Stads- en Gewestelijk Nieuws. het, Hoofdbestuur, door het Hoofdbestuur aan te wijzen. Wanneer het Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland besprekingen wenscht, 'worden deze door de Commissie van Overleg gevoerd.'"' Hier werd derhalve niet voorgesteld een vorm van ondergeschiktheid, maar opnieuw de reeds afgewezen permanente Commissie van Overleg. Een nieuwe bespreking der twee Commissies was intusschen reéds bepaald op 25 November. De bespreking op die bijeenkomst heeft echter in het geheel niet plaats gehad, doordat de Commissie van St. Michaël vóór den aanvang het overleg afbrak. Van de zijde van St. Michaël werd nog den- zelfden dag door middel van het Haagsche Correspondentiebureau een mededeeling ge publiceerd die aan het slot de verklaring inhoudt dat „het overleg tusschen het'Bondsbestuur en het Hoofdbestuur van de zijde van St. Michaël thans als geëindigd (wordt) beschouwd." Het bestuur van St. Michaël zond bij schrijven van 26 November deze mededeeling aan het Bondsbestuur onder inzending van het oor spronkelijk Reglement en de daarin later ge brachte wijzigingen, waartoe St. Michaël bereid was. Vervolgens heeft het Bondsbestuur' in zijne vergadering van 28 November gehoord het Verslag der Commissie uit zijn midden en gezien de officieele slukken door St. Michaël ingezonden besloten alsreeds in het cqnimuniqué eerder bekend gemaakt. Wat betreft het incident dat op de bijeen komst van 25 November j.l. is voorgevallen, wenscht het Bondsbestuur, gehoord de ver klaringen van den heer van Wijnbergen en van dê beide leden Van het Bondsbestuur, die per soonlijk de Alkmaarsche rede bijwoonden, zijn overtuiging uit te spreken, dat er voor de leden der Commissie uit St. Michaël geen grond was te veronderstellen, dat de gewraakte uitlatingen die van algemeenen aard waren, op hen doelden. Dit te minder, na de welwillende wijze waarop van de zijde Van het Bondsbestuur en in 't bij zonder van den voorzitter, de onderhandelingen waren gevoerd. Bovendien deelde de Commissie mede, dat de irriteerende wijze, waarop de vragen door den Voorzitter der Commissie uit St. Michaël werden gesteld,, tot de weigering der beantwoording heeft geleid. Tevens is het het bondsbestuur niet.duidelijk hoe St. Michaël heeft kunnen besluiten uit een grief, welke zij meent te hebben tegen den oorzittër' der Commissie uit het Bondsbestuur de onderhandelingen met het Bondsbestuur, af te breken. Intusschen stelt het BondsbesLuur er prijs op te verklaren dat het besluit, .genomen in de vergadering Van 28 November; j.l. én geheel vrijstaat van gemeld incident én .daardoor op geen enkele wijze is beinvloed. Dit besluit is .genomen met eene meerderheid Van 13 tegen 7 stemmen, terwijl in die ver gadering overigens geen enkele stemming heeft plaats gehad. Uitsluitend het besef en de overtuiging, dat ons Bestuur, aan wien door de R. K. Kiezers organisatie de leiding dier organisatie is toe vertrouwd, ten deze zijn eigen en zware ver antwoordelijkheid draagt, om naar beste weten en geweten de R. K. Kiezers, speciaal de ge- organiseerden, voor te lichten en te leiden, noopt ons- Bestuur thans niet langer te talmen met de vorming zijner mqening over de actie St. Michaël. Ter motiveering van het Besluit moeten vooral twee punten naar voren worden gebracht. 1. het gestelde doel, zooals dit is omschreven in het hieivoren genoemde artikel 1 van het Reglement van St. Michaël. 2. de vorm die St. Michaël voor hare orga nisatie heeft gekozen. 1. De omschrijving van het doel n.l. ,,de Katholiek-Democratische Gedachte overeenkom stig de leer der Kerk en de uitspraken der Pausen in de R. K. Staatspartij te bevorderen", zooals dit doel is verduidelijkt door hetgeen door de voor mannen van St.. Michaël is gezegd en geschreven, vormt een miskenning van het doel'der R. K. Staatspartij. Een herhaling van doelstelling in eene afzonderlijke vereeniging, zooals St. Mi chaël is, heeft natuurlijk geen zin, terwijl toch een mogelijk verschil van inzicht omtrent het tempo van uitvoering van bepaalde concrete maatregelen al evenmin de stichting van een afzonderlijke organisatie vertischfc. Uit de woor den v.an dit reglement, in verband met hel geen door de voormannen van St. Michaël is gezegd en geschreven, is dan ook duidelijk naar voren gekomen, dat St. Michaël zich het. recht toekent om te leeren wat Katholieke Democratie is en wat Christelijke Rechtvaardigheid eischt, dat St. Michaël zal, zorgen de leer der Kerk en der pauselijke encyclieken over Christelijke Demo cratie té herstellen, waaruit noodwendig voort vloeit dat deze bij de R. K. Staatspartij zou zijn zoekgeraakt. Deze beschuldiging wijst het Bonds bestuur voor de R. K. Staatspartij met nadruk af onder verwijzing naar het vele dat de voor mannen in de partij hebben tot stand gebracht en tot stand brengen. Bovendien moet dit standpunt den indruk wekken, alsof de ware katholiek-democratische gedachte slechts bij St. Michaël te vinden zou zijn, waardoor noodlottige tegenstellingen tus schen katholieken onderling in liet, leven geroe pen worden. 2. Van organisatorisch standpunt de Ver eeniging St. Michaël beoordeelende, moet voor namelijk het navolgende naar voren worden gebracht Het doel der oprichting van St. Michaël is allereerst om een deel der R. K. Kiezers in een blijvend landelijk verband, buiten de leiding van en 'zonder ondergeschiktheid aan den Bond, samen te brengen, om onder leiding van een Hoofd bestuur die kiezers in bepaalden zin te beïnvloe den, opdat de politiek der R. K. Staatspartij eene andere worde dan tot dusverre gevoerd, opdat eene andere richting worde ingeslagen. Meer concreet is de bedoeling te streven naai' bepaalde programpunten, die nog wel niet offi cieel zijn gepubliceerd, doch toch reeds vol doende duidelijk zijn vertolkt door de voorman nen van St. Michaël (o.a. „Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, Ontwapening, Rentelooz,.- Leeningen enz.). De samenstelling nu van dit program, waarop hoofdzakelijk de actie is gericht, moet geschieden in en door de Kiesvereeniging, georganiseerd in Rijkskieskringorganisaties en in Algemeenen Bond. Hoe meer hij de besprekingen, daarover te houden, alle stroomingen tot uiting komen, des te meer waarborg, dat een zoo bevredigend mogelijk resultaat wordt verkregen. Het samenstellen van het katholiek program moet,, zooals artikel 2 sub c. van het bondsregle- ment uitdrukkelijk zegt „door gemeenschappe lijk overleg" geschieden. Dit gemeenschappelijk overleg is onvereenigbaar met zelfstandig geóh- geniseevd vooroverleg' buiten de leiding der or ganisatie. Het bepaalde in artikel 4 van het reglement van St. Michaël, dat de ledentevens lid moeten zijn der R. K. Kiesvereeniging, kan aan het wezen van dit óórovorleg natuurlijk niets veranderen. Voorzeker is de structuur der organisatie, die programpunten en wenschen omtrent can- didaten langs een bestaande organisatie wenscht tot practische gelding te brengen, een zeer bijzondere en kan verwarrend werken bij de theoretische vraag, of hier wel van het begrip „partij" kan gesproken worden. Doch de prac- tijk en daarmede heeft het Bondsbestuur rekening te houden, zal het zelfstandig en autonoom karakter duidelijk doen blijken. Daar, waar St. Michaël de meerderheid der georganiseerde kiezers zoude omvatten, zou van het gemeenschappelijk overleg in de Kiesver eeniging niets meer overblijven, zou immers de meerderheid, in eigen organisatie (St. Michaël) eenmaal besluiten genomen hebbend, deze als meerderheid doorvoeren en ware overleg voor de minderheid redelijkerwijs uitgesloten. De leiding der Kiesvereeniging werd dan verlengd naar een andere buiten de partij organisatie staande politieke organisatie. Bovendien, wanneer de actie St. Michaël in zijn tegenwoordige gedaante in de R. K. Staats partij zou worden geduld, zouden andere groepen zich geroepen achten op dezelfde wijze te han delen, ten einde op gelijke wijze haar invloed in de partijorganisatie tc organiseeren en tot gelding te doen komen. Zoo zouden ontstaan eenige politieke groepen, dio federatief zouden kunnen samenwerken? doch de é'éne Katholieke Staatspartij zou hebben opgehouden te bestaan. De eenheid zoolang die nog uiterlijk zou kunnen bewaard worden, ook dat zou niet lang duren. De groepsgeest zou domineeren, en deze zou zijn tegenstanders eerder zoeken bij hen die eigen partijgenooten heetten te zijn, dan bij principieele tegenstanders'. Een zoodanige 4actie kan nimmer de goed keuring van het Bondsbestuur verwerven, wijl ze do, Katholieke partij met gewissen ondergang bedreigt. Ook dus op gronden van zuiver organisatori- schen aard moet de actie „St. Michaël" worden afgewezen. Heeft St. Michaël wel eens de consequentie Van zjjn systeem overdacht Heeft men overwogen dat de mogelijkheid in dit systeem bestaat, dat wij het na enkele jaren, indien St. Michaël in der tegeuwoordigen vorm zou worden gedoogd, mogelijk zullen beleven, dat een deel der leden van St. Michaël zullen oordeelen dat ook bij deze de democra tische gedachte begint zoek te raken en dat zich eene nieuwe vereeniging vormt, welke zich ten doel stelt deze bij St. Michaël verbleekende democratische gedachte weder in eere te her stellen Op bovenstaande gronden heeft het Bonds bestuur genieend te moeten uitspreken dat het Verbond St. Michaël in zijn tegenwoordige ge daante is eene zelfstandige politieke partij, waarmede de R. K. Staatspartij geen relatie onderhoudt, voor eiker doen en laten zij niet aansprakelijk is en niet de minste verantwoor delijkheid draagt. Het Bondsbestuur zal dit besluit ter goedkeuring aan de Bondsvergadering voorleggen. Het Bondsbestuur doet een krachtig en ernstig beroep op het Bestuur van St. Michaël, niet als' tegenstanders doch al^ onze mede-Katholieken, om af te zien van de ondernomen actie in boven omschreven vorm en geest gevoerd, een actie die de eenheid der Katholieken op staatkundig terrein verstoort, de Katholieke Staatspartij verzwakt, den invloed der Katholieken ver mindert en onder de Katholieken' verhoudingen in het leven roept, waarvan de gevolgen zich' wellicht buiten het staatkundig terrein zullen doen gelden. Wanneer wij zien hoe in geheel de wereld de eenheid der Katholieken wordt gevraagd, en wal de gevolgen zijn van onderlinge verdeeld heid, dan is een beroep op de R. K. kiezers van Nederland toch zeker niet misplaatst, om onze eenheid ongerept te handhaven. De finaneieele positie der hoofdarbeiders. Tusschen de besturen der R. K. en Christe lijke bonden van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden, der H. K. en Christelijke Vereeni- gingen van Technici, Opzichters, Teekenaars en Werkmeesters, is samenwerking tot stand gekomen ter bestrijding van de duurte en in verband daarmee, verbetering van de salarissen. Tot ontplooiing der actie zal het gestichte comité binnen enkele dagen overgaan. NederlandBelgie. Naar aanleiding van hetgeen minister Van Karnebeek in de memorie van antwoord be treffende de begroeting van buitenlandsehe zaken heeft geschreven over de herziening van hel tractaat van 1839 tusschen Nederland en België, schrijft het Brusselsche blad „De Stan daard" „Wij nteenen te weten, dat ook onze regeering genegen is, de onderhandelingen terug aan te knoopen waar zij in 1920 werden onderbroken, en dat er diensvolgens geen wezenlijk bezwaar meer bestaat op dit, oogenblik om tot een over eenkomst te komen, zij het dan onder de voor behoudingen, welke ook in 1920 virtueel reeds waren aanvaard van heide zijden. Deze kwestie is reeds veel te lang onbeslist gebleven, zonder dat deze uitstel voor ons eenig voordeel heeft meegebracht, noch meebrengen kon.!' Postcheque en girodienst. De directeur-generaal der posterijen en te legrafie maakt bekend, dat de zekerheidsstel lingen thans als Vervallen kunnen worden be schouwd indien de betrekkelijke postrekening geen debet-saldo aanwijst en bovendien de accoordverklaring met het saldo aan hetbestuur van den postcheque- en girodienst is overge legd. De door de rekeninghouders bij de genoem de uitbetalingen ov ergelegde formulieren vanr zekerheidsstelling kunnen desgewenscht onde- opgaaf van het nummer der postrekening schrif telijk worden teruggevraagd aan den postdi recteur ter plaatse en tot en met 18 December a.s. De Staat is thans overgegaan tot het dag vaarden van de personen, die van den ten gevolge van de sluiting van den Postcheque- en Girodienst ontstanen toestand gebruik heb ben gemaakt, om meer geld op te vragen en te ontvangen dan waarop zij in werkelijkheid recht hadden. lot dusver zijn 11 dagvaardingen bij ver schillende rechtbanken in ons land uitgebracht. De sehoolgeldregeling. Wijl de nieuwe schoolgeldregeling moeilijk heden medebrengt voor de groote gezinnen, overweegt de Minister van Onderwijs of wijzi ging daarvan mogelijk is. Pluimvee-tentoonstelling. Gistermiddag is de Nationale Pluimvee- en konijnententoonstelling, uitgeschreven door de Schied. Ver. „Onderling Belang" en geor- ganiseerd in den R. K. Volksbond, zonder eenig ceremonieel geopend. De expositie omvat bij de 700 inzendingen meer dan 1000 dieren, waaronder in alle soorten, zich de prachtigste exemplaren bevinden, welke zelfs op ihternationale matches de kroon ver kregen. Bij de afd. Konijnen treft men alle soorten, die er zijn te vinden, uit alle streken van ons land, zelfs uit Leeuwarden. Een zeldzaamheid is de inzending van een 30-tal Belgian Hares, in welk aantal dit ras op nog geen enkele ten toonstelling vertegenwoordigd is geweest. De beste hiervan behoort den heer M. Jurgens. Ook de collectie hoenders, zoowel in hanen als hennen, maakt een uitstekenden indruk. Sierhoenders, als krielen en Engelsche vecht- krielen zijn in mooie exemplaren vertegenwoor digd. Verder dwingen de bewondering af, de magni fieke inzendingen watervogels, kalkoenen en duiven. Vooral ook onder de duiven zijn diertjes, welke 't prhedicaat „uitmuntend" ten volle verdienen. De Schied. Kanarie-ver. „Ons Genoegen", die mede de tentoonstelling hielp op touw zetten, heeft in de reehtsche bij-zaal haar zangers onder gebracht 't is waarlijk een lust van dat kanarie concert te genieten. Op 't tooneel bevindt zich een broedmachine in werking. Gaat alles naar wensch, dan zal 't publiek de eieren in die machine kunnen zien openbarsten en de kuikentjes zich eruit zien werken. Een interessante attractie dus. Voorts vindt men op 't podi'um en direct daarvoor ,een tweetal stands met pluimvee-voeder enz. Een zevental keurmeesters hebben het groote en zware werk verricht de duizend dieren aan eqn grondige keuring te onderwerpen. Voor de ko nijnen waren 't de heeren F. Schaedler, uit R'dam en G. C. Steenwijk uit Utrechtvoor de hoenders de heer G. Muis, uit Amersfoort, voor de duiven, de heeren A. v. Dolk en Ed. Ie Comte, beide uit R'dam voor de kanaries, de heer Louwerman, uit R'dam en voor de water vogels en kalkoenen, de heer A. Sutherland uit Rijswijk. Allen waren vol lof over 't geheel en moesten erkennen, dat verschillende inzendingen nergens beter te vinden waren. Liefhebbers moeten hierin dus wel een reden vinden om de tentoonstelling met een bezoek te vereeren deze is heden geopend tot 10 uur n.m. n.m. en morgen van 12 u.8 u. De voornaamste prijswinnaars zijn de volgende: E e r e p r ij z e n J. H. de Jong, R'dam, voor hoogst aantal punten hoenders of konijnen(zilv. med. Gemeentebestuur) T. Spre'y, Vlaardingen, voor hoogst aantal punten hoenders (geen krie len) (Brökling en de Keizer-beker) G. J. de Jong, Leiden, voor hoogst aantal punten leg horns (lauwerkrans) J. H. de Jong, R'dam, voor mooisten haan der tentoonstelling (zilv. med.) Afd. k o n ij n e n J. de Vries, Schiedam, met Vlaamsche reuzen M. Jurgens, Schiedam •met Belgian Hares H. J. N. Beuman, Schiedam met Gouwenaars. Afd. E e n d e n S. A. v.d. Spek, Vlaar dingen, vor mooiste inzending (verg. zilv. med.). Afd. d u i v e n A. Dries, Vlaardingen, voor mooiste inzending sierduiven Jos Kleis, Schie dam, met mooiste doffer. Afd. Kanarievogels: C. R. Rekkers, Schiedam, voor meesterzanger (med. Gemeen tebestuur). Rede Saalborn. Na de lezing van Mr. Dr. Spaander over de litterair-economische schaal zal de heer Saalborn, leeraar aan de Gooische H. B. S. te Bussum, Dinsdagavond in de H. B. S., alhier spreken over de voordeelen verbonden aan een meer ethisch- litterair georiënteerde school. Ook deze lezing mag voor de ouders van leer lingen van groot belang worden geacht met het oog op de keuze, waarvoor zij bij een eventueele splitsing der H. B. S. voor hun kinderen zullen worden gesteld. Meri zie voorts de betreffende advertentie in dit blad. Invaliditeits- en Ouderdomsrente. De directeur van het Post- en Telegraafkan- toot tc Schiedam, vestigt de aandacht van be langhebbenden er op, dat in plaats van Donder dag 25 December a.s. (Ie Kerstdag), deze renten zullen worden uitbetaald op Maandag 22 Decem ber daaraan voorafgaande en in plaats van Vrij dag 26 December 12e Kerstdag) op Woensdag 24 December. De aangewezen uren blijven onveranderd. Een afzonderlijk loket zal hiervoor worden opengesteld. Raadselwedstrijd van de Winkelweek. De permanente commissie deelt mede, dat nu de termijn voor inlevering van de biljetten van den Raadselwedstrijd verstreken is, er zeer ve len dezer zijn ingekomen. Van de 10.000 biljetten bij het begin des Winkelweek verspreid, zijn er naar schatting dr 5000 ingeleverd. Waar het comité voor de winkelweek over- tuigd is, dat allen die een biljet hebben ingeleverd bij zich zelve de stille belofte hebben afgelegd voortaan alleen in Schiedam zijn inkoopen te doen, en zich ook rekenschap geeft van de moeite die de burgerij zich getroost heeft om alle voor werpen van de deelnemende winkeliers op de biljetten in te vullen, dus alle etalages goed te bezichtigen,daarwil het comité met nauwkeurig heid de biljetten controleeren om de beschikbare prijzen toe te kennen aan hem of haar die dan ook werkelijk den prijs toekomt. Maar daarvoor is tijd noodig, en heel veel Lijd ook. Het Comité stelt zich voor 'Maandag a.s. met het onderzoek te beginnen en hoopt voor Za terdag daarmede gereed te zijn. De uitslag zal dan in de dagbladen worden bekend gemaakt. „Pandora". Ondanks het feit, dat we gisteravond het feest vierden van onzen grooten kindervriend •rit. Nicolaas, was een talrijk publiek in Pandora aanwezig. We hebben er zoo'n Vermoeden Van, dat het Sternfeld orkest, doch vooral de buiten gewone film welke 'er thans gedraaid wordt, hieraan niet vreemd zijn. De hoofdfilm van deze week „Mooi Juultje van Volendam" is werkelijk een juweeltje van eine- mathografie en tooneelspeelkunst. en het doet ons goed aan ons vaderlandsche hart, dat deze film een product is van eigen bodem n.l. vande llollandia fabrieken te Haarlem. Naar men ons verzekerde, is deze film de eerste Holland- sche film welke in het buitenland voor de voor naamste theaters is afgesloten. Vooral in het laatste tafereel wordt machtig spel te zien gegeven'. Voor de pauze kregen we, als gewoonlijk, het altijd actueele en geestige Hollandsche journaal, i evrouw Sternveld e.s. maakten het geheel lot iets bijzonders. „Luxor." Luxor brengt deze week zeer zeker het beste van het beste aan hare (bezoekers, dat bewijst wederom de verscheidenheid, die zij haar publiek weet te brengen.Klokslag 8 uur begint de groote boksmatch Jack Dempsey tegen Billie Sullivan hierin kunnen wij weer eens op gebied van bok sen en andere sensatie genieten, daarna volgt het uiterst spannende Wild-West verhaal Toriy het Wonderpaard,waarin Tom Mix den bezoekers behalve halsbrekende toeren en gevaarlijke sport, gezonden humor brengt, die oud en jong doen genieten. Hierna volgt een dolle klucht in 2 acten waarom hartelijk gelachen wordt.Tot slot krijgen wij de groote Hollandsche succesfilm „Am sterdam bij Nacht" op het witte doek, een levens drama in 6 acten waarin ook vele komische mo menten voorkomen; wij maken kennis met vele bekende artisten o.a.Willem van der Veer,Adrien- ne Solser, Piet Kohier, Louis Davids, Heintje Davids en nog vele anderen. Een welvoorzien programma, geschikt voor volwassenen. Gisteravond omstreeks half twaalf is te Rotterdam een aanrijding gebeurd op den Stationsweg tusschen een motorwagen van lijn 15 en een autobus van de route Schie dam-Rotterdam. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De tram werd licht be schadigd aan het voorbalcon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2