DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* FEUILLETON. Dit is liet merk Het geheim van het moeras. WVBERT 47ste Jaargang, Donderdag 11 December 1824. 14122 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog i 200 bij doodf 100 bq verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolI.Aigem.Verz. bank Schiedam Bnltenlandseh Nieuws, Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE VOLKENBONDSRAAD. Aan het slot der middagzitting van Dinsdag van den Volkenbondsraad had in zake het rapport van Benesj over de samenstelling van de nieuwe ontwapeningscommissie van den Volkenbond nog een debat plaats tusschen Hijiwns, Chamberlain en Benesj. Hijmans becritiseerde de indeeling van de leden der oiit| wapeningscommissie in leden met een beslissende stem als vertegenwoordigers Van de in den raad zitting hebbende staten en leden met een ad- viseerende stem, ooals vertegenwoordigers van de technische, militaire en andere commissies. Hijmans meende, dat deze indeeling zonder zin is omdat daardoor de bijeenkomsten van de ontwapeningscommissie feitelijk zittingen van den raad zouden worden onder toevoeging van experts. De raad besloot evenwel bij devastgestelde indeeling te blijven en nam slechts een rcSar- tioneele verandering van Chamberlain aan. Deze nieuwe ontwapeningscommissie die ver bindingscommissie zal heeten zal 18 Februari te Genéve bijeenkomen om een program te ont werpen voor de latere conferentie voor de samen stelling van een internationale conventie in zake de regeling van de particuliere vervaar diging van wapenen en munitie. Verder besloot de raad dat de internationale conferentie voor de samenstelling van een con ventie betreffende de controle op den handel in wapenen ten aanzien waarvan Amerika zich bereid heeft verklaard er aan deel te nemen, 4 Mei te Genéve zal bijeenkomen. Uil het officieele communiqué over een ge heime zitting in zake de kwestie van de controle commissies blijkt, dat over het vraagstuk van de benoeming van de presidenten der verschil lende commissies slechts een voorloopige ge- dachtenwisseling heeft plaats gehad. Volgens onze informaties zijn de personen van deze commissies nog niet benoemd. Wel echter zijn reeds de landen aangewezen, die presidenten hiervoor zullen benoemen. Zoo zijn aangewezen voor de controlecom missie voor Düitschland, Frankrijk, voor Oos tenrijk, Italië, voor Hongarije Engeland en voor Bulgarije Zweden. Gister beraadslaagde de Volkenbondsraad over het rapport van de mandaatscommissie, welke in October j.l. een buitengewone zitting heeft gehouden, die voornamelijk mededeelingen over het Engelsche bestuur in Palestina en het Fransche bestuur in Syrië en Lybië onderzocht had. DE DUITSCHE CRISIS. Het Duitsche kabinet heeftbesloten af te treden. De zitting van gister duurde 4 uur, en betrof de vraag, of het resultaat van de ver kiezingen zoodanig is, dat het voor de regeering, d'e slechts op drie partijen steunt, nog mogelijk is, om ongewijzigd voor den nieuwen Rijksdag te verschijnen. Alle leden van het kabinet met een enkele uitzondering, waren van oordeel, dat een kabinet van de middenpartijen, dat slechts over 150 stemmen beschikt, terwijl aan de eene zijde 131 sociaal-demoeiaten staan en aan den anderen kant lil Duitsch-Nationalen, niet in slaat is om te regeeren. Het besluit om af te treden zal echter niet direct worden aangekondigd. De rijkskanselier zal zich morgen naar den rijkspresident begeven, i) Over het verrukkelijke park lag de geurige, zilveren glans Van een schoonen zomermorgen. Boven de groene boomtoppen uitstekende, ver hief zich in de verte zichtbaar de slanke toren van het kleine slot, welks vensters schitterenden in de stralen der zon. De zonderling versierde en met beeldhouwwerk overladen vormen van het niet zeer omvangrijke gebouw^ verrieden, dat het nog uit een tijd stammen moest, waar in men zich bij bouwkundige 'scheppingen aan allerlei zonderlinge grillen overgaf. De tegenwoordige bezitter was echter blijkbaar geen vriend van verweerde, groene muren en andere eerwaardige getuigen van het ver leden, want het statige landgoed prijkte in zulk een verblindend wit en vlekkeloos uiterlijk alsof de bouwmeesters pas even hun werk hadden voltooid. Slechts aan een der zijvleugels stonden nog de prozaische palen van een steiger, waar op een aantal werklieden bezig waren het groote reinigingsproces van het oude huis ten einde te brengen, terwijl voor den hoofd ingang drie lompe meubelwagens waren ver schenen, uit welker geheimzinnige diepten een j®n einde daarover van gedachten te wisselen. lijkt hierbij, dat de president van meening is, dat er reeds thans onderhandelingen voor een nieuwe kabinetsvorming met succes kunnen worden gevoerd, dan zal de ontslagneming dadelijk volgen. Wenscht evenwel de president af te wachten, totdat de nieuw gekozen fracties van dep Rijksdag te Berlijn vergaderd hebben, dan zal de formeele demissie eenige dagen later volgen. OOSTENRIJK. De onderhandelingen tusschen den directeur- generaal van het postwezen met. de vertegen woordigers van de post-, telegraaf- en telefoon- beambten zijn zeer moeilijk, zoodat men weer rekening houdt met. stakingsmogelijkheden. De toelage die aan de postbeambten werd gegeven, zal tot 140.000 kronen beperkt zijn, terwijl een maand extra salaris verlangd wordt. De direc teur van het postwezen verklaart, dat er geen grooter middelen ter beschikking staan, om de aanspraken van de beambten te bevredigen. A LEA MB. In politieke kringen te Belgrado maakt men zich ongerust over de mogelijke gebeurtenissen in Albanië, waar de Mohammedaansehe aanliai»- gers van Achmed-bey ontevreden zijn over de huidige regeering. Naar verluidt zijn in het Noorden en Oosten van Albanië opstanden uit gebroken. Deze gebeurtenissen zijn van te meer ernstigen aard in verband met de Albaansche verkiezingen, die den 20sten December t e Scutari plaats zullen hebben. FRANKRIJK. Men is op het oogenblik in Frankrijk bezig de buitenlandsche communisten, die aan de agita tie der communisten in Frankrijk zijn komen meedoen, het land uit te zetten. Maar men heelt nu moeilijkheid met een grens te vinden, waar langs men ze kwijt kan. De landen, waar men ze heen wil loodsen, willen hen ook niet hebben. Een Fransch blad stelt voor ze per schip naar Rusland te brengen. Dat belmoren ze als een vriendelijke attentie te beschouwen. Ze zijn immers zoo in bewondering voor de Russische toestanden, althans uit de verte. ENGELAND. De premier, Baldwin, is in zijn repliek op de debatten omtrent het Adres van Antwoord op de Troonrede, o.a. ingegaan op Lloyd George's vraag in zake de intergeallieerde schulden. Hij zei, dat opneming van een passage daarover in de Troonrede bezwaarlijk was daar de rede leeds; zoo buitengewoon lang was en de ingewikkelde materie zich niet leende voor samenvatting in enkele alinea. Hij voegde er aan toe „'Maar ik ben van meening, dat dit onderwerp binnen niet te langen tijd besproken moet worden zoo mogelijk zag ik dat zelfs gaarne nog in den loop der volgende week gebeuren. De kanselier van de Schatkist zal zich dan laten hooren en ik geloof, dat het debat hem dan alle klaarheid te dezen opzichte zal bezorgen, die hij noodig heeft om vrijuit met het buitenland te kunnen spreken. In verband met de invoering van nieuwe voorkeursrechten zeide Baldwin „Ik zal geen protectie aan dit parlement voorstellen noch beveiliging van industrieën gebruiken als middel om dat toch te doen." Hij herhaalde, thans van dit inzicht te zijn, daar hij duidelijk inziet, dat zijn opvatting, verleden jaar aan 't parlement vooi gelegd, niet aanvaardbaar was. dozijn zwoegende werklieden bezig waren bijna onuitputtelijke schatten aan meubelen, schil derijen en kunstvoorwerpen voor den dag te brengen. Een hoogmoedig uitziende bediende in een livrei, die veel te pronkerig was om voornaam te zijn, hield het toezicht over het uitpakken en binnenbrengen der blijkbaar meest kostbare voorwerpen. Zijn onbeschaamd voorkomen nam echter eensklaps een zeer deemoedige uitdrukking aan en hij ging met een eerbiedige buiging op zij, toen uit het inwendige van het ge bouw de breedgeschouderde, zwaarlijvige ge stalte van een elegant gekleed oudachtig heer in gezelschap van twee jongedames naar buiten kwam. Ook de houding der werklieden liet geen twijfel over, dat de vergrijsde heer hier de opper ste gebieder was. Zij namen de mutsen af en traden bescheiden achteruit om den ouden heer en de 'dames ruimte te verschaffen. De voornaamste heer had de nederige groeten niet beantwoord. „Naar het schijnt," bromde hij op zeer on- genadigen toon, „heeft de expediteur mij de meest onhandige van zijn lieden gezonden. Een der marmeren beelden in de eetzaal is beschadigd, en als ge niet kunt uitvinden, Frie- dricht, welke lummel schuld daaraan heeft, zal ik u zelf voor de schade aansprakelijk stel len." ENGELAND EN 'T V VTICAAN. Bij het 'onderhoud, dat Chamberlain, de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, gistel' met d.en paus had, werden geen zaken met betrekking tot de Europeesche politiek besproken. Chamberlain bracht slechts een boodschap van het Engelsche koningspaar over en ontving in antwoord daarop een hartelijke boodschap van den paus terug. Vervolgens worden nog eenige zaken aangaande het Brilsche rijk besproken. Bij het volgende onderhoud, dat de Britsche minister had met kardinaal Gasparri, werden algemeene onderwerpen besproken en is ook de positie van het Vaticaan nopens den Vol kenbond ter sprake gekomen. Chamberlain heeft gisteravond aan vertegen woordigers der buitenlandsche pers verklaard, dat de Britsche regeering vast besloten is, het gezag van den Volkenbond te versterken. Met. betrekking tot de Egyptische kwestie verklaarde hij, dat dit vraagstuk van de agenda van den Volkcnbondsraad is afgevoerd, omdat het hier geen wereldvrede-kweslie is. Chamberlain wenschte zich geluk met. de besprekingen, die te Parijs zijn gevoerd over zekere vraagstukken van dringend belang. Aangaande de besprekingen te Rome ver klaarde Chamberlain, dal. hij zijn meening daarover opschorte, doch dat zij z.i. tot nu toe een bevredigend verloop hadden. ALLERLEI. Uit Warschau De algemeene staking te Lodz is af'geloopen. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Stock holm heeft een groote brand gewoed op de fa brieksterreinenvan Hellefors in Midden-Zweden, waarbij voor een waarde van 2 millioen kronen aan hout is vernield. Uil Cairo Zidky Pasja is benoemd tot, minister van Binnenlandsche Zaken welke post tijdelijk door den premier was waargenomen. De Prins van Wales verlaat. Engeland ongeveer 25 Maart voor zijn reis naar Zuid- Afrika. Die reis eindigt omstreeks 8 Juni te Kaapstad. Daarna gaat de tocht naar Argen tinië, waar de Prins ongeveer half Juli aankomt. Uit Reval De president der Estlandsehe republiek Avel, heeft bekend gemaakt, dat het hem om gezondheidsredenen niet mogelijk was zijn functie te blijven waarnemen. Uit Parijs Volgens een telegram uit Madrid heeft admiraal Magaz aan de Spaansche ..gezanten in bet. buitenland een nota gericht, 'waarbij hen opgedragen wordt te verzoeken, dat de aanvallen tegen de Spaansche regeering zullen verminderen. De termen, waarin deze nota vervat was, waren dermate onbehoorlijk, dat verscheidene Spaansche gezanten geweigerd hebben haar te overhandigen aan de regeeringen waarbij zij geaccrediteerd zijn. iiiiuiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiijiiiimiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiii van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en verkoudheid beproefde TABLETTEN In origineele doozen a 65 en 45 Cts. mumurn 3606 12 Terwijl hij sprak, werd de harde trek in zijn rood, welgedaan gezicht nog duidelijker. Ondanks een zekere regelmatigheid in de gelaatstrekken lag er weinig innemends in zijn naar Engelsche - mode met goed onder houden grijzende bakkebaarden omlijst ge zicht. Wel wees het hooge, breede voorhoofd op een scherp, doordringend verstand, maar om neus en mond vertoonde zich plooien, die van heerschzucht en hardheid schenen te spre ken en die in sommige oogenblikken een werke lijk afstootende uitdrukking aan het gelaat kon den geven. De werklieden wisselden onder elkander ontevreden blikken, doch geen enkele had den moed iets te antwoorden. Toen de heer en de dames een dozijn schreden van hen ver wijderd waren, wendde zich de oudste der beide dames zich tol haar geleider. „Was het dan werkelijk zoo dringend noo dig, papa, voor een verblijf van enkele maanden al die dingen mee te brengen", vroeg zij. „Toen u ons dezen winter meedeelde dat u het ridder goed Schönheide gekocht had, scheen het u toch een bijzonder voorrecht, dat het slot zoo bekoorlijk was ingericht." „Nu ja", antwoordde de gevraagde met een licht schouderophalen, „een inrichting, die voor deze half verboerde landjonkers als het toppunt Van pracht^ mocht gelden. Toen ik het echter wat nader bekeek, begreep ik dat Uit Berlijn Men is voornemens staats secretaris baron von Maltzahn lol. gezant Ie Washington te bestemmen. De leiding van de onder hem ressorteerende zaken is overgedragen aan Ministerial-direkt.or von Schubert. De mogendheden, welke het Boxer-pro tocol toekenden, hebben de voorloopige regeering te Peking voorwaardelijk de facto erkend. Uit/ Riga Trotski is thans officieel ziele verklaard en zal op medisch advies naar een warmer streek gaan. De conventie betreffende Tanjjer. Naar wij vernemen, kan spoedig de indiening van een wetsontwerp worden verwacht tot goedkeuring van toetreding van Nederland tot. de Conventie betreffende de inrichting van het statuut der zóne van Tanger, gesloten 18 December 1923 tusschen Groot-Brit.tannië Frankrijk en Spanje. Hiervan is aan de regeeringen der genoemde landen mcdedeeling gedaan. Nederland en Belfjié. Het Belgische blad Libre Belgique" schrijft het volgende over de Nederlandsfsh-Belgische betrekkingen Op het. Ministerie van Buitenlandsche Zaken werkt, men ijverig aan de herziening der ver dragen 1839 inet Nederland. Evenals in 't De partement van Openbare Werken, omdat mede werking van dit departement onmisbaar is. Het betreft inderdaad het opstellen van het nieuwe Schelde-reglement en de vraag hoe de commissie zal worden samengesteld om voor beide landen een volmaakte, overeenkomst te verkrijgen. Hel huidig regime laat niet toe in Nederland de werken uit te voeren, die de Belgen noodig oor- deelen om elke voor Antwerpen gevaarlijke, verzanding, Le vermijden. Waarschijnlijk zal voor het einde van den parlementairen zittijd een ontwerp bij de Kamer aanhangig worden ge maakt. De Wielingenkwestie zou terzijde worden gelaten. Uit Linibury. Te Heerlen hebben vergaderd de gesalarieerde bestuurders en voormannen uit de R. K. ar beidersbeweging in Limburg. Ze hebben besloten met kracht op te komen tegen de Hetze door de Michaëlisten op touw gezet tegen het Kamerlid Hermans, die door zijn jarenlange werkzaamheid op sociaal terrein, meer recht heeft op den naam van democraat, dan vele nieuwbakken democraten, die thans om der wille van enkele guldens meer of minder loon, het hoogste woord gaan voeren, en in een persbericht tot. uiting doen komen, dat een zeer belangrijk deel der vergadering, om een betere verhouding in de partij-organisatie te bewerk stelligen, het aftreden van baron van Wijnbergen als bondsvoorzitter met kracht vordert. Daarbij is tevens de wensch geuit, dat de heer van Wijn bergen dezen eisch, ernstig zal opvatten en niet onder de „malligheden" zal rangschikken. («een fusie. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft aan het bestuur van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond geschreven, dal het de zaak van de poging tot fusie Van de beide verbonden na afwijzing van zijn laatste voorstellen als afgedaan moet be schouwen en van verdere correspondentie hierop betrekking hebbende, verschoond wenscht te blijven. zonder eenige verbetering en opfrissching ik er in het geheel niet aan kon denken hier gasten te ontvangen." „Gasten, papa Onze goede vrienden zul len ons toch soms niet tot hier toe vervol gen." „De eene of andere zal zich dat genoegen wel gunnen en naar iku ken, Hertha, zoudt. ge wel de eerste zijn om een idyllische een zaamheid zonder vermaken of verstrooiingen moe te worden. Ik denk echter, mijn kind, dat het u daaraan niet ontbreken zal. In de garni zoensstad liggen drie eskadrons huzaren en ook onder de jongere ambtenaren zal aan goede dan sers wel geen gebrek zijn om van onze eigen lijke buren, de grondbezitters, niet te spreken. Je ziet wel, dat ik niet zoo gruwzaam was, je naar een woestenij mee te nemen." Het was zonderling, wat de man met het gebiedende voorkomen een vriendelijken, schert senden toon wist aan te slaan in het gesprek met zijn ddchter. En de jongedame toonde niet eens een bijzondere verrukking over de schit terende vooruitzichten, die haar geopend wer den. „Die arme mama", sprak zij. „De vermoeie nissen der verhuizing hebben haar reeds zoo aangegrepen dat zij met de hevigste hoofdpijn boven op haar kamdf ligt. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1