FEU De avonturen van Kristen Blok. 47ste Jaargang. No. 14095 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Abonnementen per 3 maanden post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke met Officieel Kerkbericht 10 ets. Intercommunaal 85 Postbus 38. f 2.70, per week 20 cent, franco per nummers 4 cent. Zalerdagavondnummer Advertent i 6 n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem. Verz.hank Schiedam IStiitenkmdseh Nieuws, SPOORWEGSTAKING IN OOSTENRIJK. !f|De Oostenrijksche bondspresident Hainiscli heeft, zooals gemeld, het ontslag van de regeering aanvaard en het kabinet Verzocht, de loopende regeeringszaken te blijven afdoen. Bondskanse lier Seipel zal zoo spoedig mogelijk het parlement bijeen roepen, om in zake de binnenlandsche politiek een beslissing te krijgen. De regeering tracht de spoorwegbeambten te bewegen, door middel van enkele treinen de afgevaardigden die zich naar Weenen willen begeven daartoe in staat te stellen. Verder ontving Seipel Zater dagmorgen verschillende van de leiders van bet spoorwegpersoneel. De staking is ingetreden met een nauwgezet heid en een algemeenheid alsof het een militaire mobilisatie gold. In de vestibules van de stations staan posten met een rooden band om den arm die inlichtingen geven en ervoor zorgen, dat de binnenkomende aan bederf onderhevige levens middelen zoo spoedig mogelijk aan de expediteur worden afgeleverd. Het levensmiddelenvervoer, in het bijzonder de melkvoorziening van Weenen is in overleg met de leiders van de staking ge regeld, zoodat de voedselvoorziening van de hoofdstad zelfs bij een langen duur van de staking geen gevaar loopt. De staking is uitgebroken op grond van een betrekkelijk klein geschil tusschen de eischen der stakers en de concessies van de regeering. Men was het over alle punten reeds eens geworden en bet ging ten slotte nog slechts over de vraag, of de gepensioneerde ambtenaren ook van de salarisverbetering van het personeel zouden genieten. De regeering weigerde dit nadrukkelijk. De Nationale Raad komt Dinsdag bijeen. y|Er loopt een gerucht, dat ook het postpor- soneel met een staking zou dreigen. Reeds bij de onderhandelingen met de directie had het spoorwegpersoneel erop gerekend dat een spoor wegstaking gemakkelijk in een algemeene be- ambtenstaking kon overslaan. Het aftreden van Seipel kwam zeer onver wacht. Uit het feit dat hij tot dien opzien- barenden stap heeft besloten trekt men de conclusie dat het zijn opvatting is dat bij deze staking het geheele saneeringswerk op het spel staat. Het spoorwegverkeer tusschen Duit.schland en Oostenrijk is geheel stopgezet. De Duitsche treinen rijden tot aan de Oostenrijksche grens. Het transitoverkeer naar Italië gaat thans geheel over Zuid-Duitschland en Zwitserland. Seipel heeft Zaterdagmiddag de vertegenwoor digers der pers ontvangen. Hij verklaarde, dat alleen ingeval de staking wordt bijgelegd op een wijze, die het sameeringswerk niet in ge vaar brengt, hij bereid Was, op zijn aftreden terug te komen. De minister van Financiën Kienböck ver klaarde, dat als het spoorwegpersoneel een op zakelijke wijze geleid spoorwegbedrijf onmoge lijk maakt, er niets anders zal overblijven dan de stadsspoorwegen in particulier bezit tedocn overgaan. Alle onderhandelingen met de stakers zijn afgebroken. De buitenlandsche post wordt door middel van vrachtauto's van de grens afgehaald en naar Weenen vervoerd. De staking betreft alleen de staatsspoor wegen en niet de particuliere spoorwegen. De Orient Express rijdt alleen tusschen Parijs en Salzburg. Gister is in de spoorwegstaking geen wezen lijke verandering gekomen. Het personeel van Maar hij moest zich haasten z'n lichtje uit te blazen, toen hij de deur van het archief hoorde piepen. Haastig verborg hij de gewichtige pa pieren op zijn borst. Dat hij afgeluisterd werd, kon hij wel vermoeden doch in deze duisternis kon hij onmogelijk gezien worden. „Luister nou maar, huichelaar" mompelde Kristen en ging op den steenharden grond liggen. Om zich niet te vervelen, begon hij aller lei versjes te zingen, 's Middags bracht men hem een ruw rustbed en een tinnen schotel met den gewonen gevangeniskost. Kristen liet zich iri- tusschen het slechte eten goed smaken en riep den cipier toe of het grootc feest nog niet afge- loopen was, en of er nog geen bevel was gegeven hem in verhoor te nemen of van cel te laten ver wisselen. Maar hierop kreeg hij geen antwoord. Mads, de gevangenbewaarder, had het nieuwe reglement reeds ontvangen en in cel nummer drie mocht niemand met een gevangene praten. Er heerschte nu weer een doodelijke stilte om den eenzame gevangene. De tijd begon hem lang te duren. Reeds kreeg hij bijna berouw over de bereidwilligheid, waarmee hij zich in dit duistere hok had laten opsluiten. De willekeur waarmee hij nu reeds behandeld de electrische spoorwegen te Pressburg heeft zich bij de staking aangesloten. Daarentegen heeft het automobiclvcrkeer naar de grens stations een grooten omvang aangenomen. Ook op de Donau varen vele personen-stoomschepen om het verkeer gaande te houden. De eischen van de postbeambten om loonsverhooging zijn door de regeering van de hand gewezen. BEIEREN. Aan „die Welt am Montag" wordt uit Mün- chen gemeld Dc Beiersche koningskwestie is sedert eenige dagen weder het onderwerp van besprekingen in alle bladen. Het ontbreken van een duidelijke bekentenis tot de Duitsche repu bliek in de verkiezingsproclamatie van de Beier sche Volkspartij laat zoo goed als geen twijfel aan de houding der tegenwoordige regeering over. Bij ex-kroonprins Rupprecht duren de bezoeken van bekende en vooraanstaande per soonlijkheden voort. In de vergaderingen op het platteland is het weer gebruikelijk geworden om aan den kroonprins en zijn gemalin tele grammen van hulde te zenden. Het feit, dat Seiszer, een overtuigd monar chist, tot landcommandant is benoemd, welke functie door hem is aanvaard, duidt duidelijk aan, in welke richting de politieke strooming in Beieren gaat. HET PROTOCOL VAN GENEVE. Men verwacht, dat het Protocol van Genève in de eerstvolgende zitting aan het Canadeesche parlement zal worden voorgelegd en dat het vrijwel zeker zal worden verworpen. Men neemt aan, dat dit ook de meening is van MacDonald, den minister van Landsverdediging, die juist uit Engeland teruggekeerd is, en dat Australië en Nieuw-Zeeland in dit opzicht het. met Canada eens zijnAfgezien van de oppositie tegen het Protocol in de Oostelijke provincies, is ook Britsch-Columbia een besliste tegenstander van elke overeenkomst, welke eenigen invloed zou kunnen hebben op de vermindering van de vol strekte contróle der Dominions over de immigra tie. FRANKRIJK. Uit Parijs verneemt de „Msb." Als gevolg van de moeilijkheden, Herriot overkomen ten gevolge der anti-clerikale onbesuisdheid van minister Albert, heeft de minister-president maatregelen genomen om aan dergelijke ver rassingen niet meer te worden blootgesteld. Volgens de „Liberté" heeft Herriot zijn mede leden van het kabinet doen weten, dat, alvorens zij met redevoeringen den boer op gaan, zij hein eerst hun fantasieën moeten laten lezen. Gister heeft Herriot zelf zieh weer eens erg smalend over de Katholieken uitgelaten. JOEGOSLAVIË. De kabinetscrisis in Joegoslavië, die nu reeds sedert het voorjaar duurt, is op algemeene verkiezingen uitgeloopen. De natie moet thans zelf uitmaken, of zij een centrale of een andere regeering wenscht. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. De Iersche grenscommissie heeft besloten, verdere bijeenkomsten uit te stellen totdat er tijd is geweest voor de ontvangst van die mede deelingen, welke de regeering van den Vrijstaat of die van Noord-Ierland oirbaar zullen achten, aan de commissie voor te leggen. werd, kon teil laatste wel zoover gaan dat men hem zonder Verhoor meerdere dagen en nachten in dit vunzige krot zou laten zitLen en wanneer het eens weken werd maanden misschien Een rilling liep hem over zijn lichaam bij deze gedachte, maar. hij troostte zich ermee dat- hem ia ieder geval twee wegen overbleven langs welke hij de begeerde vrijheid terug kon krijgen. Hij floot een vroolijk deuntje, hulde zich warm in zijn jas en sliep eindelijk op den grond in. Hij lachte jn zijn slaap toen hij droomde dat hij met den burgemeester een wedloop hield en zag hoe deze eerst zijn hoed, dan het valsche haar, de tanden, en eindelijk de grootste helft Van zijn lichaam Verloor, totdat er een klein nietig mannetje overbleef, niet dunne spille beentjes en een paar vlokjes haar op den kalen schedel, die luid riep dat hij het „Recht" en de „Moraal" vertegenwoordigde. En toen Kristen Blok in zijn droom den goeden man uit stond te lachen, voelde hij zich opeens van gedaante veranderen hij was in een onmetelijke diepe bron gevallen, waar hij een groote visch werd. Daar kwam Sophie, liet een emmer in de bron neer om hem op te vissclien maar, en dat was het verschrikkelijkste, om voor haar vader hem te stoven. Hij wist dat zij hem niet herkende en hem in volkomen onschuld gevangen had als een visch. Hij wilde roepen, beduiden dat hij het was maar dat was hem onmogelijk,want hij was en bleef een visch. Ba hij kon niet meer SPANJE. Een complot. Ongeveer twintig Spanjaarden zijn Le Per- pignan gearresteerd. Zij waren allen in het bezit van brownings. Een der gearresteerden bekende, dat zij op weg waren naar Spanje, om daar deel te nemén aan een complot tegen het directoire. Een B. T. A.-telegram uit Perpignan meld1 nader Sinds eenige dagen heerscht er een ernstige agitatie in Spaansche kringen van dit departe ment. De „Journal indépendant des Pyrenees Orieri- tales" meldt, dat sinds Zondag talrijke Span jaarden te Perpignan zijn aangekomen, vanwaai zij zich naar Parijs, Bordeaux, Marseille, St. Etienne enz. begeven. Andere groepen lieten zich in auto's naai de grens vervoeren, waar zij in de Spaansche kolonie thans verblijf houden. Men spreekt openlijk van een complot tegen de regeering van Madrid ALLERLEI. Uit New-York Senator Reed Reeft, na een bezoek aan het Witte huis, medegedeeld, dat Coolidge niet van plan is, een buitengewone zitting van het Congres bijeen te roepen, doch dat een verlaging der belastingen, verder gaande dan de eerst voorgestelde, liet volgend jaar aan het Congres zal worden voorgelegd. Uit Londen De troepen uit de provincie Sjensi, die onder generaal Fcngs bevel staan, hebben zich te Tientsin aan plundering schuldig gemaakt en daardoor angst en ontsteltenis onder de bevolking verspreidend. Uit'Rome De aanval op de oud-strijders door Romeinsche fascisten heeft een splitsing in de fascistische partij teweeggebracht. Een aantal afgevaardigden die als fascisten gekozen zijn, zullen een oppositiegroep vormen als het parlement deze week weer bijeen komt. Uit Londen De benoeming van Austen Chamberlain tot minister van Buitenlandsche Zaken heeft te Parijs een goede pers. De „Matin" zegt, dat het eerste onderhoud met de St. Aulaire zeer hartelijk van toon was. Uit St. John (Newfoundland) De boot werkers alhier zijn in staking gegaan. 8 i u n a r i a n d« Rondom „St. Michael." Het bestuur van den Alg. Bond der R. K. Rijkskieskring-organisaties in Nederland (R.K. Staatspartij) vergaderde Vrijdagavond ter be spreking van de houding, in te nemen ten aan zien van de oprichting van het Verbond „St. Michaël." Eerst werd besproken de houding van prof. Veraart in deze actie. Het bestuur achtte het eenstemmig onjuist, dat prof. Veraart, die zelf lid is van 't Bonds- bestuur, de plannen, die hij ten aanzien der „St, Michaël "-organisatie had, niet van te voren in. dat bestuur tot een punt van bespreking en overleg heeft gemaakt. Daarna kwam de actie van St. Michaël in behandeling. Het bondsbestuur was van meening, dat de onderhavige zaak in het stadium van overleg behoort te worden teruggebracht. Dit overleg zal met St. Michaël worden ge zocht op den grondslag, dat de actie, hangende dat overleg, niet. zal worden voortgezet. Mocht dit overleg onverhoopt tot geen definitief resul taat leiden, dan besloot 't bondsbestuur, zal de wegvluchten, want zij had hem reeds gevangen in haar emmer. Hij werd wakker van een geluid dat hem werkelijk aan het geklater van een bron deed denken spoedig ontdekte hij dat het een gesnork was van een slaper, dicht in zijn nabijheid. Hij richtte zich op en luisterde. Het snurkend geluid kwam uit het archief. Kristen loerde door de opening in het ijzeren luik naar binnen. Het maanlicht scheen in de kamer en Kristen zag een veldbed, waar, naar hij stellig meende, de burgemeester zelf op sliep. Waarschijnlijk had hij dit voor de veilig heid van zijn archief en de papieren en docu menten noodig geacht. Zonder zich langer te bedenken gaf Kristen Blok toe aan zijn grappigen inval. Snel opende hij zijn geheime bergplaats in den muur en haalde er liet, koord uit. Dan gluurde hij weer door het kijkgaatje. Hij zag dat een groote karaf wijn naast een bord stond, waarop nog een stuk pastei van den Vorigeii dag pronkte. Hij drukte op de geheime veer en het ijzeren luik opende zich. Een oogenblik later stond hij naast het bed van den burgemeester. Met een vlugge handbeweging draaide hij hem een doek voor den mond en bond hem zoo stevig in zijn deken vast, dat hij geen arm of been meer kon roeren. Dc meest vaste slaper moest van zulk een hardhandig aanpakken wel wakker worden maar eer de verschrikte burgemeester begrijpen kon wat er met hem gebeurde en welke handen hem op zaak ter beslissing aan de bondsvergadering worden voorgelegd. Het dagelijksoh bestuur heeft zich inmiddels schriftelijk tot „St. Michaël" gericht met de vraag of „St. Michaël" op den grondslag, boven omschreven, tot overleg bereid is. De Haagsche redacteur van dc „Msb." heeft den voorzitter en den onder-voorgitter van „St. Michaël", prof'. Veraart en baron Wrtterk van Hoogland, naar him rneening gevraagd over de houding, welke het bestuur van den Algenieenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland in zijn Vrijdagavond gehouden ver gadering ten aanzien van „St. Michaël" heet't aangenomen. Op beide lieeren maakte het communiqué den indruk, dat men in de goede richting is. Zij zijn bereid tot overleg en meenden, dat „St. Michaël" het aangeboden overleg zal moeten accepteeren. Ook hoopten zij, dat dit overleg resultaat zal hebben. Tegen de voorwaarde, die de actie van „St. Michaël", hangende het overleg, niet zou worden voortgezet, hebben zij geen bezwaar. Verder kan nog worclen medegedeeld, dat het bondsbestuur het hoofdbestuur van „St. Michaël" reeds heeft uitgenoodigd tot een con ferentie op Vrijdag a.s. te 3 uur te Utreéht. Het is de bedoeling, dat beide hoofdbesturen volledig aanwezig zullen zijn. De vliegtocht NederlandIndie. De liéer Van der Hoop seinde eergisteren 12 u. 40 n.m. uit Bendar Abbas aan het Haagsche Aneta-kantoor Wij zijn hier met mooi weder aangekomen en kregen goede hulp van den Engelschen consul, die ons grootc gastvrijheid bewees. Bemanning, machine en motor zijn in de beste conditie. Wij vervolgen Zondagochtend onzen tocht naar Chabar. Atsehaifiny van den stemplicht. Naar aanleiding van de Memorie van Ant woord der Staat, sbegrooting, waarin gezegd wordt „De Regeering vleit zich ter zake van den stemplicht binnen korten tijd een voorstel te doen", vernemen wij, dat het voornemen van de Regeering hierop neerkomt, dat zij van plan is de afschaffing van den stemplicht voor te stellen. Loonsverhooyintj bij de Rijnschcepvaart. Bij arbitrale uitspraak is een nieuwe loon regeling voor het Rijnscheepvaartpersoneel ge troffen, volgens welke met ingang van 1 No vember een loonsverhooging van 10- intreedt.. Belaslinypersoneel in uniform Naar de „Residentiebode" verneemt, zal het in liet voornemen der Regeering liggen om het beiasting'personeel in uniform te steken. Reeds heeft de interdepartementale commissie een onderzoek ingesteld of en in hoeverre in de be staande regelen verandering kan worden gebracht Provinciale Staten van Zuid-IIolland. De Staten zijn voor de najaarszitting bijeen geroepen. Behoudens bericht van het tegendeel, zullen de vergaderingen gehouden worden in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. De eerste vergadering wordt geopend op Dinsdag 2 De cember, des voormiddags 11 uur. zoo'n eigenaardige manier behandelde, was hij reeds ingewikkeld als een mummie, die alleen slechts oogen en neus kon gebruiken. „Vergeving, hoogedelachtbare heer", begon Kristen Blok", maar nu is de eer aan u om de nieuwe gevangenis persoonlijk in te wijden en de voortreffelijkheid van nummer drie op de proef te stellen." Onder deze woorden vatte hij den ingerolden burgemeester op, schoof hem door het gat en sloot het luik achter den man dicht. Nu nam Kristen Blok er z'n gemak van en liet zich behaaglijk in een armstoel neervallen. Eerst haalde hij de schade in die z'n maag geleden en in plaats van den mageren gevangeniskost ver orberde hij met grooten smaak de pastei. Dan dronk hij een glas van den frisschen wijn en ging op het bed liggen, waar hij tot den morgen sliep. Toen hij wakker werd, was er reeds een druk verkeer op de straten. Daar viel zijn oog op den bonten kamerrok van den burgemeester, die op een stoel naast het bed hing. Met, een vroo- Iijken lach wipte Kristen Blok overeind en trok hem aan. Dan vroeg hij door het luistergaatje op zijn hartelijk sten toon naar den toestand van „mijnheer den burgemeester", en of hij met num mer drie tevreden was. „Verduivelde kerel", siste de burgemeester nauw hoorbaar onder zijn deken, „dat zal je duur te staan komen." (Wordt vervolgd) W8T

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1