PUROL H Het eeuwfeest der St. Janskerk. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen I en Hu id won dj es yMy werkzaamheden aan de kerk werden door H. M. in oogenschouw genomen. De Koningin-Moeder was Vergezeld van baronesse van Ittersuni. De ziekteverzekering. Nog in dit kalenderjaar kan de indiening van het wetsontwerp' Vetre^enilc 'de ziekteverzeke ring worden tegemoeD'gezieiV; -aldiis deelt de minister van Arbeid in zijn Memorie van Antwoord aan de 'tweede Kamer mede. Een regeling, overeenkomstig het door eenige werkgeversorganisaties verdedigde denkbeeld om de wettelijk verplichte uitkeering bij ziekte te regelen in het Burgerlijk Wetboek, zou inder daad, uit legislatief oogpunt bezien, zeer een voudig zijn. Maar en daarin ligt het voor den minister onoverkomelijk bezwaar bij een zoodanige regeling is van rechtszekerheid geen sprake. Door den werkgever de verplichting op te leggen het risico van de ziekte zijner arbeiders bij een verzekeringsinstelling te verzekeren, zou aan de bezwaren kunnen worden tegemoet gekomen, maar dan zou men toch, zij het door een achterdeur, komen tot een verhouding, welke aan de verplichte verzekering dicht nabij komt. echter met de daaraan verhónden noodzakelijk heid van een in een stelsel der verplichte ver zekering onnoodig en kostbaar toezicht op de behoorlijke naleving door de werkgevers van hun verplichting tot verzekering. Bovendien zou bij verwezenlijking van het bier besproken denkbeeld het gemis aan eenheid in de onderscheidene takken onzer sociale ver zekering en aan onderlinge aansluiting tusschen die takken, welk gemis sinds lang als een ernstig bezwaar wordt gevoeld, nog sterker op den voor grond komen te slaan. Mededeeling uil de R.K. Staatspartij. Bij de bespreking op Vrijdagmiddag gehouden tusschen het Bondsbestuur en het Hoofdbestuur van St. Michael is gebleken, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten om tot overeenstemming tus schen den Algemeenen Bond en St. Michael te komen. Besloten werd dat het ontwerp-reglement van St. Michael aan het Bondsbestuur ter beoordee ling zal worden ingezonden en het overleg daarna zoo spoedig mogelijk zal worden hervat. Do vliegtocht Holland - lndië. Van der Hoop seint uit Akyab aan het Haag- sche Anetakantoor dd. ld Nov. Hedenmiddag is de F. VII hier geland, na een goede reis van Calcutta. Vliegtuig, motor en wij verkeeren in den besten toestand. Nadat gisterenmorgen in de vroegte talrijke geloovigen in de jubileerende kerk tot de H. Tafel genaderd waren, werd te half tien de H. Mis gecelebreerd, voor een op Vrijdag zeer goed opgekomen schare, door den Z.Eerw. Pastoor Ligthart met assistentie der E.E.P.P. van Dijk en van der Burg als diaken en subdiaken. De intentie gold Jan Nolet en de overige weldoeners der kerk. Gisterenavond bereikte onder het Lof, met den Z.Eerw. Pastoor Warnink als celebrans en de W.Eerw. H. H. Paulussen en Wiemers als diaken en subdiaken de lichtglorie, waarvan wij in ons blad van Vrijdag 14 dezer spraken, haar toppunt. Thans geen enkele Verduistering, hoe klein ook, te bespeuren. De zangers uitten hun beste feestelijke stem ming in Pauls Angelicus van Bocini, Magnificat van Jefkens, Salve Regina van Halier, Tantum Ergo van Witt. Het gezamenlijk gebed Van den Rozenkrans drukte den stempel op de gods vrucht der den ganschen tempel vullende stroo men van kerkbezoekers, aan wie de godsvrucht tot enthousiasme werd opgevoerd door den ge- wijden feestredenaar, den W.Eerw. Pater Justi- ïius Jansen. Als een echte zoon van Sint-Fran- ciscus riep hij in populairen trant zijn audito rium tot den dag der inzegening terug, toen daal de klokken van de nieuwe Sint-Jan de emanci patie inluidden van het echte Roomsche leven, dat tot dan toe zich had moeten inhouden bin nen de zolderkerk. Duidelijk liet hij uitkomen hoe de nieuwgewijde Sint-Janskerk den stoot had gegeven door den krachtigen invloed barer bedienaren aan den den Schiedammers eigen karaktertrek Van geloofszin. Dien karaktertrek hadden zij bewaard ondanks het stoffelijke ge vaar van tijdelijke welvaart, ondanks het geeste lijk gevaar van de besmettelijke atmosfeer onder een gemengde bevolking. Pakkend staafde spre ker zijn beweringen met feiten, Vastgelegd in het door ons besproken boekje van Pater Meijer, dat hij dan ook krachtig ter lezing aanbeval. In een vurige peroratie spoorde Pater Justinus zijn hoorders aan op het voetspoor der voorvade- ten dien karaktertrek van echten godsdienstzin qnvervalscht en onverzwakt te bewaren, onder de nieuwe en misschien nog grootere gevaren van den modernen tijd. Evenals de vorige ge slachten moesten zij zich dankbaar laten leiden door de proefondervindelijk gebleken weldadige werkzaamheid der Paters aan de Sint Janskerk verbonden. Wij herinneren de Katholieken aan het verzoek 1.1. Zondag van den kansel door den W.Eerw. Pastoor tot de geloovigen gericht om heden de vlag uit te steken ter verwelkoming van onzen Doorluchtigen Kerkvorst. Uil den Raad. 't Was gister weer eens een raadszitting naar den ouden stempel, welke vve gezien de laatste vergaderingen gelukkig meenden verloren te hebben. Helaas, es bat nicht sollen sein. 't Was PUROL in Doozen 30.60.90t Tube 80^ Bij Apcthefcen; ©n Drogisten 3246 11 op gruwelijk, vervelende wijze, weer „vod ge schreeuw en weinig Wol "In 't bijzonder hebben de roode broeders, met de hecren de Bruin en Co.Ié aan 't hoofd, zich daaraan schuldig gemaakt en door hen werd het waterleiding-debat, dat wel werd verwacht,-zóó vertroebeld, dat. 't als een modderpoel werd, waar men bijna niet meer uit kon komen. Op de verschillende adressen aangaande deze zaak, beloofde weth. v. Velzen, als hoofd van het waterleidingbedrijf, een zakelijk en spoedig advies te zullen geven Woensdag a.s. zou de technische commissie er reeds over praten en dan zou 't College ook weldra van rich laten hoo- ren, maar dat was de socialisten en ook een tweetal rechtsche leden niet voldoende op instigatie van den hoer CoJJé wilden ze, dat on middellijk de afgesloten woningen weer vrij water zouden kunnen krijgen en dan kon men nog con fereeren en adviseeren, zooveel men wilde. On- schuldigen werden thans door de afsluitingen ge troffen en rlat mocht volstrekt niet, en daarom moesten de schuldigen nu ook maar weer vrije baan krijgen, 't Was ook absoluut onhygiënisch, om de menschen uit een standpijp water te laten halen, daar moest direct een eind aan komen enz. Ze vergaten echter de zaak van twee kanten ie beschouwen. Vast staat, dat er veel water is verknoeid, wat nog niet betaald is. Allen gaven ook toe, dat al t verbruikte water betaald moest worden, door dengene die 't inderdaad hadden gebruikt, maar tegelijkertijd wilden de tegenstan ders weer van den maatregel om achterstallige]) in betaling door afsluiting- tot voldoen der schul den te dwingen, niet weten en drongen er op aan die schulden maar weer hooger op te voeren. Van betaling was'dan natuurlijk heelemaal geen sprake meer en zou de gemeente de kosten moeten dragen, terwijl t hier bovendien nog in de meeste gevallen van afsluiting; een kwestie tusschen den verhuurder-abonné en z'n huurders betreft, waar de gemeente feitelijk niets mee te maken heeft. De gemeente stelt alleen een abormé voor de betaling aansprakelijk, die dan ook wettig 't recht heeft door afsluiting zijn onwillige huur ders tot betalen te dwingen. Dat gewillige huur ders hierdoor meteen getroffen worden, is de schuld van de gecombineerde leiding-inrich ting, welke maar over één hoofdmeter beschikt. t Wordt dus wol tijd, dat hierin verandering komt, maar dat,is natuurlijk geen werk van één dag en eischt van de directie dei- waterleiding nog heel wat studie, 't Advies van de technische commissie en van B. en W. zal hierin binnenkort al wel wat licht brengen. Zóólang echter, zullen ook de onschuldigen den maatregel der afslui ting als een order ten algemeenen nutte (om nu eens voorgoed een eind aan 't waterverspillen te maken') moeten verduren. Ze zitten overigens met zonder water, weth. v. Velzen heelt zelfs toegezegd, voortaan 3 of 4 maal per dag de stand pijp te laten werken. De meerderheid van den raad was er wel voor te vinden geweest, de afsluiting- direct op te heffen, indien de afgeslo- tencn eerst hadden beloofd tc betalen, maar hierop kon verder niet worden ingegaan. Een nader onderzoek zal, hopen We, spoedig de gewenschte oplossing brengen. Nog eenige andere voorstellen gaven aanleiding tot eenig debat, maar dat zonk ij] 't niet bij 't langdradige, lintwormachtige gepraat, waarmee men de waterleiding, omwond. Meerdere punten der agenda werden verder aangehouden, w.o. de verdeeling van tie gelden van het Fabrifonds, waarvan, hopen we, ook ons St.. Liduina-gcsticht zijn deel zal krijgen. „Utile Dulci." Zonder aan den zin tot liefdadigheid onzer stadgenooten te kort te willen doen, durven wij wel te veronderstellen dut het hoofdzakelijk Je goede faam van „U tile Duld" was, die gister avond de zaal van Musis geheel vulde met be langstellenden Voor Augier en Sandeau's too- neelspel „De schoonzoon van mijnbeer Poirier", liet costuumstuk uil het jaar 1846 waarmede genoemde club voor het voetlicht kwam. Het tooneelstuk, een echt product van Fran- schen bodem drijft niet, zoozeer op een vernuftige verwikkeling, dan wel op dien echten Fransehen geest, waarvan er in de uitstekende vertaling en bewerking van mevr. Top NaeffRijn, nog genoeg overgebleven is, om het publiek te pakken. Mijnheer Poirier is de man van zaken, die na jarenlang geploeter er boven op is gekomen, zich terug trekt uit zijn bedrijf, om dan aan eerzucht te gaai] doen. Want al is mijnheer Poirier „zeer;vrijzinnig, zeer" en al smaalt hij, als wijlen Kegge, onvermoeid op groote hanstm en adellijke heeren, eerzuchtig is hij in merg en been en dat is voor meer menschen dan mijn heer Poirier een kwade makker. De goede man is dan ook wat Verguld als hij een berooiden „bon-vivant," maar drager van den markies- titel, voor schoonzoon weet te auexeeren, doch beider levensopvattingen loopen te Ver uiteen, dan dat de ontgoocheling lang op zich zou laten wachten. De markies gaat zijn boekje te buiten schoon papa, teleurgesteld, neemt wraak schoonzoon in wanhoop, zijn vrouw in tranen en er zou weinig van terecht zijn gekomen, wanneer niet twee trouwe vrienden „ten tooneele waren ver schenen" en de gelouterde liefde van den be proefden markies voor zijn bijna te laat gewaar deerde eehtgenoote, haar woordje niet mee gesproken had. Gelijk gezegd het is een tooneelspel dat pakt vlot is het verloop, de intrigue niet al te on waarschijnlijk en de komische noten- doenHiet opperbest De misstap van dFté'- maiMesji^tbot niet, omdat de afkeuring daarover duidelijk genoeg is. De eerste drie bedrijven zijn Verreweg het beste in het vierde moeten er zooveel scherven gelijmd worden om alles op zijn pootjes te krijgen dat de natuurlijkheid wel wat in 't gedrang komt, hoewel de kostelijke humor in Poiriers optreden en de wijze waarop hij van front verandert veel vergoedt. Het spelpeil stond weer even hoog als gewoon succes is terecht geen vreemd woord meer voor de leden van „Utile Dulci.Jan Vos, die mijnheer Poirier uitbeelde in al zijn eigenwaan, gekrenkten burgermantrots en koppigheid, deed dit op een eminente manier zoodra hij de wat marionnet-achtige gebaren, bij zijn opkomen in het eerste bedrijf, naliet, hield hij de moeilijke rol prachtig vol. Mr. W. Hoek gaf een kostelijken markies de Presles in al zijn overmoed en meerderheidsbewustzijn om later na zijn vernedering de fijnere partij van den rouwmoedige goed weer te geven. Mevr. HoekLenglet speelde als xVntoinette, het Fransche vrouwtje, dat haar ridder in trouw en onderdanigheid aanhangt maar eenmaal be- Jeedigd, in fierheid Verrijst, op haar echt een voudige wijze, recht uit 't hart. Ook de neven- rollen, die Zooals gewoonlijk het lastigst zijn te spelen door de mindere handeling, waren goed bezet. Ir. v. Buysen was in de rol van Verdelet, hoewel hij vvoms een weinig chargeerde, een uitstekend type van den kibbelenden huis vriend en goedhartigen peetoom. Mr. Visser als hertog de Montmeyran kwam er in de laatste bedrijven pas goed in het stille spel van hem kon iets beter zijn. Tenslotte dient nog vermeld een kwieke kok, een „mooie" woekeraar met een hazenlip en een koket dienstmeisje. Costuums en décor waren magnifiek en ver hoogden de romantische stemming van het stuk. Het „Utile Dulci"-strijkje, dat gelukkig geen moppen speelde, vulde de hiaten tusschen Je bedrijven allergezelligst aan. R. K. Volksbond. Morgen viert de R.K. Volksbond het St. Willi- fcrofdusleest. 101/2 uur Hoogmis Singelkerk, 's avonds 8 uur feestvergadering. Spreker de weleer, lieer kapelaan Woezik uit Vlaai-dingen. Muziek zang en tooneel staan verder ook op 't program. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot, 2 uur 's middags gedeelte van een bont, mondharminica, zwart jongensvest, dassen, rozenkrans, reglement van een geneeskundige sociëteit, deksel van melkkan, ceintuur, handschoen, damesportemonnaie, R. K. Kerkboekje, zijden lint, bos sleutels, muilband handwagen. Bij vinders stuk van schakelarmband, M. Gudde, Gasstraat, 24 dasspeld met portret, A. Vermeulen, Houtstraat 21 witte wollen kindermuts, J.v.d.Kaden, van Beverenstraat 24; gouden broche, B. Zondag, Rhoónschestraat 20 montuur van rijwiellantaarn, J. Voets, Beijerland schestraat 55b gladde gouden ring, W. v.d. Heijden, Singel 184/15 zwarte strik, M. Bats, Anth. Muysstraat 48 mondharmonica, J. v. Alphen, Oosterstraat, 71 herdershond, P. Meer burg, Havendijk 184a reticule, G. Holleman, Houtstraat 8/4 R.K. Kerkboekje, J. Wagten- donk, KI. Groenendal 23/22 herdershond, A. de Reus, Broersvest 130 grijs konijn, G. v.d. Most, Hoofdstraat 185kinderportemonnaie met inh., J. Verbaan, Voorneschestraat 18 rij- wiéibelast.ingplaatje, F. Bakker, St. Liduina- straat 58 kuiken G. Plooij, West Frankeland- sohestraat 98 rijwielbclastingplaatje, C. Ko ning, Lange Achterweg 18 horloge in armband, K. lintei-, Franklinstraat 12 bril, J. .Vijfwinkel, L. Achterweg Sb muilkorf, L. van Wijnen, van Leeuwenhoeckstraat 32 darnestasch inh. zak doek enz. Kappelhof Hovingh, Korte Dam 3 postduil, R. v.d. Velden, Buitenhavenweg 176/ 9 papieren geld, G. v. d. Hoek, Rottcrdamsche dijk 59a bruin lederen porteinonnaie met inh., N. v.d. Kraan, Brugmanstraat 42 kindermof. F. van Steijn, Zijlstraat 42 houten luik van schip, Portier Werf „Gusto" grijze dames hand schoen, W. Ilmer, Middelharnisschestraat 30 kinderwantjê, C. Kloppers, Zwartewaaischestraat 5 niwielhelastingplaatje, J. Stolk, Prins Fredrik Hendrikstraat heeren portemonnaie met inh., G. Kuipers, Zijlstraat 3S sportkousen, G. v.d. Most, Zwartewaalschestiaat 23 herdershond, L. 1 roost, Heenvlietschestraat 6; gouden oor belletje, A. Frederiks, Lange Achterweg 38a ring met sleutels, L. v.d. Burgh, Kleine Baan 13. Uitvoering. 't Mondharmonica Corps „Excelsior" geeft morgen in Musis Sacrum" een uitvoering met medewerking van het Rotterdamsche Tooneel- gezelschap ,,De Lauwerkrans". Correspondentie. In aiwachtiiig van het advies van de techni sche commissie en van B. en W. inzake de water leidingkwesties, dat spoedig is te verwachten, besloten wij voorloopig géén ingezonden stukken omtrent, deze zaak meer te plaatsen. Concert. Op 15 December zullen de dames Mevr. B. Mak v.Waay-Dooremans uit Dordrecht (zang) en mej. Coba Rijneke alhier (piano) een concert geven in de groote zaal van Musis Sacrum. Legaten. Mej. Catharina Verboon tc Rotterdam over leden op 13 October j.l. heeft o.m. de volgende legaten gemaakt aan de ai'cleeling Schiedam van den Nederl. Protestantenbond, voor het stamkapitaal 5000; aan dezelfde, voor hare commissie voor huisbe zoeken armenzorh f ff 000 aan dezelfde voor haar kerkgebouw 1000; aan het diaconiehuis der Her vormden te Schiedam 1000 aan de Vereeniging voor Schiedamsche gezondheidskolonies te Schie dam 500; aan de Vereeniging voor schoolvoe- ding en kleeding te Schiedam 500 aan de Ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose te Schie dam 1000 aan de Vereeniging voor armenzorg en tegen bedelarij te Schiedam voor haar dames comité tegen armoede 500. Iers voor dp huisvrouw. Trommelkoek, in sommige streken van het land tulband of boffert geheeten, schijnt in de jaren na den oorlog aan bekendheid verloren te hebben, wat wel hoofdzakelijk moet worden ge weten aan het ontbreken van de speciale pan, waarin deze meelspijs wordt gekookt. Het zou zeei zeker te betreuren zijn, wanneer een zoo smakelijk en voedzaam gerecht om een derge lijke reden van onze tafel moet verdwijnen. Dat schijnt ook de N.V. Koopmans' Meelfa brieken te Leeuwarden te meenen en daarom heeft zij de gelegenheid opengesteld om op een gemakkelijke wijze gratis een dergelijke pan te verkrijgen. In de pakken Koopman's zelfrijzend Bakmeel worden nl. bonnetjes bijgesloten en bij inzending van een aantal hiervan wordt de pan U als een verrassing thuis gezonden. Men heeft dan het meel en de juiste pan, beide di rect voor het gebruik gereed. Dat is nog eens een geschikte manier om reclame te maken voor een fabrikaat Afsluitiugjjopgeheveii. De woningen Noordvestsingel 23 en 251-'7 en 252-18, Kleine Baan 345 en 214, Groe nendal 9 en 11 en Bommelscliestraat 131, welke op schriftelijk verzoek van den eigenaar- abonné van de waterleiding waren afgesloten, zijn thans op diens verzoek weer aangesloten. Pandora. De directie van bovengenoemd theater kon digde in haar annonce aan dat ze iets heel nieuws had bedacht om de genoegens van 'n bezoek aan Pandora tot het uiterste op te voeren en wij moe ten bekennen dat ze daarin wel is geslaagd. Ten eerste, is het tooneel in een nieuwe kleedij ge stoken en voert ons in een Oostersch omgeving wat met dc mysterieuse verlichting en op het tooneel zelf en in de zaal een zeer intieme sfeer schept en meewerkt om de gezelligcid te verhoo- gen. Doch in hoofdzaak willen we de directie gelukwenschen met de keuze van haar musici. Het Sternf'eld-orkest is uitstekent en boeit met haar meer dan gewone praestatie's. Vooral het vroolijke gedeelte bracht er de stemming en wij kunnen aannemen dat ieder die gister een be zoek aan Pandora bracht onze meerling deelt. Dat er nog belangstelling voor iets goeds is, bewees wel de goedgevulde zaal en het welver diende applaus wat de dirigente na elk nummer ten deel viel, Vooral toen haar namens de directie een bouquet bloemen overhandigd werd. Ook de hoofdfilm „Bella Donna" is zeer goed, waar de oofdrol vervuld wordt door Pola Negri kunnen we er van overtuigd zijn, goed spel te genieten. Voor de marine's heeft de directie de hand we ten te leggen op een spannende ditective-film getiteld „Het Politieke Tapijt." Het viel ons op dat de zaal verschillende verbeteringen heeft, ondergaan, o.a. is het achter ste gedeelte van de parterre-ruimte omgebouwd tot loge en zijn eenige schijnwerpers opgesteld. Wij wenschen de directie alle succes toe. UIT ROTTERDAM. De voorstellen aangenomen De gemeenteraad van Rotterdam heeft da voorstellen tot wijziging van de arbeidsvoor waarden der gemeentewerklieden met 24 tegen 17 stemmen aangenomen. W.B. Theater. Het programma opent deze week weer met een interessant Journaal waarin de laatste nieuw tjes uit het buitenland zijn opgenomen en waarin ons een blik gegund wordt in een fabriek van wassen Mannequins, welk bedrijf ons in zijn geheelen omvang wordt getoond. „Vroolijk Franje als Boksmeestcr" is de titel van een klucht welke ons wel heeft doen lachen. Voor de pauze ging als hoofdfilm „De Vrouwe lijke Tom Mix" een Wild-West, drama sensatie film, waarin de hoofdrol vervuld wordt door een jonge dame, welke het in moed en vastberaijen- geid liet niet tegenover haar mannelijke collega's af te behoeft te leggen. Als variété nummer treedt op Willy Derby met Verschillende aardige liedjes waaronder we speciaal noemen „Bij Moeders Graf". Na de pauze de tweede hoofdfilm getiteld „De Losprijs". Een modern Amerikaansch drama Een film welke beter van inhoud is dan we als regel in dit genre gewoon zijn. Dit programma draait slechts tot en met Woen- dag. Het nieuwe programma begint reeds a.s. Donderdag, de dag waarop het 5 jaren geleden is dat het W.B. Theater werd geopend. De directie stelt zich voor vanaf dien dag en de geheele daarop volgende week een schitterend feestprogramma af te draaien, terwijl den be zoekers een extra verrassing is toegezegd. Scala Theater. De directe van het nog jonge Scala Theater aan de Kruiskade te Rotte;dam; zal ten volle de eischen der bezoekers bevredigen met het vanaf Vrijdag 14 September bij haar loopend programma. Na het Journaal en Pathé revue

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2