DE PHOENIX' erven en Stoomen. DAGBLAD VOORSCHIEDAM EAf Hot eeuwfeest der Sint-Jattskerk aan de Lange Haven. FEU L IfTO». De avonturen van Kristen Blok. 47ste «jaargang. Dinsdag 11 November 1924. No. 1409b BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereoiumunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Ad vertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be;ekend. Cratis-üngevallenverzekcriiig i500 bij levenslange gcheele invaliditeitl 201) bij verlies van een hand, voet oï oog I 200 bii dood I 200 bij verlies van een iinun:r«:i lui xe.ii.'svno een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.AlKem.Verz.b8pk Schiedam Met rasse schreden nadert de snelle tijd van het honderdjarig bestaan der Sint Janskerk, de eerste en lange jaren de eenige Ftoomsch-Katho- lieke kerk hier ter stede. Daarom is haar eeuw getij een feest voor geheel Roomsch Schiedam. Vrijdag 14 November zal het honderd jaar ge leden zijn, dat zij werd ingezegend en Zaterdag, dat in haar het eerste H. Misoffer plechtig werd opgedragen. Die twee feestdagen zullen worden ingezet met een luisterrijke eerste Vespers op Donderdag a.s. en schitterend worden bekroond met de Pontificale Liturgie van a.s. Zondag. Zal Donderdagmorgen de Christus zoo aan het hart liggende kinderschaar door een alge- meene H. Communie, den zegen des hemels op het te vieren jubilé doen nederdalen, Donder dagavond te half acht zal de Z.Eerw. Pastoor der Singelkerk met zijn kapelaans het Veni Creator aanheffen en een solemneel Lof cele- breeren, terwijl het hoofd zelf der Schiedamsche geestelijkheid, onze sympathieke Deken, de beteekenis van de heugelijke gedenkdagen zal uiteenzetten. Vrijdagmorgen zal te half tien het H. Misoffer met assistentie van diaken en subdiaken worden opgedragen voor alle weldoeners der Sint Jan, met name voor den stamvader van een der meest Vooraanstaande katholieke families onzer stad, den heer Joannes Nolet, die hij de inzegening onzer kerk tweede burgemeester was en die zóóveel moreelen en stoffelijken steun bij den bouw van onzen tempel had verleend, dat daar om op zijn verjaardag den 15 November de eerste H. Mis in het den vorigen dag ingezegende bede huis werd opgedragen. Vrijdagavond zal de pastoor van het H. Ilart, de ZeerEerw. Heer Warnink, te half acht in de Sint Jan het plech tig Lof celebreeren, waaronder een zoon van Sint Franciscus in gloedvolle woorden de eer biedwaardige historie der honderdjarige kerk zal belichten. Zaterdagmorgen te half tien zal wederom de priesterschaar de trappen van het hoogaltaar bestijgen om in het genaderijke Misoffer de ziels rust af te smeeken van alle overledenen van Roomsch Schiedam. Zaterdagavond te half acht zal de ijverige herder van Sint Jan zelf met eigen clergé de geloovigen voorgaan in plechtigej§jaanbidding van den Eucharistischön God. Zondagmorgen in de vroegte naderen alle Roomsch-Katholieken onzer stad zoo mogelijk in de Sint-Jan ter H. Tafel, waar voor hen allen zonder uitzondering te half elf, met al de glans der liturgie,het hoogheilig Offer zal worden opge dragen door niemand minder dan den Doorluch- tigen kerkvoogd van ons bisdom, die ondanks zijn hooge jaren, met groote blijdschap en har telijkheid zich bereid toonde om bovendien nog Zondagavond te 7 uur het ie Deum aan te hef fen, dal dan zeker in den juisten toon door de Roomsche Schiedammers zal worden uitgejubeld na de slotpredifeatie van den enthousiasten spreker, den geleerden en geletterden priester- redenaar, professor Hilarius Molkenboer. Ja, heel Roomsch Schiedam gaat feestvieren in de Havenkerk. Kan het ook anders. Want met haar opbouw werd in 1824 de baan geopend van het langzaam maat' zeker opbloeiende Roomsche leven in al zijn schakeeringen op individueel, sociaal en charitatief gebied. Zij is niet zonder zin toegewijd aan Sint Joannes den Dooper, den Wegbereider van den Zaligmaker. „Wanneer ik bel, krijg ik koffie, nietwaar", informeerde Kristen Blok. ,,lk heb uitstekend geslapen, de portwijn was voortreffelijk en de pastei Zeer goed te consumeeren. Mooi weer vandaag, vindt u niet", spotte Kristen Blok door. „De zon schijnt zoo liefelijk. Eer ik vertrek wil ik mij toch het genoegenveroorloven in uwkamer- rok een kop geurige koffie te gebruiken. Of. neen, zoo gauw ga ik ook niet weg, wanneer de ci pier uw ontbijt heeft gebracht en u bevrijd jts, kunnen we hier nog eens op ons gemak over clie bewuste papiertjes spreken, nietwaar mijnheer „Vervloekte kerel", mompelde de stem uit nummer drie, maar Kristen Blok hoorde het al niet meer. Hij h'ad een sigaar opgestoken en het venster aan den straatkant geopend. Eenige werklieden gingen voorbij naar hun werk hij hoorde hoe druk zij het over hem hadden, hij zag hoe ze naar de gevangenis wezen als had den zij lust hem aanstonds te bevrijden. Doch op de stoep liep een oude man handenwrijvend op en neer, terwijl hij nu en dan vergramd met zijn voet op den grand stapte. Het was de oude meester Falk, die juist een woedenden bliknaar het Venster van den burgemeester wierp, toen Kristen Blok z'n hoofd naar buiten stak en Jarenlang was zij het eenige bedehuis onzer stad. Vandaar hebben onze ouders en misschien onze grootouders binnen hare muren geofferd en gesmeekt, geweend en gejuicht, gedankt en nieuwen zegen verworven. Zij is de traditioneele bedeplaats van Schiedam, Daarom past het -en zullen allen die dit le zen het heel logisch noemen - dal op de komen de feestdagen alle Roomsche Schiedammers als riaar een door jarenlange offers en gebeden geheiligde plaats, als naar de Moeder van alle kerken onzer stad, in dichte drommen naar Sint. Jan optrekken om daar de feesten mede te maken en minstens daar het LI. Sacrament te komen bezoeken en de H. Communie op te dragen voor den bloei en den groei van het Roomsche leven, dat Roomsche leven, zoo bedreigd door de be smettelijke ziektekiemen van den n^dernen geest,datRoomsche leven, dat toch altijd nog het kenmerk is en zijn en blijven moet der vaderstad van de H. Liduina. Buiiealandsofe Nieuws, DE STAKING IN OOSTENRIJK. De president van de Oostenrijksche spoor wegen, Günthcr, heeft gister na de interventie van den voorzitter van den Nat ionalen Raad de Vertegenwoordigers van de spoorwegorganisa ties bij zich ontboden en hun medegedeeld, dat hij heden plannen zal uitwerken voor een verge lijk, opdat de onderhandelingen kunnen worden voortgezet. Men beschouwt deze mededeeling, die heden avond verspreid werd, als een ontspanning van den toestand. Heden komt de Nationale Raad bijeen. De raad zal in verband met deze wending.in den toestand vermoedelijk slechts kort vergaderen, kennis nemen van het aftreden der regeering en daarna worden verdaagd om overeenkom stig de grondwet de verkiezing van een nieuw kabinet mogelijk te maken. Het verkeer met vliegtuigen neemt sterk toe. De afstand Weenen-München is vandaag driemaal door vliegtuigen gemaakt, waarbij 500 K.G. post werd vervoerd. ENGELAND. Naar verwacht werd, heeft Lord Robert Cecil de functie gekregen van kanselier van het' Hertogdom Lancaster, waardoor hij zich voort aan ook officieel aan den Volkenbond kan blijven wijden en ongetwijfeld voortaan Engeland in den Volkenbondsraad zal vertegenwoordigen. Lord Robert Cecil was in het vorige ministerie Baldwin Lórd-Zegelbewaarder, een hoogere rang, waaraan een jaarwedde van £5000was verbonden terwijl zijn nieuwe post hem slechts 2000 op- lev ert. Hetzelfde overkwam burggraaf Peel, die als minister van Openbare Werken op een jaar wedde van 2000 kwam, terwijl hij in het vorige minbterie-Baldwin secretaris voor Britsch Indië met een jaarwcdcle van 3000 hooger was. Baldwin zoekt thans blijkbaar nog een Post master-General. blij wenscht, naar verluidt, het post-departement aan een goed zakenman op te dragen. De benoeming van de talrijke onder-secre tarissen kan binnen enkele dagen worden ver wacht. In alle steden \an Engeland en Wales zijn gister de burgemeesters voor den tijd van een jaar gekozen. Hieronder waren 3 ongehuwde en 4 gehuwde vrouwen. hem wenkte. De oude herkende den rakker in den kamerrok van den burgemeester. Hij trok een ongeloovig verwonderd gezicht en trad grinni kend op het venster toe. Stil, fluisterde Kristen Blok, en legde den wijs vinger waarschuwend op zijn mond. Nadat hij zich eerst ervan overtuigd had dat zij niet bespied werden, liet hij het bundeltje papieren behoedzaam het venster uitglijden. „Bewaar ze goed", 't is een kostbare schat en. tot wederzien»", voegde hij er langzaam aan toe ion slo.ot dadelijk het venster, toen hij zag dat meester Falk met de handen op zijn rug en de papieren in zijn zak bedaard wegwandelde. Dan trok hij aan de schel en plaatste zich met zijn rug naar de deur, vóór het archief. Spoedig daarop trad een bediende binnen, die koffie en gebak opdiende. Hij zette alles op tafel klaar en vroeg of de „raadsheer" nog iets te bevelen had. Blok schudde met z'n hoofd zonder zich om te keeren en verborg zich in een wolk van si garenrook. De bediende ging langzaam de deur uit en was zeer verwonderd zijn heer en meester voor het eerst van zijn leven tabak te zien rocken en een goudbruine pruik te zien dragen, die er geheel uitzag als eigen haar. „Uitstekende koffie, lieer burgemeester", grin nikte Kristen Blok door het keldergat. Vlak daarop hoorde hij binnen geschreeuw en geroep en zag dat er licht werd aangestoken. DinSCII-BELG ÏSOl E ONDERHANDELINGEN. De op 21 October verdaagde Duitsch-Bel- gische economische onderhandelingen zijn gister middag op het ministerie van buitenlandsc'he zaken te Berlijn hervat. De besprekingen hadden een toenadering van de wederzijdsche stand punten ten gevolge. Men werd het hierover eens, dat het principe van de meeat-begunstiging als richtlijn van de onderhandelingen moest dienen. MAROKKO. Volgens een te Berlijn ontvangen bericht* uit Melilla zouden de Spanjaarden Sjesjoean hebben ontruimd. JAPAN EN AMERIKA. Het lijk van een onbekend Japansch patriot, die te Tokio eenigen tijd geleden in de Ameri- kaansche legatie harakiri pleegde als protest tegen de Amerikaansche uitsluiting van de Japansche immigratie, zal worden opgegraven en met toestemming van den minister van Oorlog nogmaals ter aarde worden besteld en wel op de militaire begraafplaats naast de roem rijkste dooden van Japan. Men verwacht, dat deze begrafenis aanleiding zal geven tot plechtige nationale protesten legen de Amerikaansche immigratiewei Uit Berlijn Volgens een mededeeling in de Turksche bladen zullen nog 30.000 Grieken uit Constantinopel worden uitgewezen. B I a r n I a n <L DE STRIJD IN CIIINA. Woe Pei-foe, die zooals gemeld, te Tsjei'oe geland is, heeft aan een correspondent van Reu ter medegedeeld, dat hij naar het Zuiden ver trekt, ten einde daar nieuwe troepen te ver zamelen. Met deze zal hij, bij wijze van straf expeditie, terugkeeren. Woe verklaarde ten slotte, dat hij volkomen vertrouwen heeft, ten slotte de zege le zullen behalen. MEXICO. De Mexicaansche officieren dreigen tegen eind November met 'n revolutionnaire beweging van het geheele leger voor het geval, dat de nieuw-benoemde president, Calles, niet toegeeft aan verschillende eischen. Als leider der be weging wordt generaal F lores genoemd. SENATOR LODGE, f Een Renter-telegram d.d. gister uit Boston meldt het. overlijden van senator Lodge, den leider v an de republikeinschq partij in den senaat. ALLERLEI. Uit Londen Asquith verlaat lieden Londen voor een vacantiereis van een maand naar Egypte. Hij zou gister de liberale Lagerhuis leden aan een noenmaal toespreken en gister avond zou hij de gekozen en niet gekozen can- didaten der liberalen ontmoeten op een ont vangst bij lord Beauchamps. Bij beide gelegen heden zouden de oorzaken van de nederlaag der liberalen bij de verkiezing worden besproken en de toekomstige politiek en vooruitzichten der partij worden onderzocht. Uit Londen Volgens de New-Yorksche „Sun" hebben de betrokken Amerikaansche ambtenaren een brief ontdekt van Zinowjef aan de communistische arbeiderspartij in de Vereenigde Staten. Wanneer hel»doeument echt blijkt te zijn, kan het een ernstigen invloed uitoefenen op de erkenning van Sovjet-Rusland door Amerika. Mededeelingen van de R.K. Staatspartij. Het Adviseerend College, dat op Zaterdag 8 November j.J. zijne werkzaamheden heeft aangevangen, heelt besloten in de R.K. Pers bekend te maken, dat verzoeken om gehoord te worden door het Adviseerend College volgens art. 7 van he Algemeen Kiesregelement, door personen of besturen van vereenigingen schrif telijk moeten worden ingediend Vóór of op Dins dag 18 November a.s., bij den secretaris van het Adviseerend College mr. Frans Teilings, te 's-Hertogenbosch. De desbetreffende passage uit art. 7 van het Algemeen Kiesregelement luidt „Aan die ver gadering (waarin de te stellen candidaten worden besproken) kan voorafgegaan overleg met per sonen en met besturen van vereenigingen, op wier oordeel het adviseerend college prijs stelt, of welke daartoe hot verzoek tot het Advisee rend College hebben gericht." Vanweg het Adviseerend College zullen voors hands geen uitnoodigingen tot overleg, als in art. 7 bedoeld, worden verzonden, noch aan per sonen noch aan besturen van vereenigingen, behoudens aan de besturen der beide R.K. Ka merclubs. De dag van het overleg is gesteld op Zaterdag 29 November a.s. Het feest der Reddingmaatscliappijen. Ter herdenking van het honderdjarige be staan der beide Nederlandsche Reddingmaat- schappijen heeft de Regeering gister middag aan de jubilaressen in de Ridderzaal te 's-Gravenhage een ontvangst aangeboden. De voorzitter van den Ministerraad, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, heette de gasten na mens de Regeering bij deze feestelijke ont vangst hartelijk welkom. Vervolgens was het woord aan den minister van Waterstaat, prof. ir. G. J. van Svvaay, die namens de Regeering mededeeling deed van hetgeen harerzijds is gedaan om hulde te bren gen aan de reddingmaatschappijen. De receptie werd bijgewoond door een groot aantal genoodigden, die de in de ruime zaal beschikbare talrijke plaatsen geheel vulden. De heropening van den Postcheque- en Girodienst. Gister is de Postchéque en Girodienst in zijn geheelen omvang heropend. Naar aanleiding van dit feit hebben wij inlichtingen ingewonnen over den stand van zaken. Men deelde ons mede, dat tot nog toe alles goed loopt. De totalen kloppen en het systeem, dat toegepast wordt, blijkt dus goed Le zijn. Per dag komen ongeveer 30 aanvragen om nieuwe rekeningen binnen en het totaal aantal rekening houders bedraagt op het oogenblik in ronde cijfers 110,000. Vóór de centralisatie waren er ongeveer 114,000. Als men bij dit cijfer in aan merking neemt, dat de Girodienst zelf tal van rekeningen, waarop geen handelingen binnen een bepaald tijdvak zijn gedaan, heeft opgezegd en er dagelijks nieuwe aanvragen binnenkomen, Telef. 15. „Hemclsche goedheid," galmde de schorre stem van den cipier.„Heer burgemeester, o, uw hoogwelgeborene zelf en ingepakt als een baby met touwen gebonden als een misdadi ger „Voor den duivel Help mij en houd je mond," siste de burgervader, die den doek geheel voor zijn mond weg had weten te krijgen. „O, lieve hemel," jammerde de gevangenbe waarder weer, „waar is toch het haar van uw edelachtbare Waar zijn uw tanden. .en-ne. uw beenen „Houdt, je mond", beet de burgemeester woest, „en geef me kleeren „Wie heeft mijnheer den burgemeester toch zoo omgetoverd, en waar is die boef geble ven „Daar, daar, wel stommerik, daar," bulderde de man, toen de cipier een beweging maakte van „ik begrijp er niets van." „Het is hemeltergend Hij heeft bij mij ingebroken, heeft mij uit bed gehaald, mij in dit vervloekte hol gegooid, mij bestolen, zelf in mijn bed geslapen en nu drinkt hij mijn koffie, de bandiet „Onmogelijk, mijnheer", riep Mads, „de mum- is op geen enkele plaats doorgebroken k geloof dat de duivel in 't spel is geweest.' „Dat gat, dat vervloekte gat, ezel „Maar hier is geen gat „Ja, goed. Dat gaat je niets aan, maak voort. haal m'n .kleeren, zeg ik en luister eens. Meer hoorde Kirsten Blok niet. Er werd heel zachtjes gefluisterd, hét licht werd uitgedoofd en spoedig was het doodstil in dc gevangenis- kamer. Nu begon Kristen Blok eens over zijn positie, na te denken. Spoedig daarop zag hij met bezorgdheid, dat het huis door menschen omringd was. De lieden rotten op de traat te zamen, als was er iets"4ieel gewichtigs gebeurd. „Inbraak! Roof! Een gek", schreeuwde de een den ander toe. „De burgemeester is vermoord", mompelden eenigen, „en op afschuwelijke wijze verminkt voegden anderen er aan toe,,zijn haren zijn hem uitgetrokken,z'n vleesch is van z n beenderen afgescheurd", spotte_ genen, „maar hij leeft toch nog." „Hij maakt het niet lang meer", schudde een oud vrouwtje beslist haar hoofd. Ondertusschen was een gesloten wagen voor het huis van de burgemeester voorgekomen. „De dwaas zal direct naar een gekkenhuis gebracht worden", heette het thans, „het is verschrikkelijk. Die arme burgemeester!" Kristen Blok wilde snel naar de huisdeur gaan om de menschen aan hun verstand te brengen wat er gaande was hij wilde de deur van het archief openen, maar zij was gesloten hij liep naar het venster en schoof het open, maar op hetzelfde oogenblik sprongen vier sterke mannen naar binnen cn wierpen zich op hem. (Wordt vervolgd) NIEUWE S CHI EDAMS C HE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1