DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN alleen in pakjes FEUILLETON. 47ste Jaargang. Zaterdag 22 November 1824. No. 1 '41 UB BureauKOEMARKT 4. Tcletoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummeis 4 cent. Zaterdagavondnummer mét Officieel Kerkbericht 10 ets. Adrertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden beiekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; levenslange geheele invaliditeitf 200 f 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door deN.HoIl.Algem. Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten ui verordeningen voor geschreven en andere officieel» af- en aan kondigingen vun het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 20 November 1924 bet, verzoek van lo. de N.V. „ACET.YLENA" Bijkantoor Botterdam, om vergunning tot oprichting van een benzine-installatie met ondergrondsche re servoir met een inhoud van 2000 L. en een bo- vengrondsche aftapinrichting in de Westvest, kadaster Sectie C. No. 1174 (ged.) vóór het pand Westvest 18, kadaster Sectie C. No. 796 2o. de N.V. De Nieuwe Isoleer Maatschappij „De Nim" om vergunning tot uitbreiding van de fabriek tot vervaardiging van isolatie-mate riaal in de panden St. Anna-Zusterstraat 22/26, kadaster Sectie A. No. 1661, door bijplaatsing van 3 E.M. van resp. 10, 7x/2 en 71/2 P.K., drij vende één krukmolen en 2 roerketels door ver plaatsing van 1 E.M. van 3 P.K., drijvende 2 roerketels en door verwijdering van 1 E.M. van 30 P.K. en 3o. de firma W. ÏIASEKAMP GO. om vergunning toL uitbreiding van de stoombran- derij en gistpakkerij in liet pand Willemskade 2931, kadaster Sectie L. No. 2270, met 3 electromotoren van resp. 3, 7x/2 en 20 P.K., drijvende 2 ventilatoren en één voedingspomp, en met een graanmaalderij in hel pand Willems kade 27, kadaster Sectie L. no. 2269, met 2 electromotoren van resp. 22 en 208 P.K. drij vende 9 maalderij-werktuigen, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd Schiedam, 22 November 1924. Buiienlandstth Nieuws, HET PROTOCOL VAN GENEVE. In een belangrijk onderhoud tusschen Harriot, Bourgeois, Briand en Boncourt is besloten, dat Frankrijk zich zal houden aan het protocol van Genéve, maar niet zal weigeren, indien zulks noodzakelijk is, met medewerking van de Vereenigde Staten een meer complete op lossing der wereldvraagstukken onder de oogen te zien. Deze regeling zou echter aangevuld moeten worden door een speciaal Europeesch protocol. Senator Borali, de vermoedelijke opvolger van senator Lodge als voorzitter an de Senaats commissie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard van meening. te zijn, dat de houding der nieuwe Britsche regeering ten opzichte van het protocol van Genéve de doorvoering van dat protocol onmogelijk z.al maken en dat daardoor ook de voorgenomen ontwapeningsconferentie niet zal worden gehouden. De volgende stap zege hij is nu aan Amerika. Volgens Borali dient president Goolidge zoowel een economische als een ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. Volgens Borah is een economische conferentie noodig, omdat de economische vraagstukken binnen afzienbaren tijd dringend om een op lossing vragen. Blijkbaar bedoelt Borah hier- De avonturen van Kristen Blok. 17 De vreemde koetsier kwam den smid te hulp en gaf hem een onzinnige verklaring over de wijze waarop de koets moest geopend worden zonder haar open te breken. De beide gendarmen stonden met hun stokken in de eene en hun pisto len in de andere hand gereed om den ontsnapten gek, die naar zeggen van den raadsheer juffrouw Strom door een schandelijke list ontvoerd had, te grijpen en in de boeien te slaan ofschoon die geschiedenis hun begrip te boven ging, daar de ontvoering voor aller oogen in tegenwoordigheid van den burgemeester en zijn vrouw plaats ge vonden had. „Grijpt hem aanstonds beet", gebood de burgemeester; „eerst pak je hem z'n ransel af en brengt mij dien dadelijk Onderzoekt hem nauwkeurig Alle messen ën scherpe werktuigen moeten hem worden afgenomen. Wanneer hij tegenstand biedt, bindt je hem de armen op den rug. Vreemd, dat ik hem niet oogenblik- Lolijk herkende," voegde hij er met een blik op de dienstmeiden aan toe, „ik geloofde eerst dat hij de persoon was voor wien iiij zich uitgaf de arme juffrouw Strom heeft hij schandelijk bedrogen mede het vraagstuk der Europeesehe schulden aan Amerika. MARX RIJKSPRESIDENT De Grieksche Rijkspresident Ebert heeft reeds in Augustus van dit jaar aan de partijleiders medegedeeld, dat. hij geen nieuwe candidatuur voor het presidentschap na afloop van zijn ambtsperiode in Juli 1925 zal aanvaarden. Waarschijnlijk zullen zich de repubJikeinsche partijen op den tcgenwoordigen rijkskanselier Marx als toekomstig candidaat voor het presi dentschap, vereenigen. De betrouwbaarheid van Marx als republikein is boven iederen twijfel verheven en de toestemming der sociaal democraten voor zijn candidatuur is zoo goed als zeker. IN DE OEKRAÏNE. Uit Moskou wordt gemeld, dat volgens een rapport van de centrale commissie, belast roet de zorg voor de daklooze kinderen in de Oekraine, in het hongergebied van de Oekraine op 10 November jl. 486.000 kinderen rondzwierven. Hiervan worden 72.000 in asylen ondergebracht en 198.000 door de plaatselijke comité's gesteund. De overigen, die evenmin middelen van bestaan hebben, moeten van bedelen ol' diefstal leven. ENGELAND EN RUSLAND. Geen verdrag. De Britsche regeering heeft een schrijven aan den Sovjet-vertegenwoordiger te Londen doen toekomen, waarin zij verklaart de Britsch- Russische ontwerp-verdragen niet l.c kunnen aanvaarden. Voorts wordt in de nota gezegd, dat de En- gelsche regeering de echtheid van Zinowjef's brief als bewezen beschouwt. Tegen verdere propaganda wordt ernstig gewaarschuwd. ALLERLEI. Uit Londen Uit Cairo wordt gemeld, dat de dood van sirdar Lee Stack, koning Foead zeer heeft geschokt en in alle kringen in Egypte wordt betreurd. De gebeurtenis zal zeker belangrijke politieke gevolgen hebben. Vernomen wordt, dat de kabinetszitting van gisteren heeft besloten, met het oog op den toestand in Egypte een deel van de voor Malta liggende Britsche vloot opdracht te geven naar Alexandria op te stoomen. Uit Peking De candidaat voor het presi dentschap Twan Tsji-joei zal waarschijnlijk den 26sten dezer te Peking aankomen, en dan als waarnemend premier het bewind voeren tijdens de verkiezingen voor het presidentschap. Uit Londen: De minister van Justitie Ohiggins deelde gisteren in het lersche Dail mede, dat President Cosgrave ziek is. Lil Ottawa wordt gemeld, dat senator Belcourt, Canadeesch gedelegeerae op de confe rentie van Londen, aangezocht is om de eerste gezant van Canada te Washington te worden. Belcourt heeft die uitnoodiging aanvaard. 'Uit Londen: De Britsche,regeering deelt mede, dat besloten is, terstond een koninklijke commissie in te stellen, welke een onderzoek zal hebben in te stellen naar de oorzaken van de stijging der prijzen van de levensmiddelen, met benoeming van sir Auckland Geddes, den gewezen gezant, te Washington, als voorzitter. Uit Athene Er is een militair complot onder leiding van generaal Loufas ontdekt, dat voornamelijk tegen den minister van Biiïnen- landsche Zaken was gericht. De regeering liet de daarbij betrokken officieren in hechtenis nemen, waarbij door dezen geen tegenstand werd geboden. Uit Parijs De secretaris van Venizelos heeft gisternamiddag I revolverschoten gelost op don Grieksehm marine-attaché, die ernstig werd gewond Draadloos wordt gemeld, dat mevrouw Harding, weduwe van den vroegeren president der Vereenigde Staten, gistermorgen is over leden. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag21 November. De algemeene beschouwingen over de staats- begrooting worden voortgezet. De heer F r u y t i e r (R. K.) critiseert de houding van den heer van Vuuren tegenover de ambtenaren, die hij wilde dwingen tot bezuini ging op straffe van ontslag. Spr. meent, dat lnm critiek op den bezuinigingsinspecteur en de bezuinigingscommissie voortkwam uit de neiging om de regeering te steunen. Tegen den minister van waterstaat zegt spr., dat het niet past over de commissie-Rink te spreken als geschied is in den bekenden brief over het rapport van de bezuiniging bij de posterijen. Minister Ruys de Beerenbrouck geeft den heer Ter Hall in overweging, zijn motie in te trekken. Spreker acht den tijd voor een nieuwe onder wijscommissie niet geschikt, llij verdedigt ver der de opvatting der regeering omtrent de op leving in den landbouw, maar is het eens met de meening, dat men zich daar geen overdreven voorstelling van moet maken. Emigratie wordt bevorderd de gemeentelijke autonomie is geëerbiedigd. De minister behandelt voorts ook de tariefs verlaging voor de Zondags treinen Rotterdam Hoek van Holland, verdedigt het beleid in deze, en zegt, dat hij het ongewenscht aeJit, dat deze maatregelen worden uitgebreid. Spr. zal be vorderen, dat zij niet. opnieuw worden genomen. De Minister van Financiën, de heer G o 1 ij n is aan het woord. Was spr.'s raming voor 1924 te somber Uitvoerig geelt de Minister nog eens een Overzicht van zijn raming 1924 en het verloop der middelen om aan te toonen, dat hij niet te somber was. Tot zijn leedwezen moet de Minister verkla ren dal hij bij dit debat geen enkel advies heeft gekregen dat hem wijst hoe hij op een andere wijze tot. een resultaat zou kunnen ko men. Eenzijdige ontwapening is liet eenige ad vies, dat gegeven is. De Vrijz. democraten wen- schen dertig millioen beschikbaar te stellen voor een politielegor. Op de oorlogsbegrooting staan allerlei posten die onmisbaar zijn zooals beton- ning en toezicht ter zee, pensioen enz. Trekt men die van het totaal bedrag af dan blijft er 72x/a millioen over, die object zijn voor bezuiniging. Er zou dus 421/2 millioen worden bespaard. Daar zouden nog pensioen en wachtgelden afgaan. (Geroep Dit is tijdelijk 1) De Minister moet weten wat hij voor het oogenblik heelt aan deze bezuiniging en dat. zou slechts een 18 millioen gulden zijn. Sluitend maken van'de begrooting over meer dan één jaar acht de Minister niet in 's lands belang. Hel voorl.itiircnd leenen voor de ge wonen dienst heeft grootc nadoelen. De rust in de financiën- is gezond voor de politiek. Het verbaast hem, dat de lieer van Gijn een tekort van 32 millioen zou hebben aanvaard. Du regeering deed verstandig met liet einddoel niet in de waagschaal te stellen sluitend-maken was onvermijdelijk en hoe e«r- der het kwam, hoe beter het was. Over de KoUerdamsche Bankvereeniging wil spr. liever niet spreken. Hij acht dat niet ge- wenscht. Staat en particulieren hebben beide boven hun krachten geleefd en het kost moeite dat te herstellen. De minister kan niets meer meedeelen dan hij deed, want er is niets ge beurd na zijn toezegging, dal hij eventueel garantie zou geven. Toen de Ned. Bank bij spr. kwam en mede deelde dat er een paniek dreigde, en hem bleek dat bij de Roll. Bank 640 fabrieken en industriee- len „vastzaten" met ruim400.000arbeiders, heeft spr. gezegd Vasthouden, en zoo noodig zal ik aan de Slaten-Generaal steun vragen. De Ned. Bank en ik, zeide minister Golijn, vertrouwen dat dit. niet noodig- zal zijn. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Binnenland. Intern. Eucharistisch Congres. Onderschéidinge n. Naar de „Msb." dpor welwillende tusschen- koinst van den hoogeerw. heer F. Stroomer, deken van Amsterdam als voorzitter van het locaal comité van het Internationaal Eucha ristisch Congres Juli 1924, Amsterdam, werd medegedeeld, heeft het Z. H. den Paus behaagd de volgende onderscheidingen te verleenen I. te benoemen Lot Huisprelaat van Z. H. den Paus, den Hoogeerw. lieer V. Stroomer, deken van Amsterdam II. tot commandeur in de Pius-ordé met de Ster den heer W. J. R. Dreesman. Aan deze Orde hééft,de H. Vader nog voor hem en zijn nakomelingen uit bijzondere wel willendheid toegevoegd een Breve waardoor de heer Dreesman met zijn Familie in den erfe- lijken adelstand wordt verheven(deze on derscheiding werd bereids gepubliceerd) III. Tot Matrone le klasse der Orde van het H. Graf, mevr. W. DreesmannPëeic. (Deze onderscheiding werd bereids gepubliceerd) IV. Door te verleenen den gecalligrafeerden Pauselijken Zegen met bijzondere opdracht en eigenhandige onderteekening van Z- H. aan den Hoogeerw. Heer ik Stroomer aan de Zeer- eerw. Heeren Pastoors L. Stolk, pastoor G. G. van Hoort, pastoor F. M. K. van Kersbergen, aan de zeeroèrw. paters W. van Dijk O. E. ft. Aug. prof. dr. A. Slijpen S.J., en D. van der Geest O.P. en aan den weleerw. heer L. Mol V. Eveneens aan de zeereerw. heeren pas- Na veel moeite kon de deur van de koets eindelijk geopend worden. De gendarmen traden voorzichtig naar achteren uit vrees dat de gek ■zich op heb zou werpen ot' met een der pistolen, die naar de verklaring van den koetsier zich in de koets bevonden, zou schieten. „Kom maar hier, juffrouw Strom", zeide de burgemeester op medelij denden toon, „arm, be drogen meisje, dat met zulk een gevaarlijken gek in één wagen moest opgesloten worden Ze ker is zij van schrik flauw gevallen. Kom tot u zelf, lieve juffrouw U is in veiligheid Kom d'r uit, drieste vluchteling," riep hij op eens met luide stem, „je bent gevangen, Blok, hier helpt geen tegenstand." Allen stonden in spanning, Het was doodstil in de koets en niemand kwam er uit. „Roept u eens, misschien slaapt hij wel", merkte de koetsier op, die z'n lachen nauwelijks kon bedwingen, en juist wilde de burgemeester, rood vau ergernis, het bevel geven den man eveneens in verzekerde bewaring tebrengen.toen zijn opmerkzaamheid getrokken werd door den huisknecht, die, moediger dan de anderen, met een lantaarn de koets was genaderd, opeens echter z'n licht liet vallen en wegstoof. Het bleek dat de kat langs z'n beeucn was gesprongen. De grootste gendarm Vatte nu moed, naderde de koets, sprong er in - „Leeg, leeg, de vogel is gevlogen," schreeuwde hij ontstemd eu allen drongen naar voren om het fijne van de zaak te weten te komen. De vreemde koetsier, die z'n paard uitgespannen had en het nu heel kalm in den stal van den burgemeester trok, bleef met de armen over do horst gekruist staan en schudde van het lachen. „Waarom lacht die kerel", brulde de raads heer, toen hij zich ervan overtuigd had dat du koets werkelijk leeg was. „Voor den duivel, hij moet toch weten dat z'n wagen ledig is eu waar de menschen gebleven zijn die er in geze ten hebben „Ik ben hier met een led'ge koets naar toe gereden, dat weet ik wél," meesmuilde de koetsier, „maar waai de menschen zijn die hedenmiddag van mijn wagen gebruik maakten, weet ik niet. Ik bracht hen tot den Galgenberg u weet z ik er wel waai' dat is en daar stegen zj in een ander rijtuig." „Ben jij nu ook al gek", schreeuwde de burgemeester. „Wat voor een wagen was dat eu waar reden zij heen „Ja, dat zal ik u eens vertellen, 't Was een aardig sjeeskarretje, groen geverfd en met Rvee bruinen er voor. Hel, bijdeha n^sehe paard had een -vitte vlek op den kop, zwarte staarten uöddan ze beiden. Het andere. „Voor den duivel, wat kan mij die paarden schelen", 'barstte de burgemeester ziedend van toom los. „Het andere paard was een merrie", over schreeuwde de koetsier zijn burgemeester. „Houd je mond Waar zijn die lui De koetsier sloot z'n mond als mocht er geen tochtje wind meer tusschen z'n lippen door. „Voor den duivel, antwoord „Ik dacht dat ik m'n mond moesl hou den." „Waar bleven die menschen, stommerik geef dan toch antwoord „O ja, waar of die menschen bleven Wel die reden voorbij den Galgenberg, dien de burge meester wel goed kent, waar de schoften, schur ken en bedriegers gegeeseld en opgeknoopt wor den." „Goed. goed, maar waar. gingen zij heen „Dat weet ik niet zoo heel precies, d'r liggen daar een viertal dorpen, maar of zij nu naar het eerste, ofwel naar het tweede, ofwel naar het. „Houd je mond, ezel, en zeg mij waaróm je niet dadelijk gezegd hebt hoe de vork in de steel zat". „D'r is mij niets gevraagd. Ik mocht met verder rijden dan tot den Galgenbprg, dien mijn heer de burgemeester wel goed kent, dan zou ik Je oude koets wegbrengen naar het goed wa r lie rammelkast thuis hoort, op den bruinen-naar buis rijden, dc bles mennen, zo bij smid Jor- a'.jn laten beslaan, hen naar den postmeest er mengen, want diens paarden hebben den droes gekregen (Wordt Vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT y. RÖSSIi's „Sm-KIFF1E" 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1