Mej. Meijer (R. K.) betreurt het dat er niet meer katholieke nijverheidsscholen kunnen ■Worden opgericht, omdat geen subsidie meer gegeven wordt. Zij wil echter de scholen niet belemmeren in de organisatie van het leerling wezen, omdat zij geen subsidie krijgen. Spr. vraagt den minister dit toe te staan. De minister zegt overweging van deze vraag toe. Aan de orde is de behandeling van de begroo ting voor Buitenlandsche Zaken voor 1925. De heer Vliegen (S. D.) is een warm voor stander van den Volkenbond waarin we hebben een macht, een dwingende macht voor de hand having van den vrede. Daarom is spr. van oordeel, dat de Regeering van den arbeid van den Volkenbond zooveel mogelijk moet medewerken. De heer Dfesselhuys (V. B.) wil uiting geven aan zijn overtuiging, dat den laatsten tijd in Genéve voor het heil der menschheid groote dingen zijn geschied. Spr. erkent dat de moeilijk heden nog vele en vele zullen zijn. Deze moeilijk heden zullen onder de oogen moeten worden gezien, opdat men tot een goed eindresultaat zal kunnen komen. Wat het protocol betreft, leek de vorm van het vroegere voorstel-Cecil spr. veel beter dan dien van het thans bestaande protocol. Spr. vraagt waarom men niet gekomen is tot amendeering van het protocol. De heer Rutgers (A. R.) juicht ook de gedachte, die aan het protocol ten grondslag ligt, van harte toe. Omtrent de verplichte arbitrage gevoelt spr. zich niet geheel gerust. De vergadering wordt geschorst tot heden middag 1 uur. Binnenland. Minister Aalberse. Minister Aalbeise heeft gisteravond in de Tweede Kamer de volgende vei klaring afgelegd Mijnheer de voorzitter, nadat mij gebleken is, dat de door den heer dr. Schokking afgelegde verklaring niet de bedoeling heeft gehad, wan trouwen uit te spreken in de persoon of het beleid van den minister heb ik mij bereid verklaard de behandeling van mijn begrooting met de Kamer te hervatten. Met betrekking tot het votum der Kamer over het amendement-Boon stel ik er prijs op het volgende mede te deelen. Uit hetgeen ik op 27 November in deze Kamer sprak, kon blijken, dat het onderzoek, hetwelk door het departe ment van financiën werd ingesteld, in zooverre nog niet voltooid was, dat nog overleg werd gepleegd over voorstellen, die wellicht tot ver grooting der inkomsten zouden kunnen leiden. Het is mijn voornemen om zoodra de resul taten van dit nog hangende onderzoek voor zoover noodig vervolledigd, bekend zullen'zijn, het initiatief te nemen tot de indiening eener suppletoire begrooting, welke ik vergezeld zal doen gaan van de mededeeling der resultaten, waartoe dat onderzoek heeft geleid. Anti-duurte-aeiie. Het Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond (R.K.W.V.), het Christelijk Nationaal Vakver bond (C.N.V,) en het Algemeen Nederlandsch Vakverbond (A.N.V.) hebben aan hun leden volgende circulaire gevonden De besturen der bovengenoemde Vakcentralen hebben, zooals U bereids uit de dagbladpers bekend is geworden, dezer dagen het probleem der duurte, der prijsstijging van de eerste levens behoeften, samen besproken. Overwogen is, wat door hen gezamenlijk kan worden gedaan om de prijsstijging te keeren en de gevolgen der duurte voor de arbeidersklasse te verlichten. Gebleken is, dat er vergeleken bij de zomer maanden -*r niet onaanzienlijke prijsverhoogin- gen der dagelijks benoodigde artikelen vallen vast te stellen. Aardappelen, melk, brood, vet, kaas, voedings middelen, welke iederen dag meer noodig zijn, moeten veel duurder betaald worden dan de loonstandaard toelaat. En wij zijn er van over tuigd, dat behalve deze benoodigdheden ook andere onontbeerlijke zaken niet onbelangrijk in prijs zijn gestegen. Woninghuren en belastingen, die door ons moeten worden opgebracht, staan in geen ver houding tot de inkomsten der arbeiders en ambtenaren. Immers tegenover deze buitengewoon gr< ote uitgaven staat het feit der veel verminderde loonen van de arbeiders en de ambtenaren. Onze besturen zijn er niet van overtuigd, dat overal een arbeidsloon wordt betaald als over eenstemt met de waarde van den geleverden arbeid, in aanmerking nemende de economische omstandigheden. Zij zijn van meening dat de redelijke verhou ding tusschen loonen en prijzen is verbroken. Maar zij zjjn tevens tot de overtuiging geko men, dat aan de werknemers zelf voor een groot deel moet worden geweten, dat hun levens voorwaarden zoo zeer zijn verslechterd. Met drommen hebben zij de vakorganisaties verlaten. Ze zijn daardoor weerloos geworden tegenover de gevaren, die hen in de tegenwoordi ge maatschappelijke -verhoudingen bedreigen. De eerste taak der georganiseerden is daarom, hun ongeorganiseerde collega's op de gevolgen van hun laksheid te wijzen en ze terug te brengen in de vakorganisatie. Daarnaast hebben wij, vakvereenigingsmen- schen, met alle energie datgene te doen, waartoe de organisatie in staat stelt. Onzerzijds wordt er een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar het prijsverloop der eerste levens behoeften, terwijl tegelijkertijd aan onze plaat selijke instanties plannen worden voorgelegd om de duurte daadwerkelijk te bestrijden. Wij doen hiermede een beroep op allen om dit onderzoek te vergemakkelijken en om deel te nemen' aan de bestrijdingsmaatregelen. Alle krachten ingespannen en nieuwe krachten aangenomen, tot heil van onze vrouwen en kin deren en van de maatschappij in 't algemeen, die gebaat wordt door een ■welvarende arbeiders- bev olking. Wij rekenen op U De „liberale" politiek van een Christelijk kabinet. De heer Dreèselhuys had in de Tweede Kamer gezegd, dat in Nederland door alle tijden heen liberaal werd geregeerd, hetzij tiet Ministerie op de linker-, hetzij het op de rechterzijde steun de. Het bewind was liberaal in wat zijn daden betreft. Het rake antwoord van Minister Ruys is wel de moeite waard opi het hier even aan te stippen „Het woord liberaal is aldus de voorzitter van den Ministerraad niet een mathematisch vaststaand begrip. Staan b.v., zoo vroeg ik mij af, toen ik het hoorde, de geachte afgevaardigden, die op het oogenblik den Vrijheidsbond vormen, op het zelfde standpunt als de liberalen in de vijftiger jaren De geachte afgevaardigde heeft de Grondwet en de Gemeentewet genoemd. Om tot zijn bedoeling door te dringen, ben ik nu eens teruggegaan naar Thorbecke, den vader van die organieke wetten, naar den vader van het. parlementaire stelsel in ons land. De geachte afgevaardigde kent natuurlijk beter dan ik den inhoud van de bekende „Na rede." Ik lees daar op bladz. VIII „Het kenmerk van een liberalen Staat en een liberaal Gouvernement is, dat zij de ont wikkeling van zelfstandige kracht bevorderen, zelfstandige kracht in provincie, gemeente, vereeniging en individu bevorderen, dat heet de algemeene voorwaarden scheppen, waar onder de ontwikkeling mogelijk gemaakt wordt." Mijnheer de Voorzitter! Ik vermoed, dat de geachte afgevaardigde zich op hetzelfde stand punt plaatst als zijn groote voorganger. In dat geval heb ik ér vrede mee, wanneer hij zegt: de rechterzijde en ook dit Kabinet hebben ge regeerd in liberalen zin. Maar dan moet ik er in één adem aan toevoegen, dat van rechts de stelling van Thorbecke toch wel wat beter in practijk is gebracht dan door zijn volgelingen. Ik denk b.v. aan een Minister, aan een liberaal Minister, die kort na den dood van Thorbecke aan het bewind is gekomen, n.I. Kappevne, en dan vraag ik mij afherinnert de geachte afge vaardigde zich niet, wat bij de behandeling 'van de Schoolwet in 1878 geschied is? Bevor derde de Onderwijswet van 1878 de zelfstan dige kracht in vereeniging en individu Schiep zij de algemeene voorwaarden, waaronder de ontwikkeling van die kracht mogelijk was? Mijnheer de Voorzitter! Ik behoef slechts te wijzen op een befaamd woord van dien zelfden MinisterDan moeten de minderheden maar onderdrukt worden De heer Dresselhuys Veel \erkeerd begrepen eri gebruikt De heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Hoe rnen dat woord verkeerd kan gebruiken, of ik het in dit verband verkeerd gebruik, indien er gelegenheid was tot dupliek, zou ik van den ge- achten afgevaardigde daarover een welsprekend betoog verwachten, zoo hij gewoon is hier in de Kamer te houden. Intusschen, de geheele schoolstrijd levert het bewijs, dat de rechterzijde het heel wat beter heeft verstaan léven te blazen in datgene, wat noodig is, om ik citeer al weer het woord van Thqrbecke uit zijn „Narede", de zelf standige kracht van het individu tot ontwikke ling te brengen. Daarnevens heeft zij met alle haar ten dienste staande middelen tegenge houden zooals ik in eersten termijn reeds gezegd heb de verdere ontkerstening van de maatschappij Zondagsrust. Het comité voor Zondagsrust van de christ. organisaties in publieken en semie-publieken dienst in Nederland heeft in zijn vergadering van gisteren o.m. het tot nóg toe niet in be handeling nemen door de Tweede Kamer van het ontwerp-Zondagswet besproken. De indruk van een conferentie met de A. R. en Christ.- Hist. Kamerfracties gaf niet veel hoop op hei in behandeling nemen van bedoeld ontwerp in deze zittingsperiode. Wel werd van die zijde volle medewerking otegezegd, vooralsnog pogingen te beproeven, dit ontwerp op de agenda van de Tweede Kamer geplaatst te krijgen. Het comité zal bij de verkiezingen in 1925 bij genoemde fracties er op aandringen, dat volle aandacht zal geschonken worden aan d? Zon dagsrust en de daarvoor te nemen maatregelen. Samenwerking met v ereenigingeri met gelijk doel zal worden bevorderd. Plannen voor meer propaganda zijn in voor bereiding. De salarisvermindering hij de. marine. Tengevolge van de thans geldende salaris regeling voor mindere marineschepelingen, zul len de traktementen van ongetrouwden met 1 Januari a.s. een aanzienlijke verlaging onder gaan. Deze bedraagt voor sommige categorieën van ƒ8 tot 10 per week. Het gevolg is, dat verloofde paartjes alsnog met haastigen spoed vóór den fatalen datum van 1 Januari gaan trouwen gisteren werden ten stadhuize in Den Helder niet minder dan 21 paren in ondertrouw opgenomen. En in de „Held. Ct." stonden den laatsten tijd herhaaldelijk advertenties van marineschepelingen, die langs dezen weg een vrouw zochten, teneinde aan de dreigende salarisvermindering te ontkomen. De kunstzijdefabrieken. Naar de N. Arnh. Gt. verneemt, zijn plannen in voorbereiding om de afdeelingen voor sOi- teering der geproduceerde goederen van de kunstzijdefabrieken te Arnhem en Ede over te brengen naar Rotterdam. De Bieschbosch. De gemeenteraad van Dordrecht heeft een voorstel betreffende de inpoldering van een gedeelte van den Bieschbosch aangenomen. Stads~ en Gewestelijk Nieuws. Onze waterleiding. Gister publiceerden we reeds den inhoud van het voorstel van B. en W. betreffende de nieuwe plannen inzake het waterverbruik. Aan de in verband hiermee nieuw-opgestelde verordening betreffende de levering van water, ontleenen we nog 't volgende Waterleve r i n g v o o r t ij d e 1 ij k e doeleinden. Voor tijdelijke doeleinden ter beoordeeling van de Directie, en voor schepen, kan, voor z«o- ver hiertoe gelegenheid bestaat, water worden geleverd tegen 0.15 per M3. Wanneer het water aan standposten verkrijg baar zal worden gesteld, wordt het berekend tegeip f 0.01 per gewonen emmer. Water le vering voor brandhlussching. Voor brandleidingen is per aansluiting een vast recht van ƒ11.— per jaar verschuldigd. Brandkranen mogen niet vóór den meter aangebracht worden, zonder voorafgaande schrif telijke kennisgeving i aan en goedkeuring van de Directie, die zorgt, dat ze gesloten en- ver zegeld worden. Het verbreken van het zegel buiten brand of proefneming als bovenbedoeld, wordt, beboet met ten hoogste 25.-—. Na ontzegeling bij brand moet dadelijk de Directie in kennis gesteld wor den Meterhuur. De meterhuur per jaar be draagt Bij een doorgangswijdte van 10 m.M. 3/8" 3.60; 13 m.M. 1/2" 4.— 19 m.M. 3/4" 4.60 26 m.M. 1" ƒ6.— 32 m.M. 1 1/4" 9.80 38 m.M. 1 1/2" 17.10 51 m.M, 2" 27.—, 65 m.M. 21/2" /29.40; 80 m.M. 3" 35.40; 100 m.M. 4" 50.20; 125 m.M. 5" 66.80; 150 m.M. 6" 90. Voor woningen, waarvan de bewoonbare oppervlakte niet meer dan 30 M2. bedraagt is geen meterhuur verschuldigd. Aansluitingskosten.1 De tot, water- levenng aan een geabonneerd perceel noodige spruitleiding wordt van de hoofdleiding tot op circa eèn 1/2 Meter over de afscheiding van ge meente en particujier eigendom vanwege de drinkwaterleiding voor rekening van den ge abonneerde aangebrachr. Indien de lengte tusschen de twee genoemde punten niet meer dan 20 Meter bedraagt wordt daarvoor per aansluiting berekend Bij een doorgangswijdte van 13 m.M. 1/2" ƒ30.19 m.M..3/4" 35.25 m.M. F'45.— 32 m.M. 1 1/4" ƒ60.—38 m.M. l1//' 75. Voor een meerdere lengte van 20 Meter wordt per strekkenden meter berekend, bij een buis wijdte van 13 m.M. i/a" ƒ3.— 19 m.M. 3/4" 3.50; 25 m.M. 1" 4.50 32 m.M. 1 1/4" ƒ6.— 38 m.M. I1//' 7.50. Spruitleidingen wijder dan 38 m.M. moeten, naar de door de Directie berekende kosten, be taald worden. Boven de kosten hierboven genoemd zijn verschuldigd die voor a. het leggen van zinkbuizen door slooten b. het beveiligen der spruitleiding tegen vorst, waar dit door de Directie noodig mocht worden geoordeeld c. het plaatsen en leveren van stop- en uit- 'aatkranen en aan sluitkoppelingen binnen de gevels en op de afscheiding van gemeente en particulier terrein, daar waar dit noodig mocht zijn d. het opnieuw beproeven der leiding binnens huis, wanneer bij de eerste beproeving een leiding defect mocht zijn. Alle kosten moeten worden vergoed naar de door de Directie gegeven berekening. De wijdte der aansluitingskranen en buizen wordt door de Directie bepaald. De plaats bestemd voor de afsluitkraan op particulier eigendom moet ruimte aanbieden voor het plaatsen van de noodige meters. Zij moet geheel ten genoege van de Directie zijn ingericht en te allen tijde gemakkelijk te bereiken zijn. Inrichting en toestellen. De inrichting der leiding en toestellen binnen de perceelen wordt aan het oordeel der geabon- neerden overgelaten doch de Directie behoudt de bevoegdheid waterlevering te weigeren indien die inrichting haar onvoldoende voorkomt. Closets en urinoirs mogen alleen besproeid worden door middel van een reservoir. Een di recte verbinding tusschen waterleidingsbuis. en closet of urinoir is in elk geval verboden. Wanneer het blijkt, dat installateurs bij her haling onvoldoende werk leveren of installateurs direct of indirect medewerken aan eenige over treding van eenige bepaling der verordening, ontvangen zij een schrijven van de Directie, waarin deze de opmerkingen opsomt,, welke zij aan de Commissie voor de Technische Bedrijven zal mede,deelen en op grond waarvan zij zal voorstellen gedurende een bepaalde tijd geen water te leveren in perceelen, Waarin de leiding door hén is gemaakt. De Commissie is bevoegd den installateur de keus te geven tusschen het storten van een be paalde som ten bate van de Drinkwaterleiding of den maatregel van hierboven genoefnd. De •Commissie is bevoegd bovengenoemde maatregel door middel van de nieuwsbladen ter openbaren kennis te brengen. Overtredingen. Ingeval de Directie oordeelt, dat er handelin gen plaats hebben, met de gemaakte bepalingen in strijd, dat water verspild, aan niet-geabonneer- den afgegeven of tot eeriig ander dan het aan gegeven doel gebruikt wordt, is zij bevoegd onver minderd de toepassing van het strafrecht, den geabonneerden dadelijk den watertoevoer te ontnemen en (of) een boete van ten hoogst o 25 op te leggen, terwijl geen teruggaaf van het reeds betaalde geschiedt. Wanneer een kwitantie tweemaal is aangebo den zonder dat betaling is gevolgd, wordt de abonné schriftelijk gewaarschuwd binnen een door de Directie te bepalen termijn alsnog het verschuldigde te haren kantore te \oldoen. Het verschuldigde wordt wegens hel zenden van deze waarschuwing met 50 cent verhoogd.- Mocht binnen den termijn, in deze waarschu wing aangegeven, geen betaling zijn gevolgd, dan is de directie bevoegd de levering van water, eventueel ook die van gas en electriciteit, te dom ophouden. Verdere levering heeft eerst dan plaats wan neer de nalatige het verschuldigde ten volle heeft voldaan met bijbetaling van de veroorzaakte kosten met een minimum van ƒ2.50. Van iedere verandering aan de binnenleiding of aan de inrichting der perceelen behoort schrif telijk en binnen een maand kennis te worden gegeven aan de Directie. Is dit niet geschied, dan kan door de Directie een boete worden opgelegd van ten hoogste 25. Deze boete kan ook worden opgelegd, wanneer de geabonneerde door onjuiste opgaven de Drinkwaterleiding benadeeld heeft. Pluimvee-tentoonstelling. Hedenmiddag 2 uur is in den R.K. Volksbond de pluimvee-tentoonstelling geopend, waar niet minder dan 700 inzendingen te bezichtigen zijn. Morgen komen we op een en ander nog nader terug. Kamer van Koophandel en. Fabrickeh voor de Beneden-Maas. De vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas had plaats op Woensdag 3 December j.l. Nabehandeling der ingekomen stukken -waarbij onder meer een schrijven van den Min. van Arbeid, Handel en Nijverheid, inhoudende de goedkeuring der begrooting, voor kennisgeving werd aangeno men werd de wijziging der Boterwet aan de orde gesteld. In verband met de toezegging van den Directeur-Generaal van den Landbouw, dat niet tot wijziging der Boterwet zal worden overge gaan, alvorens met belanghebbenden overleg is gepleegd, werd besloten dit punt van de agenda af te voeren. Over de zeer moeilijke kwestie der Retorsiemaatregelen kon de vergadering ook na de belangwekkende rede van den heer Maas en na de terzake uitgebrachte rapporten dei- Commissies voor Groot- en Kleinbedrijf zich nog niet denifitief uitspreken, zoodat hierover eerst in een volgende vergadering zal worden beslist. Het ontwerp Arbitrage-Reglement werd artikelsgewijze behandeld en, waar noodig, ge wijzigd. Een levendige gedacb ter wisseling ont spon zich over de vraag, of de arbiters naar recht en billijkheid dan wel naar billijkheid alleen uitspraak zullen hebben te doen. Definitief zal dit ontwerp eerst in een volgende Vergadering worden vastgesteld in verband met enkele, nog in te winnen inlichtingen. Eveneens werd ver daagd de behandeling van het agendapunt Wetsontwerp tot Bevordering van de richtige heffing der Directe Belastingen. Maamlelijksch Bevolkings overzicht. Bevolking 31 October 43626. Vermeerdering door geboorte 90 door vesti ging 196 totaal 286. Vermindering door overlijden 32, door vertrek 205, totaal 237. Totale vermeerdering 49. Bevolking op 30 November 43675. In de maand November werden 16 huwelijken voltrokken. Het Fabrifomls. Namens eenige erfgenamen is door O. van dei- Vlies te Rotterdam, den Gemeenteraad alhier verzocht te willen bevorderen, dat de gelden van het Fabri-fonds of de rente niet zooals B. en W. willen gebruikt zullen worden voor doel einden h.i. in strijd met den uitersten wil van den erflater, doch het daarheen te leiden, dat in deze den erfgenamen recht wordt gedaan. Schiedam Zeehaven. Heden is in onze haven het 400ste zeeschip aangekomen p dit is bijna in geen 50 jaren ge beurd. Blijft het scheepvaartverkeer zich hier op dergelijke wijze ontwikkelen, dan zal 't niet lang meer duren, of Schiedam kan er groot op gaan, de derde zeehaven van Nederland tezijn geworden. Gev. en Verk. Onroer. goederen. NotarisP. R.v.Ellekom. Veilingö Dec. I. Het „Bubberman's Sticht" gelegen te Schiedam aan de Gedempte Broersvest 32 a-b. 36 a-b. en 34 120, tezamen groot 6 aren 81 centiaren. Bestaande uit19 vrije-, 2 beneden- en 3 bo- t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2