DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ~FEU ILHETOftj." Het geheim van het moeras. 47ste Jaargang. Donderdag 18 December 1924. No. 14128 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen Bnltcnkndseh Nieuws. DE DUITSCHE CRISIS. Rijkspresident Ebert heeft gistermiddag den minister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann, in een langdurig onderhoud ontvangen. Ebert bood hem hierbij de vorming van een ministerie aan. De meerderheid der Centrumfractie heeft zich uitgesproken tegen de opneming der Duitsch- Nationalen in de regeering. Na afloop van de fractievergadering is een besluit gepubliceerd, volgens hetwelk de Cen trumfractie principieel de vorming van een regeering der volksgemeenschap voorstaat, doch weigert aan een rechtsehe coalitie deel te nemen Zij wil slechts deel uitmaken van een regeering, die waarborgen biedt voor een onbelemmerde voortzetting der tegenwoordige politiek van het midden. De fractie der Duitsche Volkspartij heeft nadat het besluit der Centrumfractie bekend was, besloten om geen leidende rol te spelen bij de vorming der regeering. Op grond van dit besluit heefr, dr. Stresemann den Rijkspresident verzocht de opdracht tot vorming eener regeering in te trekken. De besprekingen der Rijksdagfractie van de Duitsche Volkspartij hebben geleid tot het eens gezind besluit, dat de eenige oplossing der kwes tie van de regeeringsvorming te zoeken is in een levensvatbare burgerlijke meerderheids- regeerjng. ENGELAND. Gister had in het Engelsche Lagerhuis het aangekondigde belangrijke debat over de voor keurstarieven plaats. De liberale Afgevaardigde, kolonel Wedge- wood Benn, opende de rij sprekers en viel het gedeelte van de troonrede aan, waarin de uit voering van tarieven en rijksvoorkeursrechten wordt aangekondigd. De premier, Baldwin, gaf in zijn antwoord de hoofdlijnen aan van de regeling, gelijk de regeering zich deze voorstelt en welke de ont wikkeling van den binnenlandsohen en den rijkshandel beoogt te bevorderen. Het is onmogelijk zeide hij, de voorwaarden, noodig voor een werkelijk goed handelsverkeer, te verzekeren, zoolang niet de algemeene toe stand van Europa verbeterd is. Er moet een werkelijke vrede zijn. Iedere Britsche regeering is verplicht, er doorloopend aan mede te werken dat Europa het economisch vertrouwen terug krijgt en de angst voor de toekomst verliest, door aan het politiek vertrouwen de gelegenheid te bieden, sterker te worden. Baldwin zeide verder, dat hij hoopte, dat de uitvoering van het Dawes-plan op een derge lijke wijze zou medewerken tot het stabilisee- ren van de situatie in geheel midden-Europa, dat het vertrouwen eerder zou terugkeeren, dan twaalf maanden geleden mogelijk scheen Afgezien hiervan, vervolgde spreker, is de ruggegraat van het systeem tot steunverleening aan den Britschen handel dezelfde gebleven. Twee maatregelen waren en zijn voorhanden de Trade Facilities Act en de-gebruikmaking van export-credieten. DE HERSTELBETALINGEN. De Commissie van Herstel heeft gister den agent-generaal voor de herstelbetalingen ge hoord over de hangende kwesties. Over alle 6) ,,Die vriend uwer jeugd is een prachtig mensch, Helene 1 Waarom heb je mij nooit over hem gesproken Het ontging haar scherpen blik niet, dat een lichte blos over de wangen harer gezellin vloog. „Het is al wel tien jaren geleden dat ik hem voor het laatst gezien heb. Ik was toen nog een heel klein meisje." „Des te inniger moet uw Jbeider genegenheid geweest zijn, dat ge elkaar op het eerste gezicht weer herkendet. Je moet mij nog eens uitvoe riger van hem vertellen, want ik stel werkelijk belang in hem. Reeds de ronde manier, waarop hij zijn afkeer jegens Kruiskamp te kennen gaf, zonder toch iets van onze betrekking tot dien man te kennen, beviel mij uitstekend. Zul ke oprechtheid behoort tegenwoordig tot. de zeldzame deugden." „O, hij was altijd iemand van onvoorwaar delijke waarheidsliefde.", verzekerde Helene met ietwat verdachte warmte. „Nooit zou er een onwaarheid over zijn lippen gekomen zijn. Hertha moest de kleine plagerij, die haar op de tonglag, onderdrukken, want een een kwesties werd overeenstemming met Gilbert bereikt. Parkor ESTLAND. Gemeld wordt, dat van de zijde der sovjet- regeering opnieuw pogingen worden gedaan om de communisten in Estland aan te zetten tot opstand. De nieuwe in Estland opgetreden regeering heeft financieele hulp van West- Europa dringend noodig, doch het schijnt dat men er ter plaatse zelf aan wanhoopt of deze hulp zal kunnen worden verkregen indien de tegenwoordige verwarring voortduurt of ver ergert.. MAROKKO. Het „Petit Journal" meldt, dat, Briand bij zijn aankomst te Parijs na zijn terugkeer uit Rome, heeft tegengesproken, dat hij een confe rentie van Frankrijk, Engeland en Italië in zake Marokko heeft aangekondigd. Primo de Rivera spreekt de ongunstige dag- bladberichten over den toestand in Noord- Marokko ten sLelligste tegen. DE OPSTAND IN ALBANIË. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de toestand in Albanjë voortdurend slechter wordt en dat bijna de geheele bevolking van het noordelijk deel des lands in opstand is. Volgens berichten uit Rome zou de Albaansche regeering, teneinde den opstand te onderdrukken, drie lichtingen onder de wapens hebben geroepen. AMERIKA EN DE ONTWAPENING. President Goolidge heeft in vfiband met den aanvang der vlootdebatten in het parlement o. a. verklaard, dat, hij zich kant tegen het beginsel, dat Amerika andere mogendheden met den bouw van oorlogsschepen op den voet moet volgen, omdat naar zijn meening, een hernieuwde wedijver in den viool bouw zijn vurige verlangens naar den vrede in gevaar zou brengen. De zoogenaamde experts, die sedert eenigen tijd zijn opgestaan en bitter klagen over de beweerde geslonken relatieve sterkte van de Amerikaansche vloot blijken geen vat op den president te hebben gehad. Hij is zelfs niet, over tuigd, van het vitale belang, dat aan de kwestie van de elevatie van het scheepsgeschut werd verbonden en hij zou een verandering van dat geschut bestrijden, indien zij blijkt, in te gaan tegen de Washingtonsche conferentie. Hij vindt bovendien, dat de inferioriteit van het Ameri- kaansche scheepsgeschut, in vergelijking met andere vloten niet is bewezen. In zake het gevraagde onderzoek, door het Congres in te stellen, merkt de president op, dat het Congres ieder jaar, bij de indiening van de marinebegroof.ing, een onderzoek naar den toestand van de vloot instelt, zoodat men. reeds over alle bekomen gegevens beschikt. Goolidge, die verder mededeelde, dat hij momenteel niets meer had te zeggen, over het onderwerp van een tweede conferentie tot be perking der bewapeningen, zeide, dat zijn geheele politiek daarop is gericht, aan een der gelijke conferentie niets in den weg te leggen. Welke houding het Congres nopens de vertolkte meening van den president zal aannemen en hoe het gister aangevangen debat zal afloopen, valt niet, te voorzien. AMERIKA EN RUSLAND. De regeering der Vereenigde Staten ontving gister een notavan deRussische sovjet-regeering, voudig gekleede vrouw met een witte kap op het grijzende haar trad over dén drempel. Zij droeg een kom water en een pakje verband linnen. Er bleef dus geen twijfel over of zij was de door Feising aangekondigde huishoudster. Zonder veel nieuwsgierige vragen of indringerige praatzucht begon zij naar vermogen hulp aan te brengen; De gekwetste voet was intusschen reeds zoo sterk gezwollen, dat het doorweekte schoeisel en de kous slechts door energieke medewerking van mes en schaar konden ver wijderd worden. „Nu, er is in elk geval niets gebroken," sprak de oude vrouw op geruststellenden toon, nadat zij den voet overal bekeken en betast had. „Een kort ziekbed zal het wel geven, want verstuikt of ontwricht is er zeker iets. Maar hoe kan men nu ook met zulke laarsjes over onze weiden gaan Het leer is niet veel beter dan papier." Zij doopte een linnen doek in koud water en legde een verband aan, dat evenwel een chirurgijn niet zeer in verrukking zou gebracht hebben. „Meer zou een dokter voor het eerst ook niet kunnen doen," sprak zij met onmiskenbaar gevoel van eigenwaarde. „Ik heb een beetje verstand van zulke dingen, want mijn man za liger was veearts en men kijkt ten slotte geen twintig jaar toe zonder iets te leeren." Helene had zich geduldig in alles geschikt wat er met haar gebeurde, én terwijl de huis- waarin ten scherpste wordt geprotesteerd tegen het binnendringen van Ainerikaansche oorlogs vaartuigen in de Russische territoriale wateren van Siberië. Verklaard wordt, dat bij herhaling een zoo danig optreden ten krachtigste door de sovjet- regeering zal worden onderdrukt. De aanleiding tot deze Russische nota, was, de ontdekking van een koperen plaat, bevestigd op een der rotsen van het Tsjpekotski-schier- eiiand, hetgeen door een Amerikaansch kust vaartuig was geschied en wel namens het land meetkundig waarnemingsstation der V. S. Het staatsdepartement te Washington verklaart, dat het bewuste schip wetenschappelijke onder zoekingen verrichtte bij Behringstraat en wel in het jaar 1920, toen het betreffende gebied nog stond onder de republiek van het Verre Oosten, die indertijd toestemming gaf voor dit onderzoek. Verder wordt verklaard-, dat de Arne- rikaansche regeering niet op de Russische nota zal antwoorden. ALLERLEI. Uit Boedapest De koninklijke Curie, de opperste gerechts-instantie, heeft gister vonnis geveld in het door den fiscus tegen graaf Karolyi gevoerd confiscatieproces. De koninklijke Curie heeft het oordeel van do beide vorige instanties waarbij het geheele particuliere vermpgen van Karolyi aan den fiscus komt te vervallen, beves tigd. Het particuliere vermogen van Karolyi be draagt 100 millioen goud-kronen. Uit Stockholm De algemeene gezondheids toestand van den Zweedschen minister-president Granting is eenigszins verbeterd. Zijn tempe ratuur is de laatste dagen eenigszins gedaald. Uit Gonstantinopel De Grieksche synode heeft als patriarch voor Constantinopel gekozen den metropoliet Gonstantijn, ofschoon deze gisteren door de politie op het hoofdbureau is ontboden, waar hem werd medegedeeld, dat hij in aanmerking komt om te worden uitgewis seld. Uit Rome De „Messagero" meldt dat als gevolg van het feit dat de justitie machtiging eischt om een vervolging in te stellen tegen Lui Giunta, de vice-president van de Kamer is afgetreden. In zijn ontslagbrief verklaart hij dat hij de schandelijke manoeuvres die tegen hem aangewend izijn, bekend zal maken. Uit Londen Volgens een bericht uit Peking is Li Yen-sjin, kapitein van de lijfwacht van oud-president Tshao-Khoen, vermoord op de trappen van den Tempel des Zevenden He mels, terwijl zijn broeder naakt door de straten der stad werd gejaagd en aan de daarbij gevatte koude is gestorven. Tshaio Khoen's krachten nemen snel afhij lijdt aan een „maagkwaal", wat in 't Chineesch neerkomt op een langzame vergiftiging. Maarschalk Feng (de „Christen-generaal") en Soen Yat-sen schijnen van de bolsjewiki geld te ontvangen. Uit Londen De Russische handelsdelega tie te Londen heeft gisteravond een diner gè- geven. Ongeveer 150 gasten waren aanwezig, o. w. leden van het parlement en andere bekende persoonlijkheden. De tafelpresident Rakofski stelde een toast in op den koning. Rabinowitsj, de leider der handelsdelegatie sprak de beweringen tegen, dat de leden van de handelsdelegatie zich met bolsjewistische propaganda bezig houden. Uit New-York De onderhandelingen in houdster de van haar man geleerde kunstgrepen in toepassing bracht, gingen de blikken der patiënte het Vertrek rond, dat haar tot een gastvrij onderdak'geworden was. De meubileering was ouderwetsch en bui tengewoon eenvoudig er was geen enkel stuk dat alleen als luxe kon beschouwd worden, wat de groote boekenhangers aan den eenen wand en dé beide goede kopergravuren, die in eenvoudige zwarte lijsten links en recht3 vair de deur hingen, pasten als noodzakelijke be- standdeelen bij het karakter der inrichting aan. Detafel tusschen de beide ramen was geheel bedekt met schrijfgereedschap, boeken en schrift uren maar al droeg zij de onmiskenbare spo ren van Veelvuldig gebruik zij toonde even zeer dezelfde orde en zindelijkheid, die het ge heele huis zijn eigenaardig aanzien gaf. Het was een oude-jungeheerenwoning, die op geen enkel oogenblik het onverwachte be zoek van een dame behoefde te vreezen en over het geheel lag een zekere behaaglijkheid die zelfs aan de prachtigste vertrekken in het slot Schönheide geheel ontbrak. Ook Hertha moest wel eenzelfden indruk gekregen hebben, want zij gaf geen toeken van ongeduld, ofschoon na het vertrek dei- huishoudster minuut na minuut Verstreek, zon der dat het geluid der wielen van het verwachte rijtuig zich liet hooren. Met een glimlach van betooverende beminnelijkheid begroette zij den heer des huizes, toen deze na ee poos weer Wallstreet over een leening van 15 millioen dollar aan Krupp te Essen door een groep van Amerikaansehe bankiers zijn bijna afgeloopen. Uit Baden-Baden wordt gemeld, dat prins Wilhelm van Saksen-Weimar aldaar in den leeftijd van 71 jaar is overleden. Uit Berlijn I>e Duitsch-Nationale Rijks dagfractie koos tot haar voorzitter dten afge vaardigde Schielè, die op den uitersten vleugel der partij staat. Stalen-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 17 December. Het ontwerp inzake de vereeniging van de gemeenten Maarheeze en Soeremjonk, Sterksel en Gassel wordt aangenomen. Aan de orde is het nieuwe tariel'ontwerp. De heer W e s t e r d ijk (V. B.) betoogt, dat vrij ruilverkeer voor ons l'and een bestaans voorwaarde is en bestrijdt het ontwerp als gaan de in protestionistische richting. De heer Van den Bergh (V. B.) noemt de verhooging met 8 pet. een belangrijken stap in protectionistische richting en een afwijking van onze handelspolitiek, die gevaarlijk is voor de toekomst. In ieder geval had men 7 maanden kunnen wachten. Dan had het kiezersvolk kun nen geraadpleegd worden. Spreker bepleit voorts vergaande bezuiniging'op de spoorwegen en posterijen. De heer d Vos van S t e e n w ij k (C. H.) verdedigt het ontwerp waarbij protectionistische bedoelingen niet voorzitten. De actie tegen het ontwerp was opgeblazen. Aan herrie, in de Twee de Kamer teweeg gebracht, zijn politieke neven bedoelingen niet vreemd. De heer Diepenhorst (A. R.) betoogt, dat bij het ontwerp zooweel mogelijk toenadering is betoond tegenover den vrijhandel, ofschoon beschermende nevenwerking mogelijk is. De heer Van der Landen zal zeer gaarne dit ontwerp in het Staatsblad zien ver schijnen, herinnert daarbij er aan, dat hij reeds sinds 1911 op hooger invoerrechten heeft aange drongen en betreurt, dat men bij de samenstel ling van het ontwerp volslreekt geen rekening heeft gehouden met het door hem aangebrachte materiaal. Spr. is intusschen ingenomen-met het voorstel en hij staaf verbaasd er over dat de linkerzijde niet zooveel drukte er over maakt als vroeger. Blijkbaar is de vrees voor represaille maatregelen verdwenen. De mensch en van Het Vrije Ruilverkeer zijn natuurlijk niet voor over reding vatbaar en spreken van prijs verhooging, maar zij zien niet in, dat allerlei redenen bestaan, die het stijgen der prijzen tegengaan. Spr. bestrijdt voorts mr. Van Gijn, die be weerd heeft, dat spr. zich niet zou schamen protectionist te zijn. Spr. is geen protectionist, maar als hij het wel ware, dan zou hij er zich niet over schamen. Een protectionist is iemand die enkel bedrijven wil doen bloeien door hooge invoerrechten, onbekommerd voor de andere gevolgen. Spr. gaat daarmede niet accoofd, wil alleen vèrhoogirxg van invoerrechten met het oog op verschillende onderling uiteeuloopeude gevolgen. Spr. bestrijdt wijders de vrijhandels theorieën door mr. Van Gijn, onder den schuil naam Civis. verkonaigd. De hoer S t e n h u i s stelt ten slotte een motie voor, waarbij op grond van het protectionistisch karakter van het ontwerp en op grond, dat daar over de politieke partijen, die het kabinet steu nen, niet zijn gekend, wordt besloten het ont- binnenkw am met/een blad en twee glazen melk „U heeft zooals u ziet het ongeluk gehad in het huis van een boer te geraken, dames", sprak hij, „en het is slechts de gastvrijheid van een boer, die ik u kan bewijzen. Wilt u deze kleine verfrissing ondanks haar grooten eenvoud niet versmaden Zonder complimenten grepen beiden naai den landelijken drank. „Dat smaakt kostelijk" zei Hertha. „Ik be gin werkelijk al smaak in het veelgeprezen land leven te krijgen." „Uw rijtuig moet naar mijn berekening bin nen enkele minuten aankomen," ging Frei sing voort. „Ileeft mijn huishoudster, de goede vrouw Jensen, u eenige verlichting ge geven „Ik voel bijna geen pijn meer," wendde deze voor. „Het spijt mij echter dat ik u en die goede vrouw zooveel moeite veroorzaak." „Dat is geheel onnoodig, want ik sta, zooals u wel weet, nog diep bij u in de schuld. Ik heb den tijd'niet vergeten dat u als een kleine fee of beter gezegd als een levende zonnestraal in het ziekenkarriertje Van mijn arme .moeder binnensloop om de door het leven zoo zwaar beproefde vrouw in hare droevige lijdensuren te troosten. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT "■miiii n IH M iimhw wi*mmi m'ml "1 v" iimm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1