede, dat de com missie tot. aanbieding van het adres van ant woord op de Troonrede op de gebruikelijke wijze ten paleize is ontvangen en van II.M. de Konin gin een wederantwoord heeft bekomen, dat reeds gedrukt aan de leden is medegedeeld. De Voorzitter deelt mede, dat bericht is ingekomen van den heer Van Kol, dat hij bedankt voor het lidmaatschap van deze Kamer en dat hij de Kamer gaat verlaten, herdenkt zijn verdiensten en wenscht hem een gelukkigen levensav ond. De Voorzitter deelt mede, dat de een- trale afdeeling besloten heeft hedenavond en morgenochtend II uur de sinds de vorige ver gadering ingekomen wetsontwerpen in de afdee- lingen te onderzoekon. I De vergadering wordt verdaagd tot heden middag 2 uur, als wanneer verschillende wets ontwerpen, welke in staat van wijzen zijn, zul len worden behandeld. TWEEDE KAMER. Vergadering ran Dinsdag, 28 October. Aan den heer Gerhard wordt verlof verleend te interpelleeren over het standpunt der re geering ten aanzien der ambtenaarssalarissen en het georganiseerd overleg. De interpellatie wordt aan de agenda toegevoegd. De voorzitter deelt mede, dat de inter pellatie-Wijnkoop nog niet kan worden gehouden daar de minister nog niet de benoodigde inlich tingen heeft ontvangen over deze aangelegenheid Dinah was, die haar vergezelde. Het was stout moedig, wanhopig gewaagd, zooals alles watzij toL nog toe hadden gedaan. Maar leidde God hen niet door de grootste gevaren Zij begonnen met zich onder het gewelf der poort in veiligheid te stellen. Toen Monica wilde schellen om Basile te waarschuwen, toen iemand zich plotseling bij hen voegde Harry de Burgau was bijna even snel onder het gewelf als zij. Alsof Jean niet voor hem bestond, plaatste d"e knaap zich tusschen Monica en het hek en sprak met bevende stem „Ge begaat een dwaasheid. Ik zal het niet toelaten." Zij zweeg.- Op het laatste oogenblik schip breuk lijden, terwijl de vrijheid in het gezicht was Monica werd overvallen door een plotselin ge Verdooving, een grenzelooze uitputting, die haar de leden verlamde en haar aandreef zich in wanhoop op den grond te werpen. „Neen, neen", herhaalde Harry. „Gij stoot hem in het verderf. Hij is hier in veiligheid. An ders had ik u de poort reeds laten openen. Hij is genezen, nietwaarsedert Kerstmis Ik heb het in uw oogen gelezen. Anderen laten zich misleiden, ik niet. Kijk daar is hij gevallen en had zich bijna gedood. En ik, ik heb geholpen hem op te richten, hem te verplegen, hem te verbergen, opdat hij niet in de gevangenis zou komen. (Slot volgt). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1