DE PHOENIX' DAGBLAD VOOR SCHIEDAMOW Verven en Stoomen. *~*F ËU it L E r O De avontüren van Kristen Blok. 47ste J&srgang. Dinsdag 18 November 1824, 14102 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 508 bij levenslange gelieele invaliditeitf 2ÖÖ duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. ■—MM——- Advertenties: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een Da verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holi.Aigem.Verz. bank Schiedam Bij of krachtens wetten o? verordeningen voor geschreven en andere officinale af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op art. 219 der wet van den 29steri Juni 1851 (Staatsblad no. 85) regelende dc samenstel ling, inrichting eri bevoegdheid der gemeente besturen Doen te weten Dat dc rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1923, op heden aan den raad is inge diend, en tegelijk op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd terwijl die rekening tevens, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. RniSenlandsefr Nieuws, DE CRISIS IN OOSTENRIJK. D r. S e i p e 1 bedankt. Gelijk reeds gemeld, was een ernstige ver scherping in de Oostenrijksche kabinetscrisis ingetreden en wel zoodanig, dat het twijfel achtig beschouwd moest worden, of Seipel nog wel bondskanselier zou blijven. Seipel had be sloten, om de leiding van de staatszaken aan jongere krachten over te laten, als de tot. zijn partij behoorende hoofden der bondslanden zijn eisch in zake de hervorming van de financiën van de Oostenrijksche bondslanden niet mochten goedkeuren. Deze Verklaring van Seipel beteekende daar om zijn definitief aftreden als niet aan zijn ver langen werd voldaan. De hoofden der bonds landen hebben te Weenen over deze kwestie besprekingen gevoerd doch zij hebben Weenen verlaten zonder dat overeenstemming met Seipel werd bereikt. In verband hiermede wordt reeds de samen stelling van een nieuw christelijk-sociaal ka binet besproken, waarbij de vroegere minister van Justitie, dr. Barnek, als bondskanselier en de afgevaardigde, dr. Mataja, als minister van Buitenlandsche Zaken zouden optreden: De „Neue Freie Presse" Verklaart dat Seipel besloten zou hebben om, als hij genoodzaakt mocht zijn zijn ambt van bondskanselier neer te leggen, hij ook zijn leiderschap van de christe- lijk-sociale partij zou opgeven en zelfs als af gevaardigde zijn ontslag zou nemen: Volgens de laatste berichten uit Weenen wenscht S'éipel, zooals gister reeds te voorzien was, niet meer in aanmerking te komen als bondskanselier. Hij heeft gister n.l. een schrijven gezonden aan den president van den Nationalen Raad, waarin hii zegt, dat hij de hem verleende opdracht tot vorming van een nieuwe regeering neerlegt en dat hij het lid der christelijk-sociale partij Rarnek als zijn opvolger aanbeveelt. In de zitting van de christélijk-socialepartij- leiders is het standpunt van Seipekgoedgekeurd. ENGELAND. De belangrijkste politieke gebeurtenis in de naaste toekomst zal de kabinetszitting zijn, welke morgen zal worden gehouden. Het is mogelijk, zegt de „Evening Standard", dat op dien datum het rapport van de commissie, die deverschillende hangende kwesties met de Sovjet- regeering, en speciaal die in verband met den brief van Zinowjef, had te onderzoeken, gereed zal zijn om aan het kabinet te worden voor- 14 -„Ach mijn engel," zuchtte zijn vrouw. „Die droom kan mij niet bevallen. Sinds je 't vorig jaar als een baby iir dat gevangenisgat werd gestoken, ben ik wel eens bang dat het met al je heerlijkheid verkeerd afloopt." „Kom nu niet met dergelijke domheden aan, Concordia," onderbrak de raadsheer haar, rood van ergernis. „Ik ben een te goed jurist om mij door den een of ander zoo maar te laten beet nemen. Wat de rekeningen betreft waarover die onbeschaamde Blok het had, deze zijn reeds lang in orde gebracht.. Alle gevaarlijke papieren, welke ik niet bewaren moet, verbrand ik terstond „Maar hoe zal het gaan wanneer Emilie haar erfdeel opeischt, dat gij verkwist en verbrast hebt „Je weet toch, mijn lieve Concordia, hoe goed mijn secretaris de kunst verstaat een rekening een fatsoenlijk aanzien te geven „Maar is hij wel trouw, mijn engel Er zijn zoo weinig eerlijke menschen in de wereld." „Als goud zoo trouw. Overigens is hij in mijn machthij staat en valt met mij En wat Emi- iie's erfdeel betreft zoolang er geen map komt gelegd. De „Evening Standard", die het waar schijnlijk acht, dat aan de Sovjet-regeering een mededeeling zal worden gezonden, voegt hieraan toe, dat de nieuwe Britsche regeering van oor deel is, dat de situatie zoo spoedig ïyogelijk moet worden opgehelderd. Van de zijde der regeering bestaat volstrekt geen verlangen om het werk, dat door MacDonald is verricht en dat iioop geeft op een verbetering van de betrekkingen tusschen Rusland en Groot-Brittannië, afbreuk te doen of te vernietigen. Inderdaad wenscht dc nieuwe regeering bij te dragen tot de bevor dering Van den goeden wil, den handel en het verkeer. Het blad verwacht evenwel, dat aan de Sovjet- regeering duidelijk zal worden gemaakt, dat, indien de hoop en de vooruitzichten, die ont staan zijn door de erkenning van Sovjet-Rusland door Groot-Brittannië, niet ernstig zullen worden geschokt, alle propaganda in Groot-Brittannië, uitgaande van welke kringen ook in Rusland, moet eindigen. Men verwacht dat de kabinetszitting, van Woensdag zich verder met het vraagstuk van de prijzen der levensmiddelen en de algemeene kosten van het levensonderhoud zal bezighou den, waarvoor de regeering een onderzoek heeft toegezegd. FRANKRIJK. Een verweer van Poincar.é. In de „Revue de l'Europe" tevens in de „Oeuvre" worden bijzonderheden gepubli ceerd uit de „carnets secrets" van den vroegeren (1913) Franschen gezant te St. Petersburg, Georges Louis.. Zondag heeft Poincaré uit Straatsburg aan Havas een telegram gezonden, meldend, dat hij Maandag o.a. brieven van Pichon en Cambon ter publicatie in de pers zou geven, waaruit zou blijken, dat de in de „carnets secrets" weerge geven gesprekken onjuist zijn. In bedoelde ge sprekken zouden Cambon en Pichon den heer Poincaré voor een deel verantwoordelijk hebben gesteld voor den oorlog van 1914. Havas is thans in het bezit der beloofde brieven en seint o.m. het volgende In zijn schrijven aan Havas verklaart Poincaré Het is mij onbekend,of de op naam van Georges Louis gepul*liceerde mededeelingen, welke reeds eenigen tijd geleden in de Duitsche pers werden aangekondigd, uit een authentiek manuscript afkomstig zijn, dan wel of ze apocrief zijn zeker is echter, dat ze evenveel onwaarschijnlijkheden als objectieve onwaarheden bevatten. Uit de volgende getuigenissen moge blijken, dat ze geen geloof verdienen Jules Cambon schrijft, dat de verklaringen, die men hem en zijn broer toeschrijft, betref fende Poincaré, absoluut onjuist zijn.. Het spijt hem, dat zijn gestorven broer niet meer in deze zaak getuigen kan, maar hij Verklaart, dat hij en zijn broer naar best vermogen met Poincaré hebben samengewerkt, om het dreigend oorlogs gevaar af te wenden zij waren er zich van be wust, dat men onmogelijk aan de Fransche re geering ook maar de minste verantwoordelijk heid aan de gebeurtenissen van 1914 kon ver wijten. FRANKRIJK EN TURKIJE. De bladen melden, dat de president der Turk- sche Republiek Moestai'a Kemal binnenkort een bezoek zal brengen aan Frankrijk en dan vergezeld zal zijn door een militaire en marine- missie. Tevens verluidt, dat ook de Turksche premier Isrned Pasja en generaal Mougin, de om haai ten huwelijk te vragen, is er niets te vree zen, en dat zulks niet gebeurt, daarvoor moeten wij zorgen." „Maar wanneer die verschrikkelijke Kristen Blok nu weer loskomt uit de gevangenis, kan hij je dan niet in het ongeluk storten Jc weet, die bewuste papieren „Wat ik je bidden mag, mijn hemelsche Con cordia, verloochen jc schoonen naam niet, en ver nieuw mijn kommer over dat verlies niet „Verdenk je meester Falk er niet van dat hij de papieren in bezit heelt „Ja, dat is een kwaadaardig mensch. Gelukkig zit onze vriend Kristen Blok in uitstekende bewaring. Tegen Juni zou hij ontslagen worden ik zat al in doodsangst, maar, gelukkig, daar wordt hij werkelijk gek. Nu laten zij hem niet meer uit de inrichting los zoolang ik goed voor hein betaal „Dezen keer heeft u buiten den waard ge rekend, mijnheer de burgemeester," klonk plot seling een barsche stem en een groote, zwaai - gebaarde man, die er een beetje wild uitzag maar onberispelijk gekleed was in een zwarten rok en een verblindend wit overhemd met boord, trad de halfgeopende deur binnen^JJ.e echtge- noote van den raadsheer gaf een gil en viel in onmacht,, de burgemeester trilde van schrik, doch herstelde zich oogenblikkelijk. „U verrast mij, mijnheer Blok," zeide hij Fransche vertegenwoordiger in Angora, Moestafa Kemal zullen vergezellen. JAPAN EN MEXICO. Gemeld wordt, dat de gouverneur van Neder- Galifornië (Mexico), alle zich in handen van Japanners bevindende visscherij-concessies op de kust,.van die provincie heeft te niet gedaan. EGYPTE. De parlementszittingen werden gister in de beste stemming hervat. Nadat Mazlocm Pasja tot voorzitter van de Kamer was herkozen, legde de premier, Zaghloel Pasja, de volgende verklaring af De koning deelt met de natie en het parlement Let vertrouwen in liet kabinet en kon derhalve het aangeboden ontslag niet aanvaarden. De koning stelde er prijs op, dat spreker aan het bewind zou blijven. Deze sympathieke houding- van den koning was volgens spreker een ver zachting voor de moeilijkheden welke het be wind opleverde. Spreker kon- derhalve niet anders doen dan zijn ingediend ontslag intrek ken. En hij bad den Almachtige de regeering bij te staan tot verkrijging van Egyptels alge- heele onafhankelijkheid. ALLERLEI. Uit Toronto De onlangs in de Canadeesche provincie Ontario gehouden volksstemming over het drankverbod, gaf tot resultaat, dat op de 1,134.000 uitgebrachte stemmen slechts een meerderheid van 36.682 stemmen vóór het drankverbod bleek te zijn. Uit Chicago Generaal Dawes heeft een breukoperatie ondergaan. Zijn toestand is goed, doch" hij zal 14 dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Uit BoedapestTot minister van Buiten- andsche Zaken is benoemd Scitokovski, tot dusver directeur van de Hongaarsche Algemeene Credietbank. Gisteren is,,te Genève de tweede volken- bondsconferentie voor opiumbestrijding ge opend. Voor het eerst nemen Amerikanen, als gevolmachtigde gedelegeerden, aan een dooi den volkenbond bijeengeroepen conferentie deel. Uit Mexico De twee mannen, die schuldig zijn bevonden aan den moord op mrs. Evans in Augustus jl„ zijn ter dood veroordeeld. Uit GonstantinopelDe oecumenische patriarch Gregorius is gister overleden. Uit Rome De bladen melden, dat er èen nieuwe politieke partij, de Nationale Unie, gevormd is, die zich voorstelt, de verschillende groepen van democratische elementen te ver eenigen en die tegen het fascisme oppositie zal voeren. Uit Londen Reuter verneemt, dat Chur chill deel zal nemen aan de bijeenkomst van ministers van financiën, welke binnenkort te Parijs zal gehouden worden. De datum der bij eenkomst is echter nog niet vastgesteld. Binnenland, Fietsplaatjcs. Met den verkoop van de rijwielmerken 1925 zal aan de kantoren der posterijen op 1 December worden begonnen. De aardbeving op Java. «flHet bestuur van den Kon. Nationalen bond Telef. 15. oogenschijnlijk bedaard, terwijl hij met een blik op de klok naar de deur trad, „ik dacht dat uw gezondheidstoestand het nog- niet toeliet de voor treffelijke ziekenimielïting te verlaten," „Ik ben volkomen hersteld," antwoordde Kristen Blok, „misschien wilt u het attest van den arts zien. Bovendien ben ik in liet bezit van andere documenten, waarmee ik voor den dag zal komen als het noodig is. Graag had ik ze u al eerder willen voorleggen, maar toen ik mij de vrijheid veroorloofde in uw kamerjapon uw kof fie op te drinken, hep£t u zulk een christelijke naastenliefde getoond, dat ik naar een gekken huis werd gebracht om daar voor inijn geknakte zinnen genezing te erlangen." De burgemeester wankelde, trad dan dichterbij en scheen een besluit genomen te hebben. „Neemt u even plaats, mijnheer Blok! Mijn vrouw is onwel geworden zooals u ziet!" Hij naderde de schel, maar Kristen Blok was hem voor en sneed den draad snel stuk. „Uw gemalin slaat haar oogen al weer op, zeide Blok, „en hier staat water. Ik wenscheen onderhoud met u beiden zonder getuigen en u doet het verstandigste alle opzien te vermijden. „Zooals u verlangt, mijnheer. Kalmeer tóch mijn lieve Concordia, kalmeer toch Hier wendde hij zich naar zijn verschrokken vrouw en knipte even met de oogen. „Dit is die voor treffelijke jonkman, die vorig jaar ziek is gewor- Aigem. voor reddingsvrezen en eerste hulp bij ongeluk ken, liet Oranje-Kruis heeft telegrafisch in Batavia inlichtingen gevraagd, ol' geldelijke hulp uit Nederland noodig is. Indien dit zoo is, zal het een beroep doen op liefdadige landge noot err om de slachtoffers te helpen. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in October 4 rnillioen meer opgeleverd dan Verleden jaar, waarbij dan nog 1 1,220 uit (te rijwielbelasting komt. Van de rijzing was bijkans 2 rnillioen te danken aan de successierechten. Voor de eerste tien maanden is het Voordeelige verschil 4,134,000, benevens 5,247,000 uit de rijwielbelasting. De C.A.M.B.O. De Minister van Marine heeft het contact met de Marinebonden, vereenigd in het C.A.M.B. O., verbroken. llolterdamsehc Bankvereeniging. Naar men verneemt, zullen door de reorga nisatie bij deze instelling een veertigtal beamb ten aan hel Haagsche kantoor worden ontslagen. De vliegtocht NederlandIndie. Reuter Seint, dat de Nederlandsche vliegers gisteren te Bangkok zijn aangekomen. R. K. Technici. Eergisteren is te Utrecht opgericht een Roomsch-Katholieke federatie van technici, waarbij zich vijf Roomsch-Katholieke organisa ties hebben aangesloten. De federatie zal I Januari in werking treden. Een program van actie werd vastgesteld. Een voorloopig bestuur werd benoemd, waarin de aangesloten organi saties elk een vertegenwoordiger aangewezen. Nationale dag der Moeders. Door den Kring Delft, Schiedam, Vlaardin- geh, Maassluis (Schiedam was op de vergadering niet. aanwezig) is onderstaande motie gezonden naar het Diocesaan Bestuur van den R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem, met verzoek die op de eerstvolgende Diocesane ver gadering te willen behandelen. „De Kring „Delft" Van den R. K. Vrouwen bond in het Bisdom Haarlem, op 8 November 1924 in zijn vergadering te Delft bijeen, be spreekt de verische.lijkheid der instelling voor Holland van een „Nationalen dag der Moeders", naar het voorbeeld van Denemarken, door den Z.EerW. heer dr. Th. Verhoeven naar voren ge bracht in zijn lezing op de in September j.l. te Utrecht gehouden sociale dagen. De Kring verzoekt daarom de Diocesane ver gadering door motie of voorstel de Federatie uit te noodigen om door l'ederatievp samenwerking met de niet-katholieke Vrouwenorganisaties nog vóór het voorjaar 1925 tot de instelling \an bovengenoemden jaardag te geraken." Sabotage. Hetgeen de vorige week in een der groote bedrijven te Amsterdam gebeurd is het 's nachts laten wegvloeien Van een ontzaglijke hoeveelheid azijn stemt tot ernstig nadenken. Hét berichtje was tamelijk laconiek, maai de zaak schijnt inderdaad, naar wij van goed- ingelichtë zijde Vernamen, van zeer ernstigen aard. Niet zoozeer nog om de aangebrachte mate- den, zooals ik je verteld heb. Ik verzoek u, ga zitten, mijnheer Blok. We willen nu eens rustig en verstandig met elkaar praten. U begrijpt dat na wat er in dien bewusten nacht is voorge vallen, ik uw- hoofd niet wilde breken met in gewikkelde dingen en ik ben blij als een waar christen voor u gezorgd te hebben cn uw ver betering in de hand te hebben gewerkt. Het ver heugt mij zeer u zoo gezond weer te zien Wat ik u verzoeken mag, neemt u toch plaats Blok gaf aan de hoffelijke uitnoodiging van den burgemeester geen gehoor, maar de burgemeester voer zachtjes voort „U is dus in hot bezit van eenige papieren, die mij toebehooren. Wellicht zult u ze mij onder enkele condities terug willen geven De burgemeester wierp zijp vrouw die opgestaan was en langzaam naar de deur hop oen veelbeteekenenden blik toe. „Ik zie mij gedwongen, mevrouw te verzoeken haar plaats weer in te nemen," en Kristen Blok plaatste zich tusschen haar en de, deur, zonder de bewegingen van den burgemeester uit het oog te verliezen. „Ik heb een brief van mijn vriend Kaspar Lange en deze zal u zeker wel belang stelling inboezemen Mevrouw had, nu een weinig gerustgesteld, zich weer op de sofa neer laten vallen, de raads heer staarde met groote oogen op het schrijv.n dat Kristen Blok hem overhandigd had. (Wordt vervolgd NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT r e?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1