Last van gal en slijm INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrammen. Burgerlijke StftnA. Scheepvaart. Handelsberichten. Bears van SeMedam. beslagen tong, een voortdurend onaangenainen smaak, tragen stoelgang en' eén opgeblazen ge voel. Gebruik hiertegen de zonder eenige kramp werkende Mijnhardt's Laxeertabletten. Doos 60 ets. Bij apothekers en drogisten. 3295 8 2854 15 Bij een koopman in de Leeu wenstraat te R'dam zijn te koop aangeboden en nu in beslag genomen een buks met patronen en eenige wandborden, die uit een tuinhuisje in het Sierreiibosch alhier gestolen zijn. Als medeplichtige aan den diefstal zijg aange houden, de 18-jarige timmerman H. R. uit de Zwarte Paardenstraat en zijn 17-jarige makker. UIT ROTTERDAM. Het jubileum van de W. B. Wij ontvingen heden het feestprogram van het W. B. Theater, dat vanaf morgenavond zal worden uitgevoerd ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van deze bekende bioscoop aan den N. Binnenweg. Wij zouden reeds van een schitterend program kunnen spreken, wanneer er niet meer, op voor kwam, dan het grootsche werk „Tristan en Isol de", een film die vervaardigd is naar de mooie Duitsche heldensage, waar Wagner een van zijn opera's naar schiep muziek van Richard Wag ner zal dan ook alleen gebruikt worden voor de illustratie van deze film. Het program is evenwel nog veel uitgebreider. Kareltje mankeert niet bij het jubile en o.m. zal er een stereoscopische film afgedraaid wor den, waarvoor de bezoekers speciale brillen zul len ontvangen. Het laat zich aanzien dat in de komende dagen de W. R. te klein zat blijken om alle be zoekers te herbergen. „St. Michael." Ook te Rotterdam heeft het verbond van studieclubs „St. Michael" een afdeeling gesticht 175 leden gaven zich op. Wat zal er gestudeerd worden UIT VLAARDINGEN. Alhier is, 72 jaar oud, overleden de heer H. Bregderveld, oud-lid van den gemeenteraad. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kop.y niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling heb ik gelezen in het nummer van den 12den dezer van Uw geacht blad, hetgeen de heer Doets daarin heeft mede gedeeld betreffende de waterleiding en de daarmede samenhangende quaesties. Ik ben het volkomen met den heer D. eens dat men het water niet moet vermorsen en des noods strenge maatregelen moeten worden ge nomen tegen diegenen die dit willens en wetens doen maar men mag daarbij geen onschuldigen meer treffen. (Dit is te wijten aan de gecombi neerde leidingen (Red). Doch de nu gerezen moeilijkheden worden niet zoozeer veroorzaakt, door dat enkelen het water verspillen, maar de grondoorzaak moet geweten worden aan het feit, dat de grondslag waarop de afstand van onze waterleiding is geschied, niet is opgevolgd geworden, namelijk, dat het water den Schiedammers niet meer mag kosten dan vroegernu zij hel van Botterdam ont vangen. v Heeft men zich aan deze fundamenteele conditie gehouden Heeft Rotterdam die stellige belofte ge stand gedaan Ieder Schiedammer voelt in zijn portemonnaie dat zulks niet het geval is B. en W. hebben niettegenstaande er dooi de K. v. K. met nadruk op gewezen was, des tijds niet willen aannemen, dat de door hetCol- lege van B. en W. gemaakte berekening niet juist was en dat het water op den toren geleverd veel minder kostte dan de 4.2 cent, welke het College had aangenomen. Schiedam moest aan Rotterdam voor dat water niet betalen 4.2 cent zijnde de kostprijs van het water, dat door de burgerij werd betaald, doch de kostprijs van al het water dat onder druk werd gebracht dus ook van het water dat door de Gemeente werd gebruikt voor besproeiing, brand en andersinds en ook dat, hetwelk werd vermorst. Die prijs, welke wij aan Rotterdam moesten betalen zou dap ca. 2.8 cent hebben bedragen. Tevens had volgens het aangenomen principe dat het water den Schiedammers niet meer zou mogen kosten, Schiedam niet de hu tot minstens 350.00 opgeklommen kosten van het pompsta- tuon (waarvan de kostprijs N.B. op 100.000 ge schat was) moeten betalen, doch'Rotterdam had dat moeten doen want die kosten zijn veroor zaakt door het afstaan van on'zen watertoren, cum anexis. De exploitatie van onze waterleiding gaf bovendien een winst over de laatste 10 jaren van ca. ƒ25.000 per jaar. Die winst werd natuurlijk berekend na aftrek van alle kosten, dus ook die van electrieiteit. Nu moet echter Schiedam, behalve dat zij de kosten van het pompstation heeft betaald ook nog die'der exploitatie betalen ca. 25.000 aan electrieiteit en ik taxeer 5000.aan andere kosten. Er komt dus tegenwoordig op het water bedrijf te dr.pkken meer dan vioegei Rente pompstation 6 ƒ21.000. Afschrijving 2 7.000.— 28.000.— Exploitatie - 5.000. Electrieiteit - 25.000. Winstderving - 25.000. Meer aan R. te betalen vooi wa ter dan waarop gerekend - 21.000. 104.000.— of wel de rente van ca. 2.000.000, die wij, bij den berooiden toestand onzer gemeente-financiën, beter tot nut voor de Schiedamsche dan voor de Rotterdamsche ingezetenen hadden kunnen ge bruiken. De waterleiding moet derhalve ca. 100.000 méér opbrengen dan vroeger om met de oude exploitatie gelijk te staan. Om zulks te kunnen doen moet de cub. Meter water (als het vroeger op den toren geleverde water als basis wordt genomen) ca. 6 cent meer opbrengen dan voor heen. Derhalve was prijsverhooging noodzakelijk en om nu de gemaakte fout zoo veel mogelijk te verminderen, tracht men de vroeger niet be rekend vermorste cub. Meters te achterhalen raison van 30 cent per cub. Meter. Dat is nu niet zoo onlogisch. Doch men had de fout waarvan de prijsopslag het gevolg is, niet moeten maken vooral niet toen ze met nadruk werd aangetoond en toch zoo duidelijk was. Waarom men destijds nog geen verandering, in de condities met Rotterdam heeft gebracht (de zaak was toen nog niet definitief afgesloten) heb ik nooit kunnen begrijpen. Misschien wel omdat deknappe kooplieden nietbij Burgemeester Zimmerman wilden komen met de mededeeling dat zij zich vergist hadden De verdere beschouwingen betreffende de kwaliteit van het water en de te geringe capaci teit van onze filtratie en pompinrichting, komen mij voor alleen te dienen om de. attentie van de hoofdzaak af te leiden en de gemaakte fout wat te verkleinen, want ze zijn van geen gewicht. Tijdens de bedoelde periode, dat het water hier slecht was,was het te Rotterdam nog slech ter. Het pompgerei was meer dan voldoende, dooi de vele reservepompen, die er waren. Het is juist, dat de bassins reparatie behoefden en er een paar bij moesten worden gemaakt als wij dubbel wilden blijven filtreeren, wat Rotter dam niet doet. Die Gemeente taxaties moet men echter nooit zoo ernstig nemen. Ze krimpen in en zetten uit al naar gelang het op een oogenblik wenschelijk wordt geacht. Dat ziet men o.a. uit die voor het pompstation. Als het zou gebleken zijn, dat Rotterdam haar woord „dat de wensch van Schiedam om Rotter dam met den aanleg harer havens ter wille te zijn den Schiedammers geen duurder water mocht bezorgen" niet had willen houden, dan had men liever de onderhandelingen moeten afbreken. Wij hadden dan gerust jaren met onze oude water leiding kunnen blijven werken en zulks op den ouden waterprijs en de inwoners van Schiedam zouden dan niet op het water gaan bezuinigen, zooals nu het geval zal zijn hetgeen toch zeker niet bevorderlijk -s, voor de volksgezondheid. Men moet niet op een beetje water behoeven te zien Met dankzegging voor de verleende plaats ruimte, 7 Hoogachtend, Herman Jansen. We hadden reeds besloten voorloopig geen ingezonden stukken aangaande de water-kwestie meer te plaatsen. Voor bovenstaande meenden we echter een uitzondering te moeten maken, omdat het komt van iemand, die zich steeds bijzonder voor de transactie met Rotterdam en het pomp station heeft geinteresseerd. Red. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor gesehreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen bij deze ter openbare kennis, dat door den gemeenteraad, in zijne vergadering van den 14 November jl. is besloten den naam „Konij- nenbuurt" te veranderen in „NOORDVESTLAAN". S c li i e a am, 18 Nov. 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 17 November 1924 vergunning verleend aan lo. de CONTINENTAL PETROLEUM COMPANY te Rotterdam tot oprichting van een ondergrondsche benzine-opslaginrichling met bijbehoorend<4 al'tappomp met een inhoud van 2000 L. in de Boterstraat, kadaster Sectie N. No. 2263, in het gedeelte gelegen vóór het pand Boterstraat 8183 (kadaster Sectie B. No. 3146) en 2o. de CONTINENTAL PETROLEUM COM PANY te Rotterdam tot oprichtingen van een ondergrondsche benzine-opslaginrichling met bijbehoorende aftappornp met een inhoud van 5000 L. in de Broersvest in het verlengde van de Korte Singelstraat, kadaster Sectie No. 2176 (ged.) Schiedam, 19 Nov. 1924. Vliegtuig vermist. Naar de „Mslj,". verneemt, zijn van de drie vliegtuigen, die Za terdagmorgen van Schellingwoude vertrokken met bestemming voor Lissabon, er twee te Brest, waar een tusschenlanding zou gemaakt worden, aangekomen. Het derde wordt vermist. Naar alle richtingen zijn waarschuwingen en verzoeken orn hulp te bieden draadloos rondgeseind. Ongelukken In de staat'spijn Emma te Heerlen is de 57-jarige arbeider O. B. door vallend gesteende getroffen en gedood. Het 5-jaiig dochtertje van den heer J. L. is bij Vaals door de stoomtram overreden. In het hospitaal te Heerlen is zij overleden. De buit gevonden. De Hilversumsche politie kreeg dezer dagen bericht uit Blokker, dat daar 'twee personen waren aangehouden wegens inbraak, die hadden verklaard te Hil versum in vier onbekende villa's aan den Noord- weg te hebben ingebroken. De gestolen goederen waren in een kamer te Amsterdam opgeborgen. Na onderzoek bleek, dat zich daar niet minder dan 350 voorwerpen, uit bedoelde villa's af komstig, bevonden. Waar isBroekhuys? De deurwaarder Mansveld heeft aan het gerechtsgebouw van den Hoogen Raad een exploit aangeplakt, waarbij aan W.H. Broekhuys zonder bekende woon- en verblijfplaats in het Koninkrijk dei' Nederland, beteekend wordt dat de Hooge Raad op 1 Der. a.s. zal behandelen zijn cassatieberoep tegen een vonnis der arrondissementsrechtbank te Rotterdam, waarbij hij werd veroordeeld wegens overtreding der Loterijwet, tot vier maanden hechtenis. De dood van Kitchener. De New- York Herald" maakt melding van het volgende sensationeele bericht, ten opzichte waarvan voorbehoud ons gewenscht voorkomt. „Generaal Kömisaroff heeft te Stockholm een mededeeling gedaan, welke, indien zij be vestigd wordt, niet zal nalaten opschudding te veroorzaken. Generaal Komisaroff, die onder de tsaris tische regering, chef der geheime politie was, heeft verklaard, dat hooge autoriteiten van het Russische hof o.w. de tsarina en Ras- poetin. Duitsch gezind, verantwoordelijk zou den zijn voor den tragischen dood van lord Kitchner, wiens schip, gelijk bekend in volle zee, toen het op weg was van Engeland naar Rusland, werd getorpedeerd. Volgens generaal Komisaroff, was een zeker persoon (onder den deknaam van Schewedoff) op de hoogte van de geheime orders, die aan de Engelsche vloot waren gegeven. Deze Sche wedoff begaf zich naar Stockholm, van waai- uit hij de Duitsche regeering kon waarschu wen. Deze gaf haar bevelen aan de Duitsche vloot. De rest weet men." Los Angeles zonder water. Een 60-tal bandieten hebben de employé's van de wateileiding-instelling van Los Angeles aange vallen,welke het water van de Owensrivier naar de stad voert e'n is op ongeveer 200 mijl ten Noorden gelegen is. Zij openden de sluizen, zoodat geheel de stad van water werd beroofd. De gouverneur heeft troepen derwaarts ge zonden. Een nader telegram melt nog De aanvallers, die in de vallei van de Owen- ï'ivier thuisbehooren, verklaren, dat zij zullen voorLgaan het water te laten wegloopen, tot dat de autoriteiten van Los Angeles het ge schil over de waterrechten, dat reeds eenige jaren hangende is, hebben opgelost. S c h u 1 z in Belgrado. De moordenaar van Erzberger, Schulz, heeft na zijn vertrek uit Boedapest de Joegoslavische grens overschre den. Tot Maandag hield hij zich verborgen in Subotica, waar hij evenwel door de politie werd ontdekt. Hij vluchtte naar Belgrado. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een bevel tot inhechtenisneming tegen Schulz uit gevaardigd. De politie van Belgrado doet ijverig naspox-ingen om hem te vinden. Het plan schijnt te bestaan Schulz op een desbetreffend verzoek vari Duitschland uit te leveren. Griep in Zuid-Afrika. Uit Kaap stad wordt geseind, dat er aanwijzingen zijn voor een dreigende griepepidemie in Zuid- Afrika. In twee dagen zijn elf inboorlingen aan de griep gestorven. Geluk b ij een ongeluk. De winnaar van den Nobelprijs, Reymont, is zoo ziek, dat hij geen gelukwenschen in ontvangst mag ne men. KARDINAAL LOGUE f LONDEN, 19 Nov. (draadloos): Kardinaal Logue, de R. K. Aartsbisschop van Ierland, is overleden. WAAGHALZERIJ. CALAIS, 19 Nov. (draadloos) De Canadees Smyth heelt het kanaal overgestoken in een roeibootje. MIJ N ONTPLOFFING. BERLIJN, 19 Nov. (draadloos) In de omge ving der Zevenburgsclie stad Petrosoni zijn door een ernstige ontploffing 26 mijnwerkers gedood, 32 zwaar of licht gewond. EGYPTE. LONDEN, 19 Nov. (draadloos) Uit Cairo wordt gemeld, dat de ministercrisis is opgelost. Ali Bey Elshamoli wordt minister van l'inantiëii. Weerbericht. V er wachting: Zwakke tot matigen N.W, tot W. of Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk zach ter. Nederland-Iixdie. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat de E. VII gistermiddag goed te Serigora is aange komen. Het toestel blijft aldaar 2 dagen, om de kaken van den motor te schuren. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 18 Nov. 19 Nov. Londen 11.507/8 11 523/s Berlijn-0.59%* -0.59%* Parijs- 13 10 -13.03% België-11.99% -1198% Zwitserland - 48.07% - 48 Amerika-2 49% -2 49% Weenen- 0.00% - 0.00* Kopenhagen - 43.77% - 43.77% Stockholm..™- 66 921/2 - 66 87% Christiania- 36 80 - 36 80 Madrid-33 89 -33.90 Milaan- 10.76 - 10 77 per -billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 18 Nov. 1151% - 0.5935* - 13.10 - 12.— - 48 07% -0.0035'7 4 - 43 85 -66 90 - 36 80 - 2.49 V 4 19 Nov. 11 52®/8 -0 59% - 13 05 - 12 - 48 -0.0035% - 43.90 - 66 90 - 36 85 - 2.49 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania- New-York per billioen. A'damsoh beursoverzicht van heden. De fondsenmarkt had heden een rustig ver loop, eenige specialiteiten gaven hier en daar wat meer beweging. Yankee waarden, Steels, en marinewaarden ontmoetten nog al eenige vraag. Ook de tabakken verbeterden zich gedeeltelijk in koers. Onverwacht ontwikkelde zich handel in Guyana-goud, die hooger werden afgedaan. Oliewaarden iets hooger, suikerwaarden eerder iets aan den zwakken kant. Rubber en scheep vaarten stil. Prolongatie 4 Geboren: Nov. 15. Willem z.v. C. Land- zaad en M. A. Mastrigt, Noordvestsingel. 17. Johanna Wiliielmina d.v. ij P.Weber en C. van Asten, v. Beverenstraat. Hoog water te Hoek van Holland. 19 Nov. v.m. 6.53 n.m. 7.18. 20 Nov. v.m. 7.5S n.m. 8 31. 21 Nov. v.m. 9.18 n.m. 9.53. SCHIEDAM, 18 Nov. Aangekomen Eng. s.s. Oak town, van Rochester om hier kolen te bunkeren in de Wiltonhaven, en vertrok heden naar Zvvijndrecht. SCHIEDAM, 19 Nov. Vertrokken: Noorseh s.s. Stiklestad, ledig naar Rotterdam. LONDEN, 18 Nov. Aangekomen schoener Libeïle, kapt. H. Boerma, met ledige flesschen van Schiedam. SCHIEDAM, 19 Nov. Aangekomen Eng. s.s. Agility, kapt. G. W. Dines, met olie van Huil voor N. V. Schieveem aan de Wilhelminahaven. Schoener „Harmina" ledig van R'dam orn hier flesschen te laden voor Londen. Moutwijn. SCHIEDAM, 19 Nov. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18. Namens do commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Splvtius. SCHIEDAM, 19 Nov. Men noteert voor Spiritus 100 f 29. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Sohied. Spoelingvereemging". Heden f3.p«r ketel. ROTTERDAM, 18 November. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 223 paarden, 9 veu lens, 1172 magere runderen, 671 vette runderen, 140 vette kalveren, 467 nuchter kalveren, 334 graskalveren, 233 schapen of lammeren, 328 biggen, 20 bokken of geiten, 11 overloopers. Prijzen per K.G. koeien 371/260 ct. os sen 50-58 ctstieren 371/253 ct. kalveren 70—95 ct. Prijzen per stuk van mager vee melkkoeien 320525 kalfkoeien 380510, stieren 160 —500, pinken 150—200, graskalveren 60—135 vaarzen 170280, paarden ƒ200 350, slacht- paarden 100—200, hitten 170—300, biggen 716, idem per week 1.501.75, overloopers 1734, fok nuchtere kalveren 2540, slacht idem 1520. Eieren. N.V. Rotterd. Cons.-Veiling, Wee- naplein. Aanvoer 80.000 stuks eieren. Kip- 9 14.50, eend- 910, Russische 8850. Rotterdamsche Veiling. Warmoezierstraat Kipeieren ƒ1016.95, eendeieren ƒ8.6510.30 de 100 stuks. Aanvoer 45.000 stuks. Rotter da iji sc he Boter - en Kaas veiling. Aanvoer boter 2200 K.G. Hoogste prijs /2.47, middelprijs ƒ2.40, laagste 2.29, Aanvoer kaas 1900 K.G., Goudsche 70 ckf 1.20. Leidsche 40 k 60 c.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3