Hoestsiropen voor Kinderen Nederlandseh ingenieur in Turkije. De Ball tan-correspondent van de „N. Roti." schrijft, d.d. 5 December De Turksche couranten bevatten het volgende bericht„De heer de Roode. de bouwmeester van de haven van Rotterdam. (Directeur van gemeentewerken. Red.) aan wien was aangeboden om als speciali teit in dienst te treden bij het departement van openbare werken te Angora, wordt dezer dagen hier verwacht. Na een oponthoud van eenige dagen te Constantinopel, zal hij naar Angora doorreizen, waar hij zijn oorwaarden aan de regeering der republiek' zal voorleggen. Wordt men het daarover eens, dan zal de Hollandsehe ingenieur worden belast met den uitbouw of den aanleg van de havens van Constantinopel, Mersina „Trebizonde en Samsoen." Na de gebroeders Waldorp, die onder het vorige regime meer dan twintig jaren in Turkije zijn werkzaam geweest, en a.m. daar de havens van Haidar-Pasja (tegenover Stamboel aan het beginpunt van den Anatolischen spoorweg) hebben gebouwd, en die van Zoenghoeldagh (de kolenhaven aan de Zwarte Zee) hebben in orde gebracht, ook do groote irrigatiewerken bij Koniah hebben aangelegd, en zulke uit stekende herinneringen hebben achtergelaten, wenden zich bijgevolg nu ook de ieuwe be windslieden der republiek weer tot een Neder- landsche specialiteit op waterbouwkundig ge bied voor de uitvoering van de voorgenomen groote havenwerken. De heer de Roode heeft medegedeeld, dat hem de bijzonderheden omtrent de voorgenomen werken niet bekend waren. Ook van zijn in diensttreding in Turkschen dienst was nog niet gesproken. Men had zijn tussehenkomst gevraagd ten einde ingenieurs voor den beoogden haven- bouw aan te wijzen. Om de positie dier ingenieurs en de verdere voorwaarden te bespreken, zou zijn overkomst noodig zijn. De heer de Roode denkt tegen Kerstmis naarTurkije te vertrekken. Landbouw huishoudschool. Door het Dag.Bestuur van den R.K. Vrouwen bond in hetBisdomHaarlem is, onder goedkeuring van Z.D.H. den Bisschop van Haarlem het initia tief genomen tot het verkrijgen van een Land- bouwhuishoudschool voor meisjes in het Bis dom Haarlem. Het heeft zich daartoe in verbin ding gesteld met de Eerwaarde Zusters Ursulinen te Bergen (N. H.) die zich in principe daartoe bereid verklaarden. Staten-Gcneraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 10 December. Op voorstel van den voorzitter wordt de be grooting van waterstaat aan de agenda toege voegd. Bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken en landbouw beantwoordt minister Ruys d e Beer enbrouck de sprekers van gisteren. Ten aanzien van de samenvoeging en van de autonomie der gemeenten is de regecring blijk baar op den goeden weg. Een algemeene ver klaring kan spreker niet afleggen. Hij zal zijn aandacht wijden aan de heffingen voor de bin nenscheepvaart. De heer van Zadelhof!' (S. D.) be strijdt de uitgaven voor de burgerwachten. Voor de politietroepen wordt naar het oordeel van spr. een taak gezocht. Feitelijk zijn zij ge richt tegen de arbeiders. De heer van Raves te ij n (comm.) be strijdt de uitgaven voor burgerwachten en poli tietroepen. De bezittende klasse heeft ze noodig, nu het leger onbetrouwbaar is gebleken. De heer Dujmaer van Twist (A.R.) bepleit hun onmisbaarheid voor orde en rust. De heer Kleerekooper (S. D.) dringt opnieuw erop aan de jxolilietroepen ojx een hoofdstuk der begrooting te brengen. De heer Wei tk amp (O. H.) oordeelt bij ondervinding, dat grensbewaking door politie troepen noodig is. De m i n i s t e r acht burgerwachten en politie troepen onmisbaar de laatste onder meer voor grensbewaking. Zij zijn geen kapitalistisch in stituut. De artikelen 31 en 32 (vrijwillige landstorm en politietroepen) worden aangenomen met 53 tegen 14 stemmen (die van de sociaal-democraten, communisten en den heer Ketelaar (v.d.) De heer Wei tk amp (A. R.) brengt dank aan den Minister voor de belangstelling die hij altijd voor den landbouw koesterde. He laas, ziet men de beteekenis van den landbouwer niet algemeen in vooral voor eigen voorziening in onze voedselbehoefte dient de Regeering zoo veel te doen als mogelijk is. Van herziening van het pachtwezen ver wacht spr.'niet veel heil. De heer Win ter mans (R. K.) brengt hulde aan de zelfbesturende organisaties die controleerend werken. In die richting wenscht hij de oplossing te zoeken van verschillende vraagstukken, die door den Staat niet voldoende kunnen worden geregeld. Spr. behandelt ver volgens tal van detailpunten. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Adres aan den Raad. Door het Bestuur der Schiedamsche Verhuur- ders-Vereeniging is aan den Gemeenteraad het volgende adres gezonden Geeft eerbiedig te kennen dat het Uwen Raad bekend zal zijn dat door verschillende huiseigenaren leden van genoemde Vereeniging, na afloop van het kwartaal Juli, Aug. en September 1924 belangrijke sommen (varieerende van enkele guldens tot meer dan ƒ40.0.per persoon) is betaald moeten worden voor verbruikt water, hetgeen, blijkens dooi den Directeur der Drinkwaterleiding geplaatste controlemeters meer werd geleverd, dan volgens de be treffende abonnementen is toegestaan dat de, ingevolge de vigeerende verordening, bij abonnement per woning toegestane hoevee'- lie;d water zeker te gering is, hetgeen moge b'ijken uit de thans ingediende ontwerpverorde ning, waarin wordt voorgesteM de bedoe'de hoeveelheid water per woning aanmerkelijk hooger te stellen dat bedoelde leden het vorderen van boven omschreven betalingen als onbillijk beschouwen, omdat niet op alle leidingen controlemeters zijn geplaatst, zoodat het niet is uitgesloten en zelfs vrij zeker is, dat over vele andere leidingen eveneens meer water is gebruikt, dan volgens abonnement is toegestaan, doch waarvoor thans niet meer dan het abonnementstarief betaald is, alleen door de omstandigheid, dat niet op alle leidingen controlemeters zijn geplaatst dat het bestuur er beleefd de aandacht van Uwen Raad op vestigt, dat niet door abonné's (huiseigenaren) het meerdere water is gebruikt, doch door de werkelijke verbruikers (huurders) zonder dat daarop de abonné (huiseigenaar) den minsten invloed heeft kunnen uitoefenen dat, indien bedoelde vorderingen zijn bedoeld als straf voor watermisbruik, niet de misbruikers zijn getroffen, doch wel personen die dit misbruik niet hebben gepleegd en dit misbruik ook niet hebben kunnen voorkomen. Redenen waarom het bestuur U met beleefden aandrang dringend verzoekt, wel te willen be vorderen dat bovenbedoelde gelden alsnog aan de betreffende huiseigenaren terug worden be taald, waarbij het tevens dringend verzoekt het daarheen te willen leiden, dat, hangende de vaststelling van het nieuwe waterleidingtarief, over het loopende kwartaal October tot en met December 1924, het bovenbedoelde meerder waterverbruik niet in rekening wordt gebracht. Indien bovenbedoelde gelden worden geresti tueerd, zullen de huiseigenaren, leden ónzen, Vereeniging, in de enkele gevallen, waarin huur ders deze gelden aan de eigenaren betaalden, deze wederom aan hunne huurders terugbetalen. De nieuwe rijwielplaatjes. Gister is de verkoop begonnen varf de nieuwe rijwielplaatjes, 't Liep nog niet hard op de kantoren, 't Is eenmaal bij velen gewoonte met belasting betalen te wachten tot dei. laatsten dag. De plaatjes zijn duidelijk van de vorigen te onderscheiden, omdat ze blank gelaten zijn. R.K. Volksbond. A.s. Vrijdag: Vervolg cursusavonden, inleider Kapelaan Wiemers Oostersche ritussen. Te Amsterdam siaagde voor arts, de heer J. de Koning, geb. alhier. A a n boord van het stoomschip Eastern Dawn liggende in de Lekhaven te Rotter dam, heeft de havenarbeider L. V. van hier, bij het trekken van een baal lijnkoeken uit een laag, deze baal op zijn rechterbeen gekregen, waardoor dit been brak.De man is naar het ziekenhuis ge bracht UIT ROTTERDAM. Bezuiniging. Het lid van den Rotteidamschen gemeente raad mevrouw Brauns—Hofman heeft ter be zuiniging op niet noodzakelijke uitgaven voor gesteld de kostelooze tram- en telefoonabonne menten der raadsleden te beëindigen en voor ver voer met auto's van burgemeester en wethouders 10.000 minder beschikbaar te stellen. Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 8 December 1924 VERGUNNING VERLEEND aan de N. V. ZWAAN DE WILJES' ZAADHANDEI. tot oprichring van een inrichting voor het schoonen van erwten en zaden in het pand Boterstraat 12, kadaster Sectie B. No. 1588, met een electromotor van 5 P.K., drijvende een lier met een hefver mogen van 250 K.G. Schiedam, 11 December 1924. INGEZONDEN. Ned. R.K. Volksbond Afd. Schiedam. L. S. Met St. Nicolaas worden alle kinderen ver heugd met een aantal geschenken, ruimer of schraler, afhankelijk van vaders of moeders beurs. Allen Och, neen. Er zijn n.l. nog heel wat werkloozen, wier beurs zulk een uitgave niet toelaat. En de N.R.K.V. telt in zijne vakvereenigingen een breede rij van die mannen, die o zoo gaarne zouden werken, maar die geen arbeid vinden. Zullen hun kinderen niets van den Sint ontvan gen Ten vorigen jare hebben enkele vakvereeni gingen afzonderlijk een verzoek tot U gericht, om de helpende hand te bieden, ten einde de kinderen der Werklooze leden een aangenamen avond te bereiden, Daardoor bereikten U meer dere verzoeken om steun. Thans hebben zij de handen ineengeslagen en wordt dusslechts éénmaal een beroep op Uwe milddadigheid gedaan. Namens de geheele organisatie komen wij dan tot U met het beleefde verzoek, een gave te schenken, hetzij in geld, hetzij in natura. Het comité zal na enkele dagen Uw antwoord komen vernemen. Moge het gunstig zijn. Gaven in natura worden gaarne gehaald. Voor bijdragen in geld zullen lijsten aangeboden worden. Het Bestuur van den N. R. K. Volksbond Th. J. H. Mouwens, voorz. J. Vermuntcht, seer. De Geestelijke Adviseur L. Ph. Paulussen. Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0.60 Mijnhardt's Thijmsiroopf 0.75 Anga-siroop (bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. 3605 9 Gemeenteraad. 9bis. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de berekening van het aan de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs te verstrekken voorschot Voor den bouw van een bewaarschool aan den Oostsingel. Dit voorschot 44.896.36 verminderd met de netto opbrengstvan denverkoop der oude school na aftrek van de 15 die voor de vereeniging blijven, bedraagt ƒ38.819.25. De heer v. d. Tempel verklaart zich tegen de 6077 vermindering, daar hem deze onbillijk voorkomt. Wetli. de Bruin begrijpt deze verklaring niet, daar hij toch meent, dat 't schoolbestuur en B. en W. volkomen in deze kwestie 't eens waren. De heer v. d. Tempel meent toch als raadslid zijn eigen meening te mogen zeggen en laat noteeren, dat hij tegen 't voorstel is. De overige leden vereenigen zich ermee. 9ter. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen mede te werken tot verlenging voor den tijd van 3 jaar van de door de Provin ciale Grediet- en Spaarbank alhier aan S. Verloo verleende hypotheek op diens woningen aan de van der Elststraat tot een bedrag van 40.000. Volgens de indertijd door den Raad getroffen regeling werden door de Provinciale Crediet- en Spaarbank aan verschillende bouwers ver scheidene hypotheken verstrekt, waartegen over de Gemeente dan tot het gezamenlijk be drag dezer hypotheken obligaties der Bank heeft genomen. Deze hypotheken zijn thans alle afgelost uit gezonderd de aan S. Verloo verleende en een maal, verlengde hypotheek tot een bedrag van 43.000.welke op 1 Januari a.s. afloopt. De Provinciale Crediet- en Spaarbank ver zoekt thans deze hypotheek te continueeren, daar het voer belanghebbende niet mogelijk, zal zijn, deze hypotheek thans elders te plaatsen De Bank stelt voor deze hypotheek voor een bedrag van 40.000.te verlengen, zoodat op 1 Januari a.s. 3000.wordt afgelost, terwijl dan voorts ieder half jaar 1500.wordt af gelost. Tot heden werd aan de Bank 51/2 hypotheek rente betaald de Bank wil deze rente thans Verhoogen tot 6 B. en W. kunnen zich hiermede wel vereenigen, mits de helft dezer verhooging 1/4 ten bate van de Gemeente komt, met welke regeling de Bank geheel accoord gaat. De heer Kavelaars acht de redactie van dit Voorstel niet geheel juist, daar hier toch geen geheel nieuw contract wordt gesloten, welken indruk men echter van de huidige redactie wel krijgt, Weth. v. V e 1 z e n geeft hem dit toe en zal de redactie herzien. 't Voorstel wordt aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. om, in verband met de nieuwe Voorschriften van Gedeputeerde Staten betreffende de inrichting der begrootingen en der rekeningen Van inkomsten en uitgaven van de gemeenten in deze provincie, te besluiten tot intrekking van de Verordeningen, regelende het afzonderlijk geldelijk beheer van 1. den Havendienst2. de Brandweer 3. den dienst der Gemeentelijke Zwemplaats4. de Gemeentelijke Arbeidsbeurs 5. den dienst der Algemeene Begraafplaats 6. de Gemeentelijke Bezittingen niet behoorende tot de andere Be drijven, diensten en instellingen der Gemeente 7de Bézittingen behoorende tot den dienst der Politie en 8. de Bezittingen behoorende tot den dienst van het Onderwijs. Overeenkomstig de voorstellen wordt besloten. 11. Voorstel van B. én W. tot wijziging van het raadsbesluit van 24 Juni 1921 regelende de pensioensaanspraken van het ten tijde der over neming van de Bewaarscholen van de Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen" aan die scholen verbonden personeel. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 14. Voorstel van B. en W. tot invoering met 1 Januari 1925 van een vastreehttarief, voor- loopig naast het bestaande tarief, voor de leve ring van drinkwater en in verband daarmede voorstel a. tot het verleenen van een crediet van ƒ10 0.0 0 0.— voor aan koop en plaatsing van vleugel- r a d-w atermeters; en b. tot vaststelling van een Verordening be treffende de levering van het water der Drink waterleiding van de Gemeente Schiedam. De heer Ingelse gaat accoord, met 't. verleenen van 't crediet van 100000, tot 't aanschaffen van de watermeters, daar dit de eenige manier is, om een rechtvaardige regeling van het verbruik: en betaling van water in de hand te werken. Spr. herinnert eraan, dat de geheele technische commissie zich met B. en W's voorstel heeft vereenigd en maakt verder nog eenige opmerkingen aangaande de opgestel de verordening. Zoo zag hij o.m. gaarne den prijs van 't water voor tijdelijke doeleinden gesteld op 20 ets. per M3, in plaats van 15 ets. De af rekening van 't teveel gebruikte water wenscht hij per kalenderjaar. Spr. meent ten slotte, dat al de ingezonden stukken in de pers betreffende de waterleiding geen goed aan de zaak hebben gedaan. De heer C o 11 is daarentegen van oordeel, dat de critiek in de~ pers juist deze nieuwe verordening in 't leven heeft geroepen. Overigens meent spr., dat de nieuwe Veror dening eenige onbillijkheden bevat ten opzichte van die huizen, die niet meer dan 30 M3 mogen gebruiken. Deze betalen met de nieuwe veror dening evenveel als vroeger, de overige meer- gebruikers is echter een prijsverlaging toege staan. (Voorzitter maar die van 30 M3 betalen geen meterhuur) Spr. stelt tenslotte voofj omdat hij meent, dat 30 M3 niet genoeg is, een vast reehttarief te heffen van 15 ets per M3 met een verplichte afname van 52 M3 per jaar en wil voorts ook den directeur der waterleiding min der macht geven in zake 't afsluiten van den watertoevoer. De heer D i n k e 1 a a r vindt 't voorstel van den heer Collé niet erg gelukkig, daat de men- schen, die niet meer dw 30 M3 noodig hebben, er leelijk door gedupeerd worden. Ook de heer H ij m a n vindt dat voorstel on volledig, omdat er niet van meterhuur wordt, gesproken. De heer Kavelaars vraagt, of de controle van het waterverbruik heeft gerechtvaardigd, deze nieuwe verordening Voor te stellen. De heer v. Noordennen kan ook niet accoord er mee gaan, dat de minst-vermogenden de hoogste prijzen per M3 betalen, welke gelijk zijn aan de oude met de 25% tijdelijke verhooging Spr. is evenwel tegen Collé's voorstel op dezelf de gronden als de heer Dinkelaar. Hij is niet te gen de nieuwe verordening, die in den loop van 't jaar haar deugdelijkheid eerst zal kunnen be wijzen. Spr. vraagt tenslotte, of de boetes bij de afsluitingen opgelegd, niet gerestitueerd kunnen worden. Weth. Houtman bespreekt allereerst eenige ingezonden stukken waarin z.i. grove onjuist heden zijn voorgekomen. Zoo werden in een ervan de kosten van 't pompstation op 350000 geschat, doch deze zijn slechts ƒ210000 (buiten den grond). Het electriciteitsverbruik bedraagt niet 25000 doch i 7300 p.j. arbeidsloonen, onderhdud geen ƒ5000 doch ƒ4000. Kapitaal voor pomp station geen 6 doch 3 aan gezien het geld is van een oude leening van het vroegerewater- leidingbedrijf. Weth. v. V e 1 z e n zegt., dat deze nieuwe re geling geen gevolg is van een slechte transactie met Rotterdam. Van verlies of lasten is thans nog geen sprake, de eenige moeilijkheid is, dat elke M3, aan Rotterdam moet worden betaald, en wij hebben dus te zorgen, dat geen water wordt verspild. Rede tot alarm is er niet, daar de waterprijs niet behoeft yerhoogd te worden en 't bedrijf bovendien nog op 28.000 winst mag vertrouwen. Spr. verheugt 't,dat de raadsleden zich zoo geheel anders tegenover B. en W. hebben uitgelaten, dan de schrijvers der ingezonden stukken, welke hij slechts in zooverre van waarde acht, als raads leden er misschien eenig nut mee kunnen doen. Weth. stelt er ook prijs op te verklaren, dat hij van 't begin af aan heeft verklaard, dat een dis tributie-bedrijf 't recht moest hebben met dezelf de maat te meten, waarmee 't zelf gemeten wordt. Nu deze nieuwe verordening er is (de eerste volgens vastrecht tarief in Nederland) vx-eest weth. geen critiek, welke een nieuwe in stelling steeds te wachten staat eix hij belooft met goede critiek terdege rekening te houdeix Weth. heeft verder geen bezwaar er tegen den waterpiijs voor tijdelijke doeleinden van 15 op 20 ets. te brengen, zooals de heer Ingelse wil. Den heer Collé antwoordt weth, dat 't logisch uit 't vasttrechttarief, in de plaats gesteld van 't oppervlakte-tarief, volgt dat de grootex-e huizen ook meer x-eductie krijgen, daar toch 't oppervlakte-tarief niet een geheel juisten maat staf aanlegde. De vei'bruikers van 30 M3 beta len thans niet meer dan 't geval was, maar bo vendien kunnen zij nog 2 restitutie krijgen, als ze beneden die 30 M3 blijven. Tegen 't nieuwe vooi'stel van den heer Collé heeft weth. dezelfde bezwaren als de heer Dinkelaar. Weth. meent voorts, dat de gemiddelde hoeveelheid van 52 M3 per jaar voldoende zal blijken dit is 1000 L. jxer week, ca. 100 emmers, 't Proveniershuis bv. kan nu bij de nieuwe regeling 203 M3 p.m. (over 47 woningen) gebruiken, terwijl 't bij de huidige maaj- 137 mag gebruiken. Zouden de 52 M3 nog niet voldoende blijken dan kan altijd nog dit getal herzien worden evenals in den loop van 't jaar de geheele verordening voor eventuee- le gebleken vei'beteringen vatbaar moet blijven. Weth. kan er niet op ingaan, om alle boetes te r'estitueeren, zooals de heer v. Noordennen wil, dat zou veel te groot bedrag zijn. Tenslotte wil weth. er nog op wijzen, dat men nu eeix rechtvaardige regeling heeft, waarbij ieder niet meer of minder betaalt, dan hij heeft verbruikt. De heer Ingelse maakt nog eenige op merkingen. De heer Collé heeft bij zijn voorstel ook wel gedacht aan de menschen, die niet meer dan 30'M3 gebruiken en zou daarom voor deze (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) 1W Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2