DAGBLAD WOOD SCHIEDAM EJV OMSTREKEN. FEUILLETON. 47ste Jaargang, Woensdag 12 Nnveniber 1924. No, 14097 BureauKOEMARKT 4. Teleloon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkberieht 10 ets. Adrertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. tiratis-Ougevalleïiverzekeriag i 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Hoil. Algem. Verz.bank Schiedam tegen 6 stemmen opnieuw als bondskanse- Bij ol krachtens weUen of verordeningen voor geschreven en andere offleieels af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 6Novemberl924VER- GUNNING VERLEEND aan D. J. HOFHUIS, tot oprichting van een koper- en metaalgieterij in het pand Keetsteeg 1 kadaster Sectie C. No. 451, met 2 electromotoren van resp. 2 en 1 P.K., drijvende een amarilslijpsteen, een draaibank en een ventilator. Schiedam, 12 November 1924. Ingekomen is een verzoek van de Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN te Rotterdam omvergunning' tot op richting van een autoban'den-snijinrichting in het pand Lange Nieuwstraat 15, kadaster Sectie L. Nos, 584 en 1858, met 9 electromotoren van totaal 21V2 P-K., drijvende 4 zaagmachines, 1 snij- 1 vijl-, 1 stans-, 1 canvastrek- en 1 hiel- machine. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 26 November a.s., des v.m. ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen Vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tol beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn, die niet overeenkomstig artikel 7 dier wet voor het Gemeentegestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde bun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 12 November 1924. Buitenl&ndsfli Nieuws, BALDWIN'S POLITIEK. Ter eere van den nieuwen burgemeester der Londensche City, die overdag door eeu ge- bruikelijken Lord Mayor's Show werd ingehul digd, werd gisteravond in Guildhall het jaar- lijksch banket gehouden waar de voornaamste tafelrede werd uitgesproken door den nieuwen premier Stanley Baldwin. Naar hij zeide, bewees de uitslag van de jong ste verkiezingen, dat het, land niet langer een minderheidsregeering wenschte, maar de voor keur gaf aan een nationale regeering, die op den wil van de meerderheid der bevolking be rust. De nieuwe regeering zal volstrekt niet reactionnair optreden. Aangezien spreker pas het bewind overneemt en nog geen tijd heeft gehad met zijn collega's over verschillende problemen te beraadslagen, is het moeilijk voor hem-thans reeds een voorloopig overzicht van de regeeringspolitiek te geven, maar hij kon wel reeds zeggen, dat. in de buitenlandsche politiek de regeering zou streven naar stabiliteit en con tinuïteit, met handhaving van alle vredes verdragen. Op de basis daarvan zullen goede betrekkingen met andere landen gehandhaafd blijven. Dat deze politiek niet een van stilstand zal zijn, blijkt uit de stappen door de vorige, conservatieve regeering genomen, welke hebben geleid Lot het Dawes-plan en tot de daarop volgende Londensche conferentie, welke onder de bekwame leiding van MacDonald zoo voor spoedig slaagde. De bijzondere beteelcenis van De avonturen van Kristen Blok. 9 Na heftigen tegenstand werd hij overweldigd en geboeid. De menschen stroomden van alle kanten toe om hem te zien. Velen gilden en maak ten een kruis toen zij zijn wild en woest, gelaat zagen. Eenigen wilden met geweld vooruitdrin gen om hem te bevrijden, en onder hen bevond zich de oude meester Falk. Vergeefs riep Blok dat het slechts een dolle grap was, maar dat hij ernstige aanklachten tegen den burgemeester had, niemand kon hem verstaan bij het geroep en geschreeuw van zooveel menschen. Velen hadden hem in de kamerrok van den burgemees ter gezien, dien men hem eerst op den drempel had uitgetrokken. „Waarachtig, hij was gek Jammer van den aardigen, vroolijken snuiter," meende men al gemeen. Zoo snel mogelijk werd hij in den wagen geduwd, door twee politieagenten bewaakteen derde zette zich naast den koetsier en de wagen rolde weg, de stad uit. Het kleine stadje was geheel in rep en roer geraakt over deze ongewone gebeurtenis, waar van ieder, naar hij meende, het fijne wist. de Londensche conferentie was, dat zij Amerika opnieuw in de Europeesche aangelegenheden betrok. Het Londensche protocol is thans op weg naar zijn uitvoering. Dit succes is voor een groot deel aan de samenwerking met de Fran- sche regeering te danken. Herriot kan er op reke nen, dat de Britsche regeering zal voortgaan hein practisch en consequent te steunen. De Londensche overeenkomst stelt Duitsch- land in staat een factor van vrede en stabili teit te worden, maar het resultaat van die overeenkomst zal van Duitschland zelf afhan gen. Spreker vertrouwde, dat het einde van de Duitsche ontwapening -niet onbehoorlijk vertraagd zal worden. Ook hoopt de Britsche regeering, dat Duitschlands toetreding tot den Volkenbond niet veel langer uitgesteld zal worden. De Volkenbond heeft zijn nul in ver schillende zaken bewezen. Wij houden Vast aan gesloten verdragen, zei Baldwin en wij verwachten, dat Turkije het ook zal doen. Als er verschillen rijzen over de uitlegging' van verdragsbepalingen, is de Britsche regeering bereid, ze door den Volken bond te laten uitmaken. In zake de jongste beroeringen in Arabië handhaaft ook de nieuwe regeering de politiek van onzijdigheid. De nieuwe regeering moet zich nog beraden over haar houding ten opzichte van Egypte en Rusland. Ook het arbitrage-protocol zal door haar nog moeten worden onderzocht. Omtrent den ern- stigen toestand in China zal de regeering, zoodra mogelijk, in overleg met andere mogendheden plegen. Wat de rijkszaken betreft zal de regeering het besluit door de rijksoonferentie genomen ten gunste van de uitbreiding der voorkeurs rechten opnieuw in overweging nemen. Gisteravond werden nog 26 ministerieele benoemingen aangekondigd. Daartoe behooren slechts drie leden van het Hoogerhuis, Al de andere benoemden zijn leden van het Lagerhuis. Al deze functionarissen bekleedden in het vorige •ministerie-Baldwin dezelfde posten. Overeenkomstig de verwachting volgde Bald win het voorbeeld van MacDonald, door ook in zijn ministerie een vrouw op te nemen. De Schotsche hertogin van Atholl, een der drie vrouwelijke Lagerhuisleden, kreeg n.l. den post van parlementair secretaresse van Onder wijs. DUITSCHLAND. Donderdag beginnen te Berlijn de onderhan delingen Lusschen het centrum en de Beiersche volkspartij over een eventueel compromis bij de aanstaande verkiezingen. Het centrum zal bij de onderhandelingen vertegenwoordigd zijn door rijkskanselier Marx en door Hoefle, den rijks minister van posterijen, die verleden Zondag te München een voorafgaande bespreking met lei ders van het Beiersche centrum heeft gevoerd. De leider van de delegatie der Beiersche volks partij is Leicht, de voorzitter van de fractie in den Rijksdag. DE SPOORWEGSTAKING IN OOSTENRIJK. Na een korte zitting gister van den Nationalen Raad, waarin de voorzitter mededeeling deed van het aftreden van liet kabinet-Seipel, werd de zitting tot Donderdag verdaagd. Verder had gister een zitting plaats van de hoofdcommissie van den Raad. Op voorstel van de christelijk-socialen werd daarin Seipel „De burgemeester," geloofde men algemeen, „is door den. krankzinnige voor een baby aan gezien en in slaap gezongen als een kind. De raadsheer werd toen in dien toestand door het venster in de gevangenis gebracht. Daar echter deze gevangeniscel geen enkel venster had, na men de meeslen aan, dat hij door het dak naar binnen getransporteerd was. Maar allen waren het er over eens,dat er geen gezond lid meer aan den burgemeester te vinden was en dut hij boven dien een massa papieren en rekeningen kwijtge raakt was, welke de gek voor pastei had aange zien. Nu lag de burgemeester op sterven, ten gevolge van den doorstanen schrik. Den volgenden dag zag men den edelachtbaren heer weer en hij zag er even goed uit als anders. Van Kristen Blok hoorde men eerst weken latei- dat men hem in een gekkenhuis in Sleeswijk ge voerd had, waar hij aanstonds een bewijs van zijn waanzin geleverd had, door den arts en de twee opzichters een geducht pak slaag te geven. Hij werd nu ook met groote gestrengheid be handeld en noest dag en nacht, in een dwangbuis gehouden worden. Het ongeluk dat den jongen, talentvollen man getroffen had, werd door de ineesten zeer betreurd, maar niemand was troosteloozer en bedroefder dan de oude meester Falk en zijn met lier voorgedragen. Seipel bracht dank voor dit bewijs van ver trouwen en verklaarde, dat hij slechts dan weer in staat zal zijn, een lijst van nieuwe ministers op te stellenals hij het resultaat van de nieuwe onderhandelingen met de leiders van het spoor wegpersoneel zal kunnen overzien. Slechts voor het geval dat een eventueel vergelijk met het spoorwegpersoneel en de daaruit voortkomende meerdere kosten noch het saneeringswerk van Oostenrijk in gevaar zouden brengen, noch de doorvoering daarvan zouden vertragen, ver klaarde Seipel zich bereid opnieuw de regeering te aanvaarden. Hij hoopte evenwel, uiterlijk Donderdag zijn beslissing aan het parlement te kunnen mededeelen. In den toestand der staking is intusschen een zoodanige ontspanning ingetreden dat de hoop gewettigd is, dat de staking eerlang tot het verleden zal behooren. Na de onderhandelingen Lusschen den president der spoorwegen Günther en het stakingscomité werd medegedeeld, dat de voorstellen tot opheffing van liet hangende geschil heden aan de vertegenwoordigers van de vakvereenigingen zullen worden voorgelegd. Bij de gevoerde onderhandelingen is over eenstemming verkregen ten aanzien van een vergelijk waarbij niet een duurtetoeslag ineens doch een blijvende regeling van de Iconen van het pei'soneel wordt verkregen. Door de ver tegenwoordigers van het personeel wordt de hoop gekoesterd, dat dit voorstel door de heden te houden vergadering der vakvereenigingen zal worden aangenomen en dat daardoor de staking dan spoedig zal zijn geëindigd. Men rekent erop, dat heden om middernacht het spoorwegverkeer in vollen omvang zal zijn her vat. MEXICO EN ENGELAND. Naar officieus verklaard wordt, zijn voorbe reidende stappen ondernomen ten einde te geraken tot een hervatting der diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië. Mexico is steeds bereid alle Lusschen beide landen hangende kwesties te bespreken. ROEMENIE. Uit Klausenburg wordt gemeld, dat ten ge volge van het optreden der nationalistische studenten de verscherpte «staat van beleg over de stad is afgekondigd. De politie te Boekarest heeft een zwarte lijst van de nationalisten in beslag genomen, waarop de namen voorkomen van lien, die door de nationalisten ter dood waren veroordeeld. HONGARIJE. De politie te Boedapest heeft ontdekt, dat communistische organisaties een aanslag op den rijksbestuurder Horthy beramen. In ver band hiermede zijn drie personen gearresteerd. Een der leiders der samenzwering bevindt zich echter buiten Hongarije. DE TDESTAND IN CHINA. Woe Pei-l'oe is van Tsje-i'oe in zuidelijke rich ting weggevaren. Men vermoedt, dat het in zijn bedoeling ligt aan de Kiao-Tsjow baai te landen, teneinde vandaar over de Langhai spoor weg Loyang te bereiken. Tsjang Tso-lin heeft in allerijl vanuit Tientsin troepen naar het zuiden gezonden met order, Hsoetsjowfoe te bezetten en Woe Pei-foe den pas af te snijden. BRAZILIË. Men meent dat de opvarenden van het Bra- ziliaansche slagschip „Sao Paulo" dat met re- dochter. De oude legde er een eed op af dat Kristen Blok bij zijn volle verstand was, maar dat de burgemeester hem naar een krankzinni gengesticht had gezonden juist om hem krank zinnig te maken of minstens om te bereiken dat men hem voor een idioot aanzag, teneinde hier achter zijn eigen schande, zijn eigen schurken streken, waarvoor Kristen Blok het bewijs kon leveren, te bedekken. Daarover uitte de oude man zich het heftigst tegenover zijn dochter en een enkelen Vertrouwden vriend, voorzichtiger was hij in tegenwoordigheid van andere getuigen. Toen het gerucht toch in de stad rondging over de oneerlijkheid Van den raadsheer, sloegen de ineesten daar geen geloof aan en spoedig heette het. een kwaadaardige leugen en laster van de vijanden van den burgemeester. II. Bijna een geheel jaar was Verloopen. Het was- op een half donkeren avond in Augustus. De maan had zich achter een zwaren regenwolk verborgen. Een cabriolet rolde langs den straat weg, welke van het kleine provinciestadje G. naar eenige dorpen en een groot landgoed voerde. In de cabriolet zat een jonge man, die in een volutionnaire troepen bemand, te Monte Video is aangekomen, van plan zijn te landen en samen werking te zoeken met de duizenden Braziliaan- sche vluchtelingen in Urugay. De kruiser „Minasgeraes", die de „Sao Paulo" vervolgde, is eveneens daar aangekomen. De muiters van de „Sao Paulo" zijn aan land gegaan. Het trouw gebleven deel der beman ning is aan boord gebleven. Het Braziliaansche gezantschap heeft bezit genomen van het schip. ALLERLEI. Uil Berlijn. Een staking hij de Bcrlijnsche Hoch- und Untergrundbahn is gister begonnen. De directie heeft een schrijven tot de sta kers gericht, waarin wordt geëischt, dat zij heden het werk zullen hervatten, op straffe van ontslag. Uit Parijs Gisteren heeft de Duitsche gezant Von Hoesch een bezoek gebracht aan Herriot, waarbij ook tegenwoordig waren de Fransche minister van Handel en de leider der Duitsche Handelsdelegatie. Bij dit bezoek is de kwestie van 't Fransch-Duitsche handels verdrag besproken en die van de Duitsch- Geallieerde commissie voor de leveringen in natüra in verband met het protocol van Londen. Ook de arrestatie van den Duitschen generaal Von Nathusius beeft een onderwerp der be sprekingen uitgemaakt. Uit Tokio Een ambtenaar van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft mede gedeeld, dat Japan officieus met den Duitschen gezant onderhandelt over een handelsovereen komst op de basis 'van de meestbegunstigde natie, ten einde de voor-oorlogsche betrekkingen tusschen Japan en Duitschland te herstellen. Uit Melbourne De leider van de boeren partij in het staatsparlement van Victoria heeft een motie van wantrouwen ingediend tegen de Labour-regeering, welke vrij zeker met steun van de andere fracties zal worden aangenomen. Uit Berlijn Volgens een officieel bericht van liet agentschap voor den Hedsjas heeft koning Ali het voornemen tot een nieuw offen sief over te gaan om Mekka te heroveren. Uit Londen. Men verneemt, dat er Vrijdag een vergadering heeft plaats gehad van het da- gelijksch bestuur der Engelsche arbeiderspartij en dat daarin harde noten zijn gekraakt over het beleid van MacDonald, wien men verwijt, dat hij de verkiezing heeft doorgedreven zonder eeni ge tactische redenen. Naar het heet is MacDo- nald's gezondheid ernstig geschokt, zoowel door zijn werk als premier, als door de jongste ver kiezingscampagne. Men meldt, dat hij een lang durige reis wenscht te ondernemen, en dat het doel dier reis Zuid-Amerika zal zijn. BlDneiiland, De vliegtocht Nederland - Indië. De heer Van der Hoop seint aan Aneta uit Amballa Wij zijn hier behouden aangekomen. Wij gaan Woensdag-vérder en hebben dan het slechtste deel van de route. (De vliegers hebben dus werkelijk weer twee étappes op één dag volbracht. Red.) M wy.De heer Van der Hoop seint uit Amballa nader aan het Haagsche Anetakantoor VWij blijven een dag hier om den motor na te zien, voordat wij aan de slechtste etappe naar Alahabad beginnen' Eerste Kamer. H§De leden van de Eerste Kamer zijn ter her vatting der werkzaamheden in openbare ver- bruinen reismantel gehuld was, de muts diep in de oogen getrokken. Hij scheen zoo diep in ge dachten verzonken, dat hij een voetganger zelfs niet gewaar werd, die op het pad tusschen de sloot en het wagenspoor wandelde en groot ge vaar liep overreden te worden, wilde hij niet in de diepe sloot springen. Op het oogenblik dat de cabriolet den wandelaar bereikt had, vloog het lichte wagentje plotseling opzij en de heer die het paard mende lag middon op den weg, met de teugels in de hand, terwijl het paard stil bleef staan en den kop schichtig naar achteren wendde. De jongeman scheen nog niet geheel uit zijn gedachten wakker geschrikt, te zijn. „Emilie", was het eenige woord, dat over zijn lippen kwam, terwijl hij liggen bleef, zander aanstalten te maken om op te staan. „Veroorlooft u mij, u te vragen, of bet uw bedoeling is bier te blijven liggen", vroeg opeens een diepe basstem Tegelijk beurden hem een paar sterke handen op. Het was een krachtige, i'orschc jonkman, gekleed in een afgedragen blau wen kiel, met een ransel op den rug en een groote knots in de hand. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1