HpurolII hun kerk, waar nu reeds 100 jaren lang zoovele genade-middelen, door Doopsel, Biecht., Com munie enz. aan ontelbare christenen waren uit gereikt. Maar Mgr. wilde er in 't. bijzonder op wijzen, dat al deze genademiddelen de heiligheid zelf nog niet zijn. Heilig wordt men alleen, door den H. Wil van God in alles te volbrengen, door al Zijne geboden nauwkeurig te onderhouen. Ook reeds 100 jaar lang is in deze kerk door predi king op dien II. 'Wil, op die geboden gewezen, -aar lang niet allen hebben er in alles naar ge handeld. Gedenkt daarom de afgestorvenen, uwe voorvaderen, besloot Mgr. én vragen wij ook ons zelf eens ernstig af, of wij genoeg met de genade hebben meegewerkt, of wij zóó heilig hebben ge leefd, als ons heilig geloof van ons kan vorderen. Schuld moeten wij dan bekennen, maar maken wij 't vaste besluit, voortaan beter ons best te doen. Hierop gaf Mgr. allen den pauselijken ze gen, waaraan telkens een aflaat van 50 dagen is verbonden. 't Was bij half een, toen het H. Offer zoover was gevorderd, dat de laatste Zegen kon worden gegeven. Na de H. Mis schalde door de kerk de feest cantate van pater Haagh, op welke muziek pater van Wely sehoone op 't, feest toepasselijke cou pletten had vervaardigd. De heeren Tollenaar en Hagendoorn vertolkten ervan in zeer ver dienstelijken v >rm de soli.Onder grandioos orgel spel van den heer P. v.d. Putten, die zijn machtig kunnen toonde in de toccata uit de 5e symphonie van Widor, schreed Mgr. zegenend ter kerke uit. De receptie. 's Middags één uur was de receptie uitgeschre ven. Vele corporaties en particulieren hebben van deze gelegenheid om de geestelijkheid der jubileerelrde parochie geluk te wenschen ge bruik gemaakt. Het eerst trad naar voren de burgemeester, die o.m. ook kerkmeestei in de Haven-parochie is. Na* pastoor Ligthart, zijn kapelaans en den vicaris-provinc. Jurrius gefeliciteerd te hebben, gaf hij in een keurig speecbje, uiting aan zijn Waardeering voor het grootsche werk,dat in den loop der jaren, Lot op den huidigen dag, door de geëstëlijkheid der Sint Janskerk voor het welzijn der geloovigen was gedaan en overhandigde ver volgens uit naam der parochianen als een blijk van waardeering, de geldsom bijeenge bracht voor den aanleg van de centrale verwar ming der kerk. Met welgekozen woorden dankte pastoor Ligthart voor het cadeau en al het overi ge, dat de erkentelijkheid der parochie in deze dagen vertolkt had, wa. voor hem en zijn mede helpers, een nieuwe prikkel zou zijn, om ook in 'dé toekomst hun beste krachten te wijden aan de parochie. De overige leden van het kerkbestuur spraken daarna eveneens hun gelukwenschen uit, welk voorbeeld door weer anderen gevolgd werd. Wij merkten o.m. op, den hoogeerw. deken van Schie dam, die namens zijn parochie een hartelijke toespraak Held pastoor Warnink, met een de putatie uit de H. Hart-parocliie pater Rijken namens de Singelparochie; wethouder van Vel- zen, het bestuur der R.K. Raadsfractie het be stuur der Sint. Willibrordusstichting den presi dent van het R.K. Weeshuis,den heer J. A. J. Nolet met twee weesjes, de kerkbesturen van de Frankeland en Singel de dames zelatricen dit de giften voor het cadeau verzameld hebben den bijzonderen raad der St. Vincentiusver. en voorts afgevaardigden van de volgende instellin gen Derde Orde, Congregatie en Zangkoor der Havenkerk-parochie (door deze afgevaardigde werd, voor ieder der genoemde instellingen af zonderlijk eveneens als een geschenk een bedrag overhandigd voor het aanschaffen der centrale verwarming in de kerk) de collectantencolleges van kerk en weezen, Vincentiusver., Eerbied in Gods Huis, Sint Catharinaver., Sportver. „Ex celsior", Vrouwenbond,Sint Agrrcs- en Sint. Jozef patronaat, de Hanze, R.K. Armbestuur, enz; ook vele particulieren bewogen zich in den stroom bezoekers, die eerst tegen kwart voor twee be gon te minderen. Vele der felicitanten, deden hun gelukwensch vergezeld gaan van een waar- deerend speechje, dat door pastoor Ligthart steeds hartelijk beantwoord werd. Deken Schraag vlocht nog door zijn toespraak, de verrassende mededeeling over een vergeten jubileum voor 150 jaren is namelijk hier het R.K. Armbestuur opgericht. Het Pontificale Lof. In den avond, om 7 uur, celebreerde de Bisschop weer met dezelfde talrijke groep geestelijke as sistenten als tijdens de Hoogmis (alleen was kapelaan Wiemers' plaats thans door Kap. Pau- lussen ingenomen) een pontificaal Lof, dat ook veer door een overvolle kerk weid bijgewoond. Zijn plechtige intrede was als 's morgens, statig en zegenend. Hoe schitterend was de aanblik van het geheq), fonkelend in rijken licht- en kleuren pracht, de bloemenschat a's natuuilijk-frissche weelde dacrtusschen. De feestpredikatie hield de hooggeleerde pater Hdarius Molkenboer O.P., professor in de Theolo gie te Huisscn en Lectoi aan onze R.K. Universi teit. Een schitterende pieek was 't, prachtig- logisch van bouw en uitwerking, enthousiast en overtuigend in voordracht en motieven. De gewijde redenaar had tot tekst gekozen 't eerste vers van den schoonc.n psalm, die Zacharias, de gelukkige vader van St. Jan den Dooper bij dien geboorte aanhief Gezegend zij de Iieér en God van Israël, omdat Hij Zijn volk heeft be zocht en verlost. Wij vieren vandaag niet feest, begon de cerw. spr. om onzen lust naar histori sche, bespiegelingen te bevredigen, nog minder om ons zelf te verheffen, waar wel om uit het verleden lessen te putten voor de toekomst. Een kerk kiest haar patroon en beschermer, om met diens hulp Zijn werk van Apostolaat en heiligmaking voort te kunnen zetten. In deze kerk geschiedde dit nu reeds 100 jaren, onder tie schutse van St.. Jan, die als gekomen om ge tuigenis te geven van het Licht, als voorlooper en wegbereider des Heeren, als boeteling en prediker en als de stem eens roepende in de woes tijn, wel een ideaal kerkpatroon mag worden genoemd. Want ook deze St. Janskerk was reeds 100 jaren als een andere St.. Jan, een apostel wegbereidster en boete-predikster, wier weldadi ge invloed zich op zooveel Roomsch gebied liet gelden. Een eeuw en langer geleden werd ons geloof hier verdrukt van alle kanten, door Cal vinisten en Jansenisten en ook deze St. Janskerk ontstond uit de verdrukking, zooals haar uiter lijk nog toont, dat niet 't aanzien van een katho lieke kerk mocht hebben, maar wel b.v. van een beursgebouw. Welke reden hebben wij dus, ging spr. voort, om thans dankbaar te zijn en te fees ten, nu ons geloof zoo vrij en welig heeft kunnen opbloeien, dank zij de stichting der St. Janskerk, zonder Welke waarschijnlijk 't katholieke geloof in Schiedam verloren zou zijn gegaan. Een lange rij van ijverige priesters waren die 100 jaren uitdeelers der genade, verkondigers der waarheid en boetepredikers en onder hen roemde de eervv. spr.pastoorvan Eeuwijk als grootste eerbiedwaar dig voorbeeld. Ik zwaai victorie voor katholiek Schiedam", riep St. Jans eerste pastoor uit, toen hij voor de eerste maal in zijn nieuwen tempel, den preekstoel had beklommen. Ook spr. maakte thans deze woorden tot de zijne, nu hij het ka tholieke geloof in Schiedam beschouwde, dat kon beschikken over vier kerken, waarvan de St. Jan terecht de mater kon worden genoemd, verscheidene relegieuze huizen, w.o. zelfs een zuiver contemplatief ('t klooster in de Warande), en schitterende stichtingen van katholieke charitas. Meer dan 50 priesters leverde de St. Jan-parochie in de laatste 100 jaren, van wie er 25 in de Dominicaner-Orde traden, onder hen professor Jan de Groot, de vrome geleerde, die bij 't gouden jubileum van zijn parochie 't. voor recht had de feestpredikatie te houden. Dit alles noem ik nog eens vooruitgang, riep spr. enthou siast uit en memoreerde teVens nog de prachtige daad van een der oud-parochianen die door zijn giften 't voortbestaan der Nederl. Dominicanen- provincie heeft gewaarborgd. En daarom, besloot de redenaar, gezegend zij de Heer en God van Israël, om al Zijn weldaden en genaden, aan Zijn volk bewezen, maar laten wij 't echter niet bi] feest en dank laten, handhaven wij de traditie onzer voorvaderen,1'werken wij als zij voort in getrouwe plichtsbetrachting, in heiligheid en waarheid, omnibus diebus nostris, alle dager, van ons leven. St.. Jan zal dan onze voorspraak bij God blijven en ons waclit. eenmaal 't eeuwige loon des Hemels. Na deze predikatie verleende de Bisschop andermaal den pauselijken zegen. Het „Te Deum' weerklonk vervolgens als ideaal dank- en lofge zang en met den Zegen met 't. Allerheiligste en een herhaling van Haagh's cantate onder directie van den heer Oomes en begeleiding van den heer David Zoetmulder werd 't Lof besloten. Weer verliet al zegenend Mgr. Gallier met groot gevolg,ondei' rijp fautaseerend orgelspel van den heer Zoetmulder den tempel't. Eeuwfeest was ten einde, 't was waardig, heerlijk, onver getelijk gevierd. Ned. H.K. Volksbond. Het patroonsfeest der afd. Schiedam Van den Ned. R.K. Volksbond is gisteravond in het Bondsgebouw gevierd. De heer Mouwens sprak in zijn openings woord van de oude en goede gewoonte, die op dezen morgen weer was gevolgd, door den dag met God te beginnen, om bij Hem hulp en steun te zoeken, voor den arbeid in de toekomst. Spr. herinnerde aan het feest der Havenkerk, omdat uit die kerk het bloeiende katholieke leven is uitgegaan, wat een bewijs is, dat ook den druk der tijden te boVen is te komen bij ijver en goeden wil. Na het heuglijk bezoek van den bisschop aan onze stad te hebben herdacht eindigde spr. met. een opwekkend woord tot propaganda en ge loofsleven, naar het voorbeeld van den patroon St. Willibrord. Nadat „St. Ambrosius" een viertal nummers ten beste had gegeven was het woord aan kap. Braak uit Vlaardingen met een lezing over den arbeid, bezien van den godsdienstigen kant. De arbeid, zegt spr. was voor den zondenval een lust, daana werd het een last, die als een vloek op de schouders van den mensch werd ge legd. Bij de heidenen gold de arbeid als minder waardig volkeren werden er gevonden waar hij den vrijen man verboden was. De verachting van den arbeid was een der hoofdoorzaken der toenmalige ellende. Toen kwam Christus. Hi.i kwam den arbeid adelen, lag hem op als een taak waar zielevrede aan verbonden was en vandaar de verbetering. Hij zelf, de zoon Gods, schroomde niet als eenvoudig handwerkman, dit wordt maar al te vaak vergeten, het goede voorbeeld te geven. En wanneer Christus de handenarbeid wisselt voor het leeraarsambt dan begint voor hem het zwaarste werk, in 't rustelooze streven naar stichting van zijn kerk en 't lenigen van 's men- schen nooden, zonder nochthans een steen te hebben waar Hij Zijn moede hoofd op kon laten rusten. Hieruit, volgt dat wij 't juk van den arbeid eveneens dienen op te nemen. De zondige na tuur van den mensch tracht zich aan dien plicht te onttrekken,daarom leerde ons de Zaligmaker, dat wij niet aan dien plicht, mogen ontsnappen. Naar Gods bestemming worden wij in ver schillende beroepen geplaatst, maar allemaal moeten wij naar beste krachten, ons van de opgelegde taak kwijten. Niet naar het meer of minder voorname van ons beroep worden wij beloond, doch naar de wijze waarop wij ons beroep uitoefenen. Naar aanleiding van den parabel van den on nutten dienstknecht, gaf spr. een fijn lesje aan hen, die door hun traagheid, het hun geschon ken talent ongebruikt laten. De arbeid mag natuurlijk nooit zoo ver ge dreven worden, dat men er een slaaf van wordt. De geest waarmede wij onzen arbeid verrichten, moet doordeesemd zijn met het vertrouwen op Gods Voorzienigheid. Het vertrouwen daarop behoedt voor onte vredenheid en onrustde christen mag wel zorg maar geen angstige zorg hebben. De ongeloovige mort tegen de omstandigheden waarin hij geplaatst is de ongelijkheid der stan den is volgens hem onrechtvaardig en vandaar de klassenstrijd, met zijn nasleep van verderf. De verscheidenheid op aarde spruit uit de menschelijke natuur, die toch door God ge schapen, dus gewild is. De socialisten vérzwaren noodeloos hun leven, door zich te laten verbitteren door den haat. Vervult uw taak, met blijmoedigheid, dan zal God zorgen voor de rest. Spr. vroeg zich tenslotte af, of de maatschappelijke ellende geen straf was van God, voor het weinige vertrouwen, dat de mensehheid tegenwoordig in Hem heeft en besluit met de opmerking dat de arbeid ons verheffeq zal, als wij ons werk heiligen door het op te dragen aan God. Tegen de leuze van den klassenstrijd, moeten wij de spreuk zetten „Bidt en werkt", of „Doen wij ons best, God doet de rest". De voorz. dankte den spr. voor zijn wijze woorden, hoopte dat de toehoorders er naar han delen zouden en gaf toen de mannenzangver- eeniging „St. Caecilia" gelegenheid baar kunnen te toonèn, waarvan deze met veel succes ge bruik maakte. Daarna hielden eenige leden van „Alberdingh Thym" de aanwezigen op aangename wij ze bezig. „Utile Dulci." Zaterdag heeft „Utile Dulci" nog tweemaal in Musis" een reprise gegeven van „De schoon zoon van Mijnheer Poirier" 's middags voor de leerlingen van het Gymnasium, de H.B.S. en Mulo-scholen, 's avonds traditie-getrouw voor de Burgerwacht. En beide keeren was 't succes weer schitterend te noemen. Woorden en daden van dank en hulde konden dan ook niet uit blijven. Met een schat van bloemen werd het gezelschap vereerd. Namens de Burgerwacht sprak de heer J. N. Post hartelijke woorden voor het genotene en vertrouwde zeker, dat U. D. nog meerdere malen voor de Burgerwacht zou optreden. Spr. bood verder Mevr. HoekLeng let nog een bouquet aan, en ook van deVer. voor 'Armenzorg mocht genoemde actrice een bloem stuk in ontvangst nemen, terwijl Mr. Visser en met hem het geheele ensemble nog door de Schietvel', „de Roos" met een schoonen krans werden gehuldigd. Mr. Visser dankte in hartelijke woorden en verzekerde, dat U. D. haar traditie zou voort zetten. Brand. Toen hedennacht half drie de heer Hoogendijk uit Vlaardingen, met zijn auto uit Rotterdam kwam, zag hij op de Westvest, bij het passeeren der Westmolenstraat, boven uit een pand de vlammen slaan. Onmiddellijk tufte de heer H. naar de politie, die de brandweer alarmeerde. Deze w,.s spoedig met veel materiaal in de Westmolenstraat aanwezig, waar bleek, dat de fabriek van Münstermanns isoleerwerken in lichte laaie stond. Met 14 stralen werd de vuur zee uit verschillende richtingen aangetast. Het blusschingswerk werd niet weinig belemmerd door de vorst die waar het water neerviel, de straat spiegelglad maakte. Om drie uur stortte het geheele dak der fabi iek met donderend geraas in. Agenten van politie, die vaten pek van het terrein rolden, werden nog getroffen door weg springende brandende stukken hout, die ge lukkig alleen maar hun uniform schioeiden. Intusschen had de brandweer de handen vol, koewei er weinig wind was, om de belendende perceelen te behouden. Zij had succes, alleen een pakhuis naast de fabriek,dat in eigendom van den slager J. is, brandde geheel uit, terwijl in een lorrenpakhuis nogal waterschade aangericht werd. Ongeveer 5 uur was men het vernielende vuur meester. Van de fabriek is weinig meer over dan brokstukken muur het kantoortje is echtei gespaard. De werkplaats van Meijer en Stegman werd eenige oogenblikken ook ernstig bedreigd in allerijl heeft men toen de daar aanwezige benzine in veiligheid gebracht, maar de brand weer slaagde er tenslotte in het pand te redden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men In 't duister. Inventaris en fabrieksgebouw ('t laatste is in eigendom van den heer Klamer) zijn verzekerd, zoo ook het uitgebrande pakhuis, wat niet het geval is met het lorrenpakhuis, waar het water veel schade heeft doen ontstaan. Buurtverceuiging „Singclcomplex". Vrijdagavond hield bovengenoemde Buurt- vereeniging de door haar aangekondigde Pro- paganda-Feestvergadering in den Volksbond. De groote zaal was tot in alle hoeken bezet. Nadat door de aanwezigen staande de Volks liederen ten gehoore waren gebracht, hield de voorzitter, de heer F. T. M. Heggelman een toe spraak, waarbij hij er zijn groote voldoening over uifsprak, dat zoovelen naar deze vergade ring waren gekomen voorts riep hij een woord van welkom toe aan de heeren bestuursleden der Oranjevereeniging, die deze vergadering bezoch ten, de heeren Bijl en Beick, hen aansporend, het oprichten der buurtvereenigingen steeds krach tig te bevorderen vooits aan de winkeliers van het Singelcomplex voor hun vele en milde bijdi a- gen voor de tombola en aan de families Plooy en Hakkert voor hare belangelooze medewerking. $|||l|i Ruwe en Schrale Huid DOOS 30, 60, 90 Cent. tfgPSO lIliljyT Bij Apoth. en Drogisten 3269 8 De afwerking van het programma had vlot plaats en oogstten beide ensembles voor hunne krach'ige prestaties een geweldig applaus. Vooral „Oude Sientje" viel reusachtig in den smaak. Daarna bood de voorzitter aan heide families met eenige toepasselijke woorden voor haar suc cesvolle medewerking bloemen aan. Een lied, op muziek van „Mooi Holland" en „De Rotterdamsclie Vlag" woorden van IT, werd spontaan ten gehoore gebracht. Na de Pauze had de tombola plaats, die onder klimmende belangstelling werd afgewerkt. Wij gelooven, dat de aanwezigen incluis de Penningmeester een genotvollen avond hebben gehad en de voorzitter kondigde aan, dat in Januari 1925 wederom een feestavond zal ge organiseerd worden. In dankbare stemming keerde men even na 12 uur huiswaarts. Luxor.. Wat in advertenties en aanplakbiljetten weieens aangekondigd is als 'n sterk program, sensatie, enz. wordt in do praktijk dikwijls opgediend als een waterig kostje. Daarom stonden we wat twijfelachtig tegenover de met ophef aange kondigde film „De geheimzinnige torpedo' ech ter geheel ten onrechte. In deze film toch, die nu in Luxor draait, worden letterlijk hemel en aarde bewogen, zijn de heftigste krachten der vier elementen opgeroepen, gaan geheimzinnig heid en verschrikking hand aan hand. Wat 'n baarlijke duivels zijn die leden van 't grie zelig verbond der inktvisch, die onder leiding van een halven gek met geweldige middelen hun doel najagen tot aan 't verrassende slot blijft de spanning in ieder trillen. Ook de andere num mers die op het program staan voldoen, bijzon der de allergeestigste klucht „De loopjongen'. Winkelweek. De Permanente Commissie deelt ons mede dat de deelname aan de winkelweek zeer groot is. In de afgeloopen week zijn heel wat inschrij vingen binnengekomen, zoodat de voornaamste winkeliers, in alle branches aan de winkelweek meedoen. Nu de termijn voor inschrijving verstreken is wil het Comité voor de achterblijvers de gelegen heid geven om in te schrijven tot uiterst Woens dagmorgen 9 uur bij het SecretariaatS. Hijman, Hoogstraat 5557. Daarna worden onherroepelijk geen inschrij vingen meer aangenomen. Het electr o-technisch bureau dat de feestverlichting in de Havenkerk heeft aangelegd, berichtte ons, dat de firmanaam die eertijds Goede en de Mol luidde, zooals wij in het betreffende bericht dan ook vermeldden, onlangs gewijzigd is in de Mol en Jansen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand November 1924. Brieven binnenland: Beschuitfabi Hille, Amsterdam Mij. Broersma, Den Haag Mej. v. Baker, Rotterdam J. Hillings, Schiedam M. J. H. Kessels, Tilburg Mej. J. v.d. Roer, Rotterdam de Zuid Hollandia, Rotterdam Comdt. 4. R.I. Schoolpie, Leiden. Briefkaarten binnenland: T. Scheers, ter Neuzen Brieven buitenland: L. H, Pom, Marcheune dy Pont. INGEZONDEN. Tuberculose-bes trij ding Geachte Redactie, Eenige weken geleden hebt U in uw blad een ingezonden schrijven van mijn hand opgenomen onder bovenstaand opschrift. Aan het daarin gedaan verzoek om bewijzen van instemming te zenden met het voorstel der redactie van het geneeskundig tijdschrift „Vox Medicorum" om een enquête-commissie van artsén te vormen, ten einde een onderzoek in te stellen naar de geneeskrachtige werking van granuline, het bekende middel tegen tuberculose van Dr. Van Grafhorst, arts te 's-Gravenhage, is door velen voldaan. Ik ontving 190 adhaesie-betuigingen, waaronder een paar van medische studenten, één van een hersteld patiënt, die granuline op voorschrift van zijn dokter had gebruikt, en één van een doktersweduwe, wier man dit middel ook met succes door eenige patiënten had doen gebruiken. Natuurlijk is nu gevolg gegeven aan mijn voornemen om namens alle adhaesie-be- tuigers een schrijven te richten aan de redactie van „Vox Medicorum" met verzoek in dat ge neeskundig tijdschrift een ingezonden schrijven van mij op te nemen, waarin door mij namens alle sympatbie-betuigers er op aangedrongen wordt, dat de artsen mogen ingaan op bedoeld voorstel, Welwillend heeft de redactie aan mijn verzoek gevolg gegeven. In het nummer van „Vox Medicorum" van 5 November ƒ.1. is mijn „ingezonden" opgenomen met een noot der redactie, die in zijn geheel aldus luidt „Het. zal den heer Den Breejen zeker nie t bekend zijn, dat de debatten over de Granuline- kwestie in ons blad definitief gesloten zijn, doch wij hebben, om bijzondere redenen, gemeend,. Pharm Fabriek A. Mijnhardt Zeist (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) 'BW Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n iet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2