IB Woensdag 26 November j§ Woensdag 3 December 1924 De Winkelweek geopend. -r li 3E3E 3BE Ten stadhuize heeft hedenmiddag 2 uur de burgemeester de winkelweek met de volgende réde geopend Mijnheer de Voorzitter èn leden van de Permanente Commissie voor den Midden stand. Geachte genoodigden, Ik heet U allen welkom. Toen Uwe Commissie tot mij het ver zoek richtte om de in deze dagen in onze stad te houden winkelweek met een enkel woord in te leiden, heb ik echt gaarne daaraan gevolg gegeven en om de samen stelling Uwer Commissie, en om haar doel. Om de samenstelling, gelijk Uw krachti- gen, eendracht,igen Middenstandsbond waar in alle vereenigingen, met behoud van eigen zelfstandigheid, de gemeenschappelijke be langen dienen. Om het doel, het behartigen van de middenstandsbelangen, waarin immers ook een groot gemeentebelang naar voren komt. En meer nog. Waar toch de handeldrijvende midden stand, de winkeliers, een zoo nuttige en onmisbare schakel vormen tusschen voort brengers en verbruikers, bewijzen zij aldus hun diensten aan de geheele Maatschappij. Er is wel eens een tijd geweest, dat men dit standpunt wilde ondermijnen, dat men dit reactionair noemde, doch dan wijs ik op niemand minder dan Dr. Bos, bij U allen welbekend, en zeer zeker een gezaghebbend man in dezen hoe hij ook reeds in die tij den zich geschaard had onder de vurigste verdedigers van den Middenstand. Integendeel, de tusschenhandel van de winkeliers breidt zich in verband met den steeds grooter wordenden afstand tusschen producenten en consumenten steeds meer uit een noodzakelijk gevolg van de ver- keersverhoudingen zelf. Het is echter daarbij niet genoeg dat telkens nieuwe winkels verrijzen of be staande worden uitgebreid en verfraaid, zooals hetzij met voldoening gezegd, wij ook in onze stad zien gebeuren, noen immers aan de winkeliers zelf worden tegenwoor dig geheel andere eisehen gesteld. Wie zijn zaak zou willen voortzetten zooals zijn ouders of grootouders, met wel ke goede bedoeling ook, dat vroeger deden, zou geheel bedrogen uitkomen, en bij zou weldra geheel verdrongen worden door de groote magazijnen en talrijke filialen. Behalve dat hij zich dus dient aan te passen aan de zoo zeer gewijzigde omstan digheden en behoeften, worden, en dit geldt natuurlijk vooral voor de-steden, ook veel hoogere eisehen gesteld aan den win kelier zelf. Om het publièk behoorlijk te kunnen voorlichten, moet hij een bekwaam en actief handelsman zijn, maar bovenal, het is overbodig te zeggen, iemand met een nauwgezet geweten. Bij de noodzakelijke kennis voor den winkelier, hoe de artikelen moeten worden betrokken, bewaard, verpakt en gesorteerd, komt dan een eveneens voorname factor waarvoor immers Uw Winkelweek van heden de toetssteen is hoe moeten zij ge-etaleerd worden, hoe moet gij het pu bliek weten aan te trekken. Hoe moet voorkomen worden de zoo dikwijls geuite klacht men koopt bij voor keur elders, bij voorkeur te Rotterdam, terwijl de Schiedamsehe winkeliers die even billijk of dikwijls goedkooper zijn dan de Rotterdamsche Collega's worden voor bij gegaan. Bij het etaleer en, ik betuig hier van mijn persoonlijke meening, waarvoor ik wel wat huiverig ben, onder zóóveel deskundigen hier tegenwoordig, treden verschillende eigenschappen op den voorgrond en wel ervaring, smaak, ook wel mode, maar bovenal kunstgevoel. Vooral bij bevrediging van dit laatste kan daarvan tevens' een opvoedende kracht uitgaan. Over de 'Mode als zoodanig, zou nog wel iets te zeggen zijn. 'Het is een man, natuurlijk een man, zou ik willen zeggendie zich aldus over de mode uitliet De mode, waarvoor zelfs de ijdelheid bukt, is een spel, soms een kluchtspel, waarin smaak zelve slechts een ondergeschikte rol vervuil.. Doch ik zal dit gevaarlijke onderwerp niet meer aanroeren, vooral omdat dit tevens niet loyaal mijnerzijds zou zijn, nu er in ons midden zich geen vrouw bevindt, die alsdan mij zeker zou tegenspreken. Thans nog een enkel woord over smaak bij het etaleeren en dan zou ik willen beginnen met het bekende gezegde om te keepen, door te beweren „over smaak valt nog wél wat te twisten." Smaak immers is ten nauwste verbonden met kunstgevoel. In het vermogen toch, dat iemand in staat stelt met terzijdestelling van zijn voorkeur, een voorkeur die zijn recht blijft van een kunstwerk te betuigen dat het schoon is, ligt tevens de uitdrukking van het gevoel voor smaak en men bedenke dat hier niet gedacht behoeft te worden aan eenig kostbaar kunstvoorwerp, im mers ook in het allereenvoudigst kan de smaak zich toonen. Uit de eenvoudige, opgegraven voor werpen als potten, kannen, pannen en dergelijken, heeft men dikwijls, althans in groote trekken, kunnen opmaken dat een volk uit het ver verleden was eenvoudig of vervalscht van aard, ruw of beschaafd, zinnelijk of ingetogen en wat daar meer is. Waar ook dit gevoel voor smaak in deze beteekenis vopr ontwikkeling vatbaar is, moge deze etalageweek ook daarbij het hare bijdragen. Ook tot verhooging van het gevoel voor kunst. Wat staan wij niet in bewondering wanneer we voor een bloemenmagazijn waarbij een kunstenaar in het bloemenvak met artistenliand de bloemen en bladeren en planten heeft geschikt, en gesorteerd, aldaar de schpone vormen en weelderige kleuren kunnen aanschouwen en er van kunnen genieten. Dan noem ik de kunstvol ge-etaleerde tegels, schotels, vazen, pullen, bekers, het schoone glaswerk en kristal, rpet. zacht geel, lila, paars of goud en zilverglans, en hunne zoo juiste proportiën. Wij zien nog andere etalage's, waarbij de zacht getinte zijden stoffen, de harmoni- eerende kleuren der tapijten, het warme koper afgewisseld met het blanke tin, dit laatste zoolang in onbruik geraakt, doch thans weer in eere hersteld, waarbij de oude vormen weer herleven, zij allen zullen ons oog bekoren. De aantrekkelijke zilverwerken, met hun schoone ornamenten, vol afwisseling van mat en schittering, met hun duurzaam heid en tegelijkertijd zoo soepele vormen. Niet ton onrechte houdt men ons voor ,;Het bezit van een schoon voorwerp is een vreugde voor geheel het leven." Op ander gebied komende, zou ik nog zooveel kunnen opnoemen ik^zou kunnen wijzen op zoovele en velerlei nuttige voor werpen, verder op zooveel en zeker niet het geringste, wat de andere zintuigen streelt en doet verlangen naar het bezit hoe ook daarbij voor een smaakvol en weldoordacht etaleeren de aantrekkelijk heid in hooge mate wordt verhoogd en waarvan eveneens leering voor anderen kan uitgaan doch ik zal mij bekorten, ik vermeen met deze voorbeelden mijn be doeling te hebben weergegeven. Geacht Bestuur en Genoodigden, Aldus toegerust, zonder afgunst, als het ware elkaar aanvullend, overtuigd daarbij van het bestaan van een gemeen schappelijk belang, behoeft gij winkeliers de concurrentie van elders niet te vreezen en kan voorzeker het succes niet uitblijven, hetgeen ik U allen hartgrondig toewensch Hiermede verklaar ik deze winkelweek geopend. De heer S. Hijman sprak hierop als volgt Hooggeachte Burgemeester, Als voorzitter van de Algemeene Mid denstandsvereeniging „SCHIEDAM" zij 't mij vergund, in deze officieele bijeen komst, ter gelegenheid van de te houden 3SE 3BE winkelweek door den Schiedamschen Mid denstand, even Uwe aandacht te vragen. En dan wil ik er op wijzen, dat deze officieele bijeenkomst voor den Schie damschen Middenstand van groote be teekenis is. Immers, toen voor eenige jaren door den drang der omstandigheden, de Algemeene middenstandsvereeniging,, Schie dam" geboren werd, toen heeft zij dikwijls moeten ondervinden, dat de middenstand door Overheid en burgerij niet werd be grepen en dikwijls moest zij ervaren, dat men niet erkende de plaats in onze samen leving, die hem ingevolge zijn mooie sociale taak als distribuant, toekwam. Het is hier «niet de plaats om er over uit te wijden doch dit wil ik wel consta- leeren, dat deze tijden van miskenning gelukkig voorbij zijn en de middenstand door de burgerij beter begrepen wordt en door de Overheid erkend. Die erkenning van de Overheid zien wij heden in een daad omgezet nu Gij, Hoog geachte Burgemeester, de organiseerde middenstand in deze officieele bijeenkomst hebt willen ontvangen, wat ons zeer aan genaam getroffen heeft. En zeker wilt, U daarvoor dan ook de verzekering van mij aannemen, dat de opening van deze winkelweek, door U persoonlijk, door ons op hoogen prijs wordt gesteld, en stellig vertolk ik, als Voorzit ter der Permanente Commissie, de gevoe lens van den geheelen Schiedamschen win kelstand, wanneer ik U daarvoor hartelijk dank zeg. Moge die erkenning van den middenstand door de Overheid door meerdere daden gevolgd worden. Ik wil hierbij noemen, de zoo hoog noo- dige asfalteering van de winkelstraten, om 'het winkelen van de burgerij te be vorderen, flinke handhaving van de ma ximumsnelheid om het bespatten dei- winkelpuien tegen te gaan, goed politie toezicht en, als 't kan, mindere heffing- van de inkomstenbelasting. Wanneer dan Gemeentebestuur en mid denstand in volle harmonie samenwerken, in 't belang van Schiedam en de Schie dammers, dan kan 't niet anders, of wij zien weer een krachtige welvarende mid denstand, welke voor Schiedam onmisbaar is. Moge dan deze winkelweek, die zoo in 't teeken staat van een aangename samen werking tusschen gemeentebestuur en mid denstand, rijke vruchten afwerpen voor de moeilijke Taak die de distribuant in dezen tijd in Schiedam heeft te vervullen en zij door groote omzet in hunne zaken,, met voldoening op 't St. Nicolaas en Kerst feest 1924 kunnen terugzien. En wanneer daartoe het organiseeren van cleze winkel week heeft bijgedragen, dan achten wij, als bestuurders onze moeite ruimschoots be loond. Dan verkrijgt de heer Hooge 11 dam het woord. Mijnheer de Burgemeester Namens de afd. Schiedam van de Ver- eeniging van den Chr. Handel drijvenden én Industrieelen Middenstand in Nederland, wensch ik mij in de eerste plaats gaarne aan te sluiten bij de woorden van dank door den heer Iiijman, voorzitter van de Algem. Middenstandsvereeniging „Schie dam" tot U gesproken voor Uw bereid willigheid om de te houden Winkelweek officieel te openen en de besturen dei- drie middenstands-organisaties met hare genoodigden ten stadhuize te ontvangen. En dan kan het niet anders, of U, als Hoofd dezer gemeente, zal het aangenaam getroffen hebben te zien dat het stuk werk, in casu de Winkelweek, is tot stand ge bracht door samenwerking der drie al hier bestaande middenstands-vereenigingen Want zoo min als een stad goed bestuurd kan worden en dan doel ik natuurlijk speciaal op het economische gedeelte van deze taak zonder samenwerking, dat is medewerking der verschillende partijen, zoo min kan er voor den middenstand iets belangrijks gedaan worden, indien de ver- schillende bonden en afdeelingen zich niet met elkaar verstaan. En dat dit mogelijk is, ook met behoud van elk standpunt en beginsel waarop en waaruit de 3 orga nisaties leven, bewijst de samenkomst in deze zaal. En waar in deze nog sombere en moeilijke tijden voor den middenstad iveder alles gedaan wordt in deze gemeente om de zaken en nu spreek ik over den winkelstand weder nieuw leven in te blazen en de noodige activiteit op te wek ken, is dat geschied door loyale samen werking samenwerking zeker niet 'I minst dooi- de voorzitters der desbetreffen de organisaties, een samenwerking, welke naar mijn meening kan strekken tot heil en bloei van den middenstand. En wanneer deze zijn taak in 't maatschappelijk leven goed begrijpt, niet alleen voor den mid denstand, maar ook tot heil en bloei van onze goede stad Schiedam. Ten slotte verkrijgt de heer Brounts, voorzitter van „De Hanze" het woord 1 Edelachtb. Heer Burgemeester, Edel- achtb. Heeren, Mijne heeren. De eerste spreker, Edelachtb. Heer Bur gemeester, heeft hulde gebracht aan het Gemeentebestuur, de tweede spreker ge wezen op de onderlinge samenwerking der Middenstandsvereenigingen, en ik, Mijn heer de Burgemeester, als voorzitter van „De Hanze", maar vooral als voorziter van de Winkelweek, zou deze gelegenheid willen benutten, het doel dezer winkelweek naar voren te brengen. Als middenstanders gevestigd in de nabij heid van een wereldstad, Mijnheer de Burgemeester, hebben wij niet geschroomd het publiek te laten zien, dat wij met. onzen lijd meegaan en de concurrentie het hoofd durven bieden. Wij hebben niet- geschroomd, Mijnheer de Burgemeester, met onze prijzen, met onze etalages voor den dag te komen en de groote deelname bewijst wel, dat de geheele middenstand datzelfde idee is toegedaan. Moge dan, Mijnheer de Burgemeester, deze winkelweek de vonk zijn, die nieuw leven, nieuwen moed in onzen midden stand brengt Moge het de vlam zijn, die onze inwo ners, hoog en laag, laat zien, dat «wij, Schiedamsehe Middenstand, alles zullen doen om ieders wenschen te bevredigen. Dan zeker, Mijnheer de Burgemeester, is het doel van deze winkelweek bereikt en is het een stap in de richting van een bloeienden middenstand. Winkelweek. Vandaag is de winkelweek kegonnen, de week, waarvoor reeds weken lang de mid- densl andsorganisaties, de Katholieke,Chris telijke en Algemeene al hun krachten heb ben ingespannen, om deze als een inslaand, onomstootelijk bewijs te maken van de degelijkheid en onontbeerlijkheid \an dat deel der maatschappij, dat neringdoenden middenstand heet. Naar best vermogen is er getracht, de komende dagen 't publiek eens in 't bij zonder te toonen, dat Schiedams winkeliers niet voor hun collega's in andere plaatsen, zelfs niet in de grootste, behoeven te wijken en dat men dus met eert gerust hart en met volkomen succes in onze stad even goed zijn inkoopen kan fioen, als waar ook. Men zegge nu niet, bevooroordeeld „dat bestaat niet'.'. Men ga dan zelf eerst eens zien en spoedig zal men tot de overtuiging komen, dat. ook de Schiedamsehe Midden stand z'n tusschentaak, tusschen producent en consument, in alle deelen, in ieder op zicht, waardig en met breeden blik weet te vervullen. Dat ook 't gemeentebestuur met de win kelweek van harte meeleeft de burge meester zelf heeft haar hedenmiddag offici eel ten stadhuize geopend verklaard is wel een grootsch bewijs, hoe gunstig dal bestuur over den middenstand denkt, wel ken 't ongetwijfeld als de beste kern van heel de stad beschouwt. Behalve door de keur van artikelen en billijkheid der prijzen, zal de winkelweek ook zeker trekken door de vele andere eQ^be lEÉÈÜÈÊ^BE MIECffE SOMIEPAMSCHE CODRAWT Scliicdamsche Winkelweek

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5