Een amendement-Ter Hall (V. B.) om sommi ge muziekinstrumenten, die hoofdzakelijk voor broodwinning worden gebruikt, niet te belasten, wordt verworpen met 52 tegen 30 stemmen. Alt. 97 (Papier) De heer Staalman (V. B.) wenscht alle papier, buiten de algemeene omschrijving val lend, met 5 in plaats van 8 pCt. te belasten. De heer De Groot (V. B.) wenscht trans fers waarmede figuren op schilders- of lakwerk worden overgebracht, vrij te stellen. De Minister neemt dit laatste amende ment over. Het amendement-Staalman kan hij niet aanvaarden. Het amendement-Staalman wordt verworpen. Art. 103. (Rookersbenoodigdheden). De heer Staalman (V. B.) wil de bran ders, koppen, doppen, sluitingen en roeren uitschakelen. De Minister zegt, dat dat niet kan, om dat men dan de pijpen in stukken ging invoeren. De heer Staalman (V. B.) trekt het in. De heer Fles kens (R. K.) wil de vrij stelling van de klompen laten vervallen. De klompen zijn geen gebruiksmiddel, meent hij. Op het platteland draagt men klompen en in de steden schoenen. De klompen-industrie hier te lande heeft het hard te verantwoorden en daarom wil spr. den invoer wal beperken 't amendement wordt verworpen. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. B 5 jr di e n ss n d. Tegen salarisverlaging. Gisteren heeft op uitnoodiging van de R.-K. Kamerfractie opnieuw een bespreking plaats gevonden met de R.-K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel en den R.-K. Onderofficiers bond St. Martinus, over het Bezoldigingsbesluit 1915 de salarissen der militairen en de loon regeling voor de rijkswerklieden. Van de organisaties namen aan de bespreking deel de hh. v. Frijtag Drabbe, die namens de Centrale de algemeene beschouwingen hield (R. K. Ambtenaren), Van den Broek (R. K. Postpersoneel), Brugman, De Boer, Wiltsehut (R. K. Onderwijzers), Guit (R. K. Rijkswerk- lieden), Van 't Walderveen en Zwart (R. K. Onderofficieren). .Mer nadruk werd de wenschelijkheid betoogd de voorgestelde wijziging der Pensioenwet in te trekken, de met 1 October geheven korting terug te betalen en het Bezoldigingsbesluit, de salarisregeling voor de militairen en de nieuwe Joonregeling voor de rijkswerklieden op 1 Jan. 1925 niet in werking te doen treden. Voorts werd aangedrongen de 8 pCt. bijslag vermindering voor militairen per 1 Juli 1922 ingevoerd, ongedaan te maken en een technische wijziging van het Bezoldigingsbesluit ten spoe digste ter hand te nemen. Op verzoek der R. K. Kamerfractie zullen door de organisaties nog nadere cijfers over het verloop der salarissen en loonen worden verstrekt. Kard. Van Rossum en het R. K. Vakbureau. Het R. K. Vakbureau heeft uit Rome het volgende schrijvenontvangen van mgr. Drehmans. Gedurende de afwezigheid van Z. Em. Kardi naal Van Rossum werd alhier ontvangen het 14e jaarverslag van Uw Bureau. Zijne Eminen tie draagt mij op, U daarvoor nog Hoogdeszelfs bij zonderen dank te betuigen. Met groote belangstelling doorleest de Kar dinaal telken jare Uw verslag, omdat Hem het welzijn der arbeidende klasse, hetwelk uit Uwe organisatie geboren wordt, zoo innig ter harte gaat. Ofschoon het scheiden van zoovele leden uit dc R. K. Vakorganisatie, dit jaar weer een zwart punt is, omdat daaruit blijkt, dat vele Roomsche vakarbeiders nog niet geleid worden door hoogere beginselen, heeft an den anderen kant die afscheiding toch iets bemoedigends, omdat alweer blijkt, dat er toch nog honderdduizend zijn, die wel voor hoogere belangen strijden, en verder omdat na de zuivering de Vakorgani satie sterker staat want ondeugdelijke elemen ten brengen meer na- dan voordeel en ver zwakken de organisatie. Intusschen wekt Z. E. U op,, met groot vertrouwen op God op den ingeslagen weg voort te gaan en meer en meer de arbeiders er toe te brengen, dat zij de eco nomische goederen wel als middelen, maar dan ook niet meer als middelen beschouwen, welke hen en hun huisgezin en hunr.e nakomelingschap moeten voeren tot oneindig kostbaarder goede ren voor dit en vooral voor het andere leven. Z. Em. zegent U en Uw werk van harte en bidt en vertrouwt, dat deze Zege het onder pand moge wezen van overvloedige hemelsche zegeningen. Herhalingsoefeningen. Naar wij vèrnemen, zullen de dienstplichtigen der lichting 1919, 1920, 1921 en 1922 behoorende Lot de regimenten infanterie der JIdc en IVde divisie in 1.925 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. Navordering Oorlogsu insthelasting. In het begin van dit jaar hebben we mee gedeeld, dat eind December 1923 degenen, die in 1921 van de Engelsche regeering bedragen erug hadden ontvangen voor plaatskosten en as .urantie te Londen en vracht LondenNeder ig nd ver de ladingen uit in het voorjaar 1918 door die regeering in beslag genomen schepen, over die bedragen een aanslag tot navordering van oorlogswinstbelasting ontvin gen, opgelegd krachtens art. lOObis der wet op de Oorlogswinstbelasting. Belanghebbenden uit'alle deelen van het land hebben zich toen op instigatie van de Vereeniging van Ncderlandschc Wijnhandelaars aaneengesloten, waardoor, met welwillende me dewerking van den minister van financiën, hel mogelijk werd één geval te behandelen, waarvan de afloop beslissend voor alle zou zijn. De ver dediging hier van werd door de hiertoe inliet, leven geroepen commissie tot verweer opge dragen aan het kantoor H. J. Vooren te R'dam. De Raad van Beroep voor de Directe Belastingen I te Rotterdam, die dit centrale geval in zijn zitting van 25 Juni 1924 te behandelen kreeg, heeft thans belanghebbende in het gelijk gesteld en den aanslag vernietigd. Het ligt in de bedoeling Van den minister van financiën, van deze uitspraak in cassatie te gaan bij den Hoogen Raad. Het arrest van dit college dient dus te worden afgewacht, alvorens vast staat of de navorderingen in kwestie al dan niet terecht zijn opgelend. Onze politieke eenheid. ,,De Volkskrant" schrijft Al wat St. Michael wil het propageeren der democratische gedachte in de katholieke Staats partij en het bevorderen der verkiezing van democratische afgevaardigden in de Kamer, kan ook zonder hetVerbond worden nagestreefd en werd en wordt reeds nu nagestreefd. Ieder is in onze kiesvereenigingen volkomen vrij Voor zijn meenmg u:t te komen en voor die meening propaganda te maken. En het nieuwe kiesreglement door professor Veraart wel wat geringschattend in zijn Utrecht- sche rede een volmaakt ondergeschikte kwestie genoemd maakt het mogelijk, dat ook buiten de grenzen van den enkele rijkskieskring gelijk gezinden zich vereenigen om het slagen der can- didaten van hun keus te bevorderen. De oprichting van het Verbond in den Bond van Kiesvereenigingen maakt onnoodig een afscheiding, die vermeden had kunnen worden, verscherpt de tegenstelling en opent den weg voor acties van anderen aard, waaraan men dan moeilijk bestaansrecht kan ontzeggen. Wij zijn niet zonder hoop, dat het door ver standig overleg moge gelukken, de plooi in onze katholieke kieszersorganisatie glad te strijken. (iifgassenrapport. Jn de schriftelijke vragen, die het lid dei- Eerste Kamer prof. van Embden tot den voor zitter van den ministerraad heeft gericht, is een zinstorende drukfout geslopen. De vijfde vraag moet wordengelezen als volgt: 5. Weet de minister, dat de 3de en 4de ver gaderingen van den Volkenbond resoluties hebben aangenomen, waarin zij den Raad en de tijdelijke gemengde commissie o.m. ver zoeken, alle maatregelen te nemen, welke dien stig zijn om aan het verwachte rapport over de chemische krijgvoering de ruimst mogelijke publiciteit te verschaffen De Zuiderzeewerken. Vanwege den directeur-generaal der Zuider zeewerken is vandaag aanbesteed de aanleg van het derde of laatste gedeelte van het af- waterings- en scheepvaartkanaal van Ewijcks- sluis-Oostoever, in verband met de afsluiting van het Amsteldiep, met bijkomende werken. (Raming 1,350,000). Laagste inschrijfster was de N.V. Mij. tot het aannemen van waterbouwwerken v/h. A. Hof man, te Haarlem, met 1,168,000. Karaktertrekken van Koningin Wilhclniina. De mémoires van de Mecklenburgsche hof dame Paula von Bülow, geboren gravin von Linde, die dezer dagen het licht zagen, bevat ten, zegt de „Tel.", twee brieven van de groot hertogin Marie Von Mecklenburg, die betrek king hebben op onze koningin. In den eersten brief zegt de groothertogin over koningin W'il- helmina, naar aanleiding van het huwelijk van prins Hendrik, waardoor zij de schoon moeder van onze koningin werd Koningin Wilhelmina is tamelijk klein, heeft, een mooi, fijn profielmet een zeer vast en resoluut karakter vereenigt zij groote vrouwe lijkheid en liefelijkheid. Vijftien jaar later schreef de groothertogin over haar schoondochter Hoe vrouwelijk haar uiterlijk wezen ook ge bleven mag zijn, zoo mannelijk is haar karakter geworden. Zij is zeer bijdehand, heeft een helder en vèr ziend verstand en groote politieke be gaafdheid. Zooals van zelf spreekt, hebben dergelijke sterk geprononceerde persoonlijk heden ook harde kanten. Haar wil is sterk als ijzer, zij wordt in haar land bemind en tegelijk gevreesd. Ik meen echter, dat dit voor een regent lof beteekent. Belachelijk. We lezen in de a.-r. „Rotterdammer" „De H(erv.) G(eref.) S(taatspartij) laat blijk baar niet gauw den moed zakken. De reus, dien zij zegt te bestrijden, liét zich tot dusver door haar gekcf nog geen oogenblik van de wijs brengen en zelfs de aanwending van een soort tooverformule, welke verband houdt met de beginletters der H. G. S„ mocht niet tot het gewenschte resultaat leiden. Toch moet in die richting het middel worden gezocht om Rome den doodsteek toe te brengen. Js het ook aan onze voorvaderen niet gelukt door hun beroemde „geuzenpenningen" de macht der trotsche moederkerk te fnuiken Deze overweging heeft er waarschijnlijk den „Commissaris voor de Geuzenpenningen" toe gebracht aan de afdeelingsbesturen der H. G. S. een circulaire te zenden, waarvan wij in „De Waarheidsvriend" vinden melding gemaakt. De circulaire luidt als volgt Waarde Broeders „Vanaf heden kunnen de groote afdeelingen op verlangen tijdelijk geuzenpenningen in depot krijgen, zulks ter vermijding van administratie- en portokosten, alsmede strikjes en cocardes. Verder zullen binnenkort ook Verkrijgbaar zijn zijden zakdoekjes in twee soorten namelijk met een Oranje-Blanje-Bleu-rand en met twee gekruiste vlaggen en in het midden een origineele geuzenvlag er op. Deze doekjes worden naar verlangen geleverd met geborduurd opschrift „Kerk Oranje en Vaderland,", of wel zonder opschrift". Zooals men ziet schaamt de H. G. S. zich haar vërwantschap met de oude Geuzen niet. Het zou echter mogelijk zijn dat de buiten staander de overeenkomst niet dadelijk wist vast te stellen. Toch is dat vooral met het oog: op onze Roomsche medeburgers van het grootste belang. Daarom voortaan allen een geuzen penning op de borst. Wie weet of de vijand op het gezicht er Van niet aanstonds van schrik verstijft en dan ben je met eere van hem af. Om echter het arsenaal eenigszins in over eenstemming te brengen met den modernen tijd, zullen ook zijden lefdoekjes worden ver strekt met ,een „origineele" geuzenvlag er op. De Geuzen hebben n.l. het lumineuze idee gehad in hun testament hun vlaggen aan de H. G. S. te vermaken, waardoor het thans mogelijk is voor de leden gratis een origineele geuzenvlag ter beschikking te stellen. Aan gezien er veel meer Geuzen geweest zijn dan de H. G. S. leden telt, kunnen ook degenen, die vóór de a.s. verkiezingen tot de partij toe treden, zulk een geuzenreliquie bekomen. Bin nenkort zullen Ds. Gravemeijer, mitsgaders Ds. Den Hertog en Vele andere vooraanstaande predikanten zich op deze origineele wijze ge tooid op den kansel en op straat vertoonen. Zij verwachten dat hun voorbeeld alom navol ging zal vinden en zijn er zeker van, dat Rome zich nu spoedig op genade of ongenade zal over geven." Stads- m Gewestelijk Meuws. Slavenburg contra Scheurleer. Het getuigenverhoor is gister voor de recht bank te 's-Gravenhage voortgezet. Gehoord werd D. Dercksen, zonder beroep, wonende te Gouda, vroeger kassier bij het bij kantoor van Scheurleer en Zoonen's Bank te Gouda. Deze heeft van Galen gekend als cliënt van dit kantoor. Als tweede getuige is in deze zaak gehoord de heer T. Slavenburg, die alvorens den eed af te leggen verklaarde, dat de N.V. Slavenburg en Co.'s Bank, gevestig geweest te Schiedam, sinds het voorjaar van 1924 in liquidatie is. De alge meene vergadering van aandeelhouders heeft toen een commissie van 5 personen als liquida- teuren benoemd, o.w. ook get. was. Onlangs heeft hij zijn ontslag schriftelijk ingezonden aan de commissie van toezicht op de liquidatie. Get. beschouwt zich dan ook op het moment niet meer als liquidateur. Mr. v.d. Hoeven, directeur van het kantoor Gouda van Scheurleer en Zoonens Bank, ver klaarde tot op het huidige oogenblik redenen te hebben om te twijfelen aan de goede trouw van Slavenburg en Co.'s Bank in dit proces. Met de verklaringen van deze getuige is de enquete geëindigd. De contra-enquete werd voorloopig vastgesteld op 3 en 4 Dec. a.s. „LJoyd Royal." Op initiatief van eenige leeraren in de handels vakken is te Rotterdam, met een afdeeling voor Schiedam en omstreken, opgericht een nieuw soort vereeniging „Llöyd Royal." Volgens de statuten stelt de vereeniging zich ten doel de leden op een doeltreffende manier in te wijden in de handelswetenschappen en het aankweeken van de kennis van de En gelsche taal, welk doel zij tracht te bereiken door het houden van conversatie-avonden, meetings en voordrachtavonden, alle geleid in de Engel sche taal. De vereeniging zal bestaan uit vier groe pen lo. leden, die de Engelsche taal in woord en schrift volkomen meester zijn., in het bezit van een gangbaar diploma zijn en zich bovendien aan een ,,'Lloyds"-examen hebben onderworpen, dat afgenomen wordt door eere leden 2o. die een gangbaar diploma bezitten, maar nog niet het Lloyds examen aflegden 3o. de met gunstig gevolg een voorbereidend taai examen hebben %afgelegd, en 4o. adspirant- leden. Voor de le en 2e groep wordt stemplicht ingesteld. De bedoeling is spoedig een eigen orgaan uit te geven. Het secretariaat is gevestigd Nieuwe Binnen weg 198 te Rotterdam, en wordt waargenomen door den heer W. M. Breurc. Kanarie-liefhebbers. De Eerste Schiedamsche Kanariekweekers vereeniging „Ons Genoegen" houdt haar eerste onderlinge Zangwedstrijd met Tentoonstelling op 5,6 en 7 December a.s. in samenwerking met de Pluimvee-Tentoonstelling van „Onderling Be lang" in het Gebouw van den R.K. Volksbond. Op 3 en 4 December worden de vogels gekeurd door den heer C. Lauwerman, keurmeester te Rotterdam. Voor niet-leden der vereeniging bestaat ook gelegenheid hun kanarievogels te laten keuren op deze Tentoonstelling, waarvoor een vrije klas is opengesteld en in die klas zijn ook mooie prijzen beschikbaar gesteld. Door het Gemeentebestuur en andere instel lingen en de leden zijn voor dezen wedstrijd reeds mooie prijzen toegezegd. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich bij J. A. van Lint, Secretaris, Voorneschestraat 10. Mandolineclub O.N.I. Zoo langzamerhand wordt 't gewoonte, dat feest- en muziekavonden,onder leiding van den heer B. Rakkert gegeven, groote succesavonden zijn, waar op muzikaal gebied flink wat wordt gepresteerd en de stemming allergezelligst is. De avond van O.N.I., gister in Musis doorge bracht, is tenminste weer een feest geweest, dat. klein en groot, die de geheele zaal tot in de hoe ken vulden, kostelijk heeft doen genieten, tot- na middernacht toe. 't Program was zeer uitgebreid en tegelijk zeer varieerend. 't Bevatte vanzelfsprekend op de eerste plaats mandoline-nummers voor meer gevorderden en ook voor de kinderclub en deze nummers ver liepen onder Hakkerts leiding alle uitstekend. Verder werden er verschillende voordrachten ten beste gegeven, o.m. door 't trio Plooy en eenige aardige mcisjesleden der mandoline-club, o.w. vooral de jongej. Sjaantje Prein gulhartigen bijval ondervond, 't Tooneel was hierbij rijk en mooi geënsceneerd, wat de optredenden in een prachtige entourage hulde. Dan trad nog voor het voetlicht de bekende Hakkert's Jasz-Band (gevormd uit spelers op piano, viool, banjo, jasz-band, klokkenspel, xvlophoon en piston) welke groot succes oogstte met de ouverture „Si j'etais Roi". De xylophoon-solo van den heer Straatman, begeleid met viool en slagwerk, viel eveneens goed in den smaak, terwijl een strijkje nog 't zijne er toe bijdroeg, om den avond zoo bezet en gezellig mogelijk te maken. Dat de heer Hakkert met zijne vele helpers en helpsters daarin prachtig is geslaagd, zal iedere bezoeker van het feest van gisteravond u kunnen getuigen. Uit ROTTERDAM. Een buste van mr. Zimniefniitn. Er heeft zich hier een voorloopig comité ge vormd met het doel, een buste in marmer van oud-burgemeester mr. Zimmerman te laten ver vaardigen en deze buste tot plaatsing in het nieuwe raadhuis aan te bieden aan het gemeente bestuur. Dit comité bestaat uit de heeren Ewald Belde, dr. P. van Bijsterveld, H. A. Hofmans, A. J. Kasteelen, J. F. Tuinstra, oud-officier van ge zondheid le klasse, en Jos. Wolft. Het heeft zich reeds tot mr. Zimmerman ge wend tot het bekomen van de noodige machti ging daartoe, en heeft hierop een gunstig ant woord ontvangen. Gemengd Kieuw», De inbraak in een goudsmids winkel. De politie te Leiden is er na veel moeite in geslaagd, het geheim van de inbraak in den juweliers- en goudsmidswinkel van M. de Ridder in de Donkersteeg te Leiden te ont sluieren. Het stond bij de politie reeds van den aanvang af vast, dat hier van een eigenlijke inbraak geen sprake kon zijn. Daarvoor was alles wat was ontvreemd, te zorgvuldig van zijn plaats genomen. Geen enkel voorwerp, dat niet was meegenomen, was ook maar in de geringste mate van zijn plaats verschoven. De politie dacht aanvankelijk, dat de broer van den juwe lier, die bij dezen geruimen tijd werkzaam was geweest, de dader moest zijn. Zooals reeds ge meld, is hij toen gearresteerd en nadat iemand had verklaard, dat hij hem in den avond van de inbraak uit den winkel had zien komen, vast gehouden. De broer van den juwelier kon echter zijn alibi bewijzen. Hij had omstreeks dien tijd in Oegstgeest vertoefd bij een familie. Hij werd daarop op vrije voeten gesteld. Nadien adverteerde de juwelier in het Leidsch Dagblad, dat het kletskousen waren, die zijn broer van inbraak hadden verdacht, en dat deze, als hij wilde, weer bij hem in betrekking kon komen. Dinsdagavond vroeg hij in een adver tentie een nachtwaker, om 's Zondagsavonds op zijn winkel te passen. Dat alles versterkte het reeds dadelijk mede geopperde vermoeden, dat de juwelier zelf de inbrekerwei eens zou kunnen zijn. Vandaar dat de politie opnieuw een gron dige huiszoeking ten huize van den winkelier deed. Zij vond toen onder den vloer van een kamer in een gemetseld gat alle gouden voor werpen en juweelen, zooals reeds gemeld ter gezamenlijke waarde van ongeveer 13.000. Tegen den winkelier zal nu een vervolging worden ingesteld wegens valsche aangifte en poging tot oplichting van de assurantiemaat schappij, bij welke hij verzekerd was. „Blinde p a s s a g i e r s". Bij de politie te IJmuiden zijn aangebracht twee jongens, die zich aan boord van het daar van Sundsvall aangekomen Duitsche stoomschip „Badenia" hadden verstopt. Het waren een Hollandsche jongen uit Amsterdam en een Duitsche jongen uit Dortmund. Een landgoed cadeau. Baron van Pallandt van Eerde te Ommen heeft, naar de „Avp." meldt, zijn geheele land goed met kas teel geschonken aan dc Orde van de Ster in het Oosten. Door een kamrad gedood. De 17-jarige arbeider G. H. de Jong is door het kamrad van een baggermachine in het verbin dingskanaal in het Amsterdamscheveld gegre pen. Zijn hool'd werd verbrijzeld en hij was op slag dood. Brand. Gistermorgen in de vroegte ont stond door het omvallen van een kaarslantaarn brand in de houten schuur van de hovenierderij van A. M. van Poppel, gelegen aan den Chassé- singel te Breda. In enkele minuten was de ge heele schuur uitgebrand. Vier karrevrachten hooi, alle landbouwgereedschappen en werk tuigen benevens een kar werden een prooi der J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2