DMGBLMD VOOR SCHIEDAMEN FEUILLETON. Voor Uw succes De avonturen van Kristen Blok. WYBEUT 47ste Jaargang. Donderdag 13 November 1924. No. 14U9Ö BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolI. Algem. Verz.bank Schiedam Bniteniandseh Nieuws, STAKING IN OOSTENRIJK GEËINDIGD. Uit Weenen verluidt Na vijf dagen te hebben geduurd is gister de staking van het spoorweg personeel geëindigd. Gisteravond had een con ferentie plaats tusschen de afgevaardigden van de drie organisaties van het personeel en de vertegenwoordigers der spoorwegdirectie. Na ruggespraak van de Vertegenwoordigers der vakvereenigingen met hun organisaties, werd tot hervatting van het verkeer op gister besloten. Door de getroffen regeling is het uitzicht op het invoeren van een definitieve loonregeling geopend, welke niet z.al worden beinvloed door het duurtebeginsel, zoodat in de toekomst een stijging van het indexcijfer van den levens standaard niet meer in aanmerking komt. De nieuwe loonregeling zal op 1 Jan. 1925 in werking treden. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. De „Bohemia" verneemt, dat de Duitsche vraag omtrent de toewijzing van een permanen ten zetel in den Volkenbondsraad reeds bevesti gend beantwoord is door Engeland, Frankrijk, Italië, België en Uruguay. Cechoslovakije sluit zich daarbij nog deze week aan. Men gelooft, dat Duitschland zijn formeel toelatingsv erzoek zal indienen op de vergade ring, die de Bond in December te Rome zal houden. BELGIE. De Belgische kamer heeft gistermiddag een lang exposé door den minister van Buitenland- sche Zaken, Hymans, aangehoord van de Lon- densche conferentie en de Septemberzitting van den Volkenbond. „Ik wil," aldus minister Hymans, „nog twee in het protocol vastgelegde ideeën duidelijk naar vóreri brengen, welke inderdaad een po sitieve en practische vooruitgang beteekenen en serieuze waarborgen aanbieden. Allereerst noem ik de instelling van gedemilitariseerde zones, welke ware vredeseilandjes zullen zijn, die aan de conLróle van den Volkenbond kunnen worden onderworpen. De tweede idee is die der regionale verdragen, waardoor naburige of niet ver van elkaar ver wijderde staten in de gelegenheid zullen zijn om onderling van te voren de militaire hulp vast te stellen, welke zij elkaar in geval van een aan val wederkeerig zullen verleenen. Ik zie in deze regionale overeenkomsten, onder de contröle van den Volkenbond, een der meest doeltreffende en practische middelen ter bescherming en beveiliging. Een verdrag tusschen Frankrijk, Engeland en België, zou aldus komen te staan binnen het kader van den Volkenbond. België heeft een defensief verdrag met Frank rijk gesloten. Het dient ook nog een defensief verdrag met Engeland te sluiten. Het ziet hierin den zekersten waarborg voor de veiligheid het evenwicht tusschen de staten en voor den vrede. ENGELAND. Het nieuwe Britsche kabinet is gister in Downing Street bijeengekomen in een eerste samenkomst., welke door alle 21 leden werd bijge woond en bijna 2 uur duurde. HONGARIJE. De crisis bij de Hongaarsche staatsspoor wegen is na langen tijd van onderhandelen door een besluit van den ministerraad opgelost. Aan de spoorwegen wordt als bedrijfskapi taal een bedrag van 200 milliard gegeven. De spoorwegen zullen naar Oostenrijksch voor beeld tot een zelfstandigen tak van bedrijf ge maakt worden, welke in de toekomst uit eigen inkomsten zijn onkosten moet kunnen dekken. ITALIË. Gister is de ltaliaansche Kamer geopend. Het Huis had door de afwezigheid van de oppositie een vreemd aanzien. Er waren ternauwernood een 250 afgevaardigden bij eendie een lusteJoo- zen indruk maakten. DE STRIJD IN MAROKKO. De Spaansche troepen hebben in de omgeving van de stellingen van Wad Lau een sterke macht opstandelingen aangevallen en verspreid. De rebellen hebben hun stellingen verlaten met achterlating van een vijftiental dooden. De Spanjaarden verloren ongeveer veertig dooden en gewonden. CHINA. De te Tientsin confereerende Chineesclie leiders zijn overeengekomen, dat. Feng's troepen te Peking zich gereed zullen houden, in de rich ting Hankow op te rukken, terwijl Tsjang Tso-lin van zins is, te Tientsin 30.000 man in garnizoen te leggen en eüenveel te Sjanhaikwan. Tientsin, waar Tsjang Tso-Lin de dictator van Mandkjoerije, en Feng Yu-sjang, de Chris ten-generaal en bezetter van Peking, nadat zij de toestand in Noordelijk China meester zijn ge- voorden, over het lot van China zullen beslissen, staat thans in het brandpunt der algemeene belangstelling. Tsjang en Feng trachten beiden Twang Tsji-joei te bewegen, zijn afge zonderd leven te Tientsin op te geven en pre sident van China te worden. Onder een kleine muts kroesde dik, goudbruin haar, dat hem tot op zijn wangen viel, hij droeg een baard die sinds jaren mes noch schaar gezien scheen te hebben. „Nu, hoe gaat het er mee", vroeg hij met een goedmoedige uitdrukking in zijn barsche, zware stem. „Dank u, niet zoo slecht," antwoordde de ei genaar van de cabriolet met een stem die trilde van ingehouden pijn. „Ik begrijp maar niet, hoe dit voorval kon plaats hebben. „Dat is nogal gemakkelijk te begrijpen", meende de voetganger gemelijk. „Ik moest de kar omkeeren, om niet in de sloot gereden te worden." „In 's hemels naam. Daartoe heb ik u door mijn onachtzaamheid gedwongen Ik vraag u duizendmaal om verschooningU heeft zich toch niet bezeerd „O neen, 't was een heel gewoon karweitje, en ik ben er goed afgekomen, maar uw arm hangt vreemd hij zal toch niet gebroken zijn „Ja, ik geloof van wel. Hij doet mij leelijk pijn en hij hangt vreemd, zooals u daar juist al zeide. Daar u zoo goed is, zich over mij te bekommeren, mag ik u dan vragen, of u mij den ALLERLEI. Uit Berlijn Naar de bladen melden houdt het Rijksministerie van Arbeid zich bezig met het maken van een ontwerp Arbeidswet waarbij rekening wordt gehouden met de eischen van de arbeidsregeling van Washington. Bij aan neming van dit ontwerp in het parlement, zal ook de ratificeering van het tractaat van Wash ington behandeld worden. Uit Madrid Uit verscheidene Spaansche provinciesteden worden nog talrijke arrestaties gemeld in verband met de pas gebleken samen zwering. Deze arrestaties blijken voornamelijk voorzorgsmaatregelen te zijn. Overigens is de toestand over geheel Spanje rustig. Uit Marion (Ohio) Mevrouw Harding, de echtgenoote van wijlen president Harding zweeft tusschen leven en dood. Er is weinig hoop op herstel. Uit Melbourne. De Labour-regeling van Victoria is, zooals verwacht werd, in het parle ment verslag. De motie van wantrouwen, dooi den leider der boerenpartij voorgesteld, werd met steun der nationalisten, met 34 tegen 28 stemmen aangenomen. Uit Belgrado. Naar de bladen melden, zijn ernstige onlusten uitgebroken tusschen Monte- negrijnen en Albaniërs. De oorzaak hiervan zou de vermoording van een Monlenegrijnsch dis trictshoofdzijn.Aanbeidë zijden zijn reeds talrijke dooden en gewonden. Joegoslavische troepen wagen weer overeind wil zetten. Spoedig ben ik thuis en dan zal ik mijn knecht wel naar den dokter toe sturen. Ik vraag u wel excuus voor de vele moeite die ik u veroorzaak." „Alle drommels nog toe, mensch Wanneer u uw arm gebroken heeft, is het toch niet aan u zich te verontschuldigen", riep de voetganger heftig, terwijl hij het lichte voertuig weer over eind trok en den eigenaar er van zoo gemakkelijk als ware hij een kind er in tilde. Tegelijkertijd had hij teugels en zweep gegrepen en sprongin den wagen. „U is te goed", meende de gekwetste eige naar, „u doet er mij een grooten dienst mee. Daar ligt mijn goed." Hij wees op een huis met een stroodak, dat eenzaam op den woudzoom voor hen lag. Dan zonk hij bewusteloos op zijn plaats terug. „Hm, den arm gebroken", mompelde de koet sier, zonder den toestand te bemerken waarin zijn buunverkeerde, „en nu wil hij zich met zacht moedigheid en hoofschheid wreken." Een lachen den blik wierp hij op zijn buurman, terwijl hij het paard een zweepslag gaf en hef sneller liet dragen. Door een hefitgen schok van den wagen viel den bewustelooze de muts van het hoofd. De maan was achter de donkere wolken te voor schijn gekomen en wierp een hel licht op het schoone, lijkbleeke gelaat. De wagenbestuurder stiet een verschrikten kreet uit en bracht met is een welluidende stem van groot belang. Ge bruikt daarom vóór het zingen en spreken de verfrisschende 3205 12 zijn naar het terrein van den strijd gedirigeerd om de rust te herstellen. Thomas, de Engelsche oud-minister van koloniën, die Labour-leiding is van den bond van spoorwegpersoneel en als zoodanig grooten in vloed heeft op arbeiderskringen, heeft in een rede in de bijeenkomst van den werkgevers- en werknemersbond zich krachtig uitgesproken te gen het beginsel van den klassenstrijd. Binnenland. Mgr. lleylen en Mgr. Gallier. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Z. D. H. den Bisschop van Namen, Mgr. Th. L. Heylen, bij gelegenheid van diens zilveren bisschopsjubilé benoemd tot eere-kanunnik van liet kathedrale kapittel van Haarlem, als blijk van groote dankbaarheid voor de zeer groote verdiénsten van Mgr. Heylen voor het zeven en twintigste Internationaal Eucharistisch Congres te Amsterdam. Mgr. Heylen berichtte dezer dagen aan Mgr. Gallier, dat Z. D. II. deze onderscheiding met groote vreugde heeft aanvaard, en deelde tevens mede, dat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, is benoemd tol eere-kanunnik van het kathedrale kapittel van Namen, uit waardeering voor ondervonden vriendschap. De Vlootwet in Indie aangenomen. Een door het persbureau Aneta ofitvangen telegram uit Indië meldt, dat de Vlootwet door den Volksraad met drie en twintig- tegen een en twintig stemmen is aangenomen. Het advies van den Volksraad zal dus luiden, dat het ontwerp Vlootwet, zooals dit in Indië is aangeboden, door de wetgevende macht in Nederland moet worden aanvaard. Eigen schuld. Toen indertijd onze munt eenigszins in waarde daalde, waren er beleggers die het hoofd ver loren. Zij verkochten hals over kop hun Neder- landsche fondsen, die zij al in de nabije toekomst tot- de waarde van scheurpapier gedaald zagen en kochten Amerikaansche papieren er voor in de plaats, wijl immers de dollar zooveel hooger in koers stond dan de Nederlandsche gulden. Sinsdien echter is de dollar voortdurend in koers gedaald tegenover den gulden juist gisteren stonden zij gelijk en het „Handels blad" constateert dan ook, „dat diegenen, die bij wijze van risicopremie dollarfondsen hebben gekocht, toen de dollar ongeveer 2.70 stond, thans ongeveer acht percent van het bedrag hunner beleggingen verliezen, wat zeker niet tot verdere aankoopen uitlokt. Die beleggers kunnen zich troosten met de gedachte, dat eigen schuld niet vreemd is aan dat verlies. Hadden zij het vaderland niet in den steek gelaten, dan hoefden ze nu n^et te zuchten een ruk het paard tot staan. „Hij is dood?.Een vervelende geschiedenis! Maar zoo erg kan het niet zijn. Hola Kameraad, wat mankeert je? Duizend bommen en grana ten, wat is dat Peter Kaspar in levende lijve voor mij Hé jij, Peter Kaspar! M'n beste Peter Kaspar," riep hij nu, „heb ik je dood ge gooid Wil je nou zoo grappig zijn om hier midden op den straatweg te sterven Wordt wakker, schelm Jij hij". De tranen sprongen hem in de oogen, terwijl hij schimpte en schold om toch maar een teeken van leven van zijn vroegeren kameraad te bespeuren. Daar sloeg de bewustelooze zijn oogen op. „Nu, God zij lof en dank", riep de ruwgebaar- de koetsier uit, „je hebt me den schrik op het lijf gejaagd hoor! Waarvoor dienen toch die kuren van flauw, vallen Maar anders ben je waarlijk de beste van alle gekken die ik gekend heb." Met een wilden zweepslag zette hij het paard weer in galop. „Ik ben de gekke Kristen Blok." vervolgde hij, „en kom zoo juist uit het krank zinnigengesticht. Maar je zult dat ik rijden en ep je naar huis brengen kan De zieke staarde zijn metgezel verschrikt aan, zonder een enkel woord te zeggen, en voort joeg het in galop over den modderigen weg, dal. het slik hem om de ooien spatie. Hij was de bezitter van den zoogenaamden kiemen Beukenhof, de student in de theologie Postcheque- en Girodiensl. De directeur van den Postchèquc- en Giro dienst brengt onder de aandacht a. dat postwissels, postbewijzen, cheques, enz., welke men op postrekening wenscht te doen bijschrijven, niet aan het centraal giro kantoor moeten worden opgezonden, doch dat inzending of inlevering daarvan rechtstreeks aan de betrokken postkantoren behoort plaats fe vinden. (Zie art. 14 van den Gids voor reke ninghouders.) b. Dat alle correspondentie, de uitvoering van den postchèque- en girodienst betreffende, portvrij is. (Zie art. 27 van den Gids voor reke ninghouders.) Dagelijks worden een aantal post stukken ontvangen, welke van frankeerzegels zijn voorzien. He Raad van R. K. Vakcentralen. Naar „De Volkskrant" verneemt, heef het bureau voor de R. K. Vakorganisatie benoemd tot leden-werknemers in den raad van R. K Vakcentralen de heeren A. C. de Bruijn, A. A. van HamersVeld, G. J. Kuiper, J. Th. Nijkamp, G. Roestenberg en J. van Rijzewijk. De vliegtocht NederlandIndie. De heer Van der FIoop seint uit Allahabad aan het Haagsche Aneta-kantoor d.d. 12 dezer Na een goede reis zijn wij hier vlot geland. Alles wel aan boord. Nieuw R.K. Ziekenhuis te Alkmaar. Zooals men zich herinneren zal had onlangs te Alkmaar de aanbesteding plaats van den bouw van een nieuw R.K. Ziekenhuis aldaar waarvoor alleen inschrijvingen van 'Roomsche aannemers werden geaccepteerd. Thans is de bouw opgedragen aan den op één na laagsten inschrijver, den heer Buur te Burgerbrug (N. IJ.), wiens inschrijving luidde mèt zusterge- bouw 819.900 en er zonder 1' 749.000. Zeer waarschijnlijk zullen Üeide gebouwen gelijktij dig worden gesticht. De commissaris der Koningin In Overijsel. Naar de ZwoischeCrivan den commissaris der Koningin in Overijsel verneemt, heeft deze tegen Mei 1925 zijn ontslag gevraagd. Oslo. Het departement van buitenlandsche zaken heeft van de Noorsche regeering de officieele mededeeling ontvangen, dat de naam van de hoofdstad van Noorwegen met ingang van I Januari in plaats van Christiania zal luiden Oslo. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Heffing keur- en slaehtloonen vee en vleeseh. B. en W. schrijven aan den Raad Wij hebben de eer Uwen Raad hierbij aan te bieden ontwerp-verordeningen op de heffing en op de invordering van keur- en slaehtloonen Van vee en vleeseh. Wij kunnen medodeelen, dat de voorgestelde heffing van keurloonen overeenstemt met het advies van de slagersvereenigingen, die in dezen zijn gehoord en wier schrijven wij hierbij over leggen. Met genoegen hebben wij geconstateerd, dat, terwijl vroeger de slagers door voortdurende actie gedaan hebben weten te krijgen, dat, liet keurloon door den toenmalige» Raad werd Lange, die zoo in halfbewnsteloozen toestand, met gebroken arm naar huis gereden werd. De jongeman had een half jaar geleden de universiteit verlaten om een stil, teruggetrokken leven als landbouwer op den Beukenhof te lei den, dien hij gekocht had van een aardig som metje geld, hem door een onverwachte erfenis ten deel gevallen. De schoone ligging van den Beukenhof aan het woud, bij de zee en in de na bijheid van het kleine provinciestadje, had voor hem een dubbele aantrekkingskracht. Het was niet. alleen om te voldoen aan zijn liefde voor de natuur en om te genieten van het stille landle ven, neen, ook een andere innerlijke liefde had hem bewogen hier te komen wonen, een liefde welke dit nieuwe tehuis sierde met al het too- verachtige, geheimzinnige van een romantische fantasie en een dweepend-droomerige liefde. De lente en den zomer had hij er Voorbenut om de akkers in goeden staat te brengen en de lieve woning naar eigen smaak in te richten. Bij zijn veelvuldig bezoek in de kleine stad had hij altijd reden gehad om zich te verheugen liet laate bezoek echter had hem zeer teneer- geslagen. Dit bezoek had hem tot zulke diepe gedachten gebracht, dat hij Kristen Blok bijna in de sloot had gereden, als deze het niet bijtijds voorkomen had. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT mimiiiiiiiiiiiiuiimiiiiimiiiiiiiiHiiiiitiiuiimiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiumiiiuiiiiiii!||| TABLETTEN Groote doozen 65 Cts. mr miMinimumimiiniiim.ciiiiiiiHiiiiiiiimimi!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1