Nouveauté. Flnwael en Zie onze Etalages. DAiN'CING TEA Hoestsiropen voor Kinderen Theasant VuIpotldbden Rheumatiek, Influenza, Gevatte Koude, Kiespijn R. K. arbeidersbeweging. Onder leiding van het voorloopig dagelijksoh bestuur van het R. K. Werkliedenverbond zijn Vrijdag zoo meldt het Centrum te Utrecht in vergadering bijeengekomen de besturen der diocesane propagandabonden en de gewestelijke propagandacomité's, ten einde meer eenheid te brengen in de propaganda voor de R. K. arbeidersbeweging, waardoor een zoo groot mogelijke mobielmaking en economische aan wending van de beschikbare krachten mogelijk wordt. Allen vereenigden zich met het ontwerp, door het verbondsbestuur aan de vergadering voorgelegd, en besloten hun schouders te plaat sen onder dit eerste stuk werk, dat het R. K. Werkliedenverbond gaat ondernemen. Binnen kort zal een vergadering worden gehouden voor alle besturen van de bij het verbond aangesloten organisaties, waardoor een begin zal gemaakt worden met de uitvoering van het propaganda- plan. Spoorwegpersoneel. De directie der Nederlandsche Spoorwegen deelt per dienstorder in haar kort verslag van de met de hoofdbesturen der erkende vak- vereenigingen voor het personeel gehouden be spreking aangaande den personeclraad het volgende mede „Nu twee organisaties aan de door haar ingediende ontwerpen, betreffende de regeling van het overleg tussehen personeel en ons, blijven vasthouden en tot de instelling van een personeelraad niet wenschen mede te werken, kunnen wij althans zoolang het met de vereenigingen aangegane accoord nog loopt de totstandkoming van zulk een instituut niet bevorderen, en moet deze zaak dus blijven liggen." De wcrkloozcnsteun. Het onderhoud, dat de vertegenwoordigers van de vier groote gemeenten aan den minister van arbeid, handel en zijverheid hebben aan gevraagd om tot opheffing van de steunverlce- ning voor werkloozen te komen en te verkrijgen, dat de uitkeeringsduur der kasreglementen wordt verlengd, zal, naar wij vernemen, heden middag plaats hebben. Geen beter middel hiertegen dan MIJNHARDT'S Sanapirin»Tablet!en. 3169 8 Gemeente een subsidie over het jaar 1923, groot ƒ468.271/2 te verleenen. 11. Voorstel van B. en W. om de hun ver leende machtiging tot ingebruikgeving van lokalen van openbare scholen en andere ge meente-gebouwen en tot het geven van stand plaatsen op de openbare straat en gemeente- terreinen voor consumptietenten en inrichtingen van vermaak, voor den tijd van een jaar te verlengen. 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van den straatnaam,,Konijnenbuurt"in „Noordvest- laan'" 13. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van een keurloon voor de keuring van vee en vleesch. 14. Advies van B. en W. naar aanleiding van de motie van het lid van denGemeenteraad,den heer H. van der Kraan, betreffende de woning- huren der Bbuwvereenigingen. 15. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den Schiedamschen Bestuur ders Bond inzake het verstrekken van goedkoo- pe brandstoffen aan werkloozen. 16. Voorstel van B. en W. tot h-1 geven van een bestemming aan dc gelden van hét Fabri- fonds. Spoorwegverkeer Nederlandbezette gebied. Men meldt uit Frankfort a. d. M. Na de overdracht van de regie-sporen aan de Duitsche rijksspoorwegmpij. zal op 1 December een nieuwe dienstregeling voor het bezette gebied worden ingevoerd. Vier sneltreinen per dag in beide richtingen zullen in het verkeer tussehen Nederland en het bezette gebied voor zien. Üsads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert Vrijdag 14 Nov. 1924, 's nam. 2 uur. De agenda bevat o.m. 1. Benoeming van een lid van de Commissie voor het Algemeen Handels-Entrepot uit hot Dagélijksch Bestuur der Gemeente als Voorzit ter ter voorziening in de vacature ontstaande door de periodieke aftreding op 1 Januari 1925 van den heer C. Houtman. 2. Opmaking van een dubbeltal ter benoe ming van een lid in bet College van Zetters voor 's Rijks Directe Belastingen ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Th. A. J. Zoetmulder. Aanbevolen worden 1. de heer G. H. Schef- fers 2. de heer B. Soesbergen. 3. Aanbeveling ter benoeming van een lid van de Schattingscommissie bedoeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Th. A. J. Zoetmulder Aanbevolen worden 1. de heer W. H. van den Toorn 2. de heer Arn. J. M. Zoetmulder. 4. Aanbeveling ter benoeming van een lid van de Commissie voor de Openbare Leeszaal en Bibliotheek ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek naar elders van den heer Ir. F. Dubbelman. Aanbevolen worden 1. de heer W. H. van den Toorn 2. de heer R. H. M. Geerdes, Arts. 5. Wijziging van de gemeente-begrooting, diénst 1924. 6. Voorstel van de Commissie voor het on derzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekening over 1923 van de na te noemen instel lingen en vereenigingen Stedelijk Muziekkorps Stedelijk Museum, Commissie van Administratie der Fondsen van de vernietigde Gilden, Gezondheidscommissie, Hofjes van Belois, Huurcommissie, Commissie voor Onderwijs aan Volwassenen Vereeniging „Volkshuisvesting", Diaeonessenarbeid der Ned. Herv. Gemeente Schiedamsch Volksbadhuis. Schiedamsche verg. tot bescherming van Zuige lingen Verg. tot bestrijding der Tuberculose St. Wlillibrordusstichting. Rekening 1922 en 1923: R.K. Bouwvereeni- ging „St. Jozef". Rekening 1923/1924: Bouwvereeniging „Een dracht". 7. Voorstel van B. cn W. tot. hel. verleenen van een crediet van 1200.voor de inrichting r ui een Politieposthuis in het voormalige Kan tongerecht aan de Schoolstraat. S. Voorstel van B. en W. tot bet. verleenen vn oen crediet van 13.000.voor het maken van een remmingswerk in de Wilhelminahaven ten behoeve van binnenschepen en pleziervaar tuigen. 9. Voorstel van B. en W. tot. het verleenen van een crediet van ƒ400.op perceel 40 van het Grondbedrijf ten behoeve van de aanschaf fing van oen watermolentje voor de bemaling van weiland in den Nn uwiandsohi-n Polder. 10. Voorstel van B. en W. om aan de Com missie uit den Kerkeraad der Ned, Hervormde Feestavond S.C.S. Zaterdagavond vierde de Schied. korfbalclub S.C.S. in Musis" op goed-geslaagde prettige, wijze haar le lustrum. Velen waren in de beste, stemming present toen voorzitter A. Ledeboer tegen 8 uur allen met hartelijke woorden welkom heette, de reden tot feestvieren nader uiteenzette en in 't bij zonder dank bracht aan S.V.V.voor't belangeloos beschikbaar stellen van haar veld en voor een bloemenmand en aan verschillende zusterver- eenigingen voor haar blijken van belangstelling en medeleven. De avond werd verder gevuld met muziek, zang en voordrachten en een tombola en besloten met een echt gezellig samenzijn. Hondeu. Op de Zaterdag en Zondag te Rotterdam ge houden hondententoonstelling behaalden ook eenige stadgenooten met hun exemplaren eenige mooie prijzen. De heer G. van Maurik verkreeg met z'n Schotschen Herder, bobtail, een lsten prijs en 3 eereprijzen de/heer W. H. v.d. Toorn met z'n Engelschen Bulldog een lsten prijs. V. P. N. Dezer dagen vergaderde de lst.e Pluimvee en Konijnenvereen. Oud V.P.N. De animo der leden was teleurstellend. De heer Roelants presideerde, terwijl de heer B. P. II. Janse als secr. fungeerde. De agenda, vermeldende notulen ingekomen stukken en bestuursverkiezing (er waren 3 bestuursleden verkiesbaar), werd succ. afgewerkt Op te merken valt het bericht, van den heer Scheuerman,die om gezondsheidreden bedankte. Deze heer was de oprichter en de nestor der V.P.N. In keurige woorden releveerde de voor zitter zijn vele goede daden in het belang der vereeniging, waarmede de vergadering volkomen instemde. Tot bestuursleden werden verkozen de heeren W. Aleman, M. Germeraad en W. v.d. Most Sr., die met hunne benoeming in kennis zullen worden gesteld. Even wordt besproken het al of niet voortbestaan der ver. Het meeréii- deel sprak zich uit voor de voortzetting. Er moet evenwel eens nieuw bloed in komen een geheel nieuw bestuur. De heeren Roelants en Janse willen nog aanblijven tot een geheel nieuw bestuur aangesteld is en trekken zich dan ook terug. Na nog het vele goede der vereeniging de revue te hebben laten passeeren, sloot de voorz. de vergadering. Schip te water. Zaterdagmiddag liep met goed gevolg vanéén der hellingen der Scheepstouw-Maatschappij Nieuwe Waterweg alhier te water hetstooinschip PhyllisSeed, in aanbouw voorEngelsche rekening. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. A. P. Dawson, echtgenoote van een der directeu ren van de Seed Steamship Go. Ltd. Ned. R.K. Volksbond. Morgenavond 8 uur zal in het Bondsgebouw de eerste cursusavond worden gegeven voor de leden van den N.R.K. Volksbond. Inleider is de weleerw. heer Paidussen, met het onderwerp Liturgie. Pandora. Een zeer interessant en frisch journaal opent het program. Dan volgt de twee-acter „Houdtden dief", die het op de lachspieren gemunt heeft, terwijl de boeiende hoofdfilm „De wreker" de aandacht, tot aan de pauze gespannen houdt. Na de pauze glijdt langs het witte doek, het ver volg der serie-film „De doode hand" dievervaar- digt is naar het bekende werk van Dumas „Dc graaf de Monte Christo". Het romantisch-avon- tuurlijke is ongerept weergegeven en pakt daar om ook in dezen vorm. De spoorlijn Rotterdam - Beu Haag. Deze week zal een begin worden gemaakt met Je electrifieatie van den spoorweg 's-Gravenhage Rotterdam via Delft. In verband hiermede wordt de draai-spoor- wegbrug over de Delfshavensche Vliet tussehen onze gemeente en Rotterdam vervangen do eenor hefbrug. Een adres. Gelijk reeds gemeld is door den heer M. Hij mans. alhier aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een adres verzonden, dat als volgt, luidt „Geeft, met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekende M. JHijmans wonende Hoog straat no. 15 te Schiedam. dat volgens het „Gemeenteblad van Schiedam" no. 37, anno 1920 aldaar is vastgesteld een Tarief en bepalingen voor de levering van hot water der drinkwaterleiding van de Gemeente Schiedam. dat, volgens artikel 2, 4e alinea cn art. 12 van deze bepaling de Directeur der waterleiding de bevoegdheid bezit al of niet watermeters te doen plaatsen bij een gedeelte der ingezetenen om het verbruik te controleeren en tevens dat deze ambtenaar hierin de bevoegdheid toegekend wordt voor het meerder verbruik dan het bij deze verordening toegestane abonnementsver- bruik, een extra heffing op te leggen, dat wegens teveel verbruik bedoelde directie in tal van arbeidersstraten de hoofdkranen der waterleiding heeft doen afsluiten waardoor hon derden gezinnen thans in hunne woningen van leidingwater zijn verstoken, inplaats waarvoor hen enkele malen daags uit de hoofdkranen in de straat, aanwezig eenig water toeget.apt wordt. dat ondergeteekende dit zeer ten nadeele acht van de algemeene Volksgezondheid en het niet denkbeeldig is dat op deze wijze privileges ge schapen zouden kunnen worden. Redenen waarom hij zich tot, U wendt, opdat het U moge behagen de Gemeente Schiedam op haar plicht te wijzen en haar uit te noodigen be doelde verordening te herzien in dier voege, dat in het vervolg slechts de Raad op advies van Burgemeester en Wethouders, gehoord den Di recteur der waterleiding tot watermetersplaat sing -en afsluiting zal kunnen overgaan. Naar men ons yerzeke rttt, i s de Gistfabriek Hollandia II, overgegaan in handen der Kon, Nederl. Gist- en Spiritusfa briek te Delft, UIT DELFT, Hoogleeraar geschorst. Naar wij vernemen, heeft het curatorium dei- Technische Hoogeschool op grond van art. 60 der Hooger Onderwijswetprof. dr. F. Schuh, hoog leeraar in de afdeeling der alg. wetenschappen en belast met het geven van onderwijs in dezuivere en toegepaste wiskunde en de hoog mechanica, gedurende een maand als hoogleeraar geschorst. UIT ROTTERDAM. Valseh geld. Behalve de 22-jarige losse werkman J. M. G. N. uit, de Quintstraat, is ook aangehouden zijn broer, de 25-jarige ijzerwerker M.N. van den Honingerjijk alhier. Zij waren bij hun aanhou ding te Wassenaar, waar zij bij een winkelier een valschen gulden in betaling hadden gegeven, in het bezit van 6 valsche guldens, In Delft, Voor schoten en Leiden hebben zij acht valsche gul dens uitgegeven. INGEZONDEN. Geachte Redactie. In het verslag van de voordracht van Mr. Dr. Spaander (in de plaatselijke bladen) lees ik, dat een onderbouw van 3 jaar te verkiezen is boven een van 2 jaar. Inderdaad heeft de spreker dit gezegd. Toch zou dit misverstand kunnen wekken ten aanzien van de vraag, of aan de Schiedamsche R.H.B.S. een onderbouw van 2 of 3 jaar gewenscht is, en dan moet opgemerkt worden, dat het onderwijs in de laagste drie klassen van de school van den heer Spaander in 't geheel niet overeenkomt met het voorgeschréven normaalprogramma in de laagste drie klassen van de bestaande R.H.B.S. Óm maar bij de derde klasse te blijven: aan de Amsterdamsche H.B.S. m.g.l. (met gewijzigd leerplan) 4 uren Duitsch, 4 uren Engelsch, 3 uren Aardrijkskunde, 1 uur Cosmographie, 5 uren Natuurkunde geen uur Plant- en Dierkunde, 4 uren Wiskunde 1 uur Boekhouden, en aan een R.H.B.S. 3 uren Duitsch, 3 Engelsch, 2 uren Aardrijkskunde, geen Cosmographie, 4 uren Natuurkunde, 1 uur Plant- cn dierkunde, 6 uren Wiskunde, geen Boekhouden. Men ziet dus, wil men aan de Schiedamsche R.H.B.S, een litt. econ. afdeeling (H.B.S.A.) tot stand zien komen in den geest van deAmsterdam- sclie H.B.S. in,g,l„ dat dan hier zeker splitsing na de tweede klasse noodzakelijk is. Hierover waren bij de reeds gevoerde besprekingen de docenten het eens. Inderdaad is er in Schiedam nooit aan gedacht, om van de eventueel op te richten nieuwe afdeeling H.B.S. A een specifiekeHandels- school te maken, wel, om er een litt-.econ. afd. van te maken met den natruk op hetcconomische. Immers juist hebben de vroegere Handelsscholen (H.H.S.) in Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Nijmegen de gelegenheid door den Minister gegeven, aangegrepen tot omzetting in H.B.S. m.g.l., omdat ze het algemeen ontwikkelend economisch onderwijs aan hunne scholen reeds sinds jaren van veel meer belang achtten dan het vak-technisch handelsonderwijs. Volgens Uw verslag vroeg de heer Deelder, hoe het komt, dat te Amsterdam geen enkele der (gewone) H.B.S. het gewijzigd leerplan heeft aanvaard, waarop de heer Spaander antwoordde, dat we in een overgangsperiode verkeeren, en dat er reeds verscheidene litt. econ. afd. (in ons land n.l.) zijn opgericht. Zeer juist, maar waarom te Amsterdam de gewone H.B.S. het gewijzigd VOOR EN Wü biedca 0 aas een zeer uitgebreids collectie in Onze collectie wordt steeds bijge vuld met 3171 60 Mijnhard t's Borsthoningsiroop 10.60 Mijnhaidt's TJiijmsiroopf 0.75 Anga*siroop (ook bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. 3170 9 zijn de beste. ZSiet oiisa© Étalago Exporiliuis Coolsingel 67. Telef 02492. BOTTERDAM. leerplan niet hebben aanvaard, daarop zou ik het antwoord willen aanvullen met de eenvoudige opmerking, dat in Amsterdam naast 4 gewone openbare H.B.S. 5, 1 gewone Ghr. H.B.S. 5 en 1 gewone R.K. H.B.S.5 ook bestaan 2 openbare Hoogere Handelsscholen en 1 Chr. Hoogere Handelsschool, die thans door wijziging in het programma zijn omgezet in H.B.S. m.g.l. dat dat dus de leerlingen naar aanleg en neiging de keuze reeds hebben tóssohen de verschillende opleidingsinrichtingen, en daar dus de splitsing van de gewone H.B.S.-niet, urgent is, evenals ook in Rotterdam, Haarlem, Nijmegen, Utrecht, kroningen en nog meer plaatsen. Bovendien, en dit in aansluiting aan de vraag van den lieer Reeser, zijn in Amsterdam 7 open bare H.B.S. 3 en 1 Chr. H.B.S. 3, waarvan het onderwijs in de laagste twee klassen parallel loopt met dat aan de H.B.S.5, maar in de derde klasse eindonderwijs is, iets, waaraan in Schie dam ook behoefte bestaat, en waarmede dan ook van den aanvang af bij de hier opgezette regeling was rekening gehouden. Zeer terecht zegt de heer Spaander We ver keeren in een overgangsperiode eenige jaren geleden stonden de leeraren (de heer Spaander bedoelt vermoedelijk een gedeelte) bijna geheel afwijzend tegenover de nieuwe richting, nu kan hun houding reeds als tegemoetkomend gequalificeerd worden. Er zijn thans reeds litt. econ. afdn. (H.B.S.A) opgericht aan de volgende inrichtingen R.H.B.S Alkmaar, Middelburg, Apeldoorn, Velsen, Amers foort, Goes, Harlingen, G.H.B.S. Leiden, Hil versum, Gem. Lyceum. Zaandam, Gooische %i (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) rnr Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n iet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2