PUROL Binnenland. R. K. Staatspartij en „St. Michael". In de vergadering van Vrijdag, 28 Nov. j.l., te Utrecht, heeft, zooals gemeld, het Bonds- bestuur de kwestie „St. Michael" besproken en daaromtrent, een beslissing genomen. Het Bondsbestuur heeft kennis genomen van het verslag der delegatie van het Bondsbestuur over de door haar gevoerde onderhandelingen en van de door 't Hoofdbestuur van „St. Mi chael" officieel ingezonden stukken, uit welke stukken bleek, dat liet overleg tusschen het Bondsbestuur en ,,St. Michael" van de zijde vaïi ,,St. Michaël" als geëindigd wordt be schouwd en waarbij het reglement van „Si: M;chaël", zooals dit door 'het Hoofdbestuurs besluit dier organisatie ten slotte is vastgesteld, werd meegedeed. Op grond dezer gegevens en dezer stukken kwam het Bondsbestuur tot het oordeel, dat het verbond „St. Michaël" door het Bondsbe stuur moet worden afgekeurd, èn wegens het gestelde doel, zooals dit in het, reglement is omschreven, wijl daaruit blijkt, miskenning van het doel der R. K. Staatspartij, èn uit organisa torisch oogpunt. Mocht het verbond ,,St. Michaël" zijn actie voortzetten, dan is het Bondsbestuur genood zaakt te verklaren, dat het verbond „St. Michaël' in zijn tegenwoordige gedaante is een zelf standige politieke partij, waarmee de Katholieke Staatspartij geen relaties onderhoudt en voor welker doen en laten zij niet de minste verant woordelijkheid draagt. Deze week zal het standpunt van het Bondsbestuur nader gemotiveerd aan de Katho lieke kiezers in de pers worden uiteengezet, terwijl dit besluit aan de goedkeuring der bondsvergadering zal worden voorgelegd. Omtrent het genomen besluit in de bonds vergadering, waarbij „St. Michaël" werd af gekeurd, vernemen wij, dat het besluit met kleine meerderheid is genomen. Herinnerimjskr uis Het mobilisatie-herinneringsteeken bestaat uit een vierarmig kruis van brons, groot 32 m.M. De beschrijving van het kruis is als volgt De voorzijde tusschen de armen van het kruis bijeengebonden pijlenbundels, voorstellen de kracht door eenheid. Op de armen van het kruis links Augustus boven 1914 rechts November en onder 1918. De keerzijde In bet medaillon de woorden Mobilisatie, Vredet Eer. Het kruis wordt gedragen aan een moiré zijden lint, breed 30 m.M,, gekleurd als volgt ter linker- en rechterzijde, smal gestreept, de kleuren rood-wit-blauw in het midden een breede blauwe baan, gescheiden van de rood- wit-blauwe banen door een zeer smalle witte baan. Het ontwerp van het kruis is gemaakt op advies van den Ned. Kring van Beeldhouwers, door den heer H. J. Jansen van Galen, te Amsterdam, lid van dien kring. De vliegtocht Nederland-Indie. De F VII is Zaterdagmorgen ongeveer 8 uur van Batavia naar Bandoeng vertrokken. Een eere-escorte van zestien toestellen vloog de Nederlandsche vliegers van Bandoeng uit tegemoet. Van een Avro, bestuurd door luitenant Van Randwijk, bleef, toen hij zou landen, de mot >r stilstaan. Het vliegtuig is van geringe hoogte neergestort. De vleugel en de schroef werden vernield. De bestuurder bleef ongedeerd. Een soldaat werd gewond. De F VII werd te Bandoeng ontvangen door een enorme geestdriftige menigte. Omhangen door lauwerkransen werden de leden der be manning toegesproken door generaal Gerth van Wijk. Daarop volgde een zegetocht naar het gemeentehuis. Daar werd de bemanning toe gesproken op het bordes door den burgemeester die aan Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke zilveren plaquettes over handigde. Bij het bestuur van de Vereeniging IJmuiden's Bloei te IJmuiden is, op haai verzoek om aan de drie vliegers bij gelijktijdige terugkomst te IJmuiden een feestelijke ontvangst te mogen bereiden van liet comité te 's-Gravenhage telegrafisch het volgende antwoord ontvangen Omtrent terugkeer vliegers nog niets bekend. Vermoedelijk eerst Maart. Koninklijke Vereeni ging voor Luchtvaart Amsterdam organiseert huldiging bij terugkeer. Geef u in overweging, met haar in verbinding te stellen. De dienst der posterijen en telegrafie. Het verslag der commissie-Nolting tot onder zoek van de organisatie van den administratie ven kantoordienst bij P T. en T., alsmede het eerste Verslag van de ebmmissie tot onderzoek van de organisatie van den Technischen Dienst der Telegrafie en Telefonie zijn thans ter perse en zullen algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Ontslag aan dc Rotterdamsche Bankvereeniging. Te Rotterdam is aan ongeveer 70 kantoor bedienden bij de Rotterdamsche Bankvereeni ging ontslag aangezegd tegen 31 Dec. Na dien datum zal aan de ontslagenen nog 3 maanden salaris als wachtgeld uitgekeerd worden. In Den Haag hebben ongeveer 60 employe's van de bijkantoren der Rotterdamsche Bank vereeniging ontslag gekregen. In verband met het feit, dat te Amsterdam 150 employe's van de Rotterdamsche Bank vereeniging tegen 31 Dec. ontslag is aangezegd, en van hen, d>e blijven, een groot aantal salaris verlaging heeft gekregen, heeft de afdeeling Amsterdam van den Algemeenen Nedcrland- schen Bond van Handels- en Kantoorbedienden tegen hedenavond een vergadering voor dit personeel belegd. Dr. A. W. Bronsveld. Gistermorgen is te Utrecht in den ouderdom van 85 jaren de emeritus-predikant ds. A. W. Bronsveld overleden. Hij was een fel anti-papist. Samenvoeging douanebehandeling in hel internationale reizigersverkeer. De minister van financiën brengt ter alge- meene kennis, dat lrij, ter uitvoering van het. op 23 Mei 1923 te Berlijn gesloten Verdrag tus schen Nederland en Duitsehland over samen voeging'van de douanebehandeling in het inter nationale reizigersverkeer een nadere overeen komst heeft gesloten, waarvan de tekst luidt als volgt Op grond van art. 1, tweede lid, van het Nederlandsch-Duitsche verdrag over samen voeging v*an de douanebehandeling in het inter nationale reizigersverkeer is tusschen den heer H. Colijn, minister van financiën van het Duit- sche rijk de volgende overeenkomst aangegaan De overeenkomst van 27/19 Maart 1924 treedt voor het grensstation Zevenaar op 30 November 1924 in werking. Op grond van het voorafgaande zal de gemeen schappelijke douanebehandeling met ingang van 30 November 1924 voor den sneltrein D 281/50 in de richting Duitsehland-Nederland te Zeve naar geschieden, behoudens, dat van Duitsche zijde de pascontröle wellicht zal worden uit geoefend op het baanvak EmmerikEften. Jaarvergadering R. K. Jongen Werkgeversbond. j. De 18de jaarvergadering van den Katholieken Jongen Werkgev. Bond welke op 29 en 30 No vember in het American Hotel te Amsterdam gehouden is, was van belangrijke beteekenis voor dezen Bond. Nadat Zaterdagmiddag eenige excursies door de leden gehouden werden en des namiddags een korte reunistenvergadering plaats had, werd om half zeven de vergadering door ingenieur L. Smulders met een korte rede ge opend. Aan het eind dezer vergadering hield Prof. L. van Aken een rede over „den Gulden middenweg." Zondagmorgen ruim tien uur opende de heer L. Smulders het tweede gedeelte der algemeene vergadering van den Katholieken Jongen Werk gevers Bond en gaf onmiddellijk het woord aan den heer H. Lombaers uit Apeldoorn tot het houder zijner rede over „De invloed van ons belastingstelsel op de kapitaalvorming." Aan het slot dezer belangrijke rede stelde spreker de conclusie vast, dat de kapitaalvorming hier te lande onvoldoende is geworden orrt, in aanmerking genomen den regelmatigen aanwas der bevolking, het tegenwoordig welvaartspeil der bevolking te handhaven en zeker bin dit tc verhoogen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. DE WINKELWEEK. Geweldig was de drukte door de geheele stad, toen St. Nicolaas Zaterdagmiddag zijn 'blijde intrede deed. Om 3 uur was Hij vanuit de Vlaardingsche Vulcaanhaven, waar Hij rechtstreeks uit Spanje was van boord gegaan, op 't Fabiiplen gearri veerd. Deze keer had de goede Sint een' witten „Zwarte Piet" bij zich, een soort koksmaat, zeker omdat de beste man en zijn viervoeter veel van poffertjes en Berliner bollen houden, wellicht na de kinderen hun grootste lievelingen. Twee herauten, drie muziekcorpsen de harmonieën Gusto" en „Crescendo" en 't mondharmonica ensemble „Symphonia", en een zeventigtal vrien delijke reclame-doeken van even zoovele winke liers stonden daar ter begroeting gereed en escor teerden Hem ook op Zijn glorieuzen tocht langs de straten. Overal werd de Sint door een groote menigte enthousiast begroet en Hij zelf was ook een en al vriendelijkheid. We herhalen de rit was een geweldig succes èn voor St. Nicolaas zelf èn voor de organisators der winkelweek de winkeliers die 't profijt van deze attractie wel niet zullen missen. „Katholiek Leven." Vrijdagavond j.l. hield deze vereeniging voor R.K. Jongemannen, haar tweede bijeenkomst in de gezellige zaal van den R.K. Kring. De Eerw. Moderator p. Biesta hield een inleiding over „Lijkverbranding", bezien van zedelijk en godsdienstig standpunt. Inleider toonde aan, dat Lijkverbrandng niet in strijd is niet natuur wet of positieve wet, dat Bijbel en Overlevering geen verbod geven. De Kerk verzet zich er tegen omdat crematie ingaat tegen hare godsdienstige gebruiken, omdat lijkverbranding in tegenspraak is met den eerbied voor het lichaam, dat de ziel naar Gods beeld geschapen, draagtdat is geheiligd door de zalving bij H. Doopsel, Vorm sel en H. Oliesel, dat bovenalles is geheiligd door de vereeniging met Christus' Godheid en Menscli- heid in de H. Communie. Vervolgens toonde inleider aan, dat Leo XIII lijkverbranding heeft veroordeeld als een schan delijk misbruik, als eén terugkeer tot het hei dendom en als een middel van de Vrijmetselarij om de Katholieke Kerk en haar invloed te be strijden. Na een geanimeerd debat werd deze vergadering gesloten. „Het Tooneel." Bovenstaande tooneelvereeniging van de R.E. T.M. gaf gisteravond in den Volksbond een liefdadigheidsvoorstelling ten bate der tubercu lose onder het R,E;T.M. personeel. Wij vreezen echter dat er voor dit prijzens waardig doel, weinig afgedragen kan worden, want de opkomst was heel gering en voor de leden van Het Tooneel weinig bemoedigend. Gespeeld werd „Zwarte Griet" een tooneel- spel door Rosier Faassen naar het oude recept bewerkt, duifachtige deugd naast duivelsche boosheid, de vagebond met het goede hart, 'n geslepen, grappen-verkoopende deugniet, 'n inbraakje, liefde en haat en op 't laatst rbotertje tot op den bodem. De tooneelisten gaven voor dilettanten behoor lijk spel en hadden dikwijls heel goede momenten, vooral Zwarte Griet en Jan de Kreyter bleken de knepen van het vak te verstaan applaus bleef dan ook niet uit. Een pianist gal' goede muziek. Het programma was keurig gedrukt alleenhet vermeldde niet wat er gespeeld werd zooiets ais een post kantoor zonder brievenbus. Te 's-Gravenhage slaagde voor het clerde gedeelte van liet notarieel examen o.m. de heer W. J. M. Melchers Mzn van hier. L ij s t v a'n onbestelbare brie- ven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand November 1924. Brieven binnenland. MejTonie Bouns, Terheydensc.heweg, Breda Post 32, Nijmegen Mej. Elshof, Mathenesserlaan, Rot terdam Mevr. Sauerbier, Hoek Th. Ghon- berger, Molestraat 12 h fa.Bosch, Loosduinsche- weg, Den Haag N.V, Spaanbroek's Weegwerk tuigen, Amsterdam K. Sleuf W. 899, Zuidhein- de Mevr. Vleeschhouwer, Meinesplein, Rotter dam Rijksverzekeringsbank, Amsterdam D. Bruggeman, Rosestraat, Rotterdam Burg en Weth, Capelle a.d. lJsel. Briefkaarten binnenland. Mej. L Krijgsman, 's-Gravel.weg, Rotterdam Brieven buitenland: Messieurs We- ry, Liège Ilerrn Wolff, Köln J. Wienhoven, Berlin W. 15. Briefkaarten buitenland: Theo Putters, mare. HamburgStandier Joroef, Magyavovszag G. LI. v.d. Gaag, Bel Island, New Foundland. „Commiezen der belasting h e fa- ben Zaterdag te Leiden aangehouden een auto, bestuurd door H„ uit Schiedam, waarin een groote boeveelheid gedistilleerd werd vervoerd, die niet gedekt was door accijns." Zoo luidde een nieuwsbericht in de ochtend bladen van gister. Inlichtingen ter bevoegder plaatse ingewonnen, brachten hel, geval tot bescheidener verhoudingen terug. De groote hoeveelheid, bleek een kleine hoeveelheid en wat het niet gedekte vervoer betreft dit was een gevolg van omstandigheden, die het trans port langer deden duren, dan het gelei-biljet, toestond. UIT ROTTERDAM. Loonsverlaging. In de Zaterdag gehouden vergadering van de commissie voor personeelsaangelegenheden is een voorstel van B. en W. behandeld om, even als te Amsterdam geschiedt, de loonen van het gcmeentepersoneel met 8 Va pensioenaftrek te verminderen. Her recordcijfer. Volgens de statistiek zijn in de afgeloopen week den Nieuwen Waterweg binnengekomen 246 schepen met een tonnenmaat van 418.954 nette register tons. Dit is de grootste netto tonnenmaat, welke nog tot nog toe in één week den Nieuwen Waterweg is binnengekomen. Het vorige recordcijfer werd behaald in de week van 30 Maart tot 5 April van dit jaar met 374.676 nette reg. tons. Het recordcijfer voor het aantal schepen staat nog steeds op 266. Bi'utale straatroof. Zaterdagavond te ongeveer negen uur heeft alhier een butrale straatroof plaats gevonden op den Nieuwen Binnenweg. Om dien tijd had de 18-jarige fietsjongeil Bag, in dienst van de firma II. v.d. Vijver, handelaar in koloniale waren voor het filiaal van deze firma aan den Nieuwen Bin nenweg hoek St. Mariastraat zyn fiets neergezet. In den bak van de fiets bevond zich een tascli, waarin zich ongeveer 4000 bevond. De jongen had slechts enkele oogenblikken zijn fiets onbeheerd laten staan, doch toen hij terugkwam, bemerkte hij dat fiets en geld ver dwenen waren. De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek naar den dader of daders in, zonder resultaat echter Het gestolen bedrkg bestond hoofdzakelijk uit klein bankpapier en specie. Gemengd Nieuws. S p i r i b u s d i e v e n. De politie van het bureau Leidscheplein te Amsterdam heeft een goeden dag gehad door de hand te leggen op een aantal personen, die een complot hadden gevormd om de N. V. Koninklijke Pharmaceu- tische fabriek, voorheen Brocades en Sthee- man, gevestigd Nassaukade 373, systematisch te bestelen. Ongeveer 14 dagen geleden kreeg de waar nemende chef van het bureau Leidscheplein, inspecteur M. Keiser, de mededeeling, dat er op de fabriek dingen gebeurden, die het dag licht niet konden velen. Er werd een' onderzoek ingesteld, en toen bleek, dat drie personen zich schuldig maakten aan diefstal van spiritus van 96 De magazijnmeester was eigenlijk de hoofddader, want, hij deed het voorkomen, alsof bestellingen op de spiritus waren gekomen en gaf een magazijnknecht opdracht, de vloeistof af te tappen in flesscheq. D.e derde schuldige, een loopknecht, droeg zorg voor het vervoer naar twee personen, die de spiritus in ontvangst namen en opkoschten. Deze beide laatste per sonen waren de zetbaas en de vergunninghouder van het café van Van Hingen, Warrrioeswtraat 137. Uit het met alle voorzichtigheid ingestelde vooronderzoek bleek, dat reeds twee maal, namelijk op Zaterdag 15 November en op Zater dag 22 November, na afloop van de werkzaam heden op de fabriek, het drietal dieven de gesto len spiritus naar het café van Van Hingen hadden gebracht. Daarbij werd de ontdekking gedaan, dat een aantal personen alcohol die uit spiritus bereid was had gedronken en dal deze lieden er onpasselijk van waren geworden. Uit een en ander trok de politie de conclusie, dat ook Zaterdag na het sluiten van de fabriek de' gestolen vloeistof het café zou worden binnen gesmokkeld. Ten einde de bende op heeterdaad té kunnen betrappen werd haar een strik ge spannen. Zes politiebeambten, drie inspecteurs en drie rechercheurs verborgen zich in huizen in de nabijheid van het café in de Warmoes- straat. Hierbij werd zorg gedragen, dat ook een zij-ingang van de gelegenheid, die in de St. Anna- straat uitkomt, in het oog werd gehouden. Omstreeks halftwee kwamen de dieven inder daad aanzetten, terwijl een der beide helers reeds op den uitkijk stond. Afzonderlijk en met behoorlijke tusschenpoozeh gingen zij 't cafétje aan den vooringang naar binnen. Nauwelijks was de laatste man, de loopknecht, die een mand droeg, naar binnen, of de politie verliet haar schuilhoeken. De uitgang in de St. Annenstraat werd bewaakt en de overigen drongen de tapperij binnen. Alles ging zoo snel in zijn werk, dat de bende verrast was en geen gelegenheid had zich te bewegen. De inhoud van de mand bleek te bestaan uit een i'lesch spiritus van 25 liter en twee van 21/2 liter. Deze werden in leslag ge nomen.Een huiszoeking leverde weinig resultaat op. Onmiddellijk na de arrestatie werd ook ten huize van den magazijnmeester, van den knecht en van den looper huiszoeking verricht. Hier werden eenige kleine artikelen eveneens van de fabriek afkomstig, aangetroffen. Een Dora d o. De gemeenteraad van Ben- nebroek heeft besloten, dat de belasting met 25 pCt. verlaagd zal worden en de opcenten op de. personeelc belasting van 50/75' op 30 pCt. zullen worden teruggebracht. Aangezien de gemeente nagenoeg geen schulden heeft, wordt dit een ideale plaats. O n g e 1 u k k e n. Op de mijn Hendrik is de 23-jarige locomotiefmachinist. W. v. d. L„ te Heerlerheide, zoodanig bekneld geraakt, dat hij den dood vond. In Staatsmijn Emma geraakte een 19-jarige mijnwerker met een been zoo tusschen een drijfriem en een kamrad bekneld, dat het been werd afgekneld. Eergisteren spoedde de 35-jarige rangeer der G. S. te Dordrecht zich, toen de trein van Gorcum, die te 8.13 uur arriveeren moest, bin nenliep, van het goederenkantoor naar het perron om de afsluitkettingen tusschen beide perronsin te haken, tlij viel tegen de juist passee- rende locomotief, waardoor hij enkele meters werd meegesleept. Toen hij op het perron zwaar gewond werd teruggeworpen, wa£ hij reeds dood. Gistermiddag is tusschen Noordwijk-Bin- nen en Rijnsburg het 11-jarig zoontje van Ach terberg te Noordwijk-Binnen, terwijl het liep te hoepelen, door de electrische tram overreden. Het hoofd werd van de ramp gescheiden, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Gisternacht is een schuit, geladen met. steenen, welke gemeerd lag langs het Jaagpad te Rijswijk, losgeraakt en gezonken, waardoor de scheepvaart, in het Rijn-Sc.hiekanaal gedeeltelijk is gestremd. Eergisterenavond had 4e slager K.,'die in exportslagerij van v. D. te Terborg bezig was met het slachten van varkens het ongeluk in een grooten ketel kokend water te vallen, waar door liij hevige brandwonden over zijn geheele lichaam opliep en onmiddellijk onder genees kundige behandeling moest worden gesteld. Te 1 a a t. Op een klein kamertje in de Lou- wermansgang te Zwolle is de 69-jarige A.B. aangetroffen in een toestand van onbeschrijfelij ke vervuiling. Hij is naar het ziekenhuis gebracht en daar overleden. Groote sneeuwval. Wegens den ab- normalen sneeuwval in Roemenië moest op 14 spoorlijnen het verkeer gestaakt worden. Tal rijke personentreinen zijn onderweg in de sneeuw blijven steken. Kazerne-brand. In een kazerne te Regensburg is brand uitgebroken. Er vonden verscheidene explosies plaats. Groote wapen en munitievoorraden zijn een prooi der vlammen geworden. Walvischvang e vergaan. Bij Zuid-Nieuw-Schotland is een Noorsche walvisch- vanger gestrand. Tien man zijn daarbij omgeko men. Indisch- allerlei. De Medansche po- litie-opzienei' Van der Geugten is als verdacht van fraude geschorst. i Ruwe en Schrale Huid DOOS 30, 60, SO Cent. Bij Apoth. en Drogisten tff' Pharm. Fabriek A. Mijnhardt - Zeist I 3489 7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2