Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt.) Koker 7o ct. Bij apoth. en drogisten. 3G80 4 der tarieven, met als gevolg lagere winstuitkee- ringen aan de Gemeente. Betreffende het Grondbedrijf merken wij op, dat wel telkens winst aan den gewonen dienst wordt uitgekeerd, doch de vraag is gewettigd, of ook in dit bedrijf geen groot risico voor de Ge meente schuilt. Immers, de rente en aflossing van de leeningen die op 't grondbedrijf drukken, kunnen niet uit het bedrijf worden betaald, zoo dat de betaling alleen kan geschieden door een telken jare opnieuw te sluiten geldleening. De toch reeds hooge lceningschuld en de daar uit voortvloeiende rentelast zullen op die wijze immer blijven toenemen. Door het steeds op den kostprijs van den gronden bijboeken van den daarop drukken den rentelast wordt de boekwaarde op den duur be slist veel te hoog opgevoerd, zoociat de kans op groote verliezen zeker niet is uitgesloten. De „Waarschuwende cijfers uit de Gemeente- Financiën" betreffendé 34 Gemeenten boven 20.000 inwoners, samengesteld op verzoek van de Centrale Commissie \oor bezuiniging, inge steld door de Nedérlandsche Maatschappij voor- Nijverheid en Handel, leeren ons o.m. dat de schuldenlast voor Schiedam per iwoner in 1914 107.55, in 1922 reeds gestegen was lol f 400.91, zijnde hel hoogste bedrag van alle daarin vermelde 34 Gemeenten. Aan rente en aflossing werd voor 1922- per inwoner berekend 24.30, zijnde slechts 6 pCt. Vergelijkende met de andere 33 Gemeenten blijkt dat Schiedam in deze het laagst is. Slechts Vlis- singen benadert ons met 6.3 pCt. Dan volgt Maastricht met 7 pCt. terwijl de overige ge meenten alle een veel hooger percentage aan geven, varieerende van 8 tot 11 pCt. Hieruit volgt, dat Schiedam op hare leeningen een zeer gering percentage aflost, waardoor de rente en aflossingen gedurende een veel langere reeks van jaren zal blijven drukken. Door ons is verder nagegaan, welk bedrag aan belastingen, batig saldo en winst uit de bedrijven noodig was volgens de begrooting voor het jaar 1914 en bedroeg dit in totaal 330.000.over eenkomende met 9.74 per inwoner. Over 1925 wordt dit totaal bedrag geraamd op f 1.963.000.overeenkomende met f 45.38 per inwoner, hetgeen in vergelijking met 1924 beleekent een stijging tol 465 pCt. Ken sprekender bewijs voor de stijging van de ondraaglijke lasten der ingezetenen is wel niet mogelijk. Wij ineenen met het bovenstaande .voldoende te hebben aangetoond, dat de l'inancieele toe stand der Gemeente zeer zorgelijk, zoo niet critiek is, op grond waarvan tot de uiterste versobering van de Gemeentehuishouding onver wijld behoort te worden overgegaan, in de eerste plaats om te komen tot een werkelijk sluitende begrooling en voorts om de reeds tot ondragelij ke hoogte opgevoerde lasten te kunnen verlagen. Beleefd dringen wij er daarom bij Uwen Raad op aan, bij de behandeling der Gemeente-Begroo ting met het bovenaangevoerde wel ernstig re kening te willen houden, en alles te doen wat mogelijk is, om tot een snelle vermindering dei- Gemeentelijke uitgaven te beraken. Als einddoel moet daarbij voor oogen staan het verzekeren van een sluitende begrooting voor den gewonen dienst op zoodanig verlaagd peil, dat met een matigen druk der belastingen en billijke tarie ven der gemeentebedrijven kan worden volslaan. Als maatregelen, die voor het bereiken eener sluitende begrooting naar onze meening direct in aanmerking komen, noemen wij U, zonder daarvoor een bepaalde volgorde aan te geven le. Uiterste versobering en inkrimping van alle bedrijven en diensten, met als gevolg ont slag van alle overtollig personeel. 2e. Invoering van de 8x/2 pensioenbijdrage. Waar het Rijk en ook vele andere Gemeenten, die er financieel lang niet zoo slecht voorstaan als Schiedam, hiertoe reeds besloten, kaïi hier- tenen geen enkel bezwaar zijn. 3e. Herziening van de loonen en salarissen, opdat deze meer in overeenstemming komen met de gedaalde welvaart en de in het particulier bedrijf thans betaalde salarissen. 4e. Geleidelijke vermindering van de uitkee- ringen aan werkloozen en Burgerlijk Armbestuur, Hiervoor wordt, na aftrek vdn de Rijksbijdrage een bedrag geraamd van 518.000.hetgeen overeenkomt met ruim 42 pCt. van het totaal bedrag van de te heffen belastingen (Worden hier bijgevoegd, de bijdragen van Rijk en Pro vincie, dan wordt in totaal uitgekeerd f 870.000.— overeenkomende met, ruim 70 pCt. van het te ontvangen bedrag aan belastingen 5e. Vermindering van de netto-uitgaven voor onderwijs, bedragende 463.000.(waaronder alleen voor het Béwaarschoolonderwijs begrepen is 106.000.overeenkomende met 37 pCt. van het te heffen bedrag aan belastingen. 6e. Het zooveel mogelijk doen vervallen van subsidiën aan vereenigingen. Deze belmo ren, evenals vroeger, weder op het particulier initiatief te worden aangewezen. Voorts zal de Raad zich den plicht moeten °pleggen, geen uitgaven meer te voteeren, waar voor de middelen niet aanwezig zijn. Zoo zal b.v. het maken van een nieuwe Koemarktbrug enz. alleen mogelijk zijn, wanneer voor de daaruit Voortvloeiende financieele lasten de noodige gelden beschikbaar zijn. Fabrifonds. Door de Diaconie der Hervormden en Evang. Luth. gemeenten alhier is inzake het bij den Gemeenteraad aanhangige voorstel inzake ver deeling van de rente van het fonds afkomstig Van het Oude Manhuis Fabrifonds over het St. Jacobs-Gasthuis,. St. Liduina-gestic.ht en het Rusthuis der Geref. 'Kerk, een adres ingediend waarin zij mededeelen dat dit voorstel bij een in hun gecombineerde vergadering een punt van bespreking heeft uitgemaakt en zij zij als gevolg hiervan den Raad verzoeken, be doeld voorstel niet te aanvaarden, doch te be sluiten een gedeelte van het kapitaal te bestem men voor den bouw van een nieuw gesticht ter vervanging van het thans nog in gebruik zijnde Gasthuis aan de Hoogstraat, dat voor de ver zorging van ouden en gebrekkigen geheel on geschikt is en dat door eventueel aan te brengen veranderingen nimmer tot een verblijf, dat slechts aan matig*? eischen voldoet, zal kunnen worden ingericht Ook door de heeren raadsleden Slavenburg, Ingelse, van den Tempel en van der Kraan Chr. Hist, partij is in zake het voorstel Fabri fonds bij den 'Raad een voorstel ingediend om niet in te gaan op de voorstellen van B. en- W. doch 1. om goedkeuring te hechten aan hun denk beeld o'm het out -> manhuis met het St. Jacobs Gasthuis te vereen,gen tot een nieuwe instelling van weldadigheid 2. een gedeelte van het als dan saamgevoegde bezit te bestemmen voor het stichten en voor de exploitatie van.een nieuw tehuis voor ouden van dagen 3. van het daarna overblijvende bezit voor zoover mogelijk de door het college van B. en W. voorgestelde jaarlijksche uitkeering te doen plaats vinden, met dien verstanden dat met deze uitkeeringen eerst Januari 26 zal worden aangevangen. Dit voorstel is vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. De Unie-winktels-Mij. De officieele opening der nieuwe kantoren en magazijnen van de N.V. Unie-winkel-maatschap pij, Nieuwe Haven 105/109 alhier,' zal Zaterdag a.s. plaats vinden. Voor belangstellenden zal de inrichting op dien dag te bezichtigen zijn, 's middags tusschen half drie ten vier uur. Raadselwedstrijd. Uit de gister gegeven lijst van prijswinnaars is abusievelijk uitgevallen Broersveld 119. W. A. Lieven v. d. Westen, een dameshoed, D. Radstake,- West Frankelandschestraat 54 b. De Kinderzegels. Men verzoekt ons te melden, dat de z.g. Kin derzegels voorloopig, tot nader bericht, nog niet aan de verschillende depots verkrijgbaar zullen zijn op de postkantoren dus nu reeds wel. Kinderfeest. Men schrijft ons Gistermiddag hield de buurtvereeniging van het Broersveld in den R.K. Volksbond het reeds lang verbeide kinderfeest. Precies twee uur opende de voorzitter, de heer G. Scheffer dit feestje met een aardige toe spraak en wees de kinderen erop, hoe het feest voortkwam uit het feit, dat het volgend jaar onze Koningin deze stad zal- komen bezoeken, en dat daarvoor in het Broersveld een Comité was opgericht, hetwelk ten doel heeft de straat dan te versieren om de Koningin waardig te kunnen ontvangen, en aangezien nu de ouders der kindêren wekelijks offeren Voor dat doel, besloot het bestuur de kinderen eens te onthalen. Allereerst verzocht de voorzitter, dat allen zouden gaan staan, en zette de muziek het Wilhelmus in-, hetgeen door allen met volle borst werd gezongen. Daarna bracht hij in het midden, dat de Oranje Vereeniging had verzocht, oni de algemeene deun van „Weg met de socialen' te doen verdwijnen, en zongen allen het lied van Oranje Boven", door de Oranjevereeniging aangegeven. Een paar aardige voordrachten werden ten beste gegeven door eenige jonge dames, welke zeer in den smaak der kinderen vielen. Daarna trad op het tooneel, de lachende too- venaar, de heer Lambillion, zich noemende Oom Gor, die allereerst de kinderen bezig hield met eenige goocheltoeren, en daarna hen ver maakte met de ons bekende poppenkast en ande re toeren. Door de winkeliers Rijken, Sonnevcld, Allart v. Woerkorn, Wuisman, Seliaeffer, Kreuger Kester, v. Duin, de Knecht, Wassenaar, Rijne veen, Herschbach en Ooikaas was in ruime mate gezorgd, dat de inwendige menseh ook wat ge noot. Tenslotte ontvingen allen nog een stuk speelgoed. Zoo hebben dan de kinderen genoten, en gin gen wel voldaan om zes uur naar huis, waar zij zekere aan vader en moeder konden meedeelen dat het comité en bewoners hun een zeer gezel- ligen middag had bezorgd Gemengd Nieuws. O P i u m. Een paar ambtenaren van de douane hebben te Amsterdam beslag gelegd op ongeveer 9 K.G. ruwe en 3 K.G. bereide opium aan boord van een stoomschip van de Maatschappij Neder- and. De opium behoorde toe aan eenige Chinee- zen, aan boord van het stoomschip. Tevens leg den de douanebeambten beslag op 3 revolvers en 12 doosjes met revolverpatroken. jgjj De Chineezen zijn gearresteerd. Brandstichting. In den nacht van Maandag op Dinsdag is onder Stampersgat een zware brand uitgebroken op de boerenhoevevan den heer Bouvé de Nijs waarbij zeer veel hoorn vee verscheidene paarden, de geheele oogst en veel landbouwtuig is verloren gegaan. Het woonhuis echter bleef gespaard. Gezien het feit, dat de groote landbouwschuur, ''niet stalling, óp verschillende plaatsen' tegelijk brandde, lag het voor de han<l dat aan kwaad willigheid werd gedacht. Dit vermoeden kreeg- bevestiging in aanwijzingen, Welke de politic te Fijnaart bij haar onderzoek bekwam, óp grond 'van Welke aanwijzingen de politie aldaar de hand legde' op den 30-jarigen schippersknecht P.M., tegen wien ondanks zijn pertinente ont kenningen zware Vermoedens zijn gerezen, den brand te hebben gesticht. De verdachte heeft, bij de familie Bouvé de Nijs, enkele weken geleden alle paarden in den stal losgesneden en ze toen daaruit ge jaagd. Verder heeft politie aanwijzing, dal P. M„ in den nacht voordat de brand was uit gebroken in de nabijheid van de schuur is aan getroffen door een schipper, die daaromtrent mededeelingen aan de politie vérstrekte. Van zijn aanwezigheid daar, heeft M„ nog geen aanneembare verklaring kunnen geven. Ook tijdens den brand was de verdachte op het terrein, doch hij wekte' toen geen achter docht wijl hij ijverig deelnam aan het reddings- en biusschingswerk. Omtrent den omvang van het verlies bij dezen brand vernemen wij nog, dat 22 stuks hoornvee en 8 paarden in vlammen omkwa men drie paarden welke gered konden wor den, zullen vermoedelijk, wegens 'de ernstige brandwonden, moeten worden afgemaakt- Voorts gingen verloren twéé gerijen, een nieuwe dorschmachine, twee maaimachin.es, veel tuig en de geheele oogst. De schade wordt vermoedelijk slechts ten deele door verzekering dekt. Omtrent de redenen waarom de man tot deze daad is gekomen, verkeert men geheel in het onzekere, daar niemand van de familie Bouvé de Nijs, de man zelfs kende. Schip gestrand. Men meldde ons gister avond uit Nieuwediep Vanmiddag half één is op de Zuidergronden nabij het eiland Texel het Engelsche stoomschip Promus, komende van Buenos Aires en bestemd voor Rotterdam, gestrand. Het schip vroeg assis tentie, twee. sleepbooten uit Nieuwediep vertrok ken onmiddellijk. Vanavond zat het schip zeer gevaarlijk het maakte veel water in de machine kamer. Van de 36 man equipage zijn gisteravond 10 man aan land gebrachtde overige leden van de bemanning zijp nog aan boord. Behalve de twee genoemde sleepbooten zijn nog drie sleep- booten van Hoek van Holland en twee van 1J- muiden gerequireerd. Het p r o c s - H a a r m a n n. In het pro ces Haarmann heeft de Officier van Justitie voor 26' gevallen de doodstraf geeischt en ver vallenverklaring van de burgerschapsrechten. In één geval, waarin Haarmann's schuld niet vaststaat, werd vrijspraak gevraagd. Voorts werd gister begonnen met het voor lezen van de verschillende rapporten van de deskundigen, die 'n onderzoek naar Haarmann's geestvermogens hebben ingesteld. In het alge ineen wordt hij als moreel en intellectueel min derwaardig beschouwd, doch niet als geestelij 1 ziek. Strenge vorst. Uit geheel Canada kó men berichten binnen over een buitengewone koude. In Ottawa was de temperatuur heden 27 graden'beneden het nulpunt. Laatste Berichten, Weerbericht. Verwachting Matige, in het N. krach tige Z. tot Z.W. wind, betrokken of zwaar be-' wolkt, met kans op regen, vooral in het N., zelfde temperatuur. Aan den gdond geloopen. Men meldt ons uit den Hoek Het s.s. „Leerdam" is gisteravond in den mond van den Waterweg aan den grond geloo pen. Sleepbooten vertrokken ter assistentie. Hedenmorgen 5 uur is het schip weer vlotge- komen en naar R'dam opgestoomd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 17 Dec. 18 Dec. Londen /II 62s/, 11.63 Berlijn - 0.5901* - 0.5903* - 13.257, - 13 25 - 12.237, - 12 23 V, Zwitserland -48.— -48.017, -2.471S/Ii -2.47»/i. Weened?— - 0.00»/, - O.OO»/, Kopenhagen - 43.70 - 43.56 - 66.83 7j - 66.927, - 37 51 - 37.50 Milaan - 34.80 - 34.487, Madrid - 10 66 - 10.61 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 17 Dec. 18 Dec. Londen 11 63 11.63 Berlijn - 0.5901* - 0.5902* - 13.25 - 13.277, Brussel - 12 227, - 12.24 - 48 027, - 48 027, Weenen_ -9.0035 -0.0035 Kopenhagen - 43.577, - 43.65 Stockholm - 66 80 - 66.95 Christ,iania - 37 50 - 37.55 New-York - 2.48 -2.48 per billioen. A'ditmsch Reursoverzicht vsui lieden. De handel op de effectenbeurs was heden bijna l ot stilstand gekomen. Olie waarden weinig ver anderd scheepvaarten maakten hier en daar een kleine koerswinst tabakken en rubber bui ten den handelsuiker en Neder!industrieeien verwaarloosd. Óók de Yankee-markt gaf geen afleiding. Prolongatie 3.1/, telegrammen. DE BELGISCHE METAAL-INDUSTRIE. BRUSSEL, 18 Dec. (draadloos) De werkgevers in de metaal-industrie hebben voorgesteld de loonen tot Mei te<-stabiliseeren. ALBANIË. ROME; 18 Deen (draadloos) De Jtaliaansche regeering heeft besloten twee oorlogsschepen naar de 'Albaneesche wateren te zenden. BELGRADO, 18 Dec. (draadloos) De opstan delingen hebben Krouma bezet. De revolutie wordt geleid door Achmed, het vroegere staats hoofd. De oorzaak van de revolutie zou een complot van Joego-Slaviö zijn, om Albanië te anhexeeren. De Albaneesche gezant te Londen heeft d'e hulp der Britsche regeering ingeroepen, om een Balkanoorlog te voorkomen. MAROKKO. MADRID, 18 Dec. (draadloos) De verbindin gen TetuanGeuta en TetuanTanger Zijn normaal. BEZET GEBIED. LONDEN, 18 Deo. (draadloos) l)e „Daily Telegraph" weet te melden, dat het Britsche kabinet niet eerder over de ontruiming van de Keulsche zone en 't verder bezet gebied zal be slissen, of 't rapport der intergeallieei'de controle commissie moet bekend zijn. AARDBEVING. MANILLA, 18 Dcc. (draadloos) 24 personen zijn gedood tijdens een hevige aardbeving in het district Suliva, op hel eiland Mindanao. AARTSBISSCHOP OVERLEDEN. GENUA, 18 Dec. (draadloos) De aartsbis schop van Genua,1 Mgr. Sidoli, is overleden. Rechtzaken. Vrijgesproken. Het gerechtshof in De Haag, heeft de direc teuren van het bijkantoor te Middelburg der Brusselschc Bank, beschuldigd van oplichting en verduistering, vrijgesproken. Faillissementen. „Handelsbelangen" bevat de crediteuren- lijst in het faillissement P. Korsten jr. alhier. Zij ,telt 31 namen, met een totaal passief van f 9.272.81. De baten zijn nog niet volledig bekend De voornaamste schuldeischer is J. J. Mel- cliers, alhier 2.612.90. Burgerlijke siuii, Gehuwd:: Dec. 16. W. A. van Schijndel 26 j. en P. Vermeulen 28 j. Geboren: Dec. 16. Enrilie d.v. K. G. J. Haverland en M. P. Seheelke, Zwartewaalsche- straat. Elizabeth d.v. II. G. W. de Wildt en E. Boele, Klein Groenendal. Overleden: Dec. 16. Arnoldus Verhoeckx oud 4 mnd, Vlaardingerstraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 18 Dec. v.m. 6.29 n.m. 6.46. 19 Dec. v.m. 7.23 n.m. 7.47. 20 Dec. v.m. 8.23 n.m. 8.54. SCHIEDAM, 17 Dec. Vertrokken Eng. s.s. „Alchymist", kapt. G. W. Dines, ledig naar Huil. SCHIEDAM, 17 Dcc. Aangekomen Eng.s.s. „Wabana", ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhclminahaven. KOPENHAGEN, 18 Dec. Aangekomen s.s. „Kapolna", ledig van Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam, Moutwijn. SCHIEDAM, 18 Dec) Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Splitius. SCHIEDAM, 18 Dec. Men noteert voor Spiritus 100 I 29. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereemging". Heden f 3.per ketel. VEEMARKT DELFT, 18 Dec. Aanvoer 157 runderen 13 schapen of lam meren, 18 paarden, 453 varkens, vette kalveren, 387 biggen, 81 magere kalveren, 7 geiten of bokken, vette varkens, veulens" lammeren. Vette koeien le kw. f200500, 2e kw. fkalfkoeien le kw. f 250f 500, 2e kw. fvaarkoeien le kw. 150— f 350, 2e kw. ffvette kalveren le kw. f2e kw. fvette schapen le kw. f2e kw. fschapen met lammeren le kw. f2e kw. f weilammeren le kw. f2e kw. f magere varkens le kw. f 1452, biggen, f 5 14, nuchtere kalveren le kw. f 1024, paarden f 150—375. Rundvleesch per kilo f 1.20 f 1.05 f 0.90 Boter f 2.90 a 1' 3.per kilo. Aanvoer 5/8, en 1/16 wegende te zamen 110 kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3