JES. 47ste Jaargang. Zaterdag 20 December 1924. jSa. 14130 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiön: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiön voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 1 500 bijl levenslange geheele invaliditeitf 20U duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd dooF de N.Holl. Algem.Verz. bank Schiedam TWEEDE BLAD. Binnenland. „Het Volk" in zijn ware gedaante. „Het Volk" deelt, weer eens een geval mee, waaruit zgn. moet blijken welk een dwang de Katholieke Kerk uitoefent, maar dat alleen de schande van een ongelukkige uitbazuint, die door de netten der S.D.A.P. is verstrikt. Het blad maakt melding van een S.D.A.P.'er te 's-Bosch, die op zijn sterfbed een verklaring al'legt, dat hij zijn lidmaatschap van S.D.A.P. en N.V.V. verzaakt daarop verlof krijgt de H.H. Sacramenten te ontvangen en dan weder via een zekere v. Schijndel aan het Partijbestuur der S.D.A.P. bericht., dat hij toch S.D.A.P.'er blijft. Het bedrijf van dezen ongelukkige wordt dan nog door het „Volk" uitgebuit om een klad te leggen op de Katholieke Kerk. Maar het mod derig geschrijf bekladdert alleen de redactie zelf. De weleerw. lieer H. Van Wagenberg deelde op verzoek over deze zaak o.m. volgende me de „Ik zal eerlijk de toedracht zeggen van wat mij er toe leidde den persoon in kwestie, lid der S.D.A.P. de H.H. Sqeramenten toe te dienen. Niet om mij te rechtvaardigen tegenover de socialisten. Daaraan voel ik niet de minste be hoefte, als aan een onbegonnen werk. Maar om wille van onze eigen menschen, die natuurlijk zullen worden lastig gevallen met dit staaltje van z.g. geestestyrannie. Ik ben bij Maas geroepen en heb hem gezegd daar ik wist van zijn lidmaatschap der S.D. A.P., waarvan hij in gezonde dagen geen ge heim maakte dat hij, om de H.H. Sacramenten der Katholieke Kerk te ontvangen en na zijn dood een kerkelijke begrafenis te ontvangen, zijn lidmaatschap der S.D.A.P. moest prijsgeven. Dat ging niet op één oogenblik. Tenslotte besloot, hij echter als een gehoor zaam zoon der Katholieke Kerk, die het socialis me heeft veroordeeld, liet lidmaatschap dei1 S.D. A.P. vaarwel te zeggen. Zijn Vrouw en kinderen hielpen mee. Ook Van Schijndel spoorde den zieke aan, te doen wat noodig was om als Katholiek te kunnen sterven. En als zij ,soms met vreemdsoortige motieven werkten, heb ik niet opgehouden tel kens te herhalen dat de zieke uiteigen overtuiging moest handelen, dat zonder dit geen tussehen- komsfc der Kerk hein baten kon. Nog eens. Van Schijndel, die nu kabaal maakt en met een tegenstrijdige verklaring van den zieke pavoiseert, verloochent zijn eerste houding, die ik te goeder trouw voor eerlijk heb aangezien. Met wat na de H. Bediening gebeurde, heeft dit geding, voor zoover ik erin betrokken wordt, niets te maken. Ik heb gewoon als katholiek priester mijn plicht gedaan en in zulk een geval zal iedere andere priester evenals ik zelf, op dezelfde wijze handelen. Van Schijndel heeft o.a. tot zijn vriend gezegd „Als het mij te doen stond, ik volgde den raad van dén priester." Daar was ik zelf bij. Voor mij is deze kwestie hiermee uit. De socialis tische propaganda ga haar gang. Onze menschen weten thans de toedracht, die ik als priester Wanneer je pas een pleidooi hebt gehouden, tegen het gesol met het hooge en heilige, doet het jc nu juist geen deugd, zoo je de teer-mo'oie Sint Nicolaas-poezie uit haar verhevene sfeer in het rijk der verbeelding, ziet neerhalen tot een rauwe op straat gesmeten werkelijkheid. Er zit iets stuitends in die profane, op een beschimmelde knol geheschen, afbeeldsels van den grooten heiligen kindervriend, die tegen woordig door de steden hobbelen in dienst der reclame. Er komt een afkeer bij je op, tegen die Sinterklaassen, die gestoken in een meer of minder verfomfaaid katoentje, beplakt met hennepen baarden en besmeerd met vieze verf jes, zitting houden in oliebollenliuizen, katten- kroegjes en de hemel mag weten wat voor ge- legenheidjes meer, daar dienst moeten doen als consumptie-premie en' als een voddige vergoe ding voor zooveel ontgoocheling, de jeugd be schenken met wat waardelooze prullen. En toch zou C. en A. zeggen - had ik die bisschoppelijke naboolsels veel vergeven, indien ze door hun heirleger van ge-erdaldè Pie ten, al die Nederlandsche en mislukte copieën van Sint Michael, den aartsengel, eens in den zak hadden laten stoppen voor een transport naar het land waar de peper groeit. Wat evenwel niet is gebeurd 't Is bijna niet aan te nemen, dat zelfs ouder domspensioengerechtigden ooitzonderlinger partij aanschouwd hebben, als die befaamde Michaelis- ten. Omdat 't end er van weg is, is er ook geen touw aan vast te knoopen. Ze begonnen met te schelden op de R.K, verklaar eerlijk fcc hebben weergegeven. .Ook hebben onze menschen een keer te meer kunnen ervaren, welke de verhouding is van het socia lisme tot het katholicisme. Indien de S.D.A.P. behoefte eraan heeft, zich „trotsch" over dit geval te verheffen zooals „liet Volk" schrijft, dan wordt ze blijkbaar ook niet verwend van den kant der partijgenooten in het Zuiden." Tot zoover de verklaring van den weleerw. heer H. van Wagenberg, die de afschuwelijkheid der misleidende anti-katholieke propaganda in „Het Volk" voldoende aantoont. Is dat nog goede trouw Kap. v. Dorp schrijft in de „Msb." Op éen anti-papistische vergadering in de N. Z. Kapel te Amsterdam, onder leiding van den Amsterdamschen ds. Gravemeijer, sprak ds. L. C. W.'Ekering over het onderwerp „Is de Bijbel duidelijk In deze rede heeft de spreker in ieder geval duidelijk gemaakt, dat hij een reuze-anti-paap is en over een dosis onzin beschikt, welke de Gravemeijers hem misschien nog benijden. Op deze weergalooze kletspraat, voortkomend uit zuiveren haat tegen Rome, zullen we maar niet ingaan. Psychologen en Psychiaters mogen zulke menschen tot, object, van studie nemen, om ons eens uit te leggen, of dergelijke onmetelijke onzin nog uitgesproken kan worden in goqde trouw. Als zulke sprekers, de Roomsche leer niet kennen, blijft het in ieder geval onver antwoordelijk om er over te spreken. Onver antwoordelijk is ook de houding der dagbladen, wier redacteurs toch wellicht beter weten en die toch zonder eenige aanmerking, zooals nu de „Nederlander" van 11 December j .1de verslagen van die onzinnige redevoeringen op nemen. Dat bevordert toch niet de goede ver standhouding onder de burgers van een zelfde stad en land. Op één uitlating in de rede van dr. Ekering willen wij wijzen, omdat, hier goede trouw zonder eenigen twijfel is uitgesloten. 'Na smalend ge sproken te hebben over het Roomsche leerstuk van de pauselijke onfeilbaarheid, ging hij voort „met dit laatste wilde spreker echter nietzeggen, dat de Roomsche dog^natiek aan haar einde is. In tegendeel, volgens spreker zullen er nog twee sluitstukken komen, n.l. dat der godheid van Maria en dat der godheid van den Paus." Wij vragen alleen is er één mensch op aarde, die zich kan voorstellen, dat hier nog goede trouw is De samenkomsten in de N. Z. Kapel zijn hier mee geteekend en veroordeeld. U.K. Journalistenvereeniging. Zaterdag en Zondag hield de Ned. R. K. Journalistenvereeniging een zeer geanimeerde en goed bezochte vergadering te Utrecht. Met genoegen kon worden geconstateerd dat dézevergadering drukker was bezocht danvorige. In zijn openingswoord sprak de voorzitter een gelukwensch aan de leden L. v.d. Broeke, W. Nieuwenhuis, v.d. Biggelaar cn mr. Kropman voor de door hert ontvangen Pauselijke onder- Staatspartij in een taaltje uit des martkschreeu- wors woordenboek het jongste deuntje van hen is de R.K. Staatspartij is de beste en ze krijgen er ons niet uit. Zc dienen zich aan als wezentjes die op on- noozele kinderen hun naamdag hebben en als van Wijnbergen zegt dat het organiseeren van de ontevredenheid een misdaad is, dan denken ze mot d,cu meest gezwinden spoed, dat zij er mee bedoeld zijn. (Wie de schoen past Wij vormen studie-clubs, robpen ze en waar achtig je hoort alsmaar van clubs en nooiL van studie iets wat wel heel -bevorderlijk zal zijn voor het aanwerven van leden maar toch met den eersten opzet niet strookt. Ze willen alleen „studenten" aannemen die lid van de Staatspartij zijn, maar als toevallig de secretaris van de kiesvereeniging ter vergade ring aanwezig is (Venlo) en de Michaelisten wil in lijven, dan zegt de voorzitter, dat, 't niet noodig is, omdat ze vandaag of morgen toch er weer uitgegooid Worden. Ze zweren trouw en onder worpenheid aan de Staatspartij met hunne monden, maar een schriftelijke verklaring van deze schoone zaken willen ze niet geven. ('t Vermoeden wint veld dat ze wel gehoor zamen willen als de Staatspartij dingen vraagt, die ze heel graag doen). Ze gaan uil picnicken en spelevaren met d democratie, natuurlijk „katholieke", werpenzich op als beschermers van dit kostelijk schepseltje, maar hebben er niet van terug om bij het Episco paat te informeeren of dit vrijwillige patronaat door de Kerkelijke overheid nu juist zoo erg begeerd wordt. Ze zijn ganschelijk niet afkeerig van overleg - althans 's Maandags edoch Dinsdags loopen ze kwaad weg, snijden het tafellaken door en scheidingen ter gelegenheid van het Eucharisti sche Congres. Onder applaus der vergadering deelde de secretaris mee, dat 22 nieuwe donateurs, uit kringen van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten tot de vereeniging zijn toegetreden. Het Jaarverslag van den secretaris en den Penningmeester werd goedgekeurd. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren J. B. Vesters (voorzitter) L. v.cl. Broeke (2de secretaris) en J. Thomassen. In zake de met den'Ned. Journalistenkring gerezen qauastie over deve rtegenwoordiging der Nederlandsche journalisten ontspon zich een zeer geanimeerde discussie. Met algemeene stemmen werd in den vorm eener motie het beleid van het bestuur in deze quaestie goedgekeurd. Unaniem was men van meening, dat het monopolie van den N.J.K. om alleen de Ned. Journalisten te vertegenwoordigen moest worden afgewezen en dat gelijkwaardigheid der Kath. Journalistenvereeniging moest worden ge- eischt. Door een lid, tevens lid van den Kring werd opgemerkt, dat als de voorzitter van den Kring het aanwezig zijn van Katholieken in den Kring als argument gebruikt tegen de R.K. Journ. Vereeniging en dit lidmaatschap van den Kring misbruikt om den bloei van de Kath. Journ. Ver. tegen te houden, het zaak zal zijn, voor de Kath. Kringleden zich te beraden of het geen tijd wordt voor den Kring te bedanken Verschillende middelen om de Kath. Journa listenver. meer te doen kermen en erkennen wer den uit de vergadering aan de hand gedaan en het bestuur in overweging gegeven. Na een IJ. Mis Zondagmorgen te half 11 door den geestelijken adviseur Pater B. Kruitwagen in de Kapel van St. Joan de Deo opgedragen werd de vergadering te hall'12 heropend. De heer W. Nieuwenhuis hield een inleiding over het onderwerp ,,R. K. Pers en R.K. Staatspartij." De besprekingen droegen een voorloopig en vertrouwelijk karakter en zullen later over meer gedetailleerde punten worden voortgezet. Door het bestuur is een schrijven gericht aan het bestuur van het Verbond „St. Michael" naar aanleiding van de door het Verbond gepubliceer de „Wenschen" met het verzoek voortaan de publicatie van eventueel volgende berichten zoodanig te doen geschieden, dat ze op de eerste plaats en gelijktijdig in de Katholieke bladen kunnen worden opgenomen. wmammsumsm alle huurders met hunne vrouwen opgewacht, terwijl een boerenkleedwagen gereed stond om den landheer naar zijn kasteel te brengen. Bo vendien hadden zich een zestiental ruiters op gesteld met het muziekkorps van Denekamp voorop, om den wagen te escorteeren. Na aankomst van den auto, waarin de bur gemeester van Denekamp was gezeten, werd de heer Laan weer hartelijk welkom ojj „Sin- graven" geheeten door den werkbaas, den heer van Langen. Daarna werd overgestapt in een kleedwa gen waarna het op „Singraven" aanging.Voor de inrijpoort van het kasteel was een prach tige eerepoort opgericht en ook voor het kasteel zelve was een mooie versiering aangebracht. Nadat de heer Laan was uitgestapt, werd hij toegesproken door den burgemeester van Denekamp en de lieer van Blanken van Bo- gelskarnp. De heer Laan dankte met een kort woord. Gemengd Nieuws. Eenmiddeleeuwschc ontvangst Dinsdagmorgen te ongeveer 12 uur kwam mr. W. F. J. Laan, eigenaar van het landgoed „Singraven", te Denekamp, aldaar na langdu rige afwezigheid terug. Genoemde heer heeft een reis gemaakt door de wildernissen van Afrika. Van het. Noorden naar het Zuiden is hij dat werelddeel al jagende doorgetrokken en heeft daarbij heel wat gevaren en ontbe ringen doorstaan. Nu hij evenwel behouden terugkeerde, hadden zijn pachters hem een feestelijke ontvangst bereid. Aan het begin der oprijlaan van „Singraven" werd hij door bijna 's Woensdags staan ze met een onbewogen aan schijn te oreeren dat ze tot alle overleg bereid zijn. Van den prins geen kwaad geen wolkje aan de lucht, kristal-zuivere koffie, als lammeren ter slachtbank, enz. enz. Ze tieren op de vermaledijde kapitaal-rente en ze venten met aandeeltjes van „De Morgen" tegen zes procent en de belegger die zich er mee laat opschepen, verandert, plots van 'n paraciteerende woekeraar in 'n nobelen patriciër. Ze propageeren waardeering voor allen hoofd en handenarbeid, wat hun absoluut niet belet om de werkloosheid voor te staan door hun ijve ren tegen tariefsverhooging. Denken en peinzen zijp. hun hooge waarden en als die intellectueele burgers bij elkaar komen, dan bannen ze de stilte, do grondslag der studie, uit en huren het rumoer van een fanfare-korps. Bij al die tegenstrijdigheden, bij al die ver gissingen gaat het in je brein, duizelen en ruizelen als in een kaleidoscoop en wordt de kans groot clat men ai' en toe den naam Veraart als Verraat gaat lezen. In één ding blijven de Michaelisten zich gelijk, valt de rechte lijn waar te nemen en dat is bij hun pogen om alle ambtenaren op lmn hand te krijgen Dan bespeurt men geen afwijking of dubbel zinnigheid want om dat doel te bereiken stellen zc voor de intrekking van de salaris- en loonkor- ting van het overheidspersoneel: een lokmiddel inet magische kracht, maar van een niet nader aan te duiden gehalte. Wat het meeste opvalt bij dit alles is de hou ding van de pers. Toen de N.K.P. in actie kwam vond zij met uitzondering van één plaatselijk blad in Brabant, bij al onze bladen tegenkanting en duidelijke Een' grap van G e z e 11 e. De groote priester-dichter Guido Gezelle was als goed- lachsehe Vlaming lang niet afkeerig van ge zonden humor. Zier. hier hoe hij eens uitleg gaf over het ontstaan van het spreekwoord „La soupe, zei Sint Pieter, en alle Walen stormden den hemel uit" „De poortier van den hemel ging zekeren zomerdag, op lcermisse naar Sinte-Pielers-op- den-dijk, boven Brugge. Hij mocht de hemel- poorte alleerie niet laten en stelde Sint. Andries aan, om de ingang tot den hemel tebewaken Ja, maar Sint Andries kende geen Fransch en een heele bende Walen zagen de kans schoon om in den hemel te geraken. Srnt Andries ver slond hun bargoensch niet, noch en wiste bij wat te zeggen om dat goedje tegen te houden cn hij liet. ze allemaal binnen, in 't gedacht dat 't al brave menschen waren. 't. Was een gebabbel en een lawaai van een andere wereld. Sinte Pieter kwam 's avonds thuis van de hennesse en hoorde al dat snateren en geire- bekken en hij stond er versteld van. ,,'t Is, mijn verdooie, Waalschzei Sinte Pieter, Dries, wat heb je gedaan, vent?" „Ik en versta geen Fransch, zei Sint Andries, wat wil je daaraan doen, en ik die meende, dat hier geen andere ah goézielen 'n kwamen, 'k heb ze hunnen weister gegeven en ze binnen gelaten. Heb ik gemist, 'k wil 't geweten hebben,, maar als ge nóg uit kerremessen gaat., doe u als 't u belieft vervangen door eencn, die op meer dan éénen toon zijn lied zingen kan." Sinte Pieter schartte achter zijne oore, maai hij 'n was nooit lange met iets verlegen. „Gauw riep hij, naar eenige engels, die dat van een afstandje hadden afgezien, gauw!! Michael, Rafaël, Gabriel en Uriël, draagt ge vieren de tafels buiten de poorte, dekt ze met sneeuwwitte dwale, legt de zilveren lepels en brengt de rijstpap op. De engels gehoorzaamden, gelijk altijd, en toen alles gereed stond, liep Sinte Pieter aan de poorte staan van den hemel en riep naar binnen met eene stem, die aan de hemelsehe gewelven weerdonderde „La soupe afkeuring, terwijl er nu verschillende organen zijn die de actie van „Sint Michaël" wel niet goed keuren, maar toch steeds wijzen op de goede mee ning, de goede trouw en de oprechtheid van de Michaelisten, aldus braaf medewerkend dat we met al dien goeden wil naar den kelder geholpen worden. Onwillekeurig rijst de vraag vanwaar dit verschil Dat dit voorkomt uit debcwering der ontevredenen, dat zij de eenheid der Staatspartij willen bewaren, is niet aan te nemen, want een kind in de'politiek snapt wel, dat dit tot nu toe niets anders is dan „Ietwat glimpelijks en met een schijn verbloemd." Gemompeld wordt,, dat concurrentievrees voor „De Morgen", het zon derlinge ochtendblad en tuighuis van de opstan delingen, daaraan niet vreemd is. Eenige grond moge er voor dat vermoeden wezen, er zijn andere redenen ook. Het is een publiek geheim dat „Sint Michael" voor 98 uit overheidspersoneel bestaat. Nu is het juist de R.K. pers geweest die jarenlang en eindelijk met succes gestreden heeft Legende uitsluiting der katholieken bij benoemingen van personeel voor Rijk en gemeente, zoodat het een hard gelach zou zijn, zich nu dadelijk te keeren tegen hen, die eerst beschermd zijn geworden. Ten tweede is de redacties der bladen békend, dat de ambtenaren door hun organen eenzijdig dus onvolledig zijn ingelicht en daardoor als 't, ware tot verzet aangedreven werden.Alle maal oorzaken, die velen weerhoudt, vierkant stelling fee nemen feegen de Michaelisten. Of dit trekken aan 'L zachte lijntje helpen zal Naar mijn meening was 't voor deStautspartij beter geweest als iedereen, net zoo als 't Bonds- bestuur, dacfelijk gezegd had waarop 'L stond. Maaslandijs. inrwin ii urnirniiifiHi üiw'i irriiwmmiriïïnTiiiiiwniiiiiai'n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5