i** v Binnenliad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Marchant hoeft zich geworpen voor den Volken bond, die' bewapening eiscbt. De heer T roe l^st ra (S. D.) verklaarde dat hij niet meer in de Tweede Kamer aan de politiek 2a! inéëdoen, waarna 'hij zijn gebruikelijke smaad'de regeering aanwrijft en zijn partij ver heerlijkt ;voorts hengelde spr. naar de gunst van katholieken en ddhiocraton om dan samen een kabinet te vormen. .Avondvergadering. Aan de orde is de behandeling van hoofd stuk X (Arbeid) der Staatsbegrooting voor 1925. Ei' worden geen algemeene beschouwingen ge houden. Aïdèeling I wordt goedgekeurd. Afdeeling II (Arbeid). De heer Schaper (S. D.) begint te klagen over de uitvoering der Arbeidswet. Dat bakkers in de gevangenis worden ge worpen betreurt hij. Maar het is hun eigen schuld; zij moeten dan vaak recidive hebben gepleegd. De Arbeidswet wordt nog steeds op tal van groepen van werklieden niet toegepast. Den De heer B r a u t i g a m (S. D.) bespreekt den arbeidsduur in het transportbedrijf, die ellendig lang is bij afwezigheid van elke wettelijke re geling. Spr. moet een eentonig verhaal geven van de toestanden in Nederland. De heer Snoeck H enk „mans (C. H.) merkt op dat de heer Brautigam eenige min der welwillende woorden heeft gewijd aan den arbeid van dezen minister. Daarvoor is inder daad geen aanleiding, gelet op hetgeen de min. onder zeer moeilijke omstandigheden heeft tot stand gebracht. Men kan den minister dan ook niet verwijten 'dat hij geen hart heeft voor den werkman. De minister schijnt nu voorne mens te zijn te -blijven bij zijn plan om een voorstel in te dienen strekkende om de Kamer over het verbod van nachtarbeid voor de bak- ker^patroons zich te doen uitspreken. Spr. blijft van oordeel dat het verbod moet worden opge heven. Hij betwist dat die opheffing moeilijk heden zal met zich brengen voor de arbeiders. In alle bedrijven hebben de ondernemers die vrijheid,en nadeel vöor de arbeiders vloeit daar uit niet voort. De, minister van Arbeid, de heer Aalberse is aan het woord. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. Forensenbelasting. Heil R. K. Werkliedenverbond in Nederland heeft, inzahe het wetsontwerp tot wijziging van de GemeentevVet met betrekking tot de plaatse lijke belastingen aan de ministers van binnen- landsche zaken en financiën eenige klachten en wenschen ter kennis gebracht. De voor naamste wens'cli geldt art. 214 d. volgens welke bepaling de vaststelling' van het bedrag, beneden hetwelk geen ïorensenhelasting zal worden geheven, wordt gelegd in handen van gemeente raden. De beslissing wordt dus, zoo schrijft het adres, in de eerste instantie toegewezen aan een eölïegë, dat niet. belangeloos tegenover de kwestie staat. Het wit ons dan ook voorkomen, dat langs dezen weg, gezien de gestie van zeer vele gemeentebesturen en gemeenteraden, de practisohe beteekenis Van deze bepaling tot nul zal worden teruggebracht. - Met het oog "hierop verzoeken ondergeteekenden alsnog te bevorderen, dat de grens waar beneden geen forensenbelasting zal mogen worden geheven, zal'worden vastgelegd dooi' in de Wet een aftrek op te nemen, van b.V. /'2500.- en verder de •'nadere- vaststelling over te laten aan een alge- meenen maatregel van bestuur. Weldadiglieidsposlzegcls. De minister van waterstaat heeft besloten, dat de weldadigheidspostzegels dit jaar zullen worden uitgegeven in drie waarden van 2 cent, 7V2 pept en 10 cent, en dat zij zullen worden verkocht onderscheidenlijk voor 4 cent, li cent, en 124/2 cent. Wat men meer betaalt dan de frank eerwaarde) komt ten bate van de instellingen voor kinder bescherming. Het bestuur van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming, dat de propaganda voor dezen zegtlverkoop voert, had tot den minister het verzoek gericht, poststempels te laten gebruiken met„Kinderpostzegels ver krijgbaar van 15 Dec. tot 15 Jan.", ol' iets der gelijks. De minister heeft thans aan het bestuur geantwoord, dat tot zijn leedwezen aan dit verzoek geen gevolg kan worden gegeven. Het is te hopen dat ditmaal geen kunsten maker maar een kunstenaar de opdracht krijgt. J)e vliegtocht NederlandIndie. Het is de bedoeling, dat de F .VII, thans op weg naar Batavia, in Indië blijft. Van der Hoop en zijn reisgenooten zullen dus eerlang over zee naar Nederland terugkeeren. Hanzebank. Naar wij vernemen, is op verzoek van den Raad van Commissarissen van de Delftsché Hanzebank, door het hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem een vertrouwens commissie in het leven geroepen, die een onder- zoek zal instellen naar bet gevoerde beleid, en het verantwoordelijkheidsgevoel van de leiding der Bank, en naar de Vraag, of een persoonlijke bevoorrechting van directie, commissarissen, l'dden van den Baad van Toezicht of van het hoofdbestuur, heeft plaats gehad. De'commissie is S November geinstalleerd, en onmiddellijk met haar werkzaamheden begon nen. Uit de anti-rev. partij. Het Centraal Comité van Anti-revolutionaire Kiesvereenigingen heeft, als bekend, aan de kiesvereenigingen een ontwerp-steinbusprogram toegezonden Naar we in het „Hdbl." lezen, schrijft het daarin Zich bij de komende verkiezingen voor de gehéele politieke actie uitdrukkelijk stellende op haar Beginselprogram, zal de Anti-revolutio naire Partij" met nadruk moeten doen blijken van het voornemen om met, de ten dienste staan de middelen het nationale bestaan te handhaven en te versterken. Het Centraal Comité brengt daarom deze twee punten op den voorgrond': 1. Voortgaande bezuiniging in 's rijks dienst, opdat het economisch leven kunne worden ont last van den overmatigen belastingdruk en vrijer kunne ademhalen. 2. Steun aan alles, wat in het volkeren- verkeer de heerschappij van het recht kan ver zekeren. Zoolang niet e'en algemeene, die heer schappij bevestigende regeling onder de volken is tot stand gekomen, behoud van onze nationale weermacht in Nederland en in Indië en beslist verzet tegen eenzijdige nationale ontwapening. Transportbedrijf. In de Tweede Kamerzitting van gisteravond heeft de heer Brautigam een motie ingediend 'waarin o.a. wordt aangedrongen op spoedige toepassing der Arbeidswet voor arbeiders in het transportbedrijf. Mr. Romans te Leeuwarden. Jn Hotel „Amicitia" was Maandagavond dooi de Leeuwarder Propagandaclub „De Katho lieke Garde" een bijeenkomst belegd, waar als spreker was uitgenoodigd, mr. A. Bomans, lid der Tweede Kamer. Na een korte inleiding van den voorzitter, den heer P. Heilkema, was het woord aan mr. A. Bumans, die tot onderwerp zijner rede ge kozen had De geschiedenis in vogelvlucht van liet katholicisme in Nederland. Uitvoerig toonde spr. aan hoeveel lijden, strijd en bloed het onzen voorvaderen gekost had, het christen geloof in ons land ingang te doen vinden, het te behouden en het na de tijden van de Reformatie weder te herstellen, door achtereenvolgens te beschouwen de tijd perken van de eerste prediking van het Chris tendom tot de Reformatie van Luther tot aan de groote' Revolutie en van de Fransche Revo lutie tot op heden. Hulde bracht spfeker aan de groote mannen van de vorige eeuw, o.a. aan Le Sage ten Broek, Alberdingk Thijm, Cornelius Broere en vooral aan dr. Scliaepman, den priester-dichter, den journalist, den man dei' coalitie, den redenaar, den organisator der Friesche landdagen, den eeuwigen Roomschen propagandist. Met een krachtige opwekking om bet erfdeel onzer vaderen te handhaven, door bij de ver kiezingen in 1925 te slem-men op de candidaten der'.eene en ondeelbare R. K. Staatspartij, be sloot spr. zijn geestdriftige rede. Bij de rondvraag, werden enkele vragen ge steld, o.a. betreffende de actie van den R. K. Democratischen Bond „St. Michael" en de dooi' de Regeering van het program gevoerde op hef i'i ng processiev erli o d Wat „St.-Miehaiil" betrof volstond mr. Bo mans met de verklaring, dat 't hem ongevyenscht voorkwam om hierover besprekingen te voeren nu er momenteel onderhandelingen worden gevoerd tusschen „St. Michaël" en het bonds- best uur. Een breuk in onze Staatspartij achtte spr. een grooten sprong Lot den chaos. Wat, de opheffing van het, processieverbod betreft, wees spr. er met nadruk op, dat ter- wille van de coalitie, die het Nederlandsche Episcopaat uitdrukkelijk gehandhaafd wilde, het grondwetsartikel de opheffing van 't pro cessieverbod ongewijzigd gelaten had. Want zoolang groote staatkundige moeilijk-, heden het niet beletten, besloot spr.,zuilenrij katholieke Kamerleden de wenschen der Bis schoppen ook op politiek gebied volgen. Eerste bloem uit den hof van den Carmel geplukt- Rector Cremer schrijft ons: Het zal den 8sten December a.s. vier jaren geleden zijn, dat 'n kleine stoet van Maagden, van uit de Frankelandschekerkbegeleid door den overheden Pater Verhoeven z.g. toen Deken, cn door den tegenwoordigen Deken, den Floog- eerw. heer Schraag, trok naar de bekende villa in de Warande van de familie Nolec,voorloopig ingericht tot klooster der Zusters Theresianen. De stoet der door God uitverkorenen was in derdaad klein, slechts zes in getal. Vooropging 'n vaantje van O.L. Vrouw van den Berg Car mel dragend, 'n postulante. Wie was zij, op wier gelaat atle omstanders niets dan vreugde konden lezen Zij was de eenige zuster, die nog niet gekleed, dus ook nog met geprofest was, doch die zich vrijwillig aangeboden bad voor de waar lijk zware .taak om 'n nieuw klooster der The resianen op te richten en dus, wat onafscheidelijk daarmee gepaard gaat, nog grooter armoede te gaan lijden, nog meer zich te moeten behelpen in den eersten tijd van het pas begonnen klooster. Den 18en Maart daaropvolgend mocht, ze het overgroote geluk smaken door den weleerw. Pater Aloysius Oorsprong, toen Rector, het kleed van deze Orde te ontvangen met liet blijde vooruit zicht 't volgend jaar op Sint Jozef baar tijdelijke Geloften af te leggen, hetgeen ze ook heeft mogen doen tot haar dooi' de wereld niet te begrijpen vreugde. Die vaandragster, die dame, die het geluk in de wereld Loelachtte, die 'n schoon figuur daar had kunnen maken, met wie iedereen gaarne omging wegens baar pleizierig, vroolijk karakter, van wie menigeen hier den 8sten December 1920 "zieide „Onbegrijpelijk, dat zulk 'n persoon inet die prachtige vooruitzichten zich achter die dikke tralie's gaat verbergen", die voorloopster der andere vijf Theresianen, is geworden 'n eerste Bloern, die O.L. Heer Zich Zeiven heeft geplukt in den Hof van den Carmel hier opgericht. Hoe, op welke wijze? L.l. Zaterdag is ze in allex eenvoud grafwaarts -'gedragen. Wie ze was Ze heette in de wereld Annie van Vlijmen, in verschillende kringen bekende zange res, met een heerlijk stemorgaan. Ze was 'n dochter van den bekenden Generaal-Majoor van Vlijmen, wonend te Schijndel, jaren lang afgevaardigde voor de Tweede Kamer van liet district Veghel. Betrekkelijk vroegtijdig verloor Annie haar goede moeder, in zoover, dat haar opleiding nog niet Voltooid rnocht heeten. Doch vader van Vlijmen verstond deze echt Christelijke kunst in die mate, dat al zijn kinderen personen zijn geworden,die een waardig figuur maken in de maatschappij, ook als echte, degelijke katho lieken. Na vijf weken ziek te zijn geweest, is Annie Van Vlijmen, in bet Klooster zuster Maria Electa genaamd, zacht sluimerend gestorven 1.1. Donderdag in den nacht na daags te voren met volle kennis ontvangen te hebben de H. Teerspijze, welke gunst ze gemaakt had dagen achtereen na hare Bediening. Men zou lichtelijk geneigd zijn te zeggen „Die zuster Electa beeft spoedig het hemelsche geluk verkregen na zoo'n korten tijd in het klooster doorgebracht te hebben." En toch vergist men zich deerlijk in die bewering, 't ls waar, sléchts korten tijd heeft ze mogen doorbrengen in het uiterst strenge klooster der Theresianen. Doch bij dien tijd mag men gerust rekenen de jaren, en zeker de tien jaren vóór haar intrede. Al die jaren brandde ze van 't vurigst verlangen zich te mogen begeven in deze strenge Orde en was haai' in- en uitwendig leven, hoewel in 't midden der wereld zich be vindend, overeenkomstig het heilig verlangen zich geheel en al te mogen geven aan haren Schepper. Tien jaren werd ze weerhouden door haren biechtvader en eindelijk kreeg ze verluf. Tien jaren had ze zich voorbereid voor die intrede. Wilt ge 'n enkel bewijs onder de velen. Dezer dagen getuigde 'n naaste bloedverwante Ze had Annie gedurende aclit, jaren nooit zien leunen op stoel of wat ook, als ze in biddende houding was, doch gedurende dien tijd, dat uur, zat ze rechtop geknield. Wist, ze misschien toen reeds, dat de Theresianen, eiken dag, des mor gens en des avonds 'n geheel uur in overweging doorbrengen op den harden grond geknield zon der eenigen steun Was Annie in de kerk, dan gebruikte ze nooit haar kerkboek, dochwas steeds zoo verzonken in God, dat ze dit niet noodig had. God heeft deze Hem toegewijde Maagd tot zich genomen, nadat ze op haar sterfbed haar eeuwige Professie had afgelegd. Wat dunkt u Ik heb te veel gezegd God heeft Zijn eersten Bloem hjer in Zijn Hof van den Carmel geplukt. Waarom 'deze van ons weggenomen figuur zoo naar voren gebracht? Omdat er nog zoo menig katholiek gevonden wordt, die het nut der Slotzusters niet inzien. Voor Zieken- en School zusters heeft men alle achting, doch watvoordeel is er in gelegen, dat, vrouwen zich van de wereld afzonderen om niets te doen dan bidden en ver stervingen plegen Laat U dit gezegd zijn voor altijd. Volgens den H. Thomas zijn die Orden de voornaamste in rang, welke uit de volheid van het inwendige leven zich wijden aan de onmiddellijke bekeering en heiliging van ge- loovigen of ongeloovigen, omdat die Orden liet leven leiden en den werkkring navolgen van den Verlosser zeiven. Hiertoe kunnen dus alleen Priester-orden belmoren. Na deze volgen in rang de slotkloosters, waarin men zich onmiddellijk wijdt aan den dienst van de Goddelijke Majesteit van Gods altaren. Eindelijk komen die Orden, welke naast zelfheiliging het liefdewerk van den evennaaste nastreven godsdienstig onderwijs- opvoeding van weezen en verlaten kinderen, verpleging van zieken en krankzinnigen. Ont houden wc ook dit goed De H. Franciscus Xa- verius heeft volgens de geschiedboeken honderd duizenden heidenen tot 't ware Geloof bekeerd. Een vrome overlevering verhaalt, hoe de There- sia méér zielen voor Christus won, dan de wereld beroemde apostel van Indië. Dit zal in Gods 00- gen zeker geen overdrijving zijn, als men weet uit, de vele en belangrijke openbaringen der hei ligen, dat, Jezus voornamelijk op de in strenge afzondering en verborgenheid levende zielen steunde, om de IJ. Kerk, Zijn Bruid in kracht dadig leven te houden. Ten slotte 'n Gedicht door een barer mede zusters ter eere der Overledene vervaardigd Tot weerziens, Zusje, bij den Vader In Zijn schoonen Hemelhof, Waar gij nu, wij gelooven 't blijde, Reeds voor eeuwig zingt Zijn lof. Wat moet wel Uw ziel verrukt zijn, Badend, na zoo korten strijd, In de Liefde en Schoonheid zelve Voor geheel een eeuwigheid. Rustend aan het Hart van Jezus, Dien ge zoo hebt liefgehad,. O helpt ons U daar te volgen Langs het veil'ge kleine pad Van volkomen overgave En kinderlijk verLrouwen bei Opdat, Zusjelief, Daarboven 't Weerzien eenmaal heerlijk zij Gesprongen Hands DOOS 30, 60, 90 Cent Bij, Apoth. en Drogisten PharfTL Fabriek A. Mijnhardt - Zeist 3294]8 van Cherubini was, de moeilijkheden van 't inspelen mee, welke zich vooral in onzuivere klanken uitten, maar wat verder ging 't al veel beter en dc middens!,e allegro-passage vond zelfs een zeer goede uitbeelding, ook door 't koper. Degelijke bewijzen van flinlten vooruit gang gaf 't orkest, eveneens in Bizet.'s suite l'Arlesienne. Pittig werd hier 't prelude met de saxophoon-sclo gespeeld, frisch 't menuetto, waarin de vleugel treffend de harp imiteerde, zacht-sleepend met gedempt vioolgeluid 't adagietto, terwijl ook 't carillon lang niet on verdienstelijk in harmonische gebondenheid ten gehoore werd gebracht. In de tweede helft, na de pauze, kreeg de opera-muziek een flinke beurt gespeeld werden 'n grande fantasie sur l'opera jrida (van Verdi- Tavan) en iets dergelijks sur l'opera Faust. (van GounodTavan). In dat soort werken is Beethoven altijd nog al sterk geweest en ook gisteravond maakte zij baar reputatie op dit terrein niet beschaamd, 't Slotnummer was de 3e lustrum-feestmarsch van den dirigent J. C. M. Feltzer, die hiermee weer danig succes oogstte en wien overigens ook met zijn kranig orkest, groote lof en hulde welverdiend toekomt. De talrijke toehoorders waren hun niet minder dankbaar, wat zij met hartelijk applaus over duidelijk toonden. De solist van den avond was onze oud-stad genoot, de schitterende, unique helden-bariton Jan van 'Rijsselberg, tegenwoordig wonend in den Haag. We meenen met die beide huldigende adiectiva niet te overdrijven, want onze Jan hij blijft immers van Schiedam -wasgist,er- avond waarlijk subliem, zoowel wat techniek, uitspraak, klank, alsook voordracht betreft. Diep onder den indruk was de geheele zaal bij al de vier nummers, die de solist ten beste heeft gegeven. Die waren Petrus Klage van L. F1. Brandts Buis, 't Lied an den Abendstern, van R. Wagner, Invocation van Gounod en de proloog uit de Paljas van Leoncavallo. Als ratelende donderklappen waren zijn tot forlissimi zwellende crescendi, maar ook mooi klonken de decrescendi tot pianissimi. 't Was ook prijzenswaardig, hoe hij zich, zelfs bij de geweldigste passages (in den Proloog, Petrus Klage en Invocation) wist te beheerschen. 't Lied an den Abèndsterü was fijn, keurig, Richard van IlelVoirt Pel, de beroemde Wolfram von Eschenbach, doet 't dikwijls niet beter. Enthousiast spontaan was 't gulle applaus, waarop men den solist vergastte. Mevr. BerckFeltzer begeleidde den zang ook uitstekend. Na afloop van 't concert hield een soiree vele nog geruimen tijd gezellig bijeen. Fietsplaatjcs. Ter wegneming van gerezen twijfel, wordt in de Dienstorders van de posterijen meegedeeld, dat rijwielmerken alleen mogen worden inge wisseld, indien onmiddellijk na den verkoop door de koopers wordt vastgesteld, dat de merken ongeschikt of minder geschikt zijn om aan een fiets te worden bevestigd. Rijwiel- merken, beschadigd bij of na het aanbrengen aan het rijwiel, mogen niet worden ingewisseld. Kamer van Ivooph. en fabrieken. De Kamer van Koophandel en 'Fabrieken voor de Beneden-Maas maakt er belanghebbenden opmerkzaam op dat volgens juist binnengekomen berichten de Argentijnsche wet op de Fabrieks- en Oorspronkmerken aldus uitgelegd dient te worden, dat importeurs 9f verkoopers van niet- Argenlijnsche artikelen op de emballages, ver pakkingen of op de voorwerpen zelf op duidelijke zichtbare wijze in druk den naam van het land van -herkomst moeten vernielden. II. K. Openbare Leeszaal. Vanaf heden zal de R. K. Openbare Leeszaal 's avonds tot tien uur geopend zijn de uitleen tot half tien. Winkelweek 1924. 26 Nov.—3 l)ee. Nu de lijst oor deelnemers gesloten is, kan het Comité rnededeelen dat het aantal inschrij vingen nog nooit zoo groot is^geweesl als thans. Het geval is wél een bewijs dat deze wedstrijd wel in den geest van den winkelstand is gevallen. Dat dit ook bij het publiek het geval zal zijn, daar twijfelen wij niet aan. Het comité wenscht bij al de andere attracties ook te organiseeren een reclameoptocht voor deelnemende winkeliers aan den wedstrijd, welke op eenvoudige leest geschoeid en inet weinig kosten gepaard gaande wel doel zal treffen. Inlichtingen daaromtrent kunnen ingewon nen worden bij den heer Papenlmyzen, Hoog straat een en ander zal deze week beslist moeten worden, dus' aangepaktook dit moet slagen, is de wensch van het comité. „Beethoven." 't Dillettanten symphonie-orkest „L. van Beethoven" had gister weer eens een heel goede avond, waarvan een overvolle Volksbond-zaal veel heeft genoten. Zooals gewoonlijk bracht 't begin van 'teerste nummer, dat deze keer de ouverture Lodoiska Gev. en verlt. onroerende goederen. Notaris IJ. B. E. B 1 a i s s e. Afslag 19 Nov. Eenige perceelen weiland, gelegen aan den Abtswoudschen weg, tusschen Kethel en Delft, onder de Gemeente Schipluiden, tezamen groot 4.51.66 H.A. In veiling 11.743.60 (ƒ2600 per H.A.) Verkocht voor 12.691.64,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2