DAGBLAD WOOR SCHSEBMM EM OMSTREKEN* DITJES EN DATJES. 47ste Jaargang. Zaterdag B December 1924. No. 14118 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericbt 10 ets. Advertent ie n: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordL 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden beiekend. Gratis-Ongevallenverzekermg f 500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen bij verlies van een hand, voet oï oog 200 bij dood 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolI.Algem.Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Na het Overleg. Van Wijnbergen schrijft o.m. Het overleg met St.. Michael is dan beëindigd, en wij willen wel verklaren, dat wij ons in de toekomst nog wel eens zullen bodenken, alvorens wij nogmaals toestemmen in een overleg, zonder afdoenden waarborg, dat niet zal gebeuren, hetgeen thans beeft plaats gevonden. Wij hebben het thans moeten ondervinden, dat de eene partij, hangend het overleg, zeide hare viijheid te hebben herkregen en hare actie nu gevoerd werd met toelating van het Bondsbestuur, dat eenzijdig communiqué's werden verstrekt van veitrouwelijke besprekingen, waarvan geen com muniqué's mochten worden verstrekt, dal verschillende beschouwingen werden gegeven, ook omtrent onzen persoonlijkon tact en beleid terwijl wij ons zelf, hangend het overleg, niet gerechtigd achtten, zelfs maar één woord aan St. Michael in woord of geschrift te wijden. Inmiddels zijn verschillende indrukken ge vestigd, die blijven voor rekening en verantwoor ding van hen, die ze teweeg brachten, 't Kan geen effect hebben achteraf op alles in te gaan. Sommigen schijnen schier uitsluitend op merkingen te ontvangen van personen, die in meerdere of mindere mate niet goed te spreken zijn over den gang van zaken op katholiek- politiek terrein. Wij verkeeren in de gelukkige omstandigheid in ruime mate contact te onder houden met dat andere verre verreweg het giootstc deel van ons Roomsche volk, dat ver langt, dat rustig worde voortgeschreden op den weg, die blijkens opgedane ervaring gebleken is de goede te zijn, die een lange reeks van jaren met goed succes gevolgd is. Welnu, uit die krin gen zijn ook thans weer verwijten gekomen, dat het Bond'sbestuur te lankmoedig was, niet krachtig genoeg optrad men heeft er zich aan gestooten, dat het Bondsbestuur overleg is gaan plegen met personen, die zich over de Katholieke Staatspartij hadden uitgelaten op een wijze, als zulks het geval is geweest, zonder de voorwaarde te stellen, dat eerst die uitlatingen werden teruggenomen. Wij verstaan die gemoeds stemming volkomen, vooral bij de ouderen, die weten, welk een moeite het. gekost heeft de Katholieke partij te maken, tot wat ze nu is, en dus ook begrijpen, wat te' loor zou gaan, indien ze werd stuk getrapt. Aan zoodanigen zij echter opgemerkt, dat, evenals destijds tegenover de actie der heeren Van Cranenburgh c.s., ook thans het Bonds bestuur van oordeel was, dat, zou achteraf blij ken een fout te zijn begaan, het beter zou zijn te groote tegemoetkoming te hebben betracht, dan ontijdig te hebben afgestooten. Ook thans is eene, althans in den aanvang door sommigen afgekeurde, groote welwillendheid betracht, en de uitkomst heeft bewezen, dat de taktiek een goede is geweest, al moet hierbij in 't oog gehouden worden, dat de leiders van toen meer waarborg boden tot toenadering dan thans het geval is. Sociale cursus. Een priester-redenaar, die zijn gehoor de heidensche beginselen, de verderfelijke gevolgen „van het. socialisme inprentte en in zijn breed- opgezette lezing, eveneens wees, en terdege, op de uitwassen van een economisch stelsel, dat vreemd van elke christelijke opvatting, mis toestanden in het leven riep, die een vrucht baren voedingsbodem werden voor ontevreden heid. Het was afgeloopen. Gestommel van stoelen, gedrang in gangpa den en vestibule. Een stem boven het geroezemoes pit„Naar mijn meening pakte de spreker de bezitters wat te forsch aan." Een ander geluid Jaonze priesters zijn tegen woordig wel een weinig teveel democraat." Vergadering van de R.K. Centrale van bur gerlijk overheidspersoneel te Utrecht. Wilde gebaren, booze oogen, onrust in de zaal. Interrupties flitsen, snijdend-scherpe woorden doorkerven de lucht waarin kruitdamp hangt. Schandalige regeering,bitst de Boer,voorzitter van de R.K. Onderwijzersfederatie. Voetgestamp, applaus. De ministers moeten achter slot en grendel brult een ander. Instemming van alle kanten. 't Wordt nog erger groote woorden, verdacht makingen, schel gefluit. Een spreker roept uit, dat rector Jansen een goede democraat is, i n tegenstelling met de meeste andere priesters... Gestorven spreekt hij nog. Mevrouw van Itallië-van Embden, die nog een merkwaardig gesprek heeft gevoerd met den zieken Herman Heyermans, vertelt hoe Heyermans o.a. zeide „Henriet Holst en Gorter zijn afgezakt naar den zijstroom. Ik beweer niet dat ik gelijk heb en zij ongelijk maar .waar ze meenen dat ze opgaan in de massa, vergissen ze zich. Ze zitten op eigen troontjes zijn afgezonderde intellectu- eelen. Wat ik hun kwalijk neem, is hun wegloo- pen uit de groote partij. Dat doet men niet, ook ik zat dikwijls vol wrok. Ondanks alles je blijft bij elkaar óók al krijg je geen gelijk, on al voel je dat als schade voor het geheel'" De „Tijd" zegt hierop Deze man, die gestorven is als de groote Strindberg, met zijn zieke gezicht onder het lichtende kruis, gebeden vragend aan een broe der in de kunst, die de kracht bevroedde van ons Katholicisme „de nooit verbroken band met het eeuwige", heeft in die weinige woorden een ziel getoond zóó groot, dat zij het grootste omvatten kon, dat de Heer Jezus van ons, Zijn leerlingen eischte„Wie na Mij komen wil, die verloochene zich zeiven, die neme zijn kruis op iederen dag en volge Mij." Afstand doen van eigen meening, hoe lief ze ons is, ten bate „der groote partij". Zou het, nu 't ruziet rondom ons, nu wij, die toch bovenal cn met hartstocht ons klemmen aan ons vereenigd geloof, misschien niet goed zijn voor ons allen eens even na te denken over hetgeen de zieke „socialist" óns te leeren geeft En zouden wij, niet alleen met dr. Van Eeden, die ons dit vroeg, bidden voor diens zielerust, maar ook, wanneer men ons koyit vragen, edel moedig geVen voor de nagelaten betrekkingen van dezen man, die toch een schoone ziel heeft gehad Laat dót de wraak zijn van het Kruis dat wij liefhebben, dat Heyermans in zijn ziekte lieeft bemoedigd, Van welke liooge en practiscke be- teekenis hij ons nu nog spreekt. Persvlegels die zich laten dicleeren Dli. R. Feen-slra, die sinds lang in de „Tele graaf" liefhebbert met rarigheden cn tegenwoor dig er zooveel als hoofdredacteur schijnt te zijn ze zijn aan elkaar gewaagd luidt Troelstra uit. Van schrijver en blad zijn we veel gewoon en we verwonderen ons dan ook niet meer over het volgende. Dh. F. heeft liet over Troelstra's poging tot revolutie en schrijft dan „Was in deze paar dagen niet gesproken geen revolutie aangekondigd maar was gehandeld niet van onder af, van destraatmaar van boven af waren de drie dozijn mannen, waar het op aan komt, aan den top van den Staat, in den nacht opgelicht en per auto naar de kust en per kanonneerboot snel naar Vlieland gebracht had men in de eerst-beste rel een paar Haagsche persvlegels een schampschot gegeven, en de rest gedicteerd, wat ze te seinen hadden - dan ware in ditzelfde land gedemonstreerd geworden, hoeveel makkelijker een revolutie zou „zijn door gevoerd geworden." De „Haagsche persvlegels", zegt de „Resb.", willen dezen „collega" wel heel erg dankbaar zijn. Dan eindelijk slaat de voorzitter met zijn ha mer éi' op los, verbiedL t' om priesters in liet debat te betrekken. De zaal gromt weerbarstig. Mij kwam in de gedachten wat Max in zi'in apologetische schetsen een Franschc dorpspas tooreens liet, vertellen „Twee broers, oude vrijgezellen, woonden met hun beidjes buiten liet dorp, maar binnen mijn parochie. Zonder een bepaald ambacht uit te oefenen, schenen ze het middel gevonden te hebben om rijk te-worden en de vreemdsoor- tigste geruchten deden op hun rekening de ronde. Beslist, ongodsdienstig van aard en heftig tegen priesters en pastoors gekant, roemden ze er te pas en te onpas op, nooit een voet in de kerk te zullen zetten, en naast hun hond te willen begraven worden. Een van de twee kwam te overlijden na meer malen in zijn ziekte de IJ. Sacramenten gewei gerd te hebben. Op den sterfdag kwam zijn broeder op de pastorie over de begrafenis spreken. Ten hoogste verrast over dat bezoek bleef ik lang aarzelen om een Christelijke begrafenis, toe te staan aan een, die dat klaarblijkelijk niet verdiende, maar tenslotte, na lang wikken en wegen van voor en tegen, besloot ik er toch toe zonder eenige pleclitgheid, 's morgens vroeg en in tegenwoordigheid van slechts elf omstanders had een en ander plaats. Den eersten Zondag- den besten, publiceerde het anti-clericale plaat selijke weekblad, het volgende bericht: „Een onzer achtenswaardige medeburgers, de heer Honorius Tartigrade, een schitterend voorbeeld van onwankelbare beginseltrouw aan Want ze zullen er door bevestigd zien wal ze ook in de oorlogsjaren meenden opgemerkt te hebben, dat er inderdaad bladen zijn die zich licht wat laten „dicteeren" Zooals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. Gemengd Nieuws. V e e I 1 i e f h e b b o r s. 1 Januari a.s. komt de functie van secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Utrecht en omgeving vacant, door het ontslag van mr. R. Vogelsang. Tot 1 December was er gelegenheid naar deze betrekking te solliciteeren. Ruim drie bondeid sollicitatie-bleven zijn ingekomen, onder welke van hoofd-officieren, boog geplaatste ambte naren der rechterlijke macht, advocaten enz. Dit jaar wordt de benoeming niet meerver- wacht. Indisch allerlei .|De heer Hibbeler, vertegAiwoorcliger van de firma Dralle, diiec- teur van de fabriek te Garoet, is wegens accijns ontduiking veroordeeld tot j 30.000 boete, sub sidiair 3 jaar gijzeling. De raad van justitie te Makassai heeft kapitein van de gewapende politie v. B. wegens verduistering van een ton en valschheid in geschrifte, overeenkomstig den eisch, veroor deeld tot 4 jaar, en den administrateur V., we gens beling en valschheid in geschrifte, tot 3 maanden gevangenisstraf. De eisch tegen V. was H/g jaar. Meer geestelijk leven. „De voor uitgang op technisch en materieel gebied heeft gedurende de laatste generaties in zooveel snel ler tempo plaats gehad dan de geestelijke ont wikkeling, dat de huidige beschaving, zoo door gaande, op vernietiging moet uilloopen." Ziedaar de opvatting van John. D. Rocke feller Junior, een der rijkste mannen ter wereld. Deze waarschuwende woorden heeft de zoon van Amerika's Olie-Koning doen hooien in een toespraak tot de leden van den bijbelkring van een der Baptistenkerken in New York. Rockefeller is van oordeel, dat de wereld zóó in beslag wordt genomen door den rnateri- eelen vooruitgang op allerlei gebied, dat men zich geen tijd meer gunt voor de religieuze behoeften. Hij zegt" dat men zich meer tijd moet gunnen voor eigen geestelijk leven, wil men ont komen aan de nachtmerrie van een nieuwen wereldoorlog. „Voor het moderne, maatschappelijke leven, waarbij wij allen zoozeer op elkaar zijn aan gewezen en in alles van elkaar afhankelijk zijn", zegt Rockefeller, „moeten wij worden geleid door beginselen, welke ontspringen uit de liefde tot God en die tot den naaste." Met de openbare veiligheid in de wereldstad Chicago is het slecht gesteld, en het is niet uitsluitend bloed van varkens en runderen dat er vloeit. Eenigen tijd geleden was er een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar den stand der criminaliteit. Thans is die commissie gereed gekomen met haar on derzoek. Zij constateerde, dat er in de eerste tien maanden van het loopende jaar in Chicago de „Vrije gedachte", kwam heden na een smarte lijk ziekbed te overlijden, Niet eens, maar hon derd maal tijdens zijn leven heeft hij als zijn uitdrukkelijk verlangen te kennen gegeven, geen kerkelijke begrafenis te wenschen, wat den pastoor, waar we hier'mooi mee zijn, niet heeft verhinderd, de deuren zijner kerk wijd open te zetten en bij den lijkkist van den heer Tartigrade te zwaaien met al zijn wierook en wijwater. De overledetic moet die bejegening gevoeld heb ben als een smaad. Doch er viel goed geld te verdienen, en onze pastoor een echte Jesuit als hij is, staat voor niets. Gelukkig dat het volk eindelijk begint in te zien, datenz. De bewoners zijn diep ver ontwaardigd." Zes maanden verstreken en geen sterveling dacht meer aan de begrafenis van onzen Tarti grade, toen diens waardige broeder ook ziek werd, dc troostmiddelen der Kerk afwees en stierf met een vloek op zijn lippen. Door ondervinding wijs geworden, nam ik mij terdege voor beter op mijn tellen te passen en de mensehen niet meer te ontstemmen. Onomwonden gaf ik tc. kennen, dat er aan geen kerkelijke begrafenis te denken viel 't werd 'me trouwens niet eens gevraagd. Het lijk werd dus burgerlijk ter aarde besteld, de plechtigheid had nog minder om 't lijf dan de vorige, omdat er ditmaal slechts negen per sonen aanwezig waren. Nu zou mijn houding, hoopte ik,de algemeene goedkeuring wegdragen. Oordeel dus mijn ver bazing toen hetzelfde weekblad het volgende opdischte „Een onzer achtenswaardige medeburgers, mm 294 moorden zijn gepleegd:. Dat i? 100 meer dan in het geheeie jaar 1920. Voor de 991 moor den die gepleegd in de laatste verloopen drie jaar zijn slechts 485 personen aangeklaagd, 480 Voor den rechter gebracht en 250 veroordeeld. EenVorstenlandsch incidontje Men schrijft uit Solo aan het „Vdl." Te Djokdja was 't „rumor in casa". Op het „openbaar gehoor" van den eersten Sep tember ter gelegenheid van de Koninginne-ver- jaardag was er len residentiehuize receptie. Zooals overal. Do trouwe burgerij kwam dan, achter het ambtenarendom aan, getuigen van verknochtheid en aanhankelijkheid, zooals dat heet. De staatsruivers hébben zich dan verkleed in dure gouden en zilveren uitmonsteringen. Het publiek is als heer vermomd in rok en pand jesjas. Ook draafden er een paar dames op. En het spreekt eigenlijk vanzelf over deze dames kwam de herrie. Immers het schijnt bij dergelijke feestelijk heden ongepast en strijdig met. het protocol, wanneer een vrouw dan verschijnt met een hoed op. Niet omdat e doorsnee Indischman dan misschien wel eens zou kunnen uitschieten met dat malcontente versje „Heb jij 'n hoed op Van de bedeeling Ben jij der kwaad om, Dat ik 't weet?" een stukje levenslied, dat langen tijd in het vaderland door de straatjeugd was uitverkoren, maar de etiquette, het savoirfaire, de meest elementaire kennis van den norm en den adat verbieden het nu eenmaal, dat een lid van de sexe het kopje steekt in een bedekking van stroo en papieren blommen. En wanneer er dan toch een drietal dames met een hoed op ook haar trouw, verkleefd heid en warme gevoelenswil neerleggen aan de beruchte voeten van den troon wat doe je dan als Resident Nou, dat deed de Djokdjasche Resident ook. Hij, geverseerd in urbanitas, in wat past cn wel-luidt, hij fronste een brauw. En toen holde subiet een Zijner subalternen aan. En deze kreeg gefluisterde instructies. En hij vervoegde zich tot de dames. Hield een duidelijke pantomi me door op de werkelijk mooie hoedjes te wijzen en daarna op z'n eigen knikker-in-de rui. Een der dames was de vrouw van een B.B.- man. Dus volde deze den 'kieschen wenk en ontdeed zich van haar hoofdtooisel. Dc beide andere, ofi'iciersvrouwen, richtten zich op en verdwenen, met haar eigenaren. Den volgenden ochtend verschenen de offi cieren bij het Gewest, hoofd. En verzochten tekst en uitleg. En wij profanen zullen wel nimmer vernemen wat er precies is gezegd en geargumenteerd en twee dagen daarna was de Overste, Plaatsèlijk-Militair-Commandant, overgeplaatst. Het is dan ook overduidelijk, dat, na zoo'n gebeurtenis, er tusschen de beide hooge machthebbers een felle incompatihilité^d'hu meur ontstond, waardoor een goede harmoni euze samenwerking wellicht zou kunnen^worden geschaad. En dan wijkt de geringere voor den hoogeren. En een Overste is maar een Overste de heer Tiberius Tartigrade kwam na een smar telijk ziekbed te overlijden. Laatsleden Woens dag werd hij ter aarde besteld onder een ont zaglijken toeloop der bevolking.Waarom moest deze aangrijpende gebeurtenis weer ontheiligd worden door clericale onverdraagzaamheid in den meest stuitenden vorm Dc pastoor, waar we hier mee opgescheept zitten weigerde botweg de deur zijner kerk voor den lijkstoét te openen, weigerde zijn gebed en wij- Water, waar hij het rqcht niet toe heeft, als de menschen daar hun goede geld voor over heb ben. De overledene moet die bejegening gevoeld hebben als een smaad. Maar er was een grofheid te plaatsen, een ouden wrok te vereffenen en onze pastoor, verklaarde volgeling van Torque- mada, liet zich door niets weerhouden. Gelukkig dat het eindelijk tot het volk begint door te dringen datenz. De bewoners zijn diep verontwaardigd." Wel veranderen de tijden en niet in hun voordeel. Het is nog geen tien jaren geleden, nog lang niet, dat Max met 't bovenstaande, het Fransche anti-cleriealisme geeselde. Hij zal er toen niet aan gedacht hebben, dat zijn rake schets, bij tend van sarcasme, zoo vlug op katholieke land- genootcn toepasselijk zou zijn. Helaas Ieder land tocli waar de eerbied voor- en de waardeering van den priester afneemt, is er,van hooger standpunt dat het tijdelijke en stoffelijke bekeken, slecht aan toe. Maaslandus, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5