Bronchitis, Vastzittend Slijm, Verouderde Hoest Uit Berlijn Gisternacht hadden de stakers bij de boven- en ondcrgrondsche spoorwegen besloten, de staking voort te zetten. Gister had evenwel een nieuwe vergadering plaats, waar in de twee-derden meerderheid, noodig voor het voortzetten van de staking, niet werd be reikt. 4U gevolg hiervan zal heden het bedrijf worden hervat. Uit Wéenen Met betrekking tot de aanhangige amnestiewet, wordt medegedeeld, dat men tegen Kerstmis een amnestieverleening kan verwachten-. De bladen nemen aan, dat deze ter gelegen heid van de verkiezing van den nieuwen Bonds president zal plaats vinden. Op de tweede Opium-conferentie heeft Bis schop Brent (Amerika) medegedeeld, dat zijn delegatie een aantal voorstellen ter bestrijding van het Opium-misbruik bij de Commissie zal indienen. Uit Madrid Volgens berichten uit Marok ko is generaal Serrano door een verdwaalden kogel getroffen en gedood. Staien-Generaal. Gebruik hiertegen Mijuhardt's Anga-Siroop, f 1,75. Bij Apothekers en Drogisten 3302—8 TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdarj, 19 November. De algemeenc beschouwingen over de staats- begrooting wórden voortgezet. De heer van G ij n (V. B.) maakt bezwaar, dat de dekking van het tekort geschied is door nieuwe belastingen, maar vooral dat de mee vallers der middelen niet ten goede kwamen aan de belastingen, die toch als sluitpost waren aangekondigd. De heer Nolens (R. K.) zal alleen spreken over het Kabinet zooals het ih 1922 is opgetre den, over het Parlement, in zijn geheel en in het bijzonder over spr.'s eigen partij Over verdiensten en tekortkomingen van het Kabinet zal spr. niet uitweiden. Er is een sluitende begrooting verkregen, waarnaar men verlangd heeft. Van verschil lende zijden is erkend dat althans door dit Kabinet iets goeds is bereikt. Voor het herstel der financiën zijn diepin grijpende maatregelen genomen, die industrieele personen ernstig troffen. De Regeering die maatregelen neemt die zij noodig acht, weet dat zij zich en haar mede werkers niet tot populariteit brengt. Alleen de steun van eeh vaste medewerking kan haar helpen en spr. brengt een woord van hulde aan hen, die de Regeering steunden. De partij groepeering heeft haar grondslag in de geschiedenis. Het groote verschil ligt ge woonlijk dieper dan in tijdelijk verschil van inzicht in belangen. Eigenlijk wil men de Ka tholieken in twee groepen indeelen Niet te veel uitzicht daarop bestaat echter, omdat het in strijd is met de katholieke partij. Sommige jongeren verkeeren nog in een Sturm- und Drang-periode en kunnen de politieke weelde niet goed verdragen. Zij kunnen niet goed zien wat de gevolgen van verdeeldheid zijn geweest. Het doel van die partij is het algemeen belang, -opgevat in den zin als omvattend de veelzijdige belangen van alle groepen van de maatschappij. De handhaving van de standen. Bij de verkiezingen gaat het niet om 'n Kabi net 't laat spr. koud, of de heer Ruys weer 'terugkeert. De lust om Minister te zijn is „niet altijd buitengewoon groot en in spr.'s partij zeker niet. De bezorgdheid van sommigen dat Minister Ruys weer zal terugkeeren, is vleiend voor den heer Ruys. Eerst als de verkiezingen zijn afgeloopen,- dient overwogen te worden wat gedaan moet 'worden, als niemand de meer derheid heeft. Spr.'s partij wil met eigen zelf standigheid samenwerken met hen van wie de meeste medewerking is te wachten. Wil men spreken van een mariage de raison, dan is dat spreker goed als men wil erkennen, dat de trouw bijzonder hecht is geweest, als zij straks veertig jaar heeft bestaan. (Gelach.) Mocht die samenwerking onmogelijk worden, dan zou voor de Katholieke partij de tijd komen om te overwegen of zij met eenige andere groep zou kunnen samenwerken. De logica -zou haar tot die beslissing brengen. Eventucele gegadig den mogen weten, dat met handhaving van het program van 13 Mei 1922 op den voorgrond moeten komen de volgende punten. Vergemakkelijking van de echtscheiding wil hij niet, maar handhaving van het christelijk gezin is zijn wensch. De onderwijskwestie eischt eenige oplossing maar het openbaar onderwijs mag niet achtergesteld worden. Handhaving der gelijkstelling blijft de grondslag. Wat de financiën betreft, moet het doel zijn het' voortgezet herstel van het ev,en wicht, ver laging van eenige belastingen die te zwaar drukken of kapitaalvorming tegenhouden met meer aftrek voor groote gezinnen. Nopens de buitenlandsche politiek, vermin dering van bewapening is daarbij het streven geweest. Medewerking van ons land aan het Protocol is ook noodig. Na rijp overleg zullen wij hebben te beslissen. Voor de Katholieken is richtsnoer het woord van Benedictus XV van Augustus 1917 en zij wenschen dus krachtige medewerking met de plannen van den Volken bond tot geleidelijke en gelijktijdige •verminde ring van bewapening. De sociale wetgeving. Samenwerking tusschen werkgevers en werknemers acht spr. onmisbaar. De grondslag daarvan is het arbeidscontract. Naar meer intensieve samenwerking is thans een verlangen ontstaan, in het belang van den werklust en de productie. Een betere regeling is ongetwijfeld mogelijk, maar het terrein is uitgebreid en biedt gelegenheid voor velen stel sels. Voorzichtigheid is daarbij vereischtc. - De heer Van V u uren (R. K.) spreekt zijn verbazing uit over de mededeelzaamheid der Regeering in zake de liquiditeit der Rot- terdamsche B,ank. Eenmaal zoo ver gegaan, had de Regeëring zich njet achter het bank geheim moeten verschuilen. Uitvoerig verdedigt hij de noodzakelijkheid van kapitaalvorming voor den uitbouw van het maatschappelijk leven en voor opvoering van productie. Het belang daarvan is een belang van eerste orde ook voor den arbeider. De heer Vliegen (S. D.) vraagt inlichtin gen over het Kroondomein en zijn opbrengsten. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. De HollandIndie vlucht. Zooals wij reeds meldden, staan de Holland- lridië-vliegers, die te Sengora geland zijn, op het punt de Straat van Malakka over te vliegen. Wij teekenen hierbij aan, dat overeenkomstig het destijds vastgestelde plan. de vliegers op hun tocht over de Straat Malakka door een marinevaartuig zullen worden vergezeld, dat, in geval van nood, bijstand zal kunnen verleenen. De étappe Sengora-Medan is 563 K.M., waar van echter niet meer dan 60 K.M. over zee behoeft te worden ki'gelegd. Van Medan uit wachten den vliegers nog een étappe van 1000 en een van 500 K.M. De landing te Batavia zal dus wel op z'n vroegst Zondag a.s. kunnen geschieden. Het .is de bedoeling, dat de F. VII in Indië blijft. Van der Hoop en zijn reisgenoten zullen dus eerlang over zee naar Nederland keeren. term Een rede van mgr. Nolens. Bij de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting 1925 in de Tweede Kamer heeft Mgr. Nolens het woord gevoerd o.a. over de eenheid iij de R. K. Staatspartij, de houding tegenover het kabinet met het oog op de volgen de verkiezingen, de samenwerking met andere partijen voor het vormen van een inisterie, de verhouding tusschen werkgevers en werk nemers enz. De Indische belastingopbrengst. In een rede te Deventer verklaarde prof. mr Treub o.m., dat hem krachtens gegevens, die tot zijn beschikking staan, kon vaststellen, dat, mede door de nu weder mooie suiker-, tabaks- en theeprijzen, de belastingopbrengst in Oost- Indië in het loopende dienstjaar circa 100 mil- lioen gulden te laag zal zijn geraamd. De huurwetten. De Minister van Justitie zegt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, dat de vraag, of de huurwetten kunnen worden inge trokken, nog in onderzoek is. De huurcommissie is reeds voor meer dan 300 gemeenten opgeheven. Die gemeenten vallen daardoor tevens auto matisch buiten de sfeer der Huuraanzeggingswet. Eerste Kamer. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben gisteren benoemd tot rapporteurs over het ont werp-Tariefwet de heeren Janssen, Slotemaker de Bruine, Blomjous, de Veer en van der Lande, en tot rapporteurs over het ontwerp tot verhoo ging van den tabaksaccijns de heeren Polak, Dobbelmans, Verkouteren, de Wit en Wittort van Hoogland. Voor de slachtoffers van Wonosobo. Wij vernemen, dat de Koningin naar aan leiding van de verwoestingen in Wonosobo, aangericht door de jongste aardbeving op Java, een bedrag van 2000 heeft doen storten in het Smeroefonds, dat bestemd is tót leniging van den nood, veroorzaakt door dergelijke natuurrampen in de Koloniën. De Kamerverkiezingen. De heer A. H. Hardenberg, te Ede, meldt, dat er groote belangstelling bestaat voor de oprichting van een christelijk-democratische federatie. Indien deze federatie tot stand komt, zal zij met een democratisch urgentie-program aan de verkiezingen in het volgende jaar deel nemen. De opleiding van verlof sof Beieren. Naar wij vernemen, zal rlc school voor ver lofsofficieren te Amersfoort nog niet in Januari a.s., zooals in het voornemen lag, naar Kampen worden overgeplaatst. Er is eenige vertraging in de uitvoering van de plannen ontstaan. Jubilé-reis Rome 1925. Zooals reeds is gemeld, werd eenige maan den geleden door Mgr. Diepen als secretaris der vergaderingen van het Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat aan den voorzitter van het Comité van Nederlandsche Bedevaarten namens het Doorluchtig Episcopaat de vraag gericht, of het Comité der Bedevaarten bereid zou zijn een Nederlandsche bedevaart te organiseeren in het Jubilé-jaar 1925. Tevens zou dan naast het bestaande comité worden benoemd een eere comité. Bovenbedoeld Comité verklaarde zich bereid. Dientengevolge werd officieel dit Comité aan vaard door het Pauselijk Comitato Centrale per 1 Anno Santo te Rome en als Nederlandsch Comité benoemd. Dit comité is onmiddellijk aan het werk ge gaan. Gestreefd moest naar een middel om zooveel mogelijk Nederlandsche katholieken van alle standen aan de jubilé-bedevaarten te doen deel nemen, ook met het oog op het hoofddoel het Jubilé 1925, en daarnaast de internationale Missietëntoonstelling namens de Propaganda Fide te Rome, en, als deze zou geschieden, de heiligverklaring )van den grooten zoon van Nij megen, den Zaligen Petrus Canisius. Met deze verschillende omstandigheden voor oogen werd het eere-comité samengesteld, waarom o.a. zit ting hebben genomen Zijne Exxcellentie Mgr. Cesare Orsenigo en de vijf andere Nederlandsche bisschoppen. De bedevaart hoopt te Rome te zijn in de tweede helft van Mei 1925 en wel tusschen 16 en 25 Mei van het volgend jaar. Zij zal naast de officieele groep I woiden ge leid door een groep II, die bijzonder beoogt de Missietentoonstelling en een groep II voor de genen, die, om welke' reden ook, een kortere reis willen maken. De bedevaart zal dus bestaan uit drie groepen Groep I, wier reis zal duren plm. 21 dagen, met verblijf van tien volle dagen in Rome. Groep II, wier reis zal duren plm. 17 dagen, met verblijf van zes volle dagen in Rome. Groep II, wier reis zal duren 12 dagen, met een verblijf van vijf dagen Le Rome. De hoofdleiding der drie groepen staat onder het officieele Nederlandsche Comité. Daarbij staat vast dat alle pelgrims gezamenlijk de audiëntie van Z.H. den Paus zullen bijwonen en ook de plechtigheid der Heiligverklaring van den Z. Petrus Canisius, als deze werkelijk zal ge schieden (wat nog niet met zekerheid, maar wel met zeer groote waarschijnlijkheid kan worden vastgesteld). Wij zullen de opgave der reiskosten eerst kunnen mededeelen na 10 December a.s. Daar vanwege de enorme drukte te Rome in 1925 reeds nu voor logiesgelegenheid aldaar moet gezorgd worden, op gevaar af, anders niet alle pelgrims te kunnen logeeren, zal het Comité zorg dragen voor het logies der drie groepen. Opdat niemand der drie groepen teleur worde gesteld, moet reeds aanstonds zooveel mogelijk gezorgd worden en richten wij tot alle pelgrims, die de Nationale Nederlandsche Bedevaart den ken te vergezellen het dringend verzoek zich voorloopig aan te melden. (Men lette er dus op, dat wij thans spreken tot allen, die het plan hebben de Bedevaart te vergezellen tot iets definitiefs verplicht dit niet). a. In groep I willende reizen geve men zich reeds nu op bij den President, Mgr. Mutsaers, pastoor, 's-Hertogenbosch. b. Voor groep II geve men zich reeds nu op aan een der Paters van eene Missioneerende Orde of Congregatie naar eigen keuze. c. Voor groep III geve men zich reeds nu op bij het bureau van het R.K. Werkliedenver bond, Drilt 1012, Utrecht, of bij het bureau van den Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond, Juliana van Stolberglaan 113, 's-Gravenhage. De reis van groep'I zal omvatten le en 2e klasse reis van groep II 2e en 3e klasse reis en van groep II;I ook 2e en 3e 'klasse reis. Men wordt verzocht te melden met hoeveel personen men wil logeeren op dezelfde kamer in één hotel. Men lette erop, dat eenieder vrij is te logeeren, waar hij of zij wil, maar dat 't Comité alleen verantwoordelijk is voor hotels door het Comité aangewezen. 'Ook denke men er aan, dat het getal logiesgelegenheden beperkt zal zijn. Reeds nu wordt bepaald, dat zij, die zich aan melden, hetzij reeds thans, dan wel na 10 Dec. a.s., eerst in de éérste week van April 1925 t bepaalde geldelijk bedrag zullen moeten stor ten. Een uitvoerig program voor de drie groepen zal ook begin December worden gepubliceerd. Het Comité dNed. Bedevaarten. P-S. Bij deze gelegenheid melden wij hun die met het Comité de reis naar Gourdes in 1925 willen maken, dat de Nationale Bedevaart naar Gourdes in 1925 zal plaats hebben van 15 tot 24 September 1925. Besloten is, dat vanaf nu iedere pelgrim voor Gourdes zich kan opgeven bij het Secretariaat, Begijnengang 15, Venlo en bij de Courdessche Correspondenten, maar dat men het reisbedrag voor de Lourdes-Bedevaart 1'925 eerst zal behoeven te storten in de maand Juli. Fonds „Uitkeerinjj hij Overlijden." Op Dinsdag 18 November j.l. werd te Amster dam een buitengewone ledenvergadering ge houden van het Fonds „Uitkeéring bij Over lijden instelling van de Hanze in het Bisdom Haarlem. Tengevolge van de in werking treding der Cevensverzekeringswet moest er een verandering gebracht, en inplaats van het stelsel van wissel vallige uitkeeringen en wisselvallige bijdragen, het levensverzekeringsstelsel worden ingevoerd. Allereerst kwam ter vergadering de principiee- le vraag ter sprake, of deze reorganisatie in eigen beheer zou worden uitgevoerd, dan wel of men de verplichtingen zou overdragen aan eene verzekeringsmaatschappij. Na bespreking werd overeenkomstig het advies van het bestuur en van den wiskundig adviseur met 91 tegen 73stem- men besloten het fonds in eig'en beheer te houden. Hierna kwam het bestuursvoorstel tof wijzi ging der statuten aan de orde, welk voorstel met 115 tegen 21 stemmen werd aangenomen, en met ingang van 1 Januari 1925 van kracht zal zijn. Door deze statutenwijziging zal het fonds komen te voldoen aan alle wettelijke vereischten, welke voo zijn erkenning als onderlinge levens verzekeringsmaatschappij kunnen worden ge steld. De Rijksmiddelen. Na de minder gunstige ontvangsten der rijksschatkist gedurende, de maand September j.l., maakt de staat van rijksmiddelen over de afgeloopen maand een zeer bevredigend figuur. Aan gewone middelen werd. n.l. in October j.l. 40,174.345 opgebracht tegen 36.019.127 in dezelfde periode van het vorig jaar of 4.12 rnil- lioen meer. De rijwielbelasting, welke 14.220 opbracii, is bij dit bedrag niet inbegrepen. Het totaal der ontvangsten gedurende de eerste tien maanden van dit jaar bedraagt (eveneens de opbrengst der rijwielbelasting van 5.247.228 buiten beschouwing gelaten) 358.893.104 tegen 354.-758.922 in de over eenkomstige periode van het vorig jaar, zoo- dal. tot dusverre de ontvangsten die over het vorig jaar met ƒ4.13 millioen overtreffen. Tegenover de raming -van 33.07 millioen wijst het .totaal der afgeloopen maand een accres aan van 7.1 millioen. Wanneer men het resultaat der verschillende bronnen nagaat, dan valt over de opbrengsten, ook in betrekking tot de ramingen, zeker niet te klagen. De directe belastingen maakten weder een gunstig figuur maar het grootste aandeel in het accres van 4 millioen hadden ditmaal de grillige successierechten welke ƒ5.404 millioen opbrachten tegen ƒ3.430 millioen, in October 1923 of bijna 2 millioen meer. Deze bate is wel dikwijls een zeer toevallige (de raming was ditmaal bijna 2 millioen kleiner) maar brengt er toch tevens toe bij om aan het doel der belastingheffing te beantwoorden. Van de directe belastingen brachten de inkomstenbelasting, dank zij de nieuwe be palingen der inning, bijna S1/^ ton meer op 8.407 millioen tegen 7.S63 millioen in October van het vorig jaar, de raming met 1 3/4 millioen overtreffend. De personeele belasting, vorderde van 3.275 millioen tot ƒ3.305 millioen. maar de grondbelasting toonde eenigen achteruitgang aan ƒ1.038 millioen opbrengend tegen ƒ1.163 millioen in October 1923ook tegenover de raming van ruim fV/2 millioen maakte dit middel thans geen gunstig figuur. De vermogensbelasting wijst op een ver meerdering van bijna 4^8 ton, aangezien daaruit binnen kwam 1.697 millioen tegen 1,250 millioen in October van het vorig jaar. De accijnzen wijzen bijna alle op bevredigende resultaten. Het accijns op suiker, het eerste in den staat genoemd, bracht bijna ton meer op 3.249 millioen tegen 2.809 millioen.Daarna treedt het accijns op het gedistilleerd met ruim 3lJ2 ton naar voren en vorderde deze van 4.432 millioen tot ƒ4.600 millioen. Het accijns op suiker stond een weinig bij de raming van 3.3 millioen ten achter dat op ge distilleerd overtrof de raming van 4.1 millioen met ruim 4 1/4 ton. Het zout vorderde van 126.269 tot 163.395 het bier bracht 1.239 millioen op tegen 600.885 of 6 3/8 ton meer de tabak vorderde van 1.351 millioen tot 1.357 millioen. Het accijns op wijn en op het geslacht wezen verminderingen aan en brachten respect. 57,606 tegen 115.796 en ƒ859.779 tegen ƒ956.810 in October van het vorig jaar. Van de opbrengsten der bronnen, welke met het zakenleven verband houden, vielen geen bijzondere opbrengsten te verwachten. Noch tans wijzen de zegelrechten en registratierechten op een lichten Vooruitgang en werd daaruit ontvangen respect, 1.869 millioen tegen 1.560 millioen en 1.555 millioen tegen ƒ1.552 mil lioen in October 1923. Ook in vergelijking tot de raming van respect. 1.4 millioen en ƒ1.5 millioen valt hier geen achteruitgang waar te nemen. De rechten op den invoer wijzen op een achteruitgang van 4]/2 ton, ƒ3.138 millioen tegen 3.567 millioen, maar verhieven zich toch boven de raming van 3 millioen. Ook de kleinere bronnen geven reden tot bevrediging. De belasting op gouden- en zilveren- werken brachten ƒ96.945 tegen 81.260; het statistiekrecht vorderde van ƒ333.261 tot ƒ397.216; de opbrengst der loodsgelden van ƒ310.751 tot ƒ392.311. De naweeën der malaise weerspiegelden zich in de opbrengst der dividend- en tantième- belasting, welke 877.865 opbracht t^gen 979.004 in October 1923 en ook bij de raming van 1 millioen ten achter bleef. De O.W.-belasting wijst een bedrag aan van ƒ337.154.88; de inkomsten ten bate van het leeningsfonds van 9.876 millioen, waarvan fcijna 41/2 millioen uit de verdedigingsbelasting binnen kwam. „Tijd." Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin- Tabletten (Mijnhardt.) Koker 75 ct. Bij apotb. en drogisten. 3304 5 Stads- en Gewestelijk Nieuws. „Gruno." We zijn geen Groningers, we spreken geen dialect, maar best kunnen we ons voorstellen de gemoedelijke weldoende sfeer,die gisteravond de Grönuegers in Musis" gisteravond rond zich hebben moeten voelen, toen meneer J. Melles, vcurzitter van de Verainen Van Old Grönnegers te Rotterdam, in zijn en hun landstaal het ope ningswoord sprak. „Gruno" had pech, want de grimeur uit Rotterdam, die de tooneelspelers ,,in de verf moest zetten," had de verainen in de steek gelaten, en eer in dat gemis kon worden voorzien, was er heel wat tijd verloren. De daardoor ontstane vertraging werd echter, door een luimig speechje Van den heer Melles en de goede muziek van één pianiste en twee violis ten niet hinderlijk. Gruno kwam voor het voetlicht met „Ver zwegen stried" een tragisch tooneelspel in drie bedrijven een goed geschreven werk, met uit- 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2