Prijsverlaging DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. WYBERT 47ste Jaargang. Donderdag 4 December 1924. No. 14116 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post /3.-— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zalerdagavondnummer met Officieel Kerkbericht, 10 ets. Advertent iën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op, aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Hoil.Algem.Verz.bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officleele of- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 27 November 1924 vergunning verleend aan de N. V. MAAT SCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN ON ROERENDE GjOEDEREN EN HET AAN NEMEN VAN BOUWWERKEN V/PI P. BOTH le Rotterdam tot oprichting van een kistenfa briek in het pand Overschieschestraat 158, ka daster Sectie I. No. 2304, met 4 electromotoren van resp. 15, 10,5 en 1 P.K drijvende een schulp zaag, een schaafbank, een kortzaag en eenslijp machine. SCHIEDAM, 4 Dec. 1924. Buitenlandse!* Nieuws. 1)E VOLKENBOND EN EGYPTE. De Engelsche minister Austen Chamberlain heeft gister in een rede te Londen op zeer waar- deerende wijze over den Volkenbond gesproken. Hij zeide o.a., dat de gebeurtenissen in Egypte niet vallen onder de bepalingen van het Pact, betreffende tusschenkomst van den Volkenbond. Chamberlain voegde hier echter aan toe, dat zijn collega's hem gemachtigd hadden den Volken bondsraad te Home alle inlichtingen te geven omtrent de gebeurtenissen in Egypte of omtrent de motieven van door de Britsche regeering gevolgde politiek, waarin de raad belang mocht stellen. Hij herinnerde aan de belofte van Enge land aan de Soedaneezen dat zij niet weder onder het oude, slechte, Egyptische bestuur zouden komen daarentegen verklaarde hij, dat de Britsche regeering zich zoo weinig moge lijk met de zaken der Egyptische regeering wenschte te bemoeien en hij hoopte, dat, wan neer de huidige moeilijkheden zouden zijn op gelost, de vriendschappelijke betrekkingen tus- schen de heide landen zouden worden hervat en nieuwe onderhandelingen zouden worden be gonnen. Doordat Chamberlain heden zijn reis tiaar Rome te Parijs afbreekt, ten einde kennis te maken met Herriot, zullen de beide staatslieden in de gelegenheid zijn, verschillende politieke kwesties, welke de beide landen raken, te be spreken. Als gevolg van het dreigend karakter van andere kwesties, met name de Egyptische, heeft Chamberlain weinig gelegenheid, sinds hij de portefeuille vau Buitenlandsche Zaken op zich heelt genomen, dergelijke zaken te be spreken. feïlipp zijn terugreis van Borne, evenwel, hoopt hij deze kwesties te kunnen behandelen en zal dan het voordeel hebben, ze te kunnen beschou wen in het licht, der persoonlijke beschouwingen van den Franschen premier. Chamberlain zal zijn reis naar Rome Vrijdag a.s. hervatten. HET PHOTO COL VAN GENEVE. g - De Finsche president heeft Enckell, de gezant te Parijs, die Finland bij den Volkenbond ver tegenwoordigt, gemachtigd het protocol van Genève te teekenen. Het. zal ter ratificatie aan het Finsche parlement worden voorgelegd. De avonturen van Kristen Blok. 25 Terwijl Mads uitvoerig vertelde hoe alles was toegegaan, maakte de burgemeester stralend van vreugde het bewuste paket los en onderbrak Mads zoo nu en dan met een „Dat was flink Zoozoo, wat eèn geluk," of„Watben jij slim." Met een zucht van verlichting verbrak hij hel zegel. Opeens geloofde Mads dat zijn gracht- raadsheer" een aanval van waanzin kreeg, want hij zag hem als een bezetene overeind vliegen, de kamer op en neer loopen en voordat Mads er op verdacht was kreeg hij tien, twintig oude vuile kranten in z'ri gezicht den inhoud van het paket. III. Bijna twee jaren waren er verloopèn sinds de burgemeester tot spot voor allen aan den schand paal gebonden stond en deze merkwaardige ge beurtenis was niet, zooals de burgemeester ge hoopt had, in vergetelheid geraakt. Neen, men wist hoe langer hoe meer bijzonderheden te ver tellen en de meeste van deze waren niet. bijzon- DUITSCHLAND EN AMERIKA. Men meent, dat liet bedrag van de herstel- kosten, die Duitsehland aan de Vereenigde Sta ten verschuldigd is ongeveer gesteld worden op 1 milliard dollar of 4 milliard 200 millioea goudmarken. Dan wordt medegedeeld, dat de regeering te Washington haar herstel-aanspraken heeft teruggebracht lot 300 milliócn dollar (2 milliard 60 millioen goudmark). Het bedrag van de kosten van de militaire Arnerikaansche Rijnland-bezetting, die nog in het. geheel teruggegeven moeten worden wordt gesteld op 1 milliard 72 millioen goudmark. ESTLAND. Het Estlandsche parlement heeft de uitzonde ringswet, strekkende tot toepassing van den staat van beleg, met algcmeene stemmen en zonder debat aangenomen. De cominuriisten waren niet ter zitting aanwezig. Uit het. officieel® onderzoek blijkt thans, dat 18 politiemannen hij de revolutiepoging zijn gedood of gewond. Wapenen, granaten en mu nitie waren uit Sovjet-Rusland binnengesmok keld. De krijgsraad te Reval heeft nog 12 ge vangen genomen communistische opstandelingen ter dood veroordeeld. Zij werden terstond ge fusilleerd. Het meerendeel van' de gevangenen bleek slechts een paar dagen vóór den opstand uit Rusland te zijn aangekomen, liet. staat thans vast, dat de geheele opstand te Moskou werd beraamd. Het geheele slechts 15.000 man sterke Estlandsche leger is in ijlmarschén aan de Russische grens samengetrokken. JOEGOSLAVIË. Het oppositieblad „Nowosti" meldt, dat officieel besloten is tot ontbinding en vervolging van de Raditsj-partij. BRAZILIË. Volgens berichten uit Buenos Ayres zijn de regeerin'gstroepen in den BrazHiaanschen staat Rio Grande Del Sol door de rebellen verslagen en vluchten zij in wanorde. JAPAN EN BRAZILIË. De Braziliaansche rogeering heeft gister aan haar consul te Tokio instructie gegeven, geen pasvisa meer voor Japansehe emigranten naar Brazilië af te geven. In verband daarmede heeft de Japansehe regeering haar gezant in Brazilië verzocht de kwestie nader te onderzoeken en te protesteeren tegen genoemden maatregel, als hier een uit sluiting van Japanners uit Brazilië aan ten grond slag ligt. AMERIKA. C o o 1 i d g e's 1> o o d scha p. De zitting van het parlement der Vereenigde Staten is Dinsdag jj. geopend. In een boodschap aan het congres zegt. Goo- lidge, dat hij hoopt, dat het Dawesplan het herstel van Europa zal brengen. Coolidge verklaart zich tegenstander van het toetreden der Vereenigde. Staten in den Volken bond, doch hij zal voorstellen' voorwaardelijk adhaesie te betuigen aau het internationaal hof van Justitie. Coolidge bevestigde tevens dat hij een nieu we ontwapeningsconferentie wenschte- bijeen te roepen, doch hij zal eerst afwachten, of 'een der Europ'eesche mogendheden hiertoe het ini tiatief f zal nemen. der vleiend voor den burgemeester. Op een Zondagmiddag in de maand Septem ber sprong een groote, forsch. gebouwde man, in een eleganten reismantel gehuld, uit de post- koets en liep door de hoofdstraat naar de oude marktplaats. Opmerkzaam bekeek hij eenige gebouwen en bleef lang op de plaats staan waar vele veranderingen waren aangebracht. „Zeg eens jongen, waar is het raadhuis," vroeg de vreemdeling aan een jongen die vóór de d< ur van een grooten winkel stond. „Daar," wees de jongen op een groot pas opge trokken gebouw. „Aha,'een nieuw dus!" „Ja, het oude stond bijna midden op de markt, antwoordde de jongen en meteen begon hij te grinniken, „de vorige burgemeester heeft daar aan den ouden schandpaal gestaan „Zoo, dat zal wel een aardig gezicht geweest zijn," gaf de vreemdeling lachend toe. „Wat. is er met dien burgemeester verder gebeurd „Dal. mag de koekoek weten. Natuurlijk wilde hij na deze komedie niet meer in de stad blijven. Alle menschen dreven den spot met hem en als we hem op straat tegenkwamen begonnen we te fluiten en te sissen. Men dacht dat hij ver plaatsing aangevraagd had maar hij raakte in een proces gewikkeld, daar hij een beschul diging ten zijnen laste had, dat hij het vermogen van minderjarigen verspild had, en op een goeden umu leering Ofschoon tegenstander van een der intergeallieerde schulden verklaarde Coo lidge zich bereid, alle mogelijke concessies te doen. ALLERLEI. Uit Cairo Zaghloel Pasja heeft aan een deputatie van professoren verzekerd, dat hij geen buitenlandschen pas heeft aangevraagd en niet van zins is het land te verlaten. Hij blij II de rechten van het land dienen en hoopt, dat het, door eensgezindheid, weldra zijn rechten en vrijheid zal herkrijgen. (lit. Riga- (Letland) Als gevolg van een conflict in de coalitie van het centrum en de- link sche partijen, naar aanleiding van de kwestie der sociale verzekering, is het Let landsehe kahinet-Samuel afgetreden. Uit Boedapest De politie heeft tegen graaf Johann Esterhazy, een der rijkste magna ten van Hongarije, een bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd, daar hij zich op minder correcte wijze over Horthy heeft uitgelaten. Esterhazy vertoeft op het oogenblik op zijn landgoed in Gechoslovakije. De regeering van dat land weigert zijn uitlevering. Zoodra hij weer in Hongarije komt, zal hij worden ge arresteerd. lit. Kopenhagen: De Deense he minister van Justitie heeft, een wetsontwerp ingediend tol wijziging van het, wetboek van strafrecht. Voorgesteld wordt de doodstraf af le schaften. iTe Alexandria zijn, volgens een bericht uit Londen, tien studenten gearresteerd uit vrees voor een aanslag op den premier, Zawur Pasja. Er zijn bijzondere voorzorgsmaatregelen getroffen. Uit New York. Gemeld Wórdt dat in Peru een militaire opstand is uitgebroken en wel in de aan de grens van Ëquador gelegen pro vincie C.hota. Volgens mededeelingéu van de regeering van Peru werd de opstand evenwel in enkele dagen door trouw 'gebleven troepen onderdruk!Er werden hij de gevecht en 130 opstandelingen gedood De aanstichters yan de oproerige beweging zijn gefusilleerd. Uit Londen. De gister in een der lok.al.e-n van het Lagerhuis gehouden vergadering der Labout-fractie koos Ramsay Mae Dona'd ais leider, Clynes als plaatsvervangend leider, en Ben Spoor als Chief Whip. Uit Cherbonrgh. De president van den Ierschen Vrijstaat Coagrave is gister vergezeld van zijn eehtgenoote alhier aangekomen. Hij zal, behalve Frankrijk, België, Duitsc.hland, Zwitserland, Italië en Spanje ook Nederland bezoeken. - Uil, Dublin. 600 herbergen hebben alhier moet sluiten, in vfrband met de bierarbeiders staking. Volgens Wolff is de splitsing in de Duitsch- volksche partij niel meer te vermijden en zullen Poehner en zijn volgelingen zich bij de Düitsch- nationalen aansluiten. groote doozen 3526 12. dag was de vogel gevlogen, met de spaar- en armenkas. Men meent dal hij naar Engeland is gevlucht „Zoo, de schobbejak Maar zeg me eens, de metselaar Falk woont zeker altijd .nóg in zijn huisje ginds „Neen, die is Maandag acht dagen geleden hegraven." „Is hij dood, die goede, arme oude En zijn dochter, waar is die „Die is huishoudster op een landgoed hier in de nabijheid, op „Beukenhol". „Aha, bij Lange Zoo.! Was de oude man lang ziek „Vorig jaar, kort voordat de burgemeester er van door ging, kreeg zijn gezondheid een zwaren slag. De burgemeester legde hem allerlei moeilijkheden in den weg over papieren die hij schijnbaar in 't geheel niet kende. Sindsdien leek hij wel kindsch, maar toch was hij lichame lijk nog wel goed gezond. Zijn dochter kwam hem dikwijls opzoeken. Mijnheer Lange trok zich hem aan en zorgde dat hij geen gebrek be hoefde te lijden. Nu zou het huis en de geheele rommel verkocht worden 1" „Zoo, wanneer?" „Dat kunt u daarginds lezen, adieu 1" De jongen haastte zich naar den winkel terug. De vreemde liep naar het huisje van meester Falk, waar de dennentakken waarmee men het Uit Berlijn. De Vossïschc Zeit-ung verneemt dat Gilbert de ebnl roleui -generaal zelfs als het tot een bijzondere regeling tusschen DuiLehland eenerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds over de heffing van 26 pClop den uitvoer komt deze betaling niet dooi- een andere behoefte te vervangen. Hiervan zou dan het gevolg zijn, dat of Duitsehland zijn uitvoer niet op peil zou kunnen houden en daardoor het plan-Da- wes niet zou kunnen worden uitgevoerd, of dat de eiilcnlemogeridheden het systeem van spe ciale belastingen op den Duitse hen uitvoer zou den moeten prijsgeven. Staten-Geiieraal. TWEEDE KAMEIL Vergadering van Woensdag, 3 December" Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van onderwijs. De heer V a n W ij n h e r g e n (B. K.) betoogt, dal de minister aller dank voor zijn werk verdient. Mogelijk is nog wel eenige bezui niging op de' lager onderwijswet te verkrijgen. Den eeibied voor het openbaar onderwijs riet spr. bij ons volk dalen. Bijzonder lager voor bereidend en vêrvolgonderwijs ondervindt be moeilijking evenals de cursussen. Spr. hoopt, dat voor de bijzondere kweekscholen eenbetere tijd aanbreekt. De minister behoeft het oordeel van den geschiedschrijver niet te vreezen. De heer Ketelaar (V. D.) verwacht een ander oordeel van de'historie. De rechterzijde kritiseert, nu den minister niel gelijk in de stuk ken het geval was. Spr. wil een commissie van onderzoek betreffende de handteekeningenkwes- t.ie in verband met art. 73. Klachten dei rechter zijde over bijzondere opleidingsinlichtingen,ver geleken met openbare, zijn ongegrond. De M i n i s L e r v a n Ondei w ij s, de heer De Visser, beantwoordt eerst eenige detailpunten. Hij wijst af het verwijt, dat hij partijdig zou zijn tegenover het openbaar onder wijs. In 31 van de 33 gevallen van opheffing van openbare scholen heeft spr. het advies van den Raad van State gevolgd in de. beide andere gevallen-deden zich zeer bijzondere omstandig heden voor,- die spr. nader uiteenzet. Wat het Franseh betreft, zegt spr. dat hij nog steeds op hetzelfde standpunt staat., maar dat hem liet gemis aan medewerking van de zijde van het middelbaar onderzij# zeer is tegengeval len. Als dat niet verandert, zal hij genoodzaakt zijn het Fransch weer in de 5e en 6e klasse dei lagere school in te voeren. De vergadering wordt verdaagd tot lieden één iiui. Binnenland. 0|)hehlcriu(| gevvenscht. Het votum van de Tweede Kamer, waardoor, met medewerking van geheel de Christ.-Hist. fraetie en enkele Anti-ReVolutionnairen, de verhooging van het subsidie aan de R. K. Kweek school voor vroedvrouwen te Heerlen is ge weigerd, zal in katholieken kring als een pijn lijken slag worden gevoeld. De heer Schokking legde namens zijn fraëtie een korte verklaring af) waarin hij zijn instem ming met de motie-Boon betuigde, omdat niet vaststond, dat aan verhooging van subsidie met 80.000 behoefte was en de Minister niet bleek te voelen voor een commissie, die de levensva tbaarheid van de school en de financieele gestie zou onderzoeken. Wij hebben na de stemming de rede van lijkenhuis versierd had, nog voor de deur lagen. Ontroerd nam hij er een van den grond en borg ze bij zich. „Wie was die heer, met wien je zoolang stond te praten, jongen," vroeg de koopman aan den bediende, die den vreemde de noodige inlichtin gen had gegeven. „Als hij er niet zoo voornaam uitzag en zulke deftige manieren had, dan had ik erop durven zweren, dat bet. de dolle Kristen Blok was, die den ouden burgemeester aan den schandpaal heeft gebonden." „Dat is niet mogelijk," meende de jongen, „die Blok zag er uit als een wilde en was werkelijk in het gekkenhuis geweest." f „Ja, gek moet hij wel geweest zijn! Hij was liet ook die den oneehten burgemeester een jaar daarvoor in een deken wikkelde en in de gevangenis opsloot 1 Toch was het. een moedige, flinke kerel 1 Vreemd, dat die voorname sinjeur zoo sprekend op hem leek 1" Op den „Beukenhof" zat op zekeren avond de jonge grondbezitter Lange met een hoek in de hand aan de eettafel in de huiskamer. Zijn mooie jonge vrouw zat naast hem. Een pas geboren meisje sliep op haar schoot en op den grond kroop een flinke jongen, die nog geen anderhalf jaar was en met een katje solde. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT «PW» iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiimiiiiHUiimiiiiiiiHiiiiinimMiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiioïi TABLETTEN Bij Apothekers en Drogisten. minimumin III 111 I Uil lllllll IIIIH Itltllllll llllll'nun I UI "I I "I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1