DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Vrijdag 12 December 1924. Na- 14123 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 duim; 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een hand, voet oi oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. VOLKENBONDSRAAD. De Volkenbondsraad heeft zich gister bezig "gehouden met het rapport over het Saargebied en de nadere regeling van kwesties in verband met de a.s. militaire Volkenbondscontrole in de vroegere vijandelijke landen. Aan het slot van de zitting nam Chamberlain afscheid, die zooals wij reeds meldden, heden Rome zal verlaten en dan door den Engelschen gezant te Rome verder vertegenwoordigd zal worden. Hij wees er op, dat, nu het de laatste keer is, dat hij aan de zitting deelnam, hij zijn dank wil uitspreken voor de groote welwillend heid waarmede hij door den Raad ontvangen en behandeld is. „Ik geef gaarne de verzekering, zeide hij, dat ik terugkeer naar Engeland niet een steeds groot ere hoogachting voor den Volkenbond. Ik heb den Raad zelf aan den arbeid gezien, wel iswaar riet bij de groote vraagstukken, die de algemeene aandacht plegen te wekken, doch bij problemen die, wanneer vrij ze niet. hadden opgelost, tot onrust iri de wereld aanleiding hadden kunnen geven. Ik heb ook kunnen waarnemen, met hoeveel goeden wil, zakelijk heid en wederzijdsche hoogachting deze vraag stukken hier worden behandeld. Ik keer aldus met een vermeerderd vertrouwen in de toe komst van den Volkenbond naar Engeland terug" De president Mello Franco, wees er in zijn antwoord op, dat de aanhankelijkheid van Engeland aan den Volkenbond bij tal van ge legenheden- was gebleken. De Bond vertrouwt er dan ook op, dat de -Engelsche gedelegeerde in zijn hooge positie den Volkenbond even aanhankelijk zal zijn, als hij tot nu tóe geweest is. Naar Chamberlain aan Vertegenwoordigers van de pers mededeelde, heeft hij met Ilerriot en Mussolini den weg gebaand voor onderhan delingen over een Britsch-Fransch-Italiaanseh verdrag, betreffende het kustgebied van Noord- Afrika, van Marokko tot Egypte. Ten gevolge van het uitstellen der bespre kingen over het protocol van Genève.kan, naar verluidt, de zitting van den Volkenbondsraad te Rome reeds heden worden gesloten. DE DUITSCHE CRISIS. Het Duitschc kabinet heeft in zijn gister middag gehouden zitting besloten, bet, besluit om af te treden, in het begin van de volgende week officieel aan den Rijkspresident te over handigen). Naar men weet was besloten door het kabinet om aan den Rijkspresident de beslissing te Jaten over het tijdstip van aftreden. In politieke kringen verluidt, dat President Ebert evenwel den Wensch uitgesproken heeft, op den datum van het aftreden geen invloed uit te oefenen. Inmiddels duren in de Duitsche pers de po lemieken over de kabinetscrisis voort, zonder dat evenwel positieve mededeelingen over het verdere verloop gedaan kunnen worden. De Duitsch-Nationalen zullen a.s. Woensdag, de Duitsche Volkspartij heden en de sociaal democraten a.s. Donderdag vergaderen. De Democraten hebben nog geen besluit genomen. Verschillende geruchten doen de ronde om trent de bezetting van het Rijkskanseliers ambt, zelfs worden eenige namen genoemd, o.a. die van graaf Lerohenfeld. Evenwel moe ten wij er de aandacht op vestigen, dat nog niets positiefs vast staat. In verband met een artikel i n de „Deutsche Zeitung", waarin wordt Het geheim van het moeras. 2) Hoe smartelijk zal zij teleurgesteld zijn, als zij nu ook nog ervaren moet, dat zij in plaats Van de rust en verkwikking,'waarop zij hoopte, hier weer de voortzetting van ons gewone drukke leven zal vinden." De vermelding zijner echtgenoote scheen den slotheer nu juist niet aangenaam te zijn. Hij trok de wenkbrauwen te zamen en speelde ongeduldig met zijn horlogeketting. Alsof hem de opmerking zijner dochter- hierover geen antwoord waard was, vroeg hij, op een ander onderwerp overstappen „Jullie wilt een wan deling gaan maken Zal ik liever laten inspannen „Neen, Helena en ik willen op avonturen uitgaan, papa „Dat is een bedenkelijke onderneming, kind, Ik zelf kan u niet. vergezellen, als ik niet wil dat deze lumm ls mij alles kort en klein slaan maar ik zal Friedrich opdragen u te volgen." „Om 's hemels wil niet", weerde Hertha met een energiek hoofdschudden af. „Ik houd er niet van een bediende achter mij te hebben, vooral niet als hij een livrei draagt met alle kleuren van den regenboog, zooals u die voor Friedrich hebt uitgevonden, Schönheide ligt gezegd, dat de Duitsch-nationalen 5 zetels op- eischen in een eventueel nieuwe regeering, zegt de „Kreuzzeitung", dat noch het partijbe stuur, noch de fractie der Duitsch-Nationalen zich met de kwestie van de regeeringsvorrning heeft bezig gehouden. De Duitsch-nationalen hebben drie van de vijf Völkische afgevaardigden, die uit het Völkische blok getreden zijn, èn zich bij de Duitsch-nationale partij wenschten aan te slui- ten, geweigerd, als lid aan te nemen. De Pruisische minister van Binnenlandsehe Zaken zal dezer dagen de opheffing der nog bestaande beperkende bepalingen voor het houden van vergaderingen en optochten bekend maken. IN HET ROERGEBIED. De mijneigenaren in het Roerbakken zullen de nieuwe looneischen, die door de mijnwerkers zijn gesteld, wederom van de hand wijzen, met het betoog, dat geen mogelijkheid bestaat om de verhooging der productiekosten, die door- de Verhooging der loonen zou intreden, op eenigerlei wijze te verhalen, en zeker niet door een verhooging der kolenprijzen. Dat ingevolge deze afwijzende houding de mijnwerkers een stakingsbeweging zouden be ginnen, is met het oog op den geheelen stand van de Roerkolenmarkt uitgesloten, daar op 't oogenblik niet minder dan ongeveer 5 millioen ton brandstoffen ten gevolge der slechte afzet- gélegenheid, in de opslagplaatsen aanwezig is. ENGELAND. De Britschc premier Baldwin heeft gister in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de kwestie van de ontruiming der Keulsche zone door de Britsche troepen. Hem was nl. gevraagd, of de regeering de kwestie van de ontruiming der eerste zone van het Duitsche bezette gebied, na de periode van 5 jaar, gelijk gepaald in het vredesverdrag van Versailles, had overwogen. Baldwin antwoordde hierop, dat deze aan gelegenheid nauwkeurig door de regeering was en wordt overwogen. Men diende er rekening mede te houden, dat de beslissing in dezen onderworpen is aan de geallieerde overeen stemming omtrent, het feit, in hoeverre Duitsch- land heeft voldaan aan de voorwaarden, welke het verdrag van Versailles voor deze ontruiming stelt. Een verklaring, welke de Britsche kanselier van de Schatkist, Churchill, gister in het par lement heeft afgelegd, betreffende de interge- allieerde oorlogsschulden, wordt door de pers besproken. Over het algemeen keurt zij deze goed, waar zij twee politieke hoofdlijnen aan gaf, nl. ten eerste, dat Groot Brittannië niet? meer van zijn bondgenoot en en vroegere vijan den in Europa zal vragen, dan het zelf aan Amerika moet. betalen, en ten tweede, dat iedere betaling door Engelands debiteuren in Europa, rechtvaardigheidshalve samen behoort tejgaan met evenredige betalingen aan Groot Brittannië. ZWITSERLAND. De bondsraad heeft Jean-Marie Musy tot president van de Zwitsersehe republiek voor hei- jaar 1925 gekozen. -Jean-Marie Musy, is uit het kanton Fri- bourg afkomstig en katholiek. ALLERLEI. llit Stockholm. Volgens een der hier verschij- tocli ook niet in het Bohemer woud." De man met rle strenge trekken, die anders zeker heel weinig aan tegenspraak gewoon was, hield zich kalm bij deze korte terecht wijzing. „Blijf dan ten minste binnen het park," vroeg hij nog terwijl hij naar den ingang van het slot terugkeerde. „Dat is groot genoeg om voor vandaag uw nieuwsgierigheid te bevredigen." Toen de beide jongedames van het bescha duwde terras in den helderen zonneschijn kwamen, openbaarde zich het verschil en haar uitwendige verschijning nog meer op vallend dan eerst. De volkomen gelijkheid van haar lichte zomerk leeding, die zich tot op een nauwkeurige overeenkomst zelfs van de kleinste linten en strikken uitstrekte, droeg er slechts toe bij,dit contrast in haarvorokomen nog meer te doen opmerken, en er was zoo weinig gelijkenis tussclien haar, dat men zelfs geen oogenblik dp de gedachte was gekomen haar voor zusters te houden. Hertha was ontegenzeggelijk de schoonste van de twee. Een goed geëvenredigde lichaams bouw paarde zich aan een edel gevormd hoofd, dat, op een slanken hals rustende, reeds door zijn bijna overdadigen rijkdom van goudblond haar moest opvallen. De trekken van het ge laat waren van onberispelijke regelmatigheid, en al was haar schoonheid niet zonder eenig gebrek, men had dit toch alleen te zoeken in een nende laden zou grootvorst Nicolai Russische uitgewekenen om zich heen hebben verzameld en zich aan het hoofd van de resten van het Russi sche leger hel.ben gesteld, die uitdrukkelijk be vel hebben gekregen slechts zijn orders te eer biedigen. Als doel van de beweging wordt de bevrij ding van Rusland van de tegenwoordige ty- rannen aangegeven. Uit Delhi. Een bende van honderd Mah- soed's heeft een afdeeling Indische verkenners overvallen en den Britschcn commandant, daar van gedood. Het gevecht duurde geruimen tijd, doch de verkenners wisten stand te houden en na bekomen versterkingen in goede orde terug te trekken. Uit Canton. Drie van de studenten van het christen-college, die Zaterdag door bandieten zijn ontvoerd, zijn weder vrijgelaten en naar het college teruggezonden met de boodschap, dat een losprijs voor de gevangen gehouden st udenten betaald moet worden. Uit Rome. De Raad van den Volkenbond heeft besloten aan den Franschen generaal Waleh het voorzit terschap op te dragen van de Commis sie van Onderzoek naar de bewapening van Duitscland. Uit Berlijn. Bevestigd wordt, dat Von Maltzalm tot Duitsch gezant te Washington benoemd zal worden. Uit Parijs. Naar de „Journal" uit Saragossa, verneemt, heeft de politie een revolutiönnair complot en tevens een opslagplaats van wapenen en munitie ontdekt. Uit Londen. De Britsche Nationale Bond van Spoorwegpersoneel (National Union of Railwaymen) heeft aan de maatschappijen een nieuw loonprogram aangeboden, waarin hij een verhooging der grondloonen van 10 shilling tot één pond per week vraagt. Uit Londen. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat admiraal viscount Jellicoe op 15 December uit den actieven dienst zal treden. Uit Londen. De Amerikaansche -Senaat heeft het vlootbouwprogramma aangenomen, w'aarvan de kosten op 110 millioen dollar zijn geraamd. De Saksische Landdag heeft met 37 tegen 35 (socialistische) stemmen de onverwijlde in hech tenisneming van twee communistische leden goedgekeurd. Sla ten-Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van 11 Dec. 1924. Art. 8 van de begrooting van buitenlandsche zaken, gezantschap Egypte, wordt aangenomen met. 76 stemmen tegen 1 stem. Art. 1 der begrooting en de geheele begrooting worden zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De wetsontwerpen tot goedkeuring van de toetreding van Nederland tot het verdrag der internationale handelsstatistiek en tot goed keuring van het handelsverdrag Nederland Polen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Evenzoo eenige kleine wetsontwerpen. Voorts de wijziging van de wet op de Rijksverzekerings bank en de afwijking van art. 20 sub 1 en 2 der Invaliditeitswet. Tegen het wetsontwerp tot wijziging van de wedden van den voorzitter en de leden van de Algemeene Rekenkamer ontwikkelt de heer Ge rhardt (S. D.) bezwaren. De regeling is zekere hoogmoedige koelheid en trotsche hard heid, die de fijne gelaatstrekken een merkwaar dige overeenkomst met die haars vaders gaf. Bij den verblindenden glans dezer jeugdige en van leven tintelende schoonheid moest de bescheiden bevalligheid harer gezellin op het eerste gezicht terugwijken. Reeds de omstandigheid dat de kleuren ha rer kleeding, die met Hertha's gouden haar dos tot in de kleinste bijzonderheden harmo nieerden, bij Heiena's donkere vlechten veel minder pasten en dat een andere snit voor haar slanke figuur veel voordeeliger zou zijn geweest, werkte niet te harer gunste. Daarbij kwam nog een zekere gedruktheid en schuwheid in hou ding en bewegingen, die haar voor een vluchtigen waarnemer bijna linksch en onhandig moest doen schijnen. Wie zich intussohen de moeite gegeven had, haar scherper en langer waar te nemen, die zou toch wel ontdekt hebben, dat haar smal gezichtje met de zuivere, ivoorachtige ge laatskleur, zijn kinderlijke, rozige lippen en teeder gezonde wangen niet zonder een ei genaardige schoonheid was. Daarbij werk ten de oogen, die zich bijna bestendig achter de met lange wimpers voorziene oogleden ver borgen, bepaald verrassend door haar wonder lijken vochtigen glans en haar raadstdachtige diepte, als zij een enkele maal vol werden opgeslagen. z.i. onbillijk tegenover de ambtenaren met lagere salarissen. De heer Nolens (R. K.) dringt aan op uit stel. Minister C o 1 ij n verdedigt de houding der regtering, op grond van de salarisdebatten in het begin van 1924 in de Tweede Kamer. De heer Ketelaar (V. D.) verwijt den minister onvolledige Voorstelling van zaken. Hij stelt voor schorsing van de beraadslagingen over dit wetsontwerp en de bijbehoorende wetsont werpen De heer Schouten belichaamt zijn wensch in een amendement, doch kan zich met de motie Ketelaar vereenigen. De heer Nolens evenzoo. De regeering verzoekt schorsing. Daartoe wordt besloten ten aanzien van de wetsontwerpen betreffende de bezoldiging van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer de rechterlijke macht en de militaire rechterlijke macht. Verschillende kleinere wetsontwerpen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, onder- welke dat tot verlenging van den termijn van art. 88a der Tabakswet. Hierbij zegt minister Colijn op verzoek van den heer Deckers opneming van de sigarenfabrikanten in de tabakscommissie toe. Hierna wordt de behandeling van de begrooting van binnenlandsehe zaken en landbouw voort gezet. De heer Anient (R. K.) bepleit het nut van de landbouworganisatie. De minister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw, de heer Ruys de Beeren- brouck, antwoordt. De toestand van den landbouw acht spr. vrij goed, hetgeen hij met cijfers toelicht. Wanverhouding in de groothandels- en klein handelsprijzen acht spr. niet zoo groot. Eenigcr- matc is het wel zoo, maar het is niet veront rustend. In de drooglegging van den Biesbosch zal de Staat 2 ton bijdragen, de provincie 2s/8 ton en Dordrecht 31/2 ton. Het pachtvraagstuk is nog in behandeling bij de landbouworganisaties en dus kan spr. daarover nog niets zeggen. Avondvergadering. Aan de orde is behandeling van hoofdstuk III der Staatsbegrooting voor 1925. De alge meene beschouwingen worden geopend. De heer Brautigam (S. D.) kan zich niet Vereenigen met, die leden die in het afdeelings- onderzoek op een spoedige indiening van de nieuwe Vlootwet hebben aangedrongen. De heer Van der Bilt (R. K.) is van meening dat we moeten zorgen en blijven zorgen, voor handhaving van ons gezag in de over- zeesche gewesten, en daarbij behoort ook het tegengaan van de zeerooverij. Spr. acht met den minister den nieuwen aan bouw noodig. Mevr. B r o n s v e 1 dV i t r i n g a (R. K.) wijst op de immoreele toestanden onder liet marinepersoneel. Spr. overdrijft niet wanneer zij zegt, dat het Nederlandsche volk jaarlijks meer dan 200.000 gulden moet opbrengen voor bestrijding van de onzedelijkheid bij de marine. Spr. hoopt, dat do Minister deze kwestie ernstig zal overwegen en de schuldigen zal straffen. De vergadering wordt geschorst tot heden 1 uur. De beide meisjes waren van denzelfden leef tijd en hadden haar twintigste levensjaar zeker nog niet over bereiktterwijl echter Hertha nog slechts weinig van de volle ontwikkeling harer bekoorlijkheden verwijderd was, had Heiena's geheele Verschijning iets kinderlijks, iets van een rozeknop, dat zeer lieflijk zou geweest zijn als niet de nabijheid harer schit terende gezellin een onbevangen beoordeeling bijna onmogelijk had gemaakt. Op goed geluk hadden de beide dames een der wegen gevolgd, die naar het park voer den. Toen zij eenige honderden schreden ge gaan waren bleef Hertha plotseling luisterend staan. „Was dat niet de hoefslag van een paard", vroeg zij. „Misschien is dat al een der huza ren, op wie papa zulke groote verwachtingen schijnt te bouwen. Haar oor had haar niet bedrogen, want op den breeden weg, die vlak vóór haar het pad kruiste, dook nu een ruiter op, die een bijzonder zwaren en weldoorvoeden bruin bereed. Een officier was het nu juist wel niet en zijn uitzicht was nauwelijks dat van een heer, ofschoon hij een elegante rijk leeding met hooge gelakte laar zen droeg en zijn paard met zeer opvallend, licht gekleurd leder was opgetuigd. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1