Prijsverlaging DMGBLMD VOOR SCHIEDAM FEUILLETON, VYBERT 47stf) Jaargang. Donderdag 20 November 1924. w* J4104 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt, 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 50U bij levenslange gebeele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oJf oog f 200 bij dood .100 bij verlies van een duim; 160 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering w^>rdt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de Maatschappij tot voortzetting van VEVEO'S OLIE- EN VERNISFABRIEK te Rotterdam om ontslagen te worden van voor waarde-g. van de aan de firma A. Tom Zoon Snellen d.cl. 10 .Juni 1915. verleende vergun ning tot oprichting van een lak- en vernisfa- briek in het pand Noordvestsingel 123, kadaster Sectie H. No. 766, in dier voege, dat het haar zal zijn toegestaan, in plaats van de in genoemde voorwaarde g. aangeduide voorraden grondstof fen, in voorraad te hebben 1500 K.G., terpen- lijn, 5000 K.G. hars, 1000 K.G. standolie, 5000 K.G. lijnolie en 3000 K.G. lak 2o. 'de firma BAST 1 AN NI EL WE ND IJK om vergunning tot uitbreiding van de glasslij perij in het pand Emmastraat 28, kadaster Sec tie 1. No. 2297, met 2 oventjes voor het branden van schilderwerk op glas 3o. de N.V. „ACKTYLENA" Bijkantoor Rotterdam, om vergunning tot oprichting van een benzine installatie met ondergrondsch re servoir en bovengrondsche aftapinrichting niet een inhoud van 2000 L. in de Lange Nieuwstiaat, kadaster Sectie L. No. 571 (ged.) vóór het pand Lange Nieuwstiaat 27 en 4o. BRINKMAN'S RIJWIEL- EN MO TORHANDEL om vergunning tot oprichting van een herstelplaats van rijwielen eh een mof- felinrichting van rijwiel- en kachel onderdeden in het pand Lange llaven 41, kadaster Sectie O. No. 451, met een moffeloven. Deze verzoeken zijn met dc bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 3 December a.s., des v.m, ten 11 uur, zul ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 19 November 1924. ïtnlteiii&ndseh Nieuws, |§j ENGELAND EN IIET PROTOCOL. De Britsche regeering heeft inderdaad ge vraagd aan den secretaris-generaal van den Volkenbond om het protocol van Genève als punt der agenda van de op 8 December te Rome te houden vergadering van den Volkenhonds- raad, ai' te voeren, onder meer omdat zij eerst kort aan het bewind is. Zij wenscht deze hoogst belangrijke kwestie aan een zoo nauwgezet mogelijk onderzoek te onderwerpen, in verband met de veelsoortige problemen waartoe deze aangelegenheid aanleiding geeft. De huidige regeering is met het verlangen bezield, over aangelegenheden, de buitenland- sche politiek rakend steeds het oordeel der De avonturen van Kristen Blok. 16 Anderen waren van meening, dal. de ruw- gebaarde een prins of een heel voornaam heer was, die slechts incognito reisde om zooveel mo gelijk het opzien te vermijden. Niemand had Kristen Blok herkend dan de oude meester Falk, die hij een heime 1 ij k en wenk had gegeven toen hij met juffrouw Strom het rijtuig instapte. De oude wist niet wat er van te denken maar dat den burgemeester weer een poets gebakken werd, kon hij wel begrijpen en dat alleen al verschafte hem groote vreugde. Dat Blok zelf de bruidegom was, nam Falk niet aan in dat geval zou hij de bruid wel op een andere wijze uit huis gehaald hebben. „Hm, hm", kuchte de oude en keek den ver dwijnenden wagen na, „pas komt hij weer vrij uit het gekkenhuis of hij haalt weer dolle streken uit ISophie heeft ook als een kordaat meisje hem Verdedigd, waar zij maar kon. Daarvan heeft hij niet het geringste vermoeden vergeet hij ze echter Voor een of andere voorname juffer, dan is hij een schurk Nauwelijks had de burgemeester aan zijn agenten eenige geheime orders gegeven, pas waren de deuren opengebroken, of de genoodig- den verzamelden zich voor het huis, waar de dominions in te winnen. Wat het protocol be treft, een zaak van het grootste gewicht eener- zijcls voor de Britsche dominions, anderzijds voor de geheele wereld, acht de regeering een uitvoerige gedaehtenwisseling met de regee ringen der dominions van essentieel belang. Uiteraard zal hiermede een vrij aanzienlijke tijd zijn gemoeid. Het zou onjuist zijn, de gevolgtrekking te maken, dat de politiek der 'Britsche regeering er op gericht is, de beginselen van het onder- werpelijke protocol te verloochenen. Een nog grooter dwaling zou het zijn, aan -te nemen, dat deze regeering minder sympathiek gezind is, dan welke barer voorgangsters ook, tegen over 'Frankrijks rechtmatige verlangens of ten opzichte van de noodzakelijkheid, de vredes verdragen te handhaven. Het is evenwel duidelijk, dat, terwijl de groote lijnen van het protocol den krachtigsten steun ondervinden bepaalde clausules er van nauwkeurig moeten Worden onderzocht, niet alleen voorzooveel betreft de waarborging van de belangen van het Britsche rijk, doch ook ten aanzien van het voortbestaan der vriend schappelijke betrekkingen met de Vereenigde Staten van Amerika. Zelfs wanneer naar aanleiding van deze be- sLudeering van het protocol mocht blijken, dat het niet ten volle door het Vereenigd Koninkrijk kan worden onderschreven, kan men als zeker aannemen, dat een dergelijke beslissing niet zal worden genomen, zonder dat de regeering daar voor in de plaats voorstellen zal doen, welke in hoofdtrekken overeenkomen met de bedoeling- het het protocol. Uit Geènve worclt ons nog geseind, dat het verzoek der Britsche regeering onmiddellijk ter kennis is gebracht van de andere in den Volkenbondsraad vertegenwoordigde staten, wel ker beslissingen evenwel nauwelijks binnen enke le dagen te verwachten zijn. Het is natuurlijk niet aan te nemen dat bij dezen uitgesproken wensch der Engelsche re geering de geheele kwestie van het protocol op de bijeenkomst te Rome besproken zal worden, doch het blijft waarschijnlijk dat een aantal voorbereidende vraagstukken, die niet in direct verhand staan met de ontwapeningsconferentie op de agenda van de bijeenkomst te Rome blijven gehandhaafd. In zijn mededeeling aan het secretariaat van den Volkenbond heeft Austen Chamberlain, de minister van Buitenlandsche Zaken, verklaard, dat wegens raadpleging van de Dominions een besluit van de Britsche regeering over liet Proto col voor het einde van dit jaar niet kon worden verwacht. Verder verluidt nog dat Frankrijk van de Britsche regeering de besliste verzekering ont ving, dat ingeval het Britsche Rijk het Protocol niet aanvaardt, een zeer krachtige poging zal worden gedaan om op de een of andere wijze de Fransche belangen te beveiligen. De! Britsche regeering zal zich dan waarschijnlijk met andere leden van den Volkenbond verstaan over een nieuw plan voor algemeene arbitrage en veilig heid. DUITSCHLANDS VÜOK-OORLOGSCHE SCHULDEN. De Commissie van Herstel heeft in de zitting van gister een communiqué uitgegeven, waarin zij mededeelingen doet betreffende de uitvoering van art. 254 van het Verdrag van Versailles. In dit communiqué worden de bedragen mede burgemeester en zijn vrouw hen met waardigheid ontvingen, hoewel ze echter moeite hadden hun onrust te verbergen. Het groote nieuws van het huwelijk van juf frouw Strom en de nieuwsgierigheid om den waren samenhang van deze wondere gebeur tenissen te weten te komen, verdrong ieder ander onderwerp van gesprek. De burgemeester en zijn vrouw werden van alle kanten als met. vragen bestormd men kon van hen echter niets te hooren krijgen. „Een familiegeheim", Verklaarde hij ernstig, „en ik zie mij genoopt het strengste stilzwijgen te bewaren". Over den zwaargebouwder) man die de bruid vergezelde, wilde hij ook riieis uitlaten, en zijn aanzien steeg beduidend door de geheim zinnige waardigheid waarmede hij ieder ant woord weigerde, terwijl hij toch z'n rol als hof felijke gastheer en held van den dag uitstekend speelde. Een schutterskoning, zoo vol majesteit als de burgemeester, hadden de eenvoudige burgers nooit gezien een Vroolijk vrouwtje fluisterde tamelijk luid, dat de „engel van mevrouw" er nog veel mooier uitzag toen hij een jaar geleden in het gevangenishok in een deken gewikkeld lag. Aan het einde van de tafel waar deze bemerking gemaakt was, werd veel gegiegeld. De gulle gastvrijheid, de heerlijke eu kostbare gerechten waarop zij onthaald werden, stemden echter vol- gedeeld, welke ten laste komen van eenige staten, die eenig Duitscli gebied hebben ver worven, opdat de staten ook bijdragen in c!c Duitsche vooroorlogsche buitenlandsche schuld'. Ten laste van België komt een bedrag van 540.609 goudmark, van de stad Danzig 763.729 goudmark, van Cechoslovakije 242.879 goud- mark, van Polen voorzoover het Opper-Silezische betreft 1.750.361 goud mark en voorzoover het de overige gebieden betreft 17.121.438 goud- mark. OOSTENRIJK. De regeeringscrisis is gisteravond geëindigd. Het kabinet-Ramek is thans gevormd. De samen stelling van de nieuwe regeering hing af van de besluiten der Groot-Duitschers. In de gister gehouden zitting van de partijleiding der Groot- Duilsehers heeft deze haar houding ten opzichte van den nieuwen toestand bepaald. Men besloot na langdurige besprekingen in den Coalitie te blijven en weer twee Groot-Duitsche afgevaar digden als ministers in het kabinet aan te wijzen, nl. Dr. Schurff en Dr. Waber. De lijst van de nieuwe ministers is als volgt Ramek, bondskanselier Waber, vicc-kanse- lier Dr. Ahrer, Financiën Dr. Schurff, Handel en Verkeer Dr. Mataja, Buitenlandsche Zaken Dr. Schneider, Cultus en Onderwijs Dr. Resell, minister voor Sociale' Aangelegenheden Vau- goin, OorlogBuchinger, Landbouw. Heden houdt, de hoofdcommissie een bijeen komst,, waarin definitief zal worden besloten over de voordracht der samenstelling van het nieuwe kabinet- Vervolgens heeft een vergadering plaats van den Nationalen Raad, op welker agenda als eenig punt de verkiezing van de nieuwe regeering staat.. Dit laatste is slechts een formaliteit. Na de verkiezing begeven zich de nieuwe leden van het kabinet naar den bondspresident om den eed ai' te leggen. DUITSCH-ENGELSCHE HANDELS BESPREKINGEN. Verwacht wordt, dat Duitsche experts binnen eenige dagen te Londen zullen arriveeren, ten einde de onderhandelingen over het Duitsch- Engelsche handelsverdrag voort te zetten. In verband met deze kwestie zal de Engelsche gezant te Berlijn eveneens te Londen aanwezig zijn. Er wordt opnieuw op gewezen, dat de Engelsche regeering niet voornemens is af té zien van de heffing van 26 op den Duitschen invoer. PORTUGAL. De Portugeesche regeering die in de Kamer met 46 tegen 43 stemmen is verslagen, is afge treden. De president van den ministerraad zal aan den president van de republiek de parle mentaire debatten, welke aanleiding hebben gegeven tot deze beslissing, mededcelen. jroote doozen 3303 12 komen overeen met de pracht en praal van den gastheer en toen de vurige wijn een algemeene vroolijkheid teweegbracht, sprak men niet meer over de vele boosheden van den „onechten" burgemeester en al de geschiedenissen die men Van hem gehoord had. De gesloten bruidswageneen zware, ouder- wetsche koets rolde zoo snel weg als de paar den maar trekken konden. Nauwelijks was zij echter een goede kilometer van de stad verwij derd, toen de koetsier op een heuvel aanhield waar twee wegen elkaar kruisten. Daar stond een lichte sjeeskar, waarin twee lieeren zaten de een was Kaspar Lange, die op het gezicht van de koets aanstonds op den grond sprong om zijn bruid te helpen. De andere was een neef van juffrouw Strom die gekomen was om als getuige bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Met den grootst mogelijken spoed hielp Kris ten Blok hun het rijtuigje in, terwijl hij zelf op den bok naast Emilie's neef plaats natn. Daarop greep hij met een vroolijk „hoera" de teugels en terwijl de zware koets met gesloten deur en vensters naar den Beukenhof sukkelde, joeg hij in galop naar een klein dorpje in de tegenover gestelde richting. De zware kast had de helft/van den weg nog niet al'geschommeld, toen zij door twee bereden gendarmen uit de stad ingehaald werd. Zij be valen hem om te keeren en hen te volgen. DE PRIMAAT VAN IERLAND f Kardinaal Michael Logue werd den Isten October 1810,te Kilmacrenan (Donegal) uit boerenouders geboren. Hij werd in 1866 te Parijs tot priester gewijd, en werd in 1879 bisschop van Baphoc, in 1887 aartsbisschop van Armagh, terwijl hij in 1893 tot den kardinaalsrang werd verheven. Hoewel hij volkomen sympathiseerde met de nationalistische gevoelens zijner katholieke land- genooteii, richtte hij den 19den Juni 1917, toen een aantal jongere leden der lersche katholieke geestelijkheid begon deel te nemen aan de Sinn Fein-beweging, een waarschuwing tot hen, waarin hij hen waarschuwde legen het lid wor den van „gevaarlijke vereenigingen" en hen er aan herinnerde, dat de Nationale Synode strict verboden had over politieke aangelegenheden in de kerk te spreken. Jn 1918 plaatste hij zich echter aan het hoofd van de oppositie tegen de uitbreiding der Mili tary Service Act t.ot Ierland, en pleitte daar tegen op moreele gronden. Later protesteerde hij nog herhaaldelijk tegen de moordcampagne, doch evenzeer keurde hij de methodes en de politiek der Engelsche re geering ten heftigste al'. De overledene was zeer gezien hij zijn land- genooten, en zeer- populair. CHINA. De maritieme en militaire autoriteiten van de negen provincies aan de'Yang Tse en de Gele rivier, hebben gezamenlijk de instelling van een militair bestuur, met inbegrip van een president, vice-president en kabinet geproclameerd, met als hoofdstad Woe Tsjang, (hoofdstad van de provincie Hoepei. JAPAN. De Japansche keizerlijke familie heeft een decreet gepubliceerd, waarbij de prinsen met uitzondering van de keizers en troonopvolgers, volledige vrijheid krijgen in de keuze van ccn echtgenoote. Tot nu toe mochten de prinsen geen meisje huwen, dat geen lid was van een van de weinige takken der keizerlijke familie. ALLERLEI. Lit Parijs wordt gemeld, dat 150 professoren in Cafalonië wegens separatistisch optreden door het directoire zijn ontslagen. 'Uit Londen Te Londen heeft men officieel bericht ontvangen over een moordaanslag op Sir Lee Stack, den Sirdar van het Egyptische leger en gouverneur-generaal van Soedan. Ter wijl hij van het ministerie van oorlog te Ka ro naar huis reed, vergezeld van'zijn adjudant kapitein Campbell, werd cr een bom geworpen, die evenwel niet ontplofte. Een aantal mannen, als effendi gekleed, en gewapend met revolvers, liepen de auto, waarin de bevelhebbeV zat, al schietend achterna. Stack werd driemaal ge troffen in buik hand en voet en ook kapitein Gampbel en de chauffeur werden gekwetst. Stack werd direct door een dokter in zijn woning behandeld en daarna in ernstigen toestand naar het ziekenhuis 'overgebracht. De aanvallers ontsnapten in twee automobielen, wier nummers aan de politie bekend zijn. -Uit Athene De Joegoslavische regeering heeft het bondgenootschapsverdrag met Grieken land dat dateert van Mei 1913 opgezegd. De Joegoslavische regeering heeft dit gedaan omdat zij reeds langen tijd ontevreden is over de Grieksch-Bulgaarsche overeenkomst voor de bescherming der minderheden. Zij waren met pistolen gewapend en terwijl zij het teek en hunner macht, een klein elpenbeenen handje toonden, eischten zij strikte gehoor zaamheid. De koetsier scheen erg verschrikt en werd heel gedwee en onderdanig. Een der gendarmen sprong met het pistool in de vuist van z'n paard en wilde de deur openen, maar het gelukte hem niet de kruk was er af gedraaid. „De wagen moet van binnen opengemaakt wor den", zeide de koetsier, „maar ik moet u wel zeggen" voegde hij er zachtjes aan toe terwijl hij z'n linkeroog veelbeduidend toekneep, „er liggen een paar pistolen in den wagen." De gendarmen keken elkaar ongerust aan zij onderzochten het zundgat hunner pistolen en hielden ze met gespannen haan in de hand, terwijl zij behoedzaam om den wagen heenlie pen. „Zoolang hij zich rustig houdt, blijven wij ook kalm", zeide de eene en loerde angstig naai de deur waai' hij juist Voorstond. „Jawel, kameraad", lachte de andere ruw", „wat hij met Ie juffrouw onder vier oogen te bespreken heeft, gaat ons niets aan. Maar levend zal hij hier niet Vandaan komen, als hem de lust bekruipt te ontsnappen Zij bevalen dan den koetsier over den grooten langweg te rijden, wat een groote omweg was, en ze gingen zoo langzaam vooruit dat het donker was toen zij in de stad aankwamen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT TABLETTEN Bij Apothekers en Drogisten. "iiiiiii!"i'|.n'iMmnuiniiiit)NUii)iiuiiiiHiiiininnii!HniMimiMiiinuiiiiinHiiniiHiiniinnjniii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1