DAGBLAD VOO ff SCHIEDAM EK OMSTHEKEN* FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 47ste Jaargang. Maandag 15 December 1924. No. 14125 BureauKOEMARKT 4. Telefoon intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Ad verten tiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt, 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden betekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl. Algem. Verz.bank Schiedam Bultenlandseh Nieuws» DE VOLKENBÖNDSRAAD. De Volkenbondsraad heeft Zaterdag de kwes ties geregeld, welke betrekking hebben op de uitwisseling der Grieksche en Turksche bevol kingen, en op de Grieksche minderheden in Con- stantinopel en de Turksche in Thracië. Hij nam voorts het ontwerp-statuut aan van het Instituut voor lntelleclueeie Samenwerking. Ten slotte besloot de Raad op voorstel van den Spaanschen vertegenwoordiger, zijn volgen de zitting te Madrid te houden. De vertegen woordigers van Zweden en Groot-Brittannië vroegen verlof eerst nog hun regeeringen te raad plegen. Daarop is de zitting definitief gesloten. Austen Chamberlain is op weg naar Londen Parijs gepasseerd. Hij werd door den minister van Financiën, Clementel, en den kabinetschef van Herriot begroet. Minister Chamberlain heeft bij zijn terug keer te Londen, na zijn bezoeken aan Parijs en Rome, geweigerd, mededeelingen te doen voor dat hij voor het parlement is verschenen. Hij gaf evenwel te kennen, dat hij zeer tevreden was over de resultaten van zijn reis. Men verwacht, dat Chamberlain heden in het Lagerhuis zal spreken over liet verloop van zijn bezoek aan Rome en over zijn besprekingen aldaar en onderweg. DE DUITSCHE CRISIS. Rijkskanselier Marx ontving Zaterdagmorgen de vertegenwoordigers van de soeiaal-deinocra- tische partij. In tegenstelling met de tot dusver gevoerde besprekingen bij den rijkskanselier hebben deze maal de partijvertegenwoordigers den kanselier een vast-omlijnde verklaring over het door hen ingenomen standpunt ten aanzien van den poli- tieken toestand gegeven. De sociaal-democratische vertegenwoordigers verklaarden, dat voor hun partij de resultaten van de verkiezingen een bevestiging en goed keuring van de tot dusver gevoerde politiek be- teekenen, welke het hoofdzakelijk maken, dat de regeering, die tot nog toe aan het hoofd stond, haar positie handhaaft. Mocht een burgerbloc aan de regeering komen, in eenigen vorm, dan zullen de sociaal-democraten in scherpste oppo sitie gaan, daar zij bij zulk een regeering de belangen van Duitschland in gevaar achten. De rijkskanselier hoorde deze verklaring aan, maar geloofde niet bevoegd te zijn zich op het, oogenblik reeds over de kwestie der regeerings- Vorming uit te laten. Hij deed de mededeeling, dat de rijksregeering heden den president haar aftreden officieel zou bekend maken. De president zal daarbij een ver tegenwoordiger van de partij, die het meest voor een rechtsche regeering heeft geijverd, op dracht voor de kabinetsvorming geven. Waarschijnlijk zal de president hiermede een lid der Duitsohe volkspartij belasten. Men neemt aan, dat Stresemann, die voor een week in een sanatorium buiten Berlijn is gegaan, z.g.n. ter genezing van een griepaanval,, zich op deze wijze wil onttrekken aan de voor hem onaange name opdracht, een rechtsche coalitie te vormen hoewel die zijn idee is geweest. Waarschijnlijk heeft Stresemann reeds Vermoed, dat deze poging op een mislukking moet uitloopen, daar het centrum niet aan een rechtsche regeering wil deelnemen Verder verneemt de „Germapia" nog, dat dev Duitsche Volkspartij voornemens is den mi- 4) „Wat zou dat er op aan gekomen zijn", meende Hertha minachtend. „Tegenover zulk een indringerig inensch is alle toegevendheid uit den booze." N „Hij is de vriend van oom, Hertha en „Och kom, een zakenvriend, als het er op aankomt en ik heb hem als hij ons met zijn bezoeken vereerde, reeds duidelijk getoond, dat ik mij om mijn vaders zaken of zakenvrien den niet in het minst bekommerde. En naar ik meen bestaat voor u een verplichting daartoe nog veel minder, tenzij en hierbij boog zij met een plagend lachje, dat haar trotsche trekken bekoorlijk maakte, het blonde hoofd tot haar kleine gezellin tenzij Kruiskamp's zeer dui delijk streven om u het hof te maken, niet zonder indruk op uw gevoelig hartje gebleven is." Helene bloosde weer, ofschoon zij nauwelijks er aan kon twijfelen, dat Hertha's woorden slechts als scherts bedoeld waren. „Wat praat je nu weer, Hertha Hij is een rijk man, die er zeker niet aan denkt, zich om een onbemiddelde weeze moe te maken, en ik had des te meer aanleiding liern voor de vriendelijkheid, die hij mij toont, dankbaar nister van Binnenlandsche Zaken en vice- kanselier dr.' Jarres voor te stellen als candidaat voor het ambt van rijkspresident. GAAT HERRIOT IIEEN Sinds eenige dagen is de Fransche premier bedlegerig en misschien is wel een operatie noo- dig. in ieder geval zal Herriot genoodzaakt zijn. langen tijd rust te nemen. Dit vooruitzicht maakt zijn politieke vrienden ten zeerste ongerust. In den loop van de eerstvolgende week zuilen vele belangrijke internationale kwesties de aandhebt der Fransche regeering vragen en het zou buitengewoon ongelukkig zijn, indien het kabinet in cle Kamer daarbij Herriot zou moe ten missen. Onder deze omstandigheden is het niet ver wonderlijk, dat de mogelijkheid van een ont slagneming van Herriot' en een nieuwe samen stelling van het kabinet ernstig wordt overwogen, niet alleen door zijn tegenstanders, doch ook door zijn vrienden. Men is van meening, dat het slechts de persoonlijke invloed van Herriot is, die tot nu toe de regeering bijeen heeft gehouden. Indien zijn invloed wordt opgeheven, zal de samenhang tussehen de verschillende groepen van het kabinet-Herriot niet langer mogelijk zijn. Sommigen noemen den president van de Kamer, Painlevé, als eventueelen opvolger ook andere namen worden genoemd, waaronder die van Briand. Er heerscht de algemeene overtuiging, dat, indien de socialisten opnieuw weigeren aan een niet zuiver radicale regeering deel te nemen, concentratie naar het Centrum onvermijdelijk zal worden. Deze geruchten, welke tot nu toe in de Kamer nog niet ter sprake kwamen, zul len in den loop van de week waarschijnlijk vas- teren vorm aannemen. DE SCHULDENKWESTIE. Van gezaghebbende zijde wordt gemeld, dat Frankrijk zoo spoedig mogelijk officieele be sprekingen met de Vereenigde Staten zal aan- knoopen betreffende de fundeering van de Fransche schuld. Daarnaast zullen gelijksoortige onderhandelingep met Engeland geopend wor den. Genoemde onderhandelingen zullen afhangen van bevredigende bewijzen betreffende de wer king van het Dawes-plan, waardoor Frankrijk in staat wordt gesteld nauwkeurig te weten hoeveel geld beschikbaar is om de betalingen aan Engeland en de Vereenigde Staten te doen. Heden zou de Britsche regeering aan die der Ver. Staten een bedrag betalen van 91.655.000 dollar als rente en aflossing van de Engelsche schuld aan Amerika. Van dit bedrag is 68.655.000 dollar voor rente en 23.000.000 voor aflossing van de hoofdsom. AMERIKA EN EUROPA. Aan de Engelsche bladen wordt uit Washing ton gemeld, dat Goolidge als zijn voornemen heeft te kennen gegeven, tegen aanstaanden zomer een ontwapeningsconferentie bijeen te roepen Goolidge moet, naar gezegd wordt, gekant zijn tegen ieder voornemen om aan het Int. Hof in Den Haag of welk ander rechtscollege ook de kwestie Voor te leggen betreffende, dé verdeeling van de opbrengst der Duitsche schadevergoedin gen krachtens het Dawes-plan. Ook is zijn standpunt, zegt hij, niet veranderd ten aanzien van de fundeering der oorlogs schulden van Frankrijk en de andere geallieerde te zijn. Maar hoe kinderachtig het ook moge zijn en hoe vaak ik mij zelf beknord heb ik ben zoo bang voor hem, als ik nog nooit voor 'iemand geweest beu. IJij heeft hij al zijn voor komendheid iets over zich dat mij afstoot en angstig maakt en liet liefst zou ik wegioo- pen, wanneer ik hem maar in het oog krijg." „Welnu, doe dat dan, zottinnetje! Uit res pect voor mijn vader behoeft ge voor dezen heer Kruiskamp geen Vriendelijkheid te hui chelen. En ik wou je bovendien bij deze ge legenheid den goeden raad geven, tegenover mijn vader wat zelfstandiger en minder ver legen op te treden. Men komt het best met hem klaar, wanneer men zich door zijn gebiedenden toon niet in de war laat brengen en hem nu en dan door een even vasten wil als de zijne, weet te imponeeren. Ik zou wel willen dat mijn arme moeder dit ook te rechter tijd had gekund." Helene antwoordde niet, doch een weemoe dige trek op haar gelaat toonde duidelijk, dat zij zich voor haar eigen persoon niet veel van Hertha's recept voorstelde. Onder dit gekeuvel waren zij langzaam ver der gegaan en Hertha had met opzet nieb den weg naar de hooge linde maar de tegen overgestelde richting genomen. Nu zagen zij op korten afstand den verseh gewitten park muur door het loover schitteren. „Wij moeten ons voor de scherpe oogen van onzen gemeenschappelijkeu vriend in veilig- landen aan de Ver. Staten. Goolidge is er van overtuigd, dat de houding van Amerika in zake de invordering der schulden door de vreemde regeeringen zeer goed wordt begrepen, en dat het recht tot. inning door de verdragen en overeenkomsten boven iedercu twijfel wordt gesteld. Owen Young, de ex-commissaris-generaal voor de herstelbetalingen, heeft !:e New-York op een feestmaaltijd een rede gehouden, waar hij veel lof deed hooren oyer de loyale houding, waarmee Engeland zijn financieele verplichtin gen jegens Amerika nakomt; Voorts wees hij op de offers, die Frankrijk 'bracht toen het het Dawes-plan aanvaardde, welk plan afhankelijk was, wat zijn succes betreft, van demedewerking van Amerika. Hij deed ten slotte een beroep op de Ver. Staten, om nu ook hunnerzijds gematigd heid te betrachten. RUSLAND. Bloedige botsingen. In verband met de groote «meningsverschillen in Rusland ten opzichte van Trotski wordt uit Odessa gemeld, dat tussehen den Volkscommis saris voor het legerwezen en dien voor Binnen- landsche Zaken een ernstig conflict is uitgebro ken. Het roode leger zal de verordening, volgens welke Trotski van zijn post zal worden ontheven, niet erkennen. Voorts heeft het Roode leger zich uitgesproken tegen het huidige in Rusland regeerende triumviraat. Men neemt aan, dat het Roode Leger gesloten achter Trotski staat en dat gebeurtenissen van zeer groote draag wijdte in Rusland te wachten zijn. Volgens de „Montagmorgen" is Zaterdag, blijkens te Berlijn en Weenen ontvangen parti culiere berichten Trotski naar de Krim vertrok ken. Voor den eersten keer hebben zich te Moskou, ondanks het uiterst strenge toezicht door de Tsjeka, elementen der oppositie op straat gewaagd. Het kwam tot ovaties voor den ver- trekkenden Trotski, welke door de politie en door de aanhangers van de regeering met hef tige tegendemonstraties werden beantwoord. De demonstraties duurden tot in de nachturen. En het kwam op verschillende plaatsen in Mos kou en in de omgeving tot bloedige botsingen. Officieele berichten over deze gebeurtenissen zijn door de strenge censuur niet te verkrijgen. PORTUGAL. Portugal zal van Kerstmis tot 28 December den dOOsten verjaardag van den dood van Vasco da Garna, den koenen zeevaarder, herdenken. De week, welke den 21sten December aan vangt, zal de „Vasco da Gama,'-week genoemd worden. Er zal een speciale serie postzegels worden uitgegeven. ALRANIE. De bladen bevestigen den ernst der opstandige beweging in Albanië. In Noord-Albanië vinden bloedige gevechten plaats. De strijdkrachten van de opstandelingen nemen snel in aantal en sterkte toe. SPANJE EN MAROKKO. Tegelijk met het terugtrekken van de Spaan- sche troepen uit Tetoean en Sjesjoean is Vrijdag nabij Alcahor aan de straat van Gibraltar een opstand van de Algirsa-stam uitgebroken, waarbij de Spaansche troepen te Geuta aan een vijande- lijkèn aanval hebben blootgestaan. beid zoeken te brengen", lachte Herlha over moedig. „Het is mij een waar genoegen, er aan te denken, dat hij nu liet geheele park zal afzoeken orn ons te vinden. Ik hoop dat in dien muur daar ook een poortje of deur is, opdat wij kunnen zien hoe het er achter gescha pen staat. Zij moesten een paar honderd schreden Ver langs den muur loopen voor zij bij een getra liede deur kwamen, die tot Hertha's Voldoening slechts vari binnen gegrendeld was. Wat zij voor zich zagen, was maar matig uitlokkend, want de streek waarover zij het uitzicht, hadden droeg het karakter van een moerassige vlakte, waarin het uitgestrekte park van Sehönheide in elk geval het liefelijkste plekje vormde. „Velden, weiden en moeras een bekoorlij ke afwisseling" sprak Hertha met een zucht. „Daarachter evenwel, naast die eenzame groep hoornen, steekt iets als een kerktoren omhoog. Misschien is daar een dorp, waarin wij het landleven onmiddellijk van zijn aangenaam ste zijde kunnen leeren kennen. Naar mijn schatting kan het niet verder zijn dan een half uur." „En mijnheer Kruiskamp", waagde Helene op te merken, „wil je dien werkelijk in den steek laten?" „Zeker Maar ik ontsla je van de verplich ting mij te vergezellen, als je neiging zoudt bespeuren om naar de oude linde terug te kee- I)e opstand kan ernstige gevolgen hebben. Abd-el-Kriin, de leider der Rif-Kabylen. is als leider erkend en heeft een gouverneur benoemd. CIHNA. E e n roode r e g e eri n g Zoowel in officieele als in handelskringen heerscht te Tokio'de meening, dat Soen Yat-sen 'n staatsgreep voorbereidt met Ferig, den Christen-generaal, en den Sovjet-vertegenwoor diger in Peking. Soen-Yat-sen zou medewerken tot het instellen van een roode regeering, die alle bestaande verdragen dan waarschijnlijk zal Vernietigen. ALLERLEI. Uit Melbourne: De staking der haven arbeiders is bijgelegd. De vakverecnigingsleiders hebben den arbeiders order gegeven het werk in alle havens te hervatten. Uit New-York De voorzitter van de Ame rican Federation of Labor, Samuel Gompers, is Zaterdagmorgen 4 uur 10 op weg van Mexico City naar Nev York te San Antonio (Texas) overleden. Uit Kopenhagen De toestand van den Zweedschen premier Branting is zeer ernstig geworden. De crisis wordt heden verwacht. Branting heeft ecu hevigen aanval van longont steking gekregen. Uit Canton De laatste 8 van de 38 stu denten en leeraren van het christen-college te Canton, die onlangs door bandieten waren ont voerd, zi jn thans door soldaten bevrijd. Uil. Cairo Het blad „Alsiassah" deelt mede, dat de bij den moord op den Sirdar ge wonde politieagent twee der gearresteerden heeft herkend als inderdaad te bchooren tot de aan vallers. Naar men zegt, hebben Europeesche ooggetuigen van de misdaad, vier der aangehou denen herkend. Blpnenlund. R. R. Vakbureau. Oijder voorzitterschap van den heer J. v. Rijzewijk heeft te Utrecht een buitengewone gecombineerde besturenvergadering plaats ge had van het Bureau voor de R. K. Vakorgani satie. Daar dit bureau op 1 Januari a.s. in het R. K. Werkliedenverbond overgaat was deze de laatste bijeenkomst van dit bureau. In zijn openingswoord erkende de voorzitter dat altijd een goede harmonie had geheerscht, waardoor met succes kon gewerkt worden. Spr. sprak den wensch uit, dat dit ook in de toekomst zoo mocht zijn. Dank bracht spr. aan den gees telijk adviseur, pastoor J. G. v. Schaik voor wat deze gedaan had en spr. hoopte, dat de nieuwe voorzitter, de heer de Bruijn met succes zou Runnen werken. Daarmee ging men accoord. Betreffende de propaganda werd medegedeeld, dat meerdere gewestelijke comitéls reeds ge ïnstalleerd zijn en dat de propaganda reeds gaande is. Nog werd medegedeeld, dat het Bestuur van het R. K. Vakbureau heeft zitting genomen in het comité boor det Antie-cluurte-actie. Begin Januari zal waarschijnlijk het ontwerp- prograin voor de te volgen werkmethode gereed komen. Hierna werden beschouwingen gehouden over 't voorstel tot vaststelling van nieuwe bepalingen betreffende het Weerstands- en Reserve-fonds Meerdere leden verklaarden zich tegen den- ren." „Neen, neen, ik zou onmogelijk met hem alleen kunnen blijven." „Kom dan maar, bang baasje. Ik ben nieuws gierig of onze buurman zijn gelakte rijlaarzen er aan zal wagen ons op deze hemelschen weg te Vervolgen." Inderdaad verdiende deze weg elke andere benaming eer dan het vleiende épitlieton, waar mede Hertha spottend hem had betiteld. Wijl Hertha Annbrecht het versmaad had op den vervelenden veelvuldig kronkelenden straatweg te blijven en zonder aarzelen het zwak aangeduide pad door de weide had inge slagen, dat hen het snelst naar de groep boomen naast den kerktoren scheen te zullen voeren, moest zij reeds na enkele schreden de ervaring opdoen, dat dit pad zeker niet voor elegant geschoeide damesvoeten uit cle residentie berekend was. Met een lichten kreet zonk zij tot den enkel in het natte gras van den moerassi- gen bodem en zijvoelde maar al te spoedig hoe de nattigheid door bet fijne leder van haar licht schoeisel drong. „Willen wij niet liever terugkeerên", vroeg Helene, nadat de wandeling zoo ongeveer tien minuten geduurd had. „Hel zal onmo gelijk zijn op deze wijze verder te komen." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1