Roomboter is onbetaalbaar Stads- *n Gewestelijk Nieuws, Lekker rustig slapen INGEZONDEN. mag men aannemen, dat het sterk geschokte vertrouwen in den dienst terugkeert. Delfland. In de toelichting op de begrooting van het hoogheemraadschap Delfland dienst 1925 zeggen dijkgraaf en hoogheemraden, dat de financieele toestand van het hoogheemraadschap alleszins reden tot voldoening blijft geven. De omslag voor het algemeen en voor het boezembeheer kan gehandhaafd blijven op de heffingscijfers van 1924. Voor maatregelen ter bestrijding van ver zouting van het boezemwater werd in 1924 ongeveer 12,000 uitgegeven, welk bedrag ver antwoord wordt onder den buitengewonen dienst 1925. Het. vraagstuk der boezemwaterverzoöting heeft nog steeds de aandacht van het college, doch in afwachting van het resultaat van het geen ten deze in 1924 is en wordt verricht( worden vooralsnog geen verdere voorstellen gedaan. Conferentie \verkloozensteuii Naar wij vernemen, heeft de conferentie, welke minister Aalberse gisterenmiddag met de wethouders van onze vier gioote steden had, enkel het karakter van een voorloopige bespre king gedragen. Besluiten zijn niet genomen, hetgeen trouwens niet in de bedoeling lag. Het onderhoud droeg een- gemoedelijk karakter. R. K. Overheidspersoneel. Zaterdag 8 November kwam de R. K. Cen trale van Burgerlijk Overheidspersoneel te Am sterdam in vergadering bij.een ter bespreking van de situatie, waarin de salarisactie zich na de gevallen uitspraak van de Tweede Kamer bevind. Met zeer groote ontstemming werd geconsta teerd, dat de R. K. Kamerfractie zich zonder noemenswaardig verzet en zelfs zonder gebruik te maken van de haar door de bij de R. K. Centrale aangesloten organisaties verstrekte gegevens, accoord had verklaard met de te diep ingrijpende salariskorting. Besloten werd, het geheele verloop der zaak in de vergadering van afgevaardigden, welke Zondag a.s. te Utrecht zal worden gehouden, te bespreken. Voor deze vergadering zullen de R. K. leden der Eerste en Tweede Kamer en het bestuur van het R. K. Vakbureau worden uitgenciodigd. Een milliocn Het volgend jaar, in Mei, zullen er in België verkiezingen voor de kamer van Volksvertegen woordigers plaats hebben. De algemeene raad van de socialistische partij heeft, voor de ver kiezingspropaganda Oen milliocn franks uitge trokken. Omgezet in ons betaalmiddel is het 125.000. Honderd-vijf-en-twintig duizend gulden Een heel aardig bedrag Dat gebeurt in België. Een klein land als het onze En in Nederland De jaarrekening van de S. D. A. P. over 1922 (dat is het jaar der jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer) wijst een totaal bedrag aan van 141.135,65. Bijna ander-halve ton in één jaar De rekening van het verkiezingsfonds 1922 der S. D. A. P. vermeldt aan ontvangsten 63.218.06, en uitgaven 60.723.66. Wat stelt de R. K. Staatspartij hier tegen over Waar blijft ons Partijbestuur, vraagt de ,,Tiid.: Gebruik Nederlandsehe Taal. De commissaris der Koningin in Zeeland heeft zich tot de colleges van burgemeesters en wethouders in die provincie gewend met een brief, waarin hij als zijn meening te kennen geeft, dat het gebruik van vreemde woorden door de ambtelijke lichamen, zooveel mogelijk moet worden vermeden, en waarin hij de aandacht vestigt op het door het Nederlandsch Verbond aanbevolen boekje Nederlandsehe woorden en uitdrukkingen tor vervanging van -ismen, dat wellicht een handleiding kan zijn, teneinde ook in ambtelijke stukken het gebruik van zuiver Nederlandse!», waar dit nog niet het geval was. ingang te doen vinden. We schrijven 1924 Balans Gemeente Schiedam. Aan den geleidebrief van den Gemeente- Accountant, waarbij aan B. en W. wordt aan geboden de Balansver Gemeente Schiedam, zooals deze is opgemaakt nadat alle ontvangsten en uitgaven over het dienstjaar 1923 hadden plaats gehad, ontleenen wij het volgende De bezittingen zijn op de Balans opgenomen voor het bedrag der onat'gelostc leeningsschuld hetwelk nog op elk object rust. De bezittingen waaróp geen leeningsschuld meer rust, zijn voor „Memorie" uitgetrokken. Echter zijn hiervan uitgezonderd de eigendommen der Gemeente waarop geen schuld meer rust, doch welke noeh- thans een recele waarde hebben zooals panden, gronden welke niet voor den openbaren dienst bestemd zijn enz. Deze activa zijn opgenomen voor hun geschatte verkoopwaarde cn maken deel uit van het eigen vermogen. Ten opzichte van de bedrijven of instellingen wo.'ke afzonderlijk worden geadministreerd ko men op de balans der Gemeente de vorderingen voer wegens de aan hun verstrekte kapitalen. De bedragen dier vorderingen correspondeercn natuurlijk met die der kapitaalrekeningen voor komende op de balansen dier bedrijven of in stellingen. Onder de passiva vermeldt de balans behalve de kapitaalrekening en cte vaste en Lijdelijke geldleeningen o.a. nog een reserverekening, be staande uit de bij de bedrijven of instellingen aanwezige reserves. Dan zijn op de balans nog in debet en credit opgenomen, eenerzijds de voorschotten ver strekt aan de verschillende vereenigingc-n welke werkzaam zijn in het belang der volkshuis vesting en de aan particulieren verstrekte hy pothecaire credieten en anderzijds de schuld aan het Rijk wegens de daarvoor verstrekte gelden. Hierdoor wordt een overzicht verkregen van de verplichtingen van eerstgenoemden tegenover de Gemeente en van die der Gemeente tegenover het Rijk. Ook worden in den geleidebrief eènige be schouwingen gewijd aan den financieelen toe stand der Gemeente. Hieromtrent wordt gezegd De kapitaalrekening bedraagt 1.458.352,41 en de reserve 3.768.301,41 7S af wegens beschikking over het fonds voor bijzondere doel einden ten behoeve van den dienst 1924 89.975,73 - 3.678.325.687s 5.136.678,097, Dit bedrag moet nog worden verhoogd met de overwaaide der gronden van het Grond bedrijf bove"h de boekwaarde. 'Dit cijfer kan evenwel slechts eens in de vijf jaren worden be paald n.l. wanneer een algemeene taxatie dier gronden heeft plaats gehad. In dat opzicht kan dus de financieele toe stand der Gemeente alleszins bevredigend worden genoemd. Men zij Uierbij echter indachtig dat bovenstaande beschouwingen alleen betrekking hebben op den financieelen toestand der Ge meente ten opzichte van hare bezittingen en schulden, m. a. woorden, ten opzichte van haar zuiver vermogen. Daarmede kan evenwel haar credietwaardig- heid worden aangetoond. Geheel anders staat, het met hare gewone in- komslen en uilgaven. In dit opzicht is de toestand waarin de Gemeente verkeert minder gunstig. Het evenwicht kan hier de laatste jaren slechts verkregen worden door buitengewone maatrege len, als het aanspreken van eenige reserves enz. en dan nog moest aan de ingezetenen een te hoogc belastingdruk worden opgelegd. En de moeilijkheid om hierin verbetering te brengen bestaat vooral hierin, dat het totaal bedrag der gewone uitgaven voor een gemeente als Schiedam niet te hoog is. Schiedam behoort tot de Gemeen ten van eenige beteekenis, waar de uitgaven per hoofd der bevolking het laagst zijn. De slechte toestand is dan ook in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat het totaal bedrag van het belast baar inkomen mede in verband met de heer- scliende werkloosheid in de laatste jaren te laag was en dientengevolge het heffingspercen tage te hoog moest worden opgevoerd, om de uitgaven te kunnen dekken. Gemeentehegrooting 1JJ25. In een nota van wijziging op de gerneente-be- grooting 1925 stellen B. en W. o.rin. voor 't Rot- terdainsch Nieuwsblad gelijke rechten als de plaatselijke bladen, ten opzichte van kennis gevingen en advertentiën te geven, waarvoor een bedrag van 250 is uitgetrokken. De „Voor waarts" werden deze rechten 't vorig jaar reeds verleend. Voorts vragen B. en W. 1000 crediet voor 't aanschaffen van een schuimbluschwagen (v.d. Foarmite Eirefoarn Co) en 500 voor een motorrijwiel bij den dienst der politie. Utile-Dnlei. Gaarne Verwijzen we naar de advertentie van Utile-Dulci in dit nummer, vermeldend de uit voering op Vrijdagavond a.s. in „Musis'. Buurleoinite Hoogstraat. Wij herinneren betrokkenen aan de vergade ring der Hoogstraatbewoners, die hedenavond half negen* in maison v.d. Heyden gehouden wordt. Verloting U.K. Volksbond. De trekking der prijzen van de verloting zal niet op a.s. Woensdag 12 Nov. des namiddags 2 uren, maar des avonds half acht geschieden. De lijsten der prijzen zullen 5 cents verkrijg baar zijn vanaf Donderdagmiddag 12 uren in het Bondsgebouw. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkan toor Schiedam en zijne bij- en hulppostkantoren over de maand October 1924. Aan bovengenoemde kantoren werd in de loop der maand, op Spaarbankboekjes ingelegd 20.549.47, en terugbetaald f 30.049.52. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 9500.05. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 47. Katholiek Streven. Voor beide afdeelingen is a.s. Woensdagavond geen vergadering. Volksbadhuis. In de week van 28 November werden ge nomen 435 baden, lste klasse kuipbaden 31, regenbaden 56. 2de klasse kuipbaden 42, regenbaden 288. Kinderbaden 18. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur cein tuur, broche, kinclerarmband, damesparapluie, redicule, postduif, zilveren kinderarmband, Ieder hondenhalsband, breiwerk (groene trui), dames handschoen. -Bij vinders Zilverbon 2,50, H. J. Ilersbach, Rottefd. Dijk 126, led. mudzak, B. v. d. Most, V. Beverenstr. 12a., kinderportemonnai met ink., C. W. Hoogeveem, Eendrachtstraat ISa bril in koker, Eibers, Warande 222a rijwielbel.- plaut.je, J. J. IJzendoorn, Rotterd. Dijk 1.82. portemonnaie met enkele centen en 2 sleutels; A. Duiinel, Kreupelstraat 23; broche, J. W, Aalcen, Otterbuurt 5rijwielbel.-plaatje, G. Grims, Grofhaan 51 zakmesje, Zwartjes, 2e Tuinsingel 20, pantoffel, G. Kins, Heeren straat 25/15, rijwielbel.-plaatje C. v. d. Burgh, Puttcrhoekschestr. 65', vulpenhouder, A. de Graaf, Boschwachter, Sterrebosch sleutel, G. v. Gulik, Havendijk 42a damestaschje met inh., ,1. Marlens, Brugmanstraat 21; hond, Gem. Reiniging hond, L. v. Dijk, Lange Achterweg 51 ceintuur., M. Smit, Achter de teerstoof 6 5 postbriefkaarten ii 7l/2 cent, Appeldoorn, Hoogstraat 125 balk, A. v. d. Graaf, Parallel weg 232b. kop. dop van patentas, W. Straat man, Stephensonstraat 27 hangslot, Hagestcijn, Dwarsstraat 60/2 Legitirnatiekaart, F. v. Haaf- ten, Zwaansteeg 8 herdershond, D. de Ranitz, Tuinlaan 96 blauw kindermanteltje, G. Sterren burg!), Munnikenbuurt, 3sleutel, T. Polet, Hagaslraat. 9 jachthond, C. Verkade, Hoog straat. 90 montuur met glas van rijwiel, Knotte, Bommelschestr. 27 hond, B. Onderdelinden, Havendijk 68beenen armband, G. Schuur- mans, Buitenhavenweg 76/4 damesceintuur, Wed. Verbeek, Fabrntraat 62b. dwerg pincher. A. Bornet, West Frankel. straat 71b gouden ring, W. v. d. Heijden, Singel 184/15. Winkelweek (26 Nov.3 Dec.) De Permanente commissie voor den midden stand bericht ons, dat de winkelweek welke gehouden zal worden van 26 November lot 3 December 1924 met den daaraan verbonden raad selwedstrijd voor en door de burgerij een groot- succes belooft te worden. Het Comité is over het aantal der deelnemende winkeliers (de grootste winkeliers in alle bran ches doen aan de winkelweek en wedstrijd mee en stellen dus cadeaux voor de burgerij beschik baar) zeer tevreden doch niet voldaan. Laat elke winkelier toch goed begrijpen, dat nu de gelegenheid geboden wordt aan deze ge meenschappelijke reclame deel te nemen, het vanzelf spreekt dat alle winkeliers voor dezen wedstrijd moeten inschrijven. Het comité houdt daarvoor de inschrijvng geopend tot Zaterdag a.s. 15 November 1924 en vertrouwt dat die winkeliers die nog geen in- schrijvingsbiljet hebben ingezonden, dat alsnog zullen doen, alsmede de gesloten enveloppe, inhoudende het cadeau voor de burgerij, aan het adres van het secretariaat, firma S. Hijman, Hoogstraat 55, In de commissie voor het in 1925 te houden examen voor het ambt van commies "bij 's Rijksbelastingen is o.m. be noemd, de heer E.G. v.d. Bovenkamp, alhier. Te Leiden slaagde gister voor het doctoraal-examen in de geneeskunde, de heer S. P. B. Martens, van hier. V en n a d e e 1 e van den a a n n e rn e r •J. K. te Vlaardingen, zijn van het terrein bij de in aanbouw zijnde woningen aan de Wattstraat alhier, 2 eikenhouten dorpels en 6 nieuwe plan ken gestolen de waarde bedraagt ongeveer 35. De politie doet onderzoek. UIT ROTTERDAM. Ilavenarbeidersstaking. Gistermorgen is in,,de haven alhier een wilde staking ingebroken als protest tegen het nieuwe collectieve contract. Een aantal losse arbeiders op de linkerMaasoever weigerde zich aan de kan tore van de Scheepvaartvereeniging „Zuid" te laten aannemen. Weldra nam het conflict in om vang toe, zoodat spoedig bijna overal het werk op de linker-Maasöever stil lag. Alleen de vaste ar beiders van de Holland-Amerika Lijn, Rotter- damsche Lloyd en enkele andere groote maat schappijen zijn aan het werk gebleven. In de loop van den morgen breidde de staking zich ook tot de rechter Maasoever uit. Ook daar legde een aantal losse arbeiders het werk neer.Het aantal stakers was hier echter belang rijk minder dan aan de overzijde. Het totaal aantal stakers wordt op 3 4000 geschat. De organisaties hebben de leiding van het convlict omdat 't een wilde staking is, niet op zich genomen. Moordaanslag. Ongeveer een maand geleden ontliep de 34-jarige juffrouw I. M. R de echtelijke wo ning in de Kerkstraat te Poortugaal wegens onaangenaamheden met haar 35-jarigen man J. H. M„ verpleger in Maasoord. De vrouw werd werkster in een modemagazijn aan de Leuve- haven te Rotterdam. Gisteravond omstreeks 6 uur ontmoetten de twee elkaar op den "hol der Westewagenstraat. Zij was op weg naar huis. Plotseling werd ze door M., die haar achterop liep, gegrepen en met een groot dolkmes drie maal gestoken in de borst bij het hart, in den buik en in den hals. De vrouw trachtte te ont komen in een winkel, doch vóór ze dien bereikt had, haalde haar man haar in en gaf haar nog een steek in het hoofd. Toen zakte ze op den stoep van den winkel ineen en verloor het be wustzijn. Ze is naar het ziekenhuis gebracht, waar men haar toestand zorgwekkend bevond. Er is haar nog geen verhoor kunnen worden afgenomen. M„ die vermoedelijk heeft gehandeld uit jaloezie, was gevlucht, doch is nog in de Weste- Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper is De Gruyter's hoogfijnc Melange, slechts 85 ets. per pond. Plantenboter slechts 60 ets. per pond. Alléén in De Gruyter's winkels 2877 10 is een genot dat aan velen onbekend is. Wie echter in het bezit is van een koker Mijnhardt's ZenmvtahlcUeu kan steeds verzekerd zijn een rustigen nacht door te brengen. Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 3178 7 wagenstraat gegrepen en aan de politie over gegeven. Diefstallen. De loopknecht J. v. H. en de bakkersknecht F. M. G„ die de vorige week zijn aangehouden in verband met het stelen van een miskelk en de priestersuitrusting van een zendeling, die van hier naar Oeganda is vertrokken, bevinden zich thans op het hoofdbureau van politie in arrest eenige helers eveneens. Daar zijn een groot, aantal door hen gepleegde diefstallen tot klaarheid gekomen. Vrijwel alle diestallen zijn op klaarlichten clag gepleegd, na insluiping. Het zijn cr ongeveer 225. UIT DELFT. De geschorste professor. Het curatorium der Technische Hoogeschool heeft, gelijk gemeld, op grond van art. 60 der H.O.-wet prof. dr. Schuh geschorst voor een maand als hoogleeraar aan deze hoogeschool. Bedoeld artikel luidt Maken hoogleeraren, lectoren of beambten bij de T.H., zich aan plichtsverzuim of wangedrag schuldig, dan nemen curatoren de vereischte maatregelen-van spoedeischenden aard, waaron der schorsing ten hoogste voor 6 weken, en doen aan onzen minister van O.K. en W. de noodige voorstellen zelfs tot ontslag." (Buiten venuitwooidelijklieid der Redactie) py- Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Zeer geachte Redactie, U zoudt mij ten zeerste verplichten, indien ik op het verslag van mijn lezing, voorkomende, in Uw nummer van Vrijdag 7 Nov. een paar op merkingen zou mogen plaatsen, omdat eenige punten uit het overigens zeer goede verslag misschien tot verkeerde opvattingen aanlei ding zouden kunnen geven. De openbare handelsschool, tjians lit. econ. school, met den nadruk op economisch (ILB.S. met gewijzigd leerplan) te Amsterdam is een 5 j. cursus, waarin gedurende de eerste drie jaren geen onderwijs wordt gegeven in economie, han delsrecht, staatsinrichting, warenkennis, han delskennis, handelsrekenen en boekhouden (be halve één uur enkel boekhouden in de 3e klas), maar wel in wiskunde (16 uren), Nederlandsch (10 uren), Fransch (12 uren), Hoogduitsch (11 ui-en), Engelsch (8 uren), natuurkunde (5 uren), enz. Het onderwijs in dezen onderbouw is in geen enkel opzicht handels-technisch, maar uitsluitend algemeen ontwikkeld. Met dezen onderbouw tot basis, die volgens onze meening meer dan noodig is en dus niet verkort kan wor den, begint dan het onderwijs in economie in de 4e klasse (2 uur), voortgezet in de 5e klasse (2 uur) recht met resp. 1 en 1 uur, staatsinrichting 1 en 1 uur, boekhouden 3 en 2 uur, handelsrekenen 2 en 2 uur (met in iedere klas nag' 1 uur wiskunde) scheikunde 2 en 2 uur, warenkennis 1 en 1 uur, economische geschiedenis en aardrijkskunde resp. 1 en 2 uur en 2 en 2 uur, handelscorrespon dentie in ieder der vreemde talen 1 en 1 uur (voor Nederlandsch in iedere klas een half uur). Dit onderwijs kan, in verband met den daaraan voor afgegaan onderbouw en met den ouderen leeftijd der leerlingen beter tot zijn recht komen, wat zijn belang voor de algemeene vorming betreft, dan op jongeren leeftijd. Aan taal cn letterkunde worden in de 4e en 5e klassen nog besteed 6 uur Ned., 9 uur Fransch, 8 uur Hoogduitsch en 8 uur Engelsch, terwijl bij boekhouden, o.a. bij de naamlooze vennootschappen, nog daarmee in verband staande bedrijfshuishoudkundige be grippen worden aangebracht, evenals bij handels rekenen begrippen van handelskennis, waarvoor in de 5e klasse nog een extra-uur voor organisa tie en techniek van den handel is uitgetrokken. Zoo is dit economisch georientèerd onderwijs wel anders dan dat van de H.B.S. 5 en van het Gymnasium, maar niet minder, integendeel ge lijkwaardig voor de algemeene vorming, terwijl het gelijkelijk kan dienen voor eindonderwijs en tot grondslag voor verdere academische studie o.a. in de moderne talen en in do. rechten, met aanvullingsexamen Latijn, zooals het reeds in het lyceum-ontwerp was geregeld. Amsterdam heeft naa^t zijne in lit. econ. scho len omgezette hoogére handelsscholen tot dusver nog geen behoefte gevoeld aan het oprichten van lil. econ. afdeelingen (ian zijn vier hoogere burgerscholen met 5 j. c. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend Mr. M. Spaander. Geachte Redactie, Met groote belangstelling las ik in Uw blad van gisteravond het commentaar van den heer Van Gelder op de lezing van Mr. Dr. Spaander over de H.B.S. met gewijzigd leerplan. Ongetwijfeld zijn daardoor enkele punten van de gedachtenwisseling, volgens op de lezing, in een helderder licht komen te staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2