DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 47ste Jaargang. Dinsdag 16 December 1624. Nd. 14126 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnuinmer met Officieel Kerkbericbt 10 ets. Ad vertentiên: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen lettender hiervoor waken dan de regeering zelve. Onder toejuichingen van de regeeringspartij, voegde spr. hieraan toe, dat er geen aanleiding bestaat voor interventie van de zijde van den Volkenbond. Ten slotte verzette hij zich tegen het voorstel, dat Groot-Brittannië van den Volkenbond een mandaat over den Soedan zou trachten te krijgen. Chamberlain vervolgde, dat Engeland auto riteit moet hebben, zijn verplichtingen in den Soedan na te komen. Alles wat wij verlangen, zeide hij, is, dat de Egyptische regeering iiaren plicht zal doen en indien zij dit doet, zal zij geen betere, hechtere en loyalere vriendschap ontmoeten, dan die van de Britsche regeering en van het Engelsche volk. De regeermg staat er slechts op, dat de Egyp- tenaren de voorwaarden zullen nakomen, welke hun zijn opgelegd ten einde hun de onafhanke lijkheid te kunnen verleenen. Indien de Egyptische regeering vriendschap pelijk gezind is, zullen wij haar uitnoodigen, te zamen met ons een onderzoek in Le stellen en dan zullen wij voorstellen, dat. een neutrale voorzitter van de gemengde commissie van on derzoek zal worden benoemd. Ten slotte bracht Chamberlain hulde aan MacDonald voor hetgeen bij bij de conferentie van Londen en tijdens zijn besprekingen met Zaghloel heelt, gedaan. Daarna sprak Chamberlain over zijn bezoek aan Rome en de besprekingen aldaar en onder weg van en naar Londen. Deze besprekingen met Herriot, Mussolini en andere staatslieden zijn volgens den minister in den waren Volken bondsgeest gevoerd. Spreker beschouwde het als een onbereken baar voordeel, dat bij in persoonlijk contact met hen was gekomen. Hij had wederzijdsche betrekkingen van eerlijk vertrouwen tusschen de leidende personen gevestigd. Hij legde er den jiadruk op, dat het doel der besprekingen was geweest het uit den weg ruimen van moei lijkheden, en niet het scheppen daarvan. Hij zeide, overtuigd te zijn, dat, wanneer een stenograaf de zittingen had bijgewoond en zijn verslag bekend gemaakt, de wereld geheel en al gerust gesteld zou zijn door het standpunt, dat de ministers innamen. Men had niet getracht, nieuwe verdragen af Le sluiten en was tot geen nieuwe beslissingen gekomen. Spreker had met Veel sympathie de buitcn- landsche meeningen betreffende het Geneef- sche protocol vernomen, maai was niet in staat geweest de houding der Engelsche regeering aan tc geven. Ten slotte verklaarde Chamberlain, dat er geen schijn van twijfel bestond aan de echtheid van Zinowjefs schrijven. Betreffende de mogelijkheid van het drijven van handel met Rusland merkte hij op, dat voor handeldrijven crediet noodig is of contant g'eld, en' dat Sovjet-Rusland geen van beiae had. Bovendien, aldus spreker, zijn er eenige duidelijke teekenen, dat het communistische stelsel innerlijk in verval geraakt, en dat het particulier initiatief zich weer begint te doen gelden. Hij was dan ook van meening, dal het huidige oogenblik nog niet gunstig is voor her vatting der opaerhandelingen met Sovjet-Rus land. Bij of krachtens netten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeente bestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 11 December 1924 vergunning verleend aan lo J, VALKENBURG tot uitbreiding va., de slachtplaats van varkens in bet pand Ver brande Erven 12, kadaster^Sectie A Nos 820/ 821, met een slachtplaats van runderen 2o de N V HEIJERMAN'S ANKER- EN KETTINGINDUSTRIE tot oprichting van een reparatiewerkplaats van kettingen en ankers in het pand Buitenhavenweg 94, kadaster Sectie L No 1702, met 8 electromotoren van totaal 61 PK, drijvende 5 valhamers, één luchthamer en diverse werktuigen 3o H. L. BECKER Lot oprichting van een machincherstelplaats in het pand Nieuwe Haven 237, kadaster Sectie M No 229, met een electro motor Van 3 P K drijvende een slijpsteen en een draaibank 4o de NEDERLANDSCHE GIST- EN SPI RITUSFABRIEK te Delft tot oprichting van een ketelhuis en een silo voor het bergen van houtafval aan de Noordvest 41, kadaster Sectie A. No. 1363, met 2 stoomketels van elk 30 M2. verwarmingsoppervlak voor het produceeren van stoom voor centrale verwarming en het drijven van een stoompomp en met 2 electro motoren van resp. 5 en 1 P.K. voor het drijven van een pomp en een transportschroef 5o. de MAATSCHAPPIJ t.v.d.z. KAPPEL- HOF EN HOVINGH tot oprichting van een vernisstokerij in het pand Noordvestsingel 73, kadaster Sectie II. no. 746 en. 6o. de N. V. Parfumerieëni'abriek „LOTUS" tot uitbreiding van hare fabriek in het pand Korte Haven 15/17, kadaster Sectie C. No. 1264, met een electromotor van 5 P.K., drijven de een cirkelzaag en een flesschenspoelmacliine. Schiedam, 16 December 1924. Buit«ni»nd§eb Nieuws, VERKLARINGEN VAN CHAMBERLAIN. Gister is in het Britsche Lagerhuis het debat over het adres van antwoord op de trooonrede hervat. De Labour-afgevaardigde Trevelyan diende het aangekondigde Labour-amendement in. Hij betreurde de politiek der regeering ten opzichte van Egypte en Rusland. Voorts, zeide hij, dat geen Britsche regeering in gebreke kon blijven, voor dc moordenaars van den Sirdar een be straffing te vragen, welke in overeenstemming is met de zwaarte van het misdrijf, en tevens waarborgen tegen herhaling. Met betrekking tot Rusland, zeide hij ten slotte, dat, ondanks het feit, dat de bestaande Britsch-Russisehe overeenkomsten door deze regeering ter zijde zijn gelegd, het aan Groot- Brittannië vrij staat, nieuwe onderhandelingen met Rusland te openen. Daarna kwam de minister van Buitcnland- sehe Zaken, Chamberlain, aan het woord. Hij zeide, dat de veiligheid van de verbindingen n Egypte wan vitaal belang is voor het bestaan van het rijk en dat de dominions-zelfs nog nauw- bij verlies van een hand, voet of oog 200 bij dood 200 bij verlies van een wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. ENGELAND EN HET DAWESPLAN. Seymour Parker Gilbert, de algemeene agenl voor de schadevergoedingsbetalingen, is na zijn bezoeje te Londen naar zijn post te Berlijn terug gekeerd Zooals bekend is, was een der oogmerken van zijn bezoek aldaar het treffen eener regeling aangaande de heffing der 26 pet extrarechten op Duilsehe, producten. Gilbert Parker heeft in zijn besprekingen hier aangetoond, dat de aldus geheven bedragen vallen onder de betalin gen krachtens het Dawes-plan. De Britsche re geering heeft erin toegestemd om, naar men .verneemt, de opbrengst als Dawesbetaling te uoteeren, waartegenover de algemeene agent erkent, dat deze betalingen behooren teworden geboekt als betaling jn natura, waardoor zij worden onttrokken aan dc prioriteitsrechten niet alleen van België doch ook van de algemeene prioriteitsrechten uit hoofde der bezettings- kosten. DE DUITSCHE CRISIS. S t r e s e rn a n n kabinetsformateur? De Duitsche kabinetscrisis is gister in een acuut stadium getreden, daar gistermiddag de Rijkskanselier het ontslag van het kabinet aan den Rijkspresident heeft aangeboden. De Rijks president aanvaardde het ontslag en verzocht den kanselier en de regeering, om dc regeerings- zaken voorloopig verder tc leiden. In politieke kringen blijft de meening heer- schen, dat thans Dr. Stresemann door den Rijkspresident zal worden aangezocht, een ka binet Le vormen. Daar Dr. Stresemann op het oogenblik in een sanatorium vertoeft en pas Woensdag a.s. terugkeert, is het niet uitgesloten, dal de eerste poging tot oplossing van de re- geeringscrisis tot dien zal worden 'verdaagd. Practisch heeft dit evenwel geen beteekenis, daar Woensdag de Rijksdagfractie van het Centrum bijeen zal komen, om haar houding te bepalen. Inmiddels wordt aangenomen, dat de nieuwe Rijksdag pas op 5 Januari a.s. bijeen zal komen 5) Hertha dacht er echter niet aan haar plan op te geven. „Waarom onmogelijk," riep zij terug. „Als men zich op een ontdekkingsreis bevindt, moet men de vermoeienissen op den koop toe nemen." Helene had zich blijkbaar reeds lang er aan gewend aan de luimen ha rei' schooiie bloed verwante te gehoorzamen. Zonder Verdere te genspraak Volgde zij haar geduldig, ofschoon de afschuwelijke weg haar veel grooter moeilijk heden opleverde dan de vooraangaande Hertha, want zij bezat lang niet die kracht en behendig heid als Hertha, die een bijzonder lastige plek, een greppel of plas schijnbaar zonder inspanning met een sprong overschreed. Zij was verhit en tot het uiterste Vermoeid, toen zij na een inarsch Van bijna drie kwartier die haar bovendien haar doel nauwelijks merkbaar had doen nade ren plotseling voor een tamelijk breede, door lage struiken omzoomde beek stonden, waar nergens 'n brug of vonder over scheen te voeren. „Welk een stroom," riep Hertha. „En nergens is een zeil te bespeuren Wat zal ons anders overblijven dan dit stroomende water zwem mend over te steken Haar lichte zomerjapon een weinig optillend, liep zij langs den kant der beek, zonder zich te bekommeren orn het water, dat bij eiken tred opspatte, en spoedig had zij gevonden wat zij zocht. Een met mos begroeide steen, die midden Jn het water lag, zou den overtocht mogelijk maken. „Deze rots is onze redding," declameerde Hertha. „Hoe zouden wij ook onverrichterzake hebben durven terugkeeren, nadat onze schoenen en kleederen toch al reeds hopeloos bedorven waren." Voor Helene nog ernstige tegenspraak had kunnen laten hooren, was zij met. een behendigen sprong óp de smalle, glibberige oppervlakte van den steen en vandaar op den anderen oever gekomen. Nu stak zij haar aarzelende gezellin lachend den knop van haar parasol als steun toe. „Moed maar, beste," riep zij haai- toe. „In het ergste gc\yal kan het niet meer kosten dan een koud bad." Werkelijk kwam ook Helene schijnbaar ge lukkig naar de overzijde, doch toen zij hier vasten voet gezet had, week plotseling alle bloed uit haar wangen en ofschoon zij de lippen vast op elkaar klemde, kon zij een onwillekeuri ger! smartkreet niet onderdrukken. „Wat is er," vroeg Hertha. „Hebt ge u pijn gedaan Ontkennend schudde de gevraagde Ijet don- ENGELAND EN DE VOLKENBOND. De Britsche regeering heefl den secretaris generaal van den Volkenbond bericht, dat zij, sedert het Volkenbondsstatuut in werking is getreden, van mcening is geweest, dat nóch het pact, nóch een der conventies, welke onder de auspiciën van den Bond zijn tot stand gekomen, van toepassing konden zijn op de onderlinge betrekkingen tusséhen de verschillende deelen van het Britsche rijk. Deze mededecling is ge daan naar aanleiding van een schrijven van den secretaris-generaal, dd. 11 Juli 1924, aan alle regeeringen, waarin kennis werd gegeven van de registratie van het op 6 Dtcemb r 1921 tusschen Engeland en Ierland gesloten verdrag, wa.artoe het Volkenbondssecretariaat ingevolge art. 18 van het pact, op verzoek der Iersche regeering, op 11 Juli van dit jaar was overgegaan. De Britsche regeering wijst er op, dat het desbetreffende artikel niet op liet verdrag van 6 December 1921 toepasselijk kan worden geacht. DE RANDSTATEN. Op een conferentie van deskundigen te Hel- singfors is door vertegenwoordigers van Finland, Estland, Letland en Polen een plan uitgewerkt voor de scheidsrechterlijke oplossing van alk- twistpunten tusschen deze staten. Het plan zal aan de regeeringen van genoemde staten ter ratificatie' worden voorgelegd. kérgelokte hoofd. Zij moest echter het gelaat daarbij afwenden, wijl zij voelde dat de lichame lijke pijn haar de tranen in de oogen drong. „Het is niets," antwoordde zij toen. „Ik heb mij zeker aan een wortel gestooten." Een al te angstvallige bezorgdheid voor het welzijn harcr rnedemenschen scheen nu juist niet in Hertha's aard te liggen, want zij toonde zich niet dit antwoord, ofschoon liet met zeer on vaste stem gegeven werd, zonder Verder onder zoek tevreden en stapte des te vlugger over de moerassige, weide voorwaarts, daar nu het dak van een huis, dat zij vroeger niet gezien hadden, bovjen de toppen van eenige saamgedrongen kas- tanjeboomen te voorschijn kwam en haar nieuws gierigheid prikkelde, l'as toen zij op een, over den schouder heen, hare gezellin toegeworpen vraag geen antwoord kreeg, keek zij naar haar om en zag tot haar verrassing, dat Helene slechts enkele schreden gevorderd was. „Mijn hemel, wat is je overkomen," riep zij met duidelijk mejkbaar ongeduld. -„Is er een boa-constrictor over het pad gekropen?" „Ik kan niet meer, Hertha," lclonk het van dc bleeke en bevende lippen van het jonge meisje terug. „Het is mij onmogelijk verder te gaan." „Dan heb je je toch bezeerd Ja maar, zot tinnetje, waarom heb je daL niet dadelijk ge zegd Waarlijk, je bent zoo bleek als een witte ALLERLEI. Uit Londen De minister van Handel heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat in den loop van het jaar consenten voor de levering van oorlogsmateriaal, waaronder 600 machinege weren bestemd voor Rusland zijn verleend, waarvan een groot deel in liet voorjaar en den zomer werd verleend, waarvan een groot deel in het voorjaar en den zomer werd verscheept. De tegenwoordige regeering is niet voornemens met het verkenen van dergelijke consenten met bestemming naar Rusland voort te gaan. Uit Parijs De Sovjet-gezant Ivrassin heeft verzocht een bezoek te mogen brengen aan Mrs. Dickson, dc Amerikaansche dame van Russische afkomst, die Donderdag voor de Rus sische ambassade werd gearresteerd, daar zij volgens haar verklaring den gezant had willen dooden. Uit Berlijn Naar gemeld wordt, is de scheidsrechterlijke uitspraak in zake de loonen voor de mijnbouwindustrieën in het' Roergebied zoowel door de werkgevers als door de werkne mers afgewezen. Dc volgende week zal op het ministerie van Arbeid worden beraadslaagd, hoe deze aangelegenheid verder zal worden behan deld. Uit Berlijn Volgens de bladen is de Noor- sche regeering van pian, met het oog op de toeneming van dc smokkelarij van sterken drank den toegang tot T Ghristiama-ijord te blokkee- ren, gelijk dat gedurende den oorlog het geval was. Uit Berlijn Uit New-York wordt geseind, dat de vice-president van de American Federa tion of Labor, Duncan, een vroegere steenhouwer tot opvolger van Samuel Gompers is gekozen. Uit LeipzigDe rijkspresident heeft aan den vroegeren van zijn stral' kwijtgescholden. v. Jagow was wegens zijn deelneming aan den Kapp-putsch door het rijksgerecht tot 5 jaar vestingstraf veroordeeld en heeft nu drie jaar van die straf uitgeboet. ifet eerste stoomschip dat vaart onder Joodsche vlag, de „President Arthur", is gisteren uit New-York vertrokken. U i ïi a i n a d, St. Michael. Wenschen van het hoofdbestuur van het Verbond St. Michael voor het program van aetie van de R. K. Staatspartij, ten einde deze in de verschillende clubs te doen bestudeeren en in de kiesvereeiiigingen aanhangig te maken In afwachting van de voorbereiding van een nieuw en uitvoerig staatsprogram in de wet gevende periode 19251929, door een geheel georganiseerde R. K. Staatspartij, worden door die partij Voor de eerstvolgende wetgevende periode vooral de volgende punten op den voor grond gesteld 1. Handhaving van dc Christelijke beginselen in dc huwelijkswetgeving. 2. Handhaving van de gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder onderwijs. 3. Voortgezet herstel en behoud van het financieel evenwicht met inachtneming van het Volgende A. Het bedrag van leeningen ten behoeve van de staatsschuld worde zooveel mogelijk gedekt door verplichte rcnlclooze leeningen, waarmee de rentegevende leeningen worden, afgelost. B. Zooveel mogelijk worden directe belas tingen geheven, waarbij de on- en minvermogen- staatssecretaris v. Jagow de rest lelie. Tenslotte val je me hier nog onder den blooten hemel in onmacht." Hertha was tcruggeloopen en had den arm steunend om de bevende gestalte van Helene geslagen. Alle ongeduld en heerschzucht was nu uit haar gelaat verdwenen, zij was vol op rechte, liefderijke deelneming en met deze uit drukking van vriendelijk medelijden scheen haar gelaat nog oneindig schooner dan voorheen. „Ik dacht dat het wel gauw overgaan zou," fluisterde Helene, die blijkbaar hevige pijn leed," „maar het is met. eiken stap erger ge worden. Ik móet mijn voet verstuikt hebben." „En ik, die aanleiding was, dat je me over zulk een weg Volgde, droeg de schuld daarvan. Hier is een grenssteen. Ga daar vooreerst, maar zitten, mijn arm hartje." Meer dragend dari leidend, bracht zij Helene naar de eenvoudige zitplaats. Toen echter wisten beiden het eerste oogenblik niet wat ze beginnen zouden. „Wat nu," vroeg Hertha.' „Dat je hinkend den verren weg naar huis zoudt kunnen af leggen, daaraan is niet te denken natuurlijk, inijn krachten zijn ontoereikend om je te dragen. Ik kan je echter iri je hulpeloosheid hier evenmin een uur lang alleen laten. Het verlangde avon tuur hebben wij nu werkelijk jammer maar dat jij het bent, die het onaangename ervan te dra gen hebt." NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hij veroordeelde echter de politiek van geweld en bepleitte de voorlegging van de Soedaneesche en Egyptische kwesties aan den Volkenbond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1