alleen in pakjes DAGBLAD WGOM SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU ILLETOW, De avonturen van Kristen Blak. f» 47ste Jaargang. Zaterdag 29 November 1924. No. 14112 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invalTditeitf 200 duim; 160 bij verlies van een wijsvinger^! 15 bij verlies van eiken anderen vinger Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel, daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een Pe verzekering wordt gewaarborgd door deN.HolI.AIgem.Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Rnitenlisndselï Nieuws, ENGELAND EN EGYPTE. Omtrent den omvang van de militaire on lusten in den Soedan tast men nog in het duister wel schijnt de toestand echter gespannen te zijn. De telegrafische verbindingen met den Soedan zijn verbroken. Er is geen verder nieuws uil Khartoem. liet leger in den Soedan bestaat uit Britsche en Soedaneesche troepen. Het aantal der laatsten is ongeveer 11.000. Bij een verkenningsvliegtocht is gebleken, dat alles rustig is in de voornaamste Egyptische plaatsen. Zooals gemeld, zijn gistermorgen vroeg nog 35 andere Egyptenaren gearresteerd in verband met, de ontdekte samenzwering tegen het leven van de hoogste Engelsche ambtenaren in Egypte, bij welk conplot ook de eergisteren gearresteerde, drie voorname Egyptenaren betrokken heeten te zijn. De arrestaties geschiedden gister door de{ burgerlijke autoriteiten van Cairo. Tot de 35 nieuwe arrestanten behooren 4 leden van het Egyptische parlement. Tot de andere gearresteerden behooren eenige leiders van studenten te Constantinopel en Alexandria, twee regeeringsambtenaren in ac tieven dienst, een gewezen ambtenaar van het kdtiaster, een voormalig landbouwer benevens alle mannelijke leden van twee Egyptische families. SPANJE EN MAROKKO. De correspondent van het. „Journal" te Hen- daye verneemt, uit particuliere, doch goed inge lichte bron, dat er een langdurig gevecht heeft plaats gehad, bijna voor do. poorten van Tctoean, en dat de rebellen minstens tot een kilometer afstand van deze stad zijn opgerukt. DENEMARKEN. De ontwapeningsvoorstellen der Deensche (sociaal-democratische) regeering zijn gister avond in eerste lezing door Folketing (Tweede Kamer) aangenomen met 67 sociaal-democra tische en radicale stemmen voor en 24 conser vatieve tegen. De linksche liberalen onthielden zich van stemming. De voorstellen werden ten slotte naar ecp commissie van 15 leden verwezen. JOEGOSLAVIË. Het kabinet-Pasjitsj is heden door de benoe ming van nieuwe leden gecompleteerd. FRANKRIJK. Het wetsontwerp tot ratificatie van het pro tocol van Genéve is bij de Fransche Kamer in gediend. AMERIKA EN FRANKRIJK. De Temps" meldtUit de besprekingen tus- schen den Franschcn gezant te Washington Jusserand en den Amerikaanschen minister van Financiën Mellon over de Fransche schulden aan Amerika, viel te constateeren, dat de voor nemens van de Amerikaansehe regeering zeer welwillend zijn, zoowel ten opzichte vam den rentevoet, welke zeer laag zou zijn, als ten op zichte van de vaststelling van het totaal ver schuldigd besrag en ten opzichte van de amorti satie-periode, welke zeer lang zou zijn. U TURKIJE. In de Turksche regeeringsverklaring wordt de opheffing der labaksregie en de verleening van faciliteiten aan het. buitenlandsch kapitaal aangekondigd voorts streeft de regeering naar toenadering tot Frankrijk en Engeland. 22 In de meeste huizen waren de lichten uit gedoofd, maar tengevolge van het bal waren er toch meer menschen op de been dan anders in het kleine provinciestadje het geval was. De nachtwacht riep dezeh nacht niet hij was niet geheel nuchter meer en bleef het liefst bij de knechts en de meiden $ie voor de balzaal ston den en zich vermaakten over de genoodigden daarbinnen. „Of ze nou nooit meer beginnen te dansen," trappelde een flinke deern ongeduldig. „Wat zouden ze toch doen „D'r zal 'n dronk uitgebracht worden," meen de een ander. „Smid Philipsen zal het woord voeren, kijk daar staat hij met een glas wijn in de hand voor den burgemeester, zoo rood als een kreeft." „Ei, ei," spotte een jonge borst, „dat zal aardig zijn om aan te hooren sinds ik hier sta, heeft de smid al heel wat .floor- het keelgat ge jaagd. Me dunkt, hij zal nu wel moed genoeg in z'n lijf hebbe en de noodige vurigheid bezit ten." „Hij heeft er tenminste lang genoeg over na gedacht", wierp een smidsjongen er tusschen. ALLERLEI. I it Berlijn Parker Gilbert heeft aan de C. v. H. rapport, uitgebracht over \de uitvoering van het Dawes-plan. Volgens de Temps" wordt daarin ook de kwestie van de 26 heffing van den Duitschen invoer besproken. Uit Cairo Twee peletons van het 11de Soedaneesche bataljon te Khartoem, sloegen aan het muiten, zij deden een inval in het mili taire hospitaal en doodden een Britsche en twee Syrische doktoren. De Britsche troepen narnen daarop de muiters onder vuur. Deze leden groote verliezen. I it Rome De arbeiders in de metaal industrie in Lomhardij hebben als protest tegen de voorwaarden van de fascistische or- ganisatie van industrieelen den arbeid gestaakt. De industrieelen hebben de uitsluiting afgekon- digd. Uit Peking De jonge ex-keizer van China heeft een onderhoud toegestaan aan eenvertegen- woordiger van Reuter, waarbij hij zeide, dat Twan Tsji-joei en Tsjang Tso-lin hem hebben medegedeeld, dat hij naar de keizerlijke stad kon terugkeeren, doch dat hij niet van zins was, weder „in die kooi te kruipen." Hij zeide, zeer te verlangen naar het leven van vrijheid, dat hem wacht en dat hij zich voorstelde een bezoek te brengen aan de graven zijner voorouders in Mantsjoerije. Daarna hoopt Phoe-i zoo spoedig mogelijk wat van de wereld te zien. Uit Parijs Generaal Sarrail is benoemd tot Hooge Commissaris van Syrië ter vervanging van generaal Weygand, die teruggeroepen is. Generaal Sarrail blijft echter deel uitmaken van den Oppersten Oorlogsraad. Wegens zijn groote diensten in Syrië bewezen, zal Weygand binnen kort tot drager van het grootkruis van hot Legioen van Eer worden bevorderd. Naar de „Daily Telegraph" meldt, zullen de Vereenigde Staten Logan naar de conferentie der intergeallieerde ministers van Financiën zenden, welke binnenkort te Parijs zal worden gehouden. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 28 November. Voortgezet wordt de behandeling van hoofd stuk IV (Justitie). Bij de afdeeling betreffende kosten van gevangenissen en werkinrichtingen bepleit mej, M c ij er (R. K.) verbetering van hel strafstelsel, verdieping van de godsdienstige verzorging, uitbreiding van het onderwijs en invoering van vakopleiding voor mannen eir vrouwen. De heer Kleerekoper (S. D.) dringt aan op een wekelijkschen bezoekdag voor de gevangenen en de mogelijkheid van een langoren bezoektijd. Voorts pleit spr. voor plaatselijk overleg van autoriteiten met de vakbonden en voor een proef met de 51-urige werkweek. De heer van Rappard (V. B.) vraagt met. de Schooling van het gestichlspei'soneel niet te wachten tot de reorganisatie haar beslag ge kregen heeft. De heer v a n d er Mole n (A. R.) wenscht wijziging van de bepaling, waarbij alle protestant se he kerkgenootschappen als één beschouwd worden. De Minister van Justitie, de heer Heem s- k e rk, antwoordt den heer v. d. Molen, dat hij bereid is de regeling der toelating nader te over wegen. De kwestie is cenigzias moeilijk opdal niet onder den dekmantel van geestelijke ver zorging een bepaalde propaganda in de gevange nis wordt toegelaten. Inmiddels zal de Minister trachten een soepelere regeling te treffen. Het streven naar individualiseeren van de straf vindt bij den Minister steun, omdat het. ons dichter brengt tot de gerechtigheid. Alleen geleidelijk kan verbetering worden gebracht. De heer van der Bilt (R. K.) bespreekt het opleidingsschip De Noordbrabant. Hij meent dat dit duur zal blijven en dat het niet zal vol doen aan zijn bestemming. De heer Van der Voort van Zijp (A. R.) is het met deze kritiek eens. Hij wil het schip een andere bestemming geven. Dc M i n i s t. e r zegt dat nog geen beslissing is genomen t,en aanzien van dit schip. De begrooting is afgehandeld. Het ontwerp komt Dinsdag in stemming. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één urn. B i ïi n e n I o d. De R. K. Staatspartij. Eergisteravond heeft prof. dr. Jan Witlox voor de leden der R. K. kiesvereeniging in Den Bosch gesproken over de eenheid in de Kath. Staatspartij. De actie van de actualisten of fascisten noemde hij roekeloos spel. Ten aanzien van den bond St. Michaël zeide hij, dat dit spelen met vuur niet te verdedigen was. Het streven van St. Michaël zou alleen acceptabel zijn als uiterste redmiddel, als de toestand hope loos was. Hij zou wenschen, dat de bond het voor beeld der Nieuwe Kath. Partij volgde. Over de houding van baron Van Wijnbergen ten opzichte van de afgebroken conferentie wenschte de spreker zich niet uit te laten. De bond van Ossendorp. Toen de bezuiniging op hel Lager Onderwijs aan de orde was, zegt de „Tijd", is in ons blad herhaaldelijk gewezen op de demagogische actie van den heer Ossendorp, die altijd een der felste bestrijders van de gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs is geweest. Onze ietwat scherpe leekening van 's heeren Ossendorp's de magogische fratsen hadj.de ontstemming op gewekt van „Het Volk". Aan den leider der roode onderwijzers mocht niet worden geraakt. Dezer dagen werd in den Bond van Ned. Onderwijzers gestreden over de aanwijzing van een gesalarieerd bestuurder. Aan deze beslissing is een. alles behalve frissche verkiezingscampagne in de organisaLie vooraf gegaan. Er is gescholden op een wijze, dat zelfs „De Tribune" het. record van deze roode paedagogen niet zou kunnen Verbeteren. De aftredende heer Ossendorp heeft ten slotte tegenover zijn mededinger, den heer De Vries, de meerderheid weten te behalen. De geest in den Bond wérd als volgt geteekend in het Bondsorgaan „De Bode" „Kollegaas, is 't zó genoeg We weten, dat dit. artikel geen invloed meer op de ■stemming kan hebben, 't Zij zo, maar we hebben de moeite genomen dit éne geval eens precies te onder zoeken, omdat het een zo treffend staal is van de bestrijdingswijzi die men zich gepermitteerd heeft tegenover een man, die vergrijsd is in de Bondsdienst, tegenover dc man. die een mensen leven zijn beste kracht aan de organisatie hoeft gegeven, tegenover een man, eens de afgod van de Bond, maar tegenover wie nu de eerste de beste de meest „onbeschaamde uitingen", om met Stenhuis te spreken, zich durft te permitee- ren omdatomdat de mentaliteit verpest is, omdat in onze Bond iedere moraliteit zoek is omdat erkenning eri waardeering van verdien sten als persoonsverering, eerlikheid en royali teit als kontrabande beschouwd worden, en gekonkel en gechicaneer hoogtij vieren." Zóó is de broederlijke geest in de Bond van Ossendorp. De mentaliteit is verpest, zóó luidt de klacht. Door wie vragen wij met de „Rotter dammer." De Keulschë Jaarbeurs. Men schrijft ons uit Keulen Langzamerhand begint ontspanning te komen in het economische leven van het Rijnland. De opheffing van de tolgrens binnen het Rijk, tus schen het bezette en onbezette gebied, en de verbetering van den toestand op de spoorwegen, welke het gevolg is van de beëindiging van de Regie, doen het optimisme en het geloof in de toekomst terugkeeren. De economische toestand is reeds aanmerkelijk beter dan een half jaar geleden. Dc Keulsche Jaarbeurs, die ondanks haar kort bestaan reeds een belangrijke plaats inneemt in het economische leven van Keulen en hel Rijnland, bereidt zich voor op de algemee- né verbetering in het economische leven, welke toch- invu i komen. Dezer dagen is het. nieuwe „Mossehöf" geopend, het'groote resau- ratiö-gebóuw, waar meer clan drie duizend be zoekers der Jaarbeurs tegelijk het middagmaal kunnen nuttigen. Dit 2920 M2 grond beslaanue gebouw, waarbij nog 10.000 M2 tuin komt, be staat uit twee verdiepingen. Beneden vindt men de Pfeiferzaal en een liehthal, waarin zich de hoofdopgang naar de Groote zaal bevindt, welke op de eerste verdieping ligt. Op de tweede verdieping bevinden zich de keukens, terwijl het gebouw voorts nog een grooten wijnkelder heeft. Wanneer er geen Jaarbeurs is, zullen de zalen worden gebruikt voor het ontvangen van gasten door de stad Keulen, voor het houden van con gressen, concerten, enz. Intusschen wordt ook voortgegaan met den bouw van Gartenhallen voor de Jaarbeurs zelf. Voor de Voorjaarsbcurs, die van 15 tot 20 Maart zal gehouden worden zal men over belang rijk meer ruimte kunnen beschikken, dan bij de vorige jaarbeurzen. „Hij heeft al véértien dagen langs niets dan feestredevoeringen in oudo kranten doorge lezen en iederen keer dal ik hem aansprak of wat vroeg, keeg ik een muilpeer, dat ik door de smederij heen tolde." Eenige vensters waren opengeworpen, zoodat men frissche lucht binnen kreeg en zij die buiten stonden konden alles wat daar binnen gesproken werd, goed hooren. Nu tikte de smid tegeii zijn glas. Het gezoem der stemmen verstomde. De smid ging wijd beens staan waarschijnlijk om vaster steun te hebben hief het glas omhoog en keek den burgemeester aan, wiens eerbiedwekkende ver schijning hem uit het veld scheen te slaan. Drie maal kuchte de smid, dan begon hij onzeker „Geachte medeburgers Deensche mannen en vrouwen 'ErJtomt een oogenblik in het le ven hier hiiml hij op en schraapte zich op nieuw de keel, „er komt een oogenblik in het leven, zooals een beroemd man gezegd heeft", begon hij weer, maar hij kwam niet verder. „Deensche mannen en vrouwen", begon hij voor de derde maal Hou je snater, lummel, laat mij zelf spreken.", fluisterde hij z'n buurman toe, clie hem helpen wilde. „Deensche mannen cn vrouwen", nam hij weder het woord, „er staat een groot man in ons midden, hij staat hier voor ons, als als als hou je mond, het komt nou," beet hij z'n buurman weer toe, maar er kwam niets. De smid was z'n prachtige redevoering geheel vergeten. In dien noodlot- tigen toestand schoten hem opeens eenige woor den te binnen die de doodgraver gebruikt had hij het begraven van den vorigen burgemees ter. „Ja," schalde z'n stem, „hij staat voor ons als een lichtend voorbeeld voor de, nakomeling schap, zeg ik, hij blikt op ons genadig neer vanuit zijn heerlijkheid onder onder de vereeuwigde burgemeesters, zeg ik". Eindelijk bemerkte hij dat hij zich op verkeerd terrein bevond. Enkele dames begonnen te giegelen en'hier endaar snoten de mannen verdacht luid hun neus. Met den moed der vertwijfeling greep hij naar het laatste wat hem ter redding overbleef en met brullende stem stiet hij uit „Lang leve onze schullerskoning hoera Gedurende het negenvoudige hoera, dat de lui ter eere van hun burgemeester aanhieven, zocht deze gauw naar eenige woorden om een bedankje te brengen. Met een ernstig gezicht bedankte hij de burgers voor hun „loyale stem ming" en in 't bijzonder hem, den smid, die de vertolker van hun gevoelens was geweest, voor* zijn „mooi-gekozen en hartelijke woorden," en terwijl hij z'n hand op z'n groene staatsie-jas i legde, op dc plaats waar ongeveer z'n hart zat, verklaarde hij te ontroerd en aangegrepen te f zijn om nog langer tot het gezelschap te kunnen spreken. De burgemeester wilde nu zoo statig en plech tig mogelijk de „plaats zijner glorie" verlaten, en naar alle kanten met breede gebaren groetend, lachte hij dat „zijn beminde onderdanen zich niet in hun vreugde moesten laten storen, daar hij gedwongen was zich inel ernstige zaken voor den- Staat bezig te houden. „Dat wil zeggen, hij heeft slaap, zoo, of ie gelijk beeft" grijnsde een der burgers, zoodra de burgemeester het huis uit was, „lievij hemel, wat was de kerel vandaag hoogmoedig." Men lachte en spotte naar hartelust, de smid werd geducht in de maling genomen over het mislukken van z'n rede en als de raadsheer gehoord liad wat men over hem daclit en zeide, dan zou hij van woede allen in een gekkenhuis hebben laten opsluiten. Dan werd er weer gedanst en toen de paren onder de tonen der vroolijke muziek de zaal rondwalsten en zij zich niet meer aan een bur gemeester te storen hadden, bereikte hun vroo- lijkheid het toppunt. Plotseling werd de feestvreugde onderbroken door een geroep en getier op straat. De brand- trommel roffelde, de menschen vlogen geiaaad door elkaar. „Naar de marktplaats Naar de marktplaats Ia minder dan vijf minuten iijds was de balzaal ontruimd en ijlden allen naaf de marktplaats toe. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT mm i in ui n irirui-£L v. RÖSSEM's „STER-KOFFIE 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1