DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. De avonturen van Kristen Blok. 47ste Jaargang. Woensdag 10 December 1924, Na. 14121 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; 160 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Bultenlandsek Nieuws, DE* V OLKEN BONDSRAA D. De Volkenbondsraad is na cle begroetings- redevoeringen overgegaan tot de behandeling .der agenda. Het eerste rapporteerde graaf Isjii over de werkzaamheid van de Hygiëne-Commissie. Na een kort debat werden zijn mededeelingen goedgekeurd. Van de Danziger kwesties kwamen gister eenige aangelegenheden van meer formeeler beteekenis ter sprake. De commissaris-generaal, Zimmerman, legde aan den Raad over het 23e rapport over de periode 15 October15 November, welk rap port de gunstige ontwikkeling van Oostenrijk weergeeft, hoewel er ook mededeelingen over de Oostenrijksche stakinge.n in Voorkomen. Salandra en Quinones de Leon gaven hun vol doening over deze gunstige ontwikkeling te kennen. Daarna verklaarde de vroegere Oostenrijk sche minister van Buitenlandsche Zaken Grim berger namens de Oostenrijksche regeering, dat de grondbeginselen van de door den Vol kenbond vastgestelde saneeringsactie door de regeeringswisseling te Weenen niet aangetast zal worden. De bankcrisis, die Oostenrijk in den zomer van dit jaar doormaakte, is overwonnen en de uit de inflatie-periode voortspruitende spe culatieve bewegingen zijn voorbij. Spreker wees er nog op, dat de Oostenrijksche regeering het grootste deel van de in September jl. te Genëve overeengekomen maatregel heeft door gevoerd. Dr. Benesj, de Cechische minister van Bui tenlandsche Zaken, verklaarde, op zijn door reis te Weenen met minister Mataja geconfe reerd te hebben, en de verklaringen van Grim berger volkomen te kunnen bevestigen, dat volgens den wensch der Oostenrijksche regee ring de continuiteit in zake de doorvoering van de Geneefsche verbintenis gegarandeerd blijft. Tot zijn voldoening, zeide hij, geconsta teerd te hebben, dat de zaken in Weenen zeer goed gingen. Briarid, de gedelegeerde van Frankrijk in den Volkenbondsraad, verklaarde gister over het Geneefsche protocol aan eenige journalisten het volgende Het protocol kon in de eepste oogenblikken als een platonische manifestatie klinken, doch het heeft toch groote beteekenis. Ongetwijfeld is het een hoopvol begin. Frank rijk heeft het dadelijk onderteekend en 16 andere staten hebben zich daarbij aangesloten. Andere landen hebben echter reserves gemaakt, die wij evenwel als gerechtvaardigd erkennen. Wat de beperking der bewapening betreft, die aange legenheid zal in Rome behandeld worden, doch het verzoek van Engeland om uitstel is begrij pelijk. Waarschijnlijk zullen wij tot Juni moeten wachten. Doch ondanks dit blijft het Protocol als zoodanig bestaan en wel als de gewichtigste arbeid die de Volkenbond tot dusver heeft ver richt. Frankrijk beschouwt /.icli ook verder daaraan gebonden en hoopt, dat ook de andere landen zich daarbij zullen aansluiten. De Vol kenbond is daardoor tot een werkzame waarheid geworden. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een P^_erzekering||Wordt^ew^arborgd door cle N.Holl.Aigem.Verz. b»nk Schiedam 30 Het waren Kristen Blok met zijn vriend, den geestelijke uit het naastbij gelegen dorp, en den schout Steffend, twee personen, die ook met Lan ge op zeer vriendschappelijken voet stonden. Het stralende gezicht waarmede Blok uit het rijtuig sprong in zijn mooiste kleeren, terwijl hij een groote papierrol triomfantelijk boven zijn hoofd zwaaide, konden zij niet verklaren. Alle drie de gasten waren reeds in de kamer, eer men tijd had gehad, hen tegemoet te komen, „Lieve vrienden" zeide Kristen Blok, „u moet mij veroorloven heden heer en meester van den „Beukenhof" te zijn. Ik breng twee gasten mee, die alles voor lief nemen wat dit huis en z'n bewo ners hun kunnen bieden.Op de eerste plaats echter verzoek ik mijn goeden vriend Kaspar Lange die wolk van zijn voorhoofd te doen verdwijnen, en Emilie niet met parels in haar lieve oogen te spe len. En nu, eigenzinnige vriend, die z'n mooiste goed wilde verkoopen, kijk eens hier." Hij reikte Lange twee documenten over met vele zegels en onderteekeningen, wier echtheid door de beide heeren die Blok vergezelden, bevestigd werd. Het eene stuk was een codicil bij het testament van den heer Strom, waarbij hij zijn dochter tien duizend pond sterling vermaakte in geval zij huwde. Dit geld stond op een Londensche bank. Het andere stuk was een depositobewijsaanden Het Engelsche voorstel om de besprekingen over het Geneefsche Protocol lot Maart 1925 te verdagen, is met algemeene stemmen door den Volkenbondsraad te Rome aangenomen. DUITSCIILAND. Volgens de laatste officieele berichten zal de nieuwe Rijksdag bestaan uit 493 afgevaar digden. De zetelverdeeling is als volgtSociaal democraten 131, Duitsch-nationalen 103, Gen trum 69, Communisten 45, Duitsche Volkspartij 51, Nationaal-socialisten 14, Democraten 32, Beiersche Volkspartij 19, Wirtschaftpartei en Beiersche Boerenbond 17, Welfen en Wurtem- bergsche Boerenbond 8, Duitsch-Hannovera- nen 4. De „Germania" meldt, dat de hoofden dei- partijen Donderdag bijeenkomen om den toe stand onder de oogen te zien. Voortzetting van het kabinet-Marx acht het blad noodzakelijk voor de voortzetting van de huidige politiek. „De Zeit." schrijft, dat de partijen haar eigen belangen op zij moeten zetten nu de stommen- wisseling zoo gering is gebleken. De „Deutsche Allgemeine Zc-itung" acht een terugkeer van het kabinet-Marx of van de coalitie onmogelijk en voorspelt de samenstel ling van het burgerblok met de Duitsch-Natio- nalen. De „Deutsche Zeitung" is echter van meening, dat Marx een nieuw kabinet zal vormen. ENGELAND. Gistermiddag is in het Lagerhuis het debat over het Adres van Antwoord op de Troonrede aangevangen. Naar gewoonte nam de leider dei- oppositie het eerst het woord, terwijl de premier na Lloyd George, den liberalen leider, sprak. Ramsay MacDonald, als leider der oppositie, ving aan met zijn groote voldoening uit; te spre ken over het feit dat Chamberlain zelf naar Rome is vertrokken ter bijwoning van de ver gadering van den Volkenbondsraad. Hij zeide, dat het voor de regeering van het grootste belang was, op alle mogelijk»wijzen haar belangstelling in liet werk van den Bond te toonen en te Rome te worden vertegenwoordigd door een persoon lijkheid van het gezag van Chamberlain, blij sprak het Vertrouwen uit, dat Chamberlain na zijn terugkeer een uitvoerig verslag zou uil- brengen over zijn besprekingen met Herriot en Mussolini. Wat betreft het protocol van Genève gaf MacDonald uiting aan de hoop, dat het overleg met de dominions niet zoo lang zal worden uitgesteld, dat de ontwapeningsconferentie hier door op een laLeren datum zou moeten worden gesteld. Naar verluidt zal de Labourparty twee amen dementen indienen, het eerste handelend over Egypte, Rusland en de algeneene buitenland sche politiek der regeering, het tweede over de woningbouwkwestie. DE HERSTELBETALINGEN. Het bureau van den agent-generaal voor de herstelbetalingen deelt mede, dat de totaal ontvangsten van het bureau in November 66 millioen bedroegen. Tol den 30sten November is in het geheel 235 millioen ontvangen. Van deze bedragen zijn op de rekening van Frankrijk gestort resp. 30.9 millioen en 91.8 millioen. heer Strom voor tien duizend pond sterling. De heer Strom had met eigen hand dit document ter aanvulling van zijn testament geschreven. Van het eerste stuk had de burgemeester geen gebruik kunnen maken, het tweede was nog on gedeerd toen Blok de papieren bemachtigde. Allen verheugden zic.il over de vondst. „Maar wanneer ik die papieren nu eens niet ge vonden had zouden jullie dan ongelukkig ge weest zijn, vroeg Kristen Blok. „Neen, neen", zeide Lange en sloeg zijn arm om Emilie, „maak ons morgen maar weer arm, dan zijn wij toch nog te benijden Emilie bevestigde dat zij op een zolderkamertje evengoed gelukkig kon zijn dan op den „Beuken hof". Eer men de vreugde ten volle kon uiten, verzocht Blok Sophie en Lange zich te verkleeden en hem naar de dorpskerk te vergezellen Sophie als bruid, Lange als getuige. Voor alles was reeds gezorgd en men moest het gedoogen dat de „dolle Kristen Blok" alles weer op eigen houtje had volbracht. „Nu heb je toch buiten den waard gerekend, beste vriend" schertste Lange. „Zoo juist nog heeft Sophie beweerd dat ze in de eerste twee jaren nog niet wilde trouwen omdat je nog niet verstandig genoeg was om als huisvader op te treden. Je moest eerst nog den vreemde in om harer waardig te worden." „De toestand is nu veranderd", lachte Sophie vroolijk, terwijl zij haar bruidegom hartelijk kus te. „ik zal hem nu maar nemen zooals hij is en ho pen dat hij niet al te veel rare grappen uithaalt." Emilie, die nu pas het edele meisje begreep, OOSTENRIJK. De Oostenrijksche Bondsraad herkoos gister den Bondspresident, dr. ITainisch, als zoodanig en wel met 111 tegen 90 blanco-stemmen der sociaal-democraten. v HONDURAS. In Honduras dreigt een nieuwe revolutie. Generaal Julio Perilta heeft 5C0 man aan cle grens van Nicaragua en Honduras bijeengebracht Naar hij verklaarde zal hij zich aansluiten bij den revolutionnairen leider generaal Ferrara met het doel een eind te maken aan het bewind van president Tosta. MEXICO. Dertig vooraanstaande burgers van San Luris Potosi, die allen hooge administratieve posten hadden bekleed tijdens het bewind van den vo- rigen gouverneur, zijn thans gearresteerd. Zij worden beschuldigd van pogingen tot omverwer ping van de regeering. ALLERLEI. Uit Reva!. Tof heden zijn 48 communisten, wegens moord veroordeeld, ter dood gebracht. Bij de nieuwe arrestaties, welke plaats vonden, zijn drie communisten gedood, toen zij zich tegen de politie verzetten. De regeering bereidt met spoed een wetsontwerp) voor, waarin iedere organisatie, welke het program van de derde internationale aanhangt, ontoelaatbaar worot verklaard. Uit Scranton. (Ver. Staten) Volgens hier ontvangen berichten zijn twee priesters, leden van de Paisionisten-congregatie, nabij Hankow door Chineesche bandieten ontvoerd. Zij worden met nog twee nonnen vastgehouden en zullen eerst na betaling van een losprijs worden vrij gelaten. Naar de „Daily Telegraph" uit Peking verneemt, heeft Sun Yat Sen tengevolge van een ongesteldheid zijn reis van Tientsin naar Peking moeten uitstellen. Uit Rome Volgens een mededeeling, welke door het gezantschap van de Vereenigde Staten te Bern aan den secr.-generaal van den Volken hond is gericht, blijft de regeering van de Ver eenigde Staten ook verder bereid, aan een inter nationale conferentie over de controle op den handel met wapenen en munitie deel te nemen, welke de Volkenbond van plan is bijeen te roepen Uit Londen Te Hull is gistermorgen het doodvonnis voltrokken aan den 26-jarigen ar beider Smith, die, zooals gemeld, ter dood ver oordeeld was wegens moord op een gehuwde vrouw met wie hij samenleefde. De executie geschiedde zonder dat de minste rustverstoring plaats had. In verband met de groote beroering- der laatste dagen en de bewering van 't Lager huislid Kenworthy, dat de executie tot een oproer zou leiden, had de politie echter uit gebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Uit Sofia Krachtens een gister genomen besluit van den ministerraad zal in het begin van het jaar 1925 met de afvloeiing van ongeveer dertig duizend ambtenaren begonnen worden. Door dezen maatregel zal op de begrooting een besparing van 300 millioen leva bereikt worden. Sta ten-Generaal. omarmde haar innig-ontroerd. Op den „Beukenhof" werd nu een heerlijk, on voorbereid feest gevierd, dat aan Lange's bruiloft herinnerde. Het bruidspaar reed ter kerke in dezelfde cabriolet die Blok eens op den modde- rigen weg omver had geworpenLange, de geestelijke en de schout vergezelde hem in een anderen wagen. Toen 's avonds in de groote ka mer van „Beukenhof" op het heil van het bruids paar gedronken werd, staarde Lange ontroerd naar buiten, naar het, kerktorentje van de stad, waar hij eens als moedelooze zieke neerlag, waar hij een trouw kameraad en een dierbare vrouw vond. „Wij beiden zijn de gelukkigste menschen op de wereld", fluisterde Lange Emilie toe, „maar Blok en Sophie zal de goede God zeker evenzeer geluk kig maken. Dat hebben zij zeker wel verdiend." Allen hadden goede wenschen en liefdevolle wfiorden voor het edelmoedigcbruidspaar.Sophie was zielsvcrheugd, maar stil. Het kwam haar voor dat het licht haar eenigszins verblindde en de tranen stonden haar in de oogen. Kristen Blok raadde haar gedachten, drukte haar krachtig de hand en stond op. „Ik dank u, lieve trouwe vrienden, voor al uw liefde", begon hij met een stem die van zulk een diepe ontroering beefde, als men nog zelden op zijn overmoedig, vroolijk gezicht, gezien had. ,,'t ls nu uit met mijn vrijgezellen leven en ik hoop dat Sophie mij niet ten tweede male uit het gek kenhuis behoeft te halen. Toch heb ik geen be rouw over mijn vroegere dolle streken en wat die mij bezorgd hebben, is heel heilzaam voor mij TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 9 December. De heer Schaper (S. D.) bespreekt de verklaring van minister Aalberse inzake de her vatting van de behandeling zijner begrooting. Spr. wil een commissie van onderzoek inzake de R.K. Kweekschool voor vroedvrouwen te Heer len. Minister Aalberse zegt die commissie te moeten afwijzen. Er komt een supplétoire be grooting. De heer Snoe ck Hea'kem a n s (G. LI.) verklaart, dal zijn fractiegenoot Schokking slechts een zakelijke bedoeling heeft gehad. Spr. wil ook een commissie van onderzoek. De heer Dresselhuys (V. B.) wil zijn oordeel opschorten tot de suppletoire begrooting er is. De heer De Monté ver Loren sluit zich aan bij het beleid van den minister. Spr. en drie andere anti-revolutionairen stemden slechts voor de motie-Boon op grond van de voorafgegane, de batten. De heer Nolens (R. K.) verzoekt om een onderzoek, dat de Kanier bevredigt. De minister zegt nooit anders bedoeld te hebben. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van arbeid. Volgens den heer van den Tempel S. D.) is er te veel bezuinigd ten aanzien van de niet-ambtelijke verzekeringsorganen. De minister meent, dat de werkloosheids verzekering hier te lande wel met die in het buitenland mag vergeleken worden. Het hoofdstuk wordt goedgekeurd. Avondvergadering. Aan de orde is de voortzetting der behan deling van de Begrooting voor Buitenlandsche Zaken voor 1925. De minister va n b li i t e n 1 a n d s c h e z a k e n, de heer V a n K a r n e b e e k zet zijn rede voort. Spr. behandelt eerst de vraag over het geven van vrije pasvisa. Dit vraagstuk zal overwogen worden, hoewel deze kwestie naar alle waar schijnlijkheid tot moeilijke consequenties zal leiden. Wat de onderhandelingen met, België betreft is er niet de minste reden, om aan min der goede resultaten te denken. De zaak heeft echter haar beslag nog niet gekregen. Daarna komt spr. aan het handelsverdrag met Duitschland. Spr. kan omtrent de Duitsche tarieven alleen mededeelen, dat hem nog geen officieele plannen bekend zijn. Thans komt de Minister aan het hoofdpunt der gedachtenwisselingde Volkenbond en het protocol van Genéve. Spr.'s denkbeeld over denVolkenbond is altijd gegaan in de richting, waarbij het militaire element niet de spil vormde van de ontwikke ling. Tot dusver Reeft de Volkenbond geslaan in het teek en van de gepantserde vuist, doch thans gaat men gelukkig in een andere richting. We moeten echter niet vergeten, dat de moge lijkheid blijft bestaan, dat ons land wordt opge roepen deel te nemen aan de militaire sancties. Spr. herinnert nog eens aan de reeds gedane verklaringen, dat Nederland bij de toetreding tot den Volkenbond een groot offer bracht en wel in verband met zijnpigging.1 A i En wanneer we zouden moeten toetreden tot geweest. Wanneer ik niet zulke onzinnige dingen uitgehaald had, zouden we nu niet zoo prettig en verheugd bij elkaar zitten. Een trouwen vriend echter missen Sophie en ik dezen avond", ging Blok voort, terwijl hij Sophie's hand liefkozend streelde. „Hij lachte steeds zoo hartelijk wanneer ik tusschen de mazen van het net ontglipte. La ten wij den ouden eerlijken vader Falk een dronk wijden. Mogen wij eenmaal daar weer met hem vereenigd worden,waar eeuwigevreugde heerscht, die oneindig beter is dan alle aardsche genot." Een oogenblik ontstond er een korte, ernstige pauze in de bruiloftsvreugde, die zich echter spoedig weer deed gelden. „Slechts dit ééne moet je mij beloven, mijn liefste Sophie", schertste Blok na een poosje. Vragend keek Sophie haar man in het ernstige gelaat. „Dat je hedenavond niet van die lange naalden draagt „Deze alleen maar", antwoordde zij, „terwijl zij hem op een eenvoudige naald wees waarmee haar sluier bevestigd was, „deze draag ik reeds drie jaar, juist vanaf het oogenblik dat ik je er zoo mee geprikt heb." Vijf-en-twintig jaar later droeg Sophie op haar zilveren bruiloft nog dezelfde naald. Nu draagt h'aar jongste dochter ze. De oudste is met den jongen heer Lange getrouwd en is nu een zelf standig mensehjdie maar niet gelooven kan dat zijn vader ooit gelukkiger is geweest dan hij. EINDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT .li L L f. i.-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1