DAGBLADWD&R SCHIEDAM OMSTREKEN. """feuilleton. 47ste Jaargang. Donderdag 6 November 1824. 4092 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdverteatiSn: 1regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden, -r- Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim: f HO bii verlies van een wnsvinner: f 15 bii verlies van eiken runderen vf duim; f HO bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen heeft, gisteren langdurige besprekingen ge voerd met zijn aanstaande medewerkers. Vrijdag zal in Buckingham Palace een Privy Council worden gehouden, waar de afrtedende ministers hun portefeuilles zullen overgeven aan hun opvolgers. Maandagavond geeft de Lord-Mayor van Londen een banket in Guild hall ter gelegenheid van het begin van zijn ambtsjaar. Het is gewoonte, dat de premier en de andere kabinetsleden daarbij worden uit.ge- noodigd en dat aan dit banket een verklaring wordt afgelegd over den politieken toestand, 'Men verwacht, dat Baldwin van deze gelegen heid gebruik zal maken om de eerste mede deelingen te doen over de politiek, welke zijn kabinet denkt te volgen. De leiders der liberale partij hebben gister ten huize van Asquith een bijeenkomst ge houden ter bespreking van de toekomst der partij. O.a. waren aanwezig Lloyd George, Sir Alvred Mond, SirJohnSimon en graaf Beauchamp Er werd geen mededeeling verstrekt over eenige genomen beslissing. Buitenlandse!» Nieuws, DE VERKIEZINGEN IN AMERIKA. Goolidge behaalde de overwinning in het Oosten, het Midden-Westen en enkele deelen van de Far West. Davis heeft klaarblijkelijk alleen liet solied-democratische Zuiden kunnen winnen, maar was niet in staat de zege te be halen in zijn eigen staat West-Virginia. Het Exchange-bureau zegtHet Nationaal Comité der republikeinen verklaarde officieel, dat het Amerikaansche volk heeft gesproken en met beslissende stem Goolidge en Dawes tot zijn leiders gekozen. La Follette heeft verklaard, niet ontmoedigd te zijn en zeer optimistisch te blijven omtrent een nieuwe progressistische beweging. Te Chicago werden, in weerwil van het feit, dat -1500 politiemannen op de been waren, bij een buurgevecht tusschen de inzittenden van twee rijdende auto's op weg naar de stembus, één persoon gedood en twee gewond. Zeven dier inzittenden, die geschoten hadden, zijn gearresteerd. Te Levingt.on in Tennessee werd de voor zitter van een der stembureaux, Dan Power, doodgeschoten en werden twee andere l'unc- tionnariSteen gewond bij een schietpartij, vol gende op een woordenwisseling bij de stembus. Volgens de laatstgemelde cijfers uit Amerika heeft Goolidge in bet kiescollege 379 van de 531 stemmen verkregen, tegen Davis 139 en La Follette 13. Volgens de bladen heeft de democratische partij aan Davis de leiding der partij ontno men, welke weer zal worden overgegeven aan MacAdoo, den schoonzoon van Wilson. La Follette moet van plan zijn in Januari de nieuwe partij der Progressisten definitief op te richten. De nieuwe Amerikaansche Senaat zal be staan uit 48 republikeinen, 43 democraten en 4 progressisten. Ook in het nieuwe Huis van Afgevaardigden schijnt de meerderheid der regeering verzekerd. De volksstemming gaf aan president Goo lidge waarschijnlijk een meerderheid van ruim 10 millioen stemmen boven den dernocrati- sehen candidaat Davis en van 14 millioen bo ven de progressist La Folette. Amerika en de buitenwereld hebben dus weer een vierjarige republikeinsche regeering met Coolidge als president te verwachten. De huidige president kan volgens Amerikaansche traditie niet voor de derde maal worden herkozen, het geen hem een grooter vrijheid van handelen geeft, maar zijn voorzichtige en conservatieve natuur geeft geen aanleiding om groote veranderingen in de buitenlandsche of binnenlandsche politiek te verwachten. Wat de laatste betreft, zal Coolid- ge's regeering vasthouden aan hooge tarieven en meer op de behartiging van economische belangen letten dan idealen nastreven. In zake de buitenlandsche politiek zal de regeering deze verkiezingen beschouwen als een mandaat van het land om buiten den volkenbond te blijven, maar op goed gezag kan worden ge zegd, dat de regeering, wanneer zij in den Senaat meer vrijheid van handelen krijgt, streven zal naar deelneming aan een wereldgerecht en die waarschijnlijk zal beschouwen als een voldoende brug tusschen Amerika en Europa. ENGELAND. "Heden kan de lijst, der leden van het nieuwe Britsche kabinet Verwacht worden. Baldwin De avonturen van Kristen Blok. Deze passage bedoelt u toch, niet waar? Ja, liemelsterren maken indruk nietwaar Dut zal hun in 't hart grijpen „Overweldigend Maar ik dacht dat u op die plaats zelf ook bleek moet worden vergeet u dat niet, want zoo staat het, geloof ik, bij Hugo Blair. Maar zeg u mij nu eens, raadsheer, waar om moeten wij toch zoo getroffen zijn over die nieuwe gevangenis," vroeg Emilie met vroolijke stem, terwijl zij haar zakdoek voor haar lief levendig gezichtje wegtrok, „en waarom moet zoo'n arrestantenverblijf nu als een kerk of een raadhuis ingewijd worden „Waarom," riep de burgemeester met waar digheid uit. „Daarnaar moet geen edel en fijn voelend hart v ragen. Mag een vertegenwoordiger der rechtvaardigheid, gerechtigheid en orde," hier legde hij zijn hand met den witten hand schoen op zijn borst, „mag iemand die tot over heid gesteld is en het keizerlijk, ja het goddelijk gezag vertegenwoordigt," -hier nam hij de houding van een bevelende majesteit aan „mag zulk een man, wien het bestuur van een volk is toevertrouwd, de gelegenheid laten voor bijgaan, om het sluimerend geweten te wekken DE MILITAIRE CONTROLE. Uit lngolstadt wordt gemeld dat daar gister bij het bezoek van de intergeallieerde militaire controlecommissie een incident heeft plaats ge had. Op de Donau-brug drong een opgewon den menigte onder het uiten van dreigementen aan op de auto waarin de officieren zaten, ter wijl de daar ter plaats diestdoende agent niets deed om de officieren te beschermen. Volgens een voorloopig bericht werden twee officieren gemolesteerd. De Beiersche regeering heeft een streng onderzoek ingesteld. De betrokken agent is voorloopig in zijn betrekking geschorst. BEIEREN. De bericbLen uit Beieren in zake puteil-plan nen voor herstel van de monarchie zijn zeer verward. Onder de bevolking van München heerscht eenige opgewondenheid. Eenerzijds wordt gemeld, dat de monarchistische strooming aan omvang wint, terwijl anderzijds wordt medegedeeld, dat het zeer voorbarig is, van een spoedig te verwachten monarchistische om wenteling te spreken. De „Bavrische Kurier", het orgaan van de Beiersche Volkspartij, bespreekt in een lang artikel het gerucht over een omwenteling. Het blad zegt, dat die geruchten onjuist zijn en van democratische en socialistische zijde worden verspreid in verband met de verkiezingscam pagne. FRANKRIJK EN RUSLAND. Herriot heeft gisteren na de Kamerzitting Rakofski onl,vangen De economische en finan- cieele onderhandelingen tusschen Frankrijk en Rusland zullen eerst 10 Januari 1925 aanvangen. Hieraan zullen evenwel voorbesprekingen voor afgaan, waaraan Rakofski zal deelnemen. DE STRIJD IN CHINA. Een werkwaardig incident bracht gister te Peking veel sensatie te weeg. De Verboden Stad, zooals het altijd gesloten paleis van de keizerlijke Mandsjoe-dynast.ie, met omgeving worden genoemd, welke voorheen door de Chi- neezen als heilig en onschendbaar werd be schouwd, is n.l. door de troepen van de voor- loopige regeering bezet. Des namiddags kwamen soldaten op last van de regeering het paleis binnen, sloten de poor- Len en ontwapenden de paleiswacht. De jonge Mandsjoe-keizer, een knaap nog, bewoonde en op geest en hart een Veredelenden invloed uit te oefenen Die kerel, wat moet die hiér," onderbrak de burgemeester zich zelf en staarde rood van ergernis naar de deur, waar Kristen Blok met, z'n reisstok en ransel als een werk- mausgezel, maar met de vrijmoedigheid van een student de kamer binnenkeek. „Wat wilt u hier,beste vriend," vroeg de raads heer op voornamen toon, zonder den onbevangen groet van den jongeman te beantwoorden. „Met werklieden spreek ik slechts in mijn kantoor, daar treft u mijn- secretaris aan." ,,U heeft de goedheid, naar ik hoop, mij te verontschuldigen," antwoordde Kristen Blok op spottenden toon. „Zooals u hoort, kan ik even goed als u, hoofsche manieren aannemen, wan neer u dat misschien liever heeft. Overigens kom ik niet als metselaar of als timmerman, maar als opzichter over den gevangenisboüw. Ik wilde den bouwheer mijn afscheid brengen en vragen of hij met de inrichting van cel nummer drie te vreden is, dat neemt u mij toch niet kwalijk „Ik heb mij tenminste niet gedwongen gezien iets aan den bouw te laten veranderen," viel de burgemeester hem in de rede, „maar voor zoover ik weet, is alles tusschen ons afgedaan, en ik wensch u een succesvolle rondreis „Zeer vereerd, zeer vereerd," meende Kristen Blok met een sierlijke buiging. „Om deze eenig- schoone gelegenheid toch niet te laten Voorbij tot dusver het paleis' met de eveneens zeer jonge keizerin en zijn tweede vrouw. De com mandant van de binnendringende troepen be gaf zich naar de particuliere vertrekken van den jongen keizer en dwong hem een nieuwe over eenkomst tusschen de keizerlijke familie en de republiek te aanvaarden. De nieuwe overeenkomst bepaalt o.a. de af schaffing van den keizerlijken titel en de daar aan verbonden voorrechten, een Vermindering van de jaarlijksche som van 4.000.000, welke na de uitroeping van de republiek aan de Mands- joe-familie werd toegekend, en de benoeming van een commissie om uit te maken, welke eigendommen aan de keizerlijke familie behooren en welke aan den staat. Vervolgens bepaalt de overeenkomst, dat de jonge keizer de Verboden Stad moet verlaten en een andere Verblijfplaats moet kiezen, doch onder voorwaarde, dat hij onder bescherming van de republiek zal blijven. Deze laatste-bepaling beteekent, dat het hem niet veroorloofd zal zijn in het buitenland een toevlucht te zoeken. Er zat voor den jongen keizer niets anders op dan te zwichten voor den militairen dwang op hem uitgeoefend. Ilij verliet met zijn beide jonge vrouwen het paleis en begaf zich naar de woning van zijn vader, prins Tsjoen, waar hij thans wordt bewaakt. Het Spaansch gezantschap te Brussel spreekt het bericht, dat een officier te Tetoean een aanslag op Primo de Rivera zou hebben ge pleegd en deswege gefusileerd zou zijn, tegen. Het is geheel uit de lucht gegrepen, zegt het gezantschap. Uit Geneve. Paraguay heeft het vredes- protocol van Geneve onderteekend. Dat is de Veertiende staat die geteekend heeft. Uit Parijs. De onderhandelingen over de Franseh-Duitsche handelsbetrekkingen zijn gis termiddag op het ministerie van handel hervat. Staten-Generaait. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 5 November. Bij de voortzetting van de behandeling van het ontwerp tot verhooging van den tabaksaccijns pleit de heer Winter mans (R. K.) voor het latèn vallen van de navordering, wat voor de schatkist geen verlies zal brengen, als de wet maar spoedig in het Staatsblad komt. Van de inventarisatie vreest spr. conflicten, die afbreuk zullen doen aan de reputatie van de Tabakswet. De heer Staalman (V. B.) bestrijdt eveneens de navordering voor den kleinhandel, en wenscht, dat de minister het eerst probeeren zal met een ander systeem van belastingheffing. De heer Oud (V. D.) is tegen het ontwerp, omdat het jle sigaren lager belast dan rook- en pruimtabak. De heer van S c h a i k (R. K.) wenscht aan de tabakscommissie opdracht te verstrekken, een stelsel uit te werken voor een belasting op ruwe tabak. Minister G o 1 ij n betoogt, dat de eenige weg om tot. een sluitende begrooting te geraken ver hooging van de indirecte belastingen is. De tabaksbelasting kwam het eerst in aanmerking. Het artikel wordt goedgekeurd met 55 tegen 23 stemmen. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd met 56 tegen 22 stemmen, rechts tegen links, behalve de Vrijheidsbond. Aan de orde is de Interpellatie van dén lieer Gerhard. De heer Gerhard (S. D.) stelt de Regee ring de navolgende vragen gaan, bij een meester, bekwaam in zooveel kun sten, mijn kunst te ontwikkelen, zal ik vooreerst zoo vrij zijn de inwijding dezer woonstee voor schelmen bij te wonen. In geval men tevreden is over de verbinding van het lokaal voor dieven en afzetters met het huis van den burgemeester, mag ik toch wel verwachten dat u mij in uwe redevoering eenige woorden van lol' en dank wijdt. Ik, van mijn kant, zal dan niet nalaten in een kleine toespraak ter eere van den burgemees ter, te wijzen op de onbaatzuchtigheid, belange loosheid en rechtvaardigheid die uwe hoogedel achtbaarheid als richtsnoer heeft gebruikt, zoo wel bij het aanschaffen van het noodige mate riaal, als bij de uitbetaling van de loonen dei- arbeiders." De burgemeester wankelde en wischte zich met zijn zijden zakdoek over het verhitte gelaat, terwijl hij zijn zorgvuldig gekrulde lokken in de war bracht. „Wat, is die kerel razend," schreeuwde hij en stampte met z'n voeten op den grond. „Hij wil spreken, en van mij nog wel durft hij te spreken „Zeker, om u te dienen, maar alleen over uw deugden, zooals uwe edelachtbaarheid hoort." „Ik verbied het u ik wijs u de stad uit ik laat u arresteeren als onruststoker als iemand die het gewaagd heeft zijn overheid te trotseeren en te beleedigen. als valsche aan klager als een verdacht personage die 1. Is de Regeering bereid de inwerkingtreding van het nieuwe Bezoldigingsbesluit op te schor ten en inmiddels den toestand ten aanzien van het geldige Besluit in zooverre te herstellen, dat op de salarissen van alle ambtenaren de zelfde kortingen worden toegepast en wel nevens het verhaal van 81/2 pet. voor de pensioens- premier slechts eenmaal een korting van 5 per cent. 2. Is de Regeering bereid de verklaring af te leggen, dat welke ook de'beslissing zij omtrent het bedrag der korting, bedoeld in de vorige vraag, zij voor 1 Januari 1926 met terugwer kende kracht tot 1 October 1924 geen verdere kortingen zal opleggen 3. Is de Regeering bereid onverwijld de noo dige maatregelen te treffen tot herstel der re gelmatige betrekkingen met de Centrale Com missie van Georganiseerd Overleg deze com missie te reorganiseeren en haar op te dragen zoo spoedig mogelijk een advies, c.q. een ont- werp-herziening betreffende het opgeschorte Bezoldigingsbesluit in te dienen 4. Is de Regeering niet van oordeel, dat de grondslag voor het Bezoldigingsbesluit deze moet zijn, dat ook den minst bezoldigden vol wassen ambtenaar een salaris moet worden toe gekend, dat hem een behoorlijk maatschappe lijk bestaan waarborgt De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer R u y s de Beren b r o u c k begint met te zeggen, dat salarisvermindering onaange naam is, ook voor de regeering, die ze moet toepassen. De Regeering heeft altijd als ze kon veel voor de ambtenaren gedaan. Onjuist is het, dat de liefde sedert 1919 is teruggegaan. Ook hij democratische gemeentebesturen valt hetzelfde beeld waar te nemen. Salarisvermindering verbittert, natuurlijk, maar de Regeering beel't niets kunnen voor komen wat gebeurd is. De ambtenaren hebben zelf het grootste belang bij het behoud van het Nederiandsclxe crediet. Het normen-stelsel is aanvaard, omdat het bezoldigingsbesluit fouten had en deze werden ondervangen. Het centraal bureau voor ambte- naarszaken en de Minister van Financiën heb ben beide bij de salarisherziening mede te spreken Spr. ontkent dat salarissen sluitposten zijn van de begrooting. Het zijn juist de ambtenaren, die weer salarissen vragen omdat de staats financiën er beter aan toe zijn. Bij hoofdstuk I zullen vele financieele mededeelingen worden gedaan en daarom laat spr. de financieele kwes ties rusten. Bezuinigingen zijn op alle departementen aangebracht en spr. blijft daarmede voortgaan. Op vraag 1 antwoordt de Minister ontkennend, omdat de toestand der rijksfinanciën nog niet in die mate verbeLerd is, als men hier en daar wel meent. De indexcijfers zijn niet van dien aard, dat verandering noodzakelijk is. De re geering wil gehuwden en ongehuwden niet gelijk stellen en houdt haar standpunt in dit opzicht vast. Op vraag- 2 kan spr. geen antwoord geven, omdat, niemand weet wat er gebeuren zal in den loop van één jaar. Niemand kan zeggen wat er na 1 Januari 1926 zal gebeuren moeten. Niemand kan zich a priori verbinden. Voor 1925 is de toestand gelijk reeds is medegedeeld. Het georganiseerd overleg is niet afgebroken. HeL was noodig dat de commissie van G. O. spoed maakte, maar van overhaasting is geen sprake geweest. De Regeering zal den pas blijven aangeven en niet de C.C. van G.O. Thans is in overweging een herziening van zich papieren heeft toegeëigend waarmee hij niets te maken heeft „Haha, papieren," riep Kristen Blok lachend uit, „waaraan denkt u toch, mijnheerlde raads heer Wat voor papieren bedoelt u Toch niet die geradeerde rekeningen, die gisterenavond op uw bureau lagen, en die ik in geen enkel geval durf nazien? Wanneer u die kwijt is geraakt, is het een groot verlies voor u Uw rechterwang treurt er reeds over, waarlijk, een uwer lokken is ook al grijs geworden." De burgemeester draaide zich om en wierp éen verschrikten blik in den spiegel snel veegde hij met zijn zakdoek over zijn gezicht. Daarop keerde hij zich, met beide wangen wit als 'n doek, naar zijn lastigen bezoeker en zeide op sussenden, deemoedigen toon Ik heb u mis schien beleedigd, mijnheer Blok, door u als een gewoon werkman te behandelen. Nu merk ik dat u 'n wellevend jongmensch is,die op pittige wijze kan schertsen. U meent dat in het bouwwerk iets is, dat niet klopt, eenige afwijkingen ja, hoe moet ik dat nu juist uitdrukken en u wilt, wat krom is, weer rechtmaken tegen een ver goeding natuurlijk." Bij deze woorden haalde de ander zijn portefeuille te voorschijn. ,,U heeft misschien uw aanmerkingen op papier bij u „En wanneer dat nu eens zoo was {Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1