DJhGBLA O VOOR SCHIEDAM £JV OMSTREKEN* FEUILLETOMr" De avonturen van Kristen Blok. 47ste Jaargang, Dinsdag 9 December 1924. 14120 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gebeele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f15 bij verlies van eiken anderen vinger. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolI.Algem.Verz. bank Schiedam Bnltenlandseh Nieuws, DE VOLKEN BONDSRAAD. Te Rome is gistermiddag te 4 uur in het, Palazzo Doria de 32ste openbare zitting van den Volkenbondsraad met een korte toespraak van hel ltaliaansche lid, graaf Salandra, geopend, die de groeten van de ltaliaansche regeering overbracht, en verklaarde, dat de regeering en het ltaliaansche volk met gelijken ijver naar vreedzame vooruitgang streeft, en dat zonder internationale solidariteit geen vooruitgang op het gebied der beschaving mogelijk is. De president van den Volkenbondsraad, de Braziliaansche gezant Mello Franco, dankte namens den Raad en begroette in het bijzonder den minister van Buitenlandsche Zaken v an Engeland, Chamberlain, wiens aanwezigheid een nieuw bewijs is van de belangstelling van Engeland in den Volkenbond. Chamberlain wees er in zijn antwoord op, dat zijn aanwezigheid de groote belangstelling en de diepe eerbied van Engeland voor den Volkenbond aantoont. Ondanks de bijeenkomst van het Engelsche parlement had hij besloten Londen te verlaten, ten einde aan den arbeid van den Volkenbond deel te nemen. Hij is in den Raad niet alleen de tolk van de regeering, doch ook van de wenschen van het geheele Engelsche volk. Spreker zeide, dat hij heden niet meer de tot nu toe door den Volkenbond geleverde ar beid naar waarde zou kunnen roemen, want heden is het woord aan zijn beroemden voor ganger lord Balfour, die een groote waarheid uitsprak toen hij indertijd verklaarde, dat men den Volkenbond zou moeten scheppen als hij er nog niet was. Naar aanleiding van de rapporten van Linden (Zweden), werd besloten in den loop van deze zitting een commissie van experts in te stellen, welke zal worden belast met 't samenstellen van een voorloopige lijst van interna Lionaal- rechtelijke onderwerpen, welker oplossing, door middel van internationaal overleg, het meest gewenscht schijnt. Op het rapport, eveneens van Unden, heeft de Raad de Opiumcommissie van den Volken bond opgedragen, te onderzoeken, of bet ge wenscht en Van belang is, een propagandapro- gram uit te werken, ten einde aan de greote massa de gevolgen van het gebruik van ver dovende middelen onder oogen te brengen, en aldus de handel en het gebruik dier middelen te beperken. Quinones de Leon (Spanje) teekjent, in naam der Spaansche regeering, het. Protocol van Genève betreffende de ontwapening en de vreed zame beslechting van internationale geschillen. Hierdoor is het aantal onderteekenaars tot 10 gestegen. De andere staten zijn Albanië, België, Brazilië, Bulgarije, Chili, Estland, Frankrijk, Griekenland, Letland, Paraguay, Poln, Portugal, .Joegoslavië, Gechoslovakije en Uruguay. Men verwacht, dat Chamberlain hedenmid dag een verklaring zal afleggen over de hou ding van het Britsche rijk ten aanzien van het arbitrage-protocol. Daarna zullen waarschijn lijk de vertegenwoordigers van de mogend heden, die het protocol reeds hebben geteekend, voorstellen, aan Engeland tot Maart tijd te geven een besluit te nemen omtrent de onder- teekening ervan. Mocht aan liet einde van dien termijn nog geen besluit genomen zijn, dan zullen 29 'Op den Beukenhof was men over liet ongewoon lange uitblijven van Kristen Blok ongerust geworden.Men was terneergeslagen en bedroefd. Lange had verschillende 4>rieven afgezonden, waarop eindelijk een kort berichtje van Blok kwam, waarin hij meldde dat. hij spoedig terug kwam, op voorwaarde dat hij vroo) ijker en opgeruimder gezichten te zien kreeg dan vroeger. Lange was werkelijk eenigszins opgeklaard door den brief. Emilie was kalm en rustig zoo nu en dan kon zij haar tranen echter niet weer houden als zij dacht aan de offervaardigheid en de hulp van den edelmoedigen vriend. Sophie verrichtte als naar gewoonte stil en zwijgend haar arbeid, maar dikwijls sloeg zij haar groote bruine oogen op om een blik vol innige liefde, te werpen op de beide menschen die haar zoo dier- vaar waren en wier geluk haar en Blok zoo na aan 't harte lag. Het was in den voormiddag. De brievenbestel ler had zoo juist brieven en couranten gebracht. Lange zocht in het provincie-blaadje. ,,Ja, nu staat het er gelukkig" zeide hij tot zijn vrouw, terwijl hij haar het blad overhan digde. „Het geluk heeft mij altijd nog gediend zóó mooi dat zij in een roman paste en dat men niet op den „Beukenhof" behoeft te wonen om gelukkig te zijn." die mogendheden zich het recht voorbehouden, het protocol zonder uitstel in werking te doen treden. Naar verluidt werden Chamberlain en Mussolini het eens over alle punteq, welke bij hun onderhoud zijn besproken. DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. Terwijl het aantal afgevaardigden in den vorigen Rijksdag 472 bedroeg, zal dit in den nieuwen Rijksdag 489 of 490 bedragen. De voorloopige cijfers voor de samenstelling in den nieuwen Rijksdag zijn als volgt Sociaal-democraten 130, Duitsch-nationalen 102, Centrum 68, Communisten 45, Duitsche Volkspartij 50, Nationaal-Socialisten 14, Democraten 32, Beiersche Volkspartij 19, Wirtschaftspartei en Beiersche Boerenbond 17. Landbond 8, Duitsch-Hannoveriaansche partij 4> De zetelverdeeling onder de verschillende partijen, zooals die in den ouden Rijksdag be stond, vindt men in onderstaande tabel weer gegeven Sociaal-democraten 99 Duitsch-nationalen (te zamen met Landbond 106 Centrum 65 Duitsche Volkspartij 45 Democraten 28 Beiersche Volkspartij 16 Communisten 62 Wirtschaftspartei Uó Völkischen 42 Duitsch-socialen.4 Persstem m e n De „Kreuzzeitung!' merkt o.a. op, «lat, wat de kabinetsvorming betreft, Ebert de sociaal democraten als sterkste partij zal moeten raad plegen. De beslissing zal evenwel bij het Cen trum liggen. Het blad maakt overigens reeds stemming tegen een dusdanig blok van sociaal democraten, democraten en centrum. De „Deutsche AllgemeineZeitung" zegt, dat een verder voortbestaan van de huidige coali tie der Duitsche Volkspartij, Centrum, en ^De mocraten als uitgesloten te beschouwen is. Eveneens is onmogelijk, zoo zegt het blad, een coalitie van het Centrum, de democraten eu sociaal-democraten. Als eenige uitweg blijft dus een kabinet van de Nationalen en de Volks partij over. Het blad hoopt, dat het Centrum zich bij een dergelijk blok zal aansluiten. De „Germania!' het Berlijnsche katholieke orgaan, zegt dat de meerderheid Van het Duitsche volk bij de verkiezingen duidelijk getoond heeft, dat zij de buitenlandsche politieke koers van de regeering steunt en wil handhaven. Dit is nog duidelijker, wanneer men de ver sterkte soc.-democraten tot deze groep rekent. De „Germania" zegt, dat ook in den nieuwen Rijksdag een meerderheid voor de buitenland sche politiek van de regeering aanwezig is. Ook dit blad merkt op(, dat de regecringsvorm wederom zeer moeilijk zal zijn en dat iedere denkbare coalitie op een sterke en vermoedelijk scherpe oppositie zal moeten rekenen. Het „Berliner Tageblatt" merkt op, dat deze verkiezingen een ruk naar links beteekent en zegt, dat het niet aangaat, een strijdbloc tegen Sophie had van Elilie de courant gekregen en aanstonds gezien wat in vette letters bovenaan bij de verkoopmgen stond. De „Beukenhof" zou over acht dagen in veiling gebracht worden. Bij deze aankondiging stond een beschrijving bij van de prachtige ligging, de mooie omgeving bij het bosch en het meer, het Verrukkelijke uit zicht op het oude provinciestadje, kortom een beschrijving zóó mooi, dat zij in een roman paste en „Beukenhof" schilderde als een idyllisch hoekje der aarde. „We zullen een paar aardige kamers huren e>met een mooi uitzicht op het water", zeidg Lange en greep Emilie's hand: „Wanneer ik in mijn examen niet slaag, kan ik den geheelen dag bij je thuis blijven en artikelen schrijven voor de courant."' u „En ik kan muziekles geven" glimlachte Emi lie en strengelde haar armen om zijn hals. „Wij zullen er ons wel doorslaan." Vroolijk stonden zij op en begaven zich naai de andere kamer, vader met den jongen op zijn arm, de moeder met de kleinste maar Sophie bleef staan en weende. Zij begreep dat Lange het aanbod van Blok niet had willen aannemen en met een beklemd hart zag zij hem bun bron van inkomsten prijs geven voor een leven vol wisselvalligheden en strijd om het bestaan. Na een poosje kwamen Emilie en haar man lachend en schertsend terug. Sophie keek door het venster naar buiten om haar droefenis voor hen te verbergen. Duizenden plannen vlogen door haar hoofdje, hoe zij toch haar weldoeners af kon brengen van hun heilloos voornemen, den de sociaal-democraten te vormen. De beslissing van het lot is gevallen voor de republiek en voor degenen, die de repuhlikeinsche staat tot volle kracht willen brengen en beschermen en uithouwen. De voorloopige officieele uitslag Van de Verkiezingen voor den Pruisischen Landdag is als volgt: sociaal-democraten 113, Duitsch- nationalen 109, centrum 79, communisten 44, Duitsche volkspartij 44, nation aal-socialisten 11, democraten 27, Wirtsehaft-partei 11, Duitsch -Hannoveranen 6 en kleine minderheden 2. Tot dusver was de sanyenstelling van den 1.anddag als volgt Sociaal-democraten 136, Duitsch-nationalen 77. centrum 79, communisten 27, Duitsche Volkspartei 57, democraten 26, Wirtschafts partei 4, Hannoveranen 4. De nationaal-socia- listen waren tot dusverre nog niet in den Land dag Vertegenwoordigd. Uit deze uitslag blijkt, dat de groote coalitie, die in den Pruisischen Landdag bestond, zich ook verder zal handhaven. ENGELAND. Gelijk men weet zou heden de troonrede worden voorgelézen Daarna zal het, adres van antwoord uit naam van de meerderheid worden ingediend door Geoffroy Ellis en lord Balniel. Dan zullen MacDonald en Lloyd George als leiders van de oppositie het woord voeren. De tijd die dan nog 's avonds beschikbaar blijft en den geheelen Volgenden dag zullen gewijd zijn aan het algemeene debat, over liet adres van antwoord. Donderdag en Vrijdag a.s. tal het Lagerhuis dit debat onderbreken om zich, in afwachting van den terugkeer van den minister van buitenlandsche zaken uit Rome, bezig te houden met de behandeling van eenige dringende aangelegenheden, namelijk de verlenging van wetten, die anders zouden vervallen. Chamber lain wordt tegen het einde van de week te Lon den terugverwacht: Maandag wordt dan het debat over het adres van antwoord voorLgezet. De volgende week Donderdag >en Vrijdag zal het Lagerhuis zich nogmaals bezig'houden met liet afdoen van dringende aangelegenheden en daarop gaal men uiteen voor het Kerst-reces. IN HET BEZETTE GEBIED. Naar verluidt, zullen de Engelschen de Keulsche zone niet op 10 Januari ontruimen. 't Rapport van de intergealL controlecom missie over den staat van Duitschlands ont wapening zal nog deze maand voltooid zijn. Van dit rapport zal de gezamenlijke houding der geallieerden afhangen. Voorgesteld zou wor den, de ontruiming van Roergebied en Keulsche zone eventueel gelijktijdig te doen plaats vinden. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Sir James Craig, de premier van Noord- Ierland, heeft in verhand met een oproep per advertentie door de commissie voor de vast stelling der Jersche grenzen aan ieder," die ge gevens daaromtrent kan overleggen, verklaard, dat de regeering van Noord-lerland \olhardt bij haar niet-erkennen van genoemde commissie. Particulieren worden evenwel geheel vrijgelaten, de gevraagde gegevens te Verstrekken. De grenscommissie zal deze week een voor- loopig onderzoek in Ierland instellen. „Beukenhof" te verkoopen, om Blok zijn geld terug te betalen. Zij beminde hen zoozeer, dat zij zelf liever alles wilde verdragen, dan haar dierbaren in kommer en ellende te zien. Plotseling draaide zij zich om en zeide met een onverschilligheid, waarover zij zelf verbaasd stond. „Ik zal niet met Kristen Blok trouwen, wanneer hij zoci dwaas is om zichzelf al te gaan vestigen.Minstens één jaar wil ik nog wachten", voegde zij er op tamelijk koelbloedigen toon aan toe. „Ik houd zielsveel van hem, maar voor huisvader deugt hij nog niet hij zou wezenlijk alles veikwisten wat hij bezit, als dat niet zoo vast staat dat hij er niet aaii kan komen." „Wat nu Sophie", riep Lange Verwonderd uit, „meen je dat werkelijk „Ja, en daarom vond ik het zoo flink van hem zijn geheele vermogen vast te leggen. Zijn bouwiust kon hem anders wel eens leelijke parten spelen. Wanneer ik hem nu trouwde, zou hij al zijn geld er door brengen met maar te bouwen zooveel hij verkoos en binnen een jaar hadden we dgn geen cent meer. Hij moet eerst rnaa^' eens weten wat dat beteekent, gebrek te lijden, om mij waardig te worden", vervolgde zij en richtte zich even trotsch op „In Zweden woont een tante van mij, die me wel aan een goeden dienst kan helpen, en zoodra mijnheer Lange den „Beukenhof" verkocht heeft, reis ik daarheen." „Maar kindlief, wat bezielL je" schrok Emilie op, „ik ken je niet meer terug ,,U kent mij heel goed, en als het er op aan komt kan ik ook mijn eigen wil wel eens laten gelden." „Maar lieve goede Sophie", riep Lange uit, hoe MEXICO. Naar uit Mexico wordt gemeld, heeft een bende van 70 man Tapalapa in den staat Jalisco ge plunderd. Elf inwoners werden gedood, terwijl zeven zwaar gewond werden. De bandieten zijn met vedl buit gevlucht. ALLERLEI. Uit CantonAchtendertig Ghineesche lee raren en studenten van het Christen-college te Canton zijn Zaterdagavond aan boord van een boot, waarmee ze uit Canton naar het univer siteitsgebouw terugkeerden, gevangen genomen en ontvoerd. De bedrijvers van dezen overval waren 6 goedgeklcede bandieten, die zich ouder de passagiers bevonden en zich op eengegeven oogenblik van het schip, dat de Amerikaansche vlag voerde, meester maakten. De boot werd met één buitenlandsche dame en een aantal Ghineesche meisjes naar Canton gestuurd, terwijl alle opvarende mannen naar een eiland werden meegenomen. Uit Londen Uit Washington wordt be richt, dat de federale politie-autoriteiten voor zorgsmaatregelen nemen om de landing van de echtgenoote van den Russischen grootvorst Cyrillus ongehinderd te doen plaats vinden. Uit HuilTienduizend personen hebben gister een protestdemonstratie gehouden legen de weigering van het Departement van Binnen- landsche Zaken om gratie te verleenen aan William George Smith, een 26-jarig persoon, die heden geëxecuteerd zou wordtin wegens moord op mevrouw Elizabeth Bousefield. Later mar cheerde een menigte van 7000 man naar de gevangenis, waar een sterke politiemacht zich voor den ingang had opgesteld. Een resolutie werd aangenomen, waarin iedere arbeider van LIull opgewekt wordt het werk neer te leggen als aan Smith geen gratie wordt verleend. Uit Londen De Vereeniging van Britsche houders van Russische Obligaties, wier vorde ringen op de Sovjet-regeering in totaal 300 milüóen pond sterling bedragen, heeft een re solutie aangenomen, waarbij aan de Britsche regeering dringend wordt verzocht, geen finan- cieelen steun of crediet aan de Sovjetregeering te verleenen, totdat hunne vorderingen zullen zijn geregeld. Uit Berlijn Donati, de uitgever van de clericale Fopolo, heeft in een brief aan den voor zitter van den Italiaansehen Senaat senator de Bono, den gewezen opperbevelhebber van de fascistische militie, beschuldigd de vlucht van de moordenaars van Matteotti te hebben be gunstigd. Uit Parijs Er zijn gister opnieuw een I ierit.al buitenlandsche communisten, in hechte nis genomen, die over de grens gezet zullen worden. Binnenland. Michael." Men meldt uit Heerlen aan de „Msb." De Katholieke Kiesvereeniging „Molenberg" hield een vergadering, die druk bezocht was. De lieer Henri Hermans hield een rede, waarin hij voornamelijk drie punten uit hot regeerings-beleid besprak fcn wel de bezuini ging, de ontwapening en de bedrijfsorganisatie. Naar aanleiding van deze rede ontspon zich een geanimeerd debat en wel voornamelijk over en om „St. Michael." kom je er toch op eens toe zoo veeleischend te worden en zoo heel anders over Blok te spreken dan je vroeger deed „Wanneer ik iets wil", zeide Sophie met een vroolijk, stout hoofdknikje, „dan kan niemand mij daarvan afbrengen zoo ben ik sinds mijn kindsheid al geweest." Lange en Emilie wisten niet wat zij van de plot selinge verandering moesten denken, die er met de anders zoo zachte Sophie had plaats gehad. tiaar durf en stoutheid hadden zij wel bewon derd toen zij, ternauwernood volwassen, alleen naar de hoofdstad reisde om voor Kristen Blok een goed woordje te doen. Zij hadden gedacht dat haar liefde voor hem veel dieper zat,. Zij hadden haar meer vurig en gevoelig geoordeeld dan zij zich nu Loonde, koel-berekenend wat het beste en verstandigste was. In de twee jaren dat Sophie nu bij hen was, hadden zij bij haar nooit dien doordrijvenden wil, die vastheid van karakter, nimmer eigenzinnig heid of koppigheid waargenomen. Nu stond zij voor hen met trotsch opgeheven hoofd en gloeien de wangen, en in haar vroolijke oogen flikkerde een vastberadenheid, die haar nog mooier maakte „Ik neem hem niet, eer hij verstandiger gewor den is," herhaalde zij, „en op den dag dat „Beu kenhof" verkocht wordt, reis ik naar Zweden." Hiér werd zij onderbroken door een wild en heftig geblaf van den kettinghond. Een rijtuig met 'drie heeren reed de oprijlaan binnen. (Slot volgt). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1