II Nieuwjaarswenschen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM JEM OMSTREKEN* FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 47ste Jaargang. Dinsdag 23 December 1924. Nó. 14132 BureauKOEMABKT4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitI 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim^OOJ^^rlies^i^e^^qsvingCT; f 15 bij verliea van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem. Verz.bank Schiedjiiii In het nummer dat Woensdag 31 De cember verschijnt, zal wederom gelegen heid bestaan tot het plaatsen van a f1.- per annonce. Bnitenlandseh Nïenws. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. De Duitsche regeering heeft, zooals bekend, in de afgeloopen week een nota aan den Volkenbond gezonden, waarin zij zich speciaal bezig houdt met de toetreding van Duitschland tot den Vol kenbond en de deelneming van dit land aan even- tueele dwangmaatregelen van den Bond. Gister avond is de tekst van die nota gepubliceerd, welke het Duitsche standpunt bevat. In het bijzonder worden in de nota, waarbij een memorandum is gevoegd, de volgende pun ten aangeroerd. In de eerste plaats de kwestie van een perma nenten zetel in den Volkenbondsraad, ten tweede de deelneming var Duitschland aan eventueele militaire sancties van den Bond, ten derde deelneming van Duitschland aan het koloniale mandatenstelsel en in de vierde plaats de niet-erkenning van Duitschlands alleen schuld hebben aan den oor log. Dit vierde punt wordt in het memorandum in zoodanigen vorm besproken, dat Duitschland zich nadrukkelijk bereid verklaart, alle interna tionale verplichtingen te vervullen, doch dat die bereidheid niet in dien zin moet worden uitge legd, dat deze tevens een erkenning inhoudt van de moreele schuld van het Duitsche volk. Het belangrijkste punt in de nota is de kwestie der deelneming van Duitschland aan de militaire sancties. De nota zet uitvoerig uiteen, op welke gronden het voor Duitschland onmogelijk is, dit punt te aanvaarden. De nota erkent, dat deze verplichting, om aan maatregelen van economi- schen en militairen aard deel te nemen tegen een mogelijke verstoring van den vrede voor alle leden zekere gevaren met zich brengt. Deze ge varen zouden echter ondragelijk worden Voor een land, dat zich, zooals Duitschland, in een neutrale positie bevindt en ontwapend is. De nota zet dan uiteen, dat Duitschlands buurstaten over aanzienlijke strijdkrachten kunnen beschik ken, terwijl Duitschland slechts een leger van 100.000 man heeft. Verder wordt in de nota gezegd, dat bij inter nationale conflicten aan Duitschland de moge lijkheid gelaten moet worden, de mate van zijn eigen actieve deelneming zelf te bepalen. RUSLAND. Uit-Stockholm wordt gemeld, dat de bladen telegrammen uit Odessa publiceeren,volgens wel ke het gerucht gaat, dat in Rusland de burger krijg is uitgebroken. De commissaris-generaal van de communisti sche partij zou gearresteerd zijn, wijl hij Trotzki van verraad beschuldigd heeft. Gemeld wordt, dat Trotzki's aanhangers een aantal openbare gebouwen in de Russische steden bezet hebben. Straatgevechten worden gemeld uit Nisninov- gorod en Kasan. Beweerd wordt dat Trotzki gedreigd heeft, den steun van het roode leger te zullen inroepen. 10) - ,,Maar je hebt daarbij toch wel het eerst aan mij gedacht, nietwaar Een lud vriend gaat men met zoo iets niet voorbij." ...„Bewijs mij dat ge mijn vriend zijt, Arm- brecht, niet slechts mijn handelskennis, maar ook mijn werkelijke vriend." De ander wierp een onderzekeren, onderzoe kenden blik op het gelaat van den spreker. „Denk je nog altijd aan mijn uitlating van straks „Neen, daaraan niet. Zulke kleinigheden leggen bij mij geen gewicht in de schaal. Als ge mij echter zelfs uw maatschappelijken omgang niet waardig acht, moet ik wel vree zen, dat ik met mijn grooter verzoek zeker sma delijk «zal worden afgewezen, c „Maar laat mij dan ten minste hooren waar het om gaat. Je moest weten dat ik als zaken man die aanduidingen erj halve woorden niet graag hoor." „Nu kort en goed dan Ik heb het Voor nemen, weer in het huwelijk te treden." Armbrecht bleef opnieuw staan en de gren- zenlooze verbazing, die op zijn gelaat te lezen was, was juist niet vleiend voor zijn geleider. BELGIE. Men meldt ons uit Brussel, dat koning Albert der Belgen inderdaad per auto den tocht door den Sahara zal ondernemen. De Nieuwjaarsontvang sten ten hove zijn afgeschaft, de koning zal in het laatst van deze maand Vertrekken en den -ten Januari te Algiers aankomen. Maarschalk Pétain en zijn vrouw, Albert Sarraut, de gewezen Fran- sche minister van koloniën en een ingenieur van Citroen's autol'abriek zullen den Koning verge zellen. Den 7en Januari vertrekt het gezelschap uit Colomb-Besjar naar Tomboktoc, waar het tien dagen later verwacht wordt. Waarschijnlijk zal de Koning van daar naar Belgisch Kongo gaan. DE KEULSCHE ZONE. Reuter verneemt, dat, het rapport van de con trole-commissie betreffende Duitschlands ont wapening, niet voor de derde week van Januari verwacht kan worden. Bevestigd wordt, dat de Duitsche gezanten te Parijs, Londen en Brussel stappen hebben ge daan in verband met de verlenging van den ter mijn der bezetting van de Keulsche zone. Deze gezanten hadden opdracht ontvangen te verkla ren, dat Duitschland er op aandringt, dat deze zone op 10 Januari zal worden ontruimd. Het antwoord hetwelk de gezanten op hun medtdeelingen hebben ontvangen is niet offi cieel bekend gemaakt. Van Fransche zijde werd, zooals bekend, verklaard, dat de houding der ge allieerden afhankelijk zal zijn van het eindrap port van de militaire controle-commissie. Zou in dit rapport der controle-commissie worden ge constateerd, dat Duitschland zijn verplichtingen betreffende de ontwapening niet is nagekomen, dan zal automatisch een verlenging van de be zetting plaats hebben. In het andere geval zou in beginsel de verplichting tot ontruiming op, 10 Januari worden erkend. Echter zou dan met Berlijn verder worden onderhandeld, opdat de Duitsche regeering zal toestemmen in een ver lenging van de bezetting als een soort tegemoet koming met het oog op een vroegere ontruiming van de Roer, welke zooals bekend, volgens de Londensche overeenkomst op 25 Augustus zou moeten plaats vinden, maar dan reeds in Mei zou kunnen geschieden. DE OPSTAND IN ALBANIË. Volgens den Jocgoslavischen minister van Buitenlandsche Zaken is Joegoslavië met Italië overeengekomen een neutrale houding ten op zichte van de gebeurtenissen in Albanië te be-' waren. De Joegoslavische regeering heeft besloten, op voorstel Van den minister van Buitenlandsche Zaken, de grens tusschen Joegoslavië en Albanië af te sluiten in verband met den opstand. Aan de grensautoriteiten werd bevel gegeven, alle perso nen, die de grens willen passeeren uit Albanië, zonder onderscheid tot w elke partij zij behooren, te ontwapenen en te interneeren. Iu haar nota aan den Volkenbond beweert de Albancesche regeering, dat krijgsgevangen in vallers de militaire uniform Van Joegoslavië! droegen en met legergeweren van dat land ge wapend waren. Óe opstand schijnt op het oogenblik tot stil stand te zijn gekomen. Een Italiaansch oorlogsschip is te Üurazzo aan! gekomen, een ander ligt te Medua voor anker. De berichten, als zouden Britsche oorlogs schepen naar Albanië zijn gezonden, zijn niet juist. Er waren wel voorstellen in die richting ge daan, maar Groot-Bril,tannic is daarop niet inge- ,,U", vröeg hij. „U Kom, dat kan je .geen ernst zijn 1" Kruiskamp trok zijn vest naar omlaag, als iemand die zijn üiterijkë verschijning zoo aan trekkelijk mogelijk maken wil. „Ja wel ik zelf," antwoordde hij met de', grootste kalmte. „Ik denk dat tien jaren rouw meer dan genoeg zijn, ook voor den meest deugd- zamen weduwnaar. Ik begin mij eenzaam të gevoelen en er zijn zooveel aardige' jongedames, in de wereld, dat ik niet inzie, waarom er juist voor mij geen te verkrijgen zou zijn." Den eigenaar van het oude riddergoed scheen plotseling een zonderlinge vrees te bevangen. Zijn gezicht trok weer in strenge, bijna dreige.ndc plooien en hij vroeg op een <t oon, die allesbehalve; aanmoedigend was „En hoe komt gij er toe, juist tot mij de vertrouwde van uw verrassend voornemen te maken Spraakt ge niet van een aanzoek dat ge in deze zaak tot mij wilde rich ten?" „Zeker, maar u behoeft niet te vreezen dat ik mij als mededinger om juffrouw Hert ha V schoone hand' zal willen opwerpen. De sterren verlangt men1 niet, zegt een of andere dichter, dien ik niet nader ken, en ik móest zeer moeilijk van begrip zijn, als ik niet kon raden, w aarom ti er zooveel aan gelegen is de adellijke grondbe zitters en de heeren officieren in uw huis te ont vangen. Neen, mijn waarde, zoo hoog stijgen mijn wenschen niet. Ik zal mij in passende beschei- gaan. Het tracht door raadgevingen aan alle be trokken partijen de onrust te loealisrcren. ONTWAPENING TER ZEE. Uit Washington wordt gemeld, dat in hooge administratieve kringen verklaard wordt, dal besprekingen en een informeele nota-wisseling hebben plaats gehad tusschen Engeland, Japan en de Vereenigde Staten, bedoelende een vriend schappelijke regeling te treffen voor de elevatie- kwestie in overeenstemming met het 5-5-3 verdrag. Een definitieve verklaring betreffende de te volgen politiek wordt nu verwacht. Voorspeld wordt dat deze de voornaamste oorzaken van de wrijving en de vertraging in de uitvoering van de verplichtingen, welke het verdrag oplegt, zal wegnemen. RUSSISCH-JAPANSCIIE OVEREENKOMST. N.aar uit Londen gemeld wordt, bevat de „Dai ly Telegraph" het bericht, dat er binnen zeer kort een overeenkomst zal tot stand komen tus schen Japan en Rusland nopens de petroleum- t rein en in Noord-Sachalien. Japan zal afstand dóen van zijn territoriale aanspraken op Noord-Sachalien. In ruil daar voor krijgt hel van de Russen een concessie op langen termijn voor de exploitatie van die petro leum terreinen. ALLERLEI. Uit Londen De Albancesche. regeering heelt, den Sowjet-gezant Krakovietski aangezegd, dal hij met zijn personeel Albanië binnen drie dagen moet verlaten. De delegatie van de Britsche vakvereeni- gingen, die Sowjet-Rusland bezocht heeft, zegt in haar reeds kort vermelde voorloopige verslag van harebevindingen dat de sociale en industriee- le toestanden sedert 1920 ontzaglijk verbeterd zijn. De financieele stabiliteit is hechter dan men verwacht had. De begrooting is bijkans in even wicht. De productiviteit zou gunstiger zijn dan in den tijd vóór 1914. De woningtoestanden zijn verbeterd. Het onderwijs is krachtdadig her vormd. De strijd tegen het analphabetisme wordt met succes gevoerd. Nieuw kapitaal kan veilig belegd worden. De. Londensche pers is buitengewoon eritisch gestemd ten aanzien van het stuk, vooral omdat een vergelijking gemaakt wordt met 1920, na welk jaar de toestand natuurlijk verbeterd moet zijn. Uit Cairo, Meligui, leider der studenten en actief lid van de'Wafd, die, zooals gemeld, door dé politie werd gezocht in verband met de moord op den sirdar, heeft zich zelf aangegeven bij de rechterlijke autoriteiten. Stat<m Generaal. TWEEDE KAMER., Vergadering van Maandag, 22 Decetnber. De directeur van den SLenografischen dienst, de hèerGoedharL,wordt met zijn50-jarig jubileum bij dien dienst door den voorzitter en door den minister van oorlog namens de regeering geluk- gewenscht. De wetsontwerpen betreffende de salarieéring van de leden van en Raad van Staten, dc rechterlijke macht, enz. worden aan de agenda toegevoegd. Voortgezet, wordt de behandeling van de oor! ogsbegrooting De heer M a r c h a n t (V. D.) betoogt, dat de positie van Nederland veel gevaarlijker is denheid met uwe welwillende medewerking met juffrouw Hellene Dorenberg vergenoegen." „Wilt ge die", vroèg Armbrecht met een zucht van Verlichting. „Nu, dat zou werkelijk het laatste geweest zijn, dat ik zou geradenheb ben. Weet ge dan niet dat het meisje geen roo- den duit vermógen heeft, dat zij de dochter van een falsaris is?" Kruiskamp glimlachte en deze glimlach had ten gevolge, wat men ternauwernood voor mogelijk zou gehouden hebbenhet maakte zijn teelijk gezicht nog leelijker en afstootender. „Waarom zou ik ook niet eens eeil domheid begaan En dan weet ten slotte niemand, wat er nog gebeuren kan. Misschien krijgt, juffrouw Ilelene vróeg of laat een erfenis, als zij het het minste verwacht. Haar vader is toch nog in leven of hebt ge misschien in dien tusschentijd bericht van zijn dood ont vangen „Neen, maar voor zoover ik mijn zwager ken is hij daar ginder al lang te gronde gegaan." .„Dat is mogelijk, maar het is ook mogelijk dat hij op zekeren dag met eenige honderd duizenden terugkomt," „Hij Ik geloof dat hij zich daarvoor wel wachtenzal. Wie eens ternauwernood aan het tuchthuis ontsnapt is, zorgt wel niet ten tweede male dat gevaar te ioopen." Het vreemde lachje was nog niet van Kruis- kamps gelaat geweken. dan onder den neutraliteitstoestand van vftór 1914. Het Nederlandsche leger is niet bij machte, te dienen als voorhoede tegen een stoot uit Oostelijke richting. De heer W ij n k o o p (comm.) noemt het aangekondigde sociaal-democratische ontwape ningsvoorstel verkiezingsvuurwerk. In den Volkenbond is de gewapende vuist opgestoken ook tegen de sowjet-rèpublicken. De communisten verzetten zich daartegen. Re heer Rutgers (A. R.) betoogt, dat wij moeten voorkomen, dat ons land wordt een uitvalspoort voor een vijandelijke legermacht. Dc minister van Oorlog, de heer Van D ij k beantwoordt de sprekers. De kwestie van de ontwapening is reeds bij andere begrootingen behandeld en dus kan spr. daarover kort zijn. Verleden jaar heeft spr. zijn meening reeds ge geven, en op België, Zweden en de Labour-partij in Engeland gewezen. Thans wijst hij nog op eenige socialisten, o.a. in Finland, waar de nood aan en man is en zij dus voor de weermacht stemmen. Men moet zich voorbereiden, want als de nood aan den man is, isliet te laat. Niet be wezen is waarom Nederland alleen kan ont wapenen. De regeering staat sympathiek tegenover het denkbeeld van onderzoek naar het vraagstuk der vermindering van bewapening. Zonder dat nog eenige grondslag aanwezig is, zou het geen nut hebben met het onderzoek te beginnen. Zoodra echter het quorum voor de conferentie er is en het dus vaststaat dat deze doorgaat en dus nog éér het programma voor de ontwape ningsconferentie bekend is, zal de regeering een staatscommissie instellen tot voorbereiding en na de conferentie zal een plan voor een weer macht worden ontworpen door deze zelfde com missie. Vervolgens behandelt de minister tal van détails; waarvah er 60 nu zijn aangeroerd, Wat de relletjes betreft, wacht spr. het rap port af. Na replieken werden de algemeene beschou wingen gesloten. Binnenland. De Kamerverkiezingen. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden verga dering van den partijraad van de S.D.A.P. is besloten, de lijstverbindingcn van de verkiezin gen in 1922 te handhaven. De partijraad heeft de voordracht van candi- daten voor de groslijst opgemaakt. Onzé scheepsbouwindustrie. Men meldt iiit Rotterdam De Rotterdainsclie scheepsbouivindustrie heeft weer een belangrijke buitenlandsche order te hoe ken gekregen. Aan de Rotterdamsche Droogdok maatschappij is n.l. opgedragen de herstelling van liet stoomschip City of Singapore, In dit schip, dat nog slechts kort in de vaart was, is op 26 April j.l. te Adelaide brand ontstaan Tijdens de blussching van den brand had 'n hevige ontploffing plaats. Het zwaar beschadig de stoomschip, dat aan de Elleman Lines te Liverpool behoort, en 6567 ton meet, zal door de sleepbooten Vlaanderen en Willem Barendtsz van het bureau Wijsmuller, van Adelaide naar Rotterdam gesleept, worden. De Zuiderzeewerken. „Uit Parijs wordt gemeld De „Matin" maakt mét lof melding van de werken tot, drooglegging van de Zuiderzee aan „Was het clan werkelijk zoo erg met zijn mis daad," vroeg hij met een onnoozelheid, die onmogelijk Voorgewend kon zijn. „Misschien was toch wel veel te zijnen gunste opgehelderd, als hij er geweest was om zich te verdedigen. De afwezige heeft volgens het spreekwoord, altijd ongelijk." De toch reeds harde trekken van den heer Armbrecht namen op dit oogenblik een werkelijk wreede uitdrukking aan. „Het is zooals ik u zeg," antwoordde hij met onbeleefde kortheid. „Dorenberg was een algemeen hekend misdadiger. Hij is echter nu eenmaal de broeder van mijn vrouw en het is mij niet aangenaam, zooals ge wel begrijpen kunt over deze dingen te spreken. Dorenberg's lichtzinnigheid en onbekwaamheid in zaken heb ben mij offers genoeg gekost." Kruiskamps tergend lachje werd nog bree der en zijn kleine oogjes dreigden andermaal të verdwijnen. „Ja, u heeft een goed hart voor uw bloedver wanten en daarom waag ik het ook te hopen, dat u mijn voorspraak bij Juffrouw Heli ne zult zijn. Ik hen, zooals u weet, niet "geheel zon der vermogen en mijn eclitgenoote zal niets te kort komen wat het leven veraangenamen kan." (Wordt vervolgd) _y NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1