I18ÜWJI Nienwj aarswenschen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 47ste Jaargang. Woensdag 24 December 1924. Nó. 14133 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15.regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 209bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen duim^fOOjHj^verlies^vai^eeiijivgsviiig^ In verband met het KERSTFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en omstreken, DONDERDAG- en VRIJDAG-AVOND NIET VERSCHIJN EN. DE DIRECTIE. In het nummer dat Woensdag 31 De cember verschijnt, zal wederom gelegen heid bestaan tot het plaatsen van a fl.per annonce. Baitenlandsth Nieuws, DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. De Duitschc nota aan den Volkenbond, die reeds Vrijdag werü overhandiga en Maandag avond is gepubliceerd, beeft te Genéve tamelijk veel sensatie verwekt, daar men zoo kuit voor Kerstmis en pas na de Duitsche verkiezingen niet op zulk een gewichtige mededeeling bad geiekend. De nota zal voorloopig natuurlijk met groote reserve worden beoordeeld, te meer, daar de meeste hooge ambtenaren van het Vol- kenbondssecretariaat. met Kerstverlof afwezig zijn. De secretaris-generaal bevindt zich even wel nog te Genéve. Hij heeft, de nota terstond aan de leden van den Volkenbond toegezonden, zonder dat er evenwel reeds klaarheid over bestaat, wat thans zal geschieden. Als de door een minister van Buitenlandse he Zaken van Duitschland aangewezen bevoegde instantie wordt de algemeene vergadering van den bond zelf aangeduid, doch het is vanzelfsprekend, dat daarmede de geheele kwestie naar September wordt verschoven, daar aan een buitengewone algemeene vergadering thans nauwelijks te denken is. Hoe de door de Duitschc regeering opgeworpen kwestie over art. 16 door de Volken- bondsvergadering practisch opgelost zal worden, is nog niet opgehelderd, nzdat de tien toon aangevende leden van den raad zich onbevoegd hebben verklaard en zij een oprakeling van deze kwestie weinig wenschelijk beschouwen. DUITSCHLAND EN 1)E ONTWAPENING. Het intergeallieerde militaire comité heelt gister te Versailles vergaderd onder vooizitter- schap van Foch. Zij nam kennis van het jongste veertiendaagsch rapport, uit Berlijn verzonden door de intergeallieerde controlecommissie voor de ontwapening van Duitschland en redigeerde de conclusies, welke zullen worden voorgelegd aan den Gezantenraad. Git de tot heden ont vangen inlichtingen schijnt wel te kunnen worden afgeleid, dat Duitschland nog niet volkomen voldaan heeft aan alle ontwapeningsbepalingen neergelegd in het Verdrag van Versailles. ONTRUIMING KEULSCIIE ZONE. In een interview met de „Koelnische Volks- zeitung" geeft de Duitsche Rijkskanselier dr. Marx uitdrukking aan zijn ernstige bezorgdheid, dat de geallieerden reeds, voordat het rapport der intergeallieerde. controlecommissie gereed was, besloten hadden de Keulsche zone op 10 Januari a.s. niet te ontruimen. De mogelijke ge volgen van dit. besluit noemde hij uiterst be treurenswaardig zoowel van Duitsch standpunt als van het standpunt der algemeene Europee- sche politiek. Men zou er volgens hem in Duitsch land de vrees door gaan koesteren, dat het Duit sche volk tevergeefs de lasten van het Davves- plan op zich heeft genomen. Het motief der ge- allieerdeu, n.l. dat Duitschland op sommige punten in gebreke zou zijn wat de ontwapenings- kwestic betreft, beteekent volgens Marx in wezen een terugkeer tot de politiek der sancties. Niemand ter wereld, ging de kanselier voort, kan betwisten, dat Duitschland werkelijk aan de eischen inzake de ontwapening voldeed, dat Duitschland t.hans in die mate ontwapend is als nog nimmer een groot volk ontwapend was en dat van Duitsche aanvalsmogelijkheden in de versie verte geen sprake kan zijn. De bezetting van het Rijnland was door het Verdrag van Versailles gedacht als een waarborg tegen een Duitschen aanval. Een dergelijke mogelijkheid zelfs bestaat thans niet meer. Als het Verdrag loyaal wordt geïnterpreteerd, kan men toch uit het feit, dat eenige punten van ondergeschikt belang nog niet geregeld zijn, niet het recht afleiden de bezetting op veiligheids- gronden langer te doen duren dan de termijnen in het. Vredesverdrag vastgesteld. Als door de ontruiming van de Keulsche zóne technische moeilijkheden mochten ontstaan voor de verdere bezetting van het Roergebied, dan moest men, besloot Marx, maar besluiten tot liquidatie van de Roerbezetting. Anders zou tot instandhouding van een onrechtrnatigen toe stand, zooals de Roerbezetting er een is, opnieuw een onrechtmatige handeling worden verricht. Marx is gister naar Zuid-Duitschland ver trokken om daar zijn Kcrstvacantie door te brengen. Hij stelt zich voor tot het einde van het jaar weg te blijven. DE MILITAIRE CONTROLE. Naar verluidt zou de Raad van den Volkenbon voornemens zijn, het mandaat voor de militaire controle over Duitschland te verleenen aan Frankrijk, dat over Oostenrijk aan Italië, dat over Hongarije aan Engeland en dat over Bulga rije aan Zuid-Slavië. DE ZINOWJEF-BRIEF. Naar Reuter meldt, heeft de Russische zaak gelastigde te Londen, Rakofski aan den Engel sehen minister van Buitenlandsche Zaken een niéuwe nota overhandigd betreffende de Zinow- jef-affaire. In deze nota wordt het volgende gezegd In de Lagerhuis-zitting van 10 December heeft de minister van Binnenlandsche Zaken verklaard, dat de bewijzen voor de echtheid van Zinowjef's brief niet kunnen worden bekend gemaakt uit Vrees voor de veiligheid van den- gene, die het document in handen der Britsche regeering heeft gesteld. In het belang van de waarheid en verlangend mede te werken aan het onderzoek in deze zaak, welke een zoo belanggrijke rol heeft gespeeld in de Britsch-Russische betrekkingen, heeft de volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Tsjitsjerin, mij opdracht gegeven, te verklaren, dat de Sovjet-regeering bereid is, te waarborgen, dat de persoon in kwestie ongehinderd het Rus sische grondgebied zal kunnen verlaten." De „Daily Mail" merkt naar aanleiding van dit schrijven onder meer op, dat het blijkbaar de bedoeling der Sovje.tregeering is, te weten te komen of de brief van Zinowjef uit Rusland is opgezonden aan de Britsche regeering, dan wel in Engeland is onderschept. BELGIE. De Belgische Senaat heeft gister met 78 tegen 34 stemmen en 8 onthoudingen het wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de huiseigenaars wordt toegestaan, de woninghuren van 1914 met 125 te verhoogen. Het wetsontwerp was reeds, zooals gemeld, door de Kam'er aangenomen. JAPAN EN HET VATIC A AN. Volgens ,,Le Petit Journal" is Japan voor nemens een gezantschap bij den Heiligen Stoel te vestigen en zal het Vaticaan te Tókio een nuntius aanstellen. EGYPTE. De Egyptische ministerraad heeft, zooals gemeld, gister besloten den koning te verzoeken het parlement te ontbinden. De koning teekende gisteravond de noodige decreten, welke heden zullen verschijnen. De verkiezingen zullen op 24 Februarj worden gehouden en het nieuwe parlement zal tegen 6 Maart worden bijeengeroepen. TURKIJE. In verband met de oppositionneele houding van den intransigenten vleugel der regeerings- partij tegen het huidige kabinet van Fethi bey is de positie van den premier geschokt. Als hij genoodzaakt zal wordon af te treden, acht men het mogelijk, dat een concentratiekabinet onder Djcvad pasja zal worden gevormd. HET NIEUWE TANGER-STATUUT. Naar uit Tanger wordt gcmeJd, hebben de Fransche .en Spaansche politic-autoriteiten al daar, bevel ontvangen, hun organisatie voor het einde-van het jaar te ontbinden. ALLERLEI. Uit Maagdenburg Gister heelt de rechtbank alhier vonnis geveld in het bcleedigingsproces tegen den nationalistischen redacteur Rothardt, die er, zooals gemeld, van beschuldigd werd, zich beleedigend over rijks-president Ebert te hebben uitgelaten. Rothardt werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Tegen dit vonnis is zoowel van de zijde van den staatsprocureur als van de zijde van den rijks-president hooger beroep aangeteekend. Dit hóoger beroep richt zich tegen de overwegingen van het vonnis. Uit Stockholm In het laatste bulletin over den toestand van Branting wordt gezegd, dat de ontsteking in het linkerbeen weer in hevigheid is toegenomen hetgeen een eenigszins ongunstige uitwerking heeft op den algemeenen toestand van den patiënt. Uit Parijs Hoewel Herriot heden het bed zal mogen verlaten, zal hij toch nog eenige dagen zijn kamer moeten houden.' Krassin zou aan de Sovjet-regeering willen voorstellen een gedeelte van de schulden aan Frankrijk te erkennen. De New-Yorksche bankier Frank Vanderlip is na het gebruik van .oesters levensgevaarlijk ziek geworden. March, de Australische chauffeur, die sir Lee Stack heeft gereden toen deze vermoord is, en die, hoewel zeil'* gewond, getracht heeft door snel door te rijden zijn meester in veiligheid te brengen, heeft Maandag uit handen van lord Allenby de zilveren medaille voor burgerlijke verdiensten van het Britsche rijk ontvangen, met een cheque van 5000. Gil. Rome. Z. H. de Paus is lijdende aan influenza en heeft op raad van Zijn lijfarts alle audiënties moeten laten afzeggen. Z. H. moei het bed houden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag23 December. Aan de orde zijn de wetsontwerpen betreffend® de salarieering van de leden van de Reken kamer, den Raad van State en do rechterlijke macht. Minister C o 1 ij n verklaart, dat het amende ment-Schouten, terwille waarvan eenige dagen geleden de behandeling werd geschorst, niet aanvaardhaai is en dringt tevens op beslissing over de wetsontwerpen aan. De heer Nolens (R. K.) betoogt, dat de regeering de vrijheid ten aanzien van het be zoldigingsbesluit heeft en zal tegen de motie stemmen. Het amendement-Schouten wordt verworpen met 47 tegen 31 stemmen. Tegen sociaal-demo craten, vrijzinnig-democraten, communisten, Vrij heidsLond, rnej. van Dorp, en de heeren v. Voorst tot Voorst. Het eerste wetsontwerp wordt verworpen met 56 tegen 22 stemmen. Het tweede wetsontwerp (Raad van State) wordt verworpen met 57 tegen 19 stemmen. liet derde wetsontwerp (Rechterlijke macht met 54 tegen 24. Na de pauze worden de stemmingen, naar aanleiding van de behandeling van de oorlogs- begrooting, gehouden. De motie-K. ter Laan (herhalingsoefeningen) wordt verworpen met 56 tegen 23 stemmen (soeiaal-dem., vrijz.-dem,, communisten en de plattel, de Boer). De motie-K. ter Laan inzake de verhouding der salarissen van militairen en overige rijks ambtenaren wordt verworpen met 57 tegen 22 stemmen (s. d., v. d., comm. en'de r. k. Kuiper). De inotie-van Rappard (opleiding sergeant majoor) wordt verworpen met 59 tegen 20 stem men (Vrijheidsbond, en een gedeelte der s. d.). De motie-K. ter Laan (betreffende steun aan mobilisatie slachtoffers) wordt verworpen met 49 tegen 32 stemmen (soc.-dem., vrijz.-dem., communisten en Vrijheidsbond. Het amendement-Marchant (op geen chemi sche strijdmiddelen meer aan te schaffen) wordt verworpen met 57 tegen 24 stemmen (soc.-dem., vrijz.-dem., communisten en de r. k. mevr. Bronsveld—Vitringa). De oorlogshegrooting zelve wordt aangenornrn met 56 tegen 24 stemmen (soc.-dem., vrijz.-dem., en communisten). De hoofdstukken II (Hooge Colleges van Staat) VII a (Nationale Schuld) XII (Onvoorzien) en de wet op de middelen werden z.h.s. aan genomen, evenals de begrooting Staatsbosch- bedrijf en verschillende andere wetsontwer pen. De bcgrooting van het Zuiderzeefonds voor 1925 werd eveneens z.h.s. aangenomen. De begrooting P. T. en T. werd met 63 stem men tegen 1 stem (Wijnkoop) aangenomen. De Kamer is tot 10 Februari a.s. op reces. Binnenland, De tabaksaccijns. Het staat thans definitief vast, dat de wet be treffende de \erhooging van den tabaksaccijns op 1 Januari a.s. in werking treedt. Duitsche stoomtrawlers te IJmuidcri. Wegens de staking in het stoomvisscherij- bedrijf te IJmuiden kwamen daar Maandag 11 Duitsche stoomtrawlers aan de markt, die van f 1404 tot 4169 besomden. Nederland-Bclgic. Naar de Brusselsche Soir meldt, zullen de onderhandelingen van de uit. Den Haag te Brus sel teruggekeerde delegatie met Nederlandsche functionarissen, 15 Januari alhier worden her vat. Spoorwegpersoneel. De hoofdbesturen van de vijf spoorwegorganisa ties zullen zoo spoedig mogelijk een gecombineer de vergadering houden, teneinde .de weigering te bespreken van de directie tot het toekennen van een duurtebijslag en te. overwegen, wat hun in dezen thans te doen staat. (icon annexatie. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben op liet adres van inwoners van Hillegersberg, waarin annexatie hij Rotterdam werd verzocht, afwij zend beschikt. Prov. Stalen. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben het voorstel van Ged. Staten tot subsidieverleening voor de indijking van gronden in. den Biesbosch aan de gemeente Dorcirecht aangenomen, m '&fc Tweede Kamer. jsp De Tweede Kamer is ojj reces gegaan lot, 10 Februari. Dan zal o.m. spoedig het psychopathen- ontvverp aan de orde komen. Staking in het hoogoven bedrijf. .D lu het hoogovenbedrijf te Vclsen dreigt een conflict. De arbeiders zijn te weten-gekomen dat de ambtenaren een maand extra salaris ontvan gen de arbeiders eischen nu een week en zouden anders gisteravond om IC' uur gaan staken. Ir. Kesler, de directeur der hoogovens, te eisen, heeft in een rede tot de arbeiders een uiteenzetting gegeven, dat de extra maand salaris aan het kantoorpersoneel slechts is de uitbetaling van onbetaalde overuren, terwijl de overuren van de arbeiders steeds zijn uitbetaald, Verhoogd met o0 pCt. De extra grieven der arbeiders noemde hij heslist ongeoliveerd. Daarna is op een arbeidersvergadering een uitvoerige bespreking gehouden, met het resul taat dat momenteel geen strijd zal worden bègon- nen. L.e nachtploeg is op den gezellen tijd aan het werk gegaan. Steun van den ex-keizcr. Naar wij vernemen, heeft ook ex-keizer Wil helm blijken gegeven van sympathie voor het werk van het Vaderlandsch steuncomité voor noodlijdende Nederlanders in Duitschland, door een bedrag voor hen beschikbaar te stellen. Samenwerking. Het persbureau Yaz Dias Verneemt, dat dezer dagen te Berlijn een overeenkomst is tot stand gekomen tusschcn de groote internationale gloeilampen industrieën. De overeenkomst heeft ten doel een geregelde uitwisseling van octrooien, fabricage-ervaringen en resultaten van laLora- torium-onderzoek. Ook de Nederlandsche gloei lampenindustrie neemt deel aan deze overeen komst. Tabaksaccijns. De minister van Financiën heeft bepalingen vastgesteld nopens de navordering van den ver hoogden tabaksaccijns ze zijn in het Staatsblad opgenomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Hit den Raad. De raad was gistermiddag in dergelijke „vlug- afdoende" stemming, dat de heer Dinkelaar aan 't einde der zitting 't waagde aan te dringen op 't afzien van replieken. De meerderheid wilde hiermee ook wel accoord gaan, maar eenige leden verzetten er zich tegen, op grond van hun be voegdheid alles te mogen zeggen, wat hun op 't hart ligt en toen ging natuurlijk dat buitenkansje niet door, wat tot gevolg had, dat de geheele avondzitting nog aan de replieken is besteed. Met dit al was men er toch om half twaalf geheel mee klaar, zoodat toen de voorzitter de alge meene beschouwingen kon'sluiten, om vervolgens de leden voor a.s. Maandagmiddag op te roepen ter behandeling van de afzonderlijke posten der begrooting. In hoogstens twee zittingen kan men nu er wel door zijn. Bijna de geheele middagzitling van gister werd in beslag genomen door de reden der twee overige wethouders de heeren de Bruin en Houtman. Beide bespraken speciaal den finantieelen toe stand onzer gemeente, welke weth. Houtman „niet slecht" en weth. de Bruin zelfs „kernge zond" noemde. Wanneer maar de werkloosheid blijft afnemen,zooals 't laatste jaar vooral 't geval was (weth. de Bruin gaf voor Dcc. '23 't cijfer 1657 en voor Dec. '24 671) dan zal ook de Scliic- damsche horizon geleidelijk opklaren. Bijna alle raadsleden en ook de beide overige wethou ders waren 't hiermee eens, de heer Slavenburg evenwel was niet zoo optimistisch, omdat hij meende, dat het inkomstenbelast ingeij fer vergele den met 1914 ook na aftrek van het werkloozen- Fteunbedrag, nog veel te hoog zou zijn ge raamd. Dit wilde weth. Boddeüs hem echter zoo maar niet toegeven. Ook de heer Evers was van meening, dat 't college onze positie wat Ie luchtig opvatte. De avondzitting was zwaar van louter her halingen van wat reeds in eerste instantie was NIEUWE SCHIEDAMSCHE 1 ffisj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1