ÜMGBLMD W0&M SCHiEDAM 47st$ Jaargang» Maandag 3 November 1934. Ka. 14089 Bureau: KOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeeiingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-OngevRiïenverzekering f 508 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand; voet of oog f200 bij doorijl 109 bij verlies van een ei*<en anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoU.Algem.Verz. bank Schiedam Bultenïsisdseb Nieuws, DE VOLKEN B ONDSRAAD. De Raad van den Volkenbond heeft het rapport van Jsji, inzake het Grieksch-Turksche conflict goedgekeurd. Het rapport zegt o.a. dat de Raad, met het oog op het feit, dat de gemengde commissie te Gonstantinopel het vertrouwen der heide regeeringen bezit, de sou- vereiniteit dezer commissie bevestigt om de bestaande moeilijkheden uit den weg te ruimen. Mocht zij echter op onoverkomelijke moeilijk heden stuiten of op rneeningsverschillen over de interpretatie der conventie, dan zal het de commissie vrij staan om Griekenland enTurkije te verzoeken de kwestie aan het Hof van Inter nationale Justitie voor te leggen. In afwachting eener regeling der kwestie, hetzij rechtstreeks door de commissie te Kon- stantinopel, hetzij door bemiddeling van het Hof, zullen Griekenland en Turkije niets doen wat nadeelig voor de bevolkingen is. De Turksche en Grieksche gedelegeerden hebben zich openlijk voor den Raad verbonden zich aan de instructies van den Raad te onder werpen. De zitting te Brussel is gesloten EEN ZONEKWESTIE. Het Fransch-Zvvitsersche arbitrage-protocol in zake de zone-kwestie komt in hoofdzaak hierop neer, dat het Permanente Hof van Int. Justitie allereerst een juridische interpretatie zal geven van art. 435 van het vredesverdrag. Daarna zal aan partijen voldoende tijd worden gegeven, om onderling het nieuwe regime van het zonegebied bij verdrag te regelen. Blijkt zulks niet mogelijk, dan zal het Hof uitspraak doen, niet alleen over de juridische zijde maar over de kwestie in haar geheel. Tijdens de onderhandelingen en totdat het Hof definitief uitspraak zal hebben gedaan, blijft de toestand aan de Fransch-Zwitsersehe grens- onveranderd. DE IERSCHE GRENSCOMMISSIE. De benoeming van Joseph Fisher tot derde lid van de lersche grensregelirigscominissie is thans officieel gepubliceerd. De commissie be staat derhalve uit rechter Feetham, voorzitter, prof. Moheill, lid voor den lersehen Vrijstaat en Fisher voor Noord-Ierland. ENGELAND. De Kabinetsraad die Vrijdag onder voorzit terschap van MacDonald is gehouden, heeft zich in hoofdzaak bezig gehouden met de oor zaken der nederlaag, waarbij natuurlijk ook de brief van Sinovjef en de publicatie ervan ter sprake is gekomen. Dinsdag vindt een nieuwe bijeenkomstvan hel.Kabinet plaats en men hoopt, dat de commissie uit de regeering, die inmiddels is benoemd, voor dien tijd iels naders omtrent den befaamden brief te weten zal zijn gekomen en zal kunnen zeggen of het al dan niet een vervalsching is. Naar gemeld wordt, zal MacDonald den Ko ning het ontslag van de regeering aanbieden onmiddellijk na de Kabinetszitting op Dinsdag a.s. Baldwin krijgt daardoor gelegenheid zijn regeering samen te stellen en voor het parlement te verschijnen op 18 November, welke datum reeds was vastgesteld voor de nieuwe zitting. De eerste dagen van die nieuwe zitting zullen gewijd zijn aan de beëediging der leden en de verkiezing van den speaker, en de gewone par lementaire werkzaamheden zullen pas de daar aan volgende week beginnen. De leden van het nieuwe ministerie krijgen dus ongeveer drie weken om zich op de hoogte te stellen van de werkzaamheden in hun departementen. In conservatieve kringen stelt men er prijs op te verklaren, dat de buitenlandsche politiek van MacDonald tegenover Duitschland, Frank rijk en Turkije zonder groote wijzigingen zal worden voortgezet. SPANJE EN MAROKKO. Wij vinden in een telegram aan de „Times' van 31 October eenige belangwekkende bijzon derheden avdf de nieuwe, zuiver defensieve, militaire poffttek, die door De Rivera als hooge commissaris van Marokko thans wordt toegepast. De inleiding tot deze nieuwe taktiek is ge weest de ontruiming van Sjesjoean. Deze be hoeft geen verwondering te baren. Van het oogenblik af, dat de Spanjaarden besloten hadden om van alle Veroveringspolitiek in Marokko af te zien, had het geen zin meer om dezen vooruitgeschoven post, die met de hoofd stellingen slechts door een open weg van circa 50 Km. verbonden is, te willen behouden. Als de troepen van Sjesjoean geheel teruggetrokken zullen zijn en ook de enkele overblijvende posten buiten het gebied, dat Primo de Rivera voor nemens is in handen te houden, ontruimd zijn, zal de Spaansche bezettingszone in Marokko precies dezelfde zijn als in 1G17, met uitzondering van een smalle strook, die de Spanjaarden later bezet hebben. Zoodra de Spanjaarden de nieuwe permanente linie bereikt hebben, zullen zij aan het onder handelen gaan met de Marokkaanschc stammen. Reeds reizen er agenten heen en weer tusschen Tetoean ~~en het Rif, doch de voorstellen van Abd el Krim blijven onaannemelijk zijn suc cessen hebben hem verblind. Onder de inboor lingen zijn er verscheidene stammen, die bereid zijn om de Spaansche vredesvoorwaarden te aanvaarden, doch zij worden nog slechts weer houden door de vrees voor de Rif-Kabylen. DE STRIJD IN CHINA. Tsjang Tso-Lin heeft een communiqué uit gegeven, waarin hij meldt, dat de Mandsjoerij- sche strijdkrachten Sjanhaikwan, Sjinwangto en Peitaiho bezet hebben, dertigduizend man der Tsji-partij gevangen hebben genomen en honderd kanonnen buitmaakten. ALLERLEI. Uit Londen De prins van Wales is Zaterdag met de Olympic van zijn reis door de Vereënigde Staten en Canada teruggekeerd Hij verklaarde aan de bladen een zeer aangename en leerzame reis te hebben gehad en aan de overzijde van den Oceaan buitengewoon hartelijk en gastvrij ontvangen te zijn. Dc prins werd hij zijn aan komst aan het Waterloo-station te Londen luide toegejuicht door een groote menigte. Verscheidene arbeidersministers zullen hun vroegere functie in de vakvereenigingen weer opvatten. De Universiteit van Cambridge heeft twee conservatieven gekozen en de Universiteit van Londen een onal'hankelijken candidaat. Uit Berlijn Volgens bericht uit New-York heeft de Uitvoerende Raad der Vakvereeni gingen den steun aan La Follette opgezegd, om de democraten te helpen. De vakvereeni gingen wenschen te voorkomen dat door een beslissing ten gunste van La Follette op indirecte wijze steun zou worden gegeven aan Coolidge. Verscheidene Communisten en Völkischen zijn te Berlijn gearresteerd. De bekende anarchiste Germaine Berton heeft zich in een kerk te Belleville door ver giftiging' van .het leven trachten te berooven. Haar toestand is ernstig. Uit Buenos Aires De begrootingscom- missie van de Kamer heeft zich uitgesproken voor afschaffing van het Argentijnsche gezant schap bij het Vatikaan. Uit Madrid Generaal Berenguer en gene raal Saratia zijn veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens het bijwonen van een ongeoorloofde politieke vergadering. Uit Berlijn In de marmergroeven van Carrara (Italië) is ten gevolge van een loon- geschil 'n algemeene staking uitgebroken. Uit Parijs De economische modus-vivendi van Frankrijk en België is te Parijs onderteekend. -Uit Berlijn: Uit München wordt aan de „Moritagmorgen" gemeld, dat aldaar het gerucht loopt, dat cr deze maand een putsch zou plaats hebben, die het herstel van de monarchie ten doel zou hebben. Uit Londen De gemeenteraadsverkiezin gen, welke in alle provincie-steden van Engeland en Wales gehouden werden, liepen voor Labour gunstiger af dan de parlementsverkiezingen,, maar de liberalen betaalden andermaal het gelag. B S e n e n I tt «L Hoog bezoek. Gister heeft een illuster gezelschap, bestaande uit de heeren Owen, I). Young, de afgetreden „agent of reparations", prof. Bruins, de gedele geerd commissaris van den General Board der Duitsche Rijksbank, Mc. Garrah, het Ame- rikaansche lid van denzelfden raad, Henry M. Robinson, lid der tweede Dawes-commissie en de heer Perkins, het Amerikaansehe lid van de Commissie van Herstel, komende uit Berlijn, een bezoek aan Amsterdam gebracht. Behalve het Rijksmuseum werd ook de Chrisanthemum-tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt bezichtigd, waarna een lange wandeling door de stad werd gemaakt. Heden zouden de heeren zich begeven naar Haarlem, Leiden, Den Haag en Hoek van Hol land, Prof. Bruins en de heer Mc. Garrah keeren Van daaruit terug naar Berlijn, terwijl de andere heeren zich naar Londen begeven. Het bezoek van het hooge Amerikaansehe gezelschap is ingegeven door groote belangstelling voor Neder land, waaraan ook het feit, dat de voorouders van den heer Owen D. Young van Hollandsche afkomst zijn, niet vreemd is. FIoop, v. Weerden Poelman en v. d. Broeke gistermorgen om 12 uur uit Phillippopel, waar onze aviateurs op 3 October jl. een noodlanding moesten maken, wegens een defect aan den water -koeler, naar Gonstantinopel zijn vertrokken. Dc Nederlandsche vliegers zijn met de F VII hier gistermiddag te Gonstantinopel aange komen. De vlucht van Philippopel naar Gon stantinopel had zonder ongevallen plaats De motor loopt zeer soepel. Dc vliegers ver trekken heden naar Angora, maar het is nog niet zeker of zij aldaar zullen landen, dan wel regelrecht doorvliegen naar Aleppo. Van Vlissingen naar Antwerpen. Te Vlissingen is bij dagorder bekend ge maakt, dat het dekpersoneel van de Belgische loodsbooten, benevens cle hulploodsen en de loodsleerlingen op 1 Maart van Vlissingen naar Antwerpen worden overgeplaatst. Dit zijn on geveer 90 gezinnen. Monument Mr. Dr. II. Goeman Dorgesius. Zaterdagmiddag heeft in den Hj^ag de ont hulling plaats gehad van het monument, op het Prins Hendrikplein, opgericht tot huldiging der nagedachtenis den libéralen staatsman Mr. Dr. H. Goeman Borgesius. I'it de bouwvakken. De patroonsbonden in de Nederlandsche bouwvakken hebben 5 loonsverlaging voor gesteld de samenwerkende arbeidersorgani saties een uurloonverhooging met 5 cent. ëfe De Holland-In die vlucht. Voortzetting. Aan het Haagsche Anetabureau werd gister bericht ontvangen, dat het Nederlandsche vl.'cg- uig H. N. A. C. C. met de vliegeniers Van der H Begrooting van Financiën. Het Voorloopig Verslag is verschenen van het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van de begrooting van financiën voor 1925. Eenige leden waren van meaning, dat de zeer hooge accijns, welke thans van gedistilleerd geheven wordt, ten gevolge heeft, dat de smok kelarij en de clandestiene fabricage een buiten gewoon grooten omvang nemen. Dit is niet al leen nadeelig voor de schatkist, doch brengt ook moreele nadeelen met zich. Gevraagd werd, of de minister bereid is, opnieuw te overwegen, of het niet mogelijk is den accijns eenigszins te verlagen. Vrij algemeen werd geklaagd over de wijze van heffing der rijwielbelasting. Gewezen werd op het verhuren van rijwielplaatjes. Eenige leden zouden nummering van de rijwielmerken willen aanbevelen. Een ander ïid gaf in overweging alle rijwielen te laten num meren en dan in de belastingregisters de num mers te doen aanteckenen van de rijwielen waarvoor de belasting is betaald. Verschillende leden maakten bezwaar tegen de circulaire van den Minister van Financiën d.d. 22 September jl. betreffende forensen aanslagen. De Minister is er nu toe overgegaan, om naast de wettelijke procedure een nieuwe procedure in te voeren opgave door het ge meentebestuur, beslissing door den inspecteur (op grond-van bekende opvattingen van den Minister van Financiën), beroep op den minister. Liet gevolg hiervan zal zijn, dat in een aantal gevallen de minister in feite reeds vóór het op leggen van den aanslag een beslissing heeft gegeven, waardoor de procedure bij den Raad van State haar beleckenis grootendeels, zoo niet geheel, verliest. De wensch werd uitgesproken dat de nog in omloop zijnde zilvcrbons zullen worden inge trokken. Gevraagd werd of de regeering op eenigerlei wijze, welke ook, steun verleend heeft aan de Rotterdamsche Bankvereeniging. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zou men gaarne ter zake volledig worden ingelicht. Tweede Karo-Korum-expcdUie. Het ligt in de bedoeling van de Nederland sche Alpen-Vereeniging om op Zaterdag 8 No vember den heer en mevrouw Visser een maal tijd aan te bieden voor hun Vertrek naar Cen traal Azië. Dienzeli'den dag zal voor de leden der N. A. V. en voorts voor allen die van de reizigers afscheid wenschen te nemen, daartoe gelegenheid bestaan tusschen 4lj2 en 5% uur in het Hotel Paulez te 's-Gravenhage. De Actualisteu. Naar wij vernemen, heeft de Centrale Raad van het Verbond van Actualisteu besloten met eigen candidaten deel te nemen aan de komende verkiezingen. Een bestaande politieke partij schijnt aangeboden te hebben met het Verbond samen te gaan. De actualisteu hebben dit aanbod echter afgewezen. Verder is besroten tol het uitgeven van een volksweekblad „De Bezem", waarmede vooral in Rotterdam en Amsterdam onder de arbeiders zal worden gewerkt. benoemd tot lid van liet Permanente Hof van Arbitrage den Haag. Spoorwegverbinding BelgJeNederland. De Nederlandsche Kamer Van Koophandel te Brussel stelt pogingen in hel werk om van de Belgische en Nederlandsche spoorwegen te verkrijgen, dat, evenals voor den oorlog het geval was, een latere trein dan die van 5 u. 23 s avonds uit.-.Brussel naar Amsterdam ver trekt. De Ned, gezant te Cairo. Naar het Corr. Bur. verneemt heeft de oud- gouvernenr-generaal van Ned.-lndië, mr. J. Graaf van Limburg Stirum den wensch te kennen gegeven, togen het einde des jaars van zijn tegenwoordigen post van buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Cairo te worden ontheven. Stads» en Gewestelijk Nieuws. St. Willibrordnsstiohtiiiq. Z. D. II.. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tót lid van het Bestuur der St. Willi- brordusstichting alhier, den heer C. J. Harte. Grondbedrijf Gemeente Schiedam. Aan het dezer dagen verschenen verslag van het Grondbedrijf der gemeente Schiedam over 1923, ontleenen wij het volgende Ten behoeve van het bedrijf werd aangekocht een perceel grond groot 203 M2. bebouwd met 4- woningen, aan de van Leeuwenhoeckstraat voor ƒ2200. Verkocht werden diverse perceelen tot een gezamenlijke grootte van 3604 M2„ in totaal voor 55.067. In erfpacht werden uitgegeven 13.409 M2„ waarvan de gezamenlijke grondwaarde werd vastgesteld op 6.233.316.60. Ten gevolge van de grondtransactie met Rotterdam zijn van de eigendommen dier ge meente ..overgegaan in eigendom .der gemeente Schiedam diverse perceelen, gezamenlijk groot H.A. 21.40.30, voor totaal ƒ592.005.terwijl van de eigendommen der gemeente Schiedam, welke waren ingebracht bij het Grondbedrijf, overgegaan zijn in eigendom der gemeente Rotterdam, verschillende perceelen tot een ge zamenlijke grootte van H.A. 15.24.10, voor de totale som van ƒ2.356.171. 'Het grondbezit per 31 December 1923 bedroeg nu H.A. 2,68.26.66. De gronden, uitgegeven in erfpacht, hebben een gezamenlijk oppervlakte van H.A. 31.35.03. De winst over 1923, behaald met grond- uitgiften, met inbegrip van uitgifte aan Rotter dam, bedroeg 1.748.1Ü>L091/2i welk bedrag op de reserve werd overgeboekt. De reserve steeg hierdoor tot 3.093.427.991/2. De zuivere winst uit anderen hoofde bedroeg ƒ91.755.261/,,. Tenslotte blijkt uit, het verslag 1. dat de totale bijschrijving van rente en kosten, na aftrek der vruchtopbrengsl», vanaf 1908—'23 bedraagt 1.977.941,921/a 2. dat de in de jaren 19081923 uitgegeven gronden tezamen H.A. 68.46.52, een nettowinst opleverden van 3.093.427.991/2, of doorcein geslagen van pl.m. 4.52 per M2., en 3. dat aan het einde van 1923 de gereserveerde winst de bijgeschreven rente en onkosten over trof met 1.115.486.07. Permanent Hof van Arbitrage. Adatci, de Japansche gezant te Brussel, is Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan bet hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags zilveren insigne, 2 R.K. kerkboekjes, kinderhand schoen, koperen mondstuk van instrument, wit kinderkousje, dameshandschoen, damestaschje inh. zakdoek etc., ceintuur. Bij vinders heerenportemonnaie met inh., Wed. v.d. Berg, Broersveld 130 rozenkrans, FI. van Noort, Abbenbroekschestraat 27 a post duif, M. Meijvogel, Zwartewaalschestraat. 50 bruine bont, D. Smit, Fleenvlietschestraat 34 rijwielpomp, P. Jansen, Brugmanstraat 22 paar kinderkousjes, P. van Wamelen, L. Achter weg 22 sleutel van auto, A. van Rijswijk, Al- brechtstraat 25b, Rottterdam ceintuur, Wed. Niemandsverdriet, L. Kerkstraat 52 Engelsoh pond, G. Verltade, Tielman Oemstraat 7 Lip's sleutel, kantoor Gemeente Reiniging vloermat, N. 'v.d. Ree, Hoofdstraat 17 rijwieldynamo, II. Groot mcijcr, Vliegerstraat 30b Rotterdam timmergereedschap, M. Plooi], Huijsmansstraat 42 b kinderportemonnaie, F. v.d. Velden, Singel 176 riem, J. Eijsberg, L. Kerkstraat 86 paar boerenschoenen, J. van Buuren, Spin huispad 2a koralen halsketting met gouden slot, G. de Bruijn, Fabriplein 6a postduif, B. Dries, Mariastraat 3 doosje met vingerhoed, Z. SohikhofProveniershuis 3 dameshorloge, A. de Bruijn, Fabristraat 6a ijzeren gewicht, H. van Eijk, Rott. Dijk 160b zakmes, J. v.d. Kooij, Oude Dijk 3 ceintuur, W. Koning, L. Achter- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COÜRAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1