DE PHOENIX" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Verven en Stoomen. FEUILLETON. De avonturen van Kristen Blok. 47ste Jaargang. Dinsdag 2 December 1924. No. 14114 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advert-entien: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f GO bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Hoil.Aigem. Verz.bank Schiedam Bnitenlandsch Nieuws, ENGELAND EN EGYPTE. Zondagmiddag laat is het document, waarin de rest van de Britsche eischen zijn vervat, welke reeds vastgelegd waren in de nota van lord Allenby van 23 Nov., overhandigd aan de Egyptische regeering. Deze eischen zijn thans formeel aanvaard. Den Britsche troepen, die de douanekantoren te Alexandrië bezet hielden, is bevolen zoo spoedig mogelijk terug te trekken. De getroffen regeling behelst, naar verluidt, o.a. dat de Egyptische regeering er mee aceoord gaat, dat. de financieele en juridische adviseurs bun bevoegdheden houden, dat de status van de Europeesche afdeeling van het departement van Openbare Veiligheid wordt hersteld, en dat de aanbevelingen van haar directeur-generaal in zake kwesties betreffende het welzijn der vreemdelingen worden aanvaard. De belangen der vreemde ambtenaren ten aanzien van de vooiAvaarden omtrent pensioen enz. worden eveneens verzorgd, en een speciale commissie voor die kwesties wordt ingesteld en geplaatst onder een financieel adviseur. De ontruiming van den Soedan door de Egyp tische militaire eenheden is thans voltooid. Alles is rustig in den Soedan. De studenten bezoeken weer de scholen in Egypte, die heropend zijn. Naar uit Londen wordt, gemeld, zijn Lady Stack, de weduwe van den vermoorden Sirdar en haar dochter, aldaar uit Egypte aangekomen. Nader wordt nog gemeld, dat de Egyptische ministers van Onderwijs en van Openbare Werken zonder opgave van redenen zijn afge treden. Men verwacht, dat de minister van Ver keer eveneens zijn ontslag zal nemen. Ten gevolge van de aanvaarding, door de Egyptische regeering, van de laatste Britsche eischen, betrekking hebbende op de bescher ming van de buitenlanders en bun belangen in Egypte, is de algemeene toestand belangrijk verbeterd. De betrokken buitenlanders uiten hierover hun bijzondere tevredenheid. HET PROTOCOL VAN GENEVE. Het volkenbondssecietariaat. ontving gistei de mededeeling, dat Guani, die Uruguay in den Volkenbondsraad vertegenwoordigt, door zijn regeering gemachtigd is het vredesprotokol van Genéve te onderteekenen. Uruguay is de vijftiende onderteekenende staat. Elf zijn Euro peesche, namelijk Albanië, België, Bulgarije, Estland, Frankrijk, Griekenland, Letland, Polen, Portugal, Tsjecho Slowakije en Zuid Slavic, terwijl het aantal ónderteekenendê Zuid Ameri- kaansche staten nu reeds vier bedraagt, namelijk Brazilië, Chili, Paraguay cn Urugay. DUITSCHLAND EN JAPAN. Te Berlijn is gister een voorloopige Duitsch- Japansche handelsovereenkomst, onderteekend. VOLKEN BONDSRAAD. Bij de agenda van den 8 Decem ber te Rome bijeenkomenden raad van den Volkenbond zijn nog verschillende kwesties geplaatst, welke voortvloeien uit het verdrag van Lausanne en andere te Lausanne gesloten overeenkomsten. Verder staat nog op de agenda de kwestie der intergeallieerde militaire controle in Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije. 24 Eindelijk viel de ijzeren band van den hals van den burgemeester. Aanstonds sprong hij als een kat die uit. het water komt, naar de deur van zijn huis. De deelnemende volksschaar volgde hem met een onderdrukt gelach, maar onder veel troostende uitroepen en de menschen wilden hem ïhet bravo-geroep en handgeklap opmon teren. „Vaart aTlen ter helle met jullie geschreeuw", siste de burgemeester en sloeg de deur van zijn woning voor hun neus zoo hard dicht, dat de ramen van de voorkamer rinkelden. „Hejla Sven, waar ben je Kijk eens of de poort goed gesloten is Wat een miserabele dag 1" De huisknecht sloot de poort en volgde zijn heer, terwijl hij een gezicht trok dat meer van een wanhopige poging getuigde om z'n lachen te bedwingen dan van eerbied en medelijden. Uit de huiskamer kwam de vrouw van den burge meester aanvliegen, wit als een doek en met oogen die valsch fonkelden van woede. „Een ongehoord schandaal", riep zij verbitterd uit, nu, je bent, waarlijk 'n pracht-schutters- koning." „Weet je dan al DE AANSLAG OP DR. SEIPEL. Gister is te Weenen het pr oces begonnen tegen den arbeider Jaworek, die eenigen tijd geleden een aanslag heeft gepleegd op den vroegeren bondskanselier Seipel. Hij erkende de daad be dreven te hebben en gaf als reden op den nood toestand waarin hij verkeerde. De beklaagde verklaarde evenwel grooten spijt te hebben van zijn daad. Als bewijs daar van werd ook een brief voorgelezen, welken hij 2 October aan Seipel had gezonden en waarin hij om genade en vergiffenis vroeg. Ook dr. Seipel werd in deze zaak als getuige gehoord. Ten slotte werd de beklaagde veroordeeld tot drie-en-een-half jaar verzwaarde celstraf. ENGELAND. Het nieuwe parlement zal heden voor de eerste maal bijeen komen Het eerste werk van het Lagerhuis zal de verkiezing zijn van den speakerde herbenoeming van Whitley tot dit ambt is een uitgemaakte zaak. De be- eediging der leden zal Woensdag beginnen cn Donderdag worden voortgezet De plechtige opening van het Parlement zal den volgen den Dinsdag 9 December plaats hebben. Dan zal de koning de troonrede in het, Hoogerhuis voorlezen. Men verwacht, dat de troonrede een lang document, zal zijn en de regeërings- politiek voor het jaar 1925 zal aanduiden.' Het is de gewoonte om het debat over het adres van antwoord op de troonrede te beginnen met een bespreking van de builenlandsche politiek, maar dit keer zal werkelijk critiek op het bni tenlandsch beleid worden uitgesteld tot den terugkeer van Austen Chamberlain, den minis ter van Buil enlandsche Zaken, van de verga dering van den Volkenbondsraad te Rome. Na de algemeene beschouwingen over het adres van antwoord op den 9den en lilden December zal het. debat worden opgeschort tot den loden December, tegen welken dag Chamberlain, naar men hoopt, weer op zijn post. zal zijn. In den tusschentijd zal voortgang gemaakt worden met, dringende wetsontwerpen. memorie in menig opzicht tegen de bepalingen van het. verdrag van Versailles indruischt.. DUITSCHLAND. Een memorie, die Herriot aan de entente- regeeringen zou hebben gericht en die te Berlijn sinds enkele dagen de ronde deed, schijnt te Berlijn te zijn vervaardigd/Men vermoedt, dat. de communisten de hand in het spel hebben De „New York Tiibune" en de „New York Herald" waren de eerste bladen, die van het bestaan van dit document gewaagden. De twee Amerikaansche bladen hebben dit gedaan, maar er tevens op gewezen, dat men hier hoogst waar schijnlijk met een verkiezingsmanoeuvre van communisten en Duitsch-nationalen te doen had, die bij deze gelegenheid hand in hand gingen Dat de memorie een falsificatie was, was on middellijk duidelijk. Herriot heeft dit overigens reeds, aldus de „Welt am Montag", op 22 November meegedeeld aan den secretaris van de Liga voor de rechten van den mensch, die hem een afschrift van de memorie had toe gezonden. Een officieuze Duitsche mededeeling zegt, dat. in Duitsche politieke kringen ook niets van het bestaan van een dergelijke memorie bekend is. Tevens werd erop gewezen, dat de DE DUITSCHE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. Op een sociaal-democratische verkiezings vergadering bij Stuttgart is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen leden van den Reichsbanner en communisten. Verscheidene deelnemers aan de vergadering zijn door de communisten levensgevaarlijk gekwetst. Ten slotte trad de politie krachtdadig op, en dreef de vergadering uiteen. Er werden talrijke personen gearresteerd. In een plaatsje in Pommeren kwam het aan het.- einde van een vergadering van Duitsch- nationalen tot een hevige botsing tusschen communisten en Deutsch-Völkischen, waarbij een negentienjarigen arbeider beide oogen wer den uitgestoken. In een dorp in Silezië heeft een botsing plaats gehad tusschen Reichsbannermannen en leden van den Bismarekbond. Laatstgenoemden wer den mishandeld, waarbij zeven personen ver wondingen opliepen. OPSTAND TE BEVAL. Gewapende communisten bezetten gister morgen het hoofdstation te Reval en deden een poging zich van hef telegraafkantoor en eenige andere gouvernements- en militaire gebouwen meester te maken. Een heftige strijd ontstond met de politie waarbij van handgranaten en machinegeweren werd gebruik gemaakt. Vele politiedienaren werden gedood. In den loop van den morgen werd het station door militairen ontzet. De minister van Verkeer, Kark, is op weg naar het station vermoord. Ook op andere punten zijn vele personen gedood en gewond. De staat van beleg is af gekondigd en generaal Laidoner is met onbeperkt gezag bekleed. Volgens latere berichten is de orde tegen, den avond hersteld. A tie openbare gebouwen zijn door regeeringstroepen bezet. Zestig gearresteer de communisten zijn reeds naar het standgereeht verwezen. Naar verluidtvielen er ongeveer 100 dooderi. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. SPANJE EN MAROKKO. Uit Tctoean (Marokko) wordt, gemeld, dat de Wadi Martin buiten haar oevers is getreden en dat er gevaar bestaat plat. hetwater liet blokhuis zal wegspoelen, dat gebouwd'is ter controle van de overgangen over de rivier. Het aldaar ge- stationneerd garnizoen is ten gevolge hiervan gedwongen, zich op Tctoean terug te trekken. Een Belga-berichl uit Madrid meldt, dal bij de ontruiming van verschillende posten in den sector Mexarah in de streek van Larache, de Spanjaarden een vecrliglal dooden en ge wonden hadden, meerendeëls inlanders.Verschil- lende Moorsche dorpen zijn met succes uit de lucht, bestookt. OOSTENRIJK. In verband met de duurte, die. zich opnieuw in Weenen en Oostenrijk doet gevoelen, heeft de regeering besloten, bijzondere maatregelen tegen de duurte te nemen. Over den aard van deze n Telef. 15. „Natuurlijk Een half uur heb ik bier voor het venster gestaan en gezien hoe je voor de geheele stad ten spot stond. Dat is een mooie geschiedenis, man Het -is wel verschrikkelijk zulk een schaapskop tot" man te hebben." „Het was een gewelddadige aanranding, beste.' „Waarom verdedig je je dan nietWat ben je toch voor een jammerlijke kerel „Zwijg, mijn hcmelsche Concordia. .Je ziet mijn toestand. Ik ben zoo stijf als een stok en heb mij bovendien zeer geërgerd. Een man als mij durft men in zulk een toestand nog uitlachen Mijn bloed kookt van opwinding!" „Hier heb je was Hoffmann Neem dat maar aanstonds in dat heb ik ook gedaan toen ik je aan den schandpaal zag staan en dan naar heel toe Wat een koning Het is een mooie geschiedenis, hoor 1" Spoedig lag de burgemeester op zijn bed en hij raasdeen tierde zich in slaap. Buiten ver wijderden zich joelend en lachend de burgers en het feest werd in verdubbelde vroolijkheid voortgezet. Terwijl dit tooneel zich bij het raadhuis afspeelde, had Kristen Blok ongehinderd de zuidelijke stadspoort bereikt en naderde nu voorzichtig de herberg bij den molen, waar bij den gevangenbewaarder alleen bij een rijtuig zag staan een jonge kerel zat op den bok en scheen de koetsier te zijn. „Je hebt toch niet op mij'behoeven te wachten, beste man," grinnikte Blok, zich de handen wrijvend. „Jk ben opgehouden, maar nu ben ik klaar en wil liefst zoo spoedig mogelijk verder. Wat zie ik Heb je geen enkelen reisgezel meer kunnen vinden, nu, mij ook goed. Vooruit, laten we maar instappen Ik betaal „Jak ik heb wel voor 'n paar kameraads ge zorgd." aarzelde de cipier, „ze zullen wel-aan stonds hier zijn. Zij liepen naar de stad toen de roffel ging. Wat, zou dat voor vuur geweest zijn 't, Zal wel weer veel t.c beteekenen hebben ge had, want het was spoedig uit." „Ja", lachte Blok, „een bundel brandend hooi op de markt voor 't, raadhuis." Dan sprong hij vlug in het rijtuig. „U heeft, toch niet vergeten" vorschte. Mads en hij bleef voor de kar treuzelen, terwijl hij heimlijk naar den kant van de stad uitkeek, om te zien of zijn „reiskameraads" nog niet terugkwamen. „U heeft toch uw geld en docu menten bij u, nietwaar?" „Alles is in orde! Vooruit Mads! Kijk, bier heb ik ze", Meteen haalde hij een verzegeld pak papieren uit zijn zak en zwaaide er lachend mee door de lucht. Dan stak hij ze achteloos in z'n binnenzax, zonder z'n jas dicht te knoopen. „Vooruit Mads, als je nog langer talmt, ga ik alleen. Jk moet nog een uitje knappen onder weg. 'n Oogenblik later zette de wagen zich in beweging. Mads zat links van Kristen Blok en maatregelen is voorloopig nog niets hekend ge maakt. De post-, telegraaf- en telefoon-beaml ten hebben den eisch gestold van een algemeenen toeslag in den vorm van een extra-maand sa aris. De ylirecleur-generaal van de Poste rijen heeft evenwel verklaard, d^t aan inwilli ging van dezen eisch niet te denken valt. JOEGOSLAVIË. Het blad „Politica" publiceert een' uitvoerig telegram uit Weenen, waarin wordt gezegd, dat in communistische kringen aldaar groote onrust heerscht, daar uit het archief van de communis tische propaganda-afdeeling zekere documenten over de betrekkingen van dei'Raditsj-partij in Joegoslavië tot de derde internationale verdwe nen zijn. Deze documenten bevatten de plannen van de Moskousche internationale, om einde Januari a.s. in Joegoslavië een revolutie te verwekken. De beweging zou tegelijkertijd in Kroatië door de Raditsj-partij en in Joegoslavië dooi de Macedonische organisatie worden ingeleid en door de Albaansche franc-tireurs-partij wor den gesteund. Groote geldsommen zouden reeds uit Moskou naar alle Balkanstaten zijn gezonden. In Moskou h.oopte men, dat de Joegoslavische revolutie de instorting van Joegoslavië ten ge volge zou hebben. Daardoor zou de bolsjewist i- sclic inval in midden Europa mogelijk worden gemaakt. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat deze informatie door regeeringskringen wordt be vestigd. Een lid der regeering deelde aan het blad mede, dat de regeering nauwkeurige in formaties bezit over de voorbereidingen van Moskou en de Raditsj-partij. De regeering zal alle personen, die met de samenzwering in be trekking staan voor UeL gerecht dagen, /.ij bezil voldoende machtsmiddelen om iedere omwen- telingspogiug krafihtig te kunnen onderdrukken. CHINA. Het bericht, dat zei, dat de jonge ex-keizer van China, na zijn auto-toertje rondom Peking op Vrijdag jl.toevlucht zocht in de Japansehe legatie, behoeft wel eenige toelichting. Waarschijnlijk is,- volgens de „Daily Tele graph", deze veiligheidsmaatregel van den jongen man toe te schrijven aan de thans voort durend rondgaande geruchten over op komst zijnde troebelen te Peking, die veroorzaakt zouden worden door den Christen-generaal Feng, die ontevreden schijnt te zijn dat hij zich geen belangrijke plaats in de nieuwe regeëring heeft kunnen veroveren. Die geruchten zeggen zelfs, dat de veiligheid van Tsang Tso-lin en Twan Tsji-joei gevaar loopt. De ex-keizer, Hsoean Toeng, had niets Le vreezen van deze beiden, maar wanneer Feng in botsing kwam met den Mandsjoerijschen dictator (Tsjang Tso-lin), zou het eerste resultaat zijn, een hervatting van het gezag te Peking door Feng en dat zou voor den monarch leelijker zijn geweest. De gezantschappen zijn van den loop van zaken snel op de hoogte gebracht, liet initiatief schijnt in deze geheef van den ex-keizer te zijn uitgegaan. Het beeft allen schijn, dal. Hsoean-Toeng van de diensten der Japansehe regeering wil gebruik maken, om naar Mandsjoerije te komen. i-d Volgens een bericht uit Tokio eischl. de Japan sehe regeering van de Chineesehe wegens schade, hield z'n oogen onafgewend op dfc gewichtige documenten gevestigd die half uit. den binnen zak staken. „Zeg Mads, wat. zou je er van zeggen, als je je pracht-burgemeester eens aan dén schandpaal voor het. raadhuis gebonden zag „Dat zou vreeselijk zijn, mijnheer Blok, vree- selijk zeg ik u Maar u schijnt vandaag in een echt vroolijke stemming te zijn is de aischeids- fuif zoo prettig gegaan „Mads, toch is het mogelijk dat de burgemees ter dat mooie halsbandje om z'n dorren nek krijgt, dat daar aan den muur hangt." „Geen verstandig mensch denkt daar aan, mijnheer Blok." „Waarachtig wel, Mads. Daarvoor heeft de burgemeester mij bet vorige jaar een attest, gegeven." Zij kwamen nu bij een zijweg de koetsier draaide zich vragend om. „Rechtuit," beval Mads. „Neen, rechts1-', riep Blok op bevelenden toon uit. „Ja, wien moet ik nu gehoorzamen, vroeg de koetsier. „Natuurlijk den sterk sten", antwoordde Kris ten en legde hem zijn gespierde hand op den schouder. Oogenblikkelijk zwenkte de jongen rechts om en zweepte de paarden tot meerderen spoed aan. Mads keek zijn metgezel verwonderd" aan. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1